Weekblad voor de Landbouwcomicen van Brugge, Thourout, Ghistel, Dixmude en Veurne. Negen-en-veertigste jaar Nr 6, met bijvoegsel. Ziondag 5 Februari 1911. "y Aangesloten EiJ het Verboott der Bdgtesche Periodieke Drukpers. SPBEEKDRAAD N' 204. Kieuwe Leden COS11.CE VAN BBIGGE C0II1CE VAN DIXMCUE. Dienst der Staatslandbouwkundigen. De heer Em. Van Godtsenhoven, Staatsland- bouwkundige, to Brugge, CYNGELLAAN, 3, (buiten de Smedepoort) is sprekelijk den Zaterdag voormiddag van ie dere week, van 10 tot 11 uren. het Bestuur: Die Voorzitter, L. Van Iseghem. en dat betooverend wOord waarmede de voor drachtgever ons tijdens zijne ingewikkelde be id, id., 1. 2. 3. 4. 5. 0. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. VERSLAG der werkzaamheden van het Cornice, geduren de het Dienstjaar 1910. smids; het heeft vrij wat moteite gekost dezen omstandig verslag BEKENDMAKINGEN COMICE VAN BRUGGE: Voorgedragen door M. H. Daeninck, Damme: M. Camiel DULLAERT, Damme (Platheule). M. Frans BEOUCKE, aannemer, Damme. M. Edw. KEIRSSE, landbouwer, Oostcamp. M. Adolf KEI RSSE, id. id. M. Henri KE] RSSE, id., Hertsberghe id. Voorgedragen door M. Theophiel Daeninck, te Lapscheure: M. Cam. STEVENS, landb., Lapscheure. Voorgedragen door M. H. Gardin, te Nieuw munster Vrouw Wed. Jacob STORM, landb., Houttave. Voorgedragen door M. C. De Baene, bestuurl. M. Honoré BLONDEEL, landbouwer, Dam me (Leegeweg). Voorgedragen door M. H. Watelle, Damme: M. Edward DE BRABANDER, landbouwer, Moerkerke, Weststraat. Onverschillig te laten. Die heer Paul Van Hout- te sprak op meesterlijke wijze Over de uitbating van; den peerdenkweek. Gedurende meer dan een half uur boeide hij de aandacht zijner toe hoorders door zijne grondige beschouwingen en zijne kostbare raadgevingen. Mochten wij hem nog dikwijls zien en hooren, want zijne bevoegheid is groot om zulken schat voor ons verborgen te houden. Na Mijnheer Van Houtte was het de beurt van zijnen collega Mijnheer Van Biesbrouck, die voor onderwerp zijner voordracht genomen had: «De gevaren van den peerdenkweek en den -handel». Het ware ongepast den bijval te herinneren die den gevierden spreker te beurt viel; zulks ligt nog te helder in onzen geest; wij luisteren bijna opnieuw naar die vlijmende betwisting van huidige toestanden of naar zijne hoopvolle beschouwingen voor de toekomst; wij zijn nog spreking vervoerde en medesleepte. Is Mijnheer Van Biesbrouck nu wat meer uit ons midden verwijderd, tochl denken wij niet, dat wij voor hem vreemdelingen zullen worden; wij zijn hem genegen en zijn van zijne sympathie ver zekerd. Vervolgens kwam de Secretaris aan het woord en sprak over den kweek der opleg-erw- ten, waarmede er eenige proeven zullen geno- ALGEMEENE VERGADERING. Op Zaterdag 28 Januari 1911, om 10 ure, had de algemeene vergadering plaats, in de «Pa- rijssche Halle» te Brugge, in tegenwoordigheid van geheel der Bestuurraad, het Bestuur van de Kas van Belooning voor gedecoreerde werk lieden en 125 leden. Daar Mijnheer Ridder de Vrière eenige ston den te laat toe! wam, werd de vergadering ge opend door Mijnheer Van Damme, Ondervoor zitter, en het verslag der laatste algemeene ver gadering goedgekeurd. Daarna werd door den Schrijver-Geldbewaar- der uitleg gegeten over de geïdver handelingen en de werkzaamheden gedurende dit verloopen jaar 1910 in het Cornice gedaan; zooals de op gave het bewijst, is het jaar vervuld geweest met veelvoudige en nuttige bezigheden; onder dewelken men somt de groote prijskamp van peerden en hoornvee gehouden te Brugge, met de geldelijke tu sschenkomst dezer stadde voe- derproeven op melkvee ingericht; de teeltproe- ven voor de vei scheidenheden op haver en voor de phosphoorz lurmestenden prijskamp voor stalverbetering. De gezamenlike inkomsten bedroegen 6247.56 eh de uitgaven beliepen tot fr. 6241.49; zoodat het jaar met een batig slot van fr. 6.07 sluit. De begrooting voor 1911 werd insgelijks voor- gedregen en alles wlerd door de vergadering goedgekeurd. Vier uittredende leden van het Bestuur wer den alsdan, op voorstel van Mijnheer Hoste, met algemeen handgeklap voor een nieuw ter mijn van twee jaar benoemd en Mijnheer Rid der van Outryve d’Ydewalle, in zijnen naam evenals in naam van Mijnheeren Ridder de Vrière, Van Di mme en Van den Berghe, allen herkozenen, bedankt de leden voor de blijken van vertrouwen dien zij geven, met hen allen eenparig tot het Bestuur te herroepen. Door het afsterven van Mijnheer Philiep Maelfeyt, bleef eene plaats aan te vullen in het Bestuur van de Kas van belooning voor de ge decoreerde we klieden en nogmaals met een parigheid van stemmen Werd de zoon Jules als plaatsvervanger aangewezen. Het viel nu aan de beurt van Mijnheer Cop- pieters Stochove, Schrijver-Geldbewaarder der Kas van belooning voor de gedecoreerde werk lieden, om aan de nieuw bekroonden hunne be- looningen juit te looven. Dezen zijn: Vande Casteele Bernard, van Oostcamp; Tim merman Jan en Ide Jan, beiden van Ste-Kruis (Made); Heins Karel, van Lophem; Janssens Jozef, van Nieuwmunster; Ghyssens Medard, i van Uitkerke; Van Roose-Van Hooren Jac., van Zedelghem; Do Jonghe Karei, van Danneels Leopold, van Dudzeele. Gedurende het verloopen jaar werden in dede voeten te behouden en gebrekkige te J men Worden om te onderzoeken in hoeverre de teelt der opleg-groensels mogelijk en winstge vend is. Op 23 Mei Werd er eene nieuwe vergadering belegd, om de noodige schikkingen te nemen voor de deelneming van ons Cornice aan den veeprijskamp te Brussel. Het Bestuur had het wenschelijk gevonden den jaarlijkschen vee prijskamp te vervroegen, ten einde de uitlezing te kunnen doen der dieren, die best onze streek te Brussel zouden vertegenwoordigen. Er Werd verder ook nog gewenscht onder- handelingen aan te knoopen met de Comicen van Veurne en Ghistel, om te zamen de beste dieren van het Veurne-Ambachtschras, onder zijne drie haarkleuren te Brussel aan te bieden. Eene vierde algemeene vergadering werd be legd den 16 Augusti 1910, voor de overhandi ging der eerepenningen gewonnen in de prijs kampen van vee- peerden en zwijnen, gegeven door het Cornice. In deze bijeenkomst werd er door den Secretaris eene voordracht gegeven over de mogelijkheid, het nut en de inrichtings- wijze van een stamboek voor het Veurne-Am- bachtsch ras. Deze inrichting begint bij velen toegang te vinden en zal waarschijnlijk in 1911 eene praktiesche oplossing bekomen. De laatste algemeene vergadering had plaats op 26 December 1910 en werd door ruim 200 leden bijna al de jongeren bijgewoond. Het was waarlijk bevredigend dat de jeugd een uur aan verstrooiing en vermaak kon verzaken, om de belangrijke voordracht van Meester De- foort, van Coukelare, te komen aanhooren. Zij zullen het zich voorzeker niet beklaagd heb ben, want de voordrachtgever had een onder werp van bijzonder belang: «Die uitlezing der granen en zaden» gekozen, om zijne talrijke toehoorders eens op iets nieuws te vergasten. Meester Diefoort is waarlijk een kieskeurige; onzen levensloop daarstelt, zjjne s[of was uitgelezen, zijne leermiddelen door hem zelf gezocht en bijeengebracht, zoo verscheiden als bewOnderensweerdig, zijne taal is gemakkelijk, vloeiend en uiterst verstaan baar. Men heeft gezien dat de leeraar een meester in het vak is en dat hij met zijne war me begeestering en zijne grondige studie van deze kwestie een ware afbreker is van verou derde begrippen, van valsche wetenschap en ongepaste toestanden. Hij wil, en met reden, onze landbouw ontvoogden, en nu de graan teelt tot eene nationale nijverheid verheffen, die moet bevorderd worden door eenen eerlijken handel. Na zijne algemeene beschouwingen, zullen wij hem nog eens verwachten, om zijne toepassing te aanhooren voor de uitlezing on zer verschillige landbouwgewassen. In dezelfde vergadering sprak de Secretaris van het Comice over de gestrenge toepassing der wiet van 24 December 1905, een patentrecht instellende ten laste van sommige kweekers. Na een gansch jaar een Onzer leden te hebben lastig gevallen, ten einde hem een patentrecht van 200 franks te doen betalen, is het voldoen de geweest de zaak publiek aan te klagen, en de verkrachting der Wet te doen uitschijnen, orn alle aanspraak van de fiscusmannen te doen vallen en deze betwiste zaak te doen winnen. omschrijving van het Cornice teeltproeven in- helpen. Het is ©en waar geluk voor onze gericht- de eenen hadden voor doel nieuwe ha- j streek dezen leergang bekomen te hebben en ververscheidenheden te onderzoeken; anderen zijne bijwoning kan niet te veel worden aange- waren ingericht om de werking te vergelijken jpleit. Als aanmoediging voor de leerlingen en tusschen de superphosphaten, de ijzerslakken toehoorders, stelt het Bestuur van het Cornice en de phosphaat Bernard; proeven werden ook eene toelage van honderd franks ter beschik- aangelegd met de mag tien leden hadden deelgenomen aan deze proe ven en om ze eenigzins eene geringe vergelding te geven voor de gedane moeite, de geledene verliezen en onkosten, werd onder hen eene en uitgevoerd inge-h Uül llVU'U, V'CIVACCXVI -XXX/ uxn ---- VUlgC U.C ^CIUIAAACIAXCACU -VI.VA r xj ningen greep hier nu plaats aan de onder staan- £je ^eer Voorzitter belooft, gelijk vroeger, uitj de leden Aug. Van Dierendonck, Lbphem, Cam. De Vriendt, Jabbeke, Camiel Bogaert, Oostcamp, Jules Beernaert, Oostcamp, Danneels, Sysseele, Domien Gallant, Westcapelle, Jules Bauwens, St-Andries, Leo Maertens, St-Andries, Leon Coene, Oedelem, Em. Dendooven, Ramscapelle, Edward De Vidt, Ramscapelle, P. Van Haverbeke, Oostkerke, H. Cocquyt, Oostkerke, L. ZWaenepoel, Zuienkerke, H. Daeninck, Damme, L. Meysman, Oostkerke, H. Gardin, Nieuwmunster, Cam. Pintelon, Ramscapelle, Louis Keirsse, Ramscapelle. Na verloting van eenige voorname prijzen, werd de vergadering geheven om 11 1/2 uren. De Schrijver, L. Van Haverbeke. Zoowel voor de maatschappijen als voor de bijzonderen, is het een uiterst noodzakelijk werk bij het eindigen van elk jaar, dat een be paald tijdstip van j een algemeen overzicht te maken van AL onze ondernemingen en betrachtingen, van onze voornemens en onze toewijding om deze te ver wezenlijken, en van den uitslag dien wij be kwamen. Zulk onderzoek is leerrijk, verklarend aanmoedigend en derhalve nuttig. Het is om te voldoen aan deze plicht dat wij, in zijne groote trekken, de werkingen van het Cornice, gedurende het afgeloopen dienstjaar, zullen trachten af te schetsen. In 1910 telde onze maatschappij 311 Leden, die herhaalde malen bijeengeroepen werden. De eerste algemeene de feestvergadering zul len Wij zeggen - had plaats op 24 Januari 1910 en was door ruim 280 leden bij gewoond. Na lezing van het verslag der werkzaamhe den van het Cornice in 1909, werd er overge gaan tot de médedeeling der rekening van 1909, het vaststellen der begrooting voor 1910, met j van het programma der prijskam pen die in 1910 zouden gegeven worden. Een j van deze vergadering is in De Landman», onder n. 6 verschenen. Eene twee algemeene vergadering had plaats en was door een talrijk pu- Aartrijke; hunne peerden niet kunnen beslaan, zij dienen (op 28 Februari 1910 het dagorde was toch te belangrijk om iemand superphosphaten, de ijzerslakken toehoorders, stelt het Bestuur van het Cornice gnesienneststoffen. Negen- king van den heer Leeraar Hoste. Later in eene vergadering van het Bestuui met de Afgeveerdigden der gemeenten en de Voorzitters der Kweekbonden, zal het defini- i tief programma van den jaarlijkschen prijs- geringe som, naar verdiensten van zorg en on- kamp worden vastgesteld derhoud, verdeeld; de uitreiking dezer beloo- vojge <]e geldmiddelen der maatschappij. al zijne macht te werken om van de Provin-' ciale Landbouwcommissie eene schoone toela-, ge te verkrijgen en, indien de leden nieuwe voorstellen nopens het programma wenschen te doen, zullen dezen onderzocht en in de maat van het mogelijke aanvaard worden. De rekeningen van 1910 worden met de erbij onder de bedwelming van dit glimmerend oog gevoegde kwltantnen, door den Secretaris neer gelegd en door twee leden, de heeren Burge meester Depuydt en J. Van Massenhove, na gezien. De totale ontvangsten beloopen tot fr. 4186.66 en de uitgaven tot fr. 3872.71, dus is er een batig slot van fr. 313.95. De begrooting van 1911 bedraagt in ontvang sten fr. 2038.95 en in uitgaven fr. 4648.75, dus met een tekort van fr. 2609.80, welke som aan de Provinciale Landbouwcommissie als toelage zal gevraagd worden. Op voorstel van den heer J. Van Massenhove geschiedt de mandatenvernieuwing der uittre- dende Bestuurleden met algemeene toejuiching en de heer Ondervoorzitter Van Sieleghem, na mens de gekozenen, bedankt de vergadering voor hare blijken van genegenheid en vertrou wen; steeds zal hij uit ganscher herte mede werken voor deu vooruitgang van den land bouw, voor den bloei van het Cornice; hetgeen overigens gemakkelijk is met eenen Voorzitter gelijk Mijnheer Van Iseghem. Ook de man datenvernieuwing van den Afgeveerdigde en zij nen plaatsvervanger, de heeren Van Sieleghem en Roose, bij de Provinciale Landbouwcom missie, Wordt op voorstel van den heer Voor zitter, per acclamatie gedaan. Geene schriftelijke voorstellen zijn er toege komen; niettemin mogen de leden in alle ver gaderingen wenschen en voorstellen aanbieden, en de heer Voorzitter verklaart dat deze immer door het Bureel zullen onderzocht worden, om er het beste gevolg mogelijk aan te geven. Na de uitloting van verschillige nuttige voor werpen, wordt de zitting om 5 uren gesloten. Namens Die Secretaris, Fremault. COMICE VAN GHISTEL O— VERSLAG der ALGEMEENE VERGADERING, ge houden in het Stadhuis, te Ghistel, op Zondag 15 Januari 1911, onder het Voorzitterschap van den heere Van Iseghem. Zetelen aan het Bureel, de heeren Van Ise ghem, Voorzitter; Van Sieleghem, Ondervoor zitter; Portier, Bestuurlid en Fremault, Se- cretaris-Trésorier. Meer dan 200 leden zijn er tegenwoordig. DAGORDE: 1. Verslag der laatste algemeene vergadering. 2. Jaarlijksch verslag. 3. Programma der werkzaamheden in 1911. 4. Programma van den prijskamp te Ghistel. 5. Rekeningen en begrooting. 6. Vernieuwing van het mandaat der uittre dende, herkiesbare leden van het Bestuurde heeren Van Sieleghem, Ondervoorzitter, Por tier, Roose en Aernoudt, bestuurleden. 7. Vernieuwing van het mandaat van den Af geveerdigde en zijnen plaatsvervanger bij de Provinciale Landbouwcommissie; zijn uit tredend en herkiesbaar: de heeren Van Siele ghem en Roose. 8. Voorstellen en wenschen. 9. Uitloting van nuttige voorwerpen. Om 3 1/2 uren opent de heer Voorzitter de vergadering en verleent het Woord aan den Secretaris, die achtervolgens lezing geeft: 1) van het verslag der laatste algemeene vergade ring; 2) van het verslag over den toestand en de Werkzaamheden van het Comice in 1910. Beide deze stukken worden zonder opmerkin gen goedgekeurd en de vergadering bekrachtigt door eenparige toejuichingen, de lofbetuiging door den heer Voorzitter tot den Secretaris gericht, wegens den lever en de stiptheid waar mede telkens de verslagen worden opgemaakt. Hierna worden medegedeeld1) het program ma der Werkzaamheden voor 19112) het voor- loopig programma van den jaarlijkschen prijs kamp te Ghistel. De heer Voorzitter trekt de bijzondere aan dacht der leden op de inrichting van den hoef smederij-leergang, die heden te Ghistel weer begonnen is, met een twintigtal leerlingen- S111.1AAO HOL UVC1L T X XJ 1'<AV o-- leergang hier te bekomen en nu dat wij daarin gelukt zijn, moet eenieder de gelegenheid waar- I nemen. Het goed beslaan is een hoofdpunt voor den peerdenkweek en, moeten de kweekers zelf iLnnnniii Iroclooil *711 rll.Pitlon f toch te weten hoe ien wat er te doen is om goe- bliek bijgewoond. Het kon niet anders, want ver- IJ iOfcKX SE LANDMAN Hei Bureel M. LVaa HaverMm, Betreten» van hei Cornice van Brngge, gevettigd m de NieuweGentweg, Hr 35, te Brugge, it open alle Zaterdagen von voormiddag. UegULLll’ClL lö, llAX/L lüt/AX Bekendmakingen, per drukregel 20 cent»»’ Groote of langdurig verichijnende bekendma kingen alamede roklaamartikelen bokalen frl- gena overeenkomrt. bn leden der Com oeu vun Brugge, Thouwut, tl hinkel, LMxmude en Veurne ontvangen bet bind koiteloes. Alle klachten of unmerkingen door hen te deen, betrekkeigk job der Cornices, moeten gedaan wordenraan leexelfe Sekretaria, Al degenen die begeeren lid van een der Comicen te worden, >f die een nieuw lid aan bieden hebben, moe en lichte dien einde wen den bq den Sekreta i» van het Cornice in welk» emachry ving ijj we ion. Zich voor alle i dichtingen te bevragen in het bureel van l'e Landman, te Brugge, Sr-JACOBSTBAAT, N’ 18. Alle «tukken betreffend den jgyNVgr opstel moeten vracht vrij toege- tonden worden aan W» JAN CUYPBBS, St-Jacebsiraat, 18, Brsfge,endit ten laatsteden bonderdag merg end van iedere week.

De Landman (1862-1914) | 1911 | | pagina 1