LftKDBOUWKROKlER. De HopSamenstelling en Rol ft. Devos-Vandromme, PILLEN L, DUPUIS, APOTHEKER TE ET. Hoe de Roode. Pillen uiefken ROODE PILLEK L. DUPUIS fHEUWS. SPIEGELS, LINOLEUMS, TOILES CIRÉES. STOORS, GORDIJNEN, TAPIJTEN, MEUBEL-PAPIER en alle Artikelen die 't behangen betreffen, De Tentoonstellingen van Hop Lieht. Verwarming. Beweegkracht. 'iJli DAMEN Wilt gij een grooten, schoonen en goedkoopen keus vinden van in het Land van Poperinghe. Sedert een jaar is er onder de kopplanters der Poperingsche streek een welgemeende beweging ontstaan om den beden kei ij ken toestand van hop- pekweek en handel te verbeteren. Te dien einde hebben de hoppekweekers zich vereenigd in vak- vereenigingen, die door het Staatsbestuur wettig erkend zijn en ook van het ministerie van Land bouw milde toelagen verkregen hebben. Ieder Hopbond heeft aan zijne leden voordrach ten doen houden over bemesting, 't bestrijden dei- ziekten, het plukken en het drogen der hop niets werd verwaarloosd om de vakkennis van onze hop- boeren te ontwikkelen. Ook hebben de bonden aan hunne leden alle gemak verschaft om het onder richt, dat men in de voordrachten verkregen heeft, in praktijk te stellen. Groote besproeiers en vooral sul leraars werden aangekochtdeze krachtige werk tuigen, die de eigendom van de bonden zijn, mogen door de leden tegen eene zeer kleine vergelding ge bruikt worden. Zelfs hebben de vakvercenigingen een geweste lijken Bond gesticht onder het eerevoorzitterschap van Mijnheer van Merris, volksvertegenwoordiger en burgemeester van Poperinghe. Alzoo zullen de 567 hopplanters, die in de Federatie getreden zijn, eensgezind kunnen werken om op alle dorpen on zer streek den vooruitgang van den hoppekweek te betrachten. Maandelijks ontvangen zij het vakkun dig tijdschrift De Höpboer wekelijks krijgen zij, van in September tot den i5n December, een bericht dat hun den gang der hopmarkten van gansch de wereld, zal bekend maken. In den schoot van deze Federatie werd ook een bureel van koste- looze inlichtingen ingerichtweldra zullen er proef velden aangelegd, eene bibliotheek en mogelijks een laboratorium en een hopmuseum ingericht worden Doch 't voornaamste dat overblijft, is de verbe tering der produkten aan te moedigen, en de ver beterde produkten te doen kennen en waardeeren. Met dit inzicht zal er in de volgende gemeenten, op de hierbijgevoegde datums, eene plaatselijke tentoonstelling of keuring van hop gehouden wor den den i8n September, te Crombeke en te Wes- touterden 19" Sept., te Proven en te Watou den 20" Sept., te Elverdinghe en te Vlamertingheden 22" Sept., te Poperinghe. Deze verschillende ten toonstellingen worden ingericht door de gemeen telijke Vakvereenigingen. Zij staan onder de bescherming van den Gewestelijken Bond van Poperinghe en worden door het Staatsbestuur on dersteund. De Studiekring voor hopteelt te Pope ringhe en talrijke Brouwersmaatschappijen hebben insgelijks hunne medewerking verleend. Opdat de keuring der produkten zoo goed mo gelijk zou geschieden, zal de Jury, vreemd aan de gemeente, bestaan uit brouwers, handelaars en landbouwers of landbouwkundigen alzoo zullen de drie partijen, die belang hebben in 't verbeteren van den hoppekweek, degelijk vertegenwoordigc zijn. Daarenboven gebruikt de keurraad dezelfde ^onja "fgeur] 'erj rijkdonj it] Ijopnjeel (lupuliije) 40 puijtei) Kleur 10 Pluk 20 - Drogeij 30 Die gemeentelijke keuringen dienen tot bereiding van den gewestelijken prijskamp die te Poperinghe gehouden wordt den Vrijdag, 22" September, als ook tot bereiding van de Hopbeurs-tentoonstelling te Gent, en van den Nationalen Wedstrijd voor hop te Luik. Reeds zijn er voorloopig 310 deelne mers ingeschreven voor die keuringen de achter blijvers hebben nog twee dagen tijd om hunne inschrijving te nemen bij den secretaris of proost van hunnen bond. De gewestelijke tentoonstelling te Poperinghe gehouden heeft groote toelagen gekregen van wege de stad Poperinghe en het Belgische Staatsbestuur 5oo fr.). Aan de beste producten in de groote en in de kleine cultuur zullen er gouden, zilveren en monzen eeremetalen toegekend worden, welke de reeren Baron De Vinck, Colaert en van Merris evenals de brouwersbonden zoo welwillend gejond lebben. Mochten de brouwers en de handelaars de edelmoedige pogingen onzer hopplanters onder steunen, en onze tentoonstellingen met een bezoek vereeren! A. D. J. Voordracht door M. Arm. Dubois, brouwer te Lebbeke. Vervolg Ieder lupuline zaadje is een soort van zakje, waarin zich een geurig vocht bevind, de vluchti ge olie, liuile essentielle genoemd 't is dit vocht dat de hooge weerde der hop uitmaakt, in mate deze olie van meer fijne hoedanigheid is. Laat mij toe in 't voorbijgaan te doen opmerken dat liet hier ten grooten deele gelegen is, dat de verbete ringen in de hopteelt moeten opmerkzaam ge maakt worden, 't Is in het toepassen van zekere meststoffen, zoo als door het uitkiezen der planten dat men tot de verfijning der lupuline kan gera ken. De wanden van het lupulinezakje bevatten ook eene groote hoeveelheid hars of résine, als ook nog andere geurige stoffen of essences. Ver ders vindt men in de hop nog looizuur (acide ta nique), en bittere stoffen deze nochtans ontmoet men te grooten deele in de schubbende stelen bevatten niets anders dan zerpe stoffen, die in 't bier niets dan nadeel veroorzaken. Al deze bovengemelde stoffen ontmoet men in de bladeren, uitgenomen de vluchtige olie. Dus, in de innerlijke weerde der hop bekleedt de lupuline den eersten rang, de schubben den tweeden de ranken, de stelen en bladeren, wil ik zelf niet rangschikken, vermits zij geene waarde bezitten. Nu wij de natuurkundige en scheikundige dee len der hop kennen, laat ons zien welke rol ieder dezer stoffen in het bier te vervullen heeft. 1° De vluchtige oliënsoorten bevatten bene vens een aantal geurige stoffen, die allen tot de oliën behooren, eene groote hoeveelheid solfer deze oliën smelten te groote deele, in de warme biermoüt, waaraan zij eenen aangenamen geur mededeelen, het solfer, een sterk bewaarmiddel zijnde voor het bier, zal als eerste qualiteit een sterk bewaarvermogen aan de lupuline mededee len. Diensvolgens hoe meer de hop fijne lupuline bevat, hoe fijner en krachtiger het bier zijn zal dat er wordt mede voortgebracht. 2° Als tweede eigenschap, kan de lupuline aan hooge warmtegraden de hars of résine doen smel ten. De hars of résine is eene zeer bittere stof die enkel oplosbaar wordt aan hooge warmtegraden door de tusschenkomst der vluchtige oliën. Haar bijzonderste werk bestaat in het bitter- maken der bieren, E^^^VSofeenVanhet bier in wollige vlokken dank aan de hars samen gevat Een derde deel hars blijft opgelost in de bier moüt tot aan de drijving. De koolzuurgas, door de gisting te weeg gebracht, maakt een deel hars on oplosbaar en wordt alzoo met de gist uitgeworpen, en nu, dank aan de door de gisting voortgebrachte alcohol, wordt een deel hars in het volmaakt bier gesmolten het omvat na de drijving, de gist die nog niet uitgeworpen is, en belet deze aldus, eene tweede gisting, die altijd gevaarlijk is, te weeg te brengen't is om deze reden dat de hars of rési ne grootelijks helpt tot het klaren en bewaren van het bier. Vervolgt. (Getrokken uit De Hopboer.) Mijnheer en, Ik heb de eer u te berichten dat ik, in deze stici, een Magazijn kom te openen van toestel len voor de (■asvcrlicliiin^; de nieuwigheden bevattende met dewelke deze laatste komt bevoor- deïligd te worden. ■Fr va ren door het plaatsen van Acetyleentoestel- let, welke veel meer zorg vereischt, en tot nu toe altijd met het licht bezig geweest zijnde, durf ik u wiarborgen dat ik de eenige ben der stad die uwe gasleidingen op eene onberispelijke wijze en aan voorwaarden buiten alle mededingen zal kunnen uitvoeren. Ik raad u dus aan om van nu af de noodige voorzorgen te nemen om u aan de algemeene gas leiding te verbinden opdat gij ten spoedigste mo gelijk de voordeelen der nieuwe verlichtingswijze zoüdet kunnen genieten. Rij zult bij mij, aan zeer gematige prijzen, alle noodigheden vinden zoowel voor de verwarming en beweegkracht als voor de verlichting. Voor de plaatsen waar het gebruik van solfer- steltjes gevaarlijk is, kunt gij in voege brengen bekken met elektrieke aansteking alsook zelfbewe- gerde aanstekers die u alle gevaar van brand zullen verwijderen. Bij kunt dus wel begrijpen, Mijnheeren, dat het u zeer voordeelig zou zijn, mij de gasleidingen welke gij beraamt toe te vertrouwen. Ik zal mij een gansch nieuw gereedschap ver schillen om alle bestellingen, hoe belangrijk zij zouden mogen wezen, te kunnen aanveerden, en zal u in volle vertrouwen en aan de voordee- ligste voorwaarden dienen. .Aanveerd, Mijnheeren, mijne vriendelijke groe- tenissen. Gebreveteerde Werktuigkundige, Gasthuisstraat, 9, POPERINGHE Plannenbestekkeninlichtingen gratis op aanvraag. STADSNIEUWS. Er zijn reeds vele vreemdelingen in Poperinghe voor den hoppepluk. In sommige plaatsen is men reeds begonnen en de naaste week zal men overal in volle gang zijn. De hommelhoven zijn overal wel geladen en beloven eenen rijken hopoogst. Aerfrycke. Ardoye. Zondag avond, gedurende een hevig gevecht, heeft Gyrille D 24 jaar oud, verscheidene messteken in de zijde, de borst en het gelaat be komen. Hij heeft veel bloed verloren en verkeert in gevaarlijken toestand. Maandag namiddag, rond 1 y2 ure, is op de hofstede van Frans Lambrecht, een groote haver- schelf afgebrand. De schade is geschat op 1500 fr. Er bestaat verzekering, de oorzaak is onbekend. Het parket van Brugge is Maandag hier ter plaats geweest, om een onderzoek te openen, no pens een brand, aan kwaadwilligheid te wijten en die eene hoeve ten gronde vernield beeft. Dickebuseli. Dinsdag namiddag rond 4 lA ure, speelden eenige kinders van 6 tot 7 jaar, met sulfers. Zij ontstaken een vuurtje bij een korenschelf, toebehoorende ■- thkx~C!>\rojaojxe - OAIjc Y. 'Mj 'öciltg1rei1 plaats, geheel de schelf is afgebrand, het is een geluk dat het vuur zich niet medegedeeld heeft aan het woonhuis dat niet verre van den brand staat. Wacken. Een geweldige brand borst Woensdag avond rond 7 ure uit in de vlas magazijnen van M. Van- haesenbrouck. De brand die begonnen heeft in den kelder, breidde zich spoedig uit en geheel het ma gazijn van drie verdiepen, werd ten gronde ver nield. Een vlasmijt van 40 ra. lang gerocht ook in vuur en brande gansch af. De schade beloopt tot 50.000 fr. Er bestaat verzekering. 9«6<icl kasten te verkoopen aan zeer ge nadige prijzen, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Kortrijk. Maandag op de markt, vertelde de landbouwer Gourtens van Olsene, aan den veekoopman Wit- toeck van Boesinghe, dat men Donderdag nacht uit zijne weide eene veers gestolen had, ter waar de van 400 fr. Wittoeck had juist daags na den diefstal eene veers gekocht voor 200 fr. aan Victor Reyper van Kortrijk Hij had hem 75 fr. gegeven en ging het overige betalen op Kortrijk markt. Men verwittigde de Politie, die korten tijd daar na Reyper op de beestenmarkt aanhield. Hij be kende de diefstal gepleegd te hebben met de hulp van een makker, en de veers te Boesinghe ver kocht te hebben. Eenige kinders speelden Dinsdag namiddag op een zwaargeladen houtwagen, die in de kanon straat stond. Eensklaps vielen eene groote hoe veelheid houten balken van den wagen, en twee kinders waren er onder begraven. Voorbijgangers, gelukten er in de twee kinders uit dien toestand te verlossen. Beiden waren gekwetst, het eerste Depraetere aan den voet en het andere E. Mulle- man was over gansch het lichaam gekwetst en is in ergen toestand. Men heeft de twee kinders naar hunne huizen gedragen. Oostende. Maandag avond keerde de visschersboot 038 te rug in de haven. Tengevolge van een rukwind, zonk zij, en een jongen van 16 jaar, H. Bloemaart, die niet wel kon zwemmen, verdronk. De andere konnen boven water blijven, tot dat zij door de boot 027 opgenomen werden. Zondag nacht is er bij een beenhouwer der Gentpoortstraat, eene diefte gepleegd geweest. De politie heeft Maandag drie kerels aangehouden, die van die diefte en van andere dieften, te Brug ge en omliggende gepleegd, verdacht zijn. Moeskroen. Zondag avond heeft de politie eene 29 jarige meid, Marie Derckx van Moorseele, aangehouden en naar 't gevang van Kortrijk overgebracht. Het was zij die verlcdene week haar kind van zes we ken te vinden gelegd had Henri Briot, schoenmaker, 2G jaar oud, wilde Dindsdag van den brouwers-kamion van M. Hol- lebecq springen. Hij viel onder de wielen, die hem over den buik reden. Hij is erg, doch niet doode- lijk gekwetst. Dottenijs. Maandag avond, is Th. Tehoune, bij de herberg de Kroone, van eene kar keizei gevallen. In zijnen val, heeft hij zich den schouder gebroken, daarna terfue IHB-^SS^^ xiffisa'aswiih&srSs noodige zorgen toe. Pitthem. Maan lag, gedurende een hevige woordenwis seling is de herbergier Martens, 70 jaar oud, in een aanval van gramschap, dood gevallen. Poeleapelle. Dinsdag morgend rond 8*A ure, is er brand ont staan bij M. Peeters Denys, herbergier, in 't Prin senhof op de dorpplaats. Een gedeelte van het huis en van den oogst zijn door den brand vernield. Men heeft nog gelukkiglijk eene groote hoeveel heid graan, toebehoorende aan M. Houplines van West-Roosebeke, kunnen vluchten. Het Prinsen hof behoort toe aan M. Bossaert van Brugge er bestaat verzekering. E> Zuiverend, werken zij snel en zonder afgang te veroorzaken. Men mag ze nemen tusschen het eten, zoodat men niet moet vasten. Galwerend, zuiveren zij goed de maag en de ingewanden. Slijmwerend, verwijderen zij alle bedervende bestanddeelen uit liet bloed. Het gebruik dezer Pillen behoedt u tegen alle ziekten die voortkomen uit de onzuiverheid van het bloed. Het gebeurt soms dat gij u niet wel te pas ge voelt. Dit wil zeggen dat uw bloed niet zuiver is, dat gij van u slecht liest u zeiven Gal en Slijm hebt, die den goeden omloop iw bloed beletten. Dan begint uwe maag- te werken, gij wordt onpasselijk en gij ver- ïwen moed. Gij wordt onverdraaglijk voor u en voor een niets stelt gij u in woede. Weet dus dat dit de volgende verschijnselen zijn Vuile mond des morgens met bitteren smaak; Vuile tong die plakt en aangeladen is Stinkende adem waarvan gij zelf vies zijt; Ziekelijk hart met een bestendigen braaklust Slechte eetlust met walg vooral voor vleesch Slappe maag die zeer moeilijk iets verteert; Moeilijke adem met eene altijd schorre stem Drooge hoest vooral na de eetmalen Gestoorde slaap met droevige droomen Zwaar lichaam met ontmoediging in alles; Sombere gedachten die steeds droeviger worden Onregelmatigen stoelgang met afgang of ver stopping; Droefgeestigheid met brakingen van gal en slijm Puisten en zweeren over heel het lichaam Bloedopdrang naar het hoofd met duizelingen Gerommel in de ooren Afgang met verstopping. Het bloed is in de aderen gedurig in om loop. Het gaat uit van het hart. stroomt door alle deelen van het lichaam, geeft overal de noo dige bestanddeelen voor leven en ontwikkeling en keert naar het hart terug. Het is ook in het bloed dat de organen die stoffen afzonderen die hen overbodig geworden zijn. Deze overbodige en dus nuttelooze stoffen moeten verwijderd worden want het slecht bloed is altijd de oorzaak van alle ziekten. Tot hiertoe had men altijd zijn toevlucht geno men tot middels die werkten op de maag of op de ingewanden, maar deze middels konden niet hel pen om den kiem der ziekten te dooden, die altijd in het bloed zit. Samengesteld zijnde met uittreksels van plan ten, kunnen de Roode Pillen L. Dupuis nooit schadelijk zijn. Zij mengelen zich gemakkelijk met de voedende bestanddeelen der spijzen en dringen zoo in het bloed. En aldus gaan zij in al de organen van het lichaam de schadelijke stoffen opzoeken en vernietigen Alle SLIJM en GAL die de maag overlas ten, oorzaken zijn van smertelijlie hoofdpijnen u alle krachtdadigheid ontnemen, het bloed be derven en de goede spijsvertering beletten, worden met onze pillen meegesleept en met de uitwerpselen naar buiten gebracht. Ziedaar waarom de altijd helpen, als men lijdt aan Verstopping Gezwellen Slechte spijsvertering I Jeukingen Ongemakken aan de maag j Geelzucht Hoofdpijn Verkoudheden Duizelingen Verdoovingen Kortademigheid Beroerten Iihumatisme Vuilbloedigheid Hartkwalen Slijmen Gallen Zuur in de maag Gebrek van eetlust Verdoovingen Gebrek van bloed Haarworm Knoppen Puisten Geene hoofdpijnen meer door het gebruik van de Roode Pillen Dupuis. Deze ziekte spruit voort uit de slijmen en de gallen die aanwezig zijn in de maag en in de ingewanden. Daar onze pillen werken tegen het slijtn en de gal, jagen zij al de schadelijke stoffen uit de maag, die de oorzaak zijn van de onregelmatige werking van dit or gaan, doen braken en ongemakken geven aan den mensch. WAAROM wilt gij nog lijden aan het kec- ren der jaren WAAROM zuivert gij uw slecht bloed niet dat geen natuurlijken uitweg meer heeft WAAROM verjaagt gij het ongemak niet dat u slecht stemt en u het leven doet verwen- schen, dat u hoofdpijn veroorzaakt, dal u clen buik verzwaartdat uwe spijsvertering belet en u steeds in het hoofd doet lijden. WAAROM wilt gij langer dat uw aangezicht en uwe handen zwellen en barsten, zoo erg, dat gij voor de menschen niet durft verschijnen WAAROM wilt gij aldus walgen van het leven, waarvan gij nog zoo lang kunt genieten? WAAROM geneest gij al deze oorzaken niet OMDA T gij niet weet dat er een geneesmid del beslaat waardoor gij u van dat alles kunt ontmaken O Al DA T gij niet weel dat de ROODE PIL LEN DUPUIS het bloed zuiveren van al de stoffen die het moeten bederven Wie deze wonderbare pillen neemt heeft niet meer te lijden van gal of slijm, van opge- stoptheid. Men heeft altijd eene goede maag en daardoor is men vrij van alle ongemakken. OPGEPAST voor de NAMAAKSELS. Men zorgt voor zijne gezondheid en men redt zich het leven, als men zich verzekert dat men echte Roode Pillen heeft, want de bedriegers hebben zich gehaast om ze goed na te maken. Vraagt daarom steeds eene doos Roode Pillen Dupuis en ziet goed 1.Of de doos langwerpig rond is en zij het handteeken draagt L. DUPUIS zooals het hier onder afgebeeld staat O t 5t 12ij lijn- remj, ui ftijtl I tij iW/pLf# UccicnAOltfVt-n itjifaun ml V'<l<.tKa<t^(>fiUS«RDOOS Pr. I JS'" J Ap0H1e.lt LÜMPWHiS it/MEt DU- 2.Of op elke Pil de naam staat van L. PUIS, te JUMET. Let altijd goed op de Roode Pillen die in het klein verkocht worden. De doos kost fr. i,25, in postzegels fr. i,3o, op te zenden aan L. DUPUIS, apotheker te Jumet. Te verkrijgen bij A. MONTEYNE, apotheker, Groote Markt, 18, Poperinghe. wendt tl bij H.WHi'y .UKCOitTE, Gasthuisstraat, li, Poperinglie. V

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2