STADSNIEUWS. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. bouwen, dat de stad belieersclite. Hare eerste kerk wierd in 501 door den H. Vedastus gesticht. Zij pronkt nog met een fraai stadhuis. In de zeventiende eeuw muntte zij in koophandel en nijverheid uit, en stierde hare schoonege weefsels, stamijnen genoemd, tot in Italië en Turkijen. Armentiers is het vaderland van verscheide groote mannen; als van Franciscus Mosch, weisprekenden predikant en ervaren dichter in de la- tijnsclie en grieksche talen; van Philippus Montanus, grooten godsgeleerden en van Christoffel Montanus, zijnen neef, die door zijne bekwaamheden almoesenier van den keizer Ferdinandus, en, in het vervolg, leer meester van den keizer Rudolphus werd. 't Is zoo zoet. Prijsdeeling in de lagere Knechtjesschool. Zondag 11. woonden wij met de grootste belangstel ling de prijsdeeling bij aan de leerlingen der lagere Knechtjesschool. Die eenvoudige en zielroerende plech tigheid had een talrijk publiek uitgelokt. Men bemerkte er vooral onzen achtbaren heer Burgmeester, den heer schepene Bossaert, den heer arrondissem'ents-kommis- saris Mergheiynck, de heeren opzieners van het lagere onderwijs, verscheidene Gemeente-Raadsleden, Leden der Schoolkomiteiten en van den Wereldlijken School penning, Bestuurders der Hospicen en van het Welda digheids Bureel, enz., enz. Vier muziekstukken werden door de jonge leerlingen der muziekafdeeling, onder het bestuur van den heer Balmaekers, uitgevoerd en door het publiek deftig toe gejuicht; eenieder bestatigde met voldoening den voor uitgang welken deze jonge muzikanten gedaan hadden. Een jonge leerling van den heer Balmaekers verwierf veel bijval met eene polka die hij op de fluit uitvoerde en alles laat vermoeden dat hij eerlang een uitmuntend muzikant zal worden. De belooningen die den leerlingen uitgedeeld werden bestonden uit inschrijvingen op de spaarkas, kleeding- stukken, boeken en premiën voor de ouders. Iedereen bewonderde de houding der kinderen gedu rende de plechtigheid. De kleinste zoowel als de groote bewezen dat het hun noch aan orde, noch aan regel tucht, noch aan netheid ontbrak. Eere dus aan M. Ver- duyn, bestuurder der school, die deze kinderen met on ophoudende zorgen omringt. Eere aan de moedige onderwijzers, die hunnen overste met zooveel iever in zijne moeielijke taak helpen en niets verwaarloozen om in die jonge harten de kiemen der beschaving, der ge leerdheid en der goede opvoeding te doen ontstaan! Ja, duizendmaal eere en dank aan het onderwijzend perso neel onzer lagere stadsschool, dat zoo wel zijnen plicht begrijpt en zich gedurig opoffert voor het welzijn, den vooruitgang en den voorspoed der kinderen onzer wer kende klas! Prijsdeeling in do kosfeiooze gemeenteschool voor meisjes, Maandag,,28 Augusti, had op de groote zaal der Halle de prijsdeeling plaats aan de leerlingen der kostelooze meisjesschool van stad. I)e toeloop was zeer groot. Elkeen weet te IJperen hoe schitterend steeds de prijsdeeling dezer school is. Mev. D'liaseleire doet zien dat niets onmogelijk is, als men zich de noodige moeite getroosten wil. Vele voorname lieden en overheden vereerden deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid. Noemen wij ter loops den heer Burgemeester Vanheule, M. Bossaert, schepene; M. Mergheiynck, arrondissements-kommissa- sarüs; M. den hoofdinspecteur Brouwers, M. den kolo nel Blomberger; officieren der Burgerwacht en de hee ren leden van het schoolkomiteit. Wat nu maar gezegd van de keurige oefeningen die de plechtigheid opluisterden? Het zangstuk De Boerkens door de kleine ben gels der bewaarschool uitgevoerd, was waarlijk lief. Hoe kunnen die lieve kleinen dat toch zoo wel leeren? hoort men allerwegen herhalen. De koorzang die het tweede deel der oefeningen opende was ook zeer schoon.De meisjes spelen even wel; maar hetgeen aller bewondering wegdroeg, was liet ii^ye 'stukjeKan niet verstaan!... Daar scheen de goede smaak en de echte kundigheid van de bekwame Bestuurster aan den dag. Ook bewezen de donderende toejuichingen der menigte evenals der overheid, met welk genoegen dit Bouquet de la fête onthaald werd. Eere dus aan Mevr. D'haeseleire, de verdienstvolle Bestuurster, eere aan de juffers onderwijzeressen d e met zooveel iever hunne moeilijke taak vervullen. Maar wij mogen oos klein artikel niet sluiten voor aleer, na het aangename, ook het nuttige een woord geleend te hebben. Wij willen spreken van de schoone handwerken, die er ten toon waren gesteld. Het bestuur van dezen cursus is toevertrouwd aan Mejuffer Mols, die zich ten beste uit den slag weet te trekken; eene hoeveelheid andere schoone werken, be stuurd door de juffers onderwijzeressen, waren even met veel kunde opgemaakt. Het is een geluk voor die kleine meisjes zooveel nuttige dingen te kunnen leeren. Eere aan de onderwijzeressen. Amata. In ons verslag van verledene week, over de hand werken, in de tentoonstelling der hoogere primaire meisjesschool bewonderd, hebben wij vergeten te zeg gen dat de Juffers Hallez en Pickhout het hare hebben bijgebracht in het maken der schoonste en lijnste stuk ken. Heden, Zondag 3 September, zullen er op het ge- huchte de Potyze verscheidene volksspelen plaats heb ben, bestaande uit: eene luisterrijke Gaaibolling, Mast- klimming, Puidenvoeren, Pap eten em een groot Bal. Morgen, 4 September, zullen de volksspelen voortge zet worden, en beslaan uit eene Bolling voor vrouws personen, Trabolling voor manspersonen, Opstijging van oenen luchtbal, en eindigen met eene dansfeest met uitgelezen orkest. Société de la Concorde (extra-muros), Programme des morceaux qui seront exécutés par la musique des Sapeurs-Pompiers, sous la direction de M. J. Wittebroodt, Dimanche, 3 Septembre 1882, a 5 1/2 heures du soir. 1. Par droit de Conquête, pas redouble; Steenebrugen. 2. Le voyage en Chine, ouverture, Bazin. 3. Lizzey, polka-mazurka, Th. Moreaux. 4. Pot-pourri burlesque et populaire, Clément. 5. Train d'Enfer, galop, Solla. Orkaan. Over eenige dagen is er over de ge meenten Zandvoorde, Glieluvelt, Zillebeke en 't omlig gende een wonderbaar orkaan gevlogen. Het was gelijk eene kolom rook die tot boven in de lucht rees, en die maar zoo traag vooruit trok, dat men ze al loopende bijna had kunnen volgen. Zij maakte evenwel een ver vaarlijk gedruisch, zoodanig dat de menschen allen uit kwamen, om te zien wat er gaande was. Overal waar deze kolom voorbij slingerde, moest alles plooien of medegaan. De takken werden van de boomen gerukt, en de schoven tarwe opgenomen tot hoog in de lucht en wijd en zijd verspreid. Niemand had nog ooit zulk een natuurverschijnsel gezien. Nationale schijfschieling. De plechtige uitrei king aan de overwinnaars in de nationale schijfschie ling is gesteld op 17 September aanstaande. Deze plech tigheid zal voorgezeten worden door den heer Van Humbeeck, minister van openbaar onderwijs, Onze landgenoot, de heer Vercamer, ondervoorzit ter de internationale rechtbank van Cairo, is eenige dagen geleden te Brussel teruggekeerd. Hij was voor Europa ingescheept kort na het bombardement van Alexandrie. Tooneelwedstrijd. Zooals reeds bekend is, viert het Van Crombrugghës Genootschap dit jaar den 25n verjaardag zijner instelling. Onder de feestelijk heden te dier gelegenheid ingericht, komt eene groote Tooneelwedstrijd voor, welke op Zondag 24 September door de tooneelafdeeling van het Van Crombrüggës Genootschap zal geopend worden. Ten einde aan die opening den meest mogelijken luis ter bij te zetten, zal er op Zondag 17 September eenen stoet gevormd worden, tot. welken alle maatschappijen worden uitgenoodigd. Elke maatschappij, door ten minste vijf leden, met een standaard, vaandel, kartel of blazoen in den stoet vertegenwoordigd, zal een prachtig diploma bekomen. I)e stoet zal gevormd worden op de Statieplaats, om 11 ure voormiddag, en zich stipt om 11 1/2 ure in be weging stellen. De maatschappijen die voornemens zijn aan den stoet deel te nemen, worden verzocht daarvan, uiterlijk op 10 September aanstaande, bericht te geven aan den heer J. Verschueren, schrijver van het Van Crombruggës Genootschap, Oude Vest, 21, te Gent, met opgave, zooveel mogelijk, van het getal leden door de bijtreden de maatschappij bij den stoet afgevaardigd, en met aan duiding (naam en woonst) van het lid dér bijtredende (maatschappij die gelast is met het ontvangen der noo dige Inlichtingen. Opgesloten. Gedurende de afgeloopen feesten van Brussel werd het publiek toegelaten liet nieuw justiciepaleis van Brussel te bezoeken. Den laatsten dag der feesten bood een bejaarde en welgekleede lieer zich aan, vergezeld van twee eerbiedwaardige damen om bet monstergebouw der Regentstraat te bezoeken. Al hoewel het uur al vrij wat gevorderd was, liet men de bezoekers binnen gaan, hen verzoekende het kort te maken, 's Anderendaags, ten 3 ure namiddagwerd de aandacht der schrijnwerkers opgewekt door een zonderling gerucht dat uit een zoldervensterken kwam, uitgevende langs de Holleblokstraat. De deur werd geopend en men trof den ouden heer en de twee dames aan, welke den vorigen avond onvrijwillig door den opziener opgesloten waren. De ongelukkige vreemde lingen waren half dood van honger en van schrik. Appeltaarten. Een welgekleed persoon trad eenige dagen geleden in eene herberg, in de nabijheid van het justiciepaleis te Brussel, en deed zich twee pinten faro bedienen. Een oogenblik daarna ging de onbekende op de koer, zonder dat de baas aandacht gaf op zijnen handel en wandel. Zoodra de kerel zijne pin ten geledigd had, zegde hij tot den baas: Ik heb den tijd niet om te betalen, ik zal terug komen na afloop der zitting,- ik zal mijne appeltaarten hier laten, draag er zorg voor. De kerel verliet de herberg, doch de dag verliep en zelfs een deel van den avond, zonder dat de farodrinker verscheen. De herbergier kwam op het ge dacht het pak te openen, waarvan de inhoud voorzeker meer waarde had dan het bedrag der twee pinten faro. Helaas! raad eens wat er in het pak was. De scheel van het gemak der herberg, zorgvuldig in wit papier gewikkeld en toegebonden Middel tot bewaring der eiëren. - De eieren worden best ingedaan tusschen de twee Lieve-Vrouw dagen (van Hemelvaart, 15 Augustus, tot Geboorte van O. L. V., 8 September. In dien tijd bewaren zij het best. Na mate men ze indoet, dompelt men dezelve in eene pplossing van gom en water, ofwel men bestrijkt ze geheel met gom in water opgelost. Leg daarna uwe eiëren in eene kist gevuld met houtskool. Men borstelt en wasclit ze af alvorens dezelve later te gebruiken. Kwajongens. Een ruim negentigjarige boer uit een dorp wordt op een feest in de naburige stad uitge noodigd en besluit den weg daarheen te voet af te leg gen; zijn zoon, een goed zeventiger, begeleidt hem. Onderweg wordt de zoon moede en wil een weinig rusten. Ja, ja, zegt de vader, zoo gaat het als men kwajongens meêneemt. Om roestvlekken uit linnengoed te verwijde ren, gebruikt men het volgende middelEen weinig bitterzout wordt geweekt, maar slechts met eenige druppels water; de vlek wordt daarmede bevochtigd waarna men het goed eenige minuten laat liggen,°iii welken tijd men de andere vlekken behandelen k'an. Daarna wrijft men de plek, waar de vlek zit, bevoch tigt deze nogmaals, en laat het goed weder liggen. Als dan neemt men een tinnen bord of iéts dergelijks van tin, vult het met kokend water, en zet het aldus verhit op eene of meer vlekken, na eenige minuten neemt men liet goed er van onder en wasclit de vlek in zacht water uit. Zijn de vlekken van oude dagteekening en daardoor moeilijker te verwijderen, dan moet dezelfde behande ling nog eens herhaald worden. Men doet wel, alle stukken, welke op die wijze gereinigd zijn, in de wasch te doen. Intvlekken worden op gelijke wijze we°'0'e- raaakt. öb Bitterzout is in elke apotheek te verkrijgen. Court St-Etienne. Natuurlijk mineraal arseni- caal water, Bron van de Hospice (zie de aankondmnei 4e bladz.) Marehands forains et colporteurs trou veront chez Alitout Thiriar, 58, rue de la Montagne- Schoone, kom met mij naar buiten In de lommerrijke laan. Waar de vogels liefderijk fluiten, In het veld, waar bloem en blaan Zoete geuren om u spreiden; Waar Natuur u minzaam groet Schoone, wil niet langer beiden Met u wand'len is zoo zoet Zie het windje stijgen, dalen, Ruisshend kust het loof en riet, Zie de gouden zonnestralen Kozen, kussen meer en vlied Zie de vlinders "t bloempje sussen Dat 't haar kelkje, sluiten moet, Mocht ik ook uw' wangen kussen U omhelzen is zoo zoet Mocht ik ooit uw liefde winnen Immer troonen in uw hart, Eeuwig zou ik u beminnen Nooit werd mijne vreugd getart; Want ik ik voel mijn harte blaken Van den reins en minnegloed, Zeg, mag ik uw liefde smaken U beminnen is zoo zoet E. D. 1 4 BESTUURD DOOR MEW. D'IIASELEIRE. Q-—rOvn

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2