WETTELIJKE BESLUITEN. SOCIÉTÉ DE GARDES CLIQUES D'YPRES. Société Royale des Francs Arbalétriers. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. mènsch cc. afznr^fif'yk r-yk vormen, .Ian heeft men er drie.- het pknffen-, dieren- en ménschenrijk. IJporer.. V" Naar Wo'.fg. var? Sföfi.e. Edsis Ridders.'' r rases Feïfzer. Veraordeeling. Het proces der gebroeders Peltzer, beschuldigd van moord op den advokaat Willem Bernays, is Vrijdag avond om 8 ure afgeloopen. Op de vier vragen aan den jurij voorgesteld, werd eenpariglijk ja geantwoord; bijgevolge zijn Armand en Leon Peltzer ter dood veroordeeld. Bij koninklijke besluiten van 8 December zijn be noemd de heer baron L. Van Grave, rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te IJperen, tot voorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Veurne, in ver vanging van den heer Valcke, ontslaggever; de heer P. Van Daele, avoué, bijgevoegd rechter bij de recht bank van eersten aanleg en gemeente-secretaris te IJpe ren, tot rechter bij de gemelde rechtbank, in vervanging van den heer Van Grave. Koninklijk gesticht van iVIeessen. Een ministerieel besluit van 13 December 1882, aan vaardt het ontslag, gegeven door M. A. Godtsseels, van zijne bediening als secretaris-ontvanger van het konink lijk gesticht van Meessen. 8me Tir de la période d'Hiver. 17 Décembre 1882. Ligy A. 25 20 25 20 25 115 Leclercq Th. 25 25 20 25 20 115 Deweerdt Ch. 20 25 20 25 20 110 Smeysters E. 25 25 20 20 20 110 Ligy F. 20 20 20 25 20 105 Borry A. 20 15 20 20 25 100 Juncker F. 20 20 15 20 25 100 Froidure E. 15 20 20 25 20 100 Poot II. 15 20 25 20 20 100 Juncker A. 20 20 20 20 20 100 Tij du lercredi 13' Décembre 1832. AU BLASON VARIÈ. PrixHennequin L. 78 1/2 Prix: Mahieu L. 22 Tir du Lundi 4 Décembre 1882, AU BLASON ORDINAIRE. HAUT TOTAL. Prix: Bafcop 100 PrixPinteion F. 13 Tir du ilercredi 8 Décembre 1882. AU BLASON ORDINAIRE. Prix; Bafcop 24 Prix: Maillard G. 4 1/2 Openbare voordrachten over de Hoefsmederij. De openbare lessen van Hoefsmederij, jaarlijks gege ven in de staat-veeartsenijschool van Cureghem, zullen in 1883 gegeven worden op 18 en 25 Februari, 4, 11, 18 en 2G Maart, 1, 8, 15, 22 en 29 April, ten 11 ure des vóórmiddags. De hoefsmeden die begeeren deze voordrachten bij te wonen, moeten zich doen inschrijven bij den Bestuur der dezer school vóór 1 Februari aanstaande. De Volksschool, Maandschrift ter bevordering van Onderwijs, OpvoedingWetenschappen en Vlaamsche Letterkunde. INHOUDOver het onderwijs der nationale Geschie denis. De gemeenteonderwijzer van Hazegem. Overliet volgen van een schoolblad. Houilleet houil- leurs du Borinage. Programme des écoles gardiennes communales. LetterkundeIets over den Télémaque van Fénélon. Nieuwjaarsbrieven. Algemeene Dierkunde. Metriek stelsel. Bibliographie. Berichten en mededeelingen. Aloude staat van Vlaanderen BEVEREN. Er bestaan in het oud graafschap van Vlaanderen vijf verscheide dorpen van dien naam, te weten Beveren bij Rousselaere; Beveren bij Rousbrugge; Beveren bij Harelbeke; Beveren bij Audenaarde; en Beveren in het Land van Waas. Zij wierden oudtijds Beverne, Bever- hem en ook Beverghem genoemd. In de benaming van Beveren zal er ongetwijfeld eene letterverwisseling plaats gehad hebben, te weten van W in B en aldus zal Weveren of Weverghem in Beveren zijn veran derd geweest. Deze gissing ontbreekt aan geene gegrond heid, dewijl volgens Tacitus zelf de Belgen van voor den tijd van Cesar in het weven van linnen en wollen stoffen uitgemunt hebben; gevolgelijk is het niet te verwonderen dat men thans nog verscheide plaatsen vindt die den naam van Beveren oCBéverghen (WeYer- ghem) of wooning van Wevers dragen. De parochie Beveren, bij Audenaarde, was eertijds eene heerlijkheid met den titel van Baronnij. Te Beveren, in het Land van Waas, stond eertijds, volgens de getuigenis van Lindanus, een kasteel dat een der oudste en voornaam ste van Vlaanderen was. Koning Leopold II regeert reeds zeventien jaren ons land. Het was op Zondag 17 December 1865, dat hij zich naar de Kamer van volksvertegenwoordigers begaf, om er den grondwettelijken eed af te leggen. Speelhuizen. In den nacht van Zaterdag tot Zondag heeft het parket van Brussel twee geheimzin nige speelhuizen doen sluiten, gelegen op de Broukere- plaats en genaamd de Derby-Club en de Cercle des Augustins. Wanneer het parket er om een uur des morgends binnen drong speelde men er baccarat. De inzet werd aangeslagen, alsook de speeltafels en de kaarten. De spelers moesten hunne namen en beroep opgeven en werden door den onderzoeksrechter onder vraagd. Om eene der tafels te kunnen medenemen heelt men haar in drie moeten zagen. De houders dier speel huizen zullen vervolgd worden. Eene oproeping'. Door de volksmaatschappij de Vlaamsche Leeuw, te St-Jans-Molenbeek bij Brus sel, wordt eene oproeping gericht tot alle taal- en kunst lievende maatschappijen van Vlaamsch-België, om zich te doen vertegenwoordigen hij de opening van de inter nationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam. Er zijn in België ruim 450 vlaamsche maatschappijen. Als men rekent dat 300 hiervan aan de oproeping ge hoor geven en ieder, zooals gewenscht wordt, minstens 5 leden afvaardigen, dan zou een optocht van 1500 Vlamingen, met hunne banieren, in de stad van Vondel en Hooft, bij die gelegenheid getuigen van den broeder lijken geest tusschen Noord- en Zuid-Nederland, en toonen, dat de nederlandsche taal nog de ziel van den ganschen nederlandschen volkstam is. Naar wij vernemen, hebben reeds een viertal amster- damsche vereenigingen een comiteit gevormd, met het doel, aan de Zuiderbroeders eene waardige ontvangst te bereiden. Berekening. Men berekent, dat er op de gehee- le wereld zes millioen man onder de wapens zijn, die jaarlijks 26 milliard frank kosten. Eene onrustwekkende statistiek. Volgens de ofüciëele documenten beliep het algemeen verbruik van sterken drank, in 1850, voor heel het land 18 mil lioen liters. Dit cijfer is heden tot bijna 60 millioen liters geklommen. Er is vastgesteld dat de twee derden dezer sterke dranken verbruikt worden door de werkende klas. Al de hulpgelden die door de openbare liefdadigheid en door de weldadigheidsgestichten bestierd worden klim men slechts tot op een derde van de som, welke die sterke dranken gekost hebben. Veertig jaren geleden, telde men gemiddeld eene herberg op 90 inwoners. Heden voor eene bevolking van vijf millioen zielen, telt men 101,000 drankslijsters, dus gemiddeld eene herberg voor 49 bewoners van allé ouderdom en van alle geslacht. Men mag op een vierde. (VüGNON'S LIED.) Kon: gij het 1 w ar de eié.rune bloeit, in 't donkfo "f- rudui'anje gloeit, In zaehten wind d - i.-.nr.vn lie.inel baadt, De ruide s! il ea hoog de lauwer staat; Kent gij het niet Daaiiieen, daar-lice» Toog ik zoo giaag met u. geliefde, alleen! Kent gij liet. huis: zijn dak op zuilen praalt, Keu giaus uit zaai eu paviljoenen straalt, Kn marmerbeelden staan en zien mi j aan Wat heeft men u, gij arrem kind. gedaan Kent gij het niet? Daarheen, daarheen Toog ik zoo graag rnet u, mijn steun, alleen! Kent gij den berg en zijne wolkenpaên Het muilier zoekt door nevel zijne baan, ln holen woont des draken oude broed. Daar stort de rots en over haar de vloed; Kent gij het niet? Daarheen, daarheen Voert onze baan, o liegen wij alleen! II. Van Bbvkiik.n. Over der straten hobbelige steenen Gaat oud moederken traag. Suffend, klagend, omdat hare boenen Niet meer en willen. Een oukens plaag. Vroeger toen liep ze van Brussel naar Laken, Op tien minuten. Dat heugt haar gewis. ,Nu kan ze nauw' uit den huize geraken Och wat den ouderdom droevig toch is. Had liet zonneken niet zoo verlokkend geschenen, Vast ware moederken op straat niet gegaan Thans zal de lucht,friseti en zoel, haar krachten verleenen, Zij grijzende brank, die dorrend bleef staan. Alleen op den tronk reeds lang zonder leven. Vroeg stierf haar kroost, haar alles waard; Waarvoor zij haar bloed had gegeven; De vader, de brave, werd ook niet gespaard. Al was 't maar van gistren geleden, Zoo heugt liaar nog de schoonen tijd, Dat zij, jonge maagd, werd aangebeden Door hem, die haar later verblijd Ten huwelijks auter geleide. Wat, was haar het leven toen schoon. En gelukkig! dat waren ze beide ln hun kleine, maar reine woon. Al moesten zo wroeten, en streven Kn zorgen voor 't dagelijks brood, Ze traden toch moedig door 't leven Tevreê, met wat hun het lot. ook bood. Twee kinderen, een meisje en een jongen. Omsnoerden nog vaster den band Hunner liefde; zoo hecht en gedrongen -VI:. 't klimop, in de eiken gerand. Niets scheen huu gelukzijn te storen. Een dag daar kwam het oudste kind Niet weder naar huis en, Verloren Dit gedacht dreef de moeder gezwind Op zoek. En. 0 God door een wagen Verpletterd lag ginds de kleine Win Ocliwat kwamen er droevige dagen Toen in het arme huisgezin. Kn, ais of 't lot zich nog meer wilde wreken Hunne droefheid was reeds zoo groot Werd, na verloop van eenige weken Het jongste kind, ook geroofd door de dood.... En als nog niet tevreê, en alsnog te benijden, Zou de dood ook den echtgenoot slaan.... Wat heeft moederken toch veel moeten lijden Och arme! wat heeft ze toch veel onderstaan. Over der straten hobbelige steenen, Gaat het oudje nu traag; Suffend, klagend, omdat hare beenen Niet meer en willen. Een regenvlaag- Uit het West, fluks opgekomen, Jaagt liet zonneken weg. De regen gudts Kletterend neêr; wilde straat overstroomen. En moederken? Men gekt met de arme duts. Heertjes bieden opgesmukte damen, Hunnen regenscherm. Dat heet men beleefd Zijn. Aan moederken? Ze zouden zich schamen Met zulke tronie aan de zij, traag als een kreeft Dooi' de straat te gaan. Heo! dat zijn heeren, Wel opgevoed niet waar? Ha, ha, schreeuw! Dat moest onze vlaamsche jongheid nog leeren Zoo op zijn fransch, den ouderdom teeeren, Dat ontbrak er nog aan om hun gaasch te onteeren, O edele ridders, der negentiende eeuw En zijt ge dus ontaardt, zoo laag el diep gevallen! Mijn spot zal over u met hoongelach weerschallen O Ras, dat spotten durft met eei e oude weeuw. Ph. Caluwakrt. HAUT TOTAL. HAUT TOTAL. BAS TOTAL. BAS TOTAL. HAUT TOTAL. BAS TOTAL. VÓÓR EN GEDURENDE HET LEENGOEDERIG BESTIER.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2