IJ per,scli Weekblad. TROiPÉ, MAÏS FIOËLE. geheel het land 3,00. OP 500 afdruksels. voor stad 2,50. KUNST- SN LETTERNIEUWS. 5 centiemen het nummer. DE KUNSTBODE VAN IJPEREN, verschijnt den Zaterdag avond; men séhrijft in bij Karei Deweerdt, drukker, Rijsselstraat, 59, IJperen. De inschrijvingsprijs is fr. 3-50 voor stad. fr. 3-00 voor geheel het land. —Alle artikelen, verslagen of mededeelingen moeten vrachtvrij aan het bovengemelde adres ge zond worden vóór den Vrijdag avond. Aankondigingen den regel 5 centiemen. Reklamen den regel 15 centiemen. Inlijvingen bij akkoord aan geringen prijs. BERICHT. De personen die het nummer 35 van het tweede jaar der Kunstbode bezitten, en ons die willen behandigen zullen gedurende een jaar ons blad kosteloos ontvangen. Feest in de Vlaamsche Ster Maandag, 3 dezer, was het in deze Letter- en Too- neelminnende Maatschappij volop feestmen vierde er liet een-en-twintigjarige lidmaatschap van eenen harer uitmuntends te tooneelspelers. Wij bedoelen den heer Gustaaf Maillard, den door onze IJpersche bevolking zoo gunstig gekenden tooneelliefhebber, die niet slechts het geheim bezit om de lachspieren onzer ernstige oudjes in beweging te brengen, maar die ook door kenners in het vak, telkens dat hij de planken betreedt, verwel komt en warm toegejuicht wordt. Deze knappe kunste naar, waarop de Vlaamsche Sterfler zijn mag, evenals op de heeren Julius Vandendriessche en Karei Deweerdt, welke zonder tegenspraak, zich met tooneel- listen van beroep mogen meten, werd in de tooneel- prijskampen, waaraan hij deel nam, om zijn schoon ta lent bewonderd, en droeg menig kostbaar eermetaal weg; naar men ons verzekerd heelt, bezit hij er reeds meer dan dertig Alle de eere- en werkende leden waren dus tot dit echt broederlijk kunstenaarsfeest uitgenoodigd, en wij achten ons gelukkig de getuigenis te mogen afleggen, dat er niet één lid ontbrak en wij noö'it elders betere overeenkomst zien heerschen hebben dan in dit voor beeldig genootschap, waar de leden zich onderling zoo wel verstaan en tot dienstbewijs bereidwillig toonen. Wat, volgens ons, hiertoe grootelijks medehelpt, is dat zij eenen Voorzitter hebben die zich de belangen zij ner Sterrelingen ter harte neemt, en de minste geschil len, door zijn wijs beleid, weet te vóórkomen en uit den weg te ruimen. Het moet dan niemand verwonderen dat zij hem met hart en ziel aangekleefd zijn. In dit feest gaf hij er ons nogmaals het bewijs van. NOUVELLE. Suite. 111. Le voyage pour Alfred fut d'abord fort triste. Le pau- vre jeune homme, en essuyant de temps en temps une larine furtive, songeait a tous ceux qu'il venait de quit ter, aux piaisirs innocents de son enfance. Mais l'aspect des campagnes nouvelles, des sites inconnus pour lui, plus encore que la conversation animée de ses compa gnons de voyage, le tira bientót de sa rêverie. Des idéés moins noires d'abord, riantes erisuite, naissaient dans ce coeur qui. comme une cire molle, prenait tomes les em- preintes que lui impriinait la beauté de la nature, en cette matinee de septembre. Les riches moissons, dorant les champs et les vallens, étaient, il est vrai, rentrées; on n'entendait plus les chants joyeux des moissonneurs et des glaneuses, mais si les champs étaient dépouillés de leurs ornements dorés, les arbres, dans lés vergers, montraient a l'oeil du passant leurs beaux fruits d'un 'rouge éclatant ou d'un jaune d'or, et imprégnaient l'air d'une odeur suave et enivrante. Les mille oiseaux qui peuplaient les bosquets et les bois, envoyaient, comme prière et louange au Très-Haut, leurs harmonieuses chansons. In welgepaste woorden schetste hij M. Maillard's lange dienstjaren als Sterreling af, steunende vooral op zijne 'benijdenswaardige begaafdheid; op de eer welke hem in 't bijzonder en de Vlaamsche Ster in 't alge meen ten deele viel, en eindigde zijne overschoone'en onvoorbereide rede met den held van het feest bekend temaken, dat de «Vlaamsche Ster«, zijne verdiensten op hoogen prijs stellende en ze naar waarde willende beloonen, er in eene voorgaande zitting was besloten geworden hem een zilveren eermetaal te schenken; en, het woord bij de daad voegende, hing hij het hem om den hals en omhelsde hem als eenen broeder. Een dave rend handgeklap en luidruchtige toejuichingen bewezen hoezeer die onderscheiding in den smaak der leden viel. Nadat eenieder den heer Maillard de hand had ge drukt, bedankte deze, diep ontroerd, den heer Voorzit ter en de leden, waarna men tot het kaartspel overging om zich het groot getal prijzen van hooge en mindere waarde te betwisten. Dit aangenaam en vermakelijk feest bewees eens te meer dat men van de Vlaamsche Ster hoeft deel te maken om goede overeenkomst met broederlijk verzet hand in hand te zien gaan. Wij achten het onnoodig een verslag te geven over het tweede feest, dat Woensdag laatst in de Vlaamsche Ster plechtig gevierd werd. Het onderhavige schijnt ons meer dan voldoende om onze geëerde lezres hier omtrent in te lichten. Alleenlijk meenen wij te moeten zeggen dat de achtbare heer Voorzitter, hoewel het op zijn onverwachts was, den heer Rotiers, in eene on voorbereide aanspraak geantwoord heeft enzijn schit terend redenaarstalent andermaal heeft doen uitschij nen. Redevoering Geachte Heer Voorzitter, Het is met een onuitdrukbaar genoegen, dat de leden Alfred sentit son ame émue et son coeur se dilater au milieu de cette nature qui se révélait maintenant tout autre a lui. II vit bientót sa tristesse disparaitre. Au bout d'une demi-journée de voyage, il était plus fort, et même consolé. Sa curiosité fut bientót éveillée au plus haut point. Après les splendeurs des campagnes, il contemplait en passant les beautés et les magnificences des grandes vil les qu'il devait traverser pour arriver a destination, car son vieil oncle demeurait a Bonn. En ces temps, oü le génie de l'homme n'avait pas en core fait sillonner notre beau pays par de nombreuses lignes ferrées, si les voyages étaient plus longs et plus tristes en hiver, ils étaient, s,urtout pour lesjeunes imaginations, d'un intérêt plus vif et d'un agrément bien plus grand que ceuxqui s'accomplissent de nos jours d'une man:ère si rapide. Maintenant, les beaux sites, les magnifiques tableaux qui s'oTrent achaque instant a ia vue du voyageur, ne nous apparaisseni que comme un éclair; on voudrait voir, regarder, contempler, mais, hélas! on est déja loin. La vapeur, qui ne voit rien, qui est matérielle, ne s'arrête pas; il faut marcher en avant, tandis que de la diligence ou de la chaise de poste, on pouvait avec faci- lité contempler ces grands tableaux de la création, et souvent emplir son ame, en quelques instants, de bien douces émotions et de trésors de poésie. Le pauvre garqon restait ébahi devant les monu ments, devant les cathédrales, chefs-d'oeuvre du génie du moyen-age; lui qui n'avait vu que les maisonnettes de son village, qui croyait que la maison de campagne uwer Letter- en Tooneelminnende Maatschappij, de Vlaamsche Ster want allen zonder onderscheid zijn U met hart en ziel toegedaan even als andere jaren, uwen naamdag hebben zien n aderen. In buiten gewon evergadering van laatstleden Zondag waartoe al de eere- en werkende leden uitgenoodigd werden, is er éénstemmig besloten geweest, vooral dit jaar, om de belanglooze moeite en velerhande opoffe ringen, welke gij U ten voordeele uws' Tooneellieven- den Genootschaps getroost, uw naamfeest luistervol en plechtiglijk te vieren. In mijne hoedanigheid van eerelid tot die zitfing toegelaten, waarover ik mij zeer gevleid achte, heb ik mogen deel nemen aan de woordenwisselingen, welke tusschen de leden plaats grepen om uwe gewichtige, onwaardeerbare diensten aan uwe Maatschappij bewe zen, naar waarde te loonen. Ten dien einde, hoewel onverdiend, hebben uwe knappe Sterrelingen mij de eervolle taak opgedragen bij U de tolk hunner teederste en oprechtste gevoelens ten uwen opzichte te willen wezen. Het is dan met eene blijde, broederlijke ontroering dat ik mij ten beste mogelijk van die vleiende zending kwijte. Maar alvorens U met ons inzicht bekend te maken, veroorloof mij eene schets, hoewel onvolledig, te leveren der werkdadige mannen, welke hier, op dezen plechtigen stond, rondom U geschaard zijn en hu men dank bij den mijne voegen om U gezamentlijk onze openbare welgemeende hulde aan te bieden. Al is uw Genootschap, geachte Heer Voorzitter, meestendeels uit werkers samengesteld laat mij toe het U te herhalen, want gij beter dan ik, door uw onderling verkeer, hebt ze best kunnen waardeeren zij maken de kern onzer IJpersclievolksklas uit en zijn bovendien wakkere, vooruitstrevende mannen, welke, in het volle besef hunner eigenwaarde, steeds den vooruitgang behertigen en de ontslaving van den men- schelijken geest uit al hunne krachten beoogen. Immers zij toch, na hunnen lastigen alledaagschen arbeid, besteden hunne zoozeer beperkte ledige uren, welke zij hun rusttijd afdwingen, tot liet beoefenen der too- neelkunst, en dat met eenen iever zonder weêrga, oü demeurait Léonie, et la vieille église paroissiale, étaient ce qui existait de plus beau, de plus imposant au monde... Quel luxe, quel richesse! se disait-il, en voyant passer, rapide, comme l'éclair, devant la diligence d Failure toujours égale, tant d'équipages somptueuxi... Mais, quand détournant la tête, il voyait sur le trot toir une pauvre mère en haillons, tenant sur les bras un enfant püle et chétif, tendre sa main amaigrie au passant qui la repoussait durement, il soupirait avec désillusion et tristesse: Et quelle misère aussi, grand Dieu!... De relais en relais, et après bien des jours de voyage, Alfred arriva enfin a Bonn. Son oncle le recut a bras ouverts. Le jeune garqon, ému par ces caresses, versa encore quelques larmes de regret a la pensée des chers absents, mais il surmonta bientót son émotion, et, re- foulant ses larmes au plus profond de son coeur, il se dit: Courage maintenant, il le faut. II avait senti que Fhorizon scientifique de l'école de son village était trop restreint pour lui. L'instruction qu'il y recevait, cette nourriture de l'ame et du coeur, était devenue insuffisante pour sa jeune intelligence qui avait faim de connaitre et de son'der les mystères de la science. Dans le séjour pacifique du gymnase de Bonn, oü son jeune coeur et son active intelligence, sous la conduite de mal tres éclairés, devaient se former aux rudes com bats de la vie, notre héros prit bientót la ferme resolu tion de dédommager par sa conduite et son application, les sacrifices de son oncle. Le charmant tableau de son t UITGESPROKEN, DOOR M. GUIDO ROTIERS, Zn de Letter- en Tooneelminnende Maatschappij De Vlaamsche Ster ter gelegenheid van het naamjeest des Heeren Voorzitters, gevierd op 12 April 1882.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 1