liflfJDBOUWKHONIEH- NIEUWS. Berieht aan de Landbouwers. VAN BRUWAENE SAKSEN, In de Gouden Sehoen. im L,I1UPUIS, APOTHEKER TE JU MET. Hoe de Roode Pillen uierken ROODE PILLEK L. DUPUIS van Poperinghe en omliggende, Het belangrijkste fflusikaal festival Oostende. Badseizoen 1905. voor 16,650 Frs. Premiën. WlSSEIiRflffTOOR. POPERINGHE, Bijzonderheid KOLEN Creus-iVïoncarey, DAMEN 't is het beste en het meest verspreid Het bemesten der Hop. De hopplanters hebben allen met veel belang het artikel van den heer Staatslandbouwkundige Misp:rez gelezen, dat handelde over het bemesten der hop. De eene of de andere zou misschien ver keerd kunnen te werk gaan daarom zullen we eenige aanmerkingen nopens 't gebruik van zeke re meststoffen geven. In 't bemesten moet de landbouwer altijd twee dingen voor oog hebben A) de samenstelling van de plant, B) de natuur van den grond waarin zij zich bevindt. Welnu elke kopplanter kent door gaans meer of min den aard van den grond (leem grond) waarop hij hop plant, doch dikwijls verliest hij uit het oog dat de hopplanten, en vooi^al de knops of bellen, buiten stikstof ook nog veel phosphorzuur, potasch en kalk bevatten. Dienten gevolge houdt hij zich somtijds aan stikstofmest alleen, zonder potasch en phosphoormest op zijnen akker toe te dienen. En toch, vermits hij niet alleen een overvloedige opbrengst maar ook vruchten van goede kwali teit wil bekomen, moet hij die drie voornoemde grondstoffen in gepaste hoeveelheid aan de hop toe dienen stikstof, phosphorzuur en potasch. Indien die drie meststoffen in voldoende verhou ding aan de planten gegeven worden, dan zullen ze op de beste wijze benuttigd worden door de hop, zonder dat de landbouwers tegenslagen heb ben of nuttelooze onkosten doen. In onze streek speelt de stalmest de hoofdrol in de bemesting hij houdt immers den klijtgrond open, mul en vruchtbaar; hij laat beter lucht en warmte indringen hij verteert maar langzaam. Doch als ge de samenstelling er van beziet, ge.zijt seffens gewaar dat hij, alleen gebruikt, niet vol doende is, daar hij weinig phosphorzuur bevat. Trouwens geteerdestalmest houdt in, op 1000 Kgr 5 stikstof, 2 phosphorzuur, 5 V» potasch en 7 kalk. Merkt wel op wat al de landbouwkundigen zoo dikwijls herhaald hebben de stalmest, op het land gebracht, wordt best zoo gauw mogelijk ingeploegden dat vóór of onmiddelijk na den winter. De ale (bold), die het meest uit den vloeimest van de dieren bestaat, bevat maar weinig voeding stoffen in een grooten omvang. Op 1000 kgr. bevat goede ale gemiddeld 3 y% stikstof, 1)10 phosphor zuur, en 5 potasch. Doordien deze voedstoffen hier in opgelosten staat zijn, werken zij zeer snel. De ale echter behoort men in vei'scheidene keeren toe te dienen, vóór en achter den winter, en als de hopplanten in vollen groei komen. Door de twee voorgaande meststoffen alleen te gebruiken, heeft men te veel stikstof toegediend en te weinig phosphorzuur. Geeft ge daarnevens, gelijk vele hopplanters plegen, eene belangrijke toemaat sodanilraat (zout genaamd in den wan del), dan zult ge die ongepaste verhouding tus- schen stikstof en.pliosphorzuur nog vermeerderen. En wat zal uwe uitslag zijn Als ge uw koren opjaagt met nitraat, het staat geheel weelderig en vei, maar komt er een ï^egen- vlage op, het valt ten gronde nèer, omdat de ko renstengels niet krachtig, niet straf genoeg waren Met de hop hebt ge een gelijkaardig verschijnsel, als ge te veel stikstofmest gebruikt. Uwe planten zijn fel aangejaagd de ranken en bladeren ont wikkelen zich ovexwloedig, de bladeren worden zelf grooter en donkerder gekleui'd, de ranken klimmen machtig hoog Maar... uwe planten worden te week, te waterachtig, en kunnen zoo wel tegen de ziekten, den zwarteix roetdauw en den witten schimmel, niet weerstaan. De knops of bellen zijn zoo x'egelmatig niet gevormd, noch schoon gesloten zeifs als er overvloed van stik stofbemesting is, doorgroeiende bellen en ontstaan er baai'dknops, bellen met doorgeschoten blaadjes. Opgepast dus, hopplanters Niet te veel stikstof- bemesting, vooral ni traat, met Hen keer toedienen! Trouwens zout geeft geen ander plantenvoedsel dan stikstof: het moet dus altijd gebruikt worden in samenwerking met phosphorzuur, potasch en kalk, tenzij als de gixxnd veel van die stoffen bevat j ofwel door zijn eigen samenstelling ofwel door overblijfsels van de vorige bemesting. Nopens het gebruik van sodanitraat geeft M. De Keyser, landbouwkundige, den volgenden raad: 1° Nitraat geven inde lente (niet achter de maand Juni) om den groei van de hop te bevor deren 2° Niet vermengen met vochtig superphosphaat; 3° Uitstrooien, maar ineggen om het te dekken 4° Altijd bij droog weder uitstrooien. Maar nog beter ware het voor den hoppekweek het zout te vervangen door ammoniaksulfaat, dat veel trager weiiet, en dat 20 ten honderd stikstof bevat, terwijl nitraat er maar 15 inhoudt. A. D. J. POPERINGHE Dinsdag avond werd de heer Politie-Kommis- saris alhier verwittigd door den heer Statie-ove!1- ste van Abeele dat er zich in het hotel van Mr. Denecker 3 vexMachte personen bevonden. Hij be gaf er zich naartoe, veigezeld door de gendarmen en vond er aldaar de zoogezegde personen. Zij ver klaarden drie Fransche deserteurs te zijn en zeg den ontsnapt te zijn uit het militaix^e hospitaal te Rijssel in den nacht van Zondag tot Maandag. Zij zegden te voet gekomen te zijn tot Yper en den nacht van Maandag tot Dinsdag daar overgebivicht te hebben in een rijtuig van le klas in de statie. Hard ingeslapen zijnde, wierden zij den Dinsdag morgen buiten hunne wete medegevoerd tot Abeele, alwaar men hun tijdens het bezoek vaxx. den toldienst had wakker gemaakt en doen af stappen. Daar zij alle drie in staat van landloope- ï'ij waren, zijn zij aangehouden geweest en door de politie rechtbank, Woensdag alhier veroordeeld geweest om gedurende twee jaar in een bedelaai's- werkhuis opgesloten te worden. De eene was gestraft door het hof van assisen van Douai voor 5 jaar gevang voor diefte. De an dere voor landlooperij en slagen voor 2 maanden en de deixle voor 15 maanden gevang mits hoofde van desertie. Woensdag namiddag is het parket alhier afge stapt om over te gaan tot de lijkschouwing van een kind dat alhier Dinsdag morgend dood gevon den geweest was in zijne wieg en waarvan de oorzaak des doods niet juist kon bepaald zijn. Uit de lijkschouwing is gebleken dat het overleden is aan eene dubbele pleux^esie. OOSTKAMP. In een gevecht heeft G. Stevens, mijnwex'kerT 23 jaar een anderen jongeling II. De 3rande zes messteken toegebracht. De toestand van het slacht offer is zeer erg, de dader die aangehouden is was denzelfden dag uit 't Walenland terug gekeerd. ZANDVOORDE. Zaterdag kwamen de echtgenooten Crick terug van Yper markt per kar, zij hadden bij hun voor rmnd de200 fr. eiex^en en 10 liters likeuren. Opeens verschrikte het peerd voor eene hondenkar en ging op hol. De kar werd tegen een paal geslegen en viel in een gracht Crick is erg gekwetst en de vrotxw is bedlegerig van den doorstaanden schrik. Men i-ekent de schade op 250 franken. KOMEN. Zondag avond heeft J. Vuylsteke van Ten Brie- len een zoo geweldigen slag met een steep toege bracht aan den jachtwaker Coudron, in de herbei'g der WeCattel, dat Coudron gansch het schoudei*- been gebroken was. Een onderzoek is geopend. Vuylsteke beeldde zich in dat de jachtwaker zijn hond gedood had en het was daarover dat hij zich wilde wreken. OOST-ROOS EBEKE. Twee vrouwen en een man van duitschen oor sprong zijn alhier aangehouden, zij doorliepen het dorp en vroegen tegen de landbouwers of zij geen fransche muntstukken hadden van 1899 waarop zij winst boden, terwijl zij hielpen zoeken, namen zij eenige stukken en verlieten alsdan de woning. Ze zijn naar Brugge ovex^gebracht geweest. ME ENEN. Zondag namiddag om 5 ure is de herberg in Breda Vandermerschplaats, gansch afgebrand. Niets is kunnen gered worden; er bestaat verze- kerig. Maandag namiddag rond 3 ure heeft Remi Tam- boryn, onderbrigadier der belgischo tolbeamten, zich met een revolver door den kop geschoten, men denkt dat hij zelfmoord gepleegd heeft omdat hij op het punt was eene straf te ondergaan voor nalatigheid in zijn dienst. De man is 43 jaar oud, gehuwd en vader van 2 dochterkens. YPEREN. Zondag avond een fransch deserteur die in de herberg der We Librecht, statiestx*aat was, miek gebruik van eene korte afwezigheid der vrouw om de tooglade te ledigen die 40 fr. inhield. Men heeft hem zien vluchten in de richting van Ko men, doch is hij nog niet aangehouden. Donderdagavond rond 7 uren gingen M. Bonte van Boesinghe en zijne vrouw huiswaarts in rij tuig. Het paard dat M. Bonte voor de eerste maal ingespannen had vei'schrikte bij de herberg Stee- nenbrug en ging op hol. M. Bonte en zijne vrouw wei'den uit het rijtuig geworpen maar waren ge- lukkiglijk niet gekwetst. Het rijtuig is gansch in stukken. BOVEKERKE bij Dixmude. Zaterdag is er bij de landbouwer Deschrijver een kalf geboren met twee koppen, 4 voorpooten, 2 achterpooten en 2 steerten. KORTRIJK. A. Lava, J. Deckmyn en J. Christians verledene week aangehouden voor den diefstal gepleegd te Heule en in verscheidene plaatsen te Kortrijk, hebben volledige bekentenissen gedaan. Nog twee aanhoudingen hebben gister gedaan geweest, deze van G. Beman en Mathilde Noppe. I)e stad Oostende, de schoonste der badsteden, met, haar heerlijk Strand, haren prachtigen Dijk, haar Kursaal en haar nieuw opgebouwen Schouw burg, welke haar de Kon ngin der Badsteden maken, richt voor het zomerseizoen 1905, van Sinxen tot en in begrepen 17 September, een Buitengewoon Muziekaal Festivaal in; alle Zondagen woixlen aangenomen als dagen van uitvoering. De premiën bex^eikende eene som van i6,65o fr. zullen onder de Maatschappijen van Harmonie, Fanfaren en Zang, van het land en den vreemde, die zullen deel nemen aan het Festival, verlot worden De inschrijvingen worden ontvangen tot 25 Mei. Voor de inlichtingen en prospectus, gelieve men zich te wenden tot den SEKRETARIS van het inricktingscomiteit, den heer Georges Daveluy, 105, Kapelleslraat, OOSTENDE. ïvleng-eling-en. Jonge dame (zuchtend).Ach, en om dokters vrouw te worden is het nog veel moeilijker. Ik heb de eer u te laten weten dat ik voorzien ben van Zaailijnzaad voort komende uit Pas-de-Calais en Normandie. Deze Zaden zijn gewassen in landen bij zonderlijk gebruikt om Zaaizaden voort te brengen. Terzelfdertijd laat ik u weten dat ik ook voorzien ben van Tonnelijnzaad, Beetraap- en Klaverzaad, ook voort komende van andere landen. Hopende, Mijnheer, door mijne goede waren en mijne voordeelige prijzen met uwe orders vereerd te zijn, bied ik u mijne beste groetenisscn aan. J. DEHONDT, Café de la Paix, Groote Markt. POPERINGHE. NOTA.Vier maanden tijd van betaling voor de solvabele personen, 2 ten honderd korting voor komptante betaling. Noordstraat, 16, POPERINGHE. Aankoop en verkoop van alle Belgische en vreemde weerden. Uitbetaling van interestskoepons. Kostelooze inteekening aan alle uitgaven van actiën en obligatiën. I fijfeüips - J «iBihiittiimuribiig Veurnestraat, 56, (dicht bij de Gendarmerie,) VAN FIJNE BOTTI EN EN voor MANNEN, VROUWEN KINDERS Amerikaansche en Engelsche fatsoenen worden in alle lederen met de hand gemaakt. Lichtheid en sterkte gewaarborgd. Groote keus van Werkschoen, Slaffers, Moliè- ren, enz. Alsook van Feuters, Caoutchoucs, Galqchen, Liziei-en, Espadrillen, Zeilschoenen, enz. BERIOHT, Ik heb het genoegen liet geacht publiek kenbaar te maken dat ik een handel in alle slach van kom te beginnen, zooalsMonsche, Fresne, Braisetten, Fijne, Droogkolen, Brikketten, deze zijn van de beste hoedanigheid en aan prij zen buiten alle concurrentie. Uwe geëerde orders verwachtende, aan de uitvoering derwelke mijne beste zorgen zullen be steed worden, bied ik u mijne beste groetenissen. herberg S. Omer, Kleine Markt, Poperinghe j üj Zuiverend, werken zij snel en zonder afgang te veroorzaken. Men mag ze nemen tusschen het eten, zoodat men niet moet vasten. Galwerend, zuiveren zij goed de maag en de ingewanden. Slijmwerend, verwijderen zij alle bedervende bestanddeelen uit het bloed. Het gebruik dezer Pillen behoedt u tegen alle ziekten die voortkomen uit de onzuiverheid van het bloed. Het gebeurt soms dat gij u niet wel te pas ge voelt. Dit wil zeggen dat uw bloed niet zuiver is, dat gij Gal en Slijm hebt, die den goeden omloop van uw bloed beletten. Dan begint uwe maag slecht te werken, gij wordt onpasselijk en gij ver liest uwen moed. Gij wordt onverdraaglijk. voor u zeiven en voor een niets steit gij u in woede. Weet dus dat dit de volgexxde verschijnselen zijn Vuile mond des morgens met bitteren smaak; Vuile tong die plakt en aangeleiden is Stinkende adem waarvan gij zelf vies zijt; Ziekelijk hart met een bestendigen braaklust Slechte eetlust met walg vooral voor vTeeseh Slappe maag die zeer moeilijk iets verteert; Moeilijke adem met eene altijd schorre stem Drooge hoest vooral na de eetmalen Gestoorde slaap met droevige droomen Zwaar lichaam met ontmoediging in alles; Sombere gedachten die steeds droeviger worden Onregelmatigen stoelgang met afgang of ver- stopping Droefgeestigheid met brakingen van gal en slijm Puisten en zweeren over heel het lichaaxn Bloedopdrang naar het hoofd met duizelingen Gerommel in de ooren Afgang met verstopping. Het bloed is in de aderen gedurig in om loop. Het gaat uit van liet hart, stroomt door alle deelen van het lichaam, geeft overal de noo- dige bestanddeelen voor leven en ontwikkeling en keert naar het hart texug. Het is ook in het bloed dat de organen die stoffen afzonderen die hen overbodig geworden zijn. Deze overbodige en dus nuttelooze stoffen moeten verwijderd worden want het slecht bloed is altijd de oorzaak van alle ziekten. Tot hiertoe had men altijd zijn toevlucht geno men tot middels die werkten op de maag of op de ingewanden, maar deze middels konden niet hel pen om den kiem der ziekten te dooden, die altijd in het bloed zit. Samengesteld zijnde met uittreksels van plan ten, kunnen de Roode Pillen L. Dupuis nooit schadelijk zijn. Zij mengelen zich gemakkelijk met de voedende bestanddeelen der spijzen en dringen zoo in het bloed. En aldus gaan zij in al de organen van liet lichaam de schadelijke stoffen opzoeken en vernietigen Ziedaar waarom de altijd helpen, als men lijdt aan Verstopping Gezwellen Slechte spijsvertering 1 Jeukingen Ongemakken aan de maag Geelzucht Hoofdpijn Vei'koudheden Duizelingen Verdoovingen Kortademigheid Bei'oerten Rhumatisme Vuilbloedigheid Hartkwalen Slijmen Gallen Zuur in de maag Gebrek van eetlust Verdoovingen Gebrek van bloed Haarworm Knoppen Puisten Geene hoofdpijnen meer door het gebruik van de Roode Pillen Dupuis. Deze ziekte spruit voort uit de slijmen en de gallen die aanwezig zijn in de maag en in de ingewanden. Daar onze pillen werken tegen liet slijm en de gal, jagen zij al de schadelijke stoffen uit de maag, die de oorzaak zijn vqn de onregelmatige werking van dit or gaan, doen brajten en ongemakken geven aan den mensch, OPGEPAST vooR de NAMAAKSELS. Men zorgt voor zijne gezondheid en men redt zich het leven, als men zich verzekert dat men echte Roode Pillen heeft, want de bedriegers hebben zich gehaast om ze goed 11a te maken. Vraagt daarom steeds eene doos Roode Pillen Dupuis en ziet goed 1.Of de doos langwerpig ïxmd is en zij het handteekpn. draagt L. DURUIS zooals het hier onder afgebeeld staat 1 2.Of op elke Pil de naam staat van L. DU PUIS, te JUMET. Let altijd goed op de Roode Pillen die in het klein verkocht worden. De doos kost fr. i,25, in postzegels fr. i,3o, op tezerden aan L. DUPUIS, apotheker te Jumet. Te verkrijgen bij A. MONTEYNE, apotheker, Groote Markt, 18, Poperinghe. Vervolgt. Verboden Nadruk.) Uit onzen lijd.Dokter.Ik zeg u, jufvrouw, dokter worden is niet gemakkelijk. Voor alle herstellingen spoedige bediening Alles aan zeer genadige prijzen. A tte SLIJM en GA L die de maag overlas tenoorzaken zijn van smertelijke hoofdpijnen u alle krachtdadigheid ontnemen, het bloed be derven en de goede spijsvertering beletten worden met onze pillen meegesleept en met de uitwerpselen naar buiten gebracht. WAAROM wilt gij nog lijden aan het kee ren der jaren WAAROM zuivert gij uw slecht bloed niet dat geen natuurlijken uitweg meer heeft WAAROM verjaagt gij het ongemak niet dat u slecht stpm 't en u het leven doet verwen- schen, dat u hoofdpijn veroorzaaktdat u den buik verzwaartdat uwe spijsvertering belet en u steeds in het hoofd doet lijden. WA A ROM wilt gij langer dat uw aangezicht en uwe handen zwellen en barsten, zoo erg, dat gij voor de menschen niet durft verschijnen WAAROM wilt gij aldus walgen van het leven, waarvan gij nog zoo lang kunt genieten? WAAROM geneest gij al deze oorzaken niet OMDA T gij niet iceet dat er een geneesmid del bestaat waardoor gij u van dat alles kunt ontmaken OMDA T gij niet weet dat de ROODE PIL LEN DUPUIS het bloed zuiveren van al de stoffen die het moeten bederven Wie deze wonderbare pillen neemt heeft niet meer te lijden van gal of slijm, van opge- stoptheid. Men heeft altijd eene goede maag en daardoor is men vrij van alle ongemakken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2