LANDBOUWRRORiEK. NIEUWS. ÜOODE PILLEN L. 1)1 Pli IS, APOTHEKER TE JIJ MET. Koe de Roode Pillen merken: ROODE PILLEK L. DÜPUIS Wilt gij een grooten, schoonen en goedkoopen keus vinden van SPIEGELS, LINOLEUMS, TOiLES CiRÉES. STOORS, GORDIJNEN, TAPIJTEN, MEUBEL-PAPIER en aiie Artikelen die 't behangen betreffen, Hoedanigheden van goede Hop, DAMEN Indien onze hopplanters goede waar willen in den handel brengen, indien zij voortreffelijke pro ducten willen tentoonstellen zoowel ir. de plaat selijke hopkeuringen als in de tentoonstellingen te Gent en te Luik, dan behooren zij wel te letten op de hoedanigheden welke voor goede handels- hop vereischt worden, volgens Professors l'nï- tviHii en hcjiiae. lu De hop moet goed geplukt zijn. Men plukke zoo kort mogelijk (met steentjes van 2-3 centimeters), zonder evenwel de knops aan beschadiging bloot te stellen. Wie allereerste kwaliteit verlangt, plukke knop per knop, zooals ze te Aalst zeggen belleken één Bovendien behoort men zorgvuldig alle beschim melde, onrijpe en misvormde knops, baardknops of doorgeschotene bellen, evenals bladeren en rankjes te verwerpen. In puike waar mag men geen al te groote bellen vinden niet langer dan 4 centimeters bij de vroege hop, niet langer dan 6 centimeters bij de late hop. 2° De hop moet goed gedroogd zijn. Om wel de hop te drogen moet onze keet of hopast een hevigen luchtstroom of trek bezitten liever drogen door de warme lucht, opgejaagd door trekgaten van onder en eene kaaf of draai- muts van boven, dan door een hevig vuur van briketten Volgens de ervarenste hopkenners zou de hop nooit op eene meerdere warmte dan 45 graden mogen gedroogd worden. Ongelukkiglijk zijn er veel hommelboeren die hunne hop tot op eene warmte van 05 - 70 graden drogen. Legt het best een thermometer (of warmtemeter) in de lage hop, die op uwe vlaak ligt, en gaat nu en dan waar nemen of de hitte niet te groot is. Men zal dus, bij het drogen, de volgende punten in acht nemen A) Daags voor dat men drogen wil, eerst flink geheel de keet uitgekuischtZoowel beneden als boven uitvagen, en dan een goed vuur met sulfer aansteken om al de kiemen van plantenziekten (beschimmeling) en al de insecten te dooden, B) Vooraleerden ast te laden, behoort men eerst liet vuur der gazekoleö of cokes aan te steken, en den rook èr van te laten opstijgen dan zal men de hop op de vlaak gieten, maar zorg dragen dat zij enkel 15 - 20 centimeters dik gelegd worde. D) Als de hop bijna droog is, (hetgene men ge waar wordt als men bet steentje kan afbreken), brandt men sulfer, daaromtrent 1 pond per 100 pond hop. Dan laat ge het vuur verminderen en de koude lucht heviger binnentreden alzoo zult gij de te groote breekbaarheid van de hop (het vallen in muiten) verminderen. E) Eindelijk wordt de hop van de vlaak afge schoten met de meeste zorg mogelijk, ten einde geen lu pul ine of hopmeel te verliezen. 3° De hop moet eene schoone kleur hebben. Goed gedroogde hop behoort geelgroen en glan zend te zijn. Ganscli groene hop is te vroeg ge plukt roode hop is of eenigszins verwaaid, of slecht gedroogd, of te laat geplukt. De Engelschen echter verkiezen eene goudgele kleur, waarin slechts eene groenachtige tint te ontwaren is. 4° De geur der hop moet onberispelijk zijn. Indien de producten op eene regelmatige wijze gedroogd geweest zijn, dan zullen zij eene goede libmmelroük of aroma hebben. Sommige Austra lische hopsoorten rieken veel te zwak; andere, gelijk de Elzasche, hebben 'nen te sterken geur de groene Daubahop riekt dikwijls gelijk look. Onze Poperingsche hop heeft een middelmatigen goeden geur, die vooral uitmunt als de boer gevet heeft met koekenbolt; doch die goede aroma is dikwijls bedorven door een geur van sulfer, groe ne bladeren, kolen enz. 5° Ten laatste komtde allergewichtigste hoedanig heid de hop moet veel lupuline (geel hopmeel) en weinig zaad bevatten. Daarover kan men zich overtuigen met eenige bellen te breken en ze op een stuk blauw papier te wrijven hoe dikker en geler de streep is, die men bekomt hoe grooter het gehalte lupuline is. Ai de hoedanigheden worden in de keuringen en tentoonstellingen in acht genomen, want men gebruikt de volgende puntenschaal Goede geur (aroma) en rijkdon) ii) lupuliije 40 puijten,S 20 punten, f Pluk Drogen Kleur en Uitzicht 30 punter). 10 punten, A. D. J. Winkelier der Stad vraagt terstond goede breisters met de machien. Verzekerd werk voor geheel bet jaar. Adres ten bureele van dit blad. STADSNIEUWS. Mijnheer Charles van Merris. heeft in de Hoo- geschool van Leuven met groote onderscheiding den graad bekomen van lincencié in philosophie thomiste. Donderdag om 9y2 ure had de prijsdeeling plaats in 't bisschoppelijk college. De E. II. kan- nunnik Duclos woonde het feest bij als plaatsver vanger van Z. H. den Bisschop van Brugge. Rond hem bemerkte men de E. H. De Hulster, deken der stad, Mr de Burgmeester, Felix van Merris. de gemeente raadsleden en eene menigte priesters van stad en omliggende. De jonge tooneelliefhebbers van 't college heb ben met veel kunst het drama Les martyrs aux Catacombes» uitgevoerd. Het nieuw vaderlandsch lied Naar wijd en zijd van Gevaert, heeft ook veel bijval genoten. Op bet einde der feest heeft de E. H. Duclos de heeren en het publiek bedankt die door hunne tegenwoordigheid het feest waren komen opluisteren, daarna heeft hij de heeren Principaal en Professors, alsook de leerlingen proficiat gewenscht over den schoonen uitslag welke het college van Poperinghe, zooals gewoon te, bekomen beeft in den prijskamp der bisschop pelijke collegen. De prijzen van uitmuntenheid zijn bekomen geweest in de latijnscbe klassen door 6e latijnscbe klas1. Valere Deconinck van El- verdinghe, 2. Cy rille Peene van Bixschote, 3. Maurice Delanote vun Westoutre. 5e klas; 1. Auguste Hamers van Poperinghe, 2. Julien Kestelyn van Crombeke.4eklas: 1. Oswald Doucy van Ci ombeke.3eklas: 1. Jerome Bou- ciqué VHn Merckem en Emile Caröoon van Pas-, schendaele.—2e klas; 1. Charles Devosvan Pope ringhe, 2. Eric Vanderscheldcn van Oostvleteren 3. Jerome Pieters van Niewcappelle, 4. Marcel Gythiel van Poperinghe.Rethorika: 1. Maurice Werquin yan Watou, 2. Joseph Bouciqué van Merckem, 3. Adolplie Brutsaert van Poperinghe. De medal ie, gegeven door de stad, is behaald dóór Maurice Werquin van Watou. Hofbanken, ijzeren Tafels en Stoelen te koopen in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Gasthuisstraat, Twee klassen namen deel aan den wedstrijd voor 't bisdom, de vierde latijnscbe klas en retho rika. Ziehier den uitslag voor Poperinghe 4e Latijnscbe klas. 165 Mededingers. Rethorika. 105 Mededingers. Maandag begint men in stad de buizen liggen voor de verlichting met du gaze. Op den Vogelboek, had de vrouw Patty n-Deraedt eenige oogenblikken hare drie kleine kinders al leen gelaten om melk te halen in 't gebuurte. Toen zij terug kwam was liet kleinste kind, 17 maanden oud, niet meer te vinden een ander kind van 2 V» jaar zegde dat hot in den put geval lene /as. De moeder ging zien en vond er het lijkje van haar kind. Een zekeren Criem ging deze week naar Proven met een wagen geladen met kolen. Op den wagen waren er ook twee zakjes sulfer, een der zakjes ging open en door het wrijven gerocht het sulfer in brand. Do voerman nam het zakje en wierp het in het hommelhof van Alois Daucliy waar het vuur zich mededeelde aan de hommel en rond de 300 blokken vernielde. Vpci*. Een 5 jarig kind, Camille Devos, van de herberg De Fontein viel Woensdag avond, rond 8 u., al spelend in de vaart. Een voorbij gaander, Mr E. Moniez, 20 jaar oud, die liet kind onder eene ge- ladene schuit zag verdwijnen, sprong in 't water en gelukte er in het kind boven te halen. M. Mon- niez kon uit den vaart niet geraken, en zonder (ie tussclienkomst van den Krijgsdoctor Justice, die daar voorbijgaande met velo, liet gevaar zag en met een bootje hun ter hulp kwam, zouden ze alle twee verdronken hebben. Een brouwersknecht, Frederic Boulengé, is Woensdag avond, bij 't Waterkasteel, zoo onge lukkig gevallen, dat liij den arm in twee plaatsen gebroken was, en verscheidene kwetsuren aan de handen bekomen had. Brugge. Een begin van brand die spoedig kon uitge doofd worden, ontstond Zondag avond op een zolder van 't Belfort. De schade is zeer gering. Te Zeebrugge, Fr. Vandevelde, werkman aan de electrieke kranen, werd door de strooming, Maandag morgen rond G'A ure, doodgobliksemd. Hij was werkzaam in de Cockefabriek de Mos sel hutte J. Desmidt 35 jaar, freindraaier, werd Woens dag namiddag op de Gulden Vlieslei, door een lokomotief de teenen van den linkervoet afgereden en bekwam nog inwendige kneuzingen. Men heeft hem naar Sint Jans gasthuis overgebracht. Beverei i-bij-Rousselaere. Victor Caese, 16 jaar oud, die per velo leerde rijden is er van gevallen. In zijnen val, bekwam hij erge wonden en is er tengevolge van overleden. Werviek. Eenige kinders rookten Zondag avond sigaretten, achter eene vlasmijt, toebehoorende aan MM. Van Elslande. Waarschijnlijk, zal een hunner een bran dende sulfer in het vlas geworpen hebben, want eensklaps stond de vlasmijt in brand, en werd in eene halve uur tijds gansch afgebrand. De schade, door verzekering gedekt, beloopt op 1000 fr. Knocke. Woensdag is alhier eene hoeve met gansch den inboedel afgebrand. Daar er gebrek aan water was is er niets kunnen gebluschl zijn. De gebou wen zijn verzekerd, maar den oogst niet. Xwcvezeelc. Zondag is het zoontje, 2 jaar oud, van den landbouwer Parret, in den vuilput verdronken. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk. Zondag, om een ongeluk te vermijden, sprong R. Vienne van zijn velo terwijl hij in gang was. Men rechtte hem op met gebroken been. Vooraleer &ij iels koopt, rauil- pl<M*£'t onze Ahhoim'Cii uanl gij zuil er out in viBulou ou voordeel mede «loon. Het kind, 18 maanden oud, van Ch. VanWalle- ghem is Zondag achter het huis in een waterputje gevallen en verdronken. Iloogled«. Zondag, toen de knecht van de Wc Soufilet, van de mis van 8 ure t'huls kwam, vond hij de vrouw, 73 jaaroud, brandende in den lieurd. Geholpen van de geburen, doofde hij de vlammen uit, doch de vrouw was reeds gansch verkoold. Sint Viitlrics. Een 75 jarige man van Coolkerke werd door een automobiel omgereden en bekwam twee erge wonden. Zondag nacht ontstond er brand in eene schuur, Touroutsche-steenweg, de pompiers van Brugge kwamen spoedig ter plaats, doch daar er gebrek van water was is de schuur gansch afgebrand. Lichtervelde. Zondag namiddag rond 5 ure, J. Loosens, 33 j. oud, wonende te Loovendeghem, stapte van den trein, komende uit Kortrijk, en werd verrast door den trein van Brugge, die op 't zelfde oogenblik toekwam. Het slachtoffer werd gansch overreden, liet hoofd was van de romp gescheiden. De man kwam terug uit Frankrijk, waar hij vruchteloos werk gezocht had. Hij laat eene weduwe met 7 kleine kinders achter. Taiigliemarck. Donderdag avond rond iy% ure, een bediende van den ijzer weg, Pierre Bouckaert, 54 j. oud, sprong van een koopwarentrein die in gang was en viel onder de wielen. Hij werd 35 met. mede- gesleept en gans vermorzeld. Het slachtoffer had reeds 32 jaar diensthij laat verscheidene kin ders achter. Ivïeng-elirLg-en'. Eene weduwe had haren man verloren en was ontroostbaar. 'k Neme deel in uwe droefheid, zei haar iemand, 't is toch droevig eenen man te verliezen gelijk den uwen. Ja, zegt de jonge weduwe, ik ben waarlijk ongelukkig men weet immers wel wien men ver liest, maar men weet niet welken anderen men krijgen zal. Zuiverend, werken zij snel en zonder afgang te veroorzaken. Men mag ze nemen tusschen het eten, zoodat men niet moet vasten. Galwerend, zuiveren zij goed de maag en de ingewanden. Slijmwerend, verwijderen zij allo bedervende bostanddeelen uit het bloed. Het gebruik dézer Pillen behoedt u tegen alle ziekten die voortkomen uit de onzuiverheid van het blóed. Het gebeurt soms dat gij u niet wel te pas ge voelt. Dit wil zeggen dat uw bloed niet zuiver is, dat gij Gal eu Slijm hebt, die den goeden omloop van uw bloed beletten. Dan begint uwe maag slecht ie werken, gij wordt onpasselijk en gij ver liest uwen moed. Gij wordt onverdraaglijk voor u zeiven en voor een niets stelt gij u in woede. Weet dus dat dit de volgende verschijnselen zijn Vuile mond des morgens met bitteren smaak Vuile tong die plakt en aangeladen is Stinkende adem waarvan gij zelf vies zijt Ziekelijk hart met een bestendigen braaklust Slechte eetlust met walg vooral voor vleesch Slappe maag die zeer moeilijk iets verteert; Moeilijke adem met eene altijd schorre stem Brooge hoest vooral na de eetmalen Gestoorde slaap met droevige droomen Zwaar lichaam met ontmoediging in alles; Sombere gedachten die steeds droeviger worden Onregelmatigen stoelgang met afgang of ver stopping Droefgeestigheid met brakingen van gal en slijm Puisten en zweeren over heel het lichaam Blcedopdrang naar het hoofd met duizelingen Gerommel in de ooren; Afgang met verstopping. Het bloed is in de aderen gedurig in om loop. Het gaat uit van liet hart, stroomt door alle deelen van het lichaam, geeft overal de noo- dige bestanddeelen voor leven en ontwikkeling en keert naar het hart terug. Het is ook in het bloed dat de organen die stoffen afzonderen die hen overbodig geworden zijn. Deze overbodige en dus nuttelooze stoffen moeten verwijderd worden want het slecht bloed is altijd de oorzaak van alle ziekten. Tot hiertoe bad men altijd zijn toevlucht geno men tot middels die werkten op de maag of op de ingewanden, maar deze middels konden niet hel pen om den kiem der ziekten te dooden, die altijd in bet bloed zit. Samengesteld zijnde met uittl-eksels van plan ten, kunnen de Roode Pillen L. Dupuis nooit schadelijk zijn. Zij mengelen zich gemakkelijk met de voedende bestanddeelen der spijzen en dringen zoo in het bloed. En aldus gaan zij in al de organen van het lichaam de schadelijke stoffen opzoeken en vernietigen Ziedaar waarom de altijd helpen, als men lijdt aan Verstopping j Gezwellen Slechte spijsvertering I Jeukingen Ongemakken aan de maag J Geelzucht Slijmen Gallen Zuur in de maag Gebrek van eetlust Verdoovingen Gebrek van bloed Haarworm Knoppen Puisten Hoofdpijn Verkoudheden Duizelingen Verdoovingen Kortademigheid Beroerten Rhumatisme Vuilbloedigheid Hartkwalen Geene hoofdpijnen meer door het gebruik van de Roode Pillen Dupuis. Deze ziekte spruit voort uit de slijmen en de gallen die aanwezig zijn in de maag en in de ingewanden. Daar onze pillen werken tegen het slijm en de gal, jagen zij al de schadelijke stoffen uit de maag, die de oorzaak zijn van de onregelmatige werking van dit or gaan, doen braken en ongemakken geven aan den mensch. OPGEPAST voou de NAMAAKSELS. Men zorgt voor zijne gezondheid en men redt zich het leven, als men zich verzekert dat men echte Roode Pillen heeft, want de bedriegers hebben zich gehaast om ze goed na te maken. Vraagt daarom steeds eene doos Roode Pillen Dupuis en ziet goed 1.Of de doos langwerpig rond is en zij het handteeken draagt li. DUPUIS zooals het hier onder afgebeeld staat 2.Of op elke Pil de naam staat van L. DU PUIS, te JUMET. Let altijd goed op de Roode Pillen die in het klein verkocht worden. De doos kost fr. i,a5, in postzegels fr. i,3o, op te zer.den aan L. DUPUIS, apotheker te Jumet. Te verkrijgen bij A. MONTEYNE, apotheker, Groote Markt18, Poperinghe. wendt tl I»ij 8AN1SEÜÏ.OECORTE, Gasthuisstraat, 18, Poperinghe. C) Gedurende de drie, vier eerste uren zal men een zacht vuur maken zoodat de warmte niet meerder dan 30 graden weze. Om de warmte te matigen kan men ook nog veel koude lucht laten binnentreden met de onderste trekgaten open te zetten.Men laat dan de hitte langzamerhand meerder worden, doch zij mag nooit hooger klim men dan 45 graden. Vertaling uit het latijn 8e accessit- Jéróme Priem van Poperinghe 1 lu acc. - Joseph Sansen van Contich.13e acc. - Florent Delanote van Haringhe. 15e acc. - Joseph Lebbe van Poperin ghe.16e acc. - Maurice Butaye van Beveren. Vertaling uit het Fransch in het Latijn Prijs - Daniel Liefooghe van Passchendaele. 12° acc. - Joseph Sansen van Contich. Latijnsche Redevoering lc acc.-Maurice Werquin van Watou.2e acc. - Joseph Bouciqué van Merckem. Vtaanische RedevoeringPrijs - Joseph Bou ciqué.—7C acc. - Maurice Werquin. üitH. Alle SLIJM en GAL die de maag overlas ten, oorzaken zijn van smartelijke hoofdpijnen u alle krachtdadigheid ontnemen, het bloed be derven en de goede spijsvertering beletten worden met onze pillen meegesleept en met de uitwerpselen naar builen gebracht. WAAROM wilt gij nog lijden aan het hee ren der jaren WAAROM zidverl gij uw slecht bloed niet dat geen natuurlijken idtweg meer heeft WAAROM verjaagt gij liet ongemak niet dat u slecht stemt en u het leven doet verwen- schen, dal u hoofdpijn veroorzaakt, dat u den buik verzwaart, dat uwe spijsvertering belet en u steeds in het hoofd doet lijden. WAAROM wilt gij langer dal uw aangezicht en uwe handen zwellen en barsten, zoo erg, dat gij voor de menschen niet durft verschijnen WAAROM wilt gij aldus walgen van het leven, waarvan gij nog zoo lang kunt genieten? WAAROM geneest gij al deze oorzaken niet O MD A T gij niet iveet dat er een geneesmid del beslaat waardoor gij u van dat alles kamt ontmaken OMDA T gij niet weet dal de ROODE PIL LEN DUPUIS het bloed zuiveren van al de stoffen die het moeten bederven Wie deze wonderbare pillen neemt heeft niet meer te lijden van gal of slijm, van opge- stoptheid. Men heeft altijd eene goede maag en daardoor is men vrij van alle ongemakken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2