STADSNIEUWS. ELISA SOCIETE DE GARDES GIVIQUES D'YPRES. Société Royale des Francs Arbalétriers. WETTELIJKE BESLUITEN. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Ons doel in dit artikel is de buitenlieden bekend te maken met deze strenge bepalingen der wet; zij zijn er onbewust van, want menigmaal verschijnen er lieden voor de rechtbanken voor het bezitten van jachttuigen. Zij zullen bijgevolg goed doen zoo spoedig mogelijk al die tuigen te vernielen. Vlaamsche Ster. Het is heden dat de tweede vertooning van het abon nement plaats heeft. Zooals wij gezeid hebben, wordt zij gegeven door de tooneelmaatschappij Onder Ons, van Oostende. drama in vier bedrijven, door Delcroix, en DE DUIVEL OP DORP blijspel met zang in één bedrijf door Van Peene, zullen dezen avond opgevoerd worden. Wij twijfelen er niet aan, de tooneelliefhebbers, die telkens de Vlaamsche Ster in hare strevingen komt toejuichen en aanmoedigen, zullen in dit programma eene gelegenheid vinden om een aangenamen avond stond door te brengen. Elisa is een zielroerend en goed geschreven drama; het behelst eenige treffende tafereelen en onderwerpen van 's menschen leven, het raakt het hart van hen die soms ongevoelig blijven voor aanspraken en woorden, kortom, het is eene soort van zedeleer in oefening. De Duivel op 't dorp is een stukje dat geschikt is om de aandoeningen, de gemoedsbewegingen van het drama te verdrijven, en de menigte hartelijk te doen lachen. Wij zeggen het nog eens, de Vlaamsche Ster ver zuimt niets om haar publiek aangenaam te zijnMoch ten hare pogingen altoos met goeden uitslag bekroond worden Sinte-Cecilia. Ter gelegenheid van Sinte-Cecilia hebben de verschil- lige muziek- en zangmaatschappijen onzer stad hartelijk feest gevierd. Zaterdag was het de Koorzangmaatschappij, die zich in haarlokaal, den Gouden Arend, rond eene prachtig opgedischte tafel geschaard had en dadr, in een broeder lijk maal, de zoetheid der eendracht en de volkomene overeenstemming der gedachten smaakte. De heer Jules de Laveleye, voorzitter der Maatschap pij vereerde het feest met zijne tegenwoordigheid en, in eene gepaste aanspraak, drukte hij zijne tevredenheid uit over den bloei en den vooruitgang der maatschappij en wenschte vuriglijk dat de leden zouden volharden in hunne strevingen en door hunnen iever het zoo verre zouden weten te brengen dat hun genootschap eene der schoonste plaatsen in de kunstwereld zou innemen. Die aanspraak werd met eendrijdubbel hoera begroet en de kreet: Leve de Voorzitterdreunde langen tijd door de zaal. Het feest duurde vrij laat in den avond en de grootste vrolijkheid heerschte onder al de leden. Zondag vierde de Lyre ouvrière hare patrones in haar lokaal den Zwarten Leeuw. Om één ure had een groot banket plaats, waar harte lijk geëten en gedronken werd, en 's avonds verlustig den zich de Leden in een groot bal dat zij hunne eerleden aanboden. De Katholieke Fanfaren hebben zich Zondag laten hooren in St-Maartenskerk gedurende de mis van 11 ure en half. 's Avonds was hun een heerlijk souper op gediend in St-Laurens, en Maandag deden zij een uit stapje in de stad. Maandag was het banket in 't hotel Het Klein IJper. 't Waren de muziekanten der Pompiers die, ter gelegen heid van Sinte-Cecilia, hunnen buik eene zielmis deden. Als naar gewoonte heerschte de grootste vreugd onder de gasten en, na de maaltijd, werd menige heildronk voorgesteld en toegjuicht. De Koorzangmaatschappij YOrphéon heeft Maandag morgend eene schoone mis gezongen in St-Pieterskerk, onder het bestuur van den heer Tyberghein. 's Avonds was het souper in het Café de V Duivers. Alzoo vierde men overal het feest der Patrones der muziekkunst. Wij vernemen dat, ter gelegenheid van Sinte-Barba- rafeest, het Muziek der Pompiers heden een schoon con cert zal geven in de groote zaal der Halle, om 12 ure 's middags. Wij twijfelen er niet aan, eene groote me nigte zal dit feest bijwonen. Programma 1. Enavant, marche Dappler. 2. La petite Mariée, bouquet de mélod. Decocq. (arr. Wittebroodt) 2, La Patrouille Turque Miciiaëlis. 4. La Mascotte, fantaisie Audran. (arr. Wittebroodt) Vrijen ingang. Den Zondag 17 December, zal een groote Prijskamp op den Engelschen Biljard gegeven worden in de her berg het Bronzen Hoofd75 fr. prijzen zullen te ver spelen zijn en er zal een eermetaal uitgeloofd worden aan de Maatschappij die het grootste getal mededin gende leden zal opleveren. De inleg is bepaald op 20 centiemen. 5me Tir de la période d'Hiver. 26 Novembre 1882. Vermeulen J. 25 25 25 20 25 120 Dumon A. 25 20 25 20 25 115 Smeysters E. 25 25 20 20 25 115 Leclercq Th. 20 20 25 20 25 110 Podevyn A. 20 20 25 25 20 110 Deweerdt Ch. 25 25 20 25 15 110 Vandendriessche J. 20 25 15 20 25 105 Van Nieuwenhuyse C. 20 25 20 25 15 105 Ligy A. 25 20 20 25 15 105 Thiebault F. 2 2 3 1 1 9 Swekels L. 3 2 3 1 1 10 Tir du Lundi 20 Novembre 1882. AU CERCLE. lr prixDeweerdt Charles 2e Desramault René lr prixMahieu Louis 2e Vandemadeliere Louis AU BLASON ORDINAIRE. lr prix: Maillard O. 6 4 1/2 6 6 2e 3° Maillard G. 6 4 1/2 6 6 221/2 Bafcop H. 5 5 6 6 22 LigyF. 5 6 5 4 1/2 201/2 F prix: Bollengier C. 3 1/2 2 1 11/2 8 2e Vandevyver P. 11/2 1 21/2 3 8 3e Mahieu L. 31/2 1 2 2 8 1/2 Tir du Lundi 27 Novembre 1882. AU BLASON ORDINAIRE. Prix: Bafcop H. 6 6 4 1/2 5 21 1/2 Prix: Pinteion A. 11/2 1 31/2 11/2 71/2 100 Tir du Mercredi 29 Novembre 1882. AU BLASON VARIÉ. Prix: Maillard G. 25 25 25 25 Prix: Mahieu L. 25 1 71/2 1 341/2 N. B. Le tir du Mercredi 15 Novembre n'a pas eu lieu. Sluiting van de Jacht. De minister van binnenlansche zaken heeft, bij brief, aan de gouverneurs der provinciën de tijdstippen vast gesteld voor de sluiting der jacht. Het zal dus verboden zijn te jagen: na den 3 december aanstaande: Patrijzen en alle wilde vogelen, met uitzondering der hiernage- noemde. 2° Na den 3 januari 1883: de hazen, fezan ten, kwakkels, hazelhoenders, riethoenders of kwakkel koningen, korhanen. 3° Na den 5 februari 1883: de reebokken, herten of damherten. 4° Na den 18 april 1883, de watervogels, zooals: wilde eendvogels, kievi ten, watersneppen, kleine poelsneppen, enz. Donderscherms. De minister van binnenland- sche zaken heeft aan de provincie-gouverneurs laten weten dat zij zonder uitstel, de besturen moeten officiéél uitnoodigen, donderscherms te plaatsen, op al de ge bouwen van eenig belang, waaronder zich de kerken bevinden. Hij vraagt dat men hem op het einde van het jaar eene lijst zou laten geworden van de gemeenten, die daaraan niet hebben voldaan. Abonnementskaarten. Het staatsbestuur herinnert dat abonnementskaarten worden afgegeven voor allen afstand tot 103 kilometers, geldig voor drie of zes maanden, en voor gansch het schooljaar, aan kinderen en jonge lieden, die zich met den spoorweg naar school begeven (tagere en middelbare scholen, collegiën, athensea, hoogescliolen, muziekscholen, land bouw- of nijverheidscholen, enz., zonder onderscheid tusschen private en opmbare gestichten). Om in tijds aan zulke, abonnementsvragen gevolg te kunnen geven, moeten leze minstens 15 dagen op voor hand gedaan worden en vergezeld zijn 1° Van het portret der aanvragers, gephotografieerd op papier 6 centimeters hoog en 4 breed; het hoofd moet minstens een centimeter hoog zijn; dat portret, bestemd om op de abonnementskaart te kleven, mag niet op karton geplakt zijn; 2° Van een bewijs van inschrijving, af te geven door den bestuurder der bijgewoonde school, met aanwijzing van den dag waarop de lessen beginnen en waarop zij eindigen alsmede de dagen der week waarop zij gegeven worden. Dat bewijs moet wegens het werkelijk volgen der lessen door de plaatselijke overheid der verblijf plaats van den abonnent bevestigd worden. De prijs dezer abonnementen moet voluit en op voorhand worden betaald in de statie waar zij gevraagd worden. Eene som van 5 franken moet bovendien worden gestort, als waarborg an de teruggave der kaart, on- middelijk na het vervallen des abonnements. De Internationale Afrikaansche Yereeniging heeft het volgende bericht uit Zanzibar ontvangen: M. Storms bevindt zich in goede gezondheid. Zijne korrespondentie is gedagteekend 23 Augusti. Hij heeft twee maanden en 8 dagen noodig gehad om de reis te doen naar Tabora. M. Storms maakte zich gereed om zich naar Karéma te begeven. Eene kale reis. Een Brusselaar, die voor han delszaken naar Parijs gegaan was, is van eene kale reis gekomen. De heer H..., was op het punt terug naar Brussel te vertrekken met de expresstrein. In de Noor derstatie maakte hij de kennis van drij personen, die zich voor Belgen uitgaven. Gelukkig van in gezelschap van landgenooten de terugreis te kunnen afleggen, noodigde hij hen uit om iets te gaan drinken in de buurt der statie. Terwijl zij op elkanders gezondheid dronken vertrok de trein. Men was dus wel verplicht een andere trein te wachten, die naar België vertrok. Er werden zooveel glaasjes gedronken, dat de heer H... op den duur geene beenen meer kende, toen hij wilde kost wat kost vertrekken; maar hij zwijmelde zoodanig dat zijne vrienden hem moesten ondersteunen. De deuge- nieten maakten van deze gelegenheid gebruik om den man zijne zakken te plunderen. Toen hij gewaar werd dat men hem bestooi, wilde hij zich daartegen verzet ten, doch de schurken mishandelden hem zoodanig dat hij bebloed op het voetpad in bezwijming viel. Toen hij tot zich zelve kwam, ging hij eene aanklacht indienen bij den politiecommissaris der wijk, doch hij kon geene voldoende inlichtingen geven over zijne aanranders. Wij hebben reeds gemeld dat verscheidene juffers leergangen in de hoogescholen van Brussel en Luik volgen; wij vernemen uit Gembloers dat er eene juffer eenen leergang volgt in het landbouw-gesticht van die stad. Zotte Jaak. Een inwoner van Boom had eenige aktiën op steden gekocht, de vrucht van veel arbeid en lang sparen. Zijne kleine fortuin bracht hem groot genoegen bij, maar hetgeen hem niet ging, was dat hij nooit eenen prijs won. Eene buurvrouw maakte hem wijs, dat zotte Jaak, van op den Dries, aanstonds zou zeggen welk nummer tans had van uit te komen. Ten begaf zich dus bij zotten .Taak en de loten werden pro pertjes, het een nevens het ander, op de tafel gelegd. Zotte Jaak bekeek ze met eenen zonderlingen giant in de oogen: hi, nam een der loten op, plooide het beurte lings in tweeën, vieren, achten, en.:., stak het in den mond en slikte het inMen kan zich voorstellen hoe de eigenaar stond te kijken TIR AU HAUT TOTAL. BAS TOTAL. HAUT TOTAL. BAS TOTAL. HAUT TOTAL. BAS TOTAL. HAUT TOTAL. BAS TOTAL. HAUT TOTAL. BAS TOTAL.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2