MNDBOUWKRONIEK. nieuws. J. DE BEIR-BOUCQUEY. Ëefieht aan de Landbouw. VAN BRlMÉjiÈ - SAflSEli, In de Gouden Sehoen. eheyt - Depoers. HOOFDAGENT Poil de Bretagne POPERINGHE. Bijzonderheid Noordsch Deel Inlandsch Hout, Pitchpine. KOLEN Creus-EVIoncarey, Gansch de opbrengst (bellen en ranken) Sterfgevallen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. J. DEHONDT, Veurnestraat, 56, (dicht bij de Gendarmerie,) FIJNE BOTTI ENEN TAFELPOOTEN", Balusters Kolommen voor Trappen, enz. BERICHT, KIST Het bemesten der hop. De hop is eene veel vereischende plantook vraagt zij een en vruchtbarenhumusrijken en diep omgewerkt en grond. De ontleding leert ons dat sommige soorten hop. voor eene gemiddelde opbrengst van 1500 k. droge bellen per hectaar, nagenoeg de volgende hoeveelheden voedstoffen opnemen Stikstof Fosfoorzuur Potasoh Kalk Magnesia 192 k. 40 k. i38 k. 154 k. 54 k. Opbrengst tarwe graan en stroo) Stikstof Fosfoorzuur Potasoh Kalk Magnesia 94 k. 34 k. 53 k. 32 k. 15 k. Eene goede hoeveelheid gemengd stalmest. 30000 k. per hectaar is dus hoogstens aan te bevelen stalmest geeft niet alleen de noodige voedende bestanddeelen, hij verschaft ook humus en maakt den grond doordringbaar voor lucht en warmte De stalmest zal zooveel mogelijk vóór den winter toegediend worden. Hoe rijker de stalmest is hoe beter, daarom ook zal men zooveel als 't zijn kan den besten mest voorbehouden. In sommige streken gebruikt men oliezaadkoeken om de hop te bemesten zoo bekomt men fijne en geurige hop Het is dusvolgens langs dien kant ook wenschelijk de huisdieren krachtig te voede ren en daartoe gezonde voederkoeken te gebrui ken wil men besten stalmest bekomen en dezelfde voordeelen genieten die het gebruik van koeken als meststoffen verschaft. Indien de hopteler over geene voldoende hoe veelheid stalmest beschikt, dan zal hij met voor deel zijne toevlucht nemen tot compost of mengmest die samengesteld werd uit allerlei plantaardigen afval zooals onkruid, kaf, bladeren, vagelingen, hopranken, enz, Dit mengmest nu en dan eens begoten met ale en omgezet is uiterst goed geschikt om de hop te bemesten vooral als men er 1000 k. kalk, 600 k. ijzerslakken en 600 k. kaïniet voor eene hectaar - bijmengt. In geval dus stalmest en compost vóór den winter niet kunnen toegediend worden dan zal men ze vroeg in het voorjaar inwerken. Zoo nochtans deze meststoffen totaal ontbreken kan men zich kunstvetten van organischen aard (guano, bloedmeel, enz.) aanschaffen of ook scheikundige vetten gebruiken, alhoewel noch tans deze meer van pas komen als aanvidlende meststoffen. Men onthoude zich van uitsluitelijk scheikundige vetten te gebruiken ten einde te vermijden dat de grond stijf en vast worde. Het teruggeven van de hopranken aan den grond ware ook een middel om dezen in goede voor waarden te behouden en om veel vetten te besparen. Het is aan te raden de ale en den beir in ver scheidene keeren te gebruiken, zoo bij voorbeeld, vóór en na den winter alsook op het oogenblik dat de plant in volle groei komt. Laattijdige be mestingen van snel werkende vetten zijn in 't al gemeen af te keuren.daar zij ipaar al te veel de ontwikkeling der bladeren bevorderen en door gaans grove en weinig geprezen bellen voortbren gen. Ale en beir kunnen vervangen worden door sodanitraat of zwavelzuren ammoniak die men in kleine hoeveelheid en in twee, drie keeren zal toedienen. Men zal bemerken dat de meeste vetten die men in de hopteeld benuttigt vooral stikstof houdende meststoffen zijn en betrekkelijk weinig josfoor- zuur en potasch behelzen. Het is nochtans alge meen bekend dat fosfoorzuur en potasch eenen bijzonderen goeden invloed uitoefenen op de vruchtontwikkeling, in andere woorden, op de hopbellen, alswanneer de stikstof integendeel de plant meer groeikracht aanzet. Stikstof geeft gewichtforfoorzuur en potasch geven hoeda nigheid. Welnu de hopkweeker moet zooveel mogelijk het een en het ander betrachtendaar om ook moet hij eene gepaste verhouding in zijne meststoffen daarstellen en, benevens de hof- mesten eene zekere hoeveelheid minerale hulp- vetten gebruiken. Alzoo doende zal de plant ook kloeker worden en meer weerstand bieden aan de ziekten. De ontleding inderdaad bewijst dat de voedende bestanddeelen die de plant uit den grond opneemt op ongelijke wijze in hare ver- schillige organen verdeeld worden Zoo zien wij dat 1000 k. droge bellen bevatten Asch Stikstof Fosfoorzuur Potasoh Kalk Magnesia 66 k. 32 k. lik. 23 k. lik. 3,6 k 1000 k. droge ranken Asoh Stikstof Fosfoorzuur Potasoh Kalk Magnesia 38 k. 15,7 k. 4 k. 11 k. 13 k 2,7 k. Daaruit blijkt dat de hopbellen meer behoefte hebben aan minerale bestanddeelen dan de ranken en voornamelijk meer fosfoorzuur en potasch be nuttigen Er dient daarvan rekening gehouden te worden in de wijze van bemesten De hopplanters welke vóór den winter, geen gebruik zouden ge maakt hebben van fosfoorzuur- en potaschhouden- de meststoffen zullen wel doen in de lente 600 k ijzerslakken en 200 k. zwavelzure potasch, aan hunne hop toe te dienen. Deze meststoffen moeten good ingewerkt worden. Kortom men mag niet vergeten dat de hop eene buitengewone snelgroei ende plant is en dat daarom de noodige voedende bestanddeelen in voldoende hoeveelheid, in ge paste verhouding en in opneembaren toestand moeten ter barer beschikking gesteld worden voor het oogenblik dat zij haar voedsel noodig heeft. Ziehier eene bemestingsformuul welke slechts vooruitgezet wordt om te dienen als richtsnoer, maar die, volgens de omstandigheden, van den eenen hoplochting tot den anderen, moet gewij zigd worden. 20 tot 30.000 k. stalmest, ofwel eene voldoende hoeveelheid mengmest. (vóór of onmiddelijk na den winter in te delven 150 hectoliters ale, (in verschillige keerea toe te dienen.) 600 k. ijzerslakken, 600 k. kaïniet, (zoo vroeg mogelijk in te delven.) Desnoods 200-300 k sodanitraat of zwavelzuren ammoniak, (in den zomer.) Deze formuul is berekend per hectare. (Eene hectaar is gelijk aan 325 Aalstersche roeden of 400 Brabantsche roeden.) Het ware hoogst wenschelijk dat elke hopteler kleine proeven aanlegde ten einde te onderzoeken welke voor zijnen grond, voor zijne soort enz. de best geschikte bemesting mag wezen. Nogmaals eene. algemeene formuul voorschrijven is eene onmogelijke zaak. Getrokken uit de Hopboer H. MlSEREZ. Over de GAZE. De steden Poperinghe en Waasten zijn overeen gekomen met M. De Brouwer voor de verlichting door de gaze. De zaak is dus beslist; Yper zal het middenpunt zijn en de gasketel zal er geplaatst zijn bij de statie, langs de Dickebusch-kalsijde Diefstal te POPERINGHE. In den nacht van 25n tot 26n dezer, in de her berg «Pare St Georges bewoond door Auguste Merlevede, Reninghelst-kalsijde, zijn 4 hennen en een schoonen vechthaan gestolen geweest De haan, toebehoorende aan M Cyrille Crevits. had Zondag laatst gevochten en gewonnen te Robaais, hij moest Zondag 29 vechten in dezelfde stad voor een prijs van 300 fr. De dieven zijn onbekend. VLAMERT1NGHE Aloise Coene, landbouwer, woonde dinsdag morgend eene mis bij in de parochiale kerk toen hij eensklaps ten gronde zakte Alle zorgen waren vruchteloos Men kon niet anders dan de dood be- statigen Ongeluk te MOORSLEDE. - Een doode en twee gekwetsten. M. J Vincken. staatsveearts H. Dewitte en de baas van 't Halfwege huis» te Passchendaele kwamen Maandag avond rond 5 uren in rijtuig van Zonne- beke toen op 't gehucht Broodhende het peerd op eens verschrikte en op hol ging. De drie personen het gevaar ziende sprongen uit hun rij tuig. M. Vincken is gekwetst aan de beenen, De- res van Passchendaele lijdt groote pijnen aan den kno zei en H. Dewitte die bewusteloos bleef liggen is denzelfden nacht overleden. Diefstal te Sinte CATHARINA, bij Heule. Maandag namiddag rond 4 uren kwam een lieer in de woning van Vanwalleghem, 75 jarige man, wonende met zijne dochter Leonie 40 jaren oud, en vroeg of hij geen aardappelen te koop had, de ouderling geleidde hem in den weefkamer binnen en toonde hem de te koop zijnde aardappelen waaruit hij er eenige nam als staal en 20 cent. betaalde zeggende 's anderendaags terug te komen Dinsdag morgend werd de dochter door gerucht aan een venster gewekt, zij ontstak een .petrol lamp en op het zelfde oogenblik sprongen drie mannen voor haar, sloegen de lamp uit hare han den en wierpen haar terug op haar bed, twee der kerels bleven bij haar en mishandelden haar erg, de vader gerucht horende riep om hulp maar de derde kerel kwam bij hem en onder doodsbedrei gingen deed hem de schuilplaats van zijn geld too non De ouderling duidde hem een kas aan waaruit de schelm rond de 100 fr. en een pare gouden oorbellen roofde. Maar het hulpgeroep had gehoord geweest door den gebuur Verchoore die langs voren zijne deur vastgebonden vond, hij ging langs achter twee dienstknechten van D'hondt verwittigen en beiden met vorken gewapend hiel den de wacht aan de deur van Vanwalleghem. De drie kerels sprongen buiten en een hunner kreeg eene steek van een vork, doch de kerels bedreig den de knechten met een revolver, daardoor was het onmogelijk ze te vervolgen, de dieven waren binnen gedrongen al het venster waarbij de aard appelen lagen en die met geen houten venster voorzien was. De gendarmerie van Kortrijk heeft een onderzoek ingesteld, een persoon van Heule is aangehouden. KORTRIJK. Maandag rond 1 1)2 ure bevond A. Lobel, 18 ja-ar oud, zich met eenige vrienden in de wacht zaal van 3® klas. Een 19jarige kerel ging bij hem om tabak te vragen, daar hij dit niet spoedig kreeg sprong hij op Lobel toe. greep hem bij het hoofd en beet hem bijna de helft van het linkeroor af. De jongeling verloor veel bloed en werd de noodi ge zorgen toegediend door M. Ghuyots. De dader is gekend en aangehouden. IS EG HEM. Over eenigen tijd werd een diefstal gepleegd bij M Valandeghem te Kmelghera. Op het ontvangen van eenen naamloozen brief, heeft liet parket huis- zoek gedaan bij Cyril le Demuynck van Iseghem en er eene hoeveelheid kleergoed ontdekt voortko mende van den diefstal Demuynck had die voor werpen gekocht aan drie mannen van Ingelmun ster, waarvan twee reeds aangehouden zijn. Het onderzoek wordt voortgezet, een breister en an dere personen hebben eene hoeveelheid sayette en kleergoed dat zij van Demuynck ontvangen hadden om te bewerken aan de politie gegeven. Alles komt voort van den diefstal. De E. H. Raepsaert, pastor te Gheluvelt is Zondag overleden in den ouderdom van 63 jaren. DeZ. E. H. Feys, pastoor te Dickebusch, is donderdag aldaar overleden. Mgr de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot Directeur der Damen Benedictinen te Pope ringhe, de E. H. Godderis, gewezen professor in 't college derzelfde stad. BB3S De ontruomer Melotte is de wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bel- gie gebruikt. In het jaar 1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Engeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Afrika,Argentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, de meest gekende, omdat hare kwaliteiten overai gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. PAARDENMARKT, POPERINGHE. "MüjjgMa rtsrs» lii. Magazijn van alle landbouwmachienen; meubel- en bouwartikelsengelsehe bedden specialiteit van gegal- vaniseerden draad voor hoppe; fourneelen in ijzer en in koper; pompen en lood; amerikaansche waschkeern ^liPliilp11 dakpapier; doorndraad: tralliedraadbasculen; enz. enz. Gouden Medalie te Oostende in 1888 Zilveren Medalie te Brussel in 1888 en Gouden Medalie te Tunis in 1889. Volledige en Zekere Genezing in weingeu tijd van SCIATIEK, FLERECIJN, RUMATIEK, LENDENZEER, enz, door het ge bruik der anti-rumatische Wol, gebreveteerd voortbreng-#? x sel, gemakkelijk middel en aanbevolen door al de geneesheeren. Algemeenen depot voor alle landen. ELISA VAN HOÜTRYVE, .72-74, Scheepsdaelelaan, te Brugge. Zij is ook voorzien van gebreveteerde Brei- saaiette Poil de Bretagnevoor Calecons, Kou sen, Slaaplijven, enz. In 't klein in alle steden van 't land. Te bekomen bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Ik heb de eer u te laten weten dat ik voorzien ben van Zaai lijnzaad voort komende uit Pas-de-Calais en Normandie. Deze Zaden zijn gewassen in landen bij zonderlijk gebruikt om Zaaizaden voort te brengen. Terzelfdertijd laat ik u weten dat ik ook voorzien ben van Tonnelijnzaad, Beetraap- en Klaverzaad, ook voort komende van andere landen. Hopende, Mijnheer, door mijne goede waren en mijne voordeelige prijzen met uwe orders vereerd te zijn, bied ik u mijne beste groetcnissen aan. Café de ia Paix, Groote Markt. POPERINGHE. NOTA.—-Vier maanden tijd van betaling voor de solvabele personen, 2 ten honderd korting voor komptante betaling. WISSELKANTOOR. Noordstraat, 16, POPERINGHE. Aankoop en verkoop van alle Belgisch en vreemde weerden. Uitbetaling van interestskoepons. Kostelooze inteekening aan alle uitgaven van actiën en obligatiën. t w ihb is VAN VOOR MANNEN, VROUWEN KINDERS Amerikaansche en Engelsehe fatsoenen worden in alle lederen met de hand gemaakt. Lichtheid en sterkte gewaarborgd. Groote keus van Werkschoen, Slaffers, Moliè- ren, enz. Alsook van Feuters, Caoutchoucs, Galochen, Lizieren, Espadrillen, Zeilschoenen, enz. Voor alle herstellingen spoedige bediening. Alles aan zeer genadige prijzen. Veurnestraat, POPERINGHE. Stoomzagerij en Mekaniesche Houtbewerking, Alle slag van Lijsten, Draaiwerken ZOO ALS Fabriek van Mekanieke LUIKEN in alle slag, en toebehoorten die betrek king hebben op de nijverheid van de MEKANIEKE LUIKEN. Ik heb het genoegen het geacht publiek kenbaar te maken dat ik een handel in alle slach van kom te beginnen, zooals: Monsche, Fresnc, Braisetten, Fijne, Droogkolen. Brikketten, deze zijn van de beste hoedanigheid en aan prij zen buiten alle concurrentie. Uwe geëerde orders verwachtende, aan de uitvoering derwelke mijne beste zorgen zullen be steed worden, bied ik u mijne beste groetenissen. herberg S. Omer, Kleine Markt, Poperinghe It A IL

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2