Weekblad voor de Landbouwcomicen vu Brugge, Thourout, Ghistel, Dixmude en Veurue. Negen-eii-veertigste jaar. 7, met bijvoegsel. Zondag 12 Februari 1911. Aangesloten bij het Verbond der Belgiesche Periodieke Drukpers. SPREEKDKAAD Nr 204. COMICE VAN GHISTEL L. Van Iseghem. en die Dienst der Staatslandbouwkundigen. De heer Em. Van Godtsenhoven, Staatsland- bouwkundige, te Brugge, CYNGELLAAN, 3, (buiten de Smedepoort) is sprekelijk den Zaterdag voormiddag van ie dere week, van 10 tot 11 uren. trekkelijk en verdienstelijk te maken, was er eene geheele verzameling van hoeven, ijzers en en en COMICE VAN DIXMUDE Voorgedragen door M. Cam. Vandenbussche M. Henri Steelandt, landbouwers te Beerst M. Ernest DAVID, landb. te Oostkerke, (D.) VERSLAG over de werkzaamheden van het jaar 1910. BEKENDMAKINGEN KEURINGEN EN PRIJSKAMPEN DER STIEREN EN PRIJSKAMPEN VOOR KOEIEN EN VEERZEN. Het plakkaat, uitgaande van het Provinciaal Bestuur, vermeldende de verdeeling per land bouwstreken, de dagen der keuringen en prijs kampen, de te winnen premien en de voorwaar den, is door de zorgen van den Opstelraad van «De Landman», uitgehangen geworden in het beluik van het Comice van Brugge, afspanning «Parijssche Halle». Hie TOOGSTELLING VAN LANDBOUW- EN MELKERIJWERKTUIGEN, TE BRUSSEL. De «Société de Mécanique et d’ Industries Agricoles» heeft besloten, tijdens bovengemel de Toogstelling die plaats zal hebben in het Halfeeuwfeestpaleis, te Brussel, van 11 tot 20 Maart aanstaande een prijskamp te openen van ontwerpen en schetsen voor de toepassing van werktuigelijke kracht in het landbouwbe drijf. Wij laten hier de voorwaarden van dezen prijskamp volgen: Artikel I. De prijskamp heeft voor doel eene vergelijking te maken tusschen de kosten van den handenarbeid en dezen gedaan door aangebrachte of in te voeren werktuigelijke in stellingen voor het uitvoeren der inwendige be zigheden van de hofstede. Art. II. De aangeboden werken mogen ge lijk welke soort van werktuigelijke kracht voor zien: petrol, stoom, wind, waterkracht, lelec- trieke motors, enz. Art. III. Een zelfde mededinger mag ver- schillige werken aanbieden; hij zal echter maar ééne premie kunnen bekomen, namelijk de hoogste dengenen die hem mogelijks zouden kunnen toegekend worden. Art. IV. De aangeboden werken zullen de beschrijving, met plan, instelling, alsmede het vertoog geven van de kosten der uit te voeren werken, met, zooveel mogelijk, de bewijzen tot staving. Art. V. Om mede te dingen, moeten de werken ten laatste den 1 Maart 1911 ingediend zijn bij hoogergemelde maatschappij, 20, Nieuw- straat, te Brussel. De werken mogen niet onderteekend zijn; zij zullen eene kenspreuk dragen, herhaald op een gesloten o mslag, waar ingesloten het hand- teeken van den inzender met zijn volledig adres. Art. VI. Eene premie van fr. 100, twee van fr. 50 en vier van fr. 25, zullen aan de verdienstelijke werken mogen uitgeloofd wor den. Art. VIL De maatschappij kent zich het recht toe, de geprimeerde werken uit te stallen in de beluiken van de derde Toogstelling van Landbouw- en Melkerij werktuigen te Brussel. In geen geval is zij verantwoordelijk voor het verlies ofwel het stelen der tentooggestelde werken. Art. VIII. De maatschappij behoudt zich insgelijks het recht de beloonde werken bekend te maken in vakbladen of onder vorm van bij zondere uitgave; hiervoor zal er den eigenaar der werken niets verschuldigd blijven. Deze prijskamp, van heel hedendaagsche streving, zal ongetwijfeld veel bijval hebben. Nieuwe Leden COM1GE VAN BRUGGE: Voorgedragen door M. Edward Keirsse, land bouwer, te Oostcamp: M. Victor STEVENS, landbouwer, Oostcamp. Voorgedragen door M. L. Van Haverbeke, Se cretaris van het Cornice: M. Charles-Louis ROELS, landbouwer, Sys- seele-Donck. Voorgedragen door M. Pittery-Vanden Berghe te Clemskerke: M. August ROTSAERT-HOSTEN, landbou wer te Houttave. smidswerktuigenook werden de lessen gretig aanhoord en regelmatig bijgewoond geduren de 12 opeenvolgende Zondagen. Dinsdag 19 April, had het examen of onderzoek plaats voor eene Jury samengesteld uit de heeren Adriaens, Veearts-Opzichter, Van Godtsenhoven, Staals- landbouwkundige en bovengenoemden leeraar. Dertien leerlingen boden zich iaan en negen be kwamen het certificaat. Die uitslag was ietwat te voorzien en te ver wachten; bij menigen leerling ontbrak het noo- dige aanvankelijke onderwijs om de gegeven uit leggingen te kunnen opvatten, onthouden en in het werk stellen. Ter loops herinneren wij hier den belangheb benden want het schijnt in het algemeen schoone voordracht gegeven over «Het verbe- teren der veestallen onder opzicht der gezond heidsleer». Door zijne klare uitleggingen wist de spreker een geslagen uur de aandacht zijner toehoorders te boeien. In «De Landman» van 27 November verscheen een verslag over deze voordracht, waarin als verbeteringsmiddelen hoofdzakelijk aangeprezen werden: 1) eene ge paste voeding; 2) eene goede verluchting; 3) eene behoorlijke verlichting; 4) eene matige warmte; 5) eene groote netheid. Blijkbaar wa ren het Bureel en gansch de vergadering over deze welgepaste voordracht ten zeerste voldaan. Hierna werden onder de aanwezigen een hon derdtal brochuren «Doelmatig gebruik van de afgeroomde melk bij het voeden van vet- en kweekkalvers» uitgedeeld, waarover door den heer Van Godtsenhoven schrijver dezer bro chure uitleg was gegeven geweest in eene algemeene vergadering van het jaar 1909. Wij eindigen ons verslag met de leden wegens hunne getrouwheid en genegenheid voor het Cornice te bedanken en wenschen hen uit gan- scher herte gedurende het pas ontloken jaar, eene goede gezondheid, geluk in het huisge zin, een rijke oogst, een winstgevende kweek. Namens het Bestuur: De Secretaris, De Voorzitter, Fremault. E. de Vrière; H. Iserbyt en Ridder Hyndrick. 2. Verkiezing van een lid in vervanging van M. Ed. Lagae, overleden. 3. Onderzoek der rekeningen van 1910 der begrooting voor 1911 van de Comicen de Provinciale Landbouwmaatschappij. 4. Vaststelling der toelagen voor de Comicen. Namens het Bestuur hebben wij de eer ver slag te geven over den toestand en de werk zaamheden van het Cornice gedurende het af- geloopen dienstjaar. Het inkas bedraagt fr. 313.95 en het ledenge tal beloopt tot 345, zij eene vermindering van 18 bij het vorige jaar. Deze vermindering is toe te schrijven deels aan overlijdens en woonstveran- deringen, deels aan ontslagen zonder bekende reden. Nogmaals nemen wij deze gelegenheid waar om onzen oproep tot allen te herinneren, op dat elkeen in zijne omgeving zoude willen me dewerken om nieuwe inschrijvingen, bijzonder lijk onder de landbouwers en veekweekers, aan te winnen. De vereeniging is niet enkelijk een machtige hefboom tot vooruitgang en vakver- betering, zij is daarbij eene bron van nut en aangenaamhedenhet groot getal leden, telken male in de algemeene vergaderingen tegen woordig, is daarvan het beste bewijs. De werkzaamheden der maatschappij, in uit voering van het voorgestelde programma, kun nen tot de volgende punten worden samenge- vat: vergaderingen van het Bestuur, waarvan twee met de afgevaardigden der gemeenten, COHICE VAN THOUROUT »o«— Woensdag 15 Februari, om 9 uren ’s mor- gends, in de bovenzaal van het Stadhuis, te Thourout, buitengewone verga d e r i n g van het Cornice. Toelichting over den nieu wen stalprijskamp en de voederproeven; In schrijving. Uitbetaling der prijzen van ver leden stalprijskamp. Voordracht door den heer StaatslandbOuwkundige. ~Alle liefhebbers worden dringend verzocht in deze belangrijke vergadering aanwezig te zijn. Nieuwe leden worden aangenomen. twee algemeene vergaderingen met voordracht de inrichting van een hoefsmederij-leergang; de deelneming aan den prijskamp, te Brussel ingericht door de Nationale Maatschappij tot verbetering der Belgiesche rundveerasseinde prijskamp-tentoonstelling voor peerden, runde ren en landbouwwerktuigen, te Ghistel; de uit- loting en uitdeeling, na elke algemeene verga dering van nuttige landbouwvoorwerpen en -brochuren. Als naar gewoonte en overeenstemming met het Reglement, werden in de eerste algemeene vergadering van Zondag 23 Januari, de hierna volgende punten op de dagorde gebracht en verhandeld: Mededeeling van het jaarlijksch verslag, bet programma van de ontworpen werkzaamheden en den wedstrijd te Ghistel, het overzicht der rekeningen van 1909, het vast stellen der begrooting voor 1910 en de vernieu wing van het mandaat der uittredende Bestuur leden, de heeren Van Iseghem, Zwaenepoel en Fremault, respectievelijk Voorzitter, Onder voorzitter en Secretaris-Trésorier van het Co rnice. Als naai- gewoonte geschiedde deze man datenvernieuwing met eenparige toejuichingen zulk een bewijs van genegenheid en vertrouwen der leden zal steeds het Bestuur aanzetten om op de ingeslagen baan te volherden en te wer ken voor den bloei van landbouw en veeteelt. Op Zondag 16 Januari, ten 9 uren ’s morgens werd te Ghistel, in de smisse van M. Florimond Viaene, de hoefsmederij-leergang geopend, waar voor 23 leerlingen-smids ingeschreven en te genwoordig waren. Gezien het overgroot nut dezer lessen, werden zij te Ghistel en omliggen de gemeenten ruchtbaar gemaakt bij middel van plakkaten, omzendbrieven, aankondigingen en artikels in «De Landman». Als leeraar was door het Ministerie van Landbouw aangesteld M. Hoste, Veearts, te Oostcamp, die in de om schrijving van ons Cornice zoo gunstig bekend DE PROVINCIALE LANDBOUWCOMMISSIE van West-Vlaanderen, komt op Dinsdag 14 Februari 1911, om 9 1/2 u. voormiddag in algemeene zitting bijeen, in het Gouwhuis, Groote Markt, te Brugge. DAGORDE: 1. Onderzoek der rekeningen van 1910 en der begrooting voor 1911 van de Comicen en van de Provinciale Landbouwcommissie. 2. Voorstellen van bepaling der hulpgelden toe te kennen aan de Comicen. 3. Bespreking van de aanvraag der Land- bouwvereeniging van Nieupoort, strekkende om lambtelijk als Cornice erkend te worden. 4. Onderzoek der aanvraag van het Gemeen tebestuur van Thielt, voor doel hebbende het stichten eener nieuwe omschrijving voor heng- stenkeuringen, waarvan de stad Thielt de hoofdplaats zou zijn. 5. Verzoekschrift van MM. A. Versele en J. Declerck, hengstenhouders, te Aarseele, vra gende dat de gemeenten Aarseele en Caneghem zouden begrepen worden in de omschrijving der hengstenkeuringen van Thourout en de gemeenten Damme, Ste-Kruis en Moerkerke in de omschrijving van Brugge. 6. Verzoekschrift van 41 peerdenkweekers der Provincie, de afschaffing vragende van de Omschrijvings-hengstenkeuringen van Ghistel, de verdeeling dezer omschrijving onder dezen van Veurne, Dixmude, Brugge en Thourout en het stichten eener nieuwe omschrijvings-keu-1 staat. Om het onderricht aanschouwelijk, aan ring te Wareghem of Thielt. 7. Voorstelling van kandidaten voor de be noeming van eenen keurrechter bij de keurin gen en prijskampen van peerden van inlandsch ras, in vervanging van M. André van Outryve d’Ydewalle, wier zending geëindigd is en vóór één jaar niet kan vernieuwd worden. LANDBOUWMAATSCHAPPIJ zal denzelfden dag, in hetzelfde beluik, Om 14 uren, in algemeene vergadering bijeenkomen. DAGORDE 1. Vernieuwing bij de helft, der leden van de Provinciale Landbouwcommissie; uittre dend en herkiesbaar: MM. Jan Verhaeghe, On dervoorzitter; Bruneel de Montpellier; Ridder maar Weinig geweten te zijn dat dit certifi caat recht geeft tot het volgen der leergangen van de Staats Werkdadige Hoefsmederij school te Brussel, mits zich bij het Bestuur dezer school te laten inschrijven; dat op het einde leergangen een examen plaats heeft en een officieel getuigschrift van meester-hoefsmid wordt afgeleverd en dat de Provincie eene gel delijke hulp verleent aan de leerlingen-smids die, de noodige voorwaarden vervullende, de lessen der Hoefsmederij school te Brussel wen schen te volgen. Wij steunen daarop en willen eenieders bijzondere aandacht inroepen, omdat in onze streek, waar de peerdenkweek van jaar tot jaar toeneemt en verbetert, een fijne, behen dige hoefsmid van onschatbare waarde is. In 1911 zal nogmaals deze leergang te Ghistel ingericht worden: de lessen zijn kostvrij en openbaar; en, ofschoon zij hoofdzakelijk voor leerlingen-smids bestemd zijn, toch wakkeren wij de peerdenkweekers en inzonderheid de boerenzoons aan, dezelven regelmatig bij te wonen. Daar is er veel nuttigs te vernemen wegens den zoo kunstigen bouw van den peer- denvoet, de beste wijze van hoefbeslag in elk voorkomend geval, om goede voeten in goeden staat te behouden, om min goede, gebrekkige of slechte voeten zooveel mogelijk te verhelpen en te verbeteren. Ja, er is daar een aangenaam leerrijk uurtje te slijten en het is meteen eene aanmoediging voor den heer leeraar en de jonge smidjes. Op Zondag 16 en Vrijdag 29 April werd tel kens eene vergadering gehouden van het Be stuur, de Afgevaardigden der gemeenten, de Voorzitters der kweekbonden en de leden in schrijvers op den veeprijskamp van Brussel, ten einde de voorloopige schikkingen te nemen de beste dieren aan te wijzen en de inschrij- vingsbulletins in te vullen. Tevens werd er be- r 4 t i stoten gezamenlijk met de Comicen van Veur- de -Voorzitters der Kweekbonden en de leden m- yan Dixmude twee loten aan te bieden. schrijvers op den veeprijskamp van Brusse Twee.en.twilltig stuks vee (6 stieren en 16 vrouwelijke dieren) aan 14 verschilhge leden toebehoorende, hebben aan den prijskamp deel genomen en allen behalve vier werden zij, evenals de loten, geprimeerd. Vrij wat moeite kost het, de kweekers te over halen om deel te nemen aan prijskampen die in ver afgelegen plaatsen ingericht worden; terwijl hunne genegenheid, hunne liefhebbe rij voor de keuringen en prijskampen der Pro vincie, voor de lokale kampstrijden en kweek bonden en voor de toogstelling van het Cornice van jaar tot jaar toeneemt en zich uitbreidt. Tot aanmoediging der deelnemende leden werd door het Bureel eenparig beslist, dat de inschrij- vingsrechten door het Cornice zouden betaald en eene toelage aan de niet geprimeerde dieren zoude verleend worden. Ook het gedacht van den heer Voorzitter, om voor te stellen en te werken dat den kampstrijd der Nationale Maat schappij slechts alle vier jaar, met verdubbe ling der premien zoude plaats hebben, werd met algemeene goedkeuring ondersteund. De prijskamp-toogstelling voor peerden, run deren en landbouwwerktuigen te Ghistel, door het Cornice ingericht, met de welwillende tus- schenkorast van het Gemeentebestuur, had plaats op Zondag 11 September, in den voor middag. Telkenmale is dit toogfeest voor de boerderij en ook voor Ghistel een oprechte kermisdag, waar veel te zien, veel te leeren is, waar het nuttige en aangename gepaard gaan. Het publiek komt er gretig naar toe en ieder- maal wagen nieuwe mededingers in het vreed zame strijdperk te treden. Voor het peerdenras waren 98, voor de stie ren 42 en voor de vrouwelijke runderen 146 inschrijvingen; dat maakt een totaal van 286 stuks, waaronder de klas der melkkoeien 45 uitgelezen beesten allen aanwezig eene bij zondere melding verdient, en evenzeer door de Jury en het publiek bewonderd werd. Voegt daarbij 15 loten (1 stier en 6 vrouwelijke die ren) der kweekbonden, eene rijke uitstalling van allerlei landbouwwerktuigen en melkerij toe stellen van het Huis Valcke (Oostende) en een gansch nieuw model van dorschmachien met motor van M. L. Claeys (Zedelghem); dit alles is meer dan genoeg om een toogfeest in te rich ten, op te smukken, aangenaam en leerrijk te maken. Einde en verre, binnen en buiten het Land, tot over de wijde zeëen, is de faam van onzen kweek verspreid en zóó werd dit jaar voor de eerste maal het toogfeest met het bezoek van vijf Americaansche peerdenkoopmans ver eerd. In de tweede algemeene vergadering, op Zon dag 13 November, werd er door den heer Staats landbouwkundige Van Godtsenhoven, eene tg f Bekendmakingen, per drukregel 20 cent®®® Groote of langdurig verschijnende bekendma kingen alsmede reklaamartikelen betalen rrl» gena overeenkomst. DE LAMMAN Het Bureel van M. L.VanHavarbeka, Secretarie van het Comice van Brugge, geveetigd sis de Nieume Gentweg, N’ 25, te Brugge, it open alle Zaterdagen von 9 tot 11 voormiddag. De leden <ier Comicen van Brugge, Thonrout, - latei, Diiinude en Veurne ontvangen bet blad latelooe. Alle klachten of aanmerkingen door hen te teen, betrekkelijk een der Comicen, moeten gedaan worden:aan deaxelfs Sekretaria, Al degenen die begeeren lid ran een der Comicen te worden, of die een nieuw lid aan bieden hebben, moeten zich te dien einde wen den bij den Sekretaria van het Comice in welks omschrgving zij wouen. Zich voor alle inlichtingen te bevragen in het bureel van De Landman, te Brugge, Sr-JACOBSTRAAT, N» 18. Alle stukken betreffend den SjpnMy opstel moeten vrachtvrij toegs- zonden worden aan W» JAN CUYPERS, St-Jacobstraat, 18, Brugge,en dit ten laatste den Donderdag morgend van iedere week. ~Ti~rnm^biit i ij~ tii i n nir.rninrrmi.u —itnu ihn—wir nu i r 1 ii»n auiMasawi'mir tiMiuasinririm'r i—i DE PROVINCIALE

De Landman (1862-1914) | 1911 | | pagina 1