JflAATSCfiflPPIJ .SINGER- NIEUWS. CAM. DECLERCQ 'tvewe üOURDES J. DE BEIR-BOUCQUEY, MpBOUWKROJilEK. Hofbouw gesticht 1891, van Toestand der Hopteelt hier en elders. Het Hop-Congres te Aalst, Zeven Groote Prijzen Zeven Gouden Medalies Gediplomeerde Boomteeltkundige, TE POPERINGHE, BIJ DE STATIE, Jaarlijksche Bedevaart KORTRIJK 47, üoornikstraat, 47 STERFGEVALLEN. Meng,eling,err. 5» 43» September HOOFDAGENT In verschillende landen, vooral in Amerika en Duitschland heeft men de hoppevelden veel uitge breid de vermeerdering echter in Belgie en in 't Noorden van Frankrijk, is niet aanzienlijk. De hopplanters mogen dit uit het oog niet verliezen dat de goede prijzen, die we de twee laatste jaren voor onze producten bekwamen, enkel te wijten zijn aan de gepaste hoeveelheid hop volgens de noodwendigheid der brouwerij. Zoohaast de op brengst nogmaals meerder zal zijn dan de vraag der brouwers, dan zullen de prijzen nogmaals beneden de 50 frank dalen de teleurgestelde boer zal nadenken als het te laat is. In het land van Aalst en in deze streek is de groei der hop regelmatig. Over veertien dagen begonnen er vliegskens op de hop te komen ge- lukkiglijk heeft de plaag zich niet voortgezet. Toch moet men nog vreezen voor venijn vermits het weer zoo vochtig en bevangen blijft. De Beiersche en Boheemsche hoptuinen hadden veel geleden van droogte ze hebben veel deugd gehad van de overvloedige regenvlagen. Doch de hagel heeft in eenige plaatsen veel schade aange richt. Tot nu toe hebben zij daar niet geleden van de vliegskens. Maandag 2e Sinksendag, vierde 't Verbond der Aalstersch vakvereenigingen van hopteelers de inhuldiging zijner lokalen en te dier gelegenheid had het een Hop-Congres belegd. De uitnoodigin- gen gezonden aan de voornaamste vertegenwoor digers van hopteelt, handel en verbruik van het gansche land werden met den meesten bijval be antwoord. De Hopbonden van Aalst, Braband en Poperinghe namen officieel deel aan het Congres. Het eerste punt aan het dagorde was: om 10 u. inhuldiging van het lokaal des Verbonds en uit leg aan de bezoekers over de instellingen en de verschillige diensten van het Hopverbond. Het Aalstersch Verbond bezit reeds een hopmuseum, een laboratorium en eene bibliotheek het heeft een dienst van kostelooze raadgevingen ingericht, geeft een vakblad uit en heeft een studiekring voor hopteelt, die regelmatig maandelijks verga dert. Om 10 ure werd do zitting geopend door den voorzitter der Aalstersche federatie, baron Lode wijk de Bethune. In zijne openingsrede zegde de heer voorzitter welkom aan de heeren volks vertegenwoordigers, landbouwkundigen, land bouw leeraars en afgevaardigden der hoppebon- dt-n. M. Miserez, staatsbouwkundige legde het doel der vergadering uit maatregelen te zoe ken ten einde de hopteelt te verbeteren Wij zijn niet, zooals men beweert, zegde hij, de tegenstrevers der handelaars, doch samen met handelaars en brouwers willen wij de verbetering van teelt en handel betrachten. De samenwerking der drie belanghebbende partijen, namelijk hop- loeren, handelaars en brouwers, is noodig om tot etne vreedzame en eensgezinde oplossing van het vraagstuk te geraken. Om 12 uren vergaderden de Congressisten ten getalle van twee honderd ongeveer voor 't noen maal. Aan de eeretafel bemerkte men benevens den Voorzitter, baron Lodewijk de Bethune MM. Gheeraerdts, burgemeester van AalstVan Merris, burgemeester van Poperinghebaron Leo de Bethune, volksvertegenwoordiger Wiele- mans-Ceuppens, Damiens en Demoor, afgeveer- digden der Vereeniging der Belgische brouwers Verhelst en VanLaer, leeraars aan de hoogere brouwerijscholen te Leuven en te GentEE. HH. DeJaegher en Vossen, enz. Men telde onder de dischgenooten een dertigtal landbouwers der om streek van Poperinghe. Naaimachienen van uitmuntend fabrikaat, Sterke constructie Groote snelheid Schoon werk. Men kan met een gewoon Singer machien alle soorten van Ikutist fföorbuuiwevfc uitvoeren. op de Wereldtentoonstelling van St-Louis (Amerika) 1904. GEMAK VAN BETALING. Vertegenwoordiger te Yper, Dixmudestraat, 14. Bij 't nagerecht stelde de voorzitter der Aalster sche federatie een heildronk in aan den koning en het katholiek ministerie. Zijne gloedvolle aan spraak werd met daverend handgeklap begroet. M. Miserez bracht daarna een welgepasten heil dronk uit aan de aanwezige beschermleden van 't congres en vooral voor de geestelijken die zich met de vakvereenigingen der hopboeren bemoeien. In een luimig antwoord heeft de E. H. Vossen hulde gebracht aan het inrichtingskomiteit dat al de zaken zoowel geregeld had, en wel in 't bijzon der aan MM. Lodewijk de Bethune, Miserez en Reyniers. In de namiddag zitting, die enkel om 3 ure aan ving, hebben talrijke landbouwleeraars verslagen voorgehouden over de verbetering in de hoppe- teelt't waren vooral MM. Reyniers, Vandevelde, Moens en de Eerw. Heer Van Buggenhout. De punten die meer bepaaldelijk den hophandel be treffen, kwamen dan aan de beurtMM. Reyniers en Roseleth spraken over de waarde van onze hopsoorten, en over de medewerking der hophan delaars tot de verbetering van de hop. De E. H. DeJaegher hield eene voordracht over het bedrog en de vervalsching in den hophandel. De mede werking der brouwers, was het onderwerp dat MM. Haeck en Dubois behandelden. De slotrede moest, volgens het programma, gehouden worden door den heer hoogleeraar Leplae doch deze redenaar was door een onvoorzien voorval belet geweest naar Aalst te komen. Na een welgemeend woord van dank aan allen, door den heer voorzitter uitgebracht, deed men nog een genoegelijk en leerrijk uitstapken naar de proefveldenen de model-asten der Aalstersche hop- commissie. T Was omstreeks 7 uren, toen de afge vaardigden van elkander afscheid namen. Allen zijn overtuigd dat het Hopcongres eene goede verstandhouding zal doen ontstaan tusschen de verschillende partijen, die belang hebben in de verbetering van den hoppekweek. STAOSAIEIWS. Men is reeds volop aan 't werk voor 't verlich ten der stad met de gaze. Tusschen Yper en Vlamertinghe is men aan 't plaatsen der gaze- buizen. Volgens alle waarschijnlijkheid zal alles gereed zijn rond Januari 1906. Mr Vandenberghe, gewezen onder-bestuurder der linie Yper-Veurne-Oostende en tegenwoordig bestuurder eener tramlinie te Gent, is bestuurder benoemd der tramlinie Poperinghe-Veurne. Studiereis van Landbouwkundigen. Vrijdag laatst zijn de heer Professor Leplae van Leuven en 30 toekomende Landbouwinge nieurs naar Poperinghe op studiereis gekojnen om de teelt en de bereiding der hop na te gaan. Zij hebben verschillende keeten bezocht bij de heeren Citteiren, Lebbe Hector en Maurice. Voor al volgden zij met veel belangstelling de proeven die genomen werden tot bestrijding der voornaam ste ziekten der hop Het sulferen tegen de witte schimmel, en liet besproeien met tabaksap tegen den zwarten honing. Een bezoek werd ook ge bracht aan de stedelijke hoppeschaal waar de heeren keurmeesters al de werkzaamheden dezer inrichting uitgelegd hebben. Om 12 uren zijn die heeren, geheel voldaan, afgereisd naar Wevel- ghem, om daar de vlasteelt en het rooten te be- studeeren. In de jaarlijksche groote schieting, Zondag laatst gegeven door de handboogmaatschappij Willem-Teil, is deoppervogel afgeschoten geweest Biedt aan alle slag van Groenselzaad, beetraapzaad aan 1,20 fr. de kilo. Tomaten in potten ge kweekt om buiten te planten. Geheel den Zomer afgesne den Rozen. Tuilen van Rozen. Beplanting van Massiven met Geraniums en Begonias. Aanleg en beplanting van Engelsche hoven. Bijzondere keus van Lauwelierboomen op stam te beginnen aan 5 fr. de koppel tot 20 fr. door Mr Georges Dupont van Poperinghe, en de zijdsvogels door Mr Verstraete Henri van Moor slede en Mr Nauwinck J. van Yper. De plechtige ommegang begint dit jaar op Zondag 9 Juli aanstaande. Ziellier eenige der bij zonderste barakken die reeds hunne standplaats bekomen hebben Op de groote markt Garroussel Louis X V, bestuurder Mr Overmeer- Lagae Montagnes-russes bestuurder Mr Lapère-Lagae; Theatre excentrique d'acrobatie et de Variétés gehouden door Mr Henri Van Bever; Tir Flobert gehouden door de We Decraemer; Photographic Deconinck Cinématographebestuurder Mr A. Boshouwers; Het Reuzenkind Marie Staessens Theatre mécanique: Ilemel en Hel gehouden door de We Bosnians; Hollandse h Waffel kraam Op de Peerdenmarkt: Grand Cirque Pierre Semay. Wat 011. Eene medalie van lste klas is toegekend aan M. Vandenberghe, voorzitter van den fabriekraad der kerk van Sint Jan-ter-Biezen. Onzen hertelijk- sten proficiat Kortrijk. Zondag morgen vond men Adolf Labeeiiw, pan- nebakkersgast 34 jaar oud, in zijn slaapkamer opgehangen. In April laatstleden heeft zijne vrouw Marie Debreyne zich ook verhangen en men denkt dat hij uit verdriet zelfmoord gepleegd heeft. Hij laat 7 kinderen achter. Een briefdrager, Th. Decruynaere is sedert Woensdag verdwenen. Hij had een kwijtschrift bij zich van 300 frank. Een onderzoek is geopend. Pijnlijk ongeluk te Kouswrlarre. M. Deraedt, drukker, vroeg Maandag rond 2Vi ure, de hulp van een gebuur, Georges Van- neste behanger, om een werk af te drukken. M. Vanneste die aan het handwiel draaide, wilde opeens den gang vertragen, hij werd bij het hoofd gevat, hetwelk gansch verpletterd werd, tusschen het wiel en den plankenvloer. De dood was oogen- blikkelijk. Het slachtoffer dat met zijne broeders en zusters woonde, is maar 28 jaar oud, de droef heid dezer laatsten is onbeschrijflijk. Het parket van Kortrijk is Dinsdag ter plaats geweest. Twee kindermoorden le Ileule bij Kortrijk. Het parket van Kortrijk is Woensdag alhier afgestapt, om bij de We Bossuyt 38 jaar oud, een onderzoek te openen nopens een kindermoord. Na lange ondervraging, bekende de vrouw, den 7 Ju ni laatst haar kind verwurgd te hebben. Zij poog de dan het lijkje te verbranden in de stoof, doch gelukte er niet in, en heeft het Maandag laatst in haren hof begraven. Een gebuur die vermoedens had en haar een put had zien maken, heeft het parket verwittigd. Gedurende het onderzoek, heeft de vrouw een jong meisje van 20 jaar, Hé- lène Vercruysse beticht over een jaar dezelfde misdaad gepleegd te hebben, het meisje werd aan stonds ondervraagd en moest bekennen dat zij samen met hare moeder haar kind verbrand had. De drie vrouwen werden aangehouden. Marie Truffaut, weduwe sedert 3 jaar van Julien Bos suyt, heeft nog 3 andere kinders waarvan het oudste 7 jaar is. Het oiiu eder. Zaterdag, Zondag, Maandag en Donderdag laatst brak een hevig onweder los over West en Oostvlaanderen, en over het Noorden van Frankrijk. Te Rousselaere woedde het onweder Zaterdag verschrikkelijk er vielen hagelsteenen van 13 mm. doorsnede. Bijna al de kelders en twee fabrieken lagen onder water de bliksem viel op een werkmansbuis op Den Duivelshoek Te Bendelede werd eene hoeve in brand gesto ken en bijna gansch vernield. Te Oost-Roosebeke werd een hofstede gansch afgebrand, alleenlijk is het vee kunnen gered worden. Te Boesinghe werden er twee koeien doodgeblik- semd en ook het peerdvan M. Verraes te Brielen. Te Gontrode werd de baas van 't gemeentehuis die op het veld werkte getroffen door den bliksem en op den slag gedood. In de omstreken van Rousselaere, Yper en Kortrijk is de schade op den oogst aanzienlijk, in vele plaatsen is alles verhageld sommige boeren zijn gansch ten onder. Te Oyghem werd de woning van Jules Van- hoeck met gansch den inhoud en vijf balen vlas gansch afgebrand. Het huisgezin dat 7 kinders telt bezit niets meer. Het onweder van Zondag woedde bijzonderlijk over Steene, Slyppe en Middelkerke, 't was er een ware zondvloed en de schade aan de vruchten is onzeggelijk groot. Het is meer dan 45 jaar dat men aldaar geen zulk onweder had. De E. H. Baes, rustend priester, oud pastor van Beerst, is Dinsdag te Moskroen in den ouderdom van 71 jaar overleden. Iemand plaatste in een dagblad eene huwelijks- aanvraag met het opschrift lk zoek eene vrouw voor het leven. Een paar dagen later ontving hij den volgenden brief Neem dan de mijne over, zij maakt leven genoeg gij ontvangt haar darenboven franco te huis en de emballage wordt voor niet gerekend!.. UIT YLiAANDERüflND NAAR met de hooge goedkeuring van Z. D. Hoogw. Mgr. Waff'elaert, bisschop van Brugge en on der de geestelijke leiding van E. II. Bruloot, te Kortrijk. Reehtstreeksche bijzondere trein. Twee uren stilstand te Bordeaux, 6n September, rond 6 uren 's morgends.De pelgrims mogen de stad bezoeken.De priesters kunnen de H. Mis lezen. Zieken worden kosteloos aanveerd.Een ge neesheer vergezelt de bedevaart. Binst het verblijf der bedevaarders te Lourdes, grootsche en luisterrijke plechtig heden op O. L. Vrouw-geboorte 8n Sept. en op den Feestdag van Maria's naam. Afzonderlijke oefeningen voor Vlamingen. REISKAARTEN.ieklas: 140 fr.; 2eklas: 90 fr.3e klas 60 fr. De lijsten worden gesloten den 15" Oogst. Verdere inlichtingen vragen bij E. H. Bruloot, Beg gijnhof straat22, of bij V. Francis, secre taris Gentsche steenweg. 8, te Kortrijkof bij de inschrijvers, aangeduid op de plakbrieven die uithangen in de kerken. ui" iiiiiiiin' 'njpii' HkutijT)ourtXNB.m£;m\\ iiiiilliihiuMi' ïliliiiiiiwiiilllliiliil1 De ontroomer Melotte is de wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bel gie gebruikt. In het jaar 1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Engeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Afrika,Argentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, de meest gekende, omdat hare kwaliteiten overal gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. PAARDENMARKT, POPERINGHE. Magazijn van alle landbouwmachienenmeubel- en bouwartikelsengelsche bedden specialiteit van gegal- vaniseerden draad voor hoppefourneelen in ijzer en in koperpompen en lood amerikaansche waschkeern dakpapier; doorndraad: tralliedraadbasculen; enz. enz.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2