LflHDBOUWKHONIEK. jijden en omzien NIEUWS. It00DE PILLEN L. 1)1 PUIS, APOTHEKER TE JUMET. Hoe de Hoode Pillen merken HOODE PMEH II DliPÜIS SPIEGELS, LINOLEUMS, TOILES CIRÉES, STOORS, GORDIJNEN, TAPIJTEN, MEUBEL-PAPIER en alle Artikelen die 't behangen betreffen, de hopkweek meer uit te breiden. Nieuws over de Hoppe. Spoorwegen, Posterijen en Telegraphen. AANWERVING. Wilt gij een grootenschoonen en goedkoopen keus vinden van of is het wenschelijk Onder de verschillige gevolgen van liet goed lukken en hoogen verkoopprijs der hop in het verloopen seizoen, mogen wij vaststellen do nei ging onzer hoptelers, om hunne hopplantingen weer uit te breiden, welke zij, tengevolge van de weinig loonende oogsten der laatste jaren, inge- krimpt hadden. Het vooruitzicht dat het jaar 1905 op zijne beurt zou kunnen voor de hopkwee- kers gunstig' zijn zet hem mede aan in dien zin te werken. Is het evenwel eene goede speculatie bij voorspoedige jaren nieuwe lochtingen aan te leg gen De jarenlange ondervinding zegt onsneen Er komen voor den hopboer vette en magere ja ren maar elkeen weet dat er geene evenredigheid in liet getal bestaat en niemand weet te spreken van zeven achtereenvolgende vette jaren voor den hopboer, zooals de Egijptenaren er mochten ge nieten vooraleer de zeven magere jaren aankwa men Wij vinden het derhalve alleszins verkeerd zich in de goede jaren buitenmate toe te leggen op de cultuur der hop en het evenwicht tusschen ver schillige teelten der boerderij te breken, dat toe laat zonder totalen ondergang de slechte jaren te doorworstelen. Werken wij liever om op weinig grond eene groote en tevens goede opbrengst te bekomen door goede keus van grond, doelmatige bemestingen en aanhoudende zorgen, die men on mogelijk aan eene uitgestrekte exploitatie toewij den kan. Is het aldus niet verkeerd dat ongelukkig gebruik onzer streken van de hop te willen kwee ken op slecht land, dat voor die plant niet het minste geschikt is? De hop groeit daar wel, ja, maar is de opbrengst en hoedanigheid bevredigend en zou het land niet doelmatiger kunnen aange wend worden, tot het maken van weiden b. v. die hier zoo dringend noodig zijn Voor dezelfde hoeveelheid hop, nemen wij duizend pond die men op slechten grond zal winnen, zal men minstens tegen op goed land het dubbel uitgeven aan arbeid, die op heden zoo kostelijk is. En de landpacht is ook al niet in ver houding, aangezien men het gemeen land tegen 40 fr. hot dagwand betalen moet als wanneer de goede grond maar gemiddeld 60 fr. te staan komt. Dus weer eene meerdere uitgaaf in evenredigheid der opbrengst. Van don kant der staken ook is het nadeclig, wel is waar hoeft men zulke staken niet te koopen, doch ze zijn altijd op korten tijd versleten en kosten doorgaans, naar hunne zwaar te berekend, duurder dan de groote staken. Ja, op slechte gronden hop kweeken is een gebruik dat elke verstandige landbouwer zou moeten ver laten. Op de boerderijen van meer dan ééne hectare zou men zich nog meer tot den veekweek moeten richten door toepassing van de wijze raadgevin gen en heilzame lessen, sedert verschillige jaren door de landbouwkundigen te alle kanten ver spreid, zou men er moeten toe komen twee koeien per hectare te houden. Het voorbeeld van knappe landbouwers, die de bedoelde voorschriften in praktijd stellen, bewijst dat zulks zeer wel moge lijk is. Als men met zulkdanig getal koeien ingericht is, kan men zich gemakkelijk toeleggen op het vetten van kalvers en zwijnen, alsook op den kweek van jonge varkens, hetgene zeer winstge vend is, wel te verstaan, als men oordeelkundig te werk gaat in het stallen en voederen. (Getrokken uit den Hopboer.) In alle landen schijnt de toestand der hommel hoven zeer voldoendewant de regenvlagen komen de schade herstellen welke de groote warmte zou kunnen aanrichten. Indien er geen ziekten overkomen, die onver wachts de hop te straf aanvallen, dan zal er overal een goede oogst zijn, en de prijzen zouden nog merkelijk kunnen dalen. In onze Belgische hopstreken vreesde men voor de witte schimmel ziekte daarom hebben veel boeren hunne hom melhoven reeds gesulferd. Maar we zouden wel kunnen een weinig bedrogen zijn in de opbrengst de planten zullen beneden en in 't midden zooveel niet dragen als naar gewoonte de bloei, ten minste voor de Witte Rank is meest naar den top der staken toe. In Engeland heeft men ook een begin van witte schimmelziekte gehad, doch 't is omtrent over. In Duitschland legt de bloei goed aan tenzij in eenige plaatsen van Wurtemberg en in den Elzas, waar het hevig onweder en de hagelbuien veel schade gedaan hebben. Men verwacht eene bui tengewoon overvloedige opbrengst in Noord- Amerika, waarde uitgestrektheid der hoppevelden sedert twee jaren verdubbeld is. In Frankrijk, zoowel in Burgondic als in het Noorddepartement hebben de hommelhoven ook wat geleden van 't onbestendig weder maar de fransche boeren verwachten zich toch ten minste aan een gewonen hopoogst. Ter gelegenheid der 75e verjaring onzer onaf hankelijkheid meldt de Moniteur Beige" van 21 Juli een koninklijk besluit, kwijtschelding verleenende A) van alle straffen tot hoofdzakelijke gevan genis van min dan veertien dagen, en van boete niet meer dan vijftig franken bedragende, uitge sproken hetzij te zamen, hetzij afzonderlijk, door de gerechtshoven, de tribunalen, de tuchtraden der burgerwacht en den werkrechtersraad voor 21 Juli 1905. B) van alle straffen tot hoofdzakelijke gevange nis voor min dan 3 maanden en van boete niet meer dan 500 fr. bedragende, uitgesproken tegen de beschuldigden die voorgaandelijk noch crimi- neele, noch boetstraffelijke veroordeeling onder gaan hadden, noch sedert 21 Juli 1900 geene politie-veroordeeling ondergaan hadden. C) van alle straffen verminderd tot de taksen gemeld in A en B volgens vroegere besluiten van genade. D) van alle boeten boven do 50 of 500 franken dewelke gansch of gedeeltelijk zouden veranderd geweest zijn door gevangzitting geen vijftien da gen of drie maanden overtreffende. Dit besluit bevat nog, dat de straffen, hetzij van gevangzitting, hetzij van boete, beloopen voor verscheidene overtredingen en samengevoegd door hetzelfde oordeel of vonnis, aanzien zijn voor de toepassing van het besluit, als eene enkele straf uitmakende. Het besluit is niet toepasselijk voor de vluchte lingen of voor deze waarvan het vonnis nog niet uitgesproken is geweest op den dag van zijne afkondiging. Rousselaere* Zondag morgen heeft men bij de Bruanebrug het lijk gevonden vail M. Vuylle, 32 jaar oud. Men denkt dat hij per ongeluk zaterdag avond in 't water gesukkeld is. Vooraleer ft ij iel» koopl, raad- plcegl onze Vmioiieeiiwaail ftij zult rr nnt in vindrn en voordeel mede doen. Tram ItotKiiift te Alveriiiftiiem. Maandag rond 11 ure, is op den buurtspoorweg Yper-Veurne tusschen Alveringhem en de Nieuwe Herberg eenkoopwarentreinop een reizigerstram gebotst. De tramoverste van den koopwarentrein, in plaats van te wachten in de nieuwe Herberg, dacht nog in tijds te geraken te Alveringhem, die maar 7 minuten verder is. In eenen draai zag men den reizigerstram, die ongelukkiglijk niet in tijds kon stoppen. De twee trams kwamen op malkander, in volle snelheid en de schok was schrikkelijk geweldig. De machinist en de stoker van den reizigerstram, waren van hunne machien gesprongen en hadden den stoom omgekeerd. Na de botsing stoomde de tram 4 kilm. achter uit tot aan Forthem waar bij ontriggelde op eenige stappen van de vaart't was wel daar voor de reizigers, het vreeselijkste van de ramp, in eene ongehoorde snelheid zonder mecanicien noch stoker, voort te rijden zonder dat iemand kon op redding denken. De machien en de twee laatste wagons liepen nog op de riggels, maar de twee middelste wagons, bijna gansch in stukken, waren gedurig van het spoor. Daar er door de geborstene buizen stoom ontsnapte, hield de tram nog geluk- kiglijk stil te Forthem De reizigers die erop ge bleven waren, waren verschrikt. Er zijn een veertiental gekwetsten, waaronder; Pierre Keste- man tramoverste van den koopwarentram, erg gekwetst aan het hoofd en een arm gebroken, de treinwachter Belpair drie ribben ingestoken en de mecanicien die over inwendige pijnen klaagt. Joseph Sansen van Poperinghe bekwam erge won den aan het hoofd, Mme Bonte van Boesinghe werd ook aan het hoofd gekwetsttwee dienstmeiden van Yper, in dienst de eene in den Casino en de andere bij Mr Burghoen twee personen van Westvleteren Jufv. Bouquillon en Couttenier wer den ook in verscheidene plaatsen gekwetst; allen zijn reeds aan 'tbeteren. De twee trams zijn erg be schadigd en de dienst der trams bleef tot s'avonds onderbroken. ilollefthcm. In den nacht van Woensdag tot Donderdag is er in verscheidene plaatsen brand uitgeborsten. Om 10 uren, brak een geweldige brand uit te Ledeghem, op de hofstede van M. Levrouw, waar de schuur en veel allaam de prooi der vlammen werden. Terwijl deze brand in volle gang was, ontstond een tweede brand bij de kinders Decuy- per een kilm. verder, waar men gelukte in kor ten tijd het vuur te overmeesteren. Weldra zag men een nieuwen brand te Rolleghem, waar eene tweewoonst en een deel der schuur van den mo lenaar De Cruyenaere afbrande. Te Wijnckel Ste Eloy ontstond ook een begin van brand op de hofstede van H. Foulon en rond 2 uren werd gansch de hofstede vernield gebruikt door Ver huist. 7 koeibeesten, al het gerief en gansch den inhoud zijn er in gebrand. Er is kwaadwilligheid in 't spelhet parket van Kortrijk heeft een on derzoek geopend en men denkt op het spoor van den dader te zijn. kortrijk. Vrijdag rond 12 uren ontstond er brand in de vlaszwingelarij van M. Debooserie. Men kon het vuur overmeesteren, doch eene uur later borst het vuur opnieuw uit en breidde zich uit aan het magazijn dat gansch vernield werd. De schade is geschat op 5000 fr. Er bestaat verzekering. Ilaverszijde* Te Raverszijde heeft men Woensdag morgen het lijk gevonden van eenen welgekleeden heer. Hij was door een kogel aan de linkerslap gekwetst en droeg aan den hals teekens van verwurging. Men weet niet of men zich voor een moord of zelfmoord bevind. Zijn lijnwaad is geteekend L. M. B. Ilofbanken, ijzeren Tafels en Stoelen te koopen in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Gasthuisstraat, Meng-elingen. Mijnheer Pastoor Porreye deed eene quete voor d'afrikaansche-missien. Pietje Smet die een gierigaard is, legt eenen broek-knop in de schale, maar de Pastoor die zijnen parochiaan kent, houd oog in 't zeil, en hij ziet Pietje zijnen knop leggen. Pietje, zei mijnheer Pastoor, en hij duwde de knop in Pietjes hand, d'Afrikaanders en dragen geen bretellen. ptlRISTEpIE In Auftustiitt I905, wordt door het Beheer van Spoorwegen een vergelijkend examen uitgeschreven voor de aanwijzing van 170 candi- daten-ORDEKLERIv, te verdeelen tusschen de diensten van de Spoorwegen en van de Poste rijen. Jongelingen, die de voorwaarden van toelating tot dat examen verlangen te kennen, gelieven de berichten te lezen, die in de spoorwegstatiën en in de post- en telegraaf kantoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eene bediening moeten uiterlijk op 3in Juli igo5 bij het Departement inkomen. KEUICIIT. De Politie maakt kenbaar dat er reeds klachten ingediend zijn geweest no pens het zangen en verwittigt iedereen dat een streng oog in 't zeil zal gehouden worden. Men herrinere zich dat het verboden is te zangen op iemands land, zonder daartoe alvorens de toelating van den eigenaar bekomen te hebben. Zuiverend, werken zij snel en zonder afgang te veroorzaken. Men mag ze nemen tusschen het eten, zoodat men niet moet vasten. Galwerend, zuiveren zij goed de maag en de ingewauden. Slijmwerend, verwijderen zij alle bedervende bestanddeelen uit het bloed. Het gebruik dezer Pillen behoedt u tegen alle ziekten die voortkomen uit de onzuiverheid van hot bloed. Het gebeurt soms dat gij u niet wel te pas ge voelt. Dit wil zeggen dat uw bloed niet zuiver is, dat gij Gal en Slijm hebt, die den goeden omloop van uw bloed beletten. Dan begint uwe maag slecht ie werken, gij wordt onpasselijk en gij ver liest uwen moed. Gij wordt onverdraaglijk voor u zei ven en voor een niets stelt gij u in woede. Weet dus dat dit de volgende verschijnselen zijn Vuile mond des morgens met bitteren smaak; Vuile tong die plakt en aangeladen is Stinkende adem waarvan gij zelf vies zijt; Ziekelijk hart met een bestendigen braaklust Slechte eetlust met walg vooral voor vleesch Slappe maag die zeer moeilijk iets verteert; Moeilijke adem met eene altijd schorre stem Drooge hoest vooral na de eetmalen Gestoorde slaap met droevige droomen Zwaar lichaam met ontmoediging in alles; Sombere gedachten die steeds droeviger worden Onregelmatigen stoelgang met afgang of ver stopping Droefgeestigheid met brakingen van gal en slijm Puisten en zweeren over heel het lichaam Bloedopdrang naar het hoofd met duizelingen Gerommel in de ooren Afgang met verstopping. Het bloed is in de aderen gedurig in om loop. Het gaat uit van het hart, stroomt door alle deelen van het lichaam, geeft overal de noo- dige bestanddeelen voor leven en ontwikkeling en keert naar het hart terug. Het is ook in het bloed dat de organen die stoffen afzonderen die hen overbodig geworden zijn. Deze overbodige en dus nuttelooze stoffen moeten verwijderd worden want het slecht bloed is altijd de oorzaak van alle ziekten. Tot hiertoe had men altijd zijn toevlucht geno men tot middels die werkten op de maag of op de ingewanden, maar deze middels konden niet hel pen om den kiem der ziekten te dooden, die altijd in het bloed zit. Samengesteld zijnde met uittreksels van plan ten, kunnen de Roode Pillen L. Dupuis nooit schadelijk zijn. Zij mengelen zich gemakkelijk met de voedende bestanddeelen der spijzen en dringen zoo in het bloed. En aldus gaan zij in al de organen van het lichaam de schadelijke stoffen opzoeken en vernietigen Ziedaar waarom de" altijd helpen, als men lijdt aan Verstopping j Gezwellen Slechte spijsvertering I Jeukingen Ongemakken aan de maag j Geelzucht Slijmen Gallen Zuur in de maag Gebrek van eetlust Verdoovingen Gebrek van bloed Haarworm Knoppen Puisten Hoofdpijn Verkoudheden Duizelingen Verdoovingen Kortademigheid Beroerten Rhumatisme Vuilbloedigheid Hartkwalen Geene hoofdpijnen meer door het gebruik van de Roode Pillen Dupuis. Deze ziekte spruit voort uit de slijmen en de gallen die aanwezig zijn in de maag en in de ingewanden. Daar onze pillen werken tegen het slijm en de gal, jagen zij al de schadelijke stoffen uit de maag, die de oorzaak zijn van de onregelmatige werking van dit or gaan, doen braken en ongemakken geven aan den mensch. DAMEN OPGEPAST YOOU DE NAMAAKSELS. Men zorgt voor zijne gezondheid en men redt zich het leven, als men zich verzekert dat men echte Roode Pillen heeft, want de bedriegers hebben zich gehaast om ze goed na te maken. Vraagt daarom steeds eene doos Roode Pillen Dupuis en ziet goed 1.Of de doos langwerpig rond is en zij het handteeken draagt L. DUPUIS zooals het hier onder afgebeeld staat 2.Of op elke Pil de naam staat van L. DU PUIS, te JUMET. Let altijd goed op de Roode Pillen die in het klein verkocht worden. De doos kost fr. i,25, in postzegels fr. i,3o, op te zenden aan L. DUPUIS, apotheker te Jumet. Te verkrijgen bij A. MONTEYNE, apotheker, Groote Markt18, Poperinghe. wendt U Jbïj S.WSEIV.DECOIIXE, Gasthuisstraat, 1Poperinghe, (Verslag der Heer en Moens en de Craecker.) (Vervolgt.) Brandstichting te L<e<Ieftlicm en te VAN Alle SLIJM en GAL die de maag overlas tenoorzaken zijn van smertelijke hoofdpijnen u alle krachtdadigheid ontnemen, het bloed be derven en de goede spijsvertering beletten, worden met onze pillen meegesleept en met de uitioerpselen naar buiten gebracht. WA A BOM wilt gij nog lijden aan het kee- ren der jaren WAAROM zuivert gij uw slecht bloed niet dat geen natuurlijken uitweg meer heeft WAAROM verjaagt gij het ongemak niet dal u slecht stemt en u het leven doet verwen seden, dat u hoofdpijn veroorzaakt, dat u den buik verzwaart, dat uwe spijsvertering belet en u steeds in het hoofd doet lijden. WA A ROM ■wilt gij langer dat uw aangezicht en uwe handen zwellen en barsten, zoo erg, dat gij voor de mcnschen niet durft verschijnen WAAROM wilt gij aldus walgen van het levenwaarvan gij nog zoo lang kunt genieten? WAAROM geneest gij al deze oorzaken niet OM DA T gij niet weet dat er een geneesmid del bestaat waardoor gij u van dat alles kunt ontmaken OMDA T gij niet weet dat de ROODE PIL LEN DUPUIS liet bloed zuiveren van al de stoffen die het moeten bederven Wie deze wonderbare pillen neemt heeft niet meer te lijden van gal of slijm, van opge- stoptheid. Men heeft altijd eene goede maag en daardoor is men vrij van alle ongemakken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2