KUNST- EN LETTERNIEUWS. STADSNIEUWS. SOCIÉTÉ DE GARDES CIVIQUES D'YPRES. Société Royale desFrancs Arbalétriers. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. taal de overhand. Overal moet liet vlaamsch wijken, en wie geen fransch kan, wordt overal achteruit gezet. Zelfs als hij iets wil leeren en hij kan geen fransch, dan is hem dit bijna onmogelijk: hij moet maar in zijne onwetendheid stikkenS. De Winter. fêaar Wolfg. von Gcsthe. Ziehier den uitslag van den wedstrijd van tooneel- kunde, uitgeschreven door het Van Crombrugghë s- Genootschap, van Gent, ter gelegenheid van zijn vijf- en-twintigjarig jubelfeest. Drama. le Prijs, met algemeene stemmen, aan de koninklijke Maatschappij de Wijngaard, van Brussel, met Vondel. 2e Prijs, in verdeeling, met algemeene stemmen, aan de koninklijke maalschappij Vreugd in Deugd, van Lokeren, met de Zoon des Beuls, en de maatschap pij Voor Eer en Kunst, van Geeraerdsbergen, met Everaard en Suzanna. Prijs van besten tooneelspeler: de heer Fritz Van der Zeypen. met de rol van Vondel, in het stuk van dien naam. Eervolle melding: de heer P. Eenens, met de rol van Breughels, in Vondel. Prijs van beste tooneelspeelster: Mev. Apers, met de rol van Sabina van Beieren, in de" Vrouw van Egmont,» en Mev. Parys, met de rol van Suzanna in Everaard en Suzanma. Eervolle melding: mej. Rachel de Terre, met de rol van Felicita in de Koopman van Antwerpen. Blijspel. le Prijs met algemeene stemmen, aan de maatschappij de Tony's Vrienden, van Lier, met de Belgische Vrijschutters. 2e Prijs, met 3 stemmen tegen 2, aan de koninklijke maatschappij Vreugd en Deugd, van Lokeren, met Tamboer Janssens. Prijs van beste tooneelspeler: de heer Van Camp, van Borgerhout, met de rol van het Serpent in Adam en Eva. Prijs van beste tooneelspeelster: Mev. Apers, met de rol van Tamboer Janssens, in het stuk van dien naam. Eervolle melding: de heer De Bontridder, met de rol van Pieter Ram in 99 Beesten en één Boer en de heer Jan Queekers, met de rol van Isidoor in de Belgi sche Vrijschutter. De plechtige uitreiking der prijzen zal plaats hebben Zondag 25 Maart aanstaande. Tooneelletterkundige prijskamp uitgeschreven door het bestuur van den nationalen schouwburg te Brussel. Het bestuur ontving 26 tooneelwerken. Reeds deze week zal de jury zijne werkzaamheden beginnen, opdat de bekroonde werken nog dezen winter zouden kunnen worden opgevoerd. Ziehier de titels der ingezondene tooneelstukken: 1° 6 Dramas-. Het geheim van den zinnelooze, 3 bed.; De wraak van Arrhia, 5 bedr. (treurspel); Agneessens, 3 bedr.; Raymond van Alten, 3 bed.; Zonder titel (kenspreuk: Historisch 4 bedr.; Mathilde, 3 bedr. 2° 8 Tooneelspelen: De erfgename, 4 bedr.; De rent meesters, 1 bedr.; De lastertongen, 3 bedr.; Edel en ijdel, 3 bed.; De redding of blinde kroes, 4 bedr.; Oom Felix, 3 bed.; Zonder titel kenspreuk: Eenvoudig 3 bedr.Het betooverd kasteel, 4 bedr. 3° 12 Blijspelen-. Misrekend, 1 bedr.; Het testament van M. Polder, 1 bedr.; Hij was niet dood, lbedr.; Vrouwkensavond, 1 bedr.; 200 frank belooning of de kiekendief, lbedr.; Neef Arthur, lbedr.; Tweegevech ten en één trouw, 1 bedr.; De erfnisjagers, 1 bedr.; 't Blaffetuurke. 1 bedr.; Lisa, 1 bedr.; De keus van M. kriek, 1 bed Te middernacht, 1 bedr. Het muziek aan het korps Pompiers onzer stad heeft de reeks muziekfeesten van dit jaar geopend door een schoon concert, gegeven in het lokaal der Concorde, Donderdag 18 Januari laatst. "Wij vernemen dat de verschillige stukken van het programma allerbest uitgevoerd zijn geweest. Boccace van Suppé, voor het muziek der Pom piers bewerkt door M. J. Wittebroodt, is vooral toege juicht geworden. De faam van den uitstekenden muziekoverste groeit meer en meer aan, en zijne kennissen in de zang muziek worden insgelijks geprezen. Men weet dat M. J. Wittebroodt thans de zang-afdee- ling van de Koormaatschappij bestiert, en dat hij van het staatsbestuur als muziekleeraar van het koninklik Athenseum en van de Middelbare School dezer stad, is aangesteld. Concert. Heden avond, ten 7 ure, zal de Koormaatschappij La Lyre ouvrière een schoon Concert geven, met me- werking van verschillige onderscheidene liefhebbers. Ziehier het programma van dit muziekfeest. Maatschappij de Vlaamsche Ster. Gelijk wij het in ons vorig nummer aankondigden, is het Zondag, 28 dezer dat de Vlaamsche Ster hare vier de vertooning van 't abonnement geven zal. Wij hebben het genoegen gehad eene repetitie bij te wonen en van nu af durven wij den Sterrelingen den grootsten bijval voorspellen. De keus der stukken is allerschoonst; de uitvoering belooft veel. noch moeite noch kosten worden gespaard om die vertooning zoo luisterlijk te maken als het zijn kan. Voegen wij erbij dat Mev. Devestel, die hier over twee maanden zooveel bijval verwierf, hare welwillende medehulp leenen zal. Société des Chceurs. Nous apprenons que, le 31 courant, a 8 heures du soir, cette Société offrira un grand Concert a ses mem bres et a leur familie, en son local YAigle d'or. Outre les amateurs les plus distingués qui s'y feront entendre, on cite Mademoiselle Fischer, cantatrice, MM. Fischer, maltre de chapelle, et Dekemper, chanteur de genre. Garde Civsqise d'Ypres. Le Major Chet de la Garde Oivique d'Ypres, a l'hon- neur de porter a la connaissance de ceux que la chose concerne que le Conseil de récensement de la Garde Civique se réunira en session annuelle le Mardi 30 Jan vier 1883 a neuf heures du matin en la salie du rez de cliaussée de l'hótel de ville, pour statuer sur les recla mations que pourraient présenter les personnes nées en 1861, inscrites cette année sur le controle et désignées pour le service ordinaire, ainsi que sur les réclamations des Gardes incorporés et qui ont acquis des droits a 1'exemption du service pour motifs de maladie ou d'in- firmités. Le Chef de la Garde, A. Chev Hynderick. 12me Tir de la période d'Hiver. 14 Janvier 1882. Smeysters E. 25 25 25 25 20 120 Leclercq Th. 20 20 25 25 25 115 Swekels L. 15 25 25 25 20 110 Vandendriessche J. 20 25 20 20 20 105 Dumon A. 20 15 20 20 25 (20) 100 Boedt L. 20 15 20 20 25 (20) 100 Podevyn A. 20 15 20 20 25 (20) 100 Devos L. 20 15 20 20 25 (15) 100 Juncker A. 20 25 25 15 15 100 Tir du Lundi 8 Janvier 1832. Tir offert par le Doijen de la Société. AÜX OISEAUX. Prix.- Dezutter A. Praipont Tir du ïVlercredi 10 Janvier 1882. AU BLASON YARIÉ. PrixPinteion F. 77 1/2 PrixVandendriesche J. 9 Hendrik Conscience. Treurig zijn de berich ten, zegt de briefwisselaar uit Brussel aan den Nieuwe Rotterdamschen Courant, omtrent den gezondheids toestand van onzen grooten vlaamschen schrijver Hendrik Conscience. Hij werd kort Voor de groote betooging te zijner eere in den zomer van 1881 ernstig ongesteld, en meer en meer blijkt dat het herstel van die ziekte nooit volkomen geweest is. Een ongeluk, dat hem ongeveer een jaar geleden met een rijtuig óver kwam, heeft hem veel kwaad gedaan, en zijn toestand is in den laatsten tijd veel verergerd. Brand. ln 1882 zijn er niet minder dan 28 schouwburgen door brand vernield geweest. Er bestaan in Europa 1457 schouwburgen en gedu rende deze eeuw zijn er meer dan 500 van de bijzon derste tot den grond toe afgebrand. Het aantal men- schenlevens, daarbij verloren gegaan, klimt tot over de 4000. In de jongstloopen 12 maanden heeft men, wel is waar, vele schouwburgbranden gehad, maar het getal Met vlokke hairen, zilvergrijs Komt uit het hemels paradijs Een man, en zaait met milde hand Het winterkoren over 't land. De bloemtjes waar hij over treedt Omhuld hij met zijn glanzend kleed, En toovert met een enkel woord, In blank gewaad het lachend oord. En heeft hij zijne taak gedaan, Dan fluistert hij: Nu sluimer aan. Pin de aarde zwenkt vol slapenslust. Pin zwijmelt in een diepe rust. Endroomend vragen wei en veld, Wat heeft de grijze man verteld Haast komt de Lent' en uit den nacht Herrijzen wij in schooner pracht Met vlokke hairen, zilvergrijs, Komt uit het hemelsch paradijs Een ander man, met scherpen zicht Die hij de mensch in 't herle richt. Die man, dat isde milde dood. Die ons verlost uit smart en nood, En ons verheft uit donlcre nacht Tot hoogei' heerlijkheid en pracht Ph. Caluwaert. -OCi' (PHILINE'S LIED.) Zingt toch niet, in droeve tonen, Van de nachtlike eenzaamheid; Neen, zij is, o lieve schoenen, 't Uurtje der gezelligheid. Lijk de vrouw, den man gegeven Als de schoonste helft van 't paar, Is de nacht het halve leven, En de schoonste helft voorwaar Kan men zich bij dag verblijden? Onderbreekt hij niet de vreugd, Laat zich in verstrooiing slijten, Wijl hij niet tot anders deugt? Doch wanneer, bij duistren stonde, Zoeter lampe scheemring vliedt; En van mond tot naasten monde Liefde en scherts de wonne giet; Als de struische knaap, de brave, Niet meer wild en vurig ijlt. Maar, bij een geringe gave, Onder zachte spelen wijlt; Als de nachtegaal verliefden Liefdevol een liedje zingt, Dat bedroefden en geriefden Slechts als wee en jammer klinkt,; Zalig dan is 't boezemjagen Wen de klok de stilte breekt, En met twalf bedachte slagen, Rust en zekerheid verspreekt Daarom wees, bij lange dagen, Minziek meisje, steeds bewust Elke dag heeft zijne plagen: Iedre nacht heeft hare lust H. Van Beveren. 1. Ouverture pour Symphonie. Bléger. 2. Romance chantée par M. Alpli. Duflou. Arnaud. 3. Le départ des compagnons, choeur. Laurent de Rillè. 4. Duo pour violons, exécuté par MM. Liégeoiset Wouts, 5. Les enfants du Pêcheur, mélodie chantée par Ch. Wouts. Arnold. 6. Chansonnette dite par M. Ch. Deweerdt. -caz&ta*- 1. Valse pour Symphonie Klein. 2. Chansonnette dite par M. E. Bayen. 3. La vie milttaire, duo chanté par MM. Alph. Delmotte et P. Aernout. Vianesi. 4. La noce du village, chceur. Laurent de Rillé. 5. Faust, scène dramatique chantée par M. D. Leboucq. 6. Chansonnette dite par M. Ch. Deweerdt. HAUT TOTAL. HAUT TOTAL. BAS TOTAL.

De Kunstbode (1880-1883) | 1883 | | pagina 2