ItAflDBOUWRROllIER. De Hop Samenstelling en Rol ROODE PILLEN L. DEPLUS, APOTHEKER TE JE MET. Hoe de Roode Pillen merken: ROODE PIIiliER L. DUPUIS flIEUWS SPIEGELS, LINOLEUMS. TOILES CiRÉES, ST00R3, GORDIJNEN, TAPIJTEN, MEUBEL-PAPIER en alle Artikelen die 't behangen betreffen, DAMEN Wilt gij een grooten, schoonen en goedkoopen keus vinden van Voordracht door M. Arm. Dubois, brouwer te Lebbeke. In 't land van Aalst. Assche en omstreken kent men bijzonderlijk drie hopsoorten. I>e Carnau of Coigneau I)e Groene bel En Witte rank. 1) De bel der Carnau hop, is klein, donker groen, met rond blad, weinig bitter, weinig rijk in hoofdstoffen of lupuline. 2) De Groene bel, is middelmatig lang, bleek groen, gesloten, met puntig blad, bitter, en rijk aan lupuline. 3) De witte rank beeft groote, licht groene losse bellen, met eivormige schub deze hopsoort be kleedt de middenrang voor zijne hoedanigheid tusschen de Carnau en de Groene bel. In de Belgische brouwerij is het bijzonderlijk de Groene bel en de Carnau, die den voorkeur ge nieten, 't zij deze voor d'eene of andere bieren hierboven vermeld, dienen moet. De Carnau uit hoofde van de groote hoeveel heid hars of (résine) en looizuur (acide tanique) welke zij inhoudt vindt den voorkeur bij de Brus- selsche brouwers voor het vervaardigen van lam bic. Wij zullen aanstonds zien welke eigenschappen deze twee hooger genoemde stoffen bezitten, en welke uitwerksels deze op het bier te weeg bren gen. De Groene bel voor hare rijkheid aan lupuline is goed geschikt voor onze vlaamsche bieren, uit hoofde dat de lupuline al de eigenschappen bevat om eene fijne smaak en aangename hop-geur aan die bieren mede te deelen. Laat ons nu niets meer beschouwen dan de Carnau en de Groene bel, om des te gemakke lijker onze ontleding te kunnen volgen. Daar ik enkel voornemens ben in dit verslag de physiologische of natuureigenschappen der hop te doen uitschijnen, ga ik trachten Ued. eene beknop te ontleding te geven van een belleken hop. U zeggen wat liet bevat, of zou moeten bevatten, en de gewichtige rol die het in het bier te vervullen heeft trachten voor oogen te leggen. Een volmaakt belleken hop is eene verzameling van enkelvoudige bloempjes, op een zig-zag vor mige graat (Rachis) geplaatstieder van die bloem- LU l"'~ raeïilS, omringd van groen gele, zacht rood ge tinte schubben of schelpen, is, met de lupuline, de samenstelling der uitwendige en zichtbare deelen der hopbel. De bol van de Carnau en de Groene bel bevatten de zelfde bes tand deel en, nochthans in verschillen de hoeveelheden on hoedanigheid. Uitwendig beschouwd is het belleken hop sa mengesteld uit de zichtbare bestanddeelende rachis, de schubben, de lupuline; scheikundig aanschouwd bevatten ieder van deze zichtbare deelen andere onzichtbare stoffen die oplosbaar werdem door scheikundige gedaanteveranderin gen, in de brouwerij te weeg gebracht door de tusschenkomst der versuikerde graanstoff'en aan zekere hoogere warmtegraden. Deze veranderin gen geschieden zelf buiten de brouwerij bij de slecht gedroogde, oude en verhitte hop maar in dit geval is liet geen aangename geur meer die er te weeg gebracht wordt, maar enkel den afkeeri- gen reuk der aldéhyde en valeriaansch zuur, dat niets is dan eene ontbinding der geurige stoffen, of vluchtige olie. Wij zagen hooger dat een belleken hop in zijne samenstelling een aantal bloempjes of vruchtknop pen bevatbij de vruchtbare vrouwelijke plant, vormt zich in den vruchtknop een klein korreltje dat zich in de oksels der rachis vastzet, en rond hetwelk zich een groen geel vettig zand vormt, dat men lupuline noemt. Men vergisse dit korrel tje niet met de zaadkorrel te weeg gebracht door de bevruchting van eene mannelijke plant, in dit geval wordt de lupuline door de bevruchte knop benuttigd, tot het vormen van het zaad 't is dus wel begrijpelijk dat men het bevruchten der hop moet vermijden, vermits deze bevruchting voor gevolg heeft het vernietigen der lupuline die gansch de waarde der hop uitmaakt, 't Is om die reden ook dat er niet genoeg kan aangedrongen worden de uitwerping der mannelijke planten in de hopvelden te bewerken. Vervolgt. (Getrokken uit De Hopboer.) STADSNIEUWS. Over een dag of acht kwam een jongeling van rond de 15 jaren, Felix Neutensvan Brugge, zich aanbieden aan de hofstede van M. René Derycke- Hallewein te Poperinghe (Abeele) en vroeg om daar te mogen blijven zeggende dat hij uit zijn huis gejagen en zonder bestaan was. Uit medelij den namen de bewoners hem aan Zondag morgen toen deze te huis kwamen van de mis zagen zij de jongen niet meer en bemerkten dat bij uit eene kas verscheidene juweelen gestolen had, namelijk een gouden vrouwenuurwerk met ketting, ter waarde van 110 frs. een gouden broche, ter waar de van 38 frs. en een paar diamanten oorbellen van 50 fr. Hij had in Poperinghe het gouden hor- logie en de ketting verkocht voor 10 fr. de oorbel len voor 2 fr. en was met dat geld vertrokken naar Brugge waar men hem aangehouden heeft. De broche is nog niet uitgekomen. Yper. Hélène Barzeele van Vlamertinghe wilde Dins dag nog op den trein voor Rousselaere gaan, toen hij reeds in gang was. Zij viel en werd verschei dene vingers van den linkerhand afgereden. Hoesten. Een man die hier op den tram wilde springen binst dat deze in gang was, bekwam een zoo ge weldigen stoot in den rus. dat lui ien «rondo -"!öi Moeskroen. Maandagmorgen, op 't gehucht Bourbon, rond 814 ure, heeft men op den boord van eene beek een kindje van zes weken oud gevonden. Vrouw Hector Beckaert heeft het wichtje binnengenomen Een onderzoek is geopendmen denkt op 't spoor der piichtige te zijn. Tijdens het onwedcr dat Woensdag morgen over onze streek, maar bijzonderlijk in 't Noor den van Frankrijk gewoed heeft, is de bliksem IJUfcl kisten te verkoopen aan zeer ge nadige prijzen, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. hier gevallen rond 3 Va uur op twee werkmans huizen gedekt met strooi en bewoond door Ch. Demeire en Ad. Desmets. Men is erin gelukt de bewoners waaronder negen kinders van Ch. De meire te reddenmet veel moeite zijn er eenige meubels gevlucht geweest. Alles is afgebrand. De huizingen en meubels van Desmets zijn verzekerd. Woensdagnamiddag, rond2y* ure, is liet Par ket afgestapt bij Elisa Castelein, 37 jaar oud, wer kende in eene weverij, die men verdacht haar pastgeboren kind gedood te hebben. De betichte loochende, intusschen vond men in den hof van hare woning het lijkje van een nieuwgeboren kind dat reeds 14 dagen begraven was. Do vrouw kon niet verder dan bare misdaad bekennen men bracht haar nog denzelfdon dag, rond 7 Va ure, naar 't gevang van Kortrijk over. Couckelaere Een 7 jarig kind van J. Vanhooren hing van achter aan een hondenkar. Eensklaps liet het de kar gaan, en wilde de straat overlopen, doch het werd door een wagen overreden, en op den slag gedood. Brugge. Zondagnamiddag heeft men uit de Kazernevest het lijk opgevischt van Emile De Vooght, 22 jaar uit de Balsemboomstraat. Hij zal waarschijnlijk bij ongeluk in 't water gevallen zijn. Koussclaere. Maandag namiddag ontstond er twist tusschen twee werklieden die aan 't werk waren op eene stelling van G m. hoog aan de chicorij fabriek van M. PaulVerburgh. Jan Samyn bekwam van zijnen tegenstrever Hoste een slag met een truweel op het hoofd en viel van de stelling. Het slachtoffer is naar het gasthuis over gebracht geweest De wonde aan het hoofd is groot, doch niet doodelijk. Gedurende een gevecht heeft H. Lietaert 35 oud, twee messteken in den rug bekomen. De da ders zijn gekend en aangehouden. Mareke. Bisseghem. In de Kerkstraat, nabij de Leie zijn Zondag na middag 3 huizen, gedekt met strooi, ten gronde afgebrand. De huizen waren den eigendom van A. Callewaert, van Ingelmunster, en waren be woond door J. Van Acker werkman, G. Vanhop- plinies vlasmakelaar, en de gebroeders Declercq voddenkoopmans. Bij het luiden der brandklok, waren de pompiers spoedig ter plaats, doch moes ten zich vergenoegen met de aanpalende huizen te vrijwaren. De schade door verzekering gedekt be loopt op G tl 7.000 fr. Er zijn eenige meubels van G. Vanhopplinies en eene som van 255 fr. in geld en 800 fr. vodden van Declercq in den brand ge bleven. Vyve St. Eloy. Maandag nacht, hoorde Elodie Van Nieuwer- kerke, 40 jaar oud, die samen met hare zuster Julia 35 jaar, op eene hofstede woont, een onge meen gerucht, terzelfder tijd hoorde zij den wacht hond geweldig blaffen. Zij ging buiten langs eene achterdeur om te zien, doch werd door twee zwartgemaakte kerels vastgegrepen bijna op 'c zelfde oogenblik werd Julia die langs de voor deur vluchtte, eveneens door twee mannen vast gegrepen en binnen gesleept. De vier kerels eiscliten onder doodsbedreigingen dat zij hun geld zouden geven. Zij duiden eene kas aan dat de ban dieten onderzochten. Intusschen was de neef der twee vrouwen J. Vandenhende, 15 jaar, die ge woonlijk bij hare tanten de nacht overbrengt, er in gelukt door een venster te vluchten, en de ge- buren te verwittigen. Een gebuur Devos lostte een revolverschot om de andere geburen te wekken De bandieten lioorende dat er hulp toekwam na men de vlucht in de richting van Kortrijk zonder iets mede te nemen. Een onderzoek is geopend. Zondagnacht rond 11 ure, M. Polydore Lepère die uit de herberg De Vlasbloem kwam, zag dat er brand ontstaan was bij de hofstede van de We Ghesquière. Vergezeld van zijne knechten, liep hij onmiddelijk om de inwoners te verwitti gen. Niet verre van de hoeve, zag hij deschaduwe van eenen man, die de vlucht nam ia de richting van Kortrijk. Hij achtervolgde hem en gelukte er in hem aan te houden. Hij deed de man bewaken door zijne knechten en ging naar de hofstede: verscheidene schelven vlas stonden in vlam en bedreigden de gebouwen. De brand is kunnen uit gedoofd zijn, men schat de schade op 5000 fr. Verleden jaar, op 15 Oogst, is gansch de hofste de der W° Ghesquière met al de stallingen ten gronde afgebrand. Een onderzoek is geopend, de man blijft aangehouden en is naar Kortrijk over gebracht. Waereghem. Een hevige brand, heeft Maandag morgen de hofstede en ue peerd- en zwijmtallen van II. De Witte-Gli'ys, Eertbrugge bij de herberg De drie Kavenf» gansch afgebrand. Petrus Vandenboo- /.u» eerst, "ue urafTu. nij liep naar het huis om de inwoners op te kloppen. H. De Witte met vrouw en kinders vluchtten in allerhaast en konden nO£ het geld medenemen. Men is er ook in gelukt de peerden en zwijnen te redden. Er is maar de schuur en het koestal die langs den anderen kant staan die niet afgebrand zijn. De schade door ver zekering gedekt is aanzienlijk. De brand is volgens men denkt aan kwaadwilligheid te wijten, men heeft verscheidene kerels zien de vlucht nemen. Kortrijk. M A. Gillon beenhouwer, groote markt had Maandag namiddag eenige oogenblikken zijn velo laten staan aan de Post, bij de statie. Toen hij te rugkwam was de velo, die nummer 36G5 draagt, verdwenen. Een onderzoek is geopend. 's Morgens STAD ROUSSELARE. De stad Rousselare bereidt zich om, gedurende de kermis, met pracht de 75ste verjaring onzer onafhankelijkheid te vieren. Den2d(i Zondag der kermis zullen groote muziekfeesten plaats hebben waarvan programma hieronder Orde der Muziekfeesten op Koeke Zondag, il» September igo5, (zijnde den 2n Zondag der Kermis). om 8 1)2 ure, aankomst der vreemde Muziek-Maatschappijen. Om 11 1)2 ure, op de Groote Markt, Concert door de Harmonie Ste. Cecilia, van Rousselaere. 's Namiddags om 2 1)2 ure, stoet van Muziek- Maatschappijen door de bijzonderste straten der stad. Om 4 ure, op de Groote Markt, Groot Concert, gezamentlijk uit te voeren door: De Koninklijke Stadsbarmonie van Rousselare. De Stadsharmonie muziek der Sapeurs Pom piers van Poperinghe. De Stadsharmonie - De Goede Vrienden van Thielt. De Gemeente-Fan faren van Passchendaele. oitfabii?u illume ran xtuusseiare. PROGRAMMA. Om 7 1)2 ure Fakkeltocht. Uitvoerng van Vlaamsche volksliederen. Tot slot Prachtig Vuurwerk. Zuiverend, werken zij snel en zonder afgang te veroorzaken. Men mag ze nemen tusschen het eten, zoodat men niet moét vasten. Galwerend, zuiveren zij goed de maag en de ingewanden. Slijmwerend, verwijderen zij alle bedervende bestanddeelen uit het bloed. Het gebruik dezer Pillen behoedt u tegen alle ziekten die voortkomen uit de onzuiverheid van het bloed. Het voelt, dat gij van u slecht liest u zeiven gebeurt soms dat gij u niet wel te pas ge- Pit wil zeggen dat uw bloed niet zuiver is, Gal en Slijm hebt, die den goeden omloop w bloed beletten. Dan begint uwe maag 1e werken, gij wordt onpasselijk en gij ver wen moed. Gij wordt onverdraaglijk voor u en voor een niets stelt gij u in woede. Weet dus dat dit de volgende verschijnselen zijn Vuile mond des morgens met bitteren smaak; Vuile tong die plakt en aangeladen is Stinkende adern waarvan gij zelf vies zijt Ziekelijk hart met een bestendigen braaklust Slechte eetlust met walg vooral voor vleescli Slappe maag die zeer moeilijk iets verteert; Moeilijke adem met eene altijd schorre stem Drooge hoest vooral na de eetmalen Gestoorde slaap met droevige droomen Zwaar lichaam met ontmoediging in alles; Sombere gedachten die steeds droeviger worden Onregelmatigen stoelgang met afgang of ver stopping Droefgeestigheid met brakinger. van gal en slijm Puisten en zweeren over heel het lichaam Bloedopdrang naar het hoofd met duizelingen; Gerommel in de ooren; Afgang met verstopping. Het bloed is in de aderen gedurig in om loop. Het gaat uit van het hart, stroomt door alle deelen van het lichaam, geeft overal de noo- dige bestanddeelen voor leven en ontwikkeling en keert naar liet hart, terug. Het is ook in het bloed dat de organen die stoffen afzonderen die hen overbodig geworden zijn. Deze overbodige en dus nuttelooze stoffen moeten verwijderd worden want het slecht bloed is altijd de oorzaak van alle ziekten. Tot hiertoe had men altijd zijn toevlucht geno men tot middels die werkten op de inaag of op de ingewanden, maar deze middels konden niet hel pen om den kiem der ziekten te dooden, die altijd in het bloed zit. Samengesteld zijnde met uittreksels van plan ten, kunnen de Roode Pillen L. Dupuis nooit schadelijk zijn. Zij mengelen zich gemakkelijk met de voedende bestanddeelen der spijzen en dringen zoo in het bloed. E11 aldus gaan zij in al de organen van het lichaam de schadelijke stoffen opzoeken en vernietigen Ziedaar waarom de altijd helpen, als men lijdt aan Verstopping Gezwellen Slechte spijsvertering Jeukingen Ongemakken aan de maag Geelzucht Slijmen Gallen Zuur in de maag Gebrek van eetlust Verdoovingen Gebrek van bloed Haarworm Knoppen Puisten Hoofdpijn Verkoudheden Duizelingen Verdoovingen Kortademigheid Beroerten Rhumatisme Vuilbloedigheid Hartkwalen Geene hoofdpijnen meer door het gebruik van de Roode Pillen Dupuis. Deze ziekte spruit voort uit de slijmen en de gallen die aanwezig zijn in de maag en in de ingewanden. Daar onze pillen werken tegen het slijm en de gal, jagen zij al de schadelijke stoffen uit de maag, die de oorzaak zijn van de onregelmatige werking van dit or gaan, doen braken en ongemakken geven aan den menscli. OPGEPAST VOOR DE NAMAAKSELS. Men zorgt voor zijne gezondheid en men redt zich het leven, als men zich verzekert dat men echte Roode Pillen heeft, want de bedriegers hebben zich gehaast om ze goed na te maken. Vraagt daarom steeds eene doos Roode Pillen Dupuis en ziet goed 1.Of de doos langwerpig rond is en zij het handteeken draagt L. DUPUIS zooals het hier onder afgebeeld staat 2.Of op elke Pil de naam staat van L. DU PUIS, te JUMET. Let altijd goed op de Roode Pillen die in het klein verkocht worden. De doos kost fr. i,25, in postzegels fr. i,3o, op te zerden aan L. DUPUIS, apotheker te Jumet. Te verkrijgen bij A. MONTEYNE, apotheker, Groote Markt18, Poperinghe. neiult ï»Sj SAIVSKIV-OECOISTE, Gasthuisstraat, 1 Poperinghe. Vervolg 4 4 260 Uitvoerders, onder het bestuur van M. Jeroom MATTHYS, ter gelegenheid vam zijn Jubelfeest van vijf en- t.wint.hr jaren Muziekmeester der Koninklijke 1 deel. 1. Nibelungen Marsch met klaroenen. 2. Le Domino noir Openingstuk. 3. Espéranza Spaansche Mazurka. 4. Lohengrin Fantazie. 5. Trio Woiseaux voor kleine fluiten en klarinetten. Deel. (Rich. Wagner) (Auber) (lid. Urizar) (Rich. Wagner) (Pillevestre) 2. 6. I'. 9- 10. Naar Wijd en Zijd Vaderlandsch I.ied (Gevaert) Grande Marche Triomphale (Van Remoortel) Chanson du Printemps (Mendelssohn) Le Retour d la Vie Groote Walz (Chabas) Polka des Pachas (met zang) (Allier) Alle SLIJM en GAL die de maag overlas tenoorzaken zijn van smertelijke hoofdpijnen u alle krachtdadigheid ontnemenhet bloed be derven en de goede spijsvertering beletten, worden met onze pillen meegesleept en met de uitwerpselen naar buiten gebracht. WAAROM wilt gij nog lijden aan het hee- ren der jaren WAAROM zuivert gij uw slecht bloed niet dat geen natuurlijken uitweg meer heeft WAAROM verjaagt gij het ongemak niet dat u slecht stemt en u het leven doet verwen- schen, dat u hoofdpijn veroorzaakt, dal u den buik verzwaart, dat uwe spijsvertering belet en u steeds in het hoofd doet Lijden. WAAROM wilt gij langer dat uw aangezicht en uwe handen zwellen en barsten, zoo ergdat gij voor de mensehen niet durft verschijnen WAAROM wilt gij aldus walgen van het leven, ivaarvan gij nog zoo lang kunt genieten WAAROM geneest gij al deze oorzaken niet OMDA T gij niet weel dat er een geneesmid del bestaat waardoor gij u van dat alles kunt ontmaken OMDA T gij niet weet clat de ROODE PIL LEN DUPUIS het bloed zuiveren van al de stoffen die het moeten bederven Wie deze wonderbare pillen neemt heeft niet meer te lijden van gal of slijm, van opge- stoptheid. Men heeft altijd eene goede maag en daardoor is men vrij van alle ongemakken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2