STADSNIEUWS. Société Royale des Francs Arbalétriers. WETTELIJKE BESLUITEN. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Landbouw-IVIaatschappij van het arrondissement Uperen. De heeren leden der Landbouw-Maatschappij worden vriendelijk verzocht de conferentiën, gegeven door den lieer Burvenich, professor té Gent, met liunne tegen woordigheid te vereeren. I)e eerste voordracht heeft gisteren reeds plaats gehad in de benedenzaal van het Stadhuis; de andere zullen'plaats hebben den 8 en 22 April en den 6 Mei, telkens om 2 1/2 's namiddags. De heeren liefhebbers, die geen deel maken van de Landbouw-Maatschapqij en die wenschen de conferen tiën bij te wonen, kunnen ingangkaarten bekomen mits de vraag te doen aan wie het behoort. Verdeeling van het conligent der lichting van 1882, lusschen de milieiekantons van het arrondisse ment Uperen. Zangfeest. Wij vernemen dat er den tweeden Paaschdag eenen prijskamp zal plaats hebben voor het schoonst zingen, ter estaminet het Bronzen Hoofd. Schoone en menig vuldige prijzen zullen den overwinnaren toegereikt worden. In een volgend Nummer zullen wij de schikkingen en de voorwaarden van dien prijskamp rnededeelen. Denier des Ecoies laïques. Les trois bals qui ont été donnés a l'occasion du Carnaval et de la Mi-Carème, au profit du Denier des Ecoies laïques, ont produit un bénifice net de 485,83 fr. Nous ne pouvons assez remercier les organisateurs de ces fètes, et les féliciter du succès de leur entreprise. Société des Choeurs. Nous nous empressons de communiquer a nos lecteurs le programme du Concert vocal et instrumental, qui sera donné par la Société des Choeurs, le Mercredi 29 Mars, ti 8 heures du soir, en son local VAigle dor. PREMIÈRE PARTIE. Tir du Lundi 20 Mars 1882. offert par le Sécrétaire- Trésorier. AUX OISEAUX. pr prjx Mahieu. 2me Pinteion Lambert. 3me Deweerdt Charles. 4111e Vermeulen Ilenri. Tir du Mercredi 15 Mars 1882. Prix; Mahieu. PrixDeweerdt Charles. Bij koninklijk besluit van den 15 Maart worden benoemd in het arrondissement IJperenTe Neder- Waasten, tot schepenen, D. Pillaert en J.-B. De Kerle,- te Brielen, tot schepen, C. Raes; te Houtliem, tot burgemeester, A. Six; tot schepenen, C. Clarebout en H. Grouset; te Langeinark, tot schepen, J. Nevejan; te Wervick, tot schepenen, F. Vanraes-Verheust en A. Delva; te Woesten, tot schepen, C. Bruneel; te Wyt- schate, tot schepen, H. Bailleul; te Zandvoorde, tot schepen, J.-B, Laumosnier. Landbouw. Eene nog al wondere bemerking komt voor de Land bouwers-maatschappij van Frankrijk gedaan te worden. Volgens deze bemerking zou men voorop kunnen weten welke dagen en nachten het in de meimaand gaat rij men. Daarom zou men niet anders hoeven te doen dan zorgvuldig al de dagen aan te teekenen welke het in maarte smoort. Deze zullen zich in mei herhalen, zoo niet op den dag zelf; dan den dag er vóór of den dag er na, met dat verschil, dat men in plaats van smoor vorst zal hebben. De proef is meermaals herhaald door MM. Millet en den colonel Lefèvre, die schriftelijk hunne bemerkingen hebben aangestipt, De eerste heefi zulks gedaan binst 18 jaar, de tweede binst 44 en nooit hebben ze zich vergist. Het ware niet slecht dat eenige landbouwers bij ons dit ook wilden beproeven en er oils een verslag van rnededeelen. Wilt gij uit de korenmij ten de aard muizen en andere knaagdieren verwijderen? Snijdt eene spons in zeer kleine stukjes en braadt ze in vet tot zij hard worden. Verspreidt die op de plaats waar gij denkt dat de aard- muizen komen. Gij zult weldra de opgezwollen lijken van de knaagdieren vinden liggen. Men moet droog weder kiezen om de sponsstukjes te verspreiden. Het middel is gemakkelijk, weinig kostbaar en onfeilbaar. Een amerikaansch geneesheer heeft ontdekt dat het katoen de eigenschap bezit om de dierlijke en plantaar dige zelfstandigheden te bewaren. Appels, peren, drui ven, enz. moeten geplaatst worden tusschen lagen van gewoon katoen in blikken doozen. Het katoen belet het rijp worden. Jacht. Op eenige schikkingen van de nieuwe wet op de jacht roepen wij de aandacht in van de landbouwers. De vrederechters zijn verplicht binnen de acht dagen uitspraak te doen over alle vraag tot schatting van de schade door wilde konijnen aangericht. Het Staatsbestuur kan aan allen grondeigenaar, die over beschadiging door wilde konijnen te klagen heeft, het recht toekennen om, in grooten jachttijd, deze knaagdieren, zelfs met vuurwapens uit te roeien. Staat een landbouwer tegenover eenen achteloozen of ongewilligen eigenaar, uit wier bosschen wilde konij nen zijne vruchten beschadigen, dan heeft de hoogere overheid, op de aanklacht van den landbouwer, het recht om de uitroeiing van de wilde konijnen te bevelen. In algemeenen regel zou dat geschieden bij middel van netten en fretten. Het drama der Wetstraat. Leon Pelzer heeft zaterdag, op het aandringen zijner moeder, met Mr Van Calster gesproken; hij heeft verklaard dat hij dezen ook voor verdediger wilde. Daar echter de advo- kaat geen twee beschuldigden voor het assisenhof te gelijkertijd mag verdedigen, zal hem een kollega wor den toegevoegd die bijzonder met de verdediging van Leon zal gelast zijn. De Meuse ontvangt uit Antwerpen de volgende depe- che: Het schijnt dat het gerecht niet het minste bewijs tegen Mev. Bernays heeft ontdekt. De duisterheid rond het drama der Wetstraat neemt toe. Het geheim zal er wellicht nooit van ontdekt worden. Men heeft zich afgevraagd waarom Leon Peltzer in het buffet der statie te Keulen eene depeche ging vragen. Het schijnt dat die depeche zijnen broeder Armand in 't gevaar kon brengen. Deze zou Leon Peltzer dien dienst verzocht hebben als zij eenige minuten samen zijn geweest in den nacht van zaterdag tot zondag. Zooals men weet, heeft het iparket 25,000 fr. uitge loofd voor dengene die Henry Vaughan in de handen van het gerecht zou leveren. Te Keulen zijn er drie personen die de premie eischen: de garqon van het buffet der statie, de buffetjuffer en de portier van de statie. De gargon heeft reeds eenen advokaat met zijne zaak ge last. 't Is de geestige kant van deze akelige zaak. Onbestelde brieven en telegrammen. Ge durende de maand februari zijn er 6681 brieven niet kunnen besteld worden,tengevolge van gebrekkig adres. Daarvan heeft men er na opening 4610 aan hunne be stemming kunnen zenden of aan hunne verzenders te ruggeven. Gedurende dezelfde maand heeft men om dezelfde reden 844 telegrammen niet kunnen bestellen. Daarvan heeft men er na opzoeking 372 aan hunne be stemming kunnen doen geworden. Eene grap van Wiertz; Het heden is dik wijls maar eene kopij van het verleden, en dikwijls nog wel eene slechte. Dat blijkt weêr, nu de zaak Dumas- Jacquet op aller tong is. Immers Horace Vernet en voor hem de belgische schilder Anthoon Wiertz verzonnen dergelijke grappen, die wel zoo geestig waren. Met Wiertz is het volgende gebeurd; Hij begon naam te krijgen en was tevens als portretschilder in de mode, zoo dat het tot den goeden toon behoorde zich door hem te laten schilderen. Zoo kreeg hij op zekeren dag op zijn atelier bezoek van zekeren notaris Van Speek, be kend wegens zijnen rijkdom en zijne gierigheid. De prijs dien Wiertz hem noemde (10,000 frank) viel hem lang niet mede. Deze, die in andere omstandigheden waar schijnlijk nooit een centiem zou hebben late val n, had evenwel zooveel schik in den karakteristieken kop van den notaris, dat hij zich voor den prijs van 3000 frank bereid verklaarde Van Speek te schilderen. Nau welijks had deze zijne hielen gelicht ot Wiertz toog aan 't werk en schilderde uit zijn geheugen 't portret van den notaris zoo snel en zoo welgelijkend, dat hij er zelf verbaasd over was. Het portret was genomen en face, terwijl de rechter-elleboog rustte op eene tafel met pa pieren en allerlei notariëele stukken. Na den volgenden dag nog het een en ander hertoetst te hebben, liet Wiertz het portret bij den notaris bren gen. Maar deze was er hoogst verontwaardigd over, dat de kunstenaar zoo met het portretteeren van eenen man als hij zoo luchtigjes had opgenomen. Zonder po seeren was een man van zijne gehalte immers niet te 'treffen, enz., enz. En hij zond het portret met eenen boozen brief terug. Met een paar streken veranderde toen de geniale artist in een oogenblik tijds het geheele portret. Het gelaat liet hij zooals het was, maar de houding maakte hij meer gebogen, de oogen loenscher, de kin puntiger, ter wijl hij den achtergrond veranderde in een steenen muur met een tralievenster, en de tafel met papieren plaats maakte voor eene schraag, waaronder een bos stroo, eene kruik en een stuk droog brood. Verder schreef hij met groote letters onder het stuk; In de schuldgevangenis Toen zond hij het, ter tentoonstelling, naar den kunst handel van Sem Melchior. Heel Brussel bewonderde het stuk, maar geen half uur duurde het of een der vrienden van Van Speek kwam er langs en geene vijf minuten later wist de no taris dat en hoe hij was tentoongesteld. Onmiddellijk reed hij naar Wiertz, die hem uiterst kalm ontving en' zijne dreigementen aanhoorde als waren het loftuitin gen. Het eenige wat hij zeide en dat was de waar heid! was, dat Van Speek hem duidelijk zwart op wit had gemeld dat een portret, zoo vluchtig neêrge- gooid, immers nooit kon gelijken. Hoe nijdiger de no taris werd, des te onverstoorbaarder bleef Wiertz. Toen het slachtoffer hem eindelijk aanbood de 3000 frank te betalen, vroeg hij er 15,090 wegens de aangebrachte veranderingen, en toen Van Speek daarop niet spoedig genoeg toebeet, 30,000 frank. Inderdaad heeft de nota°- ris ten slotte voor de schilderij moeten betalen, alleen om haar, te huis gekomen, te kunnen vertrappen in reepen snijden en verbranden. Wiertz behield 3000 frank voor zich en gaf het overi ge, 27,000 fr., aan den armen. Misverstaan. De ijslandsche bisschop Jon Teiks- son, die in liet laatste van de achttiende eeuw tot den bisschoppelijken stoel te Golar benoemd werd, moest naar Kopenhagen reizen om de wijding te onderdaan Bij gelegenheid dat hij op verhoor was, vroeg de ko ningin, eene duitsche prinses, hem in het duitsch hoe veel kinderen hij had. Het woord hind beteekent in het ijslandsch: vee in zonderheid schapen, en de goede bisschop, die van de duitsche taal niet veel wist, verstond het in dien zin* liij antwoordde dus, zonder zioh een oogenblik te bedenken- Tusschen de drie en vier honderd, Uwe Majesteit. Hoogst verwonderd over dit antwoord, vroeg de koningin verder; Wat moet uw Hoog-Eerwaarde met zooveel beginnen? Zeer onschuldig antwoordde de bisschop hierop tot ontzetting van de vorstin; Wij slachten ze en eten ze op. De groote Magazijnen der Goede Koop van Brus sel, hebben voor lieden, 26 Maart, hunne groote Tentoonstelling bereid van nieuwigheden klee- ren en confectiën, die, gelijk altijd eene ware bandels- feest in de Nieuwstraat zijn zal. Sal va. Verledene week, in eene vertooning der menagerie Salva, te Gent, schoot de dierentemmer op eenen leeuwDe prop maakte kogel en de leeuw werd NUMMER VAN- HET CANTON HOOFDPLAATS DES KANTONS CONTINGENT 43e Uperen. 29 44e Poperinghe. 31 45e Proven. 25 46e Elverdinghe. 23 47® Langemarck. 33 48e Gheluvelt. 33 49e Nieuwkerke. 24 50e Waasten. 34 51e Wervick. 38 1. Pique Dame, ouverture pour Symphonie, Suppé. 2. Chansonnette, dite par M. Dekemper, 3. Een hamer met twee bedden. 4. Chceur des Seigneurs de Lara, avec acco- pagnement d'orchestre, Ma.ili.art DEXIEME PARTIE. 5. Leben und Lieben, valse pour Symphonie, C. Faust. 6. Chansonnette, dite par M. Dekemper, 7. Le Chevalier et l'Ermite, duo par MM. E. Coffyn et Pondeville, Concone. g a) Canzonetta, qutauor, Mendelsohn. b) Sérénade, quintette, Widor. 9. Les deux Aveugles, boufonnerie musicale, Offenbach. Le piano sera tenu par MM. Moreaux et Baratto. HAUT TOTAL. BAS TOTAL.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2