SOCIETE DE GARDES CIVIQÜES D'YPRES. FÊTE COMMUNALE TUYNDAG. !\i I Onze stadsgenoten M. Ceriez, en M. Cornein, hebben op nieuw een bijval genoten in de Internationale Ten toonstelling van Sydney. Schilderkunst. M. Th. Ceriez, een eermetaal van 5 klas. Beeldhouwkunst. M. Comein een eermetaal van 3 kl. Men moet veronderstellen dat 't Progres en de Toe komst, van LJperen slecht ingelicht waren daar de heer kunstschilder Bossuet in de tentoonstelling van Sydney, geene zijner gewrochten ten toon heeft gesteld. I)e Moniteur van 30 Juli bevat de lijst der Jonge lingen welke als Leerlingen Onderwijzers in de Staats-Normale school van Brugge aangenomen worden. Onder de 31, tellen wij 8 jongelingen van het Ar rondissement IJperen. Met voldoening laten wij hieron der hunne namen volgen, met het orde-nummer van aanveerding 5. Mahieu Isidore, van "West-Nieuwkerke. 6. Dehem Honoré, van Dickebusch. 7. Billiau Léon, van west-Nieuwkerke. 9. Bartier René, van Kemmel. 12. Birlouet Jules, van Dickebusch. 19. Naelde Charles, van Kemmel. 25. Alleman Camille, van Zandvoorde. 26. Leclercq Arthur, van west-Nieuwkerke. Er valt nog aan te merken, dat, op de 31 aanveerde Leerlingen-Onderwijzers, er 29 zijn van de provincie west-Vlaanderen. 6e Tir de la période d'èté. 25 Juillet 1881. AUX POINTS 1. Vandermarliere L. 4. 6. 2. 2. 4. 5. 23. 2. Ligy F. 5. 5. 4. 3. 4. 1. 22. 3! Swekels L. 6. 2. 5. 2. 2. 4. 21. 4. Ligy A. 3. 2. 1. 6. 4. 4. 20. 5. Lesaffre A. 1. 3. 5. 2. 4. 4. 19. 6. Deweerdt Ch. 3. 2. 2. 6. 3. 2. 18. 7. Poot H. 3. 4. 4. 1. 5. 1. 18. 8. Devos L. 2. 3. 1. 0. 6. 5. 17. 9. Vantholl H. 3. 5. 2. i. 4. 1. 16. 10. Vanheule L. 1. 2. 1. 1. 4. 4. 13. AU BLANC. 1. Dumon, A. 2. Maillaèrt G. Concert. v Nous apprenons avec plaisir que l'excellente musique du 4° Rég1 des Lanciers donnera aujourd'liui un concert au Jardin public, de midi a une heure. Nous nous em- De hoppeoogst wordt in de omstreken van Poperinghe bedreigd door eene ziekte die nog gansch onbekend is. De blaadjes worden bedekt met eene menigte witte plekjes en gaatjes. Zoodra het bladje daarmede vol is, verdroogt en sterft het. De ziekte schijnt door een insect te ontstaan, dat allicht verwoestingen kan aanbrengen gelijk de philloxera of bladluis aan de fransche wijn gaarden. Den 19 dezer is een geweldig onweer losgeborsten over de gemeenten Zuidschote, Noordscliote en Merc- kem. De bliksem heeft te Noordscliote Poesel de gebou wen in brand gesteken der hofstede gebruikt door De Lantsheere, toebehoorende aan den heer Iweins, procu reur des Konings te IJperen. In min dan een half uur tijds waren al de gebouwen vernield. Een gaard dat op stal stond, en eenige meubels zijn kunnen gered worden De schade bedraagt 24,600 fr. Alles was verzekerd. Te Zuidschote is de bliksem in eene reeks huizen, toebehoord hebbende aan P. J. Goddyns, gedrongen, langs de schouw, heeft het huis in vuur gezet en den arm verbrand eener vrouw. Hij is langs eene andere schouw uitgekomen, overal teekens van zijnen door gang nalatende. Twee minderjarige kinderen, die zich op het oogenblik dat de bliksem binnenkwam in huis bevonden, zijn niet getroffen geweest. In een aanpalend huis is de bliksem binnen gekomen, heeft eenen blikken ketel doorboord, de muren beschadigd en is vertrokken zonder een der tegenwoordig zijnde personen geraakt te hebben. pressons de communiquer le programme a nos lecteuis. 1. Le signal du Régiment Coutelier. 2. Festival, Ouverture Panne. 3. L'Etendard, Redowa Coutelier. 4. Crispin, Fantaisie arr- Seghirs. 5. Les Mousquetaires au Couvent, Valse arr. Puttevils. VILLE D'YPRES DITE Programme des Rêjouissances Publiques. Le Collége des Bourgmestre et Échevins de la Vu la délibéralion da Conseil communal en dale du 7 Mai 1881, ARRÈTE: Samedi, 8 Aout A 6 heures du soir, le Carillon annoncera la Fête. A 8 heures, la Musique des Pompiers se fera en- ij tend re sur l'Estrade de la Grand'Place. Dimanche, 7 Aout Grand Tir d VAre, offert, avec le concours de la ville, par la société royale de Saint Sébastien, aux amateurs du pays et de l'étranger. De midi 1 heure, Ja Musique du l1' de Ligne se fera entendre sur l'esirade de la Grand'Place. Concours de Pêche d la ligne, organisé, avec l'in- tervention de la ville, par la société A>e dappere lijn- visschers, établie h l'estaminet le Duo de Bourgogne au Quai. Concours de Jeu de Boules, Au Mortier d'Or et au cabaret la Station. Grand Carrousel pour Chevaux, Muiets et Anes. Cette Fête aura lieu a la Plaine d'Amour, a 3 heures de l'après-midi; A 8 heures, Concert d'Harmonie par la musique des Pompiers, sur l'Estrade de la Grand'Place. liUndi., 8 Aout Grand Concert Vocal et Instrumental, avec le bien- veillant concours de M1Ie Mahieux, Cantatrice, Mr Oh. Dewulf, Pianiste, Mr E. Van Elslande, Flütiste, et la Musique du Corps des Sapeurs-Pompiers. Cette Fête aura lieu au local des Halles, (entrée par le Marché- Bas), a 7 heures du soir. A 10 1/2 heures, en la Salie de Spectacle, Matinee Musicale et Conférence Flamande, organisée par la Société de Secours Mutuels des Anciens.Èlèves de lÉcole Communale. Concours de Jeu de Boules, organisé, avec Inter vention de la ville, par la société établie a l'estaminet les Trois Fleurs de Lys. A midi, la Musique du 4e Régiment de Lanciers se fera entendre sur le Kiosque de la Grand'Place. A 3 heures, Petite Place, Course de Chiens. A 4 heures Transport de Grenouilles sur brouettes pour hommes et femmes. Mardi, 9 Aout Representation dramatique donnée par la société de Vlaamsche Ster, a 3 heures de relevée, en la Salie de Spectacle. A midi, Concert Harmonie par la Musique des Pompiers, sur l'estradedela Grand'Place. A 3 heures, Marché au Beurre, pour femmes Con cours de Chant. A 4 heures Jeu de VCEuf. A 8 heures, GrandeFête Champêtre au local de la A 7 heures, Concert d'Harmonie sur l'estrade de la Grand'Place, par la Musique du le Régiment de ligne. Mercredi, 10 Aout A midi, la musique du P Régiment de Ligne, se fera entendre sur la Grand'Place.. Tir a la Cible, offert au Bataillon et a la demi-Bat- terie d Artillerie de la Garde civique et au Corps des Pompiers. A 8 heures du soir, Concert sur le Kiosque de la Grand'Place, par la musique du 4e Régiment de Lan ciers. Jeudi, 11 Aout A 3 heures de relevée, Distribution de Prix aux élèves du Collége communal et de l'École moyenne A 3 heures, au Zaalhof, Dos a Dos. A 4 heures, Jeu cle la Pomme. A 8 heures du soir, a la Grand'Place, Concert d'Har monie par la musique du P' Régiment de Ligne. Dimanche, 14 Aout Grand Festival d'Harmonies et de Fanfares, offert a toutes les sociétés du pays et de l'étranger. Na Msjeu Grandtcm, volgde Msjeu Laurens Costerdie ook eene treffelijke gonzer is, maar tocli voor Grandton de duim moet leggen. Daarna hoorde ik denamen: Msjeu Good-Wine, Msjeu Iiiahho-Pottar, Msjeu Pedro-Dagogus en Stupidé de Ra- dotar, die, naar het schijnt, een Spaansch Hildago zijn moet. De naam der zevenste personaadje kon ik onmogelijk vernemen, daar de overigen hem met den naam Mijnheerrrr!bestempel den. ('t Geen in de taal die zij spraken synoniem is van armen duivel En inderdaad, hij was te beklagen; wa it hij scheen er op zijn gemak als de duivel in een wijwatervat en bediende zich tot zijne verdediging nu eens van de taal, die de Msjeus spraken, dan van zijne lieve Moedertaal, die hij heel wel wist te hanteeren. Doch nu zult gij nieuwsgierig zijn, Beste Zusters, ook te weten wat oorzaak was, van dat groot gegons en al dat vleugel- zwaaien. De bovengenoemde 'consommateurs van het sterkriekend nat waren allen, de Mijnheerrrr uitgezonderd, leden van een koor zang-maatschappij van blinde vinken. Grandton, die het hoofd des gezelschaps was, voerde er den hoogen toon. Het was hij, die de arme vogels in zijne netten kreeg, hen onbarmhartig de oogen uitstak en in eene enge kooi zettede. De attributies van Klakho-Pottar waren zoo uitgebreid niet. Deze moest op de buitenzijden der donkere kooien een huiselijk tooneel malen, ten einde den armen gevangen hun verdriet lichter dragelijk te maken. Pedro-Dagogus leerde de beginnelingen in Grieksch en Latijn iet-hrie-wiet zingen. Laurens Coster was hunsthritikus in de vinkenstelling en drukte zijn wel-of ongenoegen uit over de manier waarop de vogels zongen. Good- Wine had het wat lastiger; hij moest de diertjes leeren dansen en hen op zekere tijdstippeh met den verpestende drank van daareven, eens den mend spoelen. Eindelijk de Hildago, don Stupidé de Radotar, die, met beide handen op het hart, een wandelend fabriek van hoogdravende woorden scheen, de Hilda go moest bij zekere omstandigheden, zijn dagelijksch cylindrisch kopversiersel afnemen en in Franco-Sanskrietsche taal een speech aan de confraters vinkenliefhebbers toesturen. Daarenboven zagen die gonzers er heel uit. De tronie van Laurens-Coster had veel analogie met die van den soepkeizer Napoleon III; terwijl Klakho-Pottar, aan het haar dat zijn ge zicht ontsierde, wel met Victor-Emmanuel mocht vergeleken worden. De Hildago don Stupidé, droeg het haar aan zijn' kin, als eertijds don Alvarez de Toledo, en het bovendeel zijns hoofds zag er uit als eene gedeeltelijke maaneklips. De overigen waren deels gehaard in het gezicht, deels glad als eene gedroogde verkensblaas. Om verder mijne voordracht voort te zetten, Beste Zusters, zal ik u maar zeggen, dat de zes voorschreven schepselen <x bras raccourcis op het zevende tweebeenig dier aanvielen, en het alle scheldnamen, welke de cosmopolitische fransche taal in ruime mate bezit, toedienden. Er kwam zelfs een oogenblik dat, hun literarisch magazijn aan lieflijke benoemingen uitgeput zijnde, men de moedertaal moest ter hulp roepen; ja, men hoorde de potztausend de donnerwetters de - kartoffelfressers en de höllendrachen van Pedro-Dagogus de zaal ronddonderen. Don Stupidé sprak in alle mogelijke en onmogelijke talen, in Arabisch en Kamschatkeesch, en op zulk een sotto-voce, dat mijn trommelvlies in mijne ooren danste. Ik had nog niet kunnen vernemen, waarom die akoustische veldslag plaats had, toen eensklaps de geleerde Pedro-Dagogus een foliant van 86 vliegvoeten dikte, van onder zijne vlerken te voorschijn haalde en in de taal van Sokrates, op plechtigen toon het volgende las: Artikel drij-duizend-een van het babbelaarswetboek van 7 florial, 't jaar 11 voor J.-Ch. Het is aan alle tweebeenige dieren zonder pluimen verboden, op straffe van ballingschap ten eeuwigen dage, eene nieuwe vinkengilde op te richten, in de plaatsen waar er reeds dubbel- zangers en uitslagers aan den nagel hangen. Een algemeen getier beantwoordde deze krachtige taal en de zevende personaadje deed nog wijder den mond open en zwaaide als bezeten met armen en beenen. Doch zijne stem werd onder hunnen donder, als een zandkorrel onder eenen berg, begraven. Mijnheerrrr! wij zijn de ouden en dragen den kam, riep Klakko-Pottar met schrikkelijke stem. Mijnheerrrr!! ik ben de matadoor der eeuwenoude maat schappij, de stokstijve Teeuw-tje-weeuio, bulderde Grandton. Maar, Msjeu. ik ben de gekozene der vinkengilde de jonge moedige Siet-hrie-imet aarzelde de zevende persoonaadje, ik wil u geenszins schaden en heb verder met u niets gemeens. Haro! Iiaro! naar de maan met Siet-hrie-wietwij hebben het monopolium! Dief! DiefiNaamdief! Al heet gij Siet-krie-wiet, duivel of hel, gij maakt een vinkengilde uit, en dat zal, dat mag niet zijnü Horesco! Hier het wetboek! Artikel 1700. Lees! Lees! Msjeu Pedro-Dagogus? Hij las: Al heet een drankhuis de Vrange en een ander de Trompet- de jonge Trompet zal voor de oude Vrang onmindellijk rechts, omkeert maken. Het woord herberg is geen generieke naam meer. De Trompet is eene diefegge! Sleurt haar aan de galg. Er is maar één Grandton er mag maar ééne vinkengilde zijn!! Ten gronde de jonge dubbelzangers en uitslaagersü! Weg met het perkamenten blad!!!! Weg met hun letterzetter!!!!! In ons papy rusblad zullen zij de liedjes hunner vogels aanteekenen!?! Zoo huilde Laureus-Coster.De moedertaal inde marmiet!! Viva la Furia Francese! blaasde de Hildago en deed den cylinder zegevierend in de hoogte draaien. Sie mussen geprügelt wer den! schreeuwde Pedro-Dagogus met snijdende stem. N'y a rien au-d'ssus d'ga! Qu'on mef....te c't indifdu d lapourteü Viff la libeurtéü Dat was het besluit van Good-Wine, die de daad bij het woord wilde voegen terwijl de zevende persoonaadje zich tot eenen hardnekkigen wederstand gereed maakte. In de schermutseling verloor een der glasmassa's het even wicht en viel ter aarde met zulken geweldigen slag, dat ik, mij aan een onmetelijk bloedbad verwachtende, in haast een kruis sloeg en buiten het bereik der tweevoeters den muur opvloog. Mijn hart sloeg geweldig van angstige verwachting, toen ik eensklaps van uit eenen donkeren hoek, een achtste geroete persoonaadje zag te voorschijn treden. Zij was gewapend met eenen langen stok en naderde met ongeduldige bewoordingen het twistend gezelschap. Dan eensklaps haren stok naar de vuren toestekende doofde zij achtervolgens de twee lichten uit. In de akelige duisternis zag ik de zevende persoonaadje langs eone opening verdwijnen; ik hoorde het vallen van zware licha men tegen muren en andere voorwerpen; dan zag ik dezelfde voorwerpen één voor één tandenknarsend gezegde opening uit- wagelen; en het docht mij dat er onmiddellijk een onweder met geweldige wolkbreuken losbarstte; dan hoorde ik in de verte de tonen wegsterven van: Zij zullen hem niet temmen Die fiere Vlaamsche Leeuw!! En dan al flauwer en, flauwer: Die niet vallen toil, Sta stil! Twee groote koperen donderslagen deden mij verschrikt op springen. Een zwarte blaasuil liet op den scherpen hoop, op den overkant, zijne spookstem liooren. Het'was ondoordringbaar donker, de stilte doodsch.... Ik deed al'mijne oogen toe en sliep.... De Kunstbode. -end VlLLE D'YPRES, société LA CONCORDE.

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 2