geheel het land 3,00, IJperseh. Weekblad. voor stad 2,50. TROiHIPÉ, MAIS FIDÉLE. Zondag 21» Mei 1882. 5 centiemen het nummer. 3de jaar N° 16. OP 500 AFDRUKSELS. KUNST- SN LETTERNIEUWS. DE KUNSTBODE VAN IJPEREN, verschijnt den Zaterdag avond; men schrijft in bij Karei Deweerdt, drukker, Rijsselstraat, 59, IJperen. De nschrijvingsprijs is fr. 2-50 voor stad. fr. 3-00 voor geheel het land.Alle artikelen, verslagen of mededeelingen moeten vrachtvrij aan het bovengemelde adres ge zond worden vóór den Vrijdag avond. Aankondigingen den regel 5 centiemen. Reklamen den regel 15 centiemen. Inlijvingen bij akkoord aan geringen prijs. Vermoedeljken ouderdom van hei menschelijk geslacht. Vervolg. Volgens Lyell heeft de delta der Mississipi eene op pervlakte van 13,600 engelsche mijlen, eene gemiddelde dikte van 528 voeten en de vlakte daarboven 264 voeten. Hij leidt af uit de waarnemingen van Ridell, die de hoe veelheid vaste stoffen in het Mississipiwater bepaalde, verbonden met die van Carpentier en Forshey, welke desnelheiddezer rivier maten, dat jaarlijks 3,702,758,400 kubieke voeten zand en klei door haar worden afge voerd, en dat gevolgentlijk de delta voor hare vorming 100,500 jaren gevorderd heeft. In Amsterdam heeft men de gemiddelde dikte der lagen van de delta gevormd door Maas en Rijn, door putboringen trachten vast te stellen en men bevond, dat de gezamentlijke door Rijn en Maas afgezette kleilagen, die dat gedeelte van den hollandschen bodem samenstellen, eenen inhoud hebben van 111,914,400,000 kubieke nederlandsche ellen. Ne men wij aan dat een derde daarvan door laatstgenoem de rivier geleverd is, en daar Horner bevond, dat ge middeld voorbij Bonn in 24 uren door den Rijn 4581 kubieke ellen slib wordt gevoerd, dat is 1,638,913 ku bieke ellen in een jaar, moet er, indien die aanvoer steeds dezelfde geweest is, nagenoeg 70,000 jaren noo- dig geweest zijn, om rekenschap te geven van het aan deel, dat de Rijn aan dit deel des hollandschen bodems gehad heeft. Andere tijdsruimten, die tot het ontstaan van vormin gen vereischt worden, zijn op eene overeenkomstige manier begroot. Uit de omkorsting van opschriften, die op de stalaktieten in de Adelsberger grot gevonden wor den, berekent men, dat deze zuilen, die thans 12 tot 20 voeten dikte hebben, 77,000 tot 128,000 jaren oud moe- NOUVELLE. Suite. L£t, devant ses yeux, se dressait, enveloppée des bru mes douteuses du soir, une gigantesque construction abandonnée. II lui semblait qu'elle était entourée d'une auréole magique et comine marquée d'un sceau fantas- tique, avec ses murailles grises oh l'apre doigt du temps avait arraché le mortier et semé la fougère sauvage; avec ses fenètres brisées, a travers lesquelles le vent poussait des raflales formidables; avec sa tourelle aban donnée oü l'on entendait la nuit le cri lugubre de la ehouette qui se mêlait au bruissement des vagues venant se briser a ses pieds. La, tout impressionnait si vive- ment son esprit que, oubliant tout ce qui l'entourait, il ne sentait pas dans les tristes soirees d'automne, que la pluie lui fouettait le corps et que les ténèbres coinmen- gaient a l'environner. Les années s'écoulent vite quand on travailleet qu'on a pour se soutënir la divine espérance. Alfred, depuis quatre ans, n'avait plus revu son villa- ge. Peu de nouvelles, il est vrai, venaient troubler le calme de sa solitude; mais a' chaque lettre de sa soeur qui lui parlait de leur vieille grand'mère, de leurs espé- rances futures, Léonie avait ajouté quelques mots; fieurs d'amour qui allaient au coeur du jeune homme! II vivait de douce attente et de travail. Encore sixmois, etil passerait ses derniers examens, il serait docteur. Mais soudain un terrible soupgon vint s'éveiller en lui, ten zijn. Voor de uit koraalmassa opgebouwde riffen levert de snelheid, waarmede thans nog het rif aan groeit, eenen maatstaf op. Zoo besluit Agassiz daaruit, dat het schiereiland Florida, hetwelk geheel uit aan elkander gevoegde koraalriffen bestaat,minstens 200,000 jaren voor zijne opbouwing gevorderd heeft. Onder de planten en vooral onder de dicotyledone- boomen, welke in hunne houtringen als het ware de jaartallen hebben opgeteekend, vindt men eene nieuwe bron van bewijzen dat het menschdom van zeer ouden datum is. In Louisiana heeft men bij diepe boringen tot tien boven elkander liggende, ondergezonkene bosschen gevonden Deze bestonden grootendeels uit cijpressen. Eenige dezer boomen hadden eenen doormeter van 10 voeten, en, daar men van 95 tot 120 jaarringen op el- ken engelschen duim telde, zoo zoude één zoodanige boom 5700 jaren oud zijn,-vele geslachten van zulke hoornen volgden elkander op en Dowler besluit op hun gevonden aantal, dat hun gezamenlijke ouderdom 158,400 jaren bedraagt. In het vierde dezer onderge zonkene bosschen werd, onder de wortelen van eene cijpres, het geraamte gevonden van eenen mensch, waarvan de schedel den tijpischen vorm van het ame- rikaansche ras vertoonde. Volgens Dowler's schatting zou dit geraamte 57,600 jaren oud zijn. Al deze gevallen zijn ontleend aan het jongste tijdvak der geschiedenis onzer aarde, gewoonlijk het alluviale genoemd. Dit is voorafgegaan door het diluviale, en mochte men in dit laatste de overblijfslen van menschen of menschelijke kunstvlijt vinden, dan zoude men daar aan een nog hoogere ouderdom moeten toekennen, dan aan de bovengemelde delta's en den koraalbodem van Florida, enz. Al de daartoe betrekkelijke feiten zijn tegenwoordig zoo talrijk, dat het mij onmogelijk is ze allen naar behooren te vermelden, te meer dewijl eene kritische beschouwing van elk dezer feiten eene groote uitvoerigheid zoude vereischen. Ik wil enkel eenige er van opnoemen. Te midden van leem, koolzure kalk en et comme une vipère le mordit au coeur. Dans la derniè- re lettre de sa soeur, il n'y avait pas un mot de Léonie, pas un mot!... C'était la première fois. Puis, toute la missive de Marie reflétait une tristesso, un accablement qui gagna l'impressionnable jeune homme. Tourmenté nuit et jour par un sombre pressentiment, il ne pouvait plus gofiter un moment de repos. II lui semblait déjè. que son amie d'enfance lui était infidèle, qu'elle l'avait oublié pour un autre. II sentait dans son ame une plaie profonde et les symptómes d'un mal ter rible, la jalousie. II lui fut impossible, après quelques jours de souffran- ces, de rester plus longtemps dans ce doute affreux. II fit part a son vieil oncle de ses tourments et de son désir de revoir au plus vite, pour quelques jours, son village. Le vieillard le consola de son mieux, lui prodigua les conseils les plus paternels, versa sur ses blessures le baume de l'espoir et lui donna sa bénédiction. Voila done notre héros parti pour son lieu natal. VIII. Quand un sombre pressentiment est né dans notre coeur. poussés nuit et jour par une main invisible et im- pitoyable, nous ne pouvons gofiter un moment de repos. Notre Ame éperdue, tourmentée, n'a qu'un désir: celui d'éclaircir le doute affreux qui la torture, et de connal- tre, s'il le faut, toute l'étendue de son malheur. Ce désir, cette volonté, Alfred l'avait aussi. S'il devait être mal- heureux, il voulait le savoir. Une excitation fébrile facile k comprendre soutint le jeune homme pendant qu'il parcourait cette longue route pour la troisième fois et hélas! chaque fois dans des con ditions si diffórentes. beenderen van lang uitgestorvene diersoorten heeft Schmerling in grotten bij Luik, Spring bij Namen' Marcel de Serres b j Narbonne, Alfred Fontan bij Mas- sat, Falconer bij Palermo ook menschenbeenderen ge vonden; de opvulling dezer grotten wordt tot den tijd van het diluviale tijdvak gerekqnd. Te Denise, bij le Puy in Auvergne, werd er een menschelijk geraamte, dat onder uitgeworpen lava bedo lven lag, gevonden. Dat bewijst niet alleen dat er in Frankrijk reeds menschen woonden, toen die vulkanen nog in volle werking waren; maar het schijnt daarenboven dat het geraamte van gelijken ouderdom is als de overblijfselen van voorwereldlijke olifanten, herten en runderen, die aan de andere zijde des bergs ook onder dergelijke lava bedolven liggen. In Amerika ook heeft men meermaals menschelijke beenderen gemengeld gevonden met die van dieren, welke in het diluviale tijdvak geleefd heb ben. Bij Natchez vond men in eene laag blauw leem, twee voeten onder de geraamten van Megalonyx en van an der uitgestorven zoogdieren, een menschelijk heupbeen. Doch eene aardstorting kan hiertoe aanleiding gegeven hebben. Nogtans vindt men veel bewijskracht daartegen in de menschenbeenderen gevonden door Lund, gedu rende zijne reis in Brazilië, in grotten, te midden van beenderen van Platonyx, Chlamydoteiium, Megathe rium, enz. Hij trof daaronder eenmaal eenen schedel aan, waarin de amerikaansche tijpus niet te miskennen was en welke zoo versteend, zoo met ijzeroxijd door trokken en zoo metaalglanzend was, als de beenderen der reusachtige Edentaten, tusschen welke hij bedolven lag. Daarenboven de talrijke uit steen en vooral uit vuur steen vervaardigde bijlen, beitels, speer- en pijlspitsen, in vele der reeds bovengenoemde holen bij de beenderen of zonder deze laatste gevonden, zijn zooveel nieuwe bewijzen dat de mensch tot het diluviale tijdvak behoort. Het is de oudheidkundige Boucher de Perthes die op Arrivé chez lui le soir, personne au village ne se dou- tait de sa présence k la maison verte. D'ailleurs, peu auraient reconnu dans eet élégant jeune homme le petit paysan d'autrefois. Anxieux, il raconta A sa grand'mère étonnée le motif de sa visite imprévue. II lui fit part de son amour, que la vieille avait, du reste, deviné depuis longtemps; il lui paria de ses soupcons, de son dósespoir. Qu'en penses-tu, bonne rnère? Dis-le-moi franche- ment: Léonie ne m'aimerait-elle plus? Emue jusqu'au plus profond du coeur, la vieille Ger trude ne sut que rópondre. Elle aussi avait le pressenti ment, si pas la certitude que tout serait bientöt fini a jamais entre son cher Alfred et la fille du rïche proprié- taire, lequel avait accru sa fortune depuis quelque temps par des speculations un peu véreuses, et dont l'ambition était, on le pense bien, au même niveau que sa fortune. Mais, craignant d'attrister encore davantage le jeune homme, elle n'osa lui dire tout ce qu'elle pensait. Non, répondit-elle, je ne crois pas que Léonie te soit infidèle, car l'affection qu'elle te portait est aussi vive que sincère...Ce qui m'attriste, c'est qu'elle n'est plus si familière avec ta soeur Marie. De temps a autre elle vient encore nous visiter, mais j'ai cru remarquer une certaine retenue dans ses confidences, une certaine contrainte. Ses parents aussi ont Fair de s'éloigner un peu des habitants de la maison verte. G'est probable- ment parce que leurs richesses ont beaucoup augmenté depuis quelque temps, que le monde et les convenances sociales, comprises a leur facon, exigent ce changement. Mais tout cela, mon enfant, nous l'exagérons peut-être par des craintes chimériques. De plus, notre coeur ai- mant, et partant facile a s'émouvoir, peut nous induire en erreur; car Dieu sait si la jeune fllle a le moindre sentiment de la peine qu'elle nous fait. Admirable apanage de la femme en général! II était DE KUNSTBODE

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 1