NIEUWS. HOPPE. Onafhankelijke Feest 1830-1905 TE ROUSSEIiRpE. In het Land van Aalst. In Duitschland. MNDBOÜWKROfllEK. Hopoogst in Engeland. DE ZWAVELZURE AMMONIAK. Be Zwavelzure Ammoniak Be Zwavelzure Ammoniak Be Zwavelzure Ammoniak öe Zwavelzure Ammoniak Na regerj, zonneschijn, zegt eeij spreekwoord. Zondag laatst was het de Koekenzondag der kermis van de Stad Rousselare, dag die de feesten moestensluiten des lands onafhankelijkheid. De hemelsche sluizen, die bijna gansch de week open gebleven waren, wierden gelukkiglijk gesloten tegen den dag der grootsche Feestenvan 's mor gens kwamen de verschillige muziekmaatschap pijen ter stede, tc weten de Sapeurs-Pompiers van Poperinghe, deze van!hielt en Passchendaele, die beurtelings, hunnen Muziekoverste eene sere nade en hunne geschenken kwamen aanbieden. Deze muziekmaatschappijen alsmede deze der ko ninklijke Harmonie van Rousselare zijn tegelijk bestuurd door denzelfden Muziekmeester heer Jerome Matthys en daar dezen heer zijnen Jubilé van 25 jaren vierde als Bestuurder der koninklijke Harmonie, wierden bovengemelde Muziekmaat schappijen uitgenoodigd om op dezen dag al te samen, uitmakende een getal van 260 uitvoerders een Concert te geven op eene prachtige Estrade welke ter dezer gelegenheid opgetimmerd werd op de Groote Markt. Ehwel, iets welke tot heden zeker nog nooit ievers gehoord of gezien is ge weest is geschiedt te Rousselare. Deze 4 Maatschappijen hebben al te samenspe lend hun Groot Concert wonderwel uitgevoerd. Na de uitvoering van het tweede stuk wierd een schoone Gerbe aangeboden aan den heer Bestuur der, en beurtelings na de verscheidene stukken, wierden er nog in name der verscheidene Mu ziekmaatschappijen, Gerben en Bloemtuilen aan geboden. Eere dan aan den Muziekmeester heer Jerome Matthys wiens talentvolle kunst niet hoog genoeg kan gewaardeerd worden, want op dezen dag mag men waarlijk zeggen een groot wonder is geschied. Het volk was van ten allen kante ter stede toegestroomd. In het vallen van den avond, rond 7 ure, vormde zich de aangekondigde fakkeltocht, hoe grootsch en hoe schoon deze ging alle verwachting te boven, nooit had men gedacht dat Rousselare daartoe bekwaam was. De Gemeenteraad benevens al de Maatschap pijen en bijzondere Vereenigingen hadden elk het zijne bijgebracht, om hunne Maatschappijen elk op eene afzonderlijke manier er in te vertegen woordigen, allen waren om ter prachtigst en het Rousselaarsch volk benevens de vreemdelingen waren het eens om te zeggen, dat zij zich aan zoo eeh.cn praehtigen stoet niet verwacht hadden-. Na dat den Fakkelstoet pnsch de ffofft-' -TT.mmug vTfurWerk van heer Vandoorne en C° te komen bewonderen, ik zeg hier hot machtig Vuurwerk, want heer Vandoorne, om niet ten achteren te blijven aan die grootsche Feesten, had zijne vuurstukken en vuurpijlen met zoo eene macht van poeder doen losschieten dat men niet móet zeggen dat de Markt alleen, maar gansch de Stad er van daverde. Eere en dank dus aan de heeren Bestuurleden der Feestcommissie, die er zich mogen op roemen van den bijzonderen grootschen uitval der efesten. Dat het land dus zijne onafhankelijkheid moge behouden om na nóg 25 jaren, zijne -100e verjaring hop genoeg voort om al de brouwers des lands te gerieven. Derhalve zal het niet noodig zijn eene baal vreemde hop in te voeren indien onze ver bruikers zich met de inlandsche producten van dit jaar willen tevreden houden. Wij hebben pas het Land van Aalst en ook het Brabandsch Hopkwartier doorreisd. Overal is de opbrengst goed doch de planten hebben nog al veel geleden van de laatste regenvlagen en wind buien. Langs de kanten van Opwijk en Wambeek is de oogst min voldoendedoch bij Hekelgem en Sint Ulrikskapelle zagen wij veelbelovende hop- luinen, die uitstekende waar voor hoeveelheid en kwaliteit zullen opleveren. Ongetwijfeld zal de gezamentlijke opbrengst omtrent zoo overvloedig zijn als verleden jaar. In de omstreken van Spalt heeft de regenbuien en de windzwepen van verleden week veel schade aangericht: de hop kan maar zeer traag in de open lucht gedroogd worden. Hier zoowel als in Dauba Oostenrijk) zal men enkel 3A van eene ge wone opbrengst hebben. Iti Beieren, Wurtemberj Elzas, enz., schikt men evenveel producten te bekomen als verleden jaar. Tentoonstellingen. 't Is al "tentoonstelling dat de klok slaat. Zoo gaan de vakvereenigingen van Aalst en Brabant een dertigtal plaatselijke tentoonstellingen van hop inrichten, dewelke zullen dienen tot berei ding van de gewestelijke prijskampen te Aalst en te Assche. Door de brouwersmaatschappijen wor den er Hopbeurzen ingericht te Brussel en te Gent. Zoo gaat het ook in onze Poperingsche streek. Het verbond der Vakvereenigingen van Flopplan ters gaat den Vrijdag 22 September, op het Stad huis te Poperinghe, eene gewestelijke tentoonstel ling van hop houden. Daartoe hebben verschillende brouwersmaatschappijen hunne medewerking verleend. Hier zullen de vooruitstrevende leden onzer bonden meer dan 200 balen goede produkten Witte Rank en Buvrinsche of Duitsche hopten toonstellen om brouwer en handelaar te laten oor- deelen over de hopsoorten onzer streek. A. D. J. w T i efe? "Sfad Gemakkelijken dienst. Inlichtingen ten hureele dezer. te mogen vieren. Mijnen hertelijksten dank en rechtzinnige ge voelens van erkentenis en genegenheid aan de heeren Muziekanten van Rousselare, Poperinghe, Thielt, Passchendaele, aan het Stadsbestuur van Rousselare en aan allen die hunne zoo wehvil lende medehulp verleend hebben tot het welge- lukken van hef Muziekfeest en het groot C.oncer v: n Zondag laatst. Dank! nogmaals dank!! JF.ROOM MATTHYS, Muziekmeester.» Wij lezen in het verslag door de heeren Lemay opgemaakt en door het dagblad Daily Graphic uitgegeven Nadat wij zorgvuldig de hopvelden van Kent, Sussex, Surrey, Hampshire, Worces tershire en Herrefordshire doorzocht hebben, zijn we tot dit besluit gekomen dat Engeland een van de overvloedigste hopoogsten heeft voortgebracht. Verre het meestedeel der velden vertoonen voor treffelijke hop die wel voorzien is van lupuliue en helder van kleur de overige toch bieden nog eene waarlijk goede waar aan. Nu zullen de Engelsche brouwers eene schoone gelegenheid hebben om hunnen voorraad van fijne producten op te doen.. Ware het anders geweest, eene ware nood zou ontstaan zijn vermits de nog bestaande voorraad bijna op 't laatste ging om uitgeput te worden. Wij verhopen nu dat de brouwers zullen tevreden zijn een billijken prijs te betalen om de planters eenigs- zins hunne kosten te vergelden; anders zouden er veel beplantingen moeten uitgeroeid worden. Vol gons het bedendaagsch verbruik van hop en van bier. moeten we niet twijfelen of Engeland brengt De stikstof is onmisbaar tot het bekomen van schoone oogsten De stalmest alléén kan al de stikstof niet leve ren noodig voor groote opbrengsten Men moet het te kort aanvullen door eene meer werkzame stikstofvette, door welke eenen regelmatigen en weligen wasdom verzekert door zijne langzame, aanhoudende en duurzame werking. Tevens aanzet tot groote opbrengsten, de hoedanigheid der vruchten verbetert, de gevaren van roest, brand en legeren ver mindert, de jonge planten beschut tegen de insekton, bijdraagt tot de volledige benuttiging der an dere meststoffen. Zonder z wavelzuren ammoniak geven de fos faten noch de potaschmesten liet maximum van opbrengstnoch het maximum van netto winst Integendeel, deze meststoffen ver/mogen de werking van het ammoniaksulfaal. Ts de rijkste slikstofmesL Hij bevat 20 opneembare stikstof. Hij is vrij van alle nadeelige zelfstandigheden. Dij wordt goed, weerhouden door den grond en zijgt niet naar den ondergrondwat te vreezen is met sodanitraat. Alzoo is bet de eenige stikstofmest die in den herfst mag toegediend worden. behoorlijk aangewend past op alle gronden. Men gebruikt van 150 tot 250 k. per hectare, 14 dagen of drij weken vóór het zaaien of planten hij wordt door eene gewone beploeging ingewerkt ofwel door eene kruisgewijze egging, en wordt ook ais dekvette gebruikt in de lente. angzaam werkende, biedt dezelfde gevaren niet aan als sodanitraat, dat te veel tot groei ophitst. Hij is wonderwel geschikt voor gronden wier vruchtbaarheid grooteiijks verminderd is door deze laatste meststof. Hij levert gewoonlijk de stikstof aan den laag ste n prijs. Al de goede handelshuizen in meststoffen verkoopen zwavelzuren ammoniak. STADSNlKlJWS. Zondag voormiddag heeft men bij het Zwynland in een maïs veld van M. Gh. Boucquey, rond de 200 kilos aardappelen gevonden, voortkomende van een diefstal. Men weet niet aan wie zij toebe- liooren. Wesiouti'c. Donderdag is liet kindje, 13 maanden oud, van den landbouwer Struye,' op de hofstede in den aalput verdronken. Maandag is er brand ontstaan op de hoeve be woond door de W? Lagache, gelegen langs de kalsiede van Poperinghe naar Reningholst. De brand begon op de zolderingen boven destallen, en werd er in gesteken door twee kinders van pluk kers, van rond de 7 jaar oud. Een hunner ging de inwoners verwittigen. Met de hulp der plukkers, werd de brand ras uitgedoofd. De daken en zolde ringen der stallen zijn afgebrand, alsook een hoek van het dak der aanpalende huizingen. Zondag nacht hebben dieven al de pruimen ge stolen uit den hof van M. Armand D'Hondt, kruis straat. Zij hadden een gat in de haag gemaakt en waren langs daar binnengedrongen. Bij M. Ser- vaes-Deweerdt werd er ook fruit gestolen. Ilnrlcbelic. Uit de Leie heeft men het lijk opgevischt van Ivo Lammertyn van Hulste. Het lijk werd dooi de familie herkend en naar zijne woning gebracht. riaar er alhier kermis was, had er op 't gehucht Staceghem een bal plaats in de herberg Carlier, Zekere Valère Himpe bedreigde de dansers met een open mes. Men was verplicht de politie te halen, toen de kommissaris en de veldwachter in de herberg kwamen, nam Himpe de vlucht. Men achtervolgde hem doch hij loste verscheidene re volverschoten op de politiemannen, die, op hunne beurt ook gebruik maakten van hunne revolvers. Gelukkiglijk werd er niemand getroffen. De kerel heeft kunnen ontsnapen, proces-verbaal is ten zijnen laste opgemaakt. KoilHUl. Verscheidene metsers waren Maandag aan het werk in het huis van M. Pillaert, Fortstraat. Polydore Vienne, 64 jaar, was bezig aan 't af breken van een muur, toen opeens de muur van Yperen. Vrijdag namiddag, tusschen de Dixmude en de Thouroutpoori, ging een peerd, geleid door Louis Janssens, op hol. De geleider kon het niet over meesteren en werd de linker been gebroken. UloesLroen. Donderdag avond rond is een koorenschelf toebehoorende aan den landbouwer Arthur Stock afgebrand. De schade beloopt op 3ooo fr. Er be staat verzekering. Mccn«n. Vrijdag namiddag rond i ure is de kleine André Vanhoutte, 5 jaar oud, die langs de Leie speelde er in gevallen cn verdronken. Lcndclodc. Vrijdag morgen rond 4 ure heeft L. Maes, 5o j. oud, brand gestoken in den werkwinkel van zijnen broeder en zicli daarna met een scheermes de keel opengesneden. De dood was oogenblikkelijk. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Gemakkelijke dieven. In New-York is er een diefstal gepleegd geweest van 625.000, frank in de woning van eenen rijken advokaat, M. J. Aylmar, die op speelreis was. De dieven, ten getalle van drie, werkten op hun gemak zij bleven eene week in het huis en pakten al de kostelijke voorwerpen zorgvuldig inschilderijen, zilverwerk, kunstvoorwerpen, enz., Zij sliepen in de beddeos van M. Aylmar, aten hertelijk en de den alles door boodschappers weghalen. Toen men de diefte ontdekte, waren de dieven reeds vertrok ken. Jonge moordenaar. Te Draguignan [Frankrijk], heeft een jongen van twaalf jaar oud, Baptistin Vincent, zijne vier jarige zuster Marie doodgeschoten omdat zij hem oen stuk brood genomen had. Eene gezegende Familie. In het huishouden van M. Waterschot, gewezen onderwijzer te Oud-Turnhout, is het acht-en-twin- tigste kind deze week geboren. Men mag dat waar lijk eene schoone familie noemen! Hij was gemist van trein! Een heer die van Oostende kwam, waar zijne familie verblijft, had in de Zuidstatie te Brussel plaats genomen in een rijtuig van 2e klas voor de andere zijde instortte. De man verdween onder Bergen. Hij was nauwelijks gezeten toen een an dere heer binnenkwam en bij hem ging zitten. Na eenige minuten zegde hij met eens Ik ben ge mist, fgtf K'tVeu^fngen de puinen, zijne gezellen kwamen hem spoedi ter hulp en gelukten erin hem seffens uit zijnen neteligen toestand te verlossen Men bracht het slarhtnfferjmar Let aasll^iis. Atiim bekomen. Zijn toestand is onrustwekkend. —Grappenmakers vonden het aangenaam Zondag avond, rond 10 ure, verscheidene gasbekken uit te dooven. Eene geheele straat, te midden der stad, werd alzoo in duisternis gedompeld. De po litie denkt op spoor der daders te zijn. Werviek. Het 3 jarig zoontje van den molenaar Oscar Desmedt, is van de hoogte van den molen geval len. Het wichtje was den schedel gebroken en is, niettegenstaande de beste zorgen, korts daar na overleden. Rsïddci'VOOI'Hc. Een ouderling van in de 90 jaren oud, M. Pie- ter Doom, was Zaterdag nacht opgestaan en naar beneden gekomen. Door de duisternis bedrogen is hij in den beerput gevallen en jammerlijk aan zijn einde gekomen. Het is zijn zoon die hem den Zondag morgen gevonden heeft BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Hooglede. Een ingespannen peerd van den landbouwer Vanhalewyn, ging Maandag rond 10 ure op hol. De geleider werd door de kar omgeworpen zon der erg gekwetst te zijn. Een velorïjder, Victor Vancoillie van Beveren, had juist den tijd om weg te springen, gansch zijn velo werd in stukken ge reden. Men kon het peerd een weinig verder aanhouden. Oostcmle. Een 6 jarig meisje wer.l Zondag, bij de statie, door een peerd omgeworpen. Het bekwam een hoefslag op het hoofd en werd erg gekwetst. Maandag werd de kleine J. Desaever, op de Keizerskaai, door een hondenkar 0111 geworpen en den reel).ter arm gebroken. Korh'ijk. Henri Vandenbroecke, die in juli laatst, op drij nachten tijd vijf remisen, zeven schuren, een huis eene hoeve, zes stallen, enz. in den omtrek van Kortrijk in brand gestoken heeft, zal binnen eenige dagen van 't gevang van Kortrijk naar dit van Gent overgebracht worden, waar geneeshee- ren hem zullen ondezvoeken, daar men denkt dat hij niet goed bij zijn verstand is en bijgevolg on verantwoordelijk voor zijne daden. ülcencn, en pa- pieren ontstolen was. Hij had niets gevoeld, toch had de dief eerst moeten de knop van zijnen bin nenzak opendoen. TvIen.g,elirLg,en. Hoor eens Jan, de geburen klagen dat gij altijd met uwe vrouw in ruzie ligt. Ge moet daar een einde aan stellen, want, enfin, eens getrouwd en is man en vrouw maar een ineer. Een Kom' n'en keer als we aan 't kijven zijn Mijnheer, ge zoudt pelzen dat we wel met twintig zijn. Gebed van een gierigaard.Ach God riep een gierigaard smeekend uit, Gij die de leliën des velds k ne dochter, eedt, kleedt ook mijne vrouw en mij- De totale opbrengst der Dop in 1005. Het weder is gansch het jaar zeer gunstig ge weest voor de hop Voor de vroege hop is de pluk in al de streken, in volle gang en overal voorziet men eene groote opbrengst. De latere hop belooft ook zeer schoon te zijn, tenware het weder de laatste dagen haar nog zou beschadigen. Indien het weder voordeelig blijft, men schat de opbrengst in Oostenrijk en Hongarië op 320,000 centenaars (1 cent. is 100 kilos). Duitschland zal 610,000 cent. opbrengen en Beieren 335,000. Volgens de laatste schattingen zal België een opbrengst hebben van 110,000 cent. Rusland (met de wilde hop er in begrepen) 70,000 cent. Frank rijk 60,000. Engeland 550,000, Amerika 445,000 centenaars. De totale opbrengst in 1905 zou dus van 2,175, 000 centenaars zijn. Het is dus natuur lijk dat de prijzen niet hoog zullen zijn, aangezien er meer hop is dan er gewoonlijk gebruikt is. AALST, 5 Sept.Vaste markt, men vindt koo- pers aan 45 frs. De verkoopers zijn moeilijk te vinden. Hop 1904, 05 frs. NUREMBERG, 5 Sept.De hop laat veel te wenschen voor het drogen. De goede gedroogde soorten zijn gemakkelijk verkocht aan 50 tot 55 Rm. De wakke soorten van 't land zijn slechts 35 Rm. verkocht. Goede Hallertau 70 Rm. en goede vroege Wurtembergsche 80 tot 90 Rm. 'OPERINGHE 8 September.De toestand blijft zeer kalm. Hoppe 1904, 55 tot 00 fr. Hoppe 1905, 37 tot 40 fr. Vooraleer £-ij scém kooptf, raad- «mxc Aituoiiceei »;sis< £-ij zitl1 cs* esoM iia vtmicsi en voordeel saseiie sloen* Een begin van brand is ontstaan bij E. Soenen, nabij de herberg liet Vosken. Gensters vuur uit de schouw deden een hoop strooi ontvlammen. Geburen konden gelukkig het vuur uitdooven, anders ware misschien eene gansche reeks huizen de prooi der vlammen geworden. De pompiers werden ontboden, doch mochten onverrichter zake terugkeeren. De schade is gering. Ik heb de eer het publiek te laten kennen dat ik mij belast met het maken en vermaken van alle slag van 3i»mlciii aan zeer voordeelige prijzen. CAMILLE CU VEL IER, Mandenmaker in den Witlvisch, Casselstraat, Poperinghe, dat is de trein voor Amsterdam niet en hij Heer dat hij zijne brieventesch met 800 fr. WT r%\- 1 ator kootctii

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2