STADSNIEUWS. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Albert Tendaele. Société Royale des Francs Arbalétriers. TJn homme cle mauvaise foi? Hel en duivels! Hoe gelukkig dat dergelijke oordeeleu in den loop van liet werkje niet meer voorkomen. Immers schelden is geen weerleggen, en zoo verloor M. Omisschien wel een beetje het recht, te houden staan dat er in den Kinder vriend geen enkel woord is qui puisse blesser les con venances. Men was eertijds waarlijk overtuigd van de groote waarde 'van den Nederduitschen Kindervriend, zoo dat M. Ohet zoet genoegen smaakte te mogen schrijven dat, avec toutes les améliorations de la 5e édition(treffende overeenkomst: het vermaarde Deuteronomtüm was ook het 5e boek van Mozes!), le prix en est réduit h la moitié, c'est-a-dire a cinquanle centimes, au lieu d'un franc, avantage que le public saura apprécier. En de leeraars van vlaamsche letterkunde dan P. S. Mijnheer Ois niet meer, maar zijne j! twee huizen staan nog, zegt men, op den Boulevard de CObservatoire. Iemand die ze laatst observeerde, her dacht den braven man en nam het heldhaftig besluit j ook naar een paar straatgeveltjes te dingen. Over tijds jj deed hij den eersten stap: wij zullen er in een volgend praatje van gewagen. A. T. Het volk 'm de toekomst. (Bij het afleveren der bewijzen van bekwaamheid aan de Overwinnaars in den prijskamp van 1882. MIoïi meilleur ami. Guriosité littéraire. Dans un recueil de curiosités littéraires Letterkun dige kunststukjespublié par R.-C. Meyer, a Amster dam, en 1876, voici les vers que nous avons trouvés sur l'emploi très-curieux des lettres de l'alphabet, vers qui sont dus a Camille Debans. Hulde aan Rflev. Bosboom-Toussaint. Hendrik Conscience heeft het volgende geschreven op het Albumblad ter eere van Mev. Bosboom-Toussaint Ontvange de hoogbegaafde Mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint de eerbiedvolle hulde en harte- lijkste gelukwenschen van hem, die zich boven alle anderen gerechtigd acht, haar als kunstbroeder te begroeten. Een zelfde jaar zag ons, uit een zelfden stam, ge- boren worden; een zelfde roeping viel ons ten deel en beiden leverden wij in een zelfde vak, menigvul- dige vruchten van arbeidlust, kunstzin en vaderlands- liefde: ik voor het eenvoudige Vlaanderen, Zij voor het geleerde Nederland. «Ons beiden wordt thans als bekroning voor onzen langen levensloop eene zelfde belooning geschonken de plechtige hulde der natie, voor welker zedelijke verheffing wij, naar de maat onzer krachten, hebben gearbeid. Aan de Nederlandsche muze der geschiedenis en der phantazie te mogen gelijken, ware het ook slechts van verre en bij toeval, aanzie ik als eene voor mij hoogst vereerende omstandigheid. Conscience. Brussel, den 12 Oogst 1882. De Vlaamsche Ster. Wij vernemen met de grootste voldoening dat de Maatschappij de Vlaamsche Ster zich ieverig be reidt om dezen winter eene reeks luisterrijke vertoonin gen te geven. De inschrijvingslijsten zijn reeds in omloop, en, wij twijfelen er niet aan, overal worden zij gunstig onthaald. Het is billijk dat eene Maatschappij zooals de Vlaam sche Ster, aangemoedigd worde. Hare leden immers sparen noch kost noch moeite om het publiek aange naam te zijn. Zij beseffen de gewichtigheid der taak die zij zich opgelegd hebben De verspreiding der leifde tot de moedertaal onder hunne stadsgenooten en de beschaving, door het opvoeren van treffende en zedelijke voorbeelden, die meer dan de beste redevoeringen, liet hart raken. Zondag, 29 October, zal de eerste vertooning van het tooneeljaar 1882-83 plaats hebben, en, naar men ons verzekert, gegeven wo: den door de Maatschappij Onder Ons van Oostf ade, die 2 zeer schoone stuk ken zal opvoeren, bestaande uit; M 3L I A drama in 4 bedrijven, en ï>e Duivel op ®t dorp, blijspel in één bedrijf. In ons toekomende nummer zullen wij het volledig programma dezer vertooning mededeelen. M. Victor Bartier, élève de l'Athénée Royal de cette ville, vient de passer avec distinction l'examen d'entrée a l'Ecole du Génie Civil de Gand, section des ingénieurs. II a obtenu 720 points sur 1000 et il occupe la sep- tième place. Ringsteking te Sint-Jan. Zondag laatstleden werd die Ringsteking met een allerschoonste weder begunstigd; er was veel volk en ook vele liefhebbers. De prijzen hebben moedig betwist geweest en de grootste levendigheid heerschte op het gehucht Het Wieltje. Ziehier den uitslag van den prijskamp le Prijs: Bril Ch., Langemarck. 2® Vanneste C., IJperen. 3e 'i Sillekens D., IJperen. 4® Vandenbussche C., Langemarck. 5® Roelens, Gits. 6e Vandenbussche, Langemarck. 7e Vanneste Fl.Woesten. 8e Pype Th., Langemarck. 9® Rogier Zénon, St-Jan. Ouverture des tirs de 1882-1883. Tir du Lundi 2 Gctobre 1882. AUX OISEAUX. Prix: Desramault Henri. Brunfaut Auguste. Tir du IVIercredi 4- Octobre. PrixHennequin Léon 5 5 5 5 20 Prix: Vandevyver Pr. l 1 21/21 5 1/2 Tir au Roi du 9 Octobre 1882. Bafcop Henri, Roi. k Tir du Mercredi 11 Octobre 1882 Prix: Deweerdt Ch. 25 25 25 8 83 Prix: Brunfaut A. 1111 4 Bevolking. Volgens de tabel door den Moniteur afgekondigd, bevattende de bevolking van al de steden en gemeenten van het land, waren er in 1880 in België 5,520,090 inwoners. In 1881 telde ons land'5.585 846 inwoners. Helden uit den eersten strijd des levens. Komen zij nu daar met fleren stap, Hakend naar den eerekrans huns strévens Op de baan van deugd en wetenschap Schooner, meer in waarde zijn de kransen, Die dees schaar verdiende in geestesstrijd, Dan de lauwren met der dappren lansen Eens behaald in Grieklands heldentijd! Thans, als uit den vruchtbren droom der tijden, Treedt het volkskind denkend in het licht, Zwak en bleek nog van een vorig lijden, Maar gewekt door God tot heil en plicht. a Alle macht komt uit het volk! zoo zeggen Heinde en ver de monden van het Recht. Vóór het volk gijn recht begrijpe, leggen Wij hem eer en plicht in 't hart, of slecht Kan 't de leus aanhooren zijner redding; En, in plaats van werken, dol, verwoed, Razend streven in verkeerde wending, Schroomloos lrankrend naar zijns broeders bloed. Lacht zoo grillig niet, gij, die gezeten Op fluweeleu kussens, spot met 't volk Met een kimvlek loeg men eens vermeten, En zij broeide een schrikbre donderwolk 't Volk der toekomst smacht naar licht en vrede: 't Wil het daaglijksch brood met 't eêl gedacht; 't Voelt in 't hart zijn kracht, in 't brein zijn rede, En, dat zijn de bronnen zijner macht! En, als uit den vruchtbren droom der tijden Treedt het volkskind denkend in het licht, Zwak en bleek nog van een vorig lijden, Maar, vol hoop, gewekt tot heil en plicht! Komen, October 1882. P.P. Denys. Je possède un ami sincère; Si parfois il me donne tort, II sait gourmander sans colère, Et nous sommes bientót d'accord. Sa constance m'est bien prouvée; A mon chevet, dés mon réveil, Pour chaque instant de la journée, II a toujours un bon conseil. Dès que se termine la classe, Chez moi nous nous réunissons. Avec mon ami je repasse De mes professeurs les lemons. En promenade il m'accompagne, Et du hut me laissant le clioix, Nous cheminons dans la campagne A travers les champs et les bois. Nous devisons sous la feuillée, Puis nous retour-non? au logis; Dans ma chambrette, d la veillée, J'écoute cncor ses bons avis. II vante la reconnaissance, Ce premier devoir des cnfants, II dit que c'est la récompense Des professeurs et des parents. Puis, causant de littérature, Des poètes, des prosateurs, 11 me conseille la lecture Et me cite les bons auteurs. Observant la marche du monde Et le röle des élóments, De la science qui fóconde, II sait les progrès étonnants, Aimantles Beaux-Arts, il m'indique, Peintres et sculpteurs de talent, II sait aussi de la musique Se montrer juge compétent. En digue fils de la Belgique, II honore la liberté, Le devoir, la vertu civique, Le travail, le fraternité. II me dit d'aiiner la justice, Le bien, le beau, la vérité, De repousser toujours le vice, De pratiquer la charité. D'après cela n,allez pas croire Que ce soit un sombre grondeur, Gaiement, il invente une histoire Et c'est un aimable conteur. II m'arrive souvent de rire, Quand il tient ses propos joyeus, On ne l'entend jamais médire, II méprise les envieus. Savez-vous comment on appelle Ce mentor aux soins obligeants? C'est le bon livre, ami fidéle, Lé'meilleur guide des enfants! Septembre 1882. Jules DECLÉVE. Quand Adam fut créé, tout seul il s'ennuy A Dans de vagues pensée trop absor B II suppliait alors son Dieu de les faire ces C Dieu crut ses désirs devoir enfin cé D L'homme en fut pour sa cöte. Ëve fut alors créé E Eve était séduisante et belle au premier ch F Depuis la création, sa race a peu chan G Et de plaire et séduire elle s'en fait la t H A force de s'aimer le monde s'arrond I L'amour, ce doux plaisir, cette doux ma J Ne donnait que bonheur, et jamais de tra K La femme était constante et le mari fid L Que faire! ils étaient seuls, il faut bien que l'on s' M Pas de rivaux d'amour, pas d'ennui, pas de h N Oh! c'ótait le beau temps du plaisir, du rep O Tandis que de nos jours on voit l'homme occu P Courbant sous le destin, par le soin vain Q Et pour qui le travail, devenu néces R S'assied son chevet, le poursuivant sans ces S Eh bien! soit; travaillons et vive le gal T Que jamais le chagrin ne nous trouve abatt U J'ai vu soixante hivers, je crois avoir trou V Des amis que je tiens en réserve au beau fi X Je crois a ce bonheur; comme moi, croyez- Y Et qu'un Dieu protecteur nous soutienne et nous Z AU BLASON ORDINAIRE. HAUT TOTAL. BAS TOTAL. AU BLA SON VARIÉ. HAUT TOTAL. BAS TOTAL.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2