V IJ persch Weekblad. geheel het land 3,00. voor stad 2.50 Zondag 18° September 1881. 5 centiemen liet nummer. jaar N° 33. OP 500 EXEMPLAREN. KUIST- EN LETTERNIEUWS. STADSNIEUWS. GEORGES STEPHENSON. 9 de DE KUNSTBODE VAN IJPSREN, verschijnt den Zaterdag avond; men abonneert zich hij Charles Deweerdt, drukker, Rijselstraat, 59, IJperen De prijs van het abonnement is fr. 2-50 voor stad. fr. 3-00 voor geheel het land.Alle artikelen, verslagen of mededeelingen moeten vrachtvrij aan het bovengemelde adres gezonden worden. Aankondigingen den regel 5 centiemen. Reklamen den regel 15 centiemen. Insertion bij akkoord aan geringen prijs. Conscience's feest. Het Hoofdcomiteit van liet Consciencefeest laat weten dat de grootsclie betooging te Brussel, ter eere van on zen beroemden romandichter, onveranderlijk bepaald blijft op zondag 25 September. De maatschappijen en bijzondere personen, die lijsten van inschrijving in bezit hebben, worden verzocht het beloop hunner inschrijving per postmandaat te zenden aan den kashouder M. Ongenaed, wisselagent, Zilver straat, 30, Brussel. Wij nemen de vrijheid onze geëerde Lezers te herin neren dat de inteekenaars voor 5 frs. een groot por tret toekomen van Conscience, in den zin van de portretten van minister Yandenpeereboom of van den lieer Carton in deze streek verspreid. De inteekenaars voor 10 frs. bekomen het groot por tret en tevens den bronzen gedenkpenninggroot mo duul. Wij zijn verzekerd dat alle minnaars van vlaamsche taal ja alle vereerders van groote mannen, ten min ste voor Conscience's portret zullen inteekenên, welk buiten deze gelegenheid eene waarcle van 15 tot 20 frs. zal hebben. Conciencefeest. Heiikransje. aan vriend, Joris Callebert, Onderwijzer te Dadi- zeele, op den dag van zijn huwelijk met mej. Emma Reynaert. I. De Rederijkkring' Kunst en F' -dracht, ie Waregem, schrijft eenen tooneelprijskam^1g,Voor drama's en blij spelen (zonder vrouwenrollen). At de tooneelkringen van Belgie en Nederland worden tot dezen kampstrijd, wel ke gedurende den winter van 1881-82 zal blaats hebben, uitgenoodigd. De volgende prijzen zullen toegekend worden Voor bet drama, le prijs, 300 frank en een zilveren verguld eermetaal, 2e prijs, 150 frank en een dito. Voor den besten tooneelspeler, een zilveren verguld eermetaal. Voor bet blijspel: P prijs, 150 frank en een zilveren verguld eermetaal; 2°, 75 frank en een dito. Voor den besten tooneelspeler in bet blijspel, een zil veren verguld eermetaal. Een zilveren eermetaal zal als herinnering aan elke maatschappij bij bare optreding ter hand gesteld wor den. Werkrechtersraad. Zondag laatstleden moest door het gansche land dë helft der leden van den werkrecbtèrsra ul herkozen worden. Ziehier den uitslag voor bet arrondissement IJperen: 1° Voor de bazen: Werkende leden. Do lieeren Valcke-Hage, Josef; Iloilevoet, Ursmar, en Verhaegbe Theodoor. Bijgevoegde leden. De heeren Monstrul, Petrus, en Delobel, Emile. 2° Voorde meesterknechten en werklieden: Werkende leden. De heeren Blieck, Désiré; en Hartcel, August. Bijgevoegd lid. Den beer Derille Petrus. Deze week begaf zich de beer Pb. Daucby naar Mèe- nen om bet profes zijner kleindochter bij te wonen, toen hij, in de Rijselstraat gekomen, schielijk onpasse lijk werd en zich genoodzaakt vond naar huis weder tc keeren. Eenige oogenblikken na zijne terugkomst gaf hij den geest. Concert. Wij vernemen met veel genoegen dat bet muziek van het Pompierskorps heden, Zondag', een concert zal geven op de Groote Markt, van 12 tot i ure. Bij koninklijk besluit van 12 dezer, M. J. Carpentier, Vrederechter van het eerste' kanton van IJperen, is Ridder der Leopold's Orde benoemd. M. Carpentier beeft zijn ontslag gegeven van Vrede rechter en mag zijne rechten op pensioen doen gelden en den eere-titel van zijn ambt behouden. La distribution des prix aux lauréats du tir national de Brüxelles et du tir communal d'Anvers aura beu: PA Brüxelles, aujourd'hui 18 Septembre; 2° A Anvers, Dimancbe 25 Septembre. Den 9 Juni 1781, te Wylatn, een dorpje bij Newcas tle, in eene landstreek alom gekend onder den naam van Zwarte Land, bet land der steenkool, werd in een arm werkmansgezin een kind geboren dat ten dien tijde niet geschikt scheen om lioogen opgang in de wereld te maken. Het was Georgius Stephenson. Zijn vader, Robrecht Stephenson, of, zooals men hem in het dorp noemde, de oude Bob, was een braaf werk man, die door zijn goed gedrag, zijne matigheid eii de zorgen welke hij aan zijn werk besteedde, echo plaats van vertrouwen had vorworven in eene der voornaam ste koolmijnen der omstreken. Hij was namelijk gelast met de beweging en het toezicht der uitputtingspomp. De oude Bob was niet rijk; hij kon noch lezen nocli schrijven, en kende het nut van het onderwijs niet. Hi] leidde op uitmuntende wijze zijne uitputtingspomp'; voor Bob was het al wat hij kennen moest. Ook was Georgius, even als zijne broeders en zusters, geheel aan zich zeiven overgelaten. Hij groeide op Gods DE KUNSTBODE I. OPTOCHT. Eens lag ons volk als in zijn graf... Maar 't trillend woord werd aangeheven Door Hem, wien God de zending gaf Het Vlaamsch Geslacht te doen herleven. En op zijn stem ontwaakt ons volk; Het luisterde met diepe blijheid Naar 't woord dat hem nu uit den kolk Der schande riep ter heiige vrijheid Het luisterde, en het voorgeslacht Verrees met zijne koene helden, Die zich nu daar in eerewacht Op Vlaandrens dierbren bodem stelden. En iets als een herschepping zond Ons volk vol moed ten heilgen liampe En ieder zwoer in broederbond Ons ras te redden uitzijn rampen. En vroede skalden stonden recht Zij deden Dietsche liedren schallen Voor volk, voor taal, voor zede en recht Verwekten zij bij duizendtallen En thans is Vlaandren groot en sterk In recht en vrijheid is 't herboren Het Heeft nu zoons, die, om hun werk, Als vaste starren staan te gloren Het heeft nu zoons vol kracht en moed Die voor de vrijheid wouden sterven, En die hun Dietsclien vrijheidsgloed Aan hunne liindren eens doen erven II. En thans, o volkren van heel de aard' Gij moogt nu weten wie de krachten Van ons bestaan heeft saamgegaard En wie de gloed der voorgelachten Den nakroost heeft geopenbaard. Want heden gaan wij Hem beloonen Met eene kroon van diamant Ja heden gaan wij Hem bekronen Als vorst van 't groote Vlaandrenland Werken, 15 September 81. P. P. Den vs. De jongliug treedt vol hoop en moed Zijns levens toekomst te gemoet Hij worstelt, denkt, beproeft zijn krachten En volgt in 't heiligst plichtsbetrachten De star, die hem geleiden moet. Zoo wordt Hij man van eer en deugd. En reeds vervolgt hij van zijn jeugd Een droombeeld, welk zijn hart doet haken Naar liefde, die hem reeds doet blaken Van rein genot en zielevreugd. Dat droombeeld, welk hem steeds bewoog, Daagt hem dan wezenlijk voor 't oog, En wederzijds wordt 't woord gegeven Van heil in liefde gansch het leven Wat 't Lot hun ook besparen moog En zoo, de Maatschappij begroet Een nieuw gezin vol trouw en moed, Dat haren kring nu komt vermeêren, Wen zegen daalt uit hooger sferen Op hoop en liefde godd'lijk zoet II. Dat is uw lot, mijn waarde vriend Gij hebt den jonglingstrijd gestreden Gij hebt der jeugd tot gids gediend, En zijt als man vooruitgetreden Ja, 't is uw lot, vriend Callebert Gij hebt uwe engelin gevonden Met Haar zijt gij nu hart aan hart Voor eeuwig in den eclit verbonden Ik juich bij 't heil waarin ge U baadt, Ik juich in hart en ziel te vreden Want 'k weet wat de echtband al omslaat In trouwe liefde en zaligheden. III. Stapt dus te zamen moedig aan In de eens gedroomde rozenbaan. Als Liefde u ment op uwe wegen Stroomt u de mildste zegen tegen Ja, stapt te zamen hand in hand Deelt zoet en zuur van beider kant Wen geurge bloemen voor U bloeien Of holle stormen om u loeien Want ziet, ginds verder op uw baan Lacht u een rij van englen aan, Die u het grootste heil beloven Welk eens op aarde kwam van boven Komen, Augustus, 81. P. P. Denys.

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 1