IV 52 met bijvoegsel. Zondag 28 December 1913. Een-en- Viji’ügsle jaar. Weekblad voor de Landbomvcomioen Va< Brugge, 1‘hourouÉ;, Ghistel en Veuine. SPREEKDKAAD Nr 204. JVekelijkscIie Aanwijzer. I eene totale winstverhooging Nieuwe Leden voeder dient er op de zijn ieder perceel: één are. 10 10 winst afwerpen dan de rantsoenen, gewoonlijk door den 27200 30600 25500 27000 59400 49000 50900 51200 Qroote knollen. 86600 79600 76400 78200 Soort van het hof (lange) Lange van Elzas LIMOUSIN (ronde) NORFOLK (ronde) COMICE VAN THOUROUT. Voorgedragen door MM. Ch. Boone en P. Van- doorne, leden M. Aug. SANDERS, landbouwer, wijk Schaekje, te Thourout. STALLENPRIJSKAMP ingericht door de Provinciale Herverzekering tegen sterfte onder de Zwijnen. Opbrengsten in kilogr. (Rapen met loof). 54700 54900 62100 62000 COMICE VAN BRUGGE. Voorgedragen door M. Van Haverbeke, Secre taris van het Cotnice MM. de Kinders DE VLIEGHERE, Oedelem. COMICE VAN GHISTEL o— VERSLAG der algemeene vergadering gehouden raap, dik in den grond en j Alle stukken betreffende den opstel, moeten vrachtvrij toegezonden worden aan Mrae We Jan Cuypers, St-Jacobstraat, 18, te Brugge, er dit ten laatse den Woensdag middag var iedere week 5 10 10 20 10 10 Volgens verdiensten der uitgevoerde verbeterin gen en in de maat der beschikbare geldmiddelen, zal de keurraad geldelijke belooningen toestaan naar hieronderstaande puntenschaal. De keurraad zal eiken deelnemer tweemaal Dejeden derCotnicen van Brugge,Thourout, Ghistel en Veurne ontvangen het blad koste loos. Alle klachten, of aanmerkingen door hen te doen, betrekkelijk een dezer Comicen, moe ten gedaan worden aan deszelfs Secretaris Al degenen die begeeren lid van een der oovengemeide Comicen te worden, of die een nieuw lid aan te bieden hebben, moeten zich te dien einde wenden tot den Secretaris van het Cornice in wiens omschrijving zij wonen. Zich voor alle inlichtingen te bevrageji ten bureete van De Landman te Brugge VERSLAG over de Staats-Proefvelden ingericht tijdens het jaar 1912-1913, in de Omschrijving Brugge - Oostende. (6* Vervolg). monie, Steenbrugsche Wandeling bij BRUGGE van 9 y2 tot 11 ya u. voormiddag. OH Proefveld N. 35. Proefnemer Aug. Vanthuyne, te Cortemark. Grond Leemachtig. Voorvruchten In 1912, Engelsche klaverin 1911, rogge. Bemesting van het proefveld per Hectare: Voor het loof: 45000 kil. stalmest, op 15 Juni, 300 hectol. ale, id. 500 kil. sodanitraat op 10 Juli. Zaaiing 10 Juli. Inoogsting8 November. Oppervlakte van ieder perceel: één are. aandacht gedurende de voordracht, die zij punt voor punt zoo wel gevolgd hebben. (Algemeen handgeklap). Daarna neemt de heer Voorzitter het woord en vraagt of er leden zijn die neg eenigen uitleg ver langen hij bedankt gulhartig in naara van het Cornice, M. Van Godtsenhoven, voor zijne zoo schoone voordracht en brengt hulde aan den voor uitgang die de landbouwers gedaan hebben met het nut dat zij trekken uit de landbouwvoordrachten. Hij zet ze aan om het boekje Wat een land bouwer weten moet te doorbladeren, waarin zij alles kunnen vinden en zelf onderzoeken en dezen die eenige inlichtingen of uitleg noodig hebben, mogen zich altijd wenden tot M. Van [Godtsen- hoven, die altijd ten hunnen dienste is. Deze woorden worden op algemeene toejuichingen aanveerd en na de uitloting van nuttige voorwerpen wordt de zitting gesloten om 5 uren. De Secretaris, De Voorzitter, S. LINGIER. L. VAN ISEGHEM. 2° het verminderen van den prijs van het rant soen met het vervangen van dure krachtvoeders zooals rogge en haver, door spaarzame kracht voeders zooals lijnkoek of lijnmeel, aardnoot- of arachiedekoek, sesaamkoek, katoenmeel enz. Ten einde de regels der doelmatige voeding onder de landbouwers te verspreiden, hebben de Staats- landbouwkundigen, sinds een tiental jaren, in de verschillige streken van België, bij de landbouwers zelve talrijke voederproeven aangelegd. Deze proeven hebben bewezen dat de doelmatig samengestelde rantsoenen merkelijk meer Opbrengsten in kilogr. Samen. Door de provinciale Herverzekering tegen sterfte onder de zwijnen en met de geldelijke tusschen- komst der Regeering, wordt een prijskamp inge richt tot gezondmaken en verbeteren der zwijnen stallen. De deelnemers moeten met 1 Januari 1914 lid zijn van eene plaatselijke zwijnenverzekering bij de provinciale Herverzekering aangesloten. Zij zullen bijzonderlijk zorgen hunne stallen te verbeteren onder opzicht van verluchting, licht, uitgebrokkelde muren, slechte vloeren, afloopeu der vloeimest, enz., alsook op het ontsmetten en witten. Tot leiding der deelnemers raden wij hen aan hierbijgevoegde onderrichting aandachtig te lezen en ten besten mogelijk ten uitvoer te brengen naar hetgeen de keurders zullen voorhouden. Om aan zijne bestemming ten besten mogelijk te beantwoorden moet een stal niet schoon zijn, maar wel gezond. Gezien het groot belang dezer stalverbeteringen ten voordeele der landsche werklieden, zoo wordt deze prijskamp op eene gansch bijzondere wijze aanbevolen aan de welwillende medewerking der eigenaars. Proefveld N. 34. Proefnemer Cam. Coolman, te Handzaeme. Grond Leemachtige zandgrond. Voorvruchten In 1912, chicoreien in 1911, tarwe in 1913, vlas en loof als navrucht. Bemesting van het proefveld per Hectare: Voor het loof: 23000 kil. stalmest, 295 hectol. ale, 340 kil. sodanitraat, waarvan 225 kil. bij het zaaien en 115 kil. op 22 Augustus. Zaaiing 24 Juli. Inoogsting10 November. Oppervlakte van ieder perceel: één are. Opbrengst per Hectare: Namen der sporten. Kruid en kleine knollen. SOORT VAN HET HOF (lange) Lange van Elzas Limousin (ronde) Norfolk (ronde) AANMERKINGEN Soort van het hof, lange geheel gezond. De andere soorten waren alien een weinig door de knolziekte aangedaan. »o« - BEKENDMAKINGEN - Per drukregel 0.20 centiemen. Qroote of langdurig verschijnende bekendmakingen betalen volgens overeenkomst »o<— Het Bureel van M. L. Van Haverbeke, Secretaris van het Cornice van Brugge, Nieuwe Gentweg, 25, te Brugge, is-open allé Zaterdagen, van 9 tot 11 uren voormiddag. En daar de winstvermeerdering naar den 15 punten, uitslag dezer voederproeven oordeelende ge- Woensdag 31 Sluiting der jacht, behalve de bij artikel 5 der wet voorziene uitzonderingen. Wekelijksche voordracht over landbouwkunde, in de Knechtenschool, te HOOGLEDE-ST-JOZEF, om 5 1/2 u. ’s avonds. 1914 Vrijdag 2 Januari Peerdenmarkt te THOUROUT (verschillige dagen). Algemeene vergadering voor de leden der Vee- verzekering te VLADSLOO, bij R. Timperman, Wijk Einsdijks, om 3 u. namiddag met vrije voordracht door M. C. Meersseman hij zal handelen over de winterzorgen van het vee op stal. Zaterdag 3 Peerden- en Veemarkt te VEURNE. Zondag 4 Les över boschbouw, door M. Glorie, Alge meen Wachter van Waters en Bosschen, in eene klas der Academie, Ste-Gatharinastraat. te BRUGGE, om 8 i/2 u. ’smorgends. Les over fruitboom- en groenselkweek, door M. Leeraar Kesteloot, in den leerhof «Philhar- VoorzittersPortier, Proefvelden op Loofrapensoorten. COMICE VAN THOUROUT. Proefveld N. 33. Proefnemer Cam. Denoo, te Aartryke. Grond Leemachtige zandgrond. Voorvruchten In 1912, haverin 1911, rogge en loof; in 1913, vlas met loofrapen als navrucht. Bemesting van het proefveld ner Hectare: Voor het vlas 200 hectoliters ale, 450 kil. superfosfaat, 100 kil. ammoniaksulfaat, Voor het loof20000 kil. stalmest, 340 kil. nitraat. Zaaiing 26 Juli. Inoogsting 11 November. Oppervlakte van ieder perceel: één are. Opbrengst per Hectare Namen der soorten. Gouden Eerepenning Eeie DipIoma Diploma van Groote Prijs Landbouwprijskamp Brugge 1894. Wederl. Toogstelling Leuven 1907. Wederl. Toogstellibg Den Haag 1908 Aangesloten bij het Verbond der Belgiesche Periodieke Drukpers. Bureelen: St- Jacobstraat. 18, Brugge. Zondag 28 December Les over boschbouw, door M. Glorie, ini zelf de beluik als booger vermeld. -- -- - a™ tu pr Smis bezoeken. Bij het eerste bezoek, (Mei-Juni) zal bij Voordracht over dierenleer door M. H. Smis, rfi„ knnn#B uinrevoerd van Oostcamp, in het Gildenhuis, bij M. van Hoorickx, te Ste-KRUIS-bij-Brugge, om 4ya u. namiddag, ingericht door den Boerenbond. Algemeene vergadering voor den Boerenbond, in de Gildezaal te THOUROUT, om 3 ure na middag Voordrachtmededeelingen prijsloting. Maandag 29 Vrije vergadering, met voordracht, door M. C. Meersseman, voor al de landbouwers der ge- meente AARTRYKE, in het Gemeentehuis aldaar, Vloer, goten, afloop^der^aie om 5 1/2 u. ’s avonds. Dinsdag 30 Peerdenmarkt te CINEY (zie artikel Peerden voor het Leger in ons N® 39). Wekelijksche voordracht over landbouwkunde, in de St-Antoniusschool, te STADEN, om 5 u ’s avonds. middeld 0,20 fr. per dag en per koe mag geschat worden, dan maakt dat op 365 dagen eene winst van 0,20 X 365 of 73 fr. per jaar en per koe. Daar ongeveer een millioen melkkoeien in België zijn, ware dat voor die soort huisheren alléén, eene jaarlijksche uitsparing van 73.000.000 fr anks. Om zijn gezegde te staven, haalt spreker eenige uitslagen aan van voederproeven, welke deze laatste jaren, in de omschrijving van Brugge-Oostende, werden ingericht. Onder anderen, eene voederproef op 4 melk koeien, aangelegd in 1911 bij M. L. Zwaenepoel, te Zuienkerke, waar het verbeterd rantsoen eene winstvermeerdering teweegbracht van 0,33 fr. per dag en per koe. Eene andere proef aangelegd bij Wed. Jan Verhelst, te Oostcamp, in 1912, op 2 melkkoeien, waar de winstverhooging 0,675 fr. beliep per dag en per koe, ten voordeele van het verbeterd rantsoen. De winstverhooging was voortgebracht gedeeltelijk door het profijt, 0,40 fr. per dag en per koe, verwezenlijkt op den prijs van het rantsoen, on rinnr da meeroobreng°b r-- dag en per kop, bekomen door het verbeterd rantsoen. In eene proef aangelegd bij Wed. Pierloot, te Thourout, in 1913, op 6 melkkoeien, bekwam men eene meeropbrengst van 0,49 Ir. per dag en per koe ten voordeele van het proelrantsoen en daar dit laatste 0,44 Ir. per dag en per koe minder koste dan het gewoon rantsoen, zoo bekwam men daar j van 0,93 fr. per dag en per koe, ten voordeele der doelmatige voeding. Deze proeven bewijzen genoegzaam het groot belang der oordeelkundige voeding en moeten de landbouwers aanzetten de rantsoenen hunner dieren eens nauwkeurig te onderzoeken en desnoods te verbeteren, want Indien goed voederen duur kost, slecht voederen kost nog veel duurder. Buiten de inhoudvoedende stollen van het rant soen, hoeft de landbouwer nog andere punten in acht te nemen, o. a. Bij het toedienen van grootste reinheid gelet te worden het toedienen van een weinig keukenzout, een soeplepel per dag en per kop, is zeer voordeelig de eetmalen zullen toegediend worden op hetzelfde uur het is voordeelig van tijd tot tijd eene verande ring te brengen in de spijzen, docli trapsgewijze. Groene voeders, zooals klaver, luzeru, enz. dient men met voorzichtigheid toe, vooral wanneer zij nat zijn, hetzij door regen, hetzij door dauw. In algemeenen regel verhit een te droog voedsel, een te waterachtig voedsel verzwakteene menge ling van beide is dus het voordeeligst. Bevrczeue voedsels- hebben eenen schadelijken invloed op het dierlichaam, zij kunnen de ingewanden ontstellen, buikloop en verwerpen veroorzaken. Beschimmelde voedselszijn gevaarlijk, vooral voor de paarden. Hetzelfde gevaar leveren de voedsels op die aangetast zijn door de roest (roestvlekken op het strooi) ook de rogge met Wol ven tand ge mengd. Wanneer het hooi boven de dieren gestapeld is op slechts eenige persen, dan worden de onderste lagen doortrokken van de nadeelige gassen en uit- wazemingen van dieren en stalmest. Het gebruik van zulk hooi, stelt de dieren bloot aan erge on gevallen. Volgens zekere veearts, zou het groot getal sterften en ziekten, die men doorgaans bij het uit gaan van den winter bestatigd, toe te schrijven zijn aan het gebruik van zulk hooi. Het is immers op dit tijdstip dat het laatste hooi van de schelven gebruikt wordt. M. Van Godtsenhoven eindigt, met de leden van het Bestuur en het groot getal leden van het Cornice die tegenwoordig zijn, te bedanken, voor hunne i in het Stad huis te Ghistel, op Zondag 14 December 1913, ten 3 1/2 ure namiddag, onder het Voorzitterschap van den heer Louis VAN ISEGHEM. Zetelen aan het bureelde hoeren Van Iseghem Voorzitter Zwaenepoel en Van Sieleghem, Onder- Roose en Ronse, Bestuur ledenVan Godtsenhoven, Staatslandbouwkundige en Lingier, Secretaris. Meer dan 200 leden zijn tegenwoordig. DAGORDE: 1® Verslag der laatste algemeene vergadering. 2® M. Em. Van Godtsenhoven, Staatslandbouw kundige, zal zijne voordracht van 26 October laatst voortzetten overHet sameustellen van het winter rantsoen 3° Uitloting van nuttige voorwerpen, waaronder een besproeien. Om 3 1/2 ure opent de heer Voorzitter de ver gadering en lezing wordt door den Secretaris ge daan van het verslag der laatste algemeene ver gadering, hetwelk zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. Daarna verleend de heer Voorzitter het woord aan M. Van Godtsenhoven, Staatslandbouwkundige, die zijne voordracht, nopens het samenstellen van het win terran tsoen, met zijn gewoon talent en welsprekendheid, voortzet en waarvan hier den korten inhoud volgt Het samenstellen van een winterrantsoen. Om het rantsoen van een dier vast te stellen, te onderzoeken of te verbeteren, behoeft men het volgende te kennen 1° Het gewicht van het dier. Hetgeen men bekomt door wegen, meten (stelsel Quetelet) of door schatting. 2° De hoeveelheid voedende stoffen eiwit, vet en koolhydraten, die het dier per dag moet ont vangen om het meest winst op te leveren. 3® De samenstelling in eiwit, vet en koolhydra ten der verschillige voedsels. De tafelsRant soenen voor huisdieren Samenstelling der verschillige voederstofien vindt men in de werken handelende over veevoedering. Daar de oordeelkundige voeding voor doel hee t de dieren dusdanig te voederen dat zij ons het meest zuivere winst opleveren, welke middelen moet de landbouwer inspannen om de winstopbrengst van zijn veestapel te vermeerderen Hiertoe beschikt hij van twee middels 1° de op brengst zijner dieren vermeerderen door het toe passen van eene doelmatigere voeding de verbeteringen aanwijzen die kunnen uitgevoerd worden en aan eiken mededinger een bulletijn overhandigen deze werken vermeldende. Ie dezer gelegenheid zal hij ook oordeelen over de ver zorging en den staat der dieren. Bij zijn tweede bezoek (September-October) zal de keurraad de uitgevoerde werken nazien en hierover, voor eiken deelnemer, verslag opmaken, landbouwer toegediend. Puntenschaal voor de s talver beteringen b) Zolder, deelt, gewelf of dak c) Muren, deuren d) Ruimte e) Licht, lucht, warmte f) Toestand der dieren g) Reinheid der dieren h) Eetbakken, voederkuip, park, be loop, gerief i) Verzorging van mest en ale samen 100 punten. De keurraad bestaat uit drie deskundigen door het Bestuur der Herverzekering aan te duiden. De mededingers moeten hunnen naam aangeven bij het Bestuur hunner plaatselijke verzekeringen vóór Maandag 2 Februari 1914. Alle onvoorziene gevallen zullen door het Bestuur van het Verbond beslist worden. Aldus vastgesteld in Algemeene Vergadering der Zwijnenherverzekering van West-Vlaanderen op Donderdag 22 Mei 1913. BE LANDMAN i enz.

De Landman (1862-1914) | 1913 | | pagina 1