Vergoeding aan de families der soldaten en onderofficieren onder de wapens. - Verhouding tusschen Vlamingen en Walen. Nuttige wenken voor onze burgerlijke bevolking. 4 BESLUI T-WET. De vergoedingen voor huisvesting, welke, krachtens de besluit wetten toegekend worden, zullen enkel verschuldigd zijn van af den dag hunneraanvraag en voorde verloopen drie laatste maanden. In afwijking van de bepalingen van artikel 8 van -de wet van 5 April 1875, vatn artikel 16 van de wet van 30 Augustus 1913 en van artikel 3 van de wet van 4 Augustus 1914, zijn de personen welke aanspraak mogen maken op de vergoedingen voorzien bij de voor- noemde wetten van 21 Maart 1902, 30 Augustus 1913 en 4 Augustus 1914 en welke deze vergoedingen niet binnen de wettelijke termijnen aangevraagd hebben of zullen hebben, gemachtigd hunne aanvra gen in te dienen tot op 31 October van het jaar dat zal volgen op datgene gedurende hetwelk de vijandelijkheden zullen ophouden. Gegeven in Ons Hoofdkwartier, den 8 October 1917. ALBERT. Bemerkt De laatste omzendbrief schorst dus de vergelding op voor den voogd, of dezen die, gedurende ten minste vijf jaren, heeft zorg gedragen voor eenen militair tenzij in uitzonderlijke ge vallen door den minister vast te stellen. Waaraan hebben de burgers recht, die soldaten [of officieren logeeren Bemerkt wel dat de engelsche soldaten de belgische wetten vol gen voor de betaling. I. SLAPING. A. De officie ren betalen (door tusschenkomst van den burgemeester) 1 fr. (per nacht) voor de 4 eerste nachten; voor de volgende 0,50 fr. (per nacht). Daarvoor moet een bed (1) met dekking (versche lakens ne eene sargie) bezorgd worden zooniet betalen gelijk de B. Taalmannen en Onderofficieren1.1z. 0,20 fr. per nacht; deze hebben recht op een bed zonder dekking. G. Soldaten 0,05 fr. per nacht. D. Voor de paarden} wordt niets betaald. (1) Bemerkt goed een bed en niet een kamer. II. MESS en BUREEL. Hierin komt de gemeenteoverheid niet tusschen. Voor een lokaal dat gemeubleerd is, moeten de officieren, onderofficieren of solda ten 0,05 fr. betalen per 2 1/2 vierkante meters. Is het lokaal niet ge meubleerd 0,01 fr. per vierkante meter. Daarom is het alles in het vriendelijke te onderhandelen. Totwien moet men zich wenden, als men niet betaald wordt? Tot de Branch requisition officeIf, Q. 5* of 2army, door tus schenkomst van den burgemeester, die medeteekent en bevestigt. De aanklager moet trachten de divisie, 't regiment, enz. te kennen, of de naam en krijgsadres van den gelogeerden militair. Aanklachten over bezetten van land, schade, enz. moeten gericht worden tot Claims Commission. Voor bezetten van land worden grondlasten en.pacht betaald. Wanneer kan een burger weggevoerd worden Als» hij indésirable of misbaar en gevaarlijk is. Dan wordt hij voorgesteld tot de uitdrijving. In dergelijke gevallen, zoo de burger in zijn recht is, mag hij zich steeds tot de burgerlijke overheid wenden, die de zaak zal onderzoeken, en zoo mogelijk voldoening geven/ Wacht u van anderen kwaad te spreken, Of onbedacht den staf te breken. FRONTLEGER. GOUWET OSGAR. Ik laat u weten dat ik veranderd ben van regiment. DEZEGHER JOZEF. Met deze breng ik u ter kennis dat ik terug op 't front toegekomen ben en het reeds ten volle gewoon ben. (Dec.). Ook zie ik in een der keikopjes dat het bladje niet meer aangenaam schijnt te zijn voor een zekeren persoon, in het blaadje genoemd door twee letters. Hewel, indien hel zoo is, zeg ik u dat die geen ware keikop is noch kan zijn om zoo zijne taal te ver achten. Laat hem maar 'n ander gazetje maken voor hem alleenj BOUDE WE EL JOZEF. De oorzaak dat ik wat lang gewacht heb u te schrijven is dat ik d' andere week naar de begraving van mijne moeder geweest ben, die om zoo te zeggen schielijk overle den is, te Poperinghe den lsten December 1917. Hierbij steek ik twee frank tot welzijn van het blaadje. (Dank DECKEUS RENE. Ik laat u weten dat ik in het hospitaal •van Gouthof ben uit reden dat ik een ongeluk gehal heb binst mijn •verlof (Dec.), maar nu ben ik op de beterhand. DEGRAEVE MAR GEL. Ik krijg maandelijksonzen Popering- schen Keikop en kom er u om bedanken, 't Is 't schoonste blaadje dat ik ken, en ik maak er veel kas van het krijgen 't is mijn kei kopje. 't Is door hem dat ik wete al wat er omme gaat in ons ver woest Poperinghe Wij zijn vijf gebroêrs tl huis, waarvan vier ondei de wapens. De oudste, Maurits, is gedood geweest door een obus, in de Brouwerij te Poperinghe. Mijn tweede broêr is op 't front sinds begin 1915, bij de genie. De derde is ook al 13 maanden ten dienste van 't Vader lands Mijn vierde broèr is op 't front gekomen in November T7, en ik ben ook al 20 maanden piot. Mijne lieve vrienden en kennissen, ik late u weten dat we nog alle vier in de beste gezondheid zijn en hopen van u hetzelfde. METSU HENDRIK. Hierbij zend ik a een frank als gift voor ons bladje. (Dank Art. 1. Artikel van het besluit-wet van 27 Sept. 1916" en artikel 6 van het besluit-wet v&n 20 Maart 1917 worden ingetrokken, Art. 2. De militievergoedingen zullen mogen aangevraagd worden tot op 31 October van het jaar dal zal volgen op datgene gedurende hetwelk de vijandelijkheden zullen ophouden. Art. 3. De rechthebbenden, tegenwie de verjaring bij de inge trokken bepalingen is of zou kunnen gesteld zijn worden ontheven van de opgeloopen vervallen verklaring. Art. 4. Artikel 7 van het besluit-wet van 20 Maart 1917 wordt gewijzigd en aangevuld als volgt De Belgische Standaard in zijn blad van 12 December bespreekt in het hoofdartikel een.uittreksel uit het boek van den heer Passe- lecq. Hij heeft het over de verhouding die bestond fti Belgie 't jaar 1910 tusschen Vlamingen en Walen. Het is heel interressant, doch wij moeten ons bepalen bij zijn besluit r Thans zijn er 2.941.417 Walen tegen 4.369.315 Vlamingen. De Waalsche bevolking groeit bijna niet aan. De Vlaamsche wel. -

De Poperingsche Keikop (1917-1919) | 1918 | | pagina 4