fVL Benoot-Vertorgh, K1NDERV01TUREN Engelsche karretjes: ECLERCQ MNDBOUWKWIEH. Belang dezer Plaag. Beschrijving der ziekte. Bestrijding der ziekte. flIEUWS. IN DEN BAZAR. GROOTEN KEUS wsJU Hofbouw gesticht 1891, van J. DE BEIR-BOUCQUEY. BH DEPOT: alle slag en soorten Zeven Groote Prijzen Zeven Gouden Medalies Gediplomeerde Boomleeltkundige, TE POPERINGHE, RIJ DE STATIE, De Zwarte ziekte of de «Roetdauw» bij de Hop. b) Oplossing. Men lost 1 kilo goede bruine zeep I den jongen kwam, om hem op te rechten was hij op in 2 liters water. I reeds een lijk; hij had de messteek bekomen in VINS EN COMMISSION Rue des^hieins, 3, POPERINGHE. par füts de 16, 32, 64 litres. Union Champenoise, Comte de Parny, Mercier, Delbeek, Moet Chandon, Gr. II. Mümm et autres Marques sur commands. Dandez Prix-courant. Gd stock de Vins de Bordeaux vieux et de Bourgognes fins en bouteilles. TE BEKOMEN BIJ Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. 3 N&aimaeMenen van uitmuntend fabrikaat, jé HOOFDAGENT cl Men vermengt het uittreksel met de oplos- I het hert, en de dood was oogenblikkelijk. Valère sing en voegt er nog 88 liters water bij. I Nuytten, die niet dacht F. Sunpeene gedood Vermits het gehalte nicotine of doodende grond-I te hebben, werd in zijn huis aangehouden. De stof van dén tabak zeer verschilt volgens grond, moordenaar die maar 13 jaar oud is, is denzelfden soort, bemesting, enz., raden wij aan het bereide I dag naar het gevang van Yper overgebracht, sproeivocht eerst op 4 of 5 planten te beproeven I Fernand Sunpeene was 12 jaar oud, de droefheid en, indien de insecten er niet van sterven het door der ouders, die herberg houden bij Passchendaele De zwarte ziekte mag als de meest gevreesde ziekte der hop beschouwd worden omdat zij zich zeer dikwijls vertoont, de opbrengst zeer vermin dert, ja zelfs geheel te niet doei en bijna altijd de hoedanigheid verslecht. Wanneer de opbrengst eeimr hectare gezonde hop gemiddeld 1500 kilos bedraagt, zien wij die der zwartziehte tot 500, 300 en min dalen. Deze laatste wordt dan nog door de brouwerij gewoon lijk min gezocht en aan geringeren prijs betaald. Gelukkiglijk heeft men doeltreffende middelen gevonden om deze ziekte te bestrijden, namelijk door het besproeien niet eene insectendoodende vloeistof. Ten jare 1903, bracht de goed en tijdig besproeide hop gemiddeld 1200 kilos per hectare op of 1 pond per staak, terwijl de niet besproeide zieke slechts 1/4 pond, ja zelfs eene gansch onbe duidende opbrengst gaf. Gerekend aan 150 frs. de 50 kilos of 3 frs. den kilo, gaf het besproeien eene meerdere opbrengst van 1200 300=900 kilos hop of 900x3frs. =2700 frs. per hectare; dus om trent 1 frank per staak. Einde Mei of begin Juni verschijnen de gewone bladluizen en, later, de gevleugelde, door onze hoppe telers «vliegskens» geheeten. Deze diertjes vermenigvuldigen zich op eene rasse wijze, zuigen het sap der bladeren uit en houden daardoor de verdere ontwikkeling der plant tegen. Zij dragen op het achterlijf twee horentjes langs waar zij een suikerachtig vocht schijnen af te scheiden, dat op den bovenkant der bladeren valt, zich daar onder vorm van een laagje vernis of honingdauw ver toont en in de zon glinstert. Gelijkertijd verliest de plant hare lichte tint en wordt donkergroen, hetgeen voor onze hop planters een onfeilbaar kenmerk der ziekte is. Inderdaad, op deze suikerachtige laag kiemen weldra uiterst kleine schimmelplantjes Zwart of Fumago Salinica» genaamd die aan de blade ren een uitzicht geven als waren zij met gebouw reet bedekt. Die bladeren, in hunne werking gestoord, verschrompelen en vallen af, eene biina bloote rank latende die, op hare beurt, alle span kracht verliest en, evenals de zieke mensch, den kop laat hangen. Uit het voorgaande blijkt 1° dat de bladluis de oorzaak van 't zwart zou zijn2° dat zij zich uiterst ras vermenigvuldigt. Zij is dus de vijandin die, bij hare eerste verschijning, moet bestreden worden. Daarom lesproeit men de bladeren zorgvuldig met oen uittreksel van tabak gemengd met eene oplossing van goede bruine zeep. a) Uittreksel. b#n laat, in 10 liters water, liefst regenwater, gedurende 2 (ot 3 dagen, van 4 tot 5 kilos tabak ribben trekken. Zuivere tabak is natuurlijk ook goed. is onbeschrijflijk. %olfcmooi*<l to Komen. Sedert korten tijd, woont alhier in de Wervick- straat, de familie Deleu, bestaande uit de ouders en 5 kinders. Onlangs stierf een kind van 2 jaar; eene nieuwe bijvoeging van tabakuittreksel krachtiger te maken. De tabak kan vervangen worden door een af kooksel van 1 kilo kwassia of bittorhoud en de bruinetzeep door aloës. (Kivassia kost 0,75 fr. tot 1 /rank; aloës, 1,50 fr. tot 2 fr. de kilo. 1 die dood miek een grooten indruk op de moeder, Deze stoffin zijn verkrijgbaar bij Apothekers I die menigmaal verklaarde dat zij ook verlangde en Drogisten.) te sterven. Men moet besproeien bij de eerste verschijning Zaterdag avond poogde de vrouw zich te vei der gevleugelde bladluizen of vliegjes. Het gebeurt I hangen, doch werd daarin belet door de geburen; soms dat invallende stortregens ze afspoelen en I denzelfden avond vulde zij met water eene ton, dan is het besproeien niet noodig. Men besproeie I dienenle om regenwater te vangen. Zondag mor- niet in volle zon. [gen rond 8'/2 uren, terwijl haar man en hare Men gebruikt krachtige besproeiers of spuiten drie jongste kinders afwezig waren, miek zij ge- die het sproeivocht uiterst fijn verdeden en, met bruik van een oogenblik onwaakzaamheid harer de noodige kracht, tot in het toppunt der ranken j twee oudste zonen, om zich in de ton liet hoofd drijven. Hector Miscrez. voren te werpen. Toen wat later de oudste der zonen in de keuken kwam, vond hij zijne moeder in dien toestand. Dr Isebard die aanstonds bijge roepen werd, kon slechts de dood bestatigen. Moord te ISrugrgc. In de Kuiperstraat, ontstond er Zondag avond rond 8 ure twist, tusschen Lodewijk De Buysere 23 jaar, en Frans Van Heerswynghels 42 jaar leurder, omdat de eerste een stuk cervelaas uit de mand van den leurder genomen en er in gebeten had.. Eene worsteling ontstond, en volgens het schijnt, zou De Buysere met de buik op het mes gevallen hebben dat in de mand lag. Hij bekwam eene schrikkelijke wondemen snelde hem on- Hoofd met een bierglas. De herbergier die ze wilde I middelijk ter hulp, doch alles was nutteloos, hij scheiden werd ook gekwetst aan de hand. Geluk- overleed nog denzelfden avond in S« Jans Gasthuis kiglijk kwam de politie er tusschen, do aanranders Yper. De gebroeders Vanheule en een zekeren Delhaye van Zonnebeke bevonden zich Zondag in d'herberg Het Kasteelken ioen de knecht van liet huis Th. Koekens binnenkwam. De gebroeders Van- lieule die onlangs met hem in proces waren, begonnen hem te verwijten en op een zeker oogenblik vielen zij den man aan en mishandelden hem erg. Hij bekwam eene groote wonde aan het Mengelingen. Vrijdag laatst was er eene boerin die absluit wilde haar portret in gezelschap van haren ezel en hare melkkar laten trekken. Daar het gespan door de deur van den fotograaf niet kon, was hij ge dwongen de fotografische bewerking op straat te doen. Op 't oogenblik dat de boerin poseerde kwam er een bakkersgast met eene mande brood op zijn scliftuder. Mag ik mij er bij laten trekken, boerinne tje? vroeg de spotvogel. Oh! was 't antwoord der boerin, 't zal ge noeg zijn met éëneri ezel PRÉSENTÉS PAR Vins de Bordeaux en barriques de la Maison Ferdinand Bouffard, proprié- taire-Viticulteur, a St. Emilionexpédi- tions directes de la Propriété. Vins fins d'Espagne et du Portugal de la Maison Manuel Almendro, de Malaga, CHAMPAGNES, werden aangehouden en proces-verba al ter hunnen laste opgemaakt. Airné Florentyn, tapijtsier, was Maandag in werke in 't huis van Dr Bossaert, möndstraat. Hij bevond zich op een ladder, verloor het evenwicht en viel. Hij was een been gebroken en daar hij alleen in huis was, bleef hij twee uren liggen voor men hem de noodige zorgen kon toedienen. Men heeft hem naar 't gasthuis overgebracht. De onderofficier de Schieten, van Lophem die Woensdag in de polygone te Gheluvelt was, is van zijn peerd gevallen en een arm gebroken. Onmiddelijke zorgen werden hem toegediend. Een 13 jarigen moordenaar te l*aNSclicfii<3acIe. Sedert eenige dagen, volgen de kinders der pa rochie de leering, in bereiding der aanstaande na het H. Oliesel ontvangen te hebben. De man is vader van twee kinders. De leurder den. is aangehou- vforming. Woensdag namiddag voor de leering hadden eenige knechten getwist, na de leering herbegon de twist, bij de kerk. Eenige jongens waren ge wapend met stokken, sommige andere bezaten messen. Opeens gerochten twee jongens handge meen, Fernand Sunpeene wilde een der twee hel pen, toen Valère Nuytten, ziende dat'den anderen de onderlaag Vooraleer £Ïj ic(h Loojrt, raad- t onze Aniioiieoii uaKiit gij xialt er nut in vinden en voordeel iiiccle doen. Brand te Rousselaere. Gedurende het onweder van Woensdag namid dag, is de bliksem gevallen op de hofstede van M. Paul Verluide-Depoortere, gehucht Ziloerberg de brand begon aan 't dak, die met strooi bedekt is. Een twintigtal pompiers kwamen ter plaats, en konden na lange pogingen de brand uitdoven; de stallingen zijn gansch afgebrand. Twee koeien zijn in den brand gebleven, drie andore zijn ge vaarlijk gekwetst. De schade, die nog al groot is, is door verzekering gedekt. Mcessen. Woensdag is do hofstede, gebruikt door M. Dam- me-Lamerant, bij de Linde, gedurende liet onwe der, rond 2v% u. gansch afgebrand. In een oogslag waren aide gebouwen" in brande. De schade is nog niet juist kunnen geschat zijn. Bottcnijs. Maandag laatst, in de Moeskroenstraat speelde een 3 jarig kind met een korte wagen. Achteruit Echantillons sur commande. VAN VAN ALS OOK aan genadige prijzen P ging hebben, zich op F. Sunpeene gaande viel het in eene marmiet koekend wa- wierp en hem eene messteek toebracht De ge- ter dat men juist op den grond gezet had. On- kwetste viel ten gronde, en al de kinders, met i danks de beste zorgen is het Dinsdag overleden, een twintigtal, namen de vlucht. Toen men hij I na de ijselijkste pijnen. STCTB Sterke, constructie Groote snelheid Schoon werk. Men kan met een gewoon Singer machien alle soorten van "Ikunst JSortmutwcrft uitvoeren. op de Wereldtentoonstelling van St-Louis (Amerika) 1904. GEMAK V.AN BETALING. KORTRIJK 47, Doornikstraat, 47 Vertegenwoordiger te Yper, D ixmudest raat14 Biedt aan alle slag van Groenselzaad, beetraapzaad aan 1,20 fr. de kilo. Tomaten in potten ge kweekt om buiten te planten. Geheel den Zomer afgesne den Rozen. Tuilen van Rozen. Beplanting van Massiven met Geraniums en Begonias. Aanleg en beplanting van Engelsche hoven. Bijzondere keus van Lauwelierboomen op stam te beginnen aan 5 fr. de koppel tot 20 fr. Mr m villi lliijii HM Wl PSf\mxiLUS "iiiiiiii'iiiifiü'iiiii»1m$m De ontroomer Melotte is cle wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bed- gie gebruikt. In het jaar "1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Engeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Afrika,Argentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, de meest gekende, omdat hare kwaliteiten overai gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. PAARDENMARKT, POPERINGHE. t Magazijn van alle landbouwmacbienenmeubel- en bouwartikels; engelsche bedden specialiteit van gegal- vaniseerden draad voor hoppe; fourneelen in ijzer eii in koperpompen en lood amerikaansche wasebkeern dalqiapier; doorndraad; tralliedraadbasculepyenz. enz. C-5ït"-=—

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2