M L YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Adjudication de LANGXJE FLAMANDE. A kunstvolle tuil van natuurlijke bloemen. De schrijvers hebben gezien en gevoeld wat zij verhalen; zij hebben, op de plaats der handeling, het ongekunstelde wel en wee hunner helden op het feit betrapt; zij kunnen in een' Schoenen Pol in een' Opbruischenden Ed- mond twee hunner oud-schoolmakkers aanwijzen; Grietje, Lena en Gonde hebben zij gekend, om er niets bij te voegen; zij hebben op éénen dag met de woestaards van Leiberg en Heilaart hun' tol aan het vaderland betaald; zij hebben de strooien man zien hangen; Magis ter-Hans van bijgeloovigen schrik weten sterven. Maar waar toch en wanneer hebben zij de onvergeet- bare, zieltreffende woorden gehaald: Yergeefook aan Hans... Hans zal nooit vergeten, wat gij hem gezegd hebt... nooit, niet waar, Hans?... Hans kniktwee- nend...% Bij dit laatste onweêrstaanbare drijwoord heb ik 'k beken het gaarne ook bijna als Hans gedaan. En waar hebben ze dat opgevangen, zoo vol treffend, ontroerend realism't Is jammer, Pol, dat we dat gedaan hebben...?Op zulke vragen weet alleen hunne dichtersnatuur, hun zienerstalent mij te antwoorden. Dat ik het mis heb is mogelijk, maar voor mij is die dat met zijn accent een der schoonste liederen van Leopardi waard. En nogtans, hoe jammerdie dat en eenige anderen hebben mij het boek aan mijn veertienjarig nichtje ter lezing doen weigeren. Doch genoeg; alle slijk uit de handen bij het aanschouwen van dit meesterstukje! «Een echte broeder!» O, hoe prikkelend, hoe tot weemoed stemmend voor alle dichterlijke, beminnende naturen; welke verrukkelijke poëzij in zachte proza! Dan... maar ik zwijg! Eene stoutere hand, begaafd met meer talent of min gevoel dan de mijne, zal wel licht trachten het koude scalpel door die fijn besnedene beelden te stooten, doch zij zal het er voorwaar met woede zien van afschampen, om aan ergens eene misge boorte zijne ontledende drift te koelen. Jonge vlaming of blozend vlaamsch meisje, draagt gij een hart in den boezem om, dat voor meer slaat dan voorpolitiek, financiën, parijsche mode of balzaal, lees: Uit het leven van ons volk en gij zult, als ik, de dichters van zooveel schoons en waars uit inniger ziele liefhebben. H. Van Beveren. Voor Schilders, Leeraars, enz. Men klaagt dikwijls, en met reden, dat het zoo moei lijk is met krijt te schrijven op met olie geverfde borden, en dat men er van schuine zijde niets op lezen kan. Om die gebreken te voorkomen heeft de heer C. Baert van Roeselare eene eenvoudige matte verf uitgedacht, die er na het drogen bijna uitziet als gewone leisteen. Wij hebben zulke geschilderde borden gezien en erop ge schreven en durven verzekeren, dat dergelijke schilde ring niets te wenschen laat. Zij is zacht bij het schrijven, heeft geen glans en laat zich door het krijt niet in stre pen trekken. Onzes dunkens is die uitvinding geroepen om nut te stichten, want in teekenacademie's, colleges en scholen hoort men dikwijls de leeraren klagen, dat hunne borden die bovengenoemde hoedanigheden hee- lendal missen. Die beschildering is betrekkelijk goedkoop want hoewel de verf 6 fr. 50 den liter gaat, kan men met die hoeveelheid dertig vierkant-meters bedekken. Zij is, naar alle waarschijnlijkheid, verkrijgbaar bij den bovengemelden bereider, te Roeselare. H. D. Sterfgeval. De belgische schilderskunst heeft een gevoelig ver lies geleden door het afsterven van Emile Sacré, te Brussel overleden in den ouderdom van 38 jaar. In de tentoonstelling van Schoone Kunsten van Brussel be haalde hij de gouden medalie voor zijne groote schilde rij De dood van den putgravereen echt meester stuk. In de driejaarlijksche tentoonstelling van Antwer- ped prijkte zijn laatste portret, dat zijner moeder. Adelijke titels. Door den minister van justicie is gelast, dat eene gerechterlijke vervolging ingesteld zal worden tegen allen, die zich adelijke titels geven zonder daartoe gerechtigd te zijn. Met dit. doel heeft de heer Bara aan al de officieren van justicie de lijst der personen gezonden, die sedert 1815 erkend zijn als tot den adelstand behoorende. Beslissing. Door de regeering is beslist dat offi cieren van het leger niet meer vergunning zullen krijgen om in dienst van de afrikaansche maatschappij te tre den. Frankeijk's houding in die zaak van Brazza heeft tot dit besluit aanleiding gegeven. Men wil niet dat belgische officieren verwikkeld worden in mogelijke conflikten met de fransche regeering. Het verdient even wel opmerking dat in de fransche Kamer, bij de beraad slaging over het krediet aan het kabinet verleend in zake der onderneming de Brazza, geen woord over de belgische expeditie gesproken is geworden. De beschul digingen door de Brazza tegen België ingebracht worden dus niet officieel herhaald. Dood. Den ln dezer heeft men te Langemarck het lijk van Ch. Samyn, oud 37 jaar, landbouwer aldaar uit eenen gracht getrokken. Deze ongelukkige leed aan de vallende ziekte. Men denkt dat hij in eenen aanval van die kwaal in den gracht zal gevallen zijn. Overstroomingen. Gisteren morgend om 6 ure werd er te Gent aan de Passluis eene daling van het water van 17 centimeters vastgesteld, te Deinze eene daling van 12 centimeters, en te Audenaerde van één centimeter. Uitleveringstractaat. De Moniteur bevat een nieuw tractaat van uitlevering tusschen België en de Vereenigde Staten. De misdaden die uitgeleverd wor den, zijn: moord, moordpoging, verkrachting, aanslag op dezeden met geweld, vruchtafdrijving, tweewijverij, brandstichting, zeerooverij of opstand aan boord van een vaartuig, nachtelijke inbraak, struikrooverij, dief stal met braak, schriftvervalsching en valschmunterij. Alle voorwerpen tot overtuigingsstukken kunnende dienen, zullen mede uitgeleverd worden. Het recht van derde personen op die voorwerpen blijft voorbehouden. Afschaffing. Sedert den 1 december zijn al de exprestreinen tusschen Gent, Kortrijk, Moeskroen en Doornijk afgeschaft. Er zullen tusschen die steden geene andere treinen meer zijn dan gewone treinen, welke aan negentien statiën stilhouden, en ongeveer twee en half uren rijden op eenen afstand van 76 kilometers, 't Is de eenige belangrijke linie welke geene exprestreinen meer zal hebben. Deze maatregel zal groot nadeel toebrengen aan de belangrijke betrekkingen tusschen Oost- en Westvlaan- deren, Doornik en Frankrijk. Allerlei. Twee blinden staan op eene brug, om eene almoes te vragen. Een voorbijganger spreekt met hen over hun dubbel ongeluk en bij het heengaan zegt hij Daar, brave lieden, hier zijn 20 franken om op mijne gezondheid te drinken, en hij verwijdert zich. Eerste blinde. Gij hebt de twintig franks. Tweede blinde. Neen, het is aan u dat hij ze gege ven heeft. Eerste. Het is aan u, schelm. Tweede. Het is aan u, schelm. Daarop volgt een gevecht tusschen de twee blinden. De voorbijganger had aan niemand iets gegeven. Een kleine jongen wiens ouders immer van het eene huis in het andere trokken, werd eens door den onder wijzer gevraagdWaarom trokken de Israëlieten uit Egypte?» «Omdat zij de huishuur niet konden beta len, was het antwoord. Keizer Karei V schilderde eens op een rijksdag het karakter van eenige Europeesche volken op deze wijze De Franschen schijnen dwaas en zijn verstandig. De Spanjaarden schijnen verstandig en zijn dwaas. De Italianen schijnen verstandig en zijn het ook werkelijk. De Duitschers schijnen dom en zijn het ook. De wijs geer Emanuel Kant karakteriseert deze vier natiën en de Britsche op de navolgende wijze.- De Franschen zijn beleefd, levendig, lichtzinnig, veranderlijken dwe pen met de vrijheid. De Engelschen zijn volhardend, weldadig, steeds op winst bedacht, trotsch en ongezel lig. De Spanjaarden zijn matig, trotsch, godsdienstig, deftig, dom, wreed en lui. De Italianen zijn vroolijk, standvastig, hartelijk en tot sluipmoord gezind. De Duitschers zijn huiselijk, eerlijk, phlegmatisch, vlijtig, bescheiden, volhardend, gastvrij, geleerd, naaperigen dol op titels. Een onderwijzer, die grondige studiën gedaan heeft in de Vlaamsche of Nederlandsche taal, wenscht erin, met 't begin van 't Nieuwjaar, bijzondere lessen te mogen geven. Hij beveelt zich ook aan tot het schrijven en opstellen van brieven, verzoekschriften, enz., zoowel in 't Vlaamsch als in 't Fransch. Hij heeft een schoon geschrift. Zich te bevragen ten bureele dezes. État-civil du 111 au 8 Décembre 1882. NAISSAMCES Sexe masculin 5. id. féminin 3. DÉCÈS Jean Doucher, tailleur de pierres, 83 ans, veuf de Marie Develle, St Jacques-lez-Ypres. Arthur Deconinck, soldat, 22 ans célibataire, rue des Bouchers. Sophie Vandendriessche, 25 ans, célibataire, rue lon gue de Thourout. Marie Frangoise, couturière, 22 ans, célibataire, rue de la Lune. Jean Carton, sans profession, 83 ans, époux de Cathe rine Lepercq, rue des Veuves. EUfFAJVTS AE DESSOUS E>E 2 AtVS Sexe masculin 2. id. féminin 1. Court St-Etienne. Natuurlijk mineraal arseni- caal water, Bron van de Hospice (zie de aankondiging 4e bladz.) MARKTPRIJZEN. 2 December 1882. 9 December 1882. Tarwe 14,300 26,75 11,300 27,00 Rogge 5,200 18,75 3,000 19,50 Haver 1,900 19,50 800 19,00 Erwten 200 25,00 800 25,00 Boontjes 700 23,00 1,700 24,00 Aardappels 7,000 8,50 8,000 9,00 Boter 310,00 320,00 INSTITUTION ROYALE DE MESSINES. LE LUND! IB DÉCEMBRE 1882, d dice heures trés précises du matin. L'Administration de l'Institution Royale de Messines, a ce düment autorisée, procédera dans une salie de la dite Institution de Mes sines a l'adjudication publique des objets et étoffes nécessaires au service de eet Etablisse ment durant l'année 1883. L'adjudication aura lieu par soumissions cachetées, sans rabais ultérieur; mais lorsque plusieurs soumissionnaires offiriraient le prix le plus bas pour une même fourniture, la commission se réserve le droit de désigner l'adjudicataire sans rabais ultérieur et sans êre tenue de motiver sa préférence. Les sou missions signées par 2 cautions solvables et par l'adjudicataire, seront remises au moment de l'adjudication; elles pourront aussi, a dater du 7 courant, être déposées ou adressées par la poste au Secrétariat de la dite administra tion a Messines. Les soumissions porteront sur l'enveloppe la suscription suivante! Soumission pour I'Ad judication de fournitures d faire a Adminis tration de Institution Royale de Messines. Le soumissionnaire indiquera en outre l'objet ou les objets pour lesquels il soumissionne. On appelle l'attention toute particulière des soumissionnaires, sur le 2e de l'art. 13 du cahier des charges. Pour tous les renseignements, obtenir un cahier des charges imprimé et voir les échan- tillons; s'adresser au secrétariat de l'Institu tion a Messines, les mardi et jeudi de chaque semaine de 8 heures du matin a 3 heures de relevée, En séance d Messines le 2 Décembre 1882. Le Membre ff. de Président, B°" El. Duratte. Le Secrétaire-Intérimaire, IPXETIGÜS. Celui qui désire apprendre seul et sans maïtre le flamand, demande contre un timbre poste de dix centi mes, un prospectus a p,-J. EM ELI NCKX, professeur diplömé, rue du Miroir, 59, Bruxelles. - GRANEN, ENZ. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 3