Nr 51 met bij veegsel. ABONNEMENTEN 1914. Een-en~ Vijftig»le jam Ztondag 21 December 1913, Weekblad voor de liandboWéoiHicen van Thonront, Ghistel en Vérnne, SPREEKDKAAD Nr 204. VOEDERBEETEN. STALPRIJSKAMP. Wekelijkschie Aanwijzer. I Belleer van Waters en Bossclien. Dejeden der Comicen van Brugge,Thourout, Ghistel en Veurne ontvangen het blad koste loos. Alle klachten of aanmerkingen door hen te doen, betrekkelijk een dezer Comicen, moe ten gedaan worden aan deszelfs Secretaris Al degenen die begeeren lid van een der Bovengemelde Comicen te worden, of die eerf nieuw lid aan te bieden hebben, moeten zich te dien einde wenden tot den Secretaris van het Cornice in wiens omschrijving zij wonen. Zich voor alle inlichtingen te bevragen ten bureele van De Landman te Brugge De knobbelziekte beeft in de maand Augusti laatst 448 runderen geheel verbeurd doen verklaren. 451 258 ÏÏ83 COMJCE VAN VEURNE. Voorgedragen door M. Vandevelde-Feys P., Burgemeester te Rousbrugge-Haringe M. Désiré DEHAENE, landbouwer, te Rous brugge-Haringe. De heer H. Glorie, Algemeen Wachter van Waters en Bosschen, te Brugge, 65, Potterierei, kan kosteloos geraadpleegd worden den Zater dag van iedere week, van 10 tot Hu. voorm. WEDERLANDSCHE HOFBOUW-TOOGSTELLING te St-Petersburg (Rusland). COMICE VAN GHISTEL. Voorgedragen door M. Aim. Portier, bestuur lid en M. August Dejaegher, landbouwer, bei den te Zevecote: M. Jules RONDELEZ, landbouwer, Zevecote. Voorgedragen door M. Joseph Van Sieleghem, Onder-Vooizitter van het Cornice, Eerneghem, en M. Seraphin Lingier, Secretaris van het Cornice, Ghistel M. Pol. DEWITTE-VAN MOERE, Eerneghem. COMICE VAN THOUROUT. Voorgedragen door M. R. Viaene en M. Em. Baert, Leden: M. Karel VANMAELE, Melkerij bestuurder, te Swevezeele. COMICE VAN BRUGGE. Voorgedragen door M. P. Gheyle, Burgemees ter en landbouwer, te Nieuwmunster: M. August JONCKHEERE, landbouwer, te N ieuwmunster. gemeenten 10 5 6 27 7 13 9___ 78 kleinvee 125 187 42 55 65 j Alle stukken betreffende den opstel, moeten vrachtvrij toegezonden worden aan M™ We Jan Cuypers, St-jacobstraat, 18, te Brugge, en dit ten laatse den Woensdag middag van iedere week »o« - BEKENDMAKINGEN - Per drukregel ü,20 centiemen. Oroote of langdurig verschijnende bekendmakingen betalen volgens overeenkomst -»o«— Het Bureel van M. L. Van Haverbeke, Secretaris van het Comice van Brugge, Nieuwe Gentweg, 25, te Brugge, is'open allé Zaterdagen, van 9 tot 11 uren voormiddag. Al degenen die een abonnement op het blad «DE LANDMAN» nemen voor het jaar 1914, ontvangen hetzelve KOSTELOOS van heden af tot einde December aanstaande. Aantal besmette erven 17 8 7 39 12 1 62 17 163 Besmette dieren rundvee 187 69 67 439 122 31 577 331 1823 Zondag 21 December Les over fruitboom- en groenselkweek, door M. Leeraar Koste loot, in den leerhof «Philhar monic, Steenbrugsche Wandeling bij BRUGGE, van 9 y2 tot 11 y2 u. voormiddag. Voordracht over dierenleer, door M. H. Smis, van Oostcamp, bij M. Pieter Hoemaeker, te DUDZEELE, om 5 u. stipt ’s avonds, ingericht door den Boerenbond aldaar. Les over boschbouw, door M. Glorie, Alge meen Wachter van Waters en Bosschen, in eene klas der Academie, Ste-Gatharinastraat, te BRUGGE, om 8 y2 u. ’smorgends. Maandag 22 Peerdenniarkt te NEUFCHATEAU (zie arti kel «Poerden voor het Leger», in ons N. 39). Om 5 y» u. ’s avonds, in het Gemeentehuis, te AARTRYKE, vergadering voor ai de land bouwers der gemeente, met vrije voordracht door M. C. Meersseman. Spreker zal handelen over kweek, gezondheidsleer en voedering van het vee. Voordracht over dierenleer, door M. H. Smis, te OOSTCAMP, in het «Oud Gemeentehuis», óimJ 6 u. ’s avonds, ingericht door den Landbou- wersbond aldaar. Dinsdag 23 Voordracht over landbouwkunde, door M. C. Meersseman, in de St-Antoniusschool,, Wijk PANNE (tusschen Staden en Zarren), om 5 1/4 ure stipt ’s avonds. Woensdag 24 Voordracht over landbouwkunde, door M. C. Meersseman, in de Knechtenschool, te HOOG LEDE - St-JOZEF, om 51/2 u. ’s avonds. Voordracht over fruitboomkunde, door M. K. Demuynck, om 5 V» u- ’s avonds, in de Gilde- zaal, te RUDDERVOORDE. Vrijdag 26 Algemeene vergadering voor den Boerenbond in de Voorstad, te GITS, om 5 u. ’s avonds voordracht door M. C. Meersseman, over win- tervoederingmededeelingenprijsloting. Voordracht over groenselkweek, door M. K. Demuynck, om 5 i/j u. ’s avonds, in de Gilde- zaal, te RUDDERVOORDE. Zondag 28 Les over boschbouw, door M. Glorie, in zelf de beluik als hooger vermeld. Voordracht over dierenleer, door M. H. Smis, van Oostcamp, in het Gildenhuis, bij M. Van Hoorickx, te Sle-KRUIS-bij-Brugge, Om 4 y2 u. namiddag, ingericht door den Roerenbond. Nieuwe Leden Stelde men de vraag, wat eigenlijk de beste soort van voederbeeten is, onder oogpunt van suikerrijkheid en ruwe opbrengst per hectare, dan zou men zeker bijna zooveel vërschillige antwoorden ontvangen dan men personen on dervraagde Welnu, het is onbetwistbaar dat al de vreem de soorten en zelfs de inlandsche goed zijn, zoo ze wel uitgelezen en in goede voor waarden gekweekt worden, in een daarvoor best geschikten grond. De hoofdzaak is alleen maar eene verschei denheid te vinden die met den grond over eenkomt: bijvoorbeeld, lang en diep gewor teld en goied gebladerd, voor drogen, zand- achtigen grond, zooals de «Groenhals (Collet- Vertj, de «Mammoutte» en de goede inland sche verscheidenheden; in kleiachtigen grond daarentegen, geeft men de voorkeur aan eene weinig gewortelde soort, die zich boven den grond ontwikkeld, zooals de «Eckendorf» of soort suiker beet. Het voornaamste doel is het hoogste suiker gehalte en het grootste gewicht mogelijk te be komen, zonder de lange en goede bewaring in den kuil te verwaarloozen. Oordeelt de landbouwer dezie of gene ver scheidenheid gepast voor zijnen akker, dan moet hij er zich eerst en vooral op toeleggen, het plantzaad zelf voort te brengen en zorge dragen dat hetzelve niet ontaard of verloren gaat. Er zijn ongelukkiglijk nog altijd te veel goed hartige lieden die zich laten beïnvloeden door allerhande prijslijsten en aanbevelingen! In plaats van hun geld te besteden aan eene on bekende koopwaar, zouden zij het beter van kant leggen voor meerderen nood en er eenige uurtjes werk van af doen om het noodige plant zaad zelf voort te brengen. Om voortreffelijk zaadgoed te bekomen, moet 'men eerst te velde, een zeker getal wel ge vormde moederplanten van goed uitzicht kie zen. Men trekt dezelven piet zorg uit, snijdt de groeze af op omtrent 2 tot 3 centimeters Doven den hals, om ze vervolgens in kelder of kuil te bewaren in droog zand ofwel van elk ander gescheiden met aarde; na de winter Worden zij dan uitgeplant in een zuiveren en wel bemesten akker. Kweekt men verschillige soorten, dan zOrge men dezelven niet te dicht bij elkander te plan ten, om alle verbastering te voorkomen. Ln sommige Landen neemt men geiwoonlijk als moederplanten en zulks is ten zeerste aan te bevelen dezen die het meeste wegen. Om zulks te bestatigen, neemt men een vat of kuip met 10 liters water, waarbij 500 grammen zout gevoegd wórden. Men dompelt er alsdan de beeten in en neemt voor de besten, dezen die het spoedigst zinken, dus de zwaarsten. Het is zeker dat eeniei uitlezing, gedurende eenige jaren doorgedreven, eene soort beeten van allereerste keuze zal voortbrengen, waar van de opbrengst in kilogrammen ontzaglijk kan wezen en wier suikerrijkheid naar waarde zal geschat worden door het vee dat gedurende lange wintermaanden er zich lekker zal weten mede te voeden. E. Y. ----- GEZONDHEIDSTOESTAND DER HUISDIEREN, in de tweede helft der maand November 1913. De Muil- en Pioolplaag breidt zich al meer en meer uit; tot einde November was de pro vincie Antwerpen nog alléén van de s meiziekte verschoond gebleven. Er werden in boven gemelde tijdruimte 163 erven besmet Op 76 ge meenten, als volgt verdeeld over de verschillige provinciën Braband West-Vlaand. Oost-Vlaand. Henegouw Luik Limburg Luxemburg Namen te zamen Aan koolziekte bezweken 21 runderen. Zooals wij het in ons voorgaande nummer mededeelden, zal eene Wederlandsche Tioog- stelling van Hofbouwkunde plaats hebben, te Sint-Petersburg in MEI 1914 en zullen bij deze gelegenheid prijskampen voor fruit en groen- sels ingericht worden. Degnoote steden van het Russiesch Rijk schij nen een goed afzetgebied op te leveren voor onze prachtvoortbrengselen, zooals druiven en perziken, witloof, aspergen en andere vroege groensels, die er niet naar waarde geschat wor den, daar den bemiddelden verbruiker ze niet kent. Deze voortbrengselen worden soms in groote hoeveelheden uitgevoerd naar meer afgelegen streken dan Rusland; wij meenen dus dat de Russiesche markt ook met goed gevolg door onze handelaars kan bezocht worden. De Toogstelling van Sint-Petersburg schijnt eene uitmuntende gelegenheid te zijn om de waarde onzer fruit- en groenselvoortbrengst in Rusland beter te doen kennen. Met dat doel werd eene Commissie gelast de deelneming aan gemelde toogstelling in te richten van de Belgiesche Fruit- en Gnoenselkweekers. Deze Commissie aangesteld door M. den Minister van Landbouw bevat de vertegen woordigers der bijzonderste kweekmiddèns die belang hebben in den uitvoer op Rusland. In uitvoering barer taak, richt de Commissie een dringenden oproep tot de kweekers die aan het welgelukken der Belgiesche deelneming wenschen mede te werken. Opdat deze deelneming meer indruk ver- wekke, heeft de Commissie besloten het fruit en de groensels onzer verschillige middens in eene gezamenlijke uitstalling aan te bieden. Een model van inschrijvingsbrief ligt ter in zage der belanghebbenden in onze bureelen. De inschrijvingen moeten gezonden worden aan het Secretariaat der Commissie, 3, Leuven- schestraat, te Brussel. Alle soorten van groensels en fruiten in Bel gië gekweekt beschikbaar rond de maand Mei en waarvan de uitvoer naai’ Rusland moge lijk is mogen ingeschreven worden, doch de Commissie behoudt het recht onherroepelijk dezen aan te duiden die van de inzending zul len deelmaken. De Commissie zal de voor de deelneming ge dane kosten dragen en de noodige schikkingen nemen tot het inschrijven der voortbrengselen, derzelver verzending en behandeling, hunne uitstalling, enz. Zij zal ook, ten gepas ten tijde, onderrichtingen geven voor het inzamelen de zer voortbrengselen. Bovengemelde Commissie is samengesteld als volgt VoorzitterM. Baron de Kerchove d’Exaerde Senator, Voorzitter van het Nationaal Comiteit tot bevordering van den tuinbouw Leden: MM. Crabbe, afgevaardigde van de beroeps ver eeniging der groenselkwcekers, te Heverlee du Trieu de Terdonck, voorzitter van het Landbouwcomice, te Mechelen; Keymolen, voorzitter van het syndikaat der witloof planters, te Neder-over-Hieeinbeek; Lefebvre, techniesch bediende aan het Bureel van Inlichtingen, te Brussel; Op ’t Eynde, voorzitter van het syndikaat der Belgiesche druivenkweekers, te Hoeylaert; Struyf, voorzitter van de beroepsvereeniging der groenselkweekers, te Leuven; Van Wyngaerden, Tuinbouwconsulent van den Belgieschen hoveniersbond, te Leuven; Delbeke, De Meyer, Joosens en Henrioulle, Tuinbouwoo'nsulenten van den Staat; Afgevaardigde van het Landbouw-departe- ment: M. H. Vernieuwe, Algemeen Bestuurder van den Tuinbouwdienst, te Brussel; Secretaris: M. H. Van Orshoven, techniesch bediende van den Tuinbouwidienst, te Brussel. Sedert eenige jaren staan de prijskampen voor het verbeteren der stallen op het dagorde van verschillige landbouwmaatschappijen; de zen die tof nu toe nog zulk geen werkzaamhe den aangevangen hebben, beginnen er ook be lang in te stellen. Tot bewijs onderstaande vraag over deze zaak. Zoudt gij zoo goed willen zijn mij eenige in lichtingen te verschaffen inopens de stallen- prijskampen en de toelagen wielke de Regeering aan deze werkingen verleent? Met dank vooraf. Namens de Veeverzekering van A ANTWOORD. 1. De toelagen voor de stallenprijs- kampen worden verleend voor zooveel het begrootingskrediet loelaat aan de land- bouwcomicen, aan de bonden van veesyndika- ten en aan de Comiteilen samengesteld uit af gevaardigden van bonden voor de herverzeke ring van groot en klein vee. De toelagen mogen per mededingende hoeve niet meer beloopen dan fr. 35 gemiddend voor de veestallen, fr. 15 voor de zwijnenstallen en fr. 12 voor de geitenstallen, die minstens 60 0/0 der punten bekomen hebben. Een vierde der toelage mag besteed wrden aan de algemeene kosten van den prijskamp. 2. De bijzondere reglementen der prijskam pen worden opgemaakt in overleg met den Staatslandbouwkundige der streek; dezie zal zorgen dat de schikkingen van het reglement zöo goed mogelijk toegepast worden aan de be- nöodigheden der streek waar de prijskampen gehouden worden. 3. Bij de aanvraag om toelagen, moet ge voegd worden: a) het reglement -van den prijskamp,; vermel dende onder ander, de aangenomcne punten schaal tot verdeeling der premien. b) eene omstandige begrooting van ontvang sten en uitgaven der onderneming. c) de lijst der deelnemers, volgens gemeen te gerangschikt. 4. De kernraad doet twee stal bezoeken: de eerste maal wijst hij aan welke verbeterings- werken de deelnemers uit te voeren hebben; de tweede maal beoordeelt hij de toegebrachte verbeteringen en kent de punten toe volgens verdiensten. 5. De toelagen worden uitbetaald op indie ning der volgende stukken: a) een verslag over de uitslagen van den prijskamp b) de omstandige rekening in ontvangsten en uitgaven der onderneming. Deze stukken móeten goedgekeurd zijn door den Staatslandbouwkundige uwer omschrij ving. Tot hier de algemeene voorschriften; nu eenige woorden uitleg over Art. I hierboven: Op de begrooting van het Beheer van den Landbouw is eene som gebracht tot het ver- leenen van toelagen om de stallenprijskampen te ondersteunen. Deze prijskampen hebben bij zonderlijk voor doel, de stallen gezonder te maken, het is te zeggen, de levensvoorwaar den der dieren te verbeteren. De aanvragen van toelagen móeten door de belanghebbenden ingediend worden vöör 1 Maart van ieder jaar. Dus opgelet, om niet te laat te komen! Wie kan die toelagen bekomen? 1) Vooreerst de Landbouwcomicenin West-Vlaanderen hebben deze maatschappijen daar goed gebruik van gemaakt. Het is bij zonderlijk op het verbeteren der vee- en zwij nenstallen dat de Comicen gewerkt hebben. 2) De bonden van syndikaten of kweekver- eenigingen. In sommige plaatsen werkten de vee- en zwijnensyndikaten te zamen met de Landbouwcomicen; elders met de Herverze keringen; somwijlen werkten zij alléén: dit was namelijk het geval met de bonden van geiten- syndikaten. 3) De Herverzekeringen. Zoo heeft in 1912-1913 de Vee-Herverzekering van West- Vlaanderen een s tallenprijskamp ingericht, waaraan meer dan honderd landbouwers uit Midden-Vlaanderen deelgenomen hebben; en thans heeft de Zwijnen-Herverzekering een stallenprij skamp ontworpen voor 1914. Hieruit volgt dat uwe veeverzekering op haar eigen de voorwaarden niet vervult om voor melde toelagen te genieten. Wie meer uitleg begeert, mag ons raadple gen. Cl Mi. IW'i I 'I Gouden Eerepenning Eere-DSploma Diploma van' Groote Prijs Landbouwprijskamp Brugge 1894. Wederl. Toogstelling Leuven 1907. Wederl. Toogstelling Den Haag 1908 Aangesloten bij het Verbond der Belgiesche Periodieke Drukpers. Bureelen: St- Jaeobstraat, 18, Brugge. •o _i._ - r~ -- - 1 DE UHD1UN

De Landman (1862-1914) | 1913 | | pagina 1