STADSNIEUWS. SÖGIETE DE GARDES CIVIQUES D'YPRES. 'k Schenk, sprak Arnold, gansch de burcht u, 't Is uw loon, niets wordt geacht; Brandt en moordt, slechts voor mijn deel wordt Morgen, mij die vrouw, gebracht! O! wie schetst 't gehuil, 't gejammer, Dat thans opging in de zaal? Lezer, goede Lezer, verg niet, Dat ik zulk tooneel verhaal. Weet slechts, dat de ruwe roovers, Niemand spaarden, dan alleen, Mina, die Arnold gevraagd had, En die voerde men straks heen. Ver door donkre dennenboschen, Reed men met de maget voort; Pijlsnel draafde 't ros der ruiters Langs het woest verlaten oord. Eindlijk aan den voet eens heuvels, Wild met braam en struik beplant, Waar nooit zonnestraal mocht spelen, Hield de vlugge ruiter stand. En hij lichte, 't ranke meisje, Uit den zadel van het paard. Drong dan tusschen struik en loover En verdween onder daar de aard. En terwijl men Mina schaakte, Stond de burcht in volle vlam. En van al de feestgenooten, Niet een enkele ontkwam. Wat er met de maagd gebenrde Weet geen mensch door gansch de streek. Naar men zegt: versmoorde Arnold, Haar, in 't diep der Molenbeek. Aldus, achwie weet het Lezer, Stierf die roze pas ontbloeid; Terwijl over hare rustplaats, Niet een traantje werd gesproeid Arnold, die ontaarde woestaard, Hij ook kreeg een schriklijk lot! Want men greep hem, de rampzalige, En hij stierf op het schavot Onbekommerd in den leeftijd Speelt de jeugd, thans, kleurig bont, Op de plaats waar eenmaal Sartor's Hoog en sterke burcht bestond Heyst-op-den-Berg. 1880. Vlaamsche Ster. Wij vernemen dat de vertooning, welke heden 22 Januari moest plaats hebben, uit hoofde van onverwach te doch dringende omstandigheden verschoven is tot Maandag 13 Februari aanstaande. Jammer is het zulke tegenkantingen te ontmoeten, want alles beloofde een vermakelijken en aangenamen avondstond. Doch uit gesteld is niet verloren, zegt het spreekwoord, en 't is te hopen dat de Sterrelingen ons den 13" eene aller schoonste vertooning geven zullen. publiek dwingen en voor eenen onderwijzer is de ach ting van het publiek alles, jonge vriend. Gij zult mij dus beloven, aan uwe genegenheid voor dat meisje, dat toch maar een kind is, geen verder gehoor te geven, of indien gij aan uw hart niet gebieden kunt, er haar toch niets van te laten vernemen, dat wil zeggengij zult wel zorg dragen, het briefje, dat gij daar in den zak zitten hebt zonder antwoord te laten, niet waar? Adolf werd nog eens vuurrood en sprak wanhopig Och, mijnheer, wat vergt gij van mij Niet veel. Kóm, heb wat geduld; ik wil u weer redelijk helpen. In kalme bewoordingen schilderde de geestelijke nu al de nadeelige gevolgen, welke het misnoegen en de ongenade des pastors voor hem onvermijdelijk maakten. En daar Adolf niets antwoordde en pijnlijk scheen te lijden, deed hij hem beloven, dergelijke bezoekjes zoo weinig mog lijk te aanvaarden, en eiken dag met hem zijne vrije uren te komen doorbrengen. Zij zouden zich in de Botaniek en andere wetenschappen oefenen en alzoo die malle gedachten uit's jongelings hoofd ver drijven. Adolf beloofde alles en nam met veel mismoed af scheid van zijnen nieuwen, maar waren vriend, voorop innig overtuigd, dat deze, in hetgeen hij zich voorstelde niet zou gelukken. Te huis alleen op zijne kamer ontplooide hij ze nuwachtig het brielje. Het luidde Mijnheer Adolf, Waarom ziet gij toch zoo gestadig naar mij en naar onze vensters om? Er is toch bitter weinig raars aan mij, denk ik. Ik bid u, dat Oom het niet merke, qf het zal slecht met ons vergaan. Brandt haastig dit briefje, als 't u belieft. Emma Hermans. Wordt voortgezet). Concert de bienfaisance. C'est demain, Lundi, qu'aura lieu le Concert au béné- fice de la veuve et des enfants de M. Boddard, musicien- gagiste au lr régiment de ligne. On nous assure que les listes de souscription ont été très-bien accueillies par- tout et tout fait espérer que la recette sera des plus fructueuses. Société des Chosurs. Nous apprenons avec satisfaction que dans sa séance de Jeudi, 19 courant, la Société des Clioeurs a élu pour son président M. Jules de Laveleye. A cette occasion une fête inusicale suivie de redoute, sera donnée, le Mercredi, 25 courant, en son local YAi- gle d'or PROGKAMME s REDOUTE. Theatre d'Ypres. La representation donnée Lundi dernier par la Troupe d'opéras du Théittre de Bruges, a parfaitement réussi. Les Mousquetaires au convent, et Les deux Timi des firent les frais de cette soirée dramatique. Souvent nous avons eu l'occasion de constater que les artistes que dirige M. Dennery étaient des chanteurs accomplis, mais la comédie-vaudeville nous a révéle en eux un ta lent, dont nous ne doutions pas du reste, celui d'acteurs consommés. Aussi la sympathie du public leur est ac- quise, et. de nombreux spectateurs assistent a chacune de leurs representations. 9me Tir de la période d'hiver. 8 Janvier 1882. HAÜT TOTAL. Ligy Albert. 20. 25. 25. 20. 25. 115. Leclercq Th. 25. 20. 25. 25. 20. 115. Dumon A. 20. 25. 25. 20. 20. 110. Mallet D. 15. 20. 25. 20. 25. 105. Santy Hector. 15. 25. 20. 20. 21. 105. Deweerdt Ch. 20. 25. 20. 20. 20. 105. Lesaffre A. 20. 15. 20. 25. 20. 100 Ligy Félix. 20. 15. 25. 20. 20. 100. 10me Tir de la période d'hiver. - - 15 Janvier 1882. Deweerdt Ch. 25. 25. 20. 25. 25. 120. Ligy Félix. 20. 25. 20. 25. 20. 110. Lesaffre. 25. 25. 15. 25. 20. 110. Swekels. 20. 20. 20. 20. 25. (20) 105. V annieu wenhuyze 20. 20. 20. 20. 25. (15) 105- Dumon. 20. 25. 20. 20. 20. 105. Vermeulen J. 15. 15. 20. 25. 25. 100. Maillard. 20. 15. 20. 25. 20. 100. Borry. 25. 15. 20. 15. 25. 100. Devos Louis. 15. 20. 20. 20. 20. 95. Landbouw. De besmetting door de Melk. Een jong schei kundige, de heer Fauvel, stipte over eenigen tijd de erge bezwaren aan die ontstaan door de bederving van de melk gegeven in een groot getal toevluchtzalen. Ten gevolge van het slecht onderhoud der vaten, hoopen zich de kiemen van allen aard op in de buis en in het mondstuk, en de melk, zoodra zij in den flacon gedaan wordt, vervormt zich in een gegist zuur vocht. De heer Pasteur deed te dien opzichte opmerken dat men geene voorzorgen genoeg kan nemen om de gisting en de bederving van de melk te voorkomen. Van als zij uit de nier komt, kan de koeimelk kiemen bevatten als de grootste zorgen van reinheid niet genomen worden op de hoeve en in den stal. Deze bewering wordt door feiten bevestigd die onge lukkig maar te talrijk zijn en die de besmetting, door de melk doen zien. De documenten sedert eenige jaren daaromtrent in Engeland bijeengebracht, bewijzen dat er ziekten door melk kunnen overgezet worden in voorwaarden die. men vroeger niet vermoedde. Over tien jaren zag Dr Ballard te Islington eene smetziekte van typhuskoorts heersclien, waarvan hij in den beginne de ontwikkeling niet kon uitleggen. Hij ging over tot een zorgvuldig onderzoek en hij kreeg de overtuiging dat de ziekte overgezet was door de melk eener verwijderde hoeve, waar de typhuskoorts heerscli- te. Het feit scheen te veel buiten den regel te zijn om de aandacht te vestigen, maar in tegenwoordigheid van nieuwe beter nagegane feiten, moest men wel de waar heid aannemen. In de smetziekte die Marchison heeft bestudeerd in zijnen wijk en in zijn eigen huis, hadden de lieden die alleen van de verdachte melk gedronken hadden, de ziekte gekregen. Andere geneesheeren kwamen den invoer van de roodkoorts door de melk aanstippen. Dr Cameron heeft liet verhaal gegeven van eene smetziekte van dien aard te Dublijn, in den loop van verleden zomer. Onlangs eindelijk heeft men gevallen van huidvor- mende keelontsteking vastgesteld die op dezelfde wijze verspreid was geworden. Men haalt, onder anderen, het feit aan van 7 personen van verschillenden ouder dom en kunne, ten gevolge eener vergadering bij eenen magistraat te South-Kensington; deze zeven personen hadden room genuttigd voortkomende van een melk huis waar de bewoners ziek waren. De anderen genoo- digden die van den room niet genuttigd hadden, waren geenszins ongesteld. Dr E. Hart, die zich te Londen heeft aangesteld als de voorkamper van de gezondheids vormingen door die feiten gevergd, heeft op het genees kundig congres eene memorie gelezen, waarin hij 71 opmerkingen van smetziekte van dien aard heeft veree- nigd, 50 betrekking hebbende op de typhuskoorts, 14 op roodkoorts en 7 op de keelontsteking. In welke voorwaarden geschiedt deze besmetting? Hoe verwekt de melk de ziekte? Ziedaar, de vraagstuk ken die de talrijke onderzoekingen toegelaten hebben op te lossen. De zaak was niet gemakkelijk, waarmede de melk in gisting men wist, zonder nog bewijzen ziektevoortzettende eigenschap, teringlijdende koe, verbruiking. Maar Men kent het gemak komt, zuur wordt; te hebben van hare dat de melk eener moet verworpen worden voor de hoe kan, voor de ziekten gelijk de typhuskoorts, de roodkoorts, enz., de melk een middel van besmetting zijn De onderzoeken hebben vastgesteld dat in een zeker getal gevallen, de mode koorts onder anderen, de melk potten gedurende den nacht in de kamer van den zieke gestaan hadden. In andere gevallen, de talrijkste, waren de melkvatten gewasschen geworden met water uit putten die door inzijping het water der beerputten van het huis ontvingen, en diensvolgens de kiemen der ziekten vervat in de uitwerpingen. Een zeer beteeke- nisvol feit te dien opzichte is datgene welk aanleiding gaf tot het onderzoek van de Reform Dairy. Een opzich ter, gezonden om de goede inrichting van het melkhuis na te gaan, wilde zijn vertrouwen in de onschadelijk heid van de melk bewijzen, door een glas melk te drinken. Hij moest het duur bekoopenhij stierf eenige dagen nadien ten gevolge der typhuskoorts. De melk kan zich dus belasten met de kiemen die vliegen in de lucht van de kamer des zieken, of die zich bevinden in het water. De bacteriën vinden wel licht in dit vocht een middel dat geschikt is tot hunne ontwikkeling, een oprecht cultuurvocht, en hoe klein ook de hoeveelheid zij, die de melk doordrongen hebbe, ontwikkelen er zij zich in. Dit is slechts eene veronder stelling, doch die niets onwaarschijnlijks heeft, de samenstelling der melk gegeven zijnde. Ik zeg veronderstelling, want men heeft nooit, door toegeëigende teelten, den aard nagegaan van de kiemen vervat in het verdachte vocht; maar de feiten hebben een voldoende stoffelijk bewijs gegeven. Dergelijke gevaren riepen eene hervorming. Doormelk te doen ontleden, genomen in de voornaamste melkhui zen van Londen, had Dr Hart vastgesteld dat bijna al de stalen of monsters aangetast waren. Diegene der Aylesbury-compagnie was de zuiverste bevonden gewor den. De bestuurder van dit gesticht besloot het melk huis in gezondheidsvoorwaarden te doen inrichten, zoodanig dat de melk er volkomen goed zou zijn, het is te zeggen, vrij van alle vermogen om ziekten te ver spreiden, vrij van alle oplenging en bedrog, zuivere en natuurlijke melk, iets wat schaarsch wordt in den tegenwoordigen tijd. Hij vroeg raad aan M. Hart en de wijzigingen door dien onderscheiden dokter voorge steld werden allen stiptelijk gevolgd. Zij hebben betrek king op de inrichting der hoeuen, van waar de compagnie de melk trekt en op de inrichting van het gesticht te Londen. (Voort te zetten.) Sedert eenige jaren wordt de hoppe te velde, bij het rijpen, door eene ziekte aangedaan welke niet enkel de opbrengst vermindert, maar ook de plant ontaardt. Overal begint men aan middelen te denken om de hop- peziekte uit te roeien. In Duitschland is men tegen woordig bezig met de studie over het inrichten van eene proefstatie voor den hoppekweek. 1. Marche Jubilaire, pour Symphonie, 2. Chansonnette, dite par M. Dekemper. 3. 3° Concerto pour violon, exécuté par M. Sauveur, 4. Patrie, mélodie, chantée par M. Pieters. 5. Chansonnettedite par M. Dekemper, C. Faust. Leonard. Abt. 1. Zampa, ouverture pour Symphonic, Hérold. 2. Absence, mélodie, chantée par M. Dubois, Beethoven. 3. Air Variépour Violon, exécuté par M. Sauveur,Rode. 4. Chaconne et Rigodon, pour Symphonie, Monsigny. 5. Chansonnette, dite par M. Dekemper, Le piano sera tenu par MM. Valcke et Baratto.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2