Koepons Kleerqoed IiANDBOUWKROflIEK. HIEUWS. Emile liAUWERS Yperstraat, 121, Poperinghe Wintepsaizoen 1905 PtfGAREY, POPERIflGHH, GEORGES DE CAT ZUSTER Antliraciten voor «Calorifères.» Hij Petnus Beans. Verhuizingen voor alle handen H. HERKELBÖUT-ROORYOK, Gewestelijke Tentoonstelling te Yêterrpents sar npesure, DAMÉN, HEEREN EN KINPERS. Fransche Stoffen W DUPONT-STROOM Groote keus van PflLETOTS en PEIiEfylflEJl voor Damen en Kaders laatste modellen - zeer voordeelige prijzen, Bakkersstraat, Poperinghe. Nieuwe en herstelde STOVEN Hotel de la Régenee, ROÜSBRUGGE, Rijtuigen zijn bijzonderlijk geschikt voor hst VERVOER per IJZEREN WEG. Poperinghe, 22 September. De plaatselijke keuringen van hop hebben een buitengewonen bijval genoten bij de leden van onze vakvereenigingen. Zoowel de bestuurleden als de kopplanters, iedereen heeft zich beijverd om een aanzienlijk getal tentoonstellers samen te brengen die toch ook doorgaans voortreffelijke producten aanboden. Ge kunt denken of de taak der juryleden lastig was men moest' van den eenen kant het doel onzer hopkeuring goed in het oog houden, men mocht anderzijds ook de wel- meenende boeren niet ontmoedigen. Door onze tentoonstellingen willen wij immers onze Poperingsche hopsoorten meer en meer ver beteren, alsook de vooruitstrevende leden der vereenigingen aanmoedigen. Soms hadden we voortijds uit den mónd der brouwers en hande laars klachten vernomen dat de Belgische hop slecht geplukt, en ook slecht gedroogd was zoo voor kleur als voor overblijvende vochtigheid. In het keuren heeft de Jury, volgens art. 7 van het reglement, acht gegeven op vier noodige hoeda nigheden der hop, namelijk a) op aroma (goeden geur) en rijkdom in hopmeel lupuline40 punten b) op kleur (het liefst geelgroen voor de witte Rank, en iets groener voordeDuitscheofBuvrinsche hop) 10 c) op verzorgden pluk20 d) op 't drogen30 Overal hebben wij waargenomen dat er in het drogen veel vooruitgang gedaan was, en dat de hopplanters zich geweerd hadden om een schoon kleur te bekomenenkele balen lieten nog te wen- schen over omdat de pluk niet.verzorgd was, of wel dat de producten een slechte geur hadden ter oorzake van eene slechte keet of droogast, zelfs vonden we beschimmelde bellen in zeven halen, die verwezen werden. Talrijke halen bevatten hop met veel lupuline (hopmeel)enkele producten waren toch flauw uit dit opzicht. Den Vrijdag, 22 September, om 8 uren 's mor gens, werd de gewestelijke tentoonstelling geo pend op het stadhuis te Poperinghe, waar men al de balen van lste en 2de klas aangebracht had. Deze prijskamp had eene groote menigte volk uitgelokt. Talrijke brouwersbonden hadden afgeveerdigden gezonden brouwers van 't arrondissement Iepe ren waren opgeleid door hunnen voorzitter, M. Cyriel Boonedeze van Rousselare, door M. Vandromme-Rodenbachdeze van Brugge, door M. -Schaeverbekeenkele brouwers waren opgekomen van Oost-Vlaand eren, Henegouw en het Fransche Noorden. In de bovenzalen verdron gen zich ook een groot getal hoppekweekers en handelaars zoowel uit het land van Poperinghe als uit het hopkwartier van Belle Boeschepe. Iedereen stond verbaasd over het aantal liopbalen, die zich door uitstekenden geur, aroma en uit zicht onderscheidden menig brouwer wierp een gretig oog op de eene of andere baal en wenschte met den hopplanter of den handelaar, aan wie-dit. j.vojnki wht7OT-dcr, in orrcTéiliancfefing te komen. Tlians waren de verschillende afdeelingen in drie onderdeelen geplitst volgens de uitgestrekt heid der hopvelden groote cultuur (meer dan 2 hectaren), middelbare cultuur (van 1-2 hectaren) kleine cultuur (min dan 1 hectare). Hier of daar is er misschien eene fout begaan in de klasseering volgens cultuur hetgene enkel aan de onvoldoen de opgaven der ingediende vragenlijsten te wijten is. Nu trad een nieuwe, hoogere Jury op die aan de beste producten gouden, zilveren en bronzen eeremetalen ging toekennen. Deze keurmeesters waren MM. Leplae en Verhelst, hoogleeraars aan de Brouwerijschool te LeuvenBéhague, ingenieur en voorzitter van den Hopbond te Belle Vanden- wouwer, staatslandbouwkundige te Ieperen Boone, voorzitter van den brouwersbond te lepe- ren Brutsaert, handelaar te WatouBeek, brou wer te Poperinghe, en De Jaegher, secretaris. Tusschen' de producten der eerste klas werd er een nieuwe kamp gehouden met het oog vooral op uitzicht en aroma, Ten 11 1/2 uren was de keu ring afgedaan de algemeene vergadering werd bijeengeroepen. De Eerw. heer De Jaegher nam het woord om de tentoonstellers, de juryleden en de talrijke bezoekers te bedanken voor hetgene elk bijgebracht had tot het welgelukken onzer tentoonstelling. Dan las hij den uitslag van den piijskamp af. Thans werd het woord verleend aan den uit stekenden vakman, lioogleeraar Leplaedeze handelde in zijne voordracht over de vereischte hoedanigheden der hop als handelswaar hij wak kerde ook de boeren aan om voort te werken tot de verbetering der Poperingsche hopsoorten. Ongemeen was de bijval welke de spreker bij de toehoorders genoot. Daar liet uur te ver gevorderd was, werd de uitdeeling der prijzen (medalies, diplomas en gel delijke premies) uitgesteld tot de eerstkomende vergadering der Federatie, die binnen twee, drie weken zal gehouden worden. A. De Jaegher. sta sisaii-: t:\vs. Zondag middag, bevonden zich eenige vreemde plukkers ter herberg A Sainte Cathérine bij Aug. Herspeel, Garenstraat. Zij begonnen ruzie te zoeken en weldra werden de messen getrokken. De politie werd verwittigd en kwam seffens ter plaatse. Drie der bijzonderste werden aangehou den en in den amigo opgesloten. Maandag rond den middag waren er eenige bedronken plukkers in de Meessenstraat aan 't la- wijt maken. Zij gerochten handgemeen en waren hard aan't vechten, doch bij 't zicht der politie die opkwam, namen zij allen de vlucht. 111 de hofstede van Henri Yancayseele werd Maandag nacht een vreemden plukker, Désiré Laevens, zijne kleederen ontstolendoor een zijner maten, Emile Spriet. Deze heeft ze hier in stad verkocht, en is met 't geld ervan vertrokken. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Yrijdag morgen, tusschen 8y2 en 12 u. terwijl de inwonei's afweaig -waren, is er een dief binnen gedrongen in het huis van Louis Cameriynck, ge legen langs den steenweg van St. Sixte, bij de her berg In Sint Sixte Molen Om binnen te drin gen, heeft de dief eene ruit uitgeslagen, dan de venster opengedaan en er door gekropen. Bij middel van een ijzer dat in huis lag, heeft hij twee koffers opengebroken en eene som van 200 frank gestolen. De dief heeft een wijdauwstokje achter gelaten, en is vertrokken in de richting der Crombeke kalsiede. De politie heeft een onderzoek geopend, doch tot nu toe is de dader onbekend. Vrijdag namiddag, is een erg ongeluk gebeurd op den hoek van Ons Heeres Boomtje. In een hommelhof waar men aan 't plukken was, had men het mes dienende om ranken af te snijden, aan een ijzerdraad gehangen. Door de eene of de andere beweging, viel liet mes neder en kwam te recht op een 18 jarig meisje, Zoé Durant, die eene diepe wonde aan de borst bekwam. Men liep on- middelijk naar de stad, om priester en doktoor te halen. Het meisje, dat veel bloed verloren liad, ontving 's avonds de laatste IIH. Sakramenten en verkeert in zeer gevaarlijken toestand. PROVEN. Er is alhier deze week, ten nadeele van Theop. Dewulf, een kruiwagen gestolen geweest. Hij was asch grauw geverwd en zoo goed als nieuw. Het wiel was een weinig krom. WATOU. Woensdag laatst hebben de gendarmen alhier eenen zekeren Poppe van Eecloo aangehouden en naar 't gevang van Veurne overgebracht. Het was een ontsnapte van het bedelaarswerkhuis van Merxplas. Een plukker van Cortemarck, Henri Bruyn- oqghe is deze week aangehouden geweest voor aanslag op de eerbarlieid met bedreiging, op een meisje van 14 jaar. CUERNE. Maandag avond kwam Modest Soetens, 45 jaar oud, bedronken van de kermis van Harelbeke. Hij legde zich te slapen op de riggels van den tram en werd rond 8 Va ure door den tram komende van Wacken in stukken gereden. Hij laat eene wedu we achter met dertien kinderen. BRUGGE. Dinsdagnacht, rond 1 Va u. ontmoetten politie agenten bij den kazernvest, tweepersonen geladen met een zak. Op 't zicht der agenten namen de mannen de vlucht en lieten hunnen buit achter. De zakken bevatten eene groote hoeveelheid klee- dingstukken, voortkomende van diefte in liet ma gazijn van de lancierskazerne, gepleegd door een soldaat van liet 3e lanciers. De dief is reeds aan gehouden. Een koopman van Oostende, M. Malfait werd Dinsdag zijn rijwiel ter weerde van 225 fr. gesto len in eene herberg der vrijdagmarkt. INGELMUNST ER. Zondag avond rond 5 ure ontstond er brand op 't gehucht de Hoogte, inliet huis bewoond door H. Yinckier, koopman in vlas en werk. Volgens het schijnt, zouden twee kinderen van 3 en 5 jaar oud brand gestoken hebben in een hoop werk voor de deur uitgespreid. De brand heeft voor ongeveer 3000 fr. vlas en 1400 fr. meubels vernield, de meubels alleen waren verzekerd. ROLLEGHEM. Een brand is Zondag avond rond 7 uren uitge borsten in de hangaars van Charles Stichelhout, koopman in kolen en herbergier In de Zon.» De gebouwen met al wat er in was hooi, strooi, ko len en ander gerief voor ongeveer 3000 fr. zijn vernield De oorzaak van den brand is niet gekend. TI EG HEM. De vrouw van Lodewijk Slee, die Maandag bezig was met noten afslaan is van den boom ge vallen. Zij viel met de handen in glasscherven die haar groote wonden veroorzaakten. Dr Van Cau- wen Ferglie heeft hare wonden moeten toenaaien. MOESKROEN. Maandag avond, om G u. 59, kwam de sneltrein Oostende-Parijs met gematigde snelheid in de sta tie, toen op 150 meters afstand van de plaats waar hij stoppen moest, de reizigers een geweldigen schok gevoelden. Allen snelden naar de portels en zagen dat een wagon ontriggeld en omgekanteld was ook door den scliok van de riggels getrokken. Spoedig richtte men een reddingsdienst in, 0111 de reizigers, die in den omgekantelden wagon waren, ter liulpe te komen bij middel van een ladder, werden zij een voor een uit den wagon gehaald. Vijf reizigers hadden lichte kneuzingen en ver wondingen bekomen aan handen en voeten en de kok van tiet restaurant rijtuig was licht aan den linkervoet verbrand. Al de gekwetsten konden, na verzorging huiswaarts keerc-n. De twee be schadigde wagons werden losgemaakt, en den trein kon met 50 minuten vertraging de reis voortzetten. Een onderzoek is geopend om de oorzaak van het ongeluk te kennen. Verscheidene reizigers hebben in de verwarring hunne geld beugels verloren, onder ander verklaart M. Chal- bout van Roubaais dat zijn broeder oen geldbeugel met 280 fr. en een brieventesch met 700 fr. kwijt geraakt is. Tot nu toe zijn alle opzoekingen om het geld te vinden vruchteloos geweest. Maandag nacht, hebben kwaaddoeners rond de 20 kilos tabak gestolen, die in bladen in den hof van M. Vanhaezebrouck te drogen hing. Een on derzoek is geopend. M1 TAILLEUR, Marclié aux Chevaux, 6, POPERINGHE. pour HOMMES, DAMES ENFANTS. maakt het Publiek kenbaar dat hij een winkel komt te openen van alle slag van voor Gij zult er bijzonderlijk eene groote en zeer verscheidene keus vinden van welke hij door zijne betrekkingen met de grootste fabrikanten taan gn'ijzesi Imiicii coiienrreniic zal kunnen verkoopen. Hij mag verzekeren dat al zijne stoffen van eerste keus zullen zijn en dat gij er altijd de taaiste nieuwigheden zult vinden. N. B. Al zijn goed wordt verkocht per Koepon of in Stukken per meter. KORTRIJK. Een zonderling geval gebeurde alhier over eenige dagen, bij de kinders Verbeke, schoenwin kel Doorn ij kstraat. Zij moesten in de nationale Bank, eene betaling doen. Een der zusters legde het bordereel met 450 fr. in bankbiljetten gereed, op de schouwplaat, tegen de stoof. Op hetzelfde oogenblik opende iemand de deur, en de biljetten waaiden in de openstaande stoof; In eenige oogenblikken bleef niets moer over dan eenweinig assche. De bestuurder der Bank werd aanstonds verwittigd men hoeft de assche opgenomen en naar Brussel gezonden om te onderzoeken. De uitslag van liet onderzoek is nog niet gekend. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn AVELGHEM. De honderdjarige van Avelgliem, Lucie Vlieghe, waarvan men in Maart 11. met zooveel luister de jubilé vierde is overleden in den ouderdom van 100 jaar en 6 maanden. ROUSSELAERE. Polydore Bekaert bijgenaamd liet peerdeke, van Rousselare, keerde Maandag avond terug van den lioppepluk van Poperinghe. Hij droeg een zak op den rug, en wat verblijd zijnde gerocht hij in ruzie, en zijnen pak werd in liet water gewor pen. Hij sprong erachter, roepende »Ik kan wel zwemmen», doch in 't midden van den vaart ge komen, verdween hij. Men trok hem uit, doch hij gaf'geen teeken van leven meer. Men kon hem nog tot leven brengen, doch hij is i*eeds denzelfden dag in 't gasthuis overleden. LZterig-elirLg-eri. Hoe lang bleef Adam in het aardsch Paradijs aan God getrouw vroeg Ciska aan hare Tone. Tot dat hij een wijf had, was Tone's ant woord. En Ciska zweeg Mijnheer Bouchon was bij een Heere gevraagd om te eten, en al wat er op kwam was zwijnen- vleesch. Ongelukkiglijk, M. Bouchon en mochte geen zwijnenvleesch. Martha, zei de meester van 't huis, Mijnheer en mag geen zwijnenvleesch, gij zult moeten d'hespe brengen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. STERFGEVALLEN. HUIS van VERTROUWEN Sehaalstraat, POPERINGHE. TELEFOON 16. |N 'J PARADIJS. Huis gesticht in 1836. HANDEL IN 'T GROOT. Groote keus van r&uwe en gebrande Koffies bijzondere merken: Café du Paradis; Café réclame, B Café extra fin A. Alle slacli van suikers (Tirlemont) en siropen voor pasteibakkers, enz. Dépót van de echte Amerikaansche Petroleum (Lux-Oil) de Chicoreij (Vereenigde Nijverheden opvrEgide Vanderheyde)den Rijst stijfsel (Amidon, Ours blanc)de Stoofpommade (Pate Gauloise); de Waschpoeier (Lessive du Génie, en van 't Para dijs «Melior»); de Chocolade ('t Paradijs)het Metaalkuisch (Putz-Pasta, Savon a polir)de Sul- fers (De Ster). Zuivere Wijnazijn en Olijfolie. Mostaard en Peper Maalderij.Sulferbloem en Sulfer in stok ken, Merk K. R. Emballagepapier, papierenzakken, papier in riemen, wit, 1)2 wit, blauw en grauw voor Been houwers, Brouwers, enz. Beste Hollandsche- en Goudakaas.—Gedroog de Fruiten. Bloem, Rijst, Zeepen, Verwen, Olieën, Zaden, Beschuiten, Borstels; Allerhande Kruidenierswaren, Specerijen en vele andere Artikelen. Beste Bordeaux Wijnen, Likeuren en sterke Dranken. Champagne Mercier. Te koopen 1 koppel nieuwe Honde- kar Wielen, 1 m. iO c hoog, zeer kloek met beslag, aan een genadig en prijs bij Hem 1*1 Desagher, WAGENMAKER, IN DEN HOEK. Gasthuisstraat, 3g, Poperinghe. Gemaakt en gebreid goed, Koffies, Kruidenierswaren, Kolen. Eenige depot voor Poperinghe en Omstreken der zuiver gewaarborgde kolen Vertrekuren der Treinen. Poperinghe-Yper- Kortrijk. 4 48 726 918 1034 1200 208 44l 7 13 Poperinghe-Yper-Rousselaere. 6 17 7 26 9 18 12 00 2 08 5 45 7 13 Poperinghe-Yper-Cortemarck. 6 17 9 18 10 34 2 08 5 45 Poperinghe-Yper. I 6 17 7 26 8 12 9 18 10 34 j 2 08 J 4 41 5 45 7 13 j 9 28 Poperinghe-Abeele-Hazebrouck. I 6 57 I 9 19 I 12 01 I 3 56 I 6 26 I 8 32 4 48 12 00 6 12 Met liet einde van 't seizoen, grooten afslag op de Zomerartikelen bij Sansen-Decorte. el 7 Smid, Crombekestraat, Poperinghe, zijn alle dagen te bezichtigen aan zeer genadigen prijs. De oude stoof van den hooper neemt men over. Itijfiiigvci'iiKiinlei', heeft cle eer kenbaar te maken dat hij zich belast met het vervoer van verhuizin gen voor alle Landen. Daar «S «Ie rijdnigen gcliapifinmcml zijn, en alles met groote zorg ingepakt is, mag men verzekerd zijn dat de meubels niet be schadigd zullen worden door het vervoer. Door zijne goede zorgen en matige prijzen, hoopt hij liet vertrouwen van eenieder te winnen. Uittreksel uit het verslag, hjOPBOER, October 1905.) Daar het Ministerie van Lanclbouio een grooter hulpgeld toestaat dan te vorenis tiet getal medalies vermeerderd. Ziehier nu de volledige lijst. ie Afdeeling Witte Rank. I. Kleine Cultuur-. Zilveren medalie, Deprez Henri, Poperinghe 2. Bronzen medalie, Wvlleman René, Proven. II. Middelbare cul tuur: 1. Zilveren medalie, Citteiren Jules, Poperinghe. 2. Bronzen medalie, Delbaere Charles, Poperinghe.III.Groo te Cultuur1. Gouden medalie, Kesteman-Thoris, Pop. 2. Zilveren medalie, Desmyter Wed., Poperinghe. 3. Bron zen medalie, Plancquel H., Westouter. 2° Afdeeling: Buvrinsche Hop.Kleine Cultuur 1. Zilveren medalie, Deprey Pieter, Proven. 2. Bronzen ver zilverde medalie, Pareyn Emile, Proven. 3. Bronzen verzil verde medalie, Hardeman Jules, Westouter. 4. Bronzen medalie, Wvlleman René, Proven. 5. Bronzen medalie, De Hondt H., Proven.Middelbare cultuur: 1. Zilveren vergulde medalie, Delbaere Charles, poperinghe. 2. Zilveren medalie, Boeket Henri, Poperinghe. 3. Bronzen verzilverde medalie, Vandenberghe René, poperinghe. 4. Bronzen me dalie, Docby Alois, Westouter. o. Bronzen medalie, Top Amand, proven. 6. Bronzen medalie, Desmyter H., proven en Lemahieu Jules, Vlamertinghe.III. Groote cultuur 1Gouden medalie, Descamps Jan, Westouter. 2. Zilveren medalie, Debaene Marcel, poperinghe. 3. Bronzen verzilver de medalie, Vancayseele-Decorte, poperinghe. 4. Bronzen medalie, Deschuytter René, Watou en Lebbe Maurice, pop. 5. Bronzen medalie, Decorte Aloise, Elverdinghe. De Secretaris-verslaggever. ,-fas, ö«ii t.wocctcn -yVr<%<rorr, hot reslaurant-rijt-aig-, Bisdom van Brugge.Zijn benoemd tot onderpastoor in St. Maertens te Kortrijk, de E. H. Goethals, leeraar in St. Lodewijks college te Bruggetot onderpastoor te Pitthem, deE. H. Raveschot, surveillant in't college te Meenen; tot leeraar in St. Lodewijks college te Brugge, de E. H. Julien Vermaut van Kortrijk, student in godsgeleerdheid te Leuven; tot onderpastoor te Ledeghem, E. H. Buysschaert, bacalau- reus in godsgeleerdheid, van de Hoogeschool van Leuven tot onderpastoor in St.-Jozef te Meenen, E. H. Billiouw, leeraar in de normaalschool van Thourout; tot onderpastoor te Wildenburg-onder-Wyngene, E. H. Devriese, coadjutor van den E. H. pastoor van Zuyenkerke; tot coadjutor te Zuyenkerke, E. H. De Baecker, gewezen coadjutor te Reck- em tot bestuurder van het gasthuis van Meulebeke, in ver vanging van den E. H. Delbaere die zijne rust neemt, E. H. Michiels, onderpastor te Lendelede tot onderpastor te Len- delede, E. H. Coucke, onderpastor te Helkyntot onderpas toor te Helkyn, E. H. Depuydt, gewezen coadjutor van den Z. E. H. pastor van St. Eranciscus te Meenen; tot onderpas tor te Adinkerke, in vervanging van den E. H. Maus, de E. H. Degryse, coadjutor te Marckeghem. De E. H. Lootens, pastoor te Coxyde, is aldaar overleden in den ouderdom van 69 jaar. Vj/jBRujiaisjximrjusLW1 mwjxmini i .wij i

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2