Mouzon Heber estancion Juan tackson. Weekblad voor de LandbouwcoimcenmBrugge, Thourout, Gbistel, Dixmude en Veurne. 1 N» 2, met bij veegsel. 4 Xendag 14 Januari 1012. Vijftigste jaar» Aangesloten bij biet Verbond der Belgieschc Periodieke Drukker*. JCieavre Leden Wekelijküche Aanwijzer COMICE VAN DIXMUDE. PROVINCIAAL VERBOND DER BOERINNEN KRINGEN VAN OOST-VLAANDEREN. SPKEEhbttAAi» N1' 204. de dieren eten het maar als zij er volstrekt toe ge dwongen zijn. Het is ook weinig voedzaam. Dit gras heeft nog eene andere fout, die bestaat in het zaad. Het zaad dier grassoorten (er zijn er drie van dezelfde kwaliteit) is scherp als eene naald of pijl, voorzien van een soort van draad, en die naald en draad haperen in de wol der schapen en lamme ren, stekken in het vel, dringen er door, ten ge deelte verrot, en andere drijven verder door, zoodat jaarlijks verschillige, maar meestlammeren, sterven, ten gevolge dier naalden. Tusschen dat harde gras na drie-en-twintig Hollandsch passagierschip LESSEN OVER LANDBOUWONTWIKKELING. »o«— Dinsdag der verledene week vingen de voor drachten en openbare leergangen van landbouw ontwikkeling aan, ingericht door het Geheellandsch Berek der Boerinnenkringen, onder bescherming van den Staat, in het beluik der Berlaimontstraat, te Brussel. De openingsrede werd gehouden door M. Adolf Hardy, die door pen en woord zich steeds als eenieverigen verlicht voorstaander aanstelde van de voorliefde tot den grond, de bescherming van het landschap en den eerbied der landelijke overleve ringen. M. Hardy stelde vast dat de meesten der natuur- schenders niet eens weten dat men hen hun vandalisme ten kwade kan duiden zij hooren, noch zien En deze onwetenheid is het juist, welke men moet trachten te overwinnen De heer Hardy stelde vast dat dorp, woning, het hoekje aan het verslag van M. A. den prijsopslag der eet- De leden der Comicen van Brugge, ihourout, Gbistel, Dixmude, Veur ne ontvangen het blad kosteloos. Alle klachten of aanmerkingen door hen te doen, betrekkelijk een der Comicen, moeiten gedaan worden aan deszelfs Secretaris. Al degenen die begeeren lid van een der Comicen te worden, of die een nieuw lid aan te bieden hebben, moeten zich te dien einde wenden bij den Sekretaris van het Comice in welks omschrijving zij wonen. Zich voor alle inlichtingen te be vragen in het bureel van De Land man, te Brugge. en tusschen al de aangeslotene kringen (tijdens een feestje) verloot worden, om vervolgens onder de leden der kringen in prijskampen, enz. gewonnen te worden. Er zijn thans 22 kringen bij het Provinciaal Verbond aangesloten met 2100 leden. De Oost-Vlaamsche Boerinnenkringen hebben nu hun eigen blad, de Landbouwster, waarvan n® 1 komt te verschijnen het behandelt beurtelings alles wat de buitenvrouwen aanbelangt men kan er op inschrijven in het sekretariaat der Landbouwster, Godshuizenlaan, 35, Gent, voor fr. 2.00 ’s jaars. Na nog eenige zaken van plaatselijk en bestuur lijken aard besproken te hebben ging de vergadering uiteen. i waarin zij zich bevinden het komt er dus op aan dat alles steeds in overeenstemming blijve met het grondtafereel. dezen later gesticht maar die nog geene voordrachten bekwamen. De heer Volksvertegenwoordiger Maenhaut, eerevoorzitter van het Provinciaal Verbond, verzekerde dat ook de nieuwe kringen een paar voordrachten zullen bekomen in het voorjaar. De lijst der voordrachten werd opgemaaktdezelven zullen gehouden worden te Olsene, Quatrecbt, Zwijnaarde, Evergem, De Pinte, St-Denijs-Westrem, Heusden enz. Verder werd het inrichten van geschikte boekerij en in de kringen besproken. Reeds in een 4 tal maatschappijen bestaan dusdanige nuttige instel lingen -m wel te Lemberge, Deurle, Quatrecht en Olsene. Verschillige voorzitsters verlangen insgelijks eene boekerij in hunnen kring tot stand te brengen. Verder werd ook over de wettige erkenning der kringen gehandeld. Verschillige kringen hebben reeds deze plichtpleging vervuld. Voor de andere kringen werden de noodige inlichtingen verstrekt om dezelven te vervullen. De prijzen welke het Provinciaal Verbond van Oost-Vlaanderen in den prijskamp uitgeschreven voor al de kringen van België, door het Geheelland sch Berek, zal winnen, zullen door de milddadige GOMIGE VAN DIXMUDE Voorgedragen door M. Pamphiel Harteel en M. Georges Rodts, landbouwers te Stuyvekenskerke: M. Achiel SCHERPEZEELE, landb. te Pervyse. COMICE VAN VEURNE Voorgedragen door M. Vermeesch Jules, Onder voorzitter en M. Vermeesch Henri, Bestuurlid M. MORLION-VANDROMME Romain, land bouwer te Pollinchove. behouden wil, verkocht als het mogelijk is, en de andere in den kweektroep gebracht. De ruinveulens worden ook soms gescheiden en een gedeelte af gezonderd voor den verkoop. De andere blijven loopen, en als men er eenige noodig heeft voor den dienst, worden zij gevangen, getemd en aangeleerd. Zij hebben alsdan van vier tot zeven jaren. Iedereen rijdt hier te peerd, en geen knecht gaat naar zijn werk, al ware het maar vijf minuten ver, zonder op zijn peerd te springen. Ieder knecht heeft ook een of twee peerden voor zijn eigen gebruik, waarmede hij des Zondags uitrijdt, ofwel waarmede hij zich van de eene naar de andere plaats verzet als hij op een ander wil gaan werken. De oude merriën, of deze waarvan men zich wil ontmaken worden meest in Alle «tukken betreffende den Ma stel moeten vrachtvrij toegessonden worden aan Mme We Jan Cuypers, St-Jacobstraat, 18, Brugge, en dit ten laatste den Woensdag middag van iedere week. »o« - BEKENDMAKINGEN. - Bekendmakingen, per drukregel 20 cent. Groote of langdurig verschij nende bekendmakingen alsmede re- klaamartikelen betalen volgens over komst. >o«— Het bureel van M. L. Van Haver- beke, Secretaris van het Comice van Brugge, gevestigd in de Nieuwe Gent- weg, Nt 25, te Brugge, is open alle Zaterdagen van 9 tot 11 u. voormid dag. Zondag 14 Januari Openbare leergang van fruitboomkweek, in het Stadhuis te THOUROUT, om 8 1/2 ure ’s morgends; leeraar M. L. Kesteloot zal handelen over Kweek en snoei van den druivelaar: in volle lucht en onder glas. Openbare voordracht over groenselkweek, in de zaal van het Gemeentebestuur, te BREEDENE, om 8 1/2 ure ’s morgends, door M. Van Rafelghem, Staatsleeraar. Openbare voordracht over fruitboomkweek, in het beluik der hofbouwgilde (Lange Munte), te ST-ANDRIES, om 3 ure namiddag, door zelfden spreker. Openbare landbouwles, in de Gemeenteschool, te LOMBARTZIJDE, om 3 ure namiddag, door M. N. Willaert, landbouwleeraar te Oostende, over Voe dering der dieren Om 4 1/2 ure namiddag, door zelfden spreker, in het Gemeentehuis te MIDDELKERKE, over Het Voeder De voorzitsters der - Boerinnenkringen van Oost-Vlaanderen zijn de verledene week in algemeene vergadering bijeengekomen in het - Landbouwers- huis te Gent, onder het voorzitterschap van Mevrouw Barones H. della Faille d’Huysse van Deurle. Aan de dagorde stond ds bespreking der voor drachten door het Ministerie van Landbouw aan de kringen verleend en de te nemen schikkingen voor Spreker laat uitschijnen dat het huidige stelsel van opvoeding en onderricht het kind al meer en meer gewend aan de geheele samenleving, waardoor het zich onrechtstreeks verwijdert van 1 grond waar het geboren werd, door gebrek gelegenheid ermede in aanraking te komen. Zulks is te betreuren, zegt M. Hardy, want eigen aard behoort heden tot het verleden voorbij de familie en het Vaderlandvoorbij kerk en huis voorbij de puinen, legenden en overleveringen! De eerbied voor dit verleden moeten wij dus bij de landbouwers behouden of herin prenten; wij groeien nochthans andere grassoorten, waaronder hoeven ze te geleiden daar waar grond en over leveringen hunne hulp inroepen. Dit zal een weermiddel zijn zoo besluit M. Hardy tegen de onverbiddelijke landuitwijking, te meer wanneer het gepaard gaat met de nieuwste gegevens der landbouw-ontwikkeling, met eene wezenlijk boven den gewonen slenter verhevene kweekwijzer en zoo den landarbeider niet meer op gelijken rang gesteld wordt met het slachtdier, voortdurend zwoegend op den ondankbaren grond. De rede van M. Hardy, waarvan hier enkel de korte trekken gegeven worden, werd dapper toe- gejuigd. MIDDEN-LANBOUWMAATSCHAPPIJ. »o« Dezelve is Woensdag 10 dezer, in maandelijksche vergadering bijeengekomen, in het Hötel Raven- stein te Brussel. Het dagorde bedroeg de volgends punten 1. De landbouw in Katanga, voordracht met lichtbeelden, door M. Leplae, Algemeen Landbouw- bestuurder bij het Ministerie van Koloniën. 2. a) Kweek van den hélianthi (persoonlijke uitslag)B) Pachtersrechteen door den wet gever onvoorzien geval, dat het voorrecht van den eigenaar twijielachtig maakt, bespreking door Ridder A. de Longrée. 3. Bespreking van Henry, Secretaris, over waren. 4. Mededeelingen. - DE LANDBOUW IN URUGUAY (Zuid-America). De heer A. Van Hecke, landbouwingenieur, wiens vertrek naar Uruguay, wij in Mei 1911, in De Landman aankondigden, beloofde ons bij zijn afscheid, nu en dan wat landbouwnieuws uit gindsche verre streken te laten geworden. Hij heeft woord gehouden, want over eenige dagen ontving de Drukker-Uitgever van ons blad van hem het volgend schrijven, dat wij meenen in zijn geheel te mogen opnemen Den 9 December 1911. Mijnheer Cuypers, Drukker van De Landman te Brugge. Heer en Vriend, Vóór mijn vertrek naar Zuid-America, in Mei 11., het voorjaar verkocht aan de steenbakkers, om den heb ik u beloofd van tijd tot tijd eenig nieuws over den landbouw in Uruguay te laten geworden. Er zijn reeds zes maanden verloopen sedert mijn vertrek, en het zou tijd zijn dat ik aan mijne be lofte volkom. Gansch mijn huisgezin is, dagen varen met het I’ w t Irisia», wel behouden in Montevidio aangekomen. het peerd geprint Na eenige dagen verblijf in de hoofdstad, zijn wij per spoor naar de estancia vertrokken. Wij wonen 175 kilometers van de havenstad, en vier maal in de week is er een trein gaans en ook zooveel keeren. De estancia telt 13.000 hectaren, heeft den vorm van een trapéze en de ijzerenweg dient tot grens, langs de langste kant, ’t zij ongeveer 25 kilometers. Er is eene st-Jtie aan het begin, eene op het einde en eene in het midden. Gij ziet dat het een voordeelige toestand is onder dat oogpunt. De gansche uitgestrektheid is bekleed met gras, oorspronkelijk prairie gras Nochtans zijn sedert een paar jaren ongeveer een paar duizend hectaren afgestaan aan landbouwers om het te be ploegen en te bezaaien. Als men het meestendeel dier oorspronkelijke weiden ziet, geeft het een vreemd uitzichtmen zou denken te doen te hebben met een tarweveld dat het oogsten nabij is. Dat gras is lang en hard en van allereerste hoedanigheid, waardoor schapen, roeien en ossen kunnen vet worden. Het is grooten- deels om dat harde, doodende gras te vernielen dat het land beploegd wordt. Bij andere grond eigenaars nochthans heeft het beploegen nog een ander doel, dat is van veel geld op te brengen. Met het beploegen vermeerdert de opbrengst per hectare van enkel tot dubbel, en zelfs tot driedubbel. De peerden hebben hier weinig waarde. Er zijn weinig andere dan lichte peerden, meest bestemd om onder den man te gaan, maar er zijn goede loopers bij, en ook verschillige welke als rijtuig- peerd kunnen dienen. De wagens die gebruikt worden voor de peerden, zijn zeer licht, en er worden gewoon lijk 6 peerden aangespannen, die de vrachten vervoeren op draf. Men kan alzoo met een gespan van 1500 tot 2000 kilos in eens vervoeren. De peerden, bij kleine uitzondering na, eten niets dan gras in de weide. Zij zijn uiterst taai, en moeten zij 6, 8 tot 10 uren zelf aangospannen zijn, zij krijgen nog niets anders dan het gras dat zij af- cnagen. Maar iemand die een wagen bezit zooals wij, heeft gewoonlijk een dubbel gespan, welke hij ’s middags afwisselt. Als men zegt peerden bedoelt men immer ruins, want merriën worden nooit bere den, maar enkele worden aangespannen. Een ruiter die eene merrie berijdt, zou van iedereen uitgelachen worden. De merriën dienen enkel voor de voort teling. Daarvoor grazen zij in eene of twee af zonderlijke weiden. Een hengst wordt een tijd lang bij de merriën gelaten, en later afgezonderd om hem wat graan te voederen, en zoo zet de voortteling alleen voort. Jaarlijks, of als het past worden de jonge peerden meest rond twee jaar van de moeders afgezonderd, en in andere weiden gebracht. Zoo ziet men meermalen eene merrie, gevolgd van twee veulens een bijna zoo groot als de moeder en een ander in het jaar geboren. Merrieveulens en ruin veulens worden gescheiden als zij drie of vier jaar !?e oud zijn worden de jonge merriën die men niet De leden worden uitgenoodigd tot de ALGE MEENE VERGADERING, die zal gehouden wor den op Maandag Januari 1912, om 21/! ure namiddag, in de afspanning De Tafelronde te Dixmude. DAGORDE Jaarlijkse!) verslag. 2® Vaststelling der rekening van 1911. 3° Opmaken van het programma der prijskampen te geven in 1912. 4° Vaststelling der begrooting voor 1912. 5® Vernieuwing der kleine helft van het Comiteit. N. B. De aanbieding van nieuwe kandidaten (onderteekend door tien leden ten minste) moeten bij den heer Voorzitter of bij de heeren Onder voorzitters ingediend worden, twee vrije dagen vóór de vergadering. 6® Verkiezing van den afgevaardigde van het Cornice en van zijnen plaatsvervanger bij de Pro vinciale Landbouwmaatschappij. 7® Voorstellen en wenschen. 8® Uitloting van nuttige voorwerpen. Voor het Comiteit De Voorzitter, Ridder Eug. Hynderick de Ghelcke. mobilier en hof afhangen van het natuurlijk midden De Secretaris, Edm. Van Troyen. grond te kneden. Zoo eene merrie geldt gewoonlijk 5 pesos is rond de 27 franken en men ziet er weinig naar om als zij gevolgd is of niet door een kachtel. Dat laatste is nog van geenen tel, zoolang het niet gestempeld is met het mark van de estancia; want ieder eigenaar, of liever ieder estancia heeft zijn mark, dat met een gloeiend ijzer op de bil van wordt. De ruinveulens die ver kocht worden, gelden van 15 naar 20 pesos is van 80 naar 110 franken. De beste die geleerd zijn onder de man, braaf en deugdelijk worden soms tot 300 franken verkocht. Eene reden waarom op de verbetering van den kweek der peerden zoo weinig gelet wordt, is dat er nog al dikwijls omwenteling is in het Land, en dan, volgens de wetten van het Land, zouden all» man van 18 tot 40 jaren moeten optrekken om soldaat te worden, en dit is natuurlijk peerd en man. Velen doen het niet en in plaats van zich bij het leger van het Staatsbestuur te voegen, rijden zij regelrecht naar het ander leger, en versterken de tegenpartij. Valt hun peerd onder de weg, zij nemen een ander waar zij het vinden kunnen. De soldaten van het Gouvernement zijn dan van hunnen kant gelast al de mannen en peerden binnen te brengen die zij kunnen, en zoo worden bij elke om wenteling een aantal peerden weggenomen, zonder groote hoop van ze weder te zien. Maandag 15 Landbouwvoordracht door Leeraar M.C. Meersse- man, in de School van het Vanneken, te SWEVE- ZEELE, om 5 1/2 ure ’s avonds. Woensdag 17 ALGEMEENE VERGADERING VOOR HET LANDBOUWCOMICE VAN VEURNE. (Zie Nr 1 van De Landman JU. B. In zelfde vergadering zullen de bijtre- dingen aanvaard worden der leden die zich begeeren aan te sluiten bij het ontworpen beetenplanters- syndicaat Donderdag 18 Landbouwvoordracht door Leeraar M.C. Meersse- man, in het beluik van den Bond, te BESSEN, om 5 1/2 ure ’s avonds. Zondag 21 ALGEMEENE VERGADERING VOOR HET LANDBOUWCOMICE VAN GHISTEL. (Zie Nr 1 van De Landman Openbare Voordracht over groenselkweek, in de Militiezaal, te DIXMUDE, om 11 ure voormiddag; M. K. Demuynck, zal handelen over kweek van aspergiën, aardbeziën en witloof. Na de voor dracht prijsloting onder de aanwezigen. Openbare leergang van fruitboom- en groensel kweek, in den leerhof Philharmonie Steen- brugsche Wandeling, bij BRUGGE, om 9 ure ’s morgends; Leeraar M. L. Kesteloot, zal handelen - o- over kweek van erweten en boonen kweek en damen onzer provincie aanzienlijk vergroot worden snoei van den perzikboom. Voordrachten over groenselkweek, door M. Van Rafelghem a) te VLISSEGHEM, om 8 1/2 ure s morgends, in de zaal van het Gemeentebestuur b) te DUDZEELE, om 3 1/2 ure namiddag, in de Gemeenteschool c) te RAMSCAPELLE (Brugge), om ure 's avonds, in de Gemeenteschool. JA MUNDMAW I I I

De Landman (1862-1914) | 1912 | | pagina 1