i CAMIEL QÜATANNENS AFSTERVEN Weekblad voor de Landbouwcomicen van Brugge, Thourout, Ghistei, Dixmude en Veurne. N* 10, met bijvoegsel. Negen-en-veertigste jaar. Zondag ft Maart 1011. KPBEEKBRAAD Nr 204. e) de witte vlekken in de haarkleur. Dienst der Staatelandbouwkundigen. De heer Em. Van Godtsenhoven, Staatsland- bouwkundige, te Brugge, CYNGELLAAN, 3, (buiten de Smedepoort) is sprekelijk den Zaterdag voormiddag van ie dere week, van 10 tot 11 uren. COMICE VAN THOUROUT Op 235 leden, zijn er 107 ingeschreven voor den aanstaanden prijskamp tot verbetering der veen en zwijnenstallen. Binnen kort zullen de deelnemers de veror dening over gezegden prijskamp en de omstan dige onderrichtingen toegezonden worden. HOFBOUWONDERRICHT. Leeraar Mj. L. KestelOot: THOUROUT. Openbare en kOstelooze leer gang van fruitboom- en groenselkWeek, op Zon dag 19 Maart aanstaande, om. 8 1/2 uren s mor- gends, in het Stadhuis. Onderwierp: Kweek van Tomaten, Meloenen, Kardoenen, enz. LANDBOUWVERGADERINGEN MET VOORDRACHTEN, Leeraar M. 0. Meersseman: THOUROUT. Z|0nda|g 5 Maart, onmiddelijk na! het lof, miaandelijksche vergadering in de Gildezaal. DagordeVerslag over de Vee- en P eerden verzekering; Voordracht over be mestingsleer, veevoedering en verzorging der dieren. Nieuwe Leden COMICE VAN BRUGGE Voorgedragen door M. Adolf Desmet, te Oost- camp :t M. Alfons DESMET, landbouwer, te Oost- camp (Veld). COMICE VAN THOUROUT. Voorgedragen door MM. H. Eecloo en P. De- marrie M. Richard EECLOO, landbouwer, Warande Thourout. BEKENDMAKINGEN van den Heer Voorzitter van het Landbouwcomioe van Dixmude. COMICE VAN VEURNE. »o« Die Openbare voordracht over het «ROOD VLAAMSCH RUNDERRAS», gegeven op Woensdag 8 Februari laatst, in het Stadstheatre, te Veurne, door M. Raquet, leer aar van dierkunde aan het Landbouwgesticht van den Staat, te Gembloers, werd door meer dan 400 vakmannen bijgeiWoond. Spreker heeft met zijne alom gewaardeerde kennis van zaken en, sterk door ondervindingen opgedaan bij het stichten van kweekinrichtin- gen in Brazilië, Uruguay en Argentina (Ameri ca), de ontwikkeling en de uitbreiding van het Rood Ras der Vlaanderen, op meesterlijke wijze behandeld. Hij genoot een buitengewone bijval. ’s Anderendaags heeft de geachte Leeraar de voornaamste stallen van het omliggende be zocht en hij verklaarde zich ten uiterste vol daan lover de in de laatste jaren bekomene ver beteringen. Wij laten hier een kort verslag volgen van de merkWeerdige Voordracht van M. Raquet, dat ons door eenen toehoorder toegezonden is geworden De hoorns moeten wit zijn en eindigen met een zwart punt;-de voethoorn moet zwart zijn. 4) De kloekte in het weerstaan aan ziekten en; het gemakkelijk acclimateeren(deze hoe danigheden bezit Ons Rood-Vlaamscli-Ras). Eindelijk, men vereenigr zich, om samen de verbetering van dat schoon ras te bewerken. Men schrijve de goede dieren die Wel de hoeda nigheden van het ras bezitten, in een welinge- richt Herdbook» op en men zal zijne voort brengselen door vreemde kooplieden gevraagd zien! «Eien die er was». De Heer Camiel QÜATANNENS, Voorzitter van het Cornice van Dixmude, is aldaar na eene kortstondige ziekte overleden op Maandag 27 Februari 1911. Sedert meer dan dertig jaren maakte hij deel van het Bestuur van het Comice van Dixmude, en werd op 7 Juni 1909, na het afsterven van Mijnheer Jules Van Hille, met algemeene stemmen als Voorzitter gekozen. Kon het ook anders? Mijnheer QÜATANNENS was zijn leven lang een werker en baanbreker geweest, altijd en overal was hij op de bres, wanneer het de belangen van den land bouw gold, belangen die hij immer met overtuiging en klem ver dedigde. De leden van het Cornice verwachtten veel van den nieuwen Voorzitter en hunne vooruitzichten zouden zich inderdaad ver wezenlijkt hebben, hadde de dood dezen kostbaren levensloop niet afgesneden. Mijnheer QÜATANNENS was toch een man, die door zijne studiën, zijne jaren lange practische ondervinding en zijnen weetgierigen geest, ons allen kon voorlichten en met raad en daad bijstaan, die ons, door zijne menigvuldige betrekkingen, kon onder steunen en die door zijnen vriendelijken omgang met iedereen, allen uitnoodigde om een beroep te doen op zijne bereidwillige hulp. Toegevende aan den wil van den duurbaren afgestorvene, zal het Cornice bij de begravingsplechtigheden, die op Zaterdag 4 Maart 1911om 11 ure voormiddag te Dixmude zullen plaats hebben, zich onthouden van alle huldebetoon en uit kieschheid zullen wij het dus niet wagen hier het werkzaam leven van onzen Geachten Voorzitter te herinneren, zijn vredelievend karakter te schetsen, of zijne verdiensten op te sommen, wij wenschm hem eenvoudig in naam van al de leden van het Cornice, zijne oprechte vrienden, een eeuwig vaarwel en bedanken de familie Quatannens, die ons twee koene verdedigers en overtuigde weldoeners voor landbouw en landbouwers geleverd heeft. Voor het Bestuur De Secretaris, EDM. VAN TROYEN. De heer Raquet, aangesteld door de Staten Brazilië en Uruguay, Om aldaar dienenkwee- kerijen in te richten, vóórzag de mogelijkheid van den uitvoer onzer Vlaamsche Roode Rund- dieren. De kweekers van gindsche streken hebben den runderkweek hervormd met het inbrengen van Engelsche, Zwitsersche en Fransche ras sen: Durham- Herdford- Devon- Red Polled- Jersey- Bleckvich- Disley voor de runderen, 1 Rambouillet- Merinos voor de schapen, Clydesdale- Shirehorses- en Percherons voor de peerden. Dat waren de rassen welke de Brazilianen en de Argentijners, tegen ongelooflijke groote prijzen, gingen koopen. Waarom! kochten zij bijzonderlijk Engelsche rassen? 1) Omdat zij Ware uitgielezene, volmaakte rassen vonden, hetzij voor de melk of voor I Wijlen, te klein zijn; het vleesch. 2) Omdat al de dieren van één ras opge- Aangesloten bij biet Verbond der Belgiesche Periodieke Drukpers, schreven zijn in een stambóek of herdbook, boek waarin de koopers den oorsprong en de karakters van hunne aangewiorvene voortbreng selen vonden. Wij moeten het Engelsch voorbeeld navol gen vij moeten één en hetzelfde ras, met eige ne en gelijke hoedanigheden, betrachten; één ras, waarvan de dieren ingeschreven zijn in een stamboek, dat de karakters der vaders en moeders wel bepaalt, om te toonen dat wij de eenvormigheid en de eenparigheid willen van heit ras. Het Rood-VIaamsch-Ras is het ras Waaraan wij: moeten werken om de eenheid van hoeda nigheden, de gelijkvormigheid gepaard met de gelijke haarkleur en het welingerichte herd book, te verkrijgen. Wat is een ras Het is een groeip dieren die hetzelfde maak sel en dezelfde hoedanigheden bezitten en wel ke kenteekens wij regelmatig bij de afstamme lingen wedervindein. Wat maakt de waarde van een ras uit? 1) De groote deugden of hoedanigheden, het zij' om melk te geven of om vleesch te maken. 2) De groote gelijkvormigheid, de eenheid, de gelijke haarkleur. 3) De vroegtijdigheid in het bezitten van de deugden de vroegtijdigheid in het ontwikkelen van den lichaamsbouw, alsook de vroegtijdig heid in het opbrengen van de deugden, want een runddier moet tot het toppunt van de op brengst komen in den kortsten tijd en met de minste kosten. 4) De kloekte in het Weerstaan aan ziekten. 5) Het gemakkelijk «acclimateeren» of ge wennen jaan vreemde luchtstreek. Welke zijn de deugden die wij in Ons Rood- Vlaamsch-Ras moeten zien te ontwikkelen en welke middelen moeten wij in het werk stel len om tot daar te komen 1) De groote deugden: De Roode Vlaamsche koei is melkgeefster en bijzonderlijk botergeefster zelf betere boter- geefster dan de HoUandsche en de Zwitsersche. Deze deugden kunnen nog verbeterd worden met de grootste hoeveelheid en de vetst mogelij ke melk te betrachten. Als men bij het dier de melkhoedanigheden vindt in zijn maaksel, het is te zeggen: de melkaders len melkfontein goed ontwikkelt, de uier schoon kubiekvormig, de spenen kegelvormig en goed geplaatst, de spiegel waarlijk Vlaamsch. Dan moeten wij het melktoezicht in voege brengen, om het tijdstip van de opbrengst, ge paard met den rijkdom in vet van de melk, jgoed en nauwkeurig te onderzoeken. Zoodoende kan men eien stal koeien bekomen waar ieder dier .melk geeft met 3 o/o vet. Om! de deugden beter te ontwikkelen, moet men de voeding van het kalf veranderen. Men moet, gedurende 2 maanden, het kalf met zuivere melk voeden en de hoeveelheid melk moet gedurig in evenredigheid blijven met het verzwaren en verouderen van het kalf. Het pasgeboren kind wördt regelmatig gewo gen om te weten of het goed de moedermelk verteert len Of de lichaamsontwikkeling zich voordoet. Eh welwij look moeten de kalveren alle weke wegen, want het kalf vraagt 1/7 van zijn gewicht in melk. Door het wegen weet men ook welk kalf het best vooruitgaat en dit is hoogst belangrijk voor de toekomst. Na gedurende twee maanden zuivere melk toegediend te hebben, zal men traagzaam over gaan tot het geven van afgeroomde melk, ge mengd met meelsoorten 2) Vroegtijdigheid Om de vroegtijdigheid in het ontwikkelen en het opbrengen van de deugden te verbeteren, zal men de jonge veerzen doen springen van af 15 tot 18 maanden. Zoo doende heeft men een kalf meer en men vergemakkelijkt het ontwik kelen van de melkhoedanigheden. Voor de stieren zal men de jonge vorenkie- zen, die door hun maaksel melkhoedanigheden vertoonen, maar men houde bijzonderlijk aan dezen, die afstammen van eene goede melkkoei en die behooren tot eene goede melkfamilie. 3) Verbetering in de gelijkvormigheid, de eenheid en de haarkleur. Ziehier de gebreken die wij mOeten doen ver dwijnen: a) de kleine vernepenheid achter den schou der; de platte ribbe; b) de hoogte van de steertbasis; c) de voorkwartieren van den uier, die som- d) de kleine slecht geplaatste spenen; KEURINGEN EN PRIJSKAMPEN DER STIEREN EN PRIJSKAMPEN VOOR KOEIEN EN VEERZEN. Keurraden. Worden aangewezen om deel te maken van de keurraden der Stierenkeuringen en -prijs kampen en der Prijskampen voor koeien en veerzen, in 1911. A. Voor de omschrijvingen Westcapelle, Zui- enkerke, Clemskerke, Ghistel en Snaaskerke. uitmakende het eerste landbouwgewest (Noord westen van Brugge): MM. Verhaeghe Jan, lid der Bestendige Af- veerdiging, te Wervik; Camerlinck Victor, aangenomen veearts, te Loo. B. Voor de omschrijvingen Dixmude, Nieu- poort, Veurne, Alveringhem, Loo en Merkem, uitmakende het tweede gewest (Veurne-Dix- mude) 5 MM. Van Raes-Van Elslande, landbouwer en eigenaar, te Wervik; Lestienne Hendr., aan genomen veehrts, te Brugge. C. Voor de omschrijvingen Zarren, Couke- lare, Thourout, Swevezeele, Ruisselede, Lop- hem len Oedelem, uitmakende het zesde ge west (Zandstreek Noordelijk gedeelte): MM. Verhaeghe Adolf, Gouwraadslid, VichtO; Snoeck Engel, aangenomen veearts, Meenen. Bij iedere keur raad zal een lid door de Re- geering afgeveerdigd worden. Worden aan voormelde keurraden, als Wer kende leden toegevoegd, voor het beoordeelen der gewestelijke prijskampen: voor het eerste gewest: MM. Van Iseghem L., Gouwraadslid en Burgemeester, te Snaaskerke en Van Damme, August, landbouwer te Uitker- ke, Ondervoorzitter van het Landbouwcomioe van Brugge. voor het tweede gewest: MM. Demuys Aug., gewezen landbouwer, te Veurne en Rooryck Camiel, Burgemeester, te Isenberge. voor het zesde gewestMM. Baron van Caloen Albert, Gouwraadslid, te Lophem en De Schrij ver Karei, te Assebrouck. MM. Verhaeghe Jan, Van Raes-VanElslande, en Verhaeghe Adolf, worden wederzijds tot voorzitters benoemd, zoowel van de keurraden der lomlschrijvings-prijskampen als van dezen der gewestelijke prijskampen. De heeren aangenomen veeartsen, leden der keurraden, zullen de bediening van secretaris der keurberekken waarnemen. Die heeren Secretarissen der gemeenten, hoofdplaatsen van omschrijving of gewest, zijn aangesteld om den veearts-secretaris, |als hulpsecretaris, bij te staan. In geval van onvoorzien belet, zullen de hee ren voorzitters zelf in hunne vervanging voor zien en, in het voorkomend geval, in de ver vanging der afwezige leden en secretarissen. Worden als bij gevoegd e keurrechters be noemd 2 A. voor de keuringen en prijskampen van het teerste landbouwgewest: MM. Desmet Hendrik, gewezen landbouwer, te Oost-Roosebeke en Moerman Hendrik, rus tend landbouwer, te Oost-Nieuwkerke. B. voor het tweede: landbouwgewest: MM. Van Damme August, voorn, en Dessau- vage AI., landbouwer, te Rumbeke. C. voor het zesde landbouwgewest: MM. Lammertyn Camiel, Gouwraadslid en landbouwer, te Moorslede en Cornille Honoré, Voorzitter van het Landbouwcomioe Veurne, te Coxyde. Wanneer een werkend lid, door de Besten dige Afveerdiging, om eeniger reden in de on mogelijkheid is op eieine bijeenkomst tegenwoor dig te zijn, zal hij, ten laatste den tweeden dag vóór de bijeenkomst, daarvan kennis geven aan den heer Gouwgraaf van West-Vlaanderen de oproep tot een der bijgevoegde leden zal door den Gouwgraaf, ten laatste daags vóór de keuring gedaan worden, zoo mogelijk per draad- mare. IE LAMMAN Het Bared mn M. LVatHavarlMk*, Secretarie •a* het Cornice van Brugge, geveetigd m de Nienmedentweg, N' 35,te Brugge, it open edle Zaterdagen von 9 tot 11 U. voormiddag. D. leden der Comieen ren Brogue, Thooront, duietel, Dixraude en Veeree ontvangen het bind kosteloos. Alle klachten of aanmerkingen door hen te doen, betrekkelijk een der Comieen, moeten gedaan wordenjaan desielfs Sekretaris, Al degenen die begeeren lid van een der Comieen te worden, of die een nieuw lid aan bieden hebben, moeten zich te dien einde wen den bij den Sekretaris van het Comice in welke omschrijving xij wonen. Zich voer alle inlichtingen te bevragen in het bureel van De Landman, te Brugge, ST-JACOBSTBAAT, N* 18. Bekendmakingen, per drukregel 20 cent®» Groots of langdurig verschijnende bekendma kingen alsmede reklaamartikelen betalen vM- gons overeenkomst. xx7*i ttja xrlio.Hr.nr» in rlc» hnanl'lnim Alle «tukken betreffend den opstel moeten vrachtvrij toege zonden worden san M®« W’JAN CUYPERS, St-Jncobstraat, 18, Bragge,en dit tea laatste den to »rdag worgend van iedere week.

De Landman (1862-1914) | 1911 | | pagina 1