f41 HU WS. J. DE BEIR-BOUCQUEY. Het bewerken van den Grond Hotel de la Régenee, R0USBRÜGGE, Hofbouw gesticht 1891, van MSDBOUWKROlilEK. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. KLEERMAKER, Verhuizingen voor alle landen H. HBRKBLBOÜT-ROORYCR, iijtuigen zijn voor het VERVOER per IJZERENWEG. MAATSCHAPPIJ Zeven Groote Prijzen Zeven Gouden Medalies KORTRIJIv 47, Doornikstraat, 47, Vertegenwoordiger te Yper, Gediplomeerde Boomteeltkundige, TE POPERINGHE, BIJ DE STATIE, HOOFDAGENT voor Suikerbeeten. Ziedaar nog een punt dat eenen grooten invloed uitoefent op het welgelukken van de teelt der beet, want deze eischt eenen degelijk bewerkten bodem. Daar zonder is zij in hare ontwikkeling belemmert en zij levert nooit de hoogste opbrengst. Het eerste wat er te doen valt, als de beet op een graangewas volgt, dat is, zoodra het land vrij is, dit te ontstoppelen. Daarvoor gebruikt men best de schelpegge of uitroeier (extirpateur). Met dit tuig bewerkt men kruisgewijs het land, zoodat de harde korst gebroken, en de grond oppervlakkig, niet diep, opengereden weze. Onmiddelijk daarna rolt men, bij vqorkeur met eene croskill-rol. Zoo zal dan weinig onkruid ontsnappen en de zaden zullen lichtjes gedekt en voldoende met den grond in aanraking gesteld zijn om dadelijk te schieten. Door die bewerking zullen ook veel maden of lar ven van den meikever, elft of engerling geheeten, welke geduchte vijanden der beetcn zijn, gedood wezen Een acht of veertien dagen later, mest men met stalmest. Dit wordt onmiddelijk uitgespreid en door eene lichte beploeging ondergedekt. Zoo zal die mest best rotten, hetgeen niet het geval zou zijn, moest men hem diep onderrijden. Indien men voor de suikerbeet, in plaats van stalmest, wolafval (déchets de laine), zou willen gebruiken, dan moet men ermede handelen evenals met den stalmest. Het onderrijden van den stalmest is, eenen zeke ren tijd daarna, gevolgd door eene diepe omploe ging. Alvorens deze uit te voeren, zal men ook de fosfoorzuur- en potaschhoudcnde mesten uit strooien. Door deze diepe beploeging roert men den grond zoo diep mogelijk. In Duitschland, naar men ver zekert, gaat men niet zelden tot 40 centim. diep. Wat er nu ook van zij, zeker is dat eene zoo diepe bewerking van den grond zeer voordeelig op de ontwikkeling der beet inwerkt. Nochtans, men moet uiterst voorzichtig zijn den diep liggenden ondergrond zoo maar in eens naar boven te halen, want deze, nooit aan den invloed van de lucht on derworpen geweest zijnde, vercenigt niet de hoeda nigheden, voor den plantengroei vereischt. Het is dus veel beter, en, in alle geval, voorzichtiger den grond trapsgewijze te verdiepen. In stede van zoo te handelen, kan men ook het land zijne gewone voor geven, zonder hem aan de oppervlakte te brengen. Die doenwijze gaat met geene bezwaren gepaard. Indien men daartoe besluit, moet de ge wone ploeg gevolgd worden door eenen onder- grondsploeg (charrue sous-sol, sous-soleuse ou fouilleuse.) Na de diepe omwerking die altijd vóór den winter moet geschieden, laat men den akker lig gen tot het oogenblik gekomen is om den grond voor te bereiden tot het zaaien of planten der beeten. Indien de beeten geteeld worden na vroege aard appelen b. v., handelt men evenals boven is uiteen gezet, uitgenomen dat er dan natuurlijk van geene ontstoppeling kan spraak zijn. Twee bewerkingen volstaan dan den stalmest, zoo men er aanwendt, onderwerken en dan diep ploegen. Het diep losmaken van den bodem is voor de beet eene wezenlijke noodzakelijkheid, waar er niet aan te twijfelen valt. Inderdaad, de beet is eene plant met spil wortel, die den grond moet kunnen indringen. Die natuurlijke geneigdheid wordt zon derling vergemakkelijkt door de diepe omwerking, welke feitelijk het winnen van vertakte of gaffel vormige beeten voorkomt, zooals blijkt uit het vol gende: Over eenige jaren heeft men in Frankrijk, op een stuk land, bevonden dat er, afwisselend, rijen waren waar de beeten alle vertakt voor den dag kwamen, en andere rijen, die schoon gevorm de beeten leverden. Men zocht naar de uitlegging van dit feit en men bevond dat de grond, waar deze laatste beeten gegroeid waren, voor eene voor gaande teelt, met de schup diep was omgewerkt geweest. Buitendien vallen aan de beet al de voordeelen der diepe omploeging te beurt. Zij zal derhalve ook langere wortelen leveren en meer gewicht zonder dat de suikergehalte er door zal lijden. Rimpeau, die in al wat de suikerbeeten aangaat van eene bij zondere bevoegdheid is, verklaart te hebben opge merkt dat, op een zelfde land, daar waar de grond diep is, er minder opgeschoten beeten zijn dan wel daar, waar de ondergrond hard is blijven liggen. Het ploegen voor beeten moet vóór den Winter plaats hebben, om den grond aan de weldoende inwerking van de lucht bloot te stellen en ook, opdat hij genoeg gesloten, vastgelegd zou wezen. Dit is waarlijk van doen, want in een lichtliggend land lijdt de beet, als zij jongis, veelzij loopt ge vaar om te komen. Gebeurt zulks niet, dan wast ze toch nooit zoo goed als in eenen behoorlijk ge sloten grond. Zij vertakt er zelfs gewoonlijk. Dit alles ziet men best aan de uiteinden der landen, daar waar het gespan draait en alzoo den grond vastdrukt. Daar groeien doorgaans die beeten best en leveren ook de beste uitslagen, 't Is een klaar bewijs dat de beet, indien zij een flink bewerkten grond vraagt, toch eischt dat deze goed vastgelegd weze. Indien zulks niet verwezenlijkt is, dan moet er gerold worden. In de Lente, moet men den akker met de schelp- egge openrijden, zelfs oppervlakkig omploegen, als er veel onkruid zou uitgekomen zijn. Deze bewer king is ook noodzakelijk om de warmte toe te laten den grond in te dringen. Verder egt en rolt men zooveel het noodig is om de bovenlaag fijn en mul genoeg te leggen om er, in goede voorwaarden, de beeten kunnen in te planten of te zaaien. Het fijn maken der bovenlaag is weer een werk dat zorg vuldig moet verricht worden, zoo niet zullen de beeten niet regelmatig uitkomen. Onder dit oog punt, zegtM. Damseaux, kunnen twee eggingen, die 7 of 8 frank kosten, de opbrengst met 3 tot 4000 kil. doen stijgen, 't Is dus de moeite waard daar niet lichtzinnig over te stappen. H. Getrokken uit De Boer. Poperinglie. Groote bedevaart uit Oostende naar 0. L. Vrouwe van Sint Jan. Maandag aanstaande zal er een bedevaart, be staande uit 314 personen, onder de geleidde dév E. IIH. Paters Dominikanen van Oostende, naar Poperinghe, 0. L. Vrouwe van Sint Jan komen vereeren. Om 9 ure zal de bedevaart hier aankomen en door de geestelijkheid aan de statie ontvangen worden, om dlA ure de H. Mis. Om 11 ure, plech tige ommegang met het mirakuleus beeld. Ieder een wordt aangewakkerd om deze plechtigheid bij te wonen. Om 4 ure lof met aanspraak door de E. Pater De Busschere. Mochte deze bedevaart de wijdvermaarde roem van 0. L. Vrouw van Poperinghe nog doen aan groeien Vlamei'diiig'lie. Met de kermis van Zondag 14n dezer, zullen er alhier gedurende drie dagen groote feesten plaats hebben ter gelegenheid der 75e verjaring der Belgische Onafhankelijkheid. De voornaamste dag zal de Dinsdag zijn. Ziehier waarin de feestelijk heden van dien dag zullen bestaan 's morgens solemneele mis met Te Deum Vaderlandsche liederen uitgevoerd door de schoolkinderen en de maatschappijen uitdeeling van koekevollaarden aan de armengroot banket voor de overheden en de gedekoreerde der gemeente 's namiddags allerhande volksspelen en 's avonds 0111 8 ure prachtige vertooning met lichtbeelden met den Cinematographe. Yper. Zaterdag morgend op de botermarkt, werd Leonie Castryck, van Toerkonje, haren geldbeu gel bevattende 50 tot 55 fr. en haren koepon door een gauwdief ontstolen. KoHrijk. Zondag avond, terwijl M. A. Vanhoenacker, veekoopman, van 8 tot 11 ure in eene naburige herberg speelde met de kaart, hebben dieven in zijn huis gedrongen en uit een koffer 445 frs. ge stolen- De daders zijn onbekend. Woensdag avond rond 7 lA uren heeft men bij de Staceghem brug, het lijk opgevischt van Henri Vanderbeken 45 jaar oud, bakker, die sedert twee dagen verdwenen was. De man die tengevolge van tegenslagen in zijnen handel, eene veroordeeling ondergaan had, had bedreigd zich te zelfmoorden. Hij laat eene vrouw en zeven minderjarige kinders achter. Brn^e. Maandag laatst heeft de vermaarde H. Bloed processie haren gewonen ommegang gedaan onder den toeloop van eene groote menigte volk. Het getal vreemdelingen, gekomen van alle kanten, is geschat op 00 duizend. Het was 11 uren toen de triompheklok het uitgaan der processie aankon digde De stoet, met verscheidene nieuwe groepen opgeluisterd, was merkweerdig door zijnen rijk dom. Het was 1 y» ure toen de stoet op den Burg terugkwam. Z. H. de Pauselijke Noncius gaf er aan de nedergeknielde menigte den zegen met de kostbare relikwie. Ganscli den dag stroomde het volk op den Burg en men kon slechts met moeite in de H. Bloedkapel geraken. Dottciiijs. Zondag rond middernacht heeft men gepoogd P. Boekhuit, jachtwachter van D1' De Gandt van Roebaais te dooden met geweerschoten door het venster van zijn slaapkamer te lossen. De man bekwam niet het minste kwaad, de loodkorrels waren in den muur achter het bed gedrongen. Een streng onderzoek is geopend. Vooraleer ftij iedw koopf, raad pleegt onze Annoneeift wand g-ij znH er nut I11 vinden en voordeel mede doen. IVed er- Wa asten. Zaterdag, terwijl de vrouw Vanhoudendick na eene brooddeeling gegaan was, had zij hare twee kinderen 2 V& jaar en 5 maanden toevertrouwd aan haren broeder Felix Delforge 13 jaar. Nauwelijks was zij vertrokken, of de jongen nam van den muur een geweer om te bezien. Eensklaps gingen twee schoten af en troffen het kind van 2lA jaar Camille dat bij hem stond, en eenige uren later overleed. Het kindje van 5 maanden dat in de wieg lag is ook getroffen aan het voorhoofd doch niet gevaarlijk. De ouders beweren dat het geweer niet geladen was en dat Felix zelf de kardoezen er in gesteken heeft. Het parket van Yper heeft een onderzoek geopend. Oostende. Een meisje van 18 jaar uit de Schipperstraat, heeft zich Dinsdag ten gevolge eener twist met haren verloofde, op hare kamer opgehangen. Dinsdag, heeft men uit het nieuw Vlotdok, het lijk opgevischt van een stoker op de aviso, Ed. Devriendt die eene vrouw en drie kinders achterlaat. Iscgliein. Het parket is alhier afgestapt op het gehucht Kotjesmolen om een onderzoek, nopens eene diefte, in te stellen. M. Leo Pattyn landbouwer, bevond zich in de herberg Kotjesmolen met eenige andere per sonen, en toonde er eene som van twaalf tot der tienhonderd franken. Twee mannen vertrokken, en na eenige oogenblikken Pattyn vertrok ook. Toen hij in den wegel, leidende naar zijn hofstede kwam, werd hij door twee mannen aangerand en de som dat hij getoond had ontstolen. Men heeft liuiszoek gedaan bij de twee personen die korts voor Pattyn uit de herberg vertrokken waren, doch niemand is aangehou den geweest. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot paslor te Westcapelle de E. H. Lagace, pas tor te Zuydschote, pastor te Zuydschote de E. H. De Keukelaere, onderpastor te Moen. Tot onderpastor te Moen, de E. II. Claeys, coadjutor te Oost-Roosebeke, coadjutor te Oost- Roosebeke de E. II. Ilullaert, priester in het Seminarie. Mengelingen. Eene boer verloor in dezelfde week zijne vrouw en een zijner schoonste koeien. Zijne gebeuren die hem oprecht beminden kwamen hem de een na de andere troosten. Mijn vriend, zei een zijner geburen, gij hebt uwe vrouw verloren die al uwe liefde verdiende; maar gij zijt jong en door iedereen geacht, gij zult gemakkelijk eene vrouw krijgen; ik heb drie dochters en laat er u eene kiezen. Eene tweede bood hem zijne zuster aaneen derde zijne nicht. Ik zie wel, zei de boer dat het beter is zijne vrouw te verliezen dan zijne koei. Mijne vrouw is nauwelijks dood of men biedt mij eene halve dozijn andere aanmaar niemand heeft mij tot hiertoe een andere koe aangeboden. I Westouterstraat, 50, Poperinghe. BB iji bi i& ver 81 ci 11 i'der, heeft de eer kenbaar te maken dat hij zich belast met het vervoer van verhuizin gen voor alle Landen. Daar ai «Ie rijhiigen geiiapiionnccrd zijn, en alles met groote zorg ingepakt is, mag men verzekerd zijn dat de meubels niet be schadigd zullen worden door het vervoer. Door zijne goede zorgen en matige prijzen, hoopt hij het vertrouwen van eenieder te winnen. Naaimachienen van uitmuntend fabrikaat, Sterke constructie Groote snelheid Schoon werk. Men kan met een gewoon Singer machien alle soorten van IRunst Hjöotöuuvwevh uitvoeren. op de Wereldtentoonstelling van St-Louis (Amerika) 1904. GEMAK VAN BKTAIrING. Dixmudestraat, 14. jAi1 Biedt aan alle slag van Groenselzaad, beet- raapzaad aan 1,20 fr. de kilo. Tomaten in potten gekweekt om buiten te planten. Bijzondere keus van Lauwelierboomen op stam te beginnen aan 5 fr. de koppel tot 20 fr. Geheel den Zomer afgesneden Rozen. Tuilen van Rozen. Beplanting van Massiven met Geraniums en Begonias. Aanleg en beplanting van Engelsche hoven. "■"''iP' De ontroomer Melotte is de wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bel- gie gebruikt. In het jaar 1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Engeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Afrika,Argentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, de meest gekende, omdat hare kwaliteiten overal gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. PAARDENMARKT, POPERINGHE. Magazijn van alle landbouwmachienen; meubel- en bouwartikelsengelsche bedden specialiteit van gegal- vaniseerden draad voor hoppe; fourneelen in ijzer en in koperpompen en lood amerikaansche waschkeern datpapierdoorndraadtralliedraadbasculen; enz. enz. 4 Hc«„^DOUPiS}jfr rrtl

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2