Weekblad voor de LandbouwcMÓcenvai Brugge, Tkeurout, Ghistel, Diimude en Vearae. Zondag 8 Januari 1011. Negen-en-veertigste jaar. Ifr 2, met bij voegsel 'A^ngftslntfln BIJ Bet Verbond der EelgtescKe Periodieke Drukpers,: SFKEEKDRAAD Nr 304. Nieuwe Eed en A COMICE VAN GIIISTEE STALLINGEN. GROENSELS IN DEN WINTER. Fosfoorzuurbemesting per aar. Geen fosfoorzuur. 27 49 1. 33 55 2. 52 32 37 62 Maanden. 397 113 Te zamen 470 2673 12k superfosfaat. 10k Thomasslakken. 1. 2. 3. 82 38 37 14 26 81 32 39 17 30 36 38 474 226 202 73 146 459 183 224 97 168 208 213 4 27 11 8 16 11 9 6 12 9 13 110 30 25 26 57 34 51 43 28 Graan. Kil. Strooi. Kil. COMICE VAN BRUGGE: Voorgedragen door M. Camiel Haeghebaert- Nachtegaele: M. Jacobus Louagie, landbouwer, Wenduine. Strooi. 6 3 13 toevoeging Strooi. 100 112 106 126 het schuren 0. M. Dienst der Staatslandbouwfcundigen, De heer Enï. Van Godtsenhoven, Staatsland- bouwkuudige, te Brugge, GYNGELLAAN, 3, (buiten de Smedepoort) is sprekelijk den Zaterdag voormiddag van ie dere week, van 10 tot 11 uren. BEKENDMAKINGEN Bekendmakingen, per drukregel 20 cent»*» Groote of hngdnrig verschijnende bekendma kingen alsmede reklaamartikelen betalen rel- gens overeenkomst. Het Bureel van M. LVaaHaverbeke, Secretaris van het Comice van Brugge, gevestigd in de NienweGenttveg, Nr 25, te Brugge, is open alle Zaterdagen von 9 tot 11 voormiddag. Het Bestuur herinnert den leden de Algemeene Vergadering welke zal plaats hebben op zondag 15 Januari aanstaande, zie het dagorde in N® 1 van de verledene week. NIEUW JAARMARKT TE THOUROUT. Zonder fosfoorzuur Met superfosfaat Met Thomasslakken Met fosfaat Bernard appelen worden ingepakt iu traliemanden of bakken, ZO’ zijn het gebleven --- VERSLAG OVER DE UITSLAGEN DER PROEFVELDEN op mmRziimsm (Superfosfaat, IJzerslakken, fosfaat Bernard ingericht in 1910 door de Landbouwcomicen van Brugge en Thourout. (Verboden nadruk, zelfs onder vorm van uittreksel). (7* vervolg. Zie nummers 47, 48, 49, 50, 51 52 en 1). «o» 26. Proefveld van M. Aug. Van Dierendonck, te Lophem. Proefleelt Haver. Grond Lichte zandgrond ondergrond Zwart achtige zandgrond. Voorvruchten In 1908 aardappels in 1909 rogge, die bemest werd als volgt 30.000 kgr. stalmest, 300 kgr. guano, 900 kgr. ijzervette. Bewerkingen Geploegd an geëgd. Bemesting van het proefveld Per heet. 30,000 kgr. stalmest. Toepassing der fosfoorzuurmesten Op 7 April geworpen en ingeëgd. Zaaïing 7 April. Inoogsting 18 Augusti. Haversoort Ligowo. Oppervlakte van elk perceel Een aar. Opbrengst per aar COMICE VAN VEURNE Voorgedragen door M. M. Vermeersch Henri, bestuurlid en Bruynooghe Remi, landbouwer te Moëres Mm9 W Cambier-Vandewoude, landbouwster te Steenkerke. M. Bruynooghe Louis, landbouwer te Moëres. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli. Augusti September October November December. Alle stukken betreffend' den opstel moeten vrachtvrij toege- louden worden aan M«» W« JAN CUTPERS, St-lacobstraat, 18, Braggs,en dit ten laatste dsn Donderdag morgend van iedera week. De leden der Comicen van Brugge, Thourout, 9hietsl, Diimude en Veurne ontvangen het blad kosteloos. Allo klachten of aanmerkingen door hen te doen, betrekkelijk een der Comicen, moeten gedaan worden(aan desselfs Sekroteris, Al degenen die begeeren lid van een der Comicen te worden, of die een nieuw lid aan bieden hebben, moeten zich te dien einde wen den bij den Sekretaris van het Comice in welks omschrijving ig wonen. Zich voor alle inlichtingen te bevragen in het bureel van De Landman, te Brugge, ST-JAGOBSTBAAT, N> 18. De markten der groote steden worden op alle tijc - stippen van bet jaar, zelfs ’s winters, met groensels bevoorraad de groenseliers van het omliggende brengen er regelmatig de voortbrengselen hunner kweekerij en, wij weten bij ondervinding, dat zi er toe gekomen zijn, ondanks de wisselvalligheden der jaargetijden, voortdurend te kunnen leveren. Onder opzicht van groenselbevoorrading zijn de landbewoners min goed bedeeldhet hangt nogthans maar van hen af zich voor den winter te voorzien met de overopbrengst van zomer en herfst. In een - handboek voor den hovenier in 1885 te Parijs uitgegeven door Louis Noisette, vindt men een hoofdstuk getiteld De la resserre waarin de beschrijving gegeven wordt eener winterbeschut- plaats voor groensels, knollen, zaden enz. Dit beluik bevatte alsdan 1® een afdak voor het alaam 2° een groenselkelder 3e eene fruitkamer 4® eene waar- nemingsplaats met toestellen voor het bepalen van den juisten warmtegraad, de richting der winden, den waktegraad der lucht. De groenselkamer- of kelder moet gezond, droog, luchtig zijn en vrij van 1 zooveel mogelijk beschut door gebouwen, beplantin- 1. 2. vorstlangs Noord en Zuid 3. it door ushonwan. benlantin- 4. gen en met strooien daking bedekt. De muren moeten dik zijn en vervaardigd uit stoffen die het water niet ophouden. Er zijn weinig openingen, daar dezelven eerder moeten dienen voor den luchttocht dan om licht aan te brengen dat niet volstrekt noodig is. Deze openingen moet men voorzien van luiken en openslaande ramen, waarrond men desnoods strooi- vlechten kan aanbrengen. Binnen behoudt men eene warmte van hoogstens 5 graden, om allen groei der bladgroensels te beletten. De aanaarding bestaat uit zand ofwel een lichten grond, waarin men de groen- selwortels, alsmede kooien bloemkoolen, selderij, chicoreien en andijvie delft. Men kan karoten, rapen enz. bij lagen in bakjes leggen welke men met rivier zand vult en vervolgens opeenstapeltde plantaard- veeleer zal men het bezigen om ’s zomers den mest hoop te begieten en den stal te schuren. 4. Een overdekte mesthoop bevrijdt de vette van droogte en regen het is eene geschikte plaats voor beloop van zwijnen en kalvers en een allerbeste hoenderkot. Om den mest te bezorgen zoodanig dat zoo weinig plantenvoedsel mogelijk verloren ga, zal men 1. Peerdemest, rundermest en zwijnsmest dooreen mengen 2. De fakken wel openschudden 3. De mest wel vastleggen met beesten te laten loopen op den mesthoop, of er over doen uit- en in gaan. 4. Hem bij groote droogte begieten met ale ot mastsap. Het mestsap zal men benuttigen voor van den stal. De landbouwdieren brengen een groot gedeelte van hun leven door in den stal de inrichting hier van is bijgevolg nauw verbonden met de gezond- heidsvoorwaarden in dewelke onze huisdieren ver- keeren. De vloer van den stal moet wat hooger zijn dan de grond buiten, doch de ingang moet zonder trap pen zijn. Hij moet ondoordringbaar ziin, anders is hij moeilijk om kuischen, vochtig, (oorzaak van rhuma- tism, slechte uitwasemingen en broeiplaats van ziektekiemen). Harde brikken op kant met ciment gemetst zijn best kasseisteen is sleerig en beton- vloer is ook te glad. De vloer moet lichtjes hellen naar de goot 1 2 cm. per m. om de zeeke te laten uitvloeien. Is de helling te groot, de peerden nemen slechte houdingen aan en kwalijke gewoonten zij krijgen kwalijke vormenhet kalverbedde der koei kan er door lijden. De goot moet scheut genoeg hebben om de zeeke rap in den aalput te ontlasten. Een zwijnstal echter moet eene groote helling hebben. De muren moeten al binnen effen zijn dan blijft er min stof aan hangen. Zij moeten van tijd tot tijd afgeschreept en gekuischt worden en tweemaal ’s jaars gewit of geterd. Eene vout is voordeelig in geval van brand zij belet het stof op de dieren te vallen hooi en strooi doortrekken niet van slechte uitwasemingenin geval het stal in dilt ligt, deugt het strooi niet tot voeder. De stal moet ruim genoeg zijn om de dieren eene goede rustplaats te geven en genoegzame lucht. Veel stallen zijn te klein en te leeg zij zouden minstens 3 meters hoog moeten zijn. Een peerd moet ongeveer 1,70 m. breedte hebben en eene koe 1,20 m. Slieten reden eenig gemak aan, doch zijn niet volstrekt noodzakelijk. Achter de dieren moet de gang breed genoeg zijn om den staldienst gemakkelijk te kunnen verrichten. In groote stallen zet men somtijds eene dubbele rij koeien ’t zij kop aan kop, met eenen gang in 27. Proefveld van M. Denduyver, te Ichte- ghem. ProefleeltHaver. Grond Zwarte zandgrond ondergrond zand. Voorvruchten In 1908 rogge in 1909 rogge, bemest met 250 hectoliters ale. Bewerkingen'. Ontstoppeld, geëgd en omgeploegd op 15 ct. diepte. Bemesting van het proefveld Per heet. 250 hectoliters ale, 250 kgr. nitraat. Toepassing der fosfoorzuurmesten Vóór het zaaien ingeëgd. Zaaïing 15 April. Met superfosfaat Met Thomasslakken Met fosfaat Bernard Percentische opbrengsten door van elk fosfoorzuurmest bekomen Graan. 100 122 118,8 137 10k fosfaat Bernard. Meeropbrengsten door fosfoorzuurbemesting. Kilogr. meer per aar Graan. 6 5 10 COMICE VAN DIXMUDE Voorgedragen door M. Odiel Deroo, landbouwer te Woumen en M. Ch. Leplae, landbouwer te Bessen Henri Syryn, landbouwer Eessen. Voorgedragen door M. Des. Boeyaert, land bouwer te Pervyse en M. Edm. Van Troyen, Secretaris van het Cornice M. Robert Feryn, landbouwer te Pervyse. Voorgedragen door M. Quatannens, Voorzitter en M. Edmond Van Troyen, Secretaris van het Cornice M. Arsène Monteyne-Vanhooren landbouwer te Schoore. ’t midden om het voeder te bestellen en eenen gang achter elke reek om den mest te ruimen ofwel steert en steert met een gang tusschen de reken. De deuren moeten wijd genoeg zijn en op gepaste plaats aangebracht. Mazegaten zijn af te keuren. Men zal zorgen eenige glazen vensters te hebben die tevens het licht binnen laten. De beste luchtververschers zijn tuimelven- slers, die schuins naar omhoog gericht zijn als ze open staan de warme lucht met de slechte gazen beladen stijgt naar omhoog en wordt vervangen door koude lucht die zich eerst tegen den boven richt en deels verwarmd is wanneer hij op de dieren valt. Kannebuizen door de muren en luchtpijpen door het dak verhelpen nog de luchtverversching. In eenen zwijnstal is het beter dat de scheids muren der koten niet tot boven komen. Om reden van de uitwasemingen zal den zwijnstal van den koeistal en meer nog van den melkkelder verwijderd zijn. De eten bakken en deuren moeten zoodanig inge richt zijn dat zij toelaten den staldienst gemakkelijk te verrichten. De etenbakken zullen wat afgerond zijn en wel ingemetst, zonder holen of spleten. De rosteelen zoodanig gemaakt dat er zoo weinig mogelijk stof in de oogen der peerden valle. De bindsels van gepaste lengte; dan zullen de dieren in goede houding vrijelijk ademen en geen gevaar loopen te veronge lukken. De harnassuring moet wel passen om de peerden niet te kwetsen en het werk te vergemakke lijken. Het voederkot zal in de nabijheid van de stallen gelegen zijn en voorzien van al de toebehoorten voor de bereiding van het stalvoeder. De aalput moet ondoordringbaar zijn en betrek lijk groot. Hij moet wel gesloten zijn om alle onge lukken te voorkomen en wei toegankelijk voor het uitvoeren der aal. Ten einde eene zuivere hofplaats te hebben, zal men trachten den mesthoop achter den stal te ma ken. Veel mesthoopen zijn gebrekkig aangelegd en ellendig verzorgd. 1. De vette mag nooit zoo diep liggen dat h0t|j-jke aankoopen in destallen der landelijke koop- frisch te bewaren. I 2. Men moet vermijden dat het water van geheel jager dan vroeger in het jaar. de hofplaats, daken en grachten in den mestput uit het Spoorhof werden vei zonden kome gevloeid en de vette voortdurend uitlooge. lg3 peerden aar Duitschland en DE THOUROUTSCHE PEERDENHANDEL IN 1910. »o< Zooals vorige jaren, laten wij hier een overzicht volgen der verzendingen van peerden uit het Spoor- hof van Thourout, om dan eenige beschouwingen te maken over dezen belangrijken tak onzer plaatse lijke nering In het geheel 583 wagens met 3070 peerden. De prijzen, ietwat slap in het begin des jaars, werden allengerhand vaster en tot aan den winter. Benevens de Duitschers, dedr de Americanen aanzienlijke aankoopenb koopen maar zelden op de markt per koe automobiel bezoeken zij de opkoopers uit de om streek, bestellen hunne leveringen bij het begin der feesten, om dan bij gelegenheid nog eenige peerden bij te koopen wanneer zich goede kansen voordoen. Daar is de ware reden van het vervallen of beter van het vervormen der peerdemarkten op dewelken nog slechts enkel waar te koop gesteld wordt die anders maar moeilijk aan den man geraakt. Ook worden de markten steeds meer en meer bevoorraad van geheele kudden lichte peerden voor allerlei stielmannen geschikt. Ten gevolge van het ver vroegen der markten is evenwel eene moeilijkheid opgerezen, die niet te verhelpen valt de handel in jonge peerden is hierdoor onmogelijk geworden immers, hiervoor zijn vaste marktdagen onontbeer lijk. Moest integendeel de peerdenhandel eenigen tijd kwijnen, zoodanig dat er overvloed wordt, of dat, anders gezegd, de peerden achter den koopman moeten wachten, dan zouden de feesten evenals vroeger hun belang hernemen tot voldoening van diegenen die hun behagen scheppen in het bekijken eener dicht gesloten massa peerden en menschen, maar ongelukkiglijk tot groot ongenoegen van al wie in peerdenkweek en handel verkeert. Zoo is het moeilijk alleman te bevredigen maar wat is daaraan te doen Wij kunnen slechts als daadzaak vaststellen, dat de peerdenhandel zich in den loop der tijden vervormt evenals alle andere vakken der menschelijke bedrijvigheid. Andere tijden, andere zeden. ind of aarde. In een woord, de groensel- i bevat al de plantelijke voortbrengsels agelijks verbruik, en zooals wij het hooger zij wordt koel gehouden, goed verlucht, ci mg verlicht en droog. Het overtollige en beschikbare groensel zal, goed beschut tegen alle wederwisselvalligheden, in den tuin blijven beeten, wortels, rapen, knolselderij, zullen geborgen worden in putten, rakelings den grond gemaakt, bedekt met strooi of aarde en voor zien van trekschouwen de selder dekt men met bakken voorzien van ramen en matten chicoreien en andijvie mogen verplant worden in voren van één meter breed op 80 centimeters diep, welke men bedekt met takken, matten en strooimestde knol selder, na gebonden te zijn, kan men platleggen en met aarde bedekken de kooien van Milan trekt men uit, zet ze in hoopjes van nagenoeg 80 centimeters hoog, de koppen naar binnen en overdekt het alles met strooi en matten. Evenals het Paaschfeest, is in der wezenlijkheid I het Nieuwjaarfeest reeds opgekraamd met Nieuw- Ijaaravond. Veel peerden werden eigenlijk niet te koop gesteld, maar de Duitschers deden nog al aanzien- in kome, maar toch leeg genoeg om p)aar teQ voye ,wjnter j8> war8n de prijzen evenals op het laatste St.-Eloysfeest iets grachten in den mestput! I YVaECUO 1UÜV A MM mvmi. UV14 aav*vka t-r x 3. Men moet beletten dat het mestsap verloren ga wa„ens met 35 peurden naar het Binnenland te _1__11,^4. nm ’o W/ATVAnVCS ril mOQt-. F x> ramen 34 wagens met 188 peerden. LAMMAN I 3. 4. ■gwMiwmimiii iwwtmri. ■IIHBI IWmW BUITENLAND wagens. peer den. éüi BINNENLAND wagens, peerden. grondwater er i" moor» irrnh Inorr nrannacr nm S pAAjaiV'AA v XZ I' -- - -- -<nr,p r-ir-

De Landman (1862-1914) | 1911 | | pagina 1