Eerste Communie. MflDMJWKOTlEK. IETS DAT BROUWER BOER NIEUWS. JÏMTSCHAPPIJ .SlflGElp Begraving van Jflijnheer BEfyTEJl. KOLEN Creus-Moncarey TIMMER, en SCHRIJN WiRK J. DE BEIR-BOUC9UEY, DIENEN TE WETEN. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Naaimachienen van uitmuntend fabrikaat, Zeven Oroote Prijzen Zeven (jouden Medalies KORTRIJK 47, Doornikstraat, 47. Vertegenwoordiger te Poperinghe, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, Alles aan genadige prijzen. BERICHT, Casselstraat, 27, Poperinghe (bij O.L.V. ftrk).; HOOFDAGENT PAARDENMARKT, POPERINGHE. Gerst en hop zijn de bestanddeelen van het bier en deze laatste, hoewel in kleinere hoeveelheid gebruikt, heeft in onze fabrikatie eene rol te ver vullen van de grootste beteekenis. Nu is het veel moeilijker voor den brouwer hop te leeren ken nen dan graanen toch kan de prijs van dit laatste hoogstens van 4—5 frs. per 100 kilos in waarde verschillen, terwijl voor dezelfde hoeveelheid hop de prijs soms tot 200 frs. verschilt. De moeilijk heid om hop te waardeeren, wordt bovendien nog veel vergroot, doordat deze meest altijd geperst is en derhalve veel fouten verbergen kan, zoodat de ervarendste deskundigen bedrogen worden. Dit is oorzaak, dat, in het algemeen genomen, de brou wer zich om het aankoopen zijner hop weinig of niet bekreunt, en meestal steunt op de goede trouw van zijnen hophandelaar; al te dikwijls echter wordt daarvan in den handel misbruik gemaakt. Daaróm is het misschien niet ongepast, hier in het kort na te gaan, welke hoedanigheden in eene goede hop vereischt worden. Eerst en vooralwelke rol speelt de hop gedu rende den loop van het brouwproces Waarvoor gebruikt men hop Vooreerst strekt zij gedurende het koken, tot het zuiveren en klaren van de worteen deel van de looistof, die zij bevat, verbindt zich met zekere eiwitstoffen, die zóó, gecoaguleerd, aan de wort ontrokken worden en daardoor de troebelheid verminderen. Verder dient de hop, gedurende het beluchten en afkoelen der wort en later in het gegiste bier, tot bewaarmiddel. Zij is een gezond, maar tevens krachtig antisepticum, dat de werking van de gist weinig of niet belemmert en tot op den dag van liedendoor geen ander produkt is kunnen vervangen worden. De geleerden zijn het niet eens omtrent de ver klaring der wijze, waarop de hop als bewaarmid del werktzeker is het, dat, de overblijvende looistoffen en zekere harssoorten daarin de voor naamste rol spelen. Ten slotte dient de hop om een aroinatischen, aangenaam bitteren smaak aan het bier te geven. Elke hopsoort geeft, om zoo te zeggen, een eigen smaak aan het bier. Het is vooral aan deze eigen schap der hop dat hooge waarde gehecht wordt om hun eerlijk aroma worden sommige hopsoor ten, zooals fijne Boheemsche, tegen zulke groote prijzen verkocht. Nu wij weten, waarvoor de hop dienen moet, Villen wij eens nauwkeurig een groene hopbel J óf knop onderzoeken. Zij is samengesteld uit een 'aantal kleine bladerenvastgehecht aan eenen 'stengel. Alleen in de bellen, die bevrucht geweest zijn, vindt men aan den voet van eenige bladeren een zaadkorrel. Van binnen in den knop zijn bla deren en stengel bestrooid met zeer kleine goud gele korreltjes, die met een vergrootg-as bezien, zich als kristalheldere pareltjes vertoonen; bij aanraking bemerkt men, dat zij zeer kleverig zijn; zij verspreiden eenen eigenaardigen aangenamen geur. Deze stof lupuline geheeten, is het koste lijkste deel van de hopbelal de nuttige bestand deelen van de hop zijn er in te vinden en hoewel zij in sommige arme soorten slechts het 1/20 van het gewicht uitmaakt, bezit zij alleen evenveel bladeren, zaden en stengel te zamen. In rijke hop soorten vindt men tot 16 °/0 lupuline, dus drie maal de bovengenoemde hoeveelheid: bovendien, en wat nog van meer beteekenis is: hop, die rijk is aan lupuline, heeft meestal ook een zeer fijn aroma. Wat dit laatste betreft, valt nog op te mer ken, dat, hoe fijner en talrijker de bladeren zijn, hoe magerder het geraamte van den stengel is, des te edeler de soort, des te fijner het aroma. Zaad in de hop is nadeelighet vermeerdert het gewicht van de bel en vermindert er de waarde van. Eindelijk moeten de bellen wel gevormd, vast gesloten en onberispelijk van kleur wezen. Ziedaar in 't kort de hoedanigheden aangewe zen, die de hop in meerdere of mindere mate van nature bezitten moetmaar voor dat de brouwer haar gebruiken kan, moet zij nog eenige zeer belangrijke bewerkingen ondergaan. Getrokken uit De HopboerVervolgt.) POPERINGHE. Donderdag namiddag rond 3 ure, ter streke de Kruisstraat, kwam August Dondeyne van hier, afgereden van de Woestenschen steenweg toen hij aldaar het gespan van Francois Maliieu ont moette. Hij stak er voor af maar daar hij zijnen hond niet wel meester was ging deze zoo naar van den wagen van Mahieu, dat hij benauwd wierd omverre gereden te zijn. Hij sprong van zijne kar waardoor hij zich nog al erg kwetste aan de linkerkant van zijn aangezicht en zijn rechter arm en been ook verzeerd heeft. In den nacht van Zaterdag tot Zondag heeft men eene aalpomp gestolen toebehoorende aan Henri Gombert. Zij stond in eenen beerput langs den steenweg van Poperinghe naar Proven. De daders zijn onbekend. Onbekende dieven hebben in den nacht van Donderdag tot Vrijdag een vechthaan gestolen toebehoorende aan Emile Gauquie. Een Russische Reus te LONDEN. Er is te Londen een Russische Reus aangekomen in de Victoriastatie. Deze reus kwam van Berlijn, hij is 2 m. 80 c. lang en weegt 190 kilos. Hij werd naar den Hippodroom gevoerd in open rijtuig. De reus is 23 jaar oud, hij is geboren te Tharkow, in Azi atisch Rusland. Hij spreekt Russisch en Duitsch. R0USSELARE. De genaamde Vlieting lag maandag morgen na bij de tramlijn te slapen aan het gehucht De Ratte Toen de eerste tram van Rousselare naar Thielt voorbijging kreeg de man een zoo gewel digen stoot aan het hoofd dat hij in levensgevaar verkeert. YPEREN. Twee mannen van Clerken begaven zich deze week in de herberg In de stad Yperen steen straat en vroegen logement. Toen zij wat gedron ken hadden weigerden zij te betalen en na den baas erg mishandeld te hebben sloegen zij nog een groot deel der meubels aan stukken. De police kwam er tusschen en de twee mannen werden opgesloten. WEVELGHEM. Dieven zijn Dinsdag binnengedrongen bij Mr Be- vernage en hebben er twee balen vlas gestolen zij trokken nog verscheidene bundels uit een vlas - schelf die langs de Leie stond. Twee kerels van Wevelghein zijn aangehouden. MOESKROEN. Vier diefstallen in een nacht. Maandag nacht heeft men alhier in vier plaat sen gestolen. Men stool bij M. DHaze, rentenier, Rucquoystraat, tien konijnenbij J. B. Delan- glais, zelfde straat, twintig reisduivenbij J. Spinnemaille, zuidstraat, bij middel van inbraak, eene som van 15 franken en bij L. Vermeulen, herbergier, kleedingstukken en eene hoeveelheid boter. Een onderzoek is geopend. Woensdag morgend is de genaamde C. Loosfeld 53 jaar oud, die verledene week zelfsmoord ge pleegd had met zich op de riggels van den trein te leggen, alhier in het gasthuis overleden. OOSTENDE. Eenige visschers vonden in zee eene mandflesch en denkende dat er genever in was, noodigden zij een anderen visscher uit om een druppel te drin ken. De man had nauwelijks zijn glas geledigd of hij viel als doodgebliksemd achterover in zee. Men kon eenige stonden later zijn lijk ophalen. Het parket van Brugge werd verwittigd, men zal de inhoud van de fiesch onderzoeken. Een onderzoek is geopend door de havenpolitie nopens eene zonderlinge zaak. Een handelsklerk die aan boord van een schip gegaan was om eene rekening te ontvangen, heeft gedwongen geweest door de kapitein, die een revolver op hem richtte, de rekening af te teekenen zonder dat men hem de betaling ervan deed. BRUGGE. Donderdag hebben de controleur en 3 tolbeamb ten eene geheime stokerij ontdekt bij eenen koop man in likeuren nabij de Vischmarkt. Geheel het materieel is in beslag genomen en de koopman die sedert eenigentijd ziek is, is voor 't oogenblik in vrijheid gelaten. Het zal nog eenige dagen zijn voor dat men de waarde der blauwerij zal kunnen schatten. TvLeng-eling-en. Jantje Lamaire begeerde te trouwen met Mietje Strawier maar en durfde het haar niet vragen. Wel Jan, zei zijn vader, is dat blood voor zoo ne groote vent Ja, ja, vader, zei Jantje, g'hebt gij schoon klappen, gij zijt met moeder getrouwd en ik moet met een vreemde trouwen. (Waar gebeurd.) De mannen, zei Trientje, zijn zoo onverstandig Gelukkiglijk, kind, zei hare moeder. Als het zoo niet ware zouden de meeste meisjes nooit ge trouwd geraken. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot onderpastoor van Ste Maartens te Kortryk, E. H. Bllcke, leeraar in 't klein Seminarie van Rousselare. Onderpastoor van St. Niklaas te Veurne, E H. Vanneste, onderpastoor te Oost- duynkerke. Onderpastoor te Oostduynkerke, E. H. Garmyn, gewezen leeraar van St. Lode- wijkscollegie te Brugge. Sterke constructie Groote snelheid Schoon werk. Men kan met een gewoon Singer machien alle soorten van ftunst ^Soröuurwcrk uitvoeren. op de Wereldtentoonstelling van St-Louis (Amerika) 1904. GEMAK VAN BETALING. Abeelestraat, 119. 't Was Dinsdag voormiddag dat de begraving plaats had van den afgestorvene heer Berten. Om io'/j kwam de geestelijkheid van St. Jans kerk in 't sterfhuis. DAAr werden twee lijkredenen uitgesproken. De eerste door den heer Burgemees ter van Merris welke eene laatste hulde bracht aan den overledene, die gedurende zijne lange loop baan met zooveel nauwgezetheid, wijsheid en ta lent onze stad Poperinghe bestierd heeft. De tweede lijkrede werd gedaan doof iden heer G. Lebbe, Voorzitter der Hospicen. In. èene wel doordachte en hertroerende rede gaf hij t'e kennen wat goede ingeving de overledene gehad had met een zoo mild legaat te overhandigen aan armen, weduwen en weezen. In hunnen naam s_prak hij den lof uit van Mr. Berten, die als een engel, hier boven zou waken op zijne geliefden en bescherme lingen. De hoeken van 't pelder waren gehouden door de heeren Golaert, Struye, Van Merris en G. Lebbe. De stoet, voorafgegaan door 't Stadsmuziek, trok langs Bruggestraat, Valkestraat, Yperstraat, St. Jans kruis Kerkewaarts. Overal wiemeiden de straten van 't volk, dat, ingetogen én godvruchtig de stoffelijke overblijfsels van den dierbare overle dene zag voorbijtrekken. Geheel de stad was te beene en volgde de geestelijken ter kerke om daar een gebed te storten voor den overledene. Ook was de mis reeds een kwartier uurs geëindigd en nog duurde de offerande voort. Om 12 ure trok ken de geestelijken kerkhofwaarts onder het hert- roerend gezang In paradisum en onder de wee moedige tonen der muziek, 't Was 12 en half toen de droevige plechtigheid ten einde liep. Moge de afgestorvene in vrede rusten! BIJ GROOTE KEUS VAN Eerste Communie Bloemen en Kroontjes, Gedachtenissen, Spijskaarten, Kerkboeken, Paternosters, Porte-monnaies, Handschoen, Geschenken in alle slag, enz, enz. C i Ik heb het genoegen het geacht publiek kenbash te maken dat ik een handel in alle slach van kom te beginnen, zooals: Monsche, Freste, Braisetten, Fijne, Droogkolen, Brikkettm, deze zijn van de beste hoedanigheid en aan p/ij- zen buiten alle concurrentie. Uwe geëerde orders verwachtende, aan de uitvoering derwelke mijne beste zorgen zullei be steed worden, bied ik u mijne beste groeteniisen. herberg S. Omer, Kleine Markt, Poperiighe _A_TT "VIETJJC OBIZÊlsIE. HUIS VAN VERTROUWE.t C. BOOKE-TERRIER, Alle slag van Meubels zooals Beddenmet en zonder ressorts, Lavabos-commoden, NacJttafels, Buffets-kleerkassen, Wiegen. Tafels iiï ale houth eiken, pitchpin, olmen, enz. Prachtmeubels op commande in alle sijlen, in acajou, notelaar en eikenhout. Groote keus van Zetels en Stoelen aap, alle prijzen. Snijwerk voor Meubels.Tafel pooteii—Poftq- manteaux.Koffers.Tapijten.Linjleums. Toiles-cirées.Spiegels.Ehcadremeipn. enz. Matraswol te beginnen aan 2 fr. deiulo, Zeer verzorgd werk - en buitengewoone voordeelige jrijzen. De ontroomer Melotte is de wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bel- gie gebruikt. In het jaar 1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Pingeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Afrika,Atgentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, de meest gekende, omdat hare kwaliteiten overal gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. Magazijn van alle landbouwmachienen; meubel- en bouwartikels; engelsche bedden specialiteit van gegal- vaniseerden draad voor hoppe; fourneelen in ijzer en in koper; pompen en lood; amerikaansche waschkeern daupapier; doorndraad: tralliedraadbasculen; enz. enz. Ummmmmmmammmm—mmmmmimmmmmtmmmimmmmmm i

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2