Société Royale des Francs Arbalétrires. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Société La Concorde. Programme des morceaux qui seront exécutés par la inusique des Sapeurs-Pompiers sous la direction de M. J. Wittebroodt, Jeudi, 23 Mars 1882, a 8 heures du soir. 1. Marche patriotique Labory. 2. Stradella, ouverture Flotow. 3. Don Sébastien, fantaisie Snel. 4. Lili-Polka, Herve. 5. Flandre, Grande Marche, Steenebrugen. 6. Train d'Enfer, galop, Lamoureux. Concours entre la société GUILLAUME TELL et la - 80CIÈTÊ ROYALE DES FRANCS A RBALÉTRIERS. Tir du Lundi 13 Mars 1832. Desramaut René: Oiseau supérieur. Vandendriesche J.id. n° 2. id. id. n° 3. Tir du Mercredi 15 Mars 1882. DAS TOTAL. Finteion F. 1. 2. 2. 1 1/2. Landbouw. Gebruik van het mest voor de fruitboomen. Wanneer de fruitboomen afzonderlijk gekweekt zijn, het is te zeggen zonder tusschenplanting van gras of groensel, dan kan men ze alle jaren vetten met mest in den staat van plantaarde verteerd. Men voegt een wei nig plaaster in stof aan het mest dat bestemd is voor den pruimelaar, den kriekelaar, den abricoosboom en andere steenfruitboomen. Als de boom ziek is voegt men ijzersulfaat bij in even redigheid van 4 kilos bij kubiekmeter. De bijvoeging van dit geneesmiddel moet weinigen tijd voor het toedienen der vet gedaan worden. Men laat het ijzersulfaat zich in water ontbinden en men begiet de plantaarde wanneer men dezelve in hoopen zet, wel oplettende van het uitdruppende vocht op te vangen om liet dan wederom over den hoop te gieten. Het ijzersulfaat zet kracht bij aan den boom met uit geputheid of flauwte van sap aangedaan. Het is niet zeldzaam dat de uitwerksels van dit geneesmiddel zich na 8 of 10 dagen laat bestatigen en dat de boom zijne groeikracht wederneemt. Lente-ZaaiingenMen is meest overal begonnen met de paardeboonen in te kappen en 't gaat uitermate wel om deze in te doen; zulks mogen wij danken aan den droogen winter alsook aan den kleinen vorst dien wij over eenigen tijd gehad hebben en die veel goed en vruchtbaarheid aan de landen toegebracht heeft; 't is te verhopen dat 't goed weder zal blijven voortduren om 't overige der lentevruchten in goede conditiën te kun nen indoen. De wintervruchten staan uitermate schoon en beloven veel; de tarwe, voor welke men vreesde, ten gevolge vail veel geschoten graan dat is moeten gezaaid worden, is buiten verwachting goed en dik bovengekomen. Men ziet zelden partijen die dun staan; zoo gevolgenlijk, gezien den gunstigen staat waarin de vruchten zich bevinden, mogen wij verhopen eenen goeden oogst te hebben welke de wonden zal helpen heelen die de on vruchtbare jaren aan den Landbouw toegebracht hebben Het Drama der Wetstraat. Wij hebben reeds gemeld, dat eenigen tijd geleden, Armand Peltzer te Antwerpen eene som van 5 of 6000 mark of een cheque zou genegocieerd hebben. Dit punt wordt nu in het onderzoek zeer streng onderzocht. Het geld zou gezonden zijn naar Bremen In alle geval die som is weinig in vergelijking van die welke Vaughan sedert eenige maanden verteerde, om de dood van Bernays voor te bereiden. Men schat dat die voorberei ding eene uitgaaf gekost heeft van 25 a 30,000 fr. Als de dood een toeval was geweest, waarom dan die uit gaaf? De justicie houdt zich nog altijd bezig met den klerk van Armand Peltzer, M. V. B., die, zoo het schijnt, wat al te veel geklapt heeft en met den karnaval twee of drie dagen zoo wat onvindbaar zou geweest zijn. Het schijnt echter bewezen dat die persoon, dien men verdacht van geld buiten 's lands te moeten brengen, Belgie niet verlaten heeft. Tijdens karnaval moet M. V. B. zich vermaakt heb ben met rond te loopen in vrouw verkleed en het zou hierdoor zijn dat men hem een oogenblik uit het oog verloor. Gisteren werd V. B. gehoord even als den heer F., bij wien hij inwoont; vandaag zal hij gehoord worden, even als de vrouw van F. De gezondheidstoestand van mad. Bernays laat te wenschen over, zooals men denken kan. Die toestand laat zich begrijpen, na al de schokken die deze vrouw heeft onderstaan. Mad. Bernays doet nu, bij schoon weêr, op last van den doctor, wandelingen in open rijtuig. V Kiezing te Oostende. Dinsdag, heeft te Oosten de de kiezing plaats gehad van eenen volksvertegen woordiger, in vervanging van wijlen den heer J. Van Iseghem. Er stonden twee kandidaten tegenover elk ander. De heer Ch. Janssens, kandidaat der liberale partij, werd gekozen met 137 stemmen meerderheid de heer Ch. Van Iseghem, kandidaat der katholijke partij, bekwam 441 stemmen. Gevangene verlost. Op zeldzame wijze werd dezer dagen te Maldeghem een arme gevangene verlost. Een kleitenaar kwam naar Maldeghem, na eene kleine beurs met een 20 frankstuk daarin, op zak gestoken te hebben, om daarmee den ontvanger der belastingen te gaan betalen. Onder wege ontdekt de Kleitenaar eenen haas in een strop, en verheugd omdat hij op zulke gemakkelijke wijze de vangst van den wildstrooper machtig wordt, maakt hij haastig het beest los, deelt het in den nek eenen slag toe, vat zijne twee achter- pooten, slaat de prooi over den schouder en stap voort. Al spoedig voelt hij in zijne zakken naar eene koord om er den haas met meer gemak aan te kunnen dragen, maar vindt niet wat hij zoekt en neemt daarom het beurzeken, bindt de achterpooten van het beest samen en vervolgt weder zijnen weg. Een eind verder denkt hij er aan liever zijnen haas aan eenen stok op den rug te dragen en legt zijn wild ten gronde omeenen knuppel af te breken. Gedurende den tijd dat hij hieraan bezig is, inoet de viervoeter tot zichzelven gekomen zijn en zich gedeeltelijk los gespar teld hebben, want wanneer de Kleitenaar zijnen haas wil opnemen, springt het dier los en ontvlucht zijnen verbaasden verlosser, ongelukkiglijk met het beurze ken en het goudstuk erin gesloten. De Kleitenaar gaat op zoek naar den ontsnapten zeerlooper en nog meer naar beurs en geld die met hem verdwenen zijn, doch zonder iets van alles nog te kunnen ontdekken. Brussel. Kapitein Cambier heeft verledene week, ten een uur namiddag, in de Zuiderstatie, te Brussel afscheid genomen van zijne vrienden. Men weet dat de moedige reiziger voor de tweede maal naar Afrika vertrekt en ditmaal met zijne jonge echtgenoote. Hij zal zich te Zanzibar vestigen als agent der afrikaansche vereeniging. Kapitein Cambier werd daags te vooren door den koning ontvangen, welke hem namens den keizer van Oostenrijk, het IJzeren Kruis overhandigd heeft. Wapenoefeningen. Er zullen dit jaar nog maals groote wapenoefeningen plaats hebben. Zij zul len 12 dagen duren, en met half september beginnen. De eerste en tweede divisiën van 't leger zullen er aan deel nemen met hunne baterijen, de genie en den bijzon deren dienst. Het korps der ruiterij zal geleverd worden door de 2® en 4° regementen lanciers, de verkennings ruiterij zal bestaan uit de le en 2e regementen jagers te paard met twee batterijen té paard. De staf van de eerste militaire omschrijving is gelast de noodige maatregelen te nemen, de vereenigingspunten aan te duiden, enz. Het is waarschijnlijk dat de wapenoefeningen nog maals in de Ardennen zullen plaats hebben. Het eene korps zou uit de vallei der Semoy en het andere uit de vallei der Amblève komen: zij zouden elkander ten noorden van Marche ontmoeten, waar zij handgemeen moeten worden. De marschen zouden dus zoolang niet zijn als in 1881, en de beide korpsen langer handgemeen blijven. De 3e en 4e divisiën welke verleden jaar aan de maneuvers deelnamen, zullen dit jaar in het kamp van Beverloo zich in de schijfschieting oefenen. Deze zal op 1 April door de grenadiers geopend worden en bij brigaden geschieden. De schieting en de voorloopige oefeningen der le en 2e divisiën zullen plaats hebben omtrent het tijdstip der groote manoeuvers. De schijfschieting van het le regement jagers te paard zal te Gent, en die van het 2e te Oostende geschie den, gedurende de maanden Mei en Juni, De brigade gidsen zal zich in September te Brussel vereenigen, om zich naar het kamp van Beverloo te begeven, en zal zich aldaar gedurende twaalf dagen oefenen, onder bevel van generaal-majoor Jolly. De gidsen zullen naar Brussel wederkeeren op den dag wanneer de groote wapenoefeningen zullen eindigen. Al de oefeningen der troepen zullen dus op het einde van September geëin digd zijn. Een oostenrijksch soldaat, die waarschijnlijk dronken of zinneloos was, is dezer dagen onopgemerkt in den Burg (Museum) van Weenen gedrongen, en heeft er verscheidene schilderijen van groote meesters ge schonden. Hij heeft namelijk den neus en de ooren van elk beeld op de schilderijen uitgesneden. De dader is aangehouden. Belgische expeditie. Wij hebben gemeld dat er weldra eene nieuwe belgische expeditie naar Midden- Afrika zal vertrekken, om te Karema den heer Raemae- kers te gaan vervangen. Deze expeditie zal zich met half April rechtstreeks langs Brindisi naar Zanzibar begeven, en onder bevel staan van de heeren Storms, lieutenant van het 9e linieregement, en Constant, luite nant der grenadiers, De vier standbeelden, die de vier hoeken van den koepel van het nieuw justicle-paleis te Brussel zullen versieren, verbeelden de macht, de koninklijke goedertierenheid, het gerecht en de wet. Zij worden in brons gegoten en alhoewel in zittende houding, zullen zij 6 meters hoogte hebben. Zij worden geplaatst op eene hoogte van 80 meters. Binnen een jaar zullen zij zich op hunne plaats bevinden, De Pest van Doornik. De groote schilderij va Gallait, de Pest van Doornik, is tegenwoordig in het paleis der Schoone Kunsten ten toon gesteld. De eerste schets werd over bijna 30 jaren vervaardigd. Het is maar in 1878 dat Gallait de schildering hernam, en dit jaar eindigde. De schilderij wordt nu naar de tentoonstelling van Weenen gezonden, waarna zij te Brussel in het museum zal geplaatst worden. Men weet dat het gouvernement de schilderij heeft aangekocht. Zij verbeeldt den bisschop van Doornik, Radbod, in een haren kleed gewikkeld, en de gewijde beelden ronddragende ten einde van de goddelijke bermhartig heid het ophouden der pest te bekomen, die de stad Doornik in de XIIe eeuw verwoesstte. Allerlei. Papier uit gras. De proeven die in Engeland genomen zijn om papier uit gras te vervaardigen, ver dienen voorzeker de algemeene aandacht. Het versche gras levert, volgens het zeggen van den fabrikant, een zeer veerkrachtigen vezel, die in eene papierstof kan worden omgezet, welke met die van het beste teeken papier gelijk staat, ja, somwijlen in deugd overtreft. Het gras is hiertoe in iederen toestand bruikbaar; het is echter beter, wanneer het voor papier bestemde gras wordt gemaaid voor dat het begint te bloeien. Het ge maaide gras wordt tusschen cilinders geplet, waardoor alle sappen worden uitgepest en de vezels gebroken. Nu wordt het gras, na in groote watertroggen van alle on reinheden te zijn bevrijd, in eenen stoomketel gekookt met bijvoeging van kalk en soda, hetgeen ongeveer 2 uren duurt, dan gefiltreerd, op nieuw gewasschen en eindelijk op de gewone wijze gebleekt. De aldus bereide grasstofis nu gereed voor de papiermachien. Het gras papier is nog beter dan het gewone geschikt om be schreven te worden, daar de oppervlaktte gladder is en het lijmen kan vervallen. Eene hectare weiland levert 34,000 a 72,000 kilos gras, die gemiddeld 3,075 kilos papier opleveren. Het graspapier kan dus voor de land bouwers van zeer veel gewicht worden, daar zij hier door eene nieuwe markt voor hun voortbrengsel ver krijgen. Hoe meten natuurmenschen den tijd? Als men vroeger in de langzame diligence reed en, volop genoeg hebbende van 't soms vervelend landschap, aan den geleider vroeg hoe lang 't nog duurde voor dat men aankwam, zoo moest men in den regel het vast ant woord hooren: drie pijpen of eene pijp! Naar zijne pijp tabak, die hij met de nauwkeurigheid van het slingeruurwerk oprookte, meette de postiljon of voerman den afstand zoowel als den tijd, en op der gelijke wijze weten nog wel andere menschen in Euro pa, die zich de weelde van een zakuurwerk niet kunnen veroorloven, zich te helpen. Juist zoo doen de natuurvolken. De Peruaansche Indianen, zoomede die in Chili, me ten tijd en afstand vrij nauwkeurig met behulp van de zoogenaamde cocoda, dit is de tijd waarin zij een zeker coca-dosis verbruiken. Zij maken bij verre tochten ge bruik van de bladeren der cocastruik als eene soort van opwekkend middel, waardoor zij in de hooge bergstre ken de ademhaling vergemakkelijken. Zij nemen uit het cocadoosje, dat zij steeds bij zich dragen, eene klei ne hoeveelheid, die zij met den vinger zeer nauwkeurig kunnen afmeten en steken dit in den mond om het on- HAUT TOTAL. AU BLASON ORDINAIRE. HAUT TOTAL. Brunfaut A. 6. 6. 5. 5. 6.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2