A PÉTBOLE YERSCHILLIGE TIJDINGEN. AYIS. Société de la Concorde. La Commission de la fète a Thoimeur de prévenir les Membres de la Société, qu'en cas de mauvais temps, un omnibus sera mis a leur disposition. Les Membres qui désireront en profiter, devront s'a- dresser a la Commission qui siégera au Café de CAigle rt'or, de 6 a 8 heures du soir. Enseignement moyen. Sont nommés, a titre définitif, a l'Athénée Royal d'Ypres: Préfet des études, M. Van Heugen; professeur chargé de la rhétorique latine, M Tontor; id. de Ia 2e latine, M. Kilsdonck; id. de la 3e latine, M. Spinetto; id. de la 4e latine, M. Dombrez; id. des cours d'histoire et de géograpliie, M. Mathieu. Commissions médicales. Sont afflliés aux Commissions médicales provinciates dans la Flandre Occidentale: Villede Poperinghe: MM. Dewulf, médecin; Vander- heyde, id.; Vandenberghe, pharmacien; Vantours, pré sident des hospices; Debacker, id. du bureau de bienfai- sance. M. Henri de Codt, ancien élève de notre Collége com munal, vient de passer 6on premier doctoral avec la plus grande distinction. Sterfgevallen. Eerie droevige tijding verspreidde zich verleden Zon dag in onze stad. Men vertelde dat de heer De Boo, notaris te Oostvleleren, schielijk overleden was na een bad in de zee genomen te hebben bij de Panne. Het was ongelukkiglijk maar al te waar. Toen hij zich weder aankleedde werd de heer De Boo door eenen bloedop- drang getroffen die hem het leven kostte. Die onvoorziene slag, die eene achtbare familie in den rouw dompelt, treft al dezen die den overleden ge kend hebben. M. Ch. Verhaeghe, doctor-majoor bij het 5de linie- regement, is den 31 Juli te Antwerpen overleden in den ouderdom van 49 jaren. Dit afsterven dompelt eene achtbare familie onzer stad in de grootste droefheid. Jacht. De jacht op het waterwild op de oevers der Lei, en de moerassen en langshenen de stroomen en rivieren, is dit jaar toegelaten in ai de provinciën, te rekenen van den 1 Augusti aanstaande. Een telegram Zondag uit Ismaëlia verzonden, en in het ministerie van buitenandsche zaken toegeko men, luidt als volgt: De laatste Belgen, Vercamer, Franquet en Herpin, zijn hier in veiligheid. De heer Vercamer was voorzitter der Kamer van vacantie té Cairo; de heer Franquet is consul van België in dezelfde stad, en de heer Herpin is een handelaar. Internationale vervoermiddelen. De dag bladen van Italië zouden internationale vervoermidde len willen ingericht zien. Het geldt namelijk treinen tusschen Kales, Oostende en Napels, langs den St-Go- thard en Milanen, in veertig uren. Het is de strijd tus schen Marseille en Napels voor den rechts treekschen weg van Indië en Australië. Het zou een dag gewonnen zijn en dat is veel. De aandacht van ons gouvernement zal zich ongetwijfeld op die zaak 'vesfigen. De krinolien. De Gazelle zegt dat <ie krinolien weêr in de mode komt. Te Brussel heeft men reeds verscheidene dames ontmoet, die eene krinolien droe gen. Het waren Engelschen en de lieeren die haar ver gezelden moesten op eerbiedigen afstand blijven om de krinolien te laten zwieren. De Gazette voegt er bij dat het zicht dier klokken haar niet zoó onaangenaam ge schenen heeft, gelijk zij het gevreesd had. Als de krino lien nog niet heel en al mode is, gaat het er toch naar toe; wij zijn reeds aan de tournuren. Middel tegen brand. De tijd is weer daar, dat men schrikt tegen de vele branden, door het broeien van het hooi veroorzaakt. Evenwel behoefde men die schrik en die schade en dat gevaar niette hebben, in dien onze landbouwers maar algemeen een middel daar tegen aanwendden 'twelk weinig moeite en geen kosten vereischt en altijd helpt. Het middel is: eene ledige mande en een pot zout. Wanneer men bij 't brengen van het hooi in dp schuur of hooiberg midden ineen ledige mand plaats, die men optrekt, naar gelang het hooi liooger rijst dan maakt men een schoorsteen, waaruit de damp van het broeien de hooi, (machtig broeien is noodig) opstijgt en is men veilig tegen het in brand gaan van het hooi. En nog beter is het, als men uit een pot. met zout, telkens als de mand hooger wordt opgetrokken, een paar handen vol zout op het hooi werpt. Dit gaat het te sterk broeien tegen en vermeedert bovendien de gezondheid en sma kelijkheid van het vee. Dood van den onderluitenant Van de Velde. De onderluitenant Vair" de Velde","" Avieris-eudefs te - Gent wonen, is overleden ten gevolge van de koorts opgedaan op eenen doortocht van de eene statie van den Congo tot de andere. Hij was leerling van de militaire school en slechts 27 jaar oud. De onderluitenant Van de Velde was in januari laatsleden naar Afrika vertrok-, ken. Zijn broeder, luitenant Van de Velde, bevindt zich insgelijks op den Congo en verkeert in goede gezond heid Men heeft de beste tijdingen over Stanley en kapitein Hanssens. Rond half-oogst zal eens nieuwe missie naar den Congo vertrekken, bestaande uit de luitenanten Havart en Coquilhot en den onderluitenant Parfoury. Luitenant Coquilhot heeft schitterende studiën in de krijgsehool gedaan. In 1870, alvorens in het belgisch leger te treden, nam hij dienst in de troepen van gene raal Faidherbe en hij maakte den veldtocht van het Noorden mede. Hij is de zoon van den gewezen generaal Coquilhot. Ter gelegenheid van het overlijden van luitenant. Van de Velde, wordt de meening herinnerd, uitgedrukt door dr. Dutrieux, dat men er namelijk nooit moest aan denken iets duurzaams in Afrika te verrichten, daar het eene landstreek is welks klimaat de Euro peanen niet kunnen verdragen. Er zijn nu reeds ge noeg slachtoffers en men moest er van afzien Afrika te beschaven. (Letterzetter.Iemand heeft berekend, dat de arm van eenen letterzetter in een jaar eenen weg van 720 geografische mijlen beschrijft, aannemende, dat hij 10 uren per dag werkt en dagelijks 12,000 letters uit de kas moet nemen. Ontplofing. Donderdag, rond 4 ure namiddag, is in de buskruitfabriek van Wetteren eene gedeeltelijke ontploffing onstaan. Twee molens zijn afgeloopen en hebben twee of drie werklieden erg verbrand. De slag moet nog al hevig geweest zijn, want geheel de ge meente was reeds op de been en bereid om de vlucht te nemen. Oogst. Uit Hongarie wordt gemeld dat men daar indien het weder niet bijzonder ongunstig wordt, een oogst verwacht, zoo rijk als in geene jaren is voorge komen. Vooral de tarwe belooft eene zeer ruime op brengst. De wijnstok in Hongarie wordt door de pliy- loxera bedreigd, die zich in verscheidene comitaten vertoond heeft. De regeering heeft dadelijk maatregelen genomen om dat gevreesde kwaad zooveel mogelijk tegen te gaan. Boei. Als een schip in volle zee vergaat, neemt de kapitein, als hij den tijd heeft, de kostbaarste papie- pieren in eene flesch, stopt die toe en werpt ze in de zee. De flesch drijft soms boven of wordt ook soms tegen een rots verbrijzeld. Als zij gebroken wordt, dan zijn de papieren verloren. De Engelsche admiraliteit heeft eene soort van boei ingevoerd waarmeê elk schip zal voorzien zijn, en die zal bestemd zijn om de breekbare flesch te vervangen. Men heeft er reeds eene proef mede genomen. Het toestel werd in de zee geworpen met brieven aan de familie der officieren van het schip, waarin gemeld werd dat alles goed ging. De boei is op de kusten van Denemarken opgenomen, zij was 25 dagen in het water gebleven en had 40,000 mijlen afgelegd. Een Engelscliman die zeer weinig duitsch verstond was eens op een soiree bij den Duitschen minister ge- noodigd. Terwijl hij in de speelkamer naar eene partij whist stond te kijken, hoorde hij de spelers gedurig den uitroep slaken: -Wat een pek (Pech) heb ik lieden avond! of - Wat een afschuwelijk varken (Schwein) is dit Nieuwsgierig wat die woorden eigenlijk beteekenden, vroeg hij aan een der omstanders daaromtrent inlichting en deze verklaarde hem dadelijk, dat pek ongeluk en varken geluk beteekende. Eenige oogenblil>ken later begaf de Engelschman zich naar de danszaal, en nauwelijks was hij daar binnen getreden of de minister kwam op hem af en vroeg met een glimlach, of hij reeds met zijne dochter gedanst had? - Excellentie, antwoordde de jonge Brit met eene diepe buiging: dat varken heb ik nog niet gehad. Ge kunt per dag twintig mannen ontmoeten die hakkelen of stotteren maar vrouwen.... neen, mijn heer, dat gaat als van een leien dak. Tentoonstelling. Het Belgisch Comiteit voor de internationale koloniale en algemèene uitvoerhandel Tentoonstelling welke zal plaats hebben in 1883 te Amsterdam, houdt zich vlijtig bezig met de eerste maat regelen van inrichting voor onze nationale afdeeling. In overeenstemming met het Belgisch Staatsbestuur en met de Nederlandschei Commissie zal het de verschil lende vraagstukken onderzoeken in het belang dér medewerking van de voorbrengers. Deze kwestiën zul len, optgetwyfeld zoo gauw mogelijk kunnen opgelost worden. In den oproep welke eerlang' aan de Nijveraars zal, gestuurd worden, zullen de opgelegde voorwaarden aan de mededingers alsook de voordeel en, welke zij kun nen bekomen op eene afdoende en juiste wijze aangeduid worden. Alles kondigt, aan dat Belgie „op eene breede schaal zal medewerken in de tentoonstelling te Am sterdam Ter dood veroordeeld. De krijgsraad van We'st- Vlaanderen heeft gisteren den soldaat Lombril ter dood veroordeeld, om den lu" april laatsleden kaporaal Leblond vermoord te hebben. De veroordeelde moet te Oostende door den kóp geschoten worden, volgens zijn vonnis. Minister van openbare werken. Volgens de Meuse meldt, zou de heer Olin, afgevaardigde van Nijvel de opvolger zijn van den heer Sainctelette als Minister van openbare werken. De Etoile zegt dat de portefeuille van openbare werken den heer Sabatier, afgevaardigde van Charleroi, is aangeboden geworden, maar dat hij geweigerd heeft. Court St-Etienne. Natuurlijk mineraal arseni- caal water, Bron van de Hospice (zie de aankondiging 4e bladz.) COURSES D3UPRES La Commission du Sport Hippique porto a la connaissauce dn public que toutes les en trees, tant pour la plaine que pour les tribu nes, se feront par la Place de 1'Abattoir. Les bureaux placés a l'entrée de la plaine, pour la vente des cartes, seront ouverts a par- tir de 1 licure de l'après-midi. État-civil du 29 Juillet au 4 Aoüt 1882. Sexe masculin 1. id. féminin 1. Brunon Bardyn, meunier et Marie Jacques, sans pro fession. DÉCÈS Marie Vandenabeele, tailleuse, 18 ans, célibataire, rue des Trèfles. Pélagie Philip, dentellière, 71 ans, veuve de Pierre Plet, rue de Menin. Benjamin Lagrange, musicien pensionné du ler de ligne, 25 ans, époux de Pélagie Leleu, Schotland. Sophie Haelewyn, sans profession, 60 ans, épouse de Guillaume Marsmeyer, rue de Menin. ISIWAWTTS AU DESSOUS DE '2' AIVS Sexe masculin 2. id. féminin 2. MARKTPRIJZEN. 5 Augusti 1882. 30 Juli 1882. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter 11,500 33,50 11,500 33,50 2,400 21,50 2,400 21,50 000 00,00 000 00,00 000 00,00 000 00,00 200 23,50 200 23,50 2,500 9,50 2,500 9,50 250,00 250,00 au prix de 5 a 10 francs brülant sans verre, donnant une lumière aussi claire et même plus intense que le gaz (au prix de 20 centimes le litre). Cette invention, brevetée en Belgique, en France en Autnche, en Amérique, en Allemagne, etc., offré de grands avantages économiques aux ménages. La Lamne bride sans aucune odeur ni fumée. Chaque lampe a LOCAL d'ÉTÉ. AAIS8AACES HAEIAGES GRANEN, ENZ. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. ET NE CONSUMANT QUE POUR UN CENTIME D'liUILE PAR HEURE

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2