mgarey, poperirgre, Var Bruwaene - Sarser, M|(DBOUWKRO|iIEK- Invoer van hop in Engeland. Poil de Bretagne d. 0E BEIR-BOUCQUEY, KOLEN Creus-Moncarey, Uit het eerste verslag der Hopcommissie, HOOFDAGENT J. DEHONDT, HANDEL IN 'T GROOT. Noordstraat, 16, POPERINGHE. Aankoop en verkoop van alle Belgische en vreemde weerden. Uitbetaling van interestskoepons. Kostelooze inteekening aan alle uitgaven van actiën en obligatiën. Nopens de werkzaamheden van de extraparle mentaire commissie, welke de lieer Minister van Landbouw ingesteld heeft tot verbetering van de hoppeteelt, heeft de achtbare heer Miserez reeds een eerste verslag laten verschijnen. Het is om zoo te zeggen een kort begrijp van al de voorstel len die de leden van de commissie in de verschil lende zittingen voordregen. Tot nut van onze hoppekweekers, willen we eenige uittreksels uit dit verslag mededeelen, dat we in 't vlaamsch overgezet hebhen. Vooral op twee punten moeten wij onze aan dacht vestigen, namelijk op de verbetering en de bescherming van de hopteelt. Welnu dit woord verbetering vatten wij in den breedsten zin op naar ons inzien bestaat de verbetering niet enkel hierin dat men beter te werke ga om producten van eerste hoedanigheid te bekomen; maar ook daarin dat de handel in hop op een beter wijze ingericht worde Trou wens 't en is niet genoeg voortreffelijke hop voort te brengen 't is nog noodig profit te trekken uit al de pogingen die men doet, en uit al het werk dat men zich oplegt, om alzoo een redelijke ver gelding er voor te bekomen. In een woord, om den hoppekweek te verbeteren moeten de voor waarden van de opbrengst en het verkoopen van de producten ook verbeterd worden. Iedereen bekend dat het noodig is zonder uitstel onze waar te verbeteren, vermits onze hop zoo hoog niet meer geschat wordt, vermits veel brou wers als verzot zijn op vreemde, vooral Duitsche hop, vermits men onze producten zoowel binnen als buiten Belgie zooveel mededinging aandoet. In welken zin dient de hoppekweek zelve ver beterd te worden Ziehier welke wenschen door verscheidene leden worden uitgedrukt. 1. Dat men goede soorten van hop kieze voor elke streek (Aalst en Poperinghe), en dat men daarna wel de planten uitzoeke die de schoonste bellen, met het meeste lupulinegehalte, voort brengen en die best aan de ziekten kunnen weer staan. 2. Dat men de hommelhoven redematig be meste, met een goed en redelijk gebruik te ma ken van phosphaten en potaschzouten, en met geen overvloed van nitraat of ammoniaksulfaat toe te dienen. (Zie het artikel over Bemesting der hop, in het maandschrift de Hopboer.) 3. Dat men de hop aanleide op ijzerdraad ove ral waar men voordeelig draadspan kan aanleg gen dat men er tezelfdertijd ook oplette dat men de blokken wijd genoeg vaneen stelle, om grooten toevoer van lucht en licht toe te laten. 4. Dat men zijn hommelhof wel ondérhoude voor 't wieden, daar de witte schimmelziekte zooveel door onkruid voortgezet wordt, dat 's win ters op den akker blijft staan. 5. Dat men de krachtigste middels aanwende om de ziekten der plant te bestrijden, vooral den zwarten honig en den witten schimmel. 6. Dat men de mannelijke planten behoude. 7. Dat men goed en zorgvuldig plukke. 8. Dat men wel droge, en op de asten een goe den trek voor lucht hebbe, opdat de rook zou weggeleid worden. 9. Dat men de producten dan wel soort bij soort op den spijker afzonderlijk beware dat men ook de producten scheide in verschillende tassen vol gens de kwaliteit. Om de onkosten van den kweek te verminde ren, hebben verschillende leden gevraagd k) dat de inkomrechten op vreemde hoppepersen zou afgeschaft worden, en B) dat de vervoerprijs van de persen zou verminderd worden op de Belgische spoorwegen. Indien wij aan den landbouwer vragen zijn hop te verbeteren, dan heeft de planter ook het recht te verzoeken dat men hem voor deze nieuwe on kosten vergelde. Deze eisch is wel recht en rede lijk, aangezien de hopteler enkel een hoogeren prijs vraagt voor een product dat net geplukt en zorgvuldig gedroogd is dat bijgevolg min afval en vochtigheid behelst, dat een meerdere inwen dige weerde heeft voor den brouwer aangezien bij ook een verlies in gewicht voor de opbrengst ondergaat en hij van een anderen kant meer werk te verrichten en meer onkosten voor le voort- brengst te doen heeft. Ongelukkiglijk in de meeste gevallen is de meerdere prijs die thans voor beter verzorgde waar betaald wordt, daartoe riet vol doende. Daarin is eene hinderpaal voor den voor uitgang gelegen eene hinderpaal, die zoowel de belangen van den brouwer als die van den hop- planter hindert. Om eenigermate dezen betreurlijken toestand te verhelpen, brengt de commissie de volgende wenschen uit1. Verkoop van hop per afzonder lijke soort (witte Rank en Buvrinsche hop voor 't land van Poperinghe Groene Bel, witte Rank en Carnau voor 't land van Aalst. 2. Rangschik king der producten derzelfde soort in drie klassen, volgens de hoedanigheid. 3. Verkoop der waar met een minimum van hoedanigheid (geur, gehal te lupuline, kleur, bewaring, enz 4. Aflevering van getuigschrifte van herkomst, van goede kwa liteit, enz. 5. Het houden van vrije hopmarkten en tentoonstellingen. 6. Het toekennen van pre- miën in geld aan de beste waar die ter markt gebracht of tentoongesteld wordt. 7. Het regelen van den handel, met hem te grondvesten op ze kere grondregels die iedereens belangen vrijwa ren. 8. Het beteugelen der vervalschingen, die in den hophandel geschieden. 9. Het inrichten van onderzoeksbureelen, waar landbouwers, kooplie den en brouwers de kostelooze ontleding der hop mogen vragen 10. Nauwere betrekkingen stellen tusschen de hopplanters en de brouwerijscholen en brouwersbonden. Dit zijn de middelen welke de leden der extra parlementaire hopcommissie voorstellen om de teelt en den handel te verbeteren. Over eenige dagen is een bericht verschenen dat opgeeft welke hoedanigheid hop in Kngeland ingevoerd is, gedurende de maanden September, Octob. en Novemb. 1904. (1 centenaar 100 pond.) September. Uit 't vasteland (Frankrijk, Belgie, Duitschland, enz 24,617 centenaars. Amerika 3,500 November. Uit 't vasteland 52 761 Amerika 12 761 Australië 8 December. Uit 't Vasteland 22.073 Amerika 43.998 Australië 1.450 Tezamen 161.168 Alzoo leverde het Europeesch vasteland 62 tegen Amerika 37°)0. flIEU WS. Schrikkelijke spoorwegramp op de lijn Rij ss el-Par ijs. Een schrikkelijk ongeluk is gisteren Vrijdag avond gebeurd. De express van Ryssel is gebotst op de exprestrein van Kales Men telt reeds tien dooden en een dertigtal gekwetsten. De dooden zijn afgrijselijk om zien. Men is bijna zeker dat er nog dooden under de puinen liggen. BLANKENBERGIIE. Zaterdag laatst waren twee werklieden op eeue stelling aan 't werken aan den bouw van M. Fraa- chomme toen eensklaps 'een gekraak zich liet hooren en de twee mannen op de grond geslingerd werden. Men bracht hen alle twee over naar het gasthuis, de eene Jan de Ryken werd erg gekwetst aan de beenen en het hoofd, de andere Jules Win dekens 18 jaar oud was zoo erg gekwetst aan het hoofd, dat men bijna geene hoop heeft hem te redden. DESSELGHEM. Zondag rond 6 ure's'avonds zijn twee huizen toebehoorende aan twee landbouwers M. Teir- linck en M. Snauwaert ten gronde afgebrand Er bestaat geene verzekering en allesmeubels, vlas. geiten, konijnen enz. is er in gebrand. M. Snauwaert heeft tien kinderen en M. Teirlinck drie De oorzaak van den brand is onbekend. KORT RIJK. Bijna dagelijks heeft men deze week in de eene of andere plaats gepoogd in te breken. Vrijdag heeft men inbraak gedaan in eene fabriek van weefsels 80 Groeningelaan, en bij middel vaneen krik een kofferfort van 200 kilos opengebroken gelukkiglijk was er maar 195 fr. in Zaterdag nacht heeft men al de duiven en konijnen van Cy- riel Coussemant gestolen. Zondag nacht heeft men ingebroken bij Ivo Desmet en er een gouden uur werk, twee nieuwe kostumen en een geladen re volver mede genomen. De inwoners hebben niets gehoord en hebben ook op niemand geene ver moedens Maandag nacht hebben schelmen in twee plaatsen gepoogd binnen te brekeu zonder dat liet hun lukte, bij Debaele Arthur Gentsche steenweg waarde inwoner gewektdoor het blaffen van zijnen hond hun verjagen heeft en bij M Degeyne waar zij door het een of het (ander gerucht moeten op de vlucht gedreven geweest zijn. Den nacht van Dinsdag tot Woensdag poogde men in te breken bij M Bouvier, brugstraat, die door het gerucht ontwekte. Hij kwam beneden en vondzijne deur open op straat gekomen zag hij viermannen vluchten die een revolverschot op hem losten. - Een onderzoek is geopend en zonder twijfel zal de politie in 't korte op de spoor zijn van die stoutmoedige dievenbende. Verledene week meld men dat de genaamde Dejonckere sedert, eene week verdwenen was. Zaterdag is zijne vrouw naar de politie gaan ken baar maken dat zij eenen brief kwam te ontvan gen van haren man uit Antwerpen waarin hij baai' liet weten dat hij besloten was te vertrekken naar Amerika. KOMEN. M Delorge 34 jaren van Kortrijkdie overeeni- gen tijd te Komen door een wageu overredeu en een been gebroken werd is deze week te Kortrijk overleden. SINT-ANDRIES bij Brugge Woensdag wilde de vrouw Despriet haar vuur aauwakkeren eu goot petrol in de stoof. Aan stonds sloeg eene vlam van onder uit de stoof en deelde zich mede aan de kleedehenvan haar 3 jari kind die gansch verbrand werd en korts daarna overleed Gouden Medalie le Oostende in 1888 Zilveren Medalie te Brussel in 1888 en Gouden Medalie te Tunis in 1889. Volledige en Zekere Genezing in weingen tijd van SCIATIEK. FLERECIJN, RU MAT I EK, LENDENZEER, enz, door het ge bruik der anti-rumatische Wol, gebreveteerd voortbreng-§^|§| sel, gemakkelijk middel '-v-U/; en aanbevolen door al de geneesheerën. Algemeenen depot voor alle landen. ELISA VAN HOUTRYVE, 72-74, Scheepsdaelelaan, te Brugge. Zij is ook voorzien van gebreveteerde Brei- saaiette Poil de Bretagnevoor Calecons, Kou sen, Slaaplijven, enz. In 't klein in alle steden van 't land. Te bekomen bij Sansen-Decorte, Poperinghe. De ontroomer Melotte is de wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bel gie gebruikt. In het jaar 1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Engeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Alrika, Argentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, de meest gekende, omdat hare kwaliteiten overal gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. PAARDENMARKT, POPERINGHE. wmmjzjb Magazijn van alle landbouwmaebienen; meubel- en ouwartikels; engelsche bedden specialiteit van gegal- aniseerden draad voor hoppe; fhurneelen in ijzer en in operpompen en lood; amerikaansche waschkeern dakpapier; doorndraad; tralliedraadbasculen; enz. enz. STADEN. De genaamde Ilenri Kuiper, bijgenaamd Kloef, had een put gegraven van acht voet lang en zes en twintig voet diep Dinsdag voormiddag is Kui per met vrouw en dochter, die hem hielpen, ten gevolge eener instorting in dezen put gevallen. Zonder spoedige hulp zouden zij alle drie om gekomen zijn. Berieht aan de kandboameps. Ik heb de eer u te laten weten dat ik voorzien ben van Zaailijnzaad voort komende uit Pas-de-Calais en Normandie. Deze Zaden zijn gewassen in landen bij zonderlijk gebruikt om Zaaizaden voort te brengen. Terzelfder tijd laat ik u weten dat ik ook voorzien ben van Tonnelijnzaad, Beetraap- en Klaverzaad, ook voort komende van andere landen. Hopende, Mijnheer, door mijne goede waren en mijne voordeelige prijzen met uwe orders vereerd te zijn, bied ik u mijne beste groetenissen aan. Cafe de la Paix, Groote Markt. POPERINGHE. NOTA.—Vier maanden tijd van betaling voor de solvabele personen, 2 ten honderd korting voor komptante betaling. BERICHT, Ik heb het genoegen het geacht publiek kenbaar te maken dat ik een handel in alle slach van kom te beginnen, zooals; Monsche, Fresne, Braisetten, Fijne, Droogkolen. Brikketten, deze zijn van de beste hoedanigheid en aan prij zen buiten alle concurrentie. Uwe geëerde orders verwachtende, aan de uitvoering derwelke mijne beste zorgen zullen be steed worden, bied ik u mijne beste groetenissen. herberg S. Omer, Kleine Markt, Poperinghe BERICHT. Ik heb de eer het publiek kenbaar te maken dat ik zal uitgaan om te wasschen en te kuisschen, alsook om naaiwerk te doen. Zich te begeven Werfstraat, 148, TELEFOON 16. In 't PARADIJS. Huis gesticht in 1836. Groote keus van rauwe en gebrande Koffies bijzondere merken: Café du Paradis; Café réclame, B Café extra fin A. Alle slach van suikers (Tirlemont) en siropen voor pasteibakkers, enz. Dépot van de echte Amerikaansche Petroleum (Lux-Oil) de Suikerij (Vanneste, opvolger Egide Vander- heyde); den Rijst stijfsel (Amidon, Ours blanc); de Stoofpommade (Pate Gauloise)de Wasch- poeier (Lessive du Génie, en van 't Paradijs Lavocumde Chocolade ('t Paradijs); het Metaalkuisch (Putz-Rasta, Savon a polir)de SuL fers (Gloria, Holzer). Zuivere Wijnazijn en Olijfolie. Mostaard en Peper Maalderij.Sulfer bloem en Sulfer in stok ken, Merk K. R. Beste Hollandsche- en Goudakaas. - Gedroog de Fruiten. Bloem, Rijst, Zeepen, Verwen, Olieën, Zaden, Beschuiten, Papier; Allerhande Kruidenierswaren, Specerijen en vele andere Artikelen. Beste Bordeaux Wijnen, Likeuren en sterke Dranken. Champagne Mercier. WISSELKANTOOR I te O ifxrj&j*. !Wk. - .-yM,-. 'jPlïbf&Mty&i -.7 - O-O-ö-O-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1904 | | pagina 2