ALLERHANDE NIEUWS BELANGRIJK ONZE WELDOENERS 4 Toestand met einde December 1918. De stad begint allengs- kens te herleven; reeds is er tamelijk veel beweging. De inwoners zijn ten grooten deele teruggekeerd en vreemdelingen komen er zich vestigen. Overal is er een dolle jacht naar huizen, meest om die te pachten, maar toch worden er hier en daar verkocht. Naar het schijnt zou het Gouvernement eene kommissie in.' richten voorden heropbouw derstreek. De leden zijn nog niet gekend Het burgerlijk gasthuisthans in de school der Pcenitenten, zaï welhaast terug naar de oude plaats overgebracht worden. D*e geneeskundige dienst rs waargenomen door DT Van Walleghem en Apotheker Notre-Dame. Geen andere geneesheeren zijn in stad. Binnen kort wordt de school der Pcenitenten heropend. ln de gemeenteschool komen nieuwe klassen bij. Met nieuwjaar treedt Heer Emiel De Keirsgieterschoolbestuurder terug in bediening. De rechtbank van Yper wordt voorloopig op het stadhuis ge vestigd. De Nationale bank zou binnen'kort naar stad komen. De siad blijft steeds afgezonderd.... van de wereld. Men leeft er als op een schiereiland. Naar Hazebroeck zijn er twee treinen daags de lijn van Yper, voor Kortrijk en Roeselare, is nog on gebruikt de tram Pope ringhe- Yeurne alleen in voege. De winkels afgeloopen door de inwoners van het bevrijde ge deelte, die al de koopwaren opkoopen, doen de prijzen op eene onmenschelijke wijze stijgen en zoo de levensduurte nog hoogen. Vleesch 10 tot 12 fr. de kilo. Boter van 15 tot 20 fr. Koffie 15 fr. enz. Het brood en de kolen zijn ook erg duhr en min dan ^ervloedig. n Sedert25 December zijn een twintigtal petrollantaarns 's avonds uitgehangen door gansch de stad. Geen ideale verlichting maar iuch al verbetering. De hop geldt tegenwoordig 400 fr. het honderd pond. a - 1 - Raoul Baerty soldaat in het belgisch leger, viel van zijn rij wiel en ontwrichtte zijnen knie. Voor eenige weken rust^!) werd hij naar het hospitaal overgebracht. Bij het reeds bestaande Komiteit der Notabelen heeft men nog vier leden bijgevoegd HH. Boucquey Jozef,. Dupont Camiel, Masschelein Valère en Valcke Emiel. Dat maakt dus 15 leden om de stad te besturen. Rond nieuwjaar was er spraak overal kanttenen.op te richten voor burgers. Daar zouden de levensmiddelen aan billijke prijzen verkocht worden. Wij zijn nieuwsgierig te weten of die kantienen reeds bestaan Gedurig hoort men van diefte on inbraak Bij de kinders Caroen werd op eenen -avond, uit den winkel voor rond de 600 fr. koopwaren gestolen. In de Yperstraat bij de juf fers Gamier heeft men voor 800 fr. waar weggenomen. In de Gasthuisstraat bij Mevr. wed. Billiau zijn dieven in den nacht bin nen gedrongen. Alle deuren open gebroken hadden zij reeds hunne gereedschappen gemaakt om, voor eene aanzienlijke som, kanten mede te nemen. Onverwachts werden zij verraden door een hondje dat niet en sliep en onopgemerkt was gebleven. Onze fox, een oorlogsbeestje dat twee jaren in-de loopgrachten had geleefd en van niets meer verschrikt, liep naar de dieven en ging aan 't blaffen. Door zijn gerucht wekte hij de inwoners en dreef de nachtbezoekers op de vlucht. In hunne haast lieten zij nog hét een en het ander liggen en konnen slechts voor 400 fr. mêe ne- men. In dezelfde plaats zijn nadien nog pogingen gedaan ge weest tot inbraak* alsook bij Jules Debruxjne en jnenige andere nog Naar men vertelt zou een geüdarm de wacht moeten houden voor gansch de stad. 't Ziet er lief uit Op 30 December werd het driejarig kindje van Pintelon-Bo- carrem door eenen auto omvergereden op de'Bertenplaats. Na eenige uren is het wichtje overleden. Bij het uitkomen van de Watoustraat schokte een Amerikaan- sche vrachtauto tegen den gevel van het huis Van Eecke. Alles be paalde zich getiikkiglijk bij lichte stoffelijke schade.' De straatlantaarns bekoren ook de dieven, reeds zijn er eenige van gestolen. Toestand op half Januari 1919. Volgens de optelling van 1 Januari laatst beloopt de bevolking van stad tot 9700 zielen. In Reninghelst zijn seeds rond de 600 inwoners in Westouter rond de 1000. Elverdinghey Vlamertinghe en Boesinghe zijn nog maar weinig bevolkt enkel eenige landbouwers en buit* nlieden. Na Nieuwjaar is men begonnen St Bertinuskerk te kuischen, zoó zal spoedig een zijkoor vrij komen en kunnen gebruikt worden voor de goddelijke diensten. In de Gemeenteschool zijn reeds boven de 300 kinders. Gedurig komen er toe uit de schoolkoloniën van Frankrijk. E. HLambrechlleeraar aan het kollegie (onder den oorlog aalmoezenier in 't leger) is bezig het te doen her stellen. Zoo hoopt men binnen kort het gesticht opnieuw te kunnen openen. E. H. Leo Hellyn is pastoor benoemd te Vichte en E H. Le- Ijeur; onderpastoor op St Bertinusparochie. Proficiat- Vaast Raphaelsoldaat in 't fransch leger, vroeger woonachtig te Poperinghe, verdwenen in 1916 is over eenige dagen bij zijne fa milie teruggekeerd. Nooit was het hem gelukt het minste nieuws te laten geworden gedurende gansch den tijd van zijn gevangenschap. Met 1. October werd de stad w<kr geopend voor de inwoners die kunnen terugkeeren. Onze vluchtelingen mogen naar de streek weerkomen zij moeten hunne aanvraag doen aan General ORTH, chef de la Mission beige, Montreuil-sur-Mer. Een bijzonder dankwoord zijn wij verschuldigd aan deze die zoo goed het doel van ons werk hebben begrepen. Dank hun steun en hulp zijn wij erin gelukt gedurende twee jaren wat balsem bij t$ brengen om de zoo talrijke wonden om er jongens te heelen. Onze weldoeners hebben geenen oogenblik geaarzeld het hunne bij to brengen om zoo bet bestaan van De Poperingsche Keikop te ver- zekere. Nu is zijne taak ten einde, en wij zijn overtuigd dat de gene genheid onzer jongens ook niet te kort blijft om met ons de onder steuners te bedanken. HET BEHEER. Wie denkt nog aan ons jongens, s'nds zij de stieek verlieten. Helpt en steunt ze voort als vroeger J métmtia t *2» i ar

De Poperingsche Keikop (1917-1919) | 1919 | | pagina 4