ItlpB0ljWl$0|JlEK. filEUWS. bij flehille Herat-Vanca yseele. De Hopbeurs te Gent, Begrooting van landbouw. Eene groote lekkere Pinle begraand Bier In het toeekblad Le Petit Journal du Brasseur lezen wij het volgende De ruime lokalen van de Brouwerij school wa ft ren, den Vrijdag 6 October, niet groot genoeg om de menigte bezoekers gemakkelijk te laten rondwandelen in de twee zalen waar ongeveer 400 kleine balen Poperingsche en Aalstersche hop tentoongesteld waren. 't Was een onverwacht schouwspelDaar wa it ren inderdaad zekere balen hop, schoon groen, wel geplukt, wel gedroogd, met opperbesten geur: zij mochten, rechtuit gesproken, met som- mige uitlandsche producten mededingen die op de markt duur verkocht worden. De prijzen die voor deze uitstekende loten be ft taald werden, bewijzen Waarblijkend de weerde dezer waren want als eenige brouwers voor deze uitgelezene hop liever een dubbelen prijs betaalden dan voor gewone handelswaar van Poperinghe en Aalst, 't is dat zij het weerd was. Waar daaruit besluiten Is deze proeve niet afdoende Hetgene eenige verstandige en zorg- vuldige hopboeren hebben kunnen voortbrengen, zouden de andere kweekers dat ons ook niet kun- nen geven Op 's lands begrooting van landbouw, voor het jaar 1906, komen er eenige vermeerderingen voor, welke onze boeren dienen te kennen. De toelage voor 't verbeteren van paardenras en rundvee is vermeerderd met 40.000 franknamelijk 9.000 fr. meer voor bewaringspremiën van uitste kende hengsten25.000 fr. meer voor toelagen aan bonden van veekweek6.000 fr. voor de commissie ingesteld tot verbetering van 't hoornvee. Voor delandbouwmaatschappijen is er 20.000 fr. meer noodig a/ om de maatschappijen van land bouwkrediet (RaifFeisenkassen), de vakvereenigin- gen van landbouwers en de hopbonden te ondersteunen, wier getal en belang jaarlijks toe neemt b/ om het landbouwbulletijn te kunnen in betere voorwaarden uitgeven alzoo de landlieden beter te kunnen inlichten nopens hunne belangen. Voor het hooger landbouwonderwijs te Gem- bloers is er een nieuw krediet van 112.000 fr. in geschreven ten einde het onderwijs van handelijke genie (huis- en machienenbouw) op goeden voet in te richten, en de boeren toe te laten daar hunne machienen zonder onkosten te laten probeeren. Alzoo toont de heer minister van landbouw hoe zeer hij den vooruitgang van den Belgischen boe renstand betracht, met nuttig en degelijk onderwijs in te richten en met de vooruitstrevende landlieden in hunne edele pogingen tot samenwerking en vak- vereeniging te ondersteunen. STADSNIEUW S. Sedert Maandag reeds is den tram in dienst voor het vervoer van beetrapen op de lijn Rousbrugge- Poperinghe. De date waarop den dienst zal begin nen voor het vervoer van reizigers is nog niet vastgesteld. Zijn benoemd tot meestergast (chef d'atelier) Francois Vanhee, vroeger bediende in den dépot te Oostende tot machinisten Charles Galloo en Alois Descliacht, vroeger machinisten den eersten in dienst bij den aannemer M. Decloedt, op de lijn Poperinghe-Rousbrugge en den tweeden bij den aannemer M. Storms, op de lijn Poperinghe- Dixmudetot stoker Camille Mahieu, nachtwaker bij de maatschappij der ijzeren wegen van West- Vlaanderen tot meestergast der bemanning, En- gelbertus Rosseel meestergast der lijnplaatsers van Veurne-Rousbruggetot nachtwaker Alphon- se Bonduelle van Poperinghe. De werken van O. L. V. toren gaan spoedig vooruit, de toren is reeds opgemetst op eene hoog te van 20 meters. Van aan de wandeling tot aan den haan zal den toren 34 meters meten. In het binnenste der kerk is men ook neerstig aan 't werk. Een deel van 't plafond is ganscli opgedaan en iedereen vindt het werk zeer prach tig. In den nacht van Zondag tot Maandag heeft men bij de WeDewancker in Sinte Sixtus molen, 4 konijnen gestolen. Een onderzoek door de poli tie ingesteld, heeft den dader doen ontdekken. Het is de genaamde Constant Lava van Poperinghe. Dinsdag avond werd de politie verwittigd dat men in de woning had gebroken van Amandus Petit, landbouwer aan den Jager te Poperinghe, en dat men er goudwerk en 3 tot 4 fr. gestolen had. De vermoedens der politie vielen seffens op Constant Lava dezer stad, die ontsnapt was uit het bedelaarswerkhuis te Merxplaas. Woensdag avond gelukten zij er in dezen persoon aan te hou den. In 't nauw gezet door den Heer Kommissaris bekende hjj den diefstal gepleegd te hebben en de voorwerpen verkocht te hebben aan eenen ver- lieeler te Yper. Lava is vrijdag naar het gevang van Yper overgebracht geweest. Te bekomen bij Sansen-Decorte, Gast huisstraat, 15, Poperinghe, alle slach van LUISTERS voor de GAZE. Sint-Jaii-ter-Iiiezcn. Donderdag namiddag, terwijl René Cappelaere, landgebruiken alhier op zijn veld aan 't werk was, is een diefin zijne woning gedrongen en beeft er goudewerk voor eene weerde van 150 fr. en eene som van 40 Ir. gestolen. Cappelaere die juist te huis kwam heeft den dader op de vlucht gedre ven. Het was een man van ongeveer 40 jaar, ge kleed met langen kiel en eene klak, die de diefte gepleegd heeft. De politie doet een ernstig onder zoek. Itousbruggc. De doortocht voor 't vervoer, op de twee brug gen van den Yzer te Rousbrugge, zal opgeschorst worden gedurende 12 dagen, te beginnen van den 23 October toekomende uit oorzake van herstel lingswerken. Oostende* Zondag avond bij liet naar huis gaan, is Louis Velden, 62 jaar, in den vaart gevallen. Hij kon met groote moeite eruit geraken, doch hij is ten gevolge van dat ongeval nog bedlegerig. Een visscher van de sloep 0.14, P. Coucke- naere. 42 jaar oud, is Maandag morgen rond 4 u. bij het uit werpen der netten, in zee gevallen en jammerlijk verdronken. In een huis der Weidenstrate, waar hij in werke was, is de metser Eduard Tanghe, woens dag van een stelling gevallen. l)e man werd in zeer pijnlijken toestand opgenomen, en naar liet hospitaal gebracht. In den nieuwen dok, is de kaailosser Diet, maandag in het ruim van een houtschip gevallen, en zich een been gebroken. Brugge. Twee agenten, wilden Dinsdagnamiddag eenen dronkaard aanhouden op de Statieplaats. De man bood tegenstand en verscheidene andere kerels kwamen hem ter hulp Eene worsteling ontstond, een agent werd de linkerpols ontwricht en de an dere werd erg geslagen in het aangezicht. Andere agenten kwamen de twee eerste ter hulp, en men kon de dronkaard per rijtuig naar de politiewacht voeren. Vijf agenten kwamen naar de Statieplaats terug, waar zij opnieuw aangerand en uitgejouwd werden. Een boodschapper werd aangehouden en naar 't commissariaat gebracht. Wacken. Een begin van brand ontstond Zondag avond in de Marckegemstraat, bij G. Tack. De schade is niet groot, door men spoedig het vuur kon uitdoo- ven. Ruysselcde, Zaterdag had men 1000 kilos kolen t'huis ge bracht hij G. Vandecasteele. Daar de man geene andere plaats had, had hij ze op den zolder gekre gen. Een uur later, stortte geheel de zoldering in, een balk was door het gewicht uit den muur ge weken. Drie personen bevonden zich juist in den keukenVrouw Vandecasteele met haar klein kind, en de moeder der vrouw. Gelukkiglijk werd de balk tegengehouden door eenen tafel die in de keuken stond, anders zou het ongeluk waar schijnlijk erger geweest zijn. De moeder der vrouw werd in zeer pijnlijken toestand van uit de pui- nen gehaald. De vrouw en het kind waren onge deerd bijna alles dat in huis was, was verbrij zeld. Aerseele. Zondag nacht is de nachtwaker der fabriek De- clerq, schielijk overleden. Men vond hem Maan dag morgen dood op zijnen ruststoel. Hij laat eene weduwe met vijf kleine kinders achter. Swevczecle, De metser Vandewalle, die Zondag rond 8 ure plaats genomen had op de platform van den tram van Ardoye, werd door eene verkeerde beweging er van gestuikt. Hij was het been in twee plaat sen gebroken. Na door Dr Isebaert de noodige zor gen ontvangen te hebben, bracht men hem naar zijne woning over. WevelghcDi. De politie heeft alhier een kerel aangehouden, zekere H. Verleye, 41 jaar, van Wervicq, die sedert eenigen tijd opgezocht was om eene straf van drie maanden kot en 100 fr. boet uit te doen. Herseeuwe. Donderdag morgen, was Jan Baeghe, herber gier in 't Gemeentehuis, niet weinig verwonderd, in den keuken al het lijnwaad die gewoonlijk in de kas is, op den grond te vinden. De kas was ganscli ijdel, en de herbergier bestatigde dat er 3 gouden ringen en een gouden plastronspel ver dwenen waren. In de herbergzaal hadden de die ven den spaarpot der muziekanten, bevattende 300 fr. mede gedregen en 1 frank kleingeld uit de tooglade. De dteven waren over den muur van den hof geklommen en daarna eene ruit van de her- bergdeur gebroken om binnen te geraken. Een onderzoek is geopend. TliieU. De polite van Thielt heeft over eenige dagen eene bom ontdekt bij het huis van den burgemees ter Mr. Boone. Men lieeft de bom naar Brugge gezonden om te ontleden. Oost-Roosebeke. Een geweldige brand heeft gansch de bakkerij en kruidenierswinkel van M. Nemegeer Ghislain vernield. Men heeft niets kunnen vluchten, de brand is veroorzaakt geweest door den slechten staat der schouwe. De schade is gerekend op 6.500 fr. Alles is verzekerd voor eene som van 4.450 fr BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Brugge. Een stoutmoedige dief heeft Zaterdag nacht, eene ruit uitgesneden en voor 150 fr. ellegoederen gestolen, bij Jules Yandelanotte, in de Ste Joris- straat. De dader is onbekend. lloeskroen. Zondag avond, waren kwaaddoeners op den koer gedrongen van M. Jacques, voddenkoopman, in de Paterstraat. Zij poogden in het huis binnen te brekeneen ruit van 'teerste verdiep was reeds met zeep bedekt. Gelukkiglijk, buiten de ver wachting der dieven, was M. Jacques te huis. Gerucht hoerende, kwam hij boven met licht, het geen de dieven rap verjaagd heeft. Een onderzoek is geopend, doch de kerels zijn nog onbekend. Donderdag morgen rond 7% u., een schilder van Namen, Charles Corbiau 35 jaar oud, die al hier in de statie aan 't werk is, verplaatste een ladder. Door eene verkeerde beweging viel de schilder en bleef bewusteloos liggen. Men kwam liern aanstonds ter hulp en Dr Dussolier diende de man, die nog al erg gekwetst was de eerste zorgen toe. Men heeft hem daarna naar zijn logement Au Café Francais overgebracht. Vtollegliem-Capelle* Een brand dat men aan kwaadwilligheid toe schrijft is Zondag nacht uitgeborsten in de hofste de van den landbouwer Léandre Dhont. De schade beloopt op 500 fr. Een onderzoek is ge opend. Meenen. Maandag avond kwam J. Flamez, wonende te St. Jan Molenbeek, bij zijnen vader in de statie straat en begon er te kijven en te slaan. Men moest drie politieagenten bij roepen om den kerel aan te houden. Hij werd Dinsdag veroordeeld tot drie jaar opsluiting in een verzekeringsbuis, daar bij zonder middelen van bestaan was. Men heeft hier deze week zekere Camelbeke aangehouden, beticht van eene belangrijke tabak- diefte, in de Kortrijkstraat gepleegd te hebben. De man was sedert een maand over de grens ge vlucht. Zondag kwam hij naar huis, hij werd aan gehouden en naar 't gevang van Kortrijk over gebracht. Zaterdag nacht zijn kwaaddoeners binnenge drongen in den kruidenierswinkel gehouden door Paul Ronse, en hebben er voor ongeveer 70 frs. koopwaren gestolen. Men heeft nergens geen spoor van inbraak kunnen ontdekken. Rechtover in eene herberg, bewoond door Pieter Logghe, heeft men elf konijnen, ter waarde van 30 fr., gestolen. Een hevige brand is Maandag nacht uitgebor sten bij Hilaire Samijn, peerdenslachter aan de Barakken. Voorbijgangers bemerkten eerst den brand, doch er viel reeds aan geen blusschen meer te denken. De pompiers kwamen spoedig ter plaatse en konnen de naburige huizen vrijwaren. Twee peerden en 1100 kilos stroo bleven in den brand. De schade is geschat op 1.500 frank; er bestaat verzekering. De oorzaken van den brand zijn onbekend. Een erg ongeluk, gebeurde Maandag morgen, rond 6 ure, in de mekanieke zwingelarij van M. Vanaerde, Kortrijkpoort. Drie zonen Cyrille 32 jaar Théophile 31 jaar en Henri 25 iaar, waren reeds aan 't werk. De ben- zinemachien, die de zes machienen der zwinge larij in gang steld, was juist in werke, toen opeens de vergaarbak in brand gerocht en ontplofte. De drie gebroeders poogden de vlammen uit te doo- ven, doch werden in eenige oogenblikken zelf omringd van vlammen. De oudste, Cyrille sprong in eenen waterputop het hulpgeroep der slacht offers kwamen geburen toegeloopen en konden spoedig het begin van brand uitdoven. Dr Pardoen, diende aanstonds de noodige zorgen toe aan de drie slachtoffers, waarvan de oudste zeer gevaarlijk verbrand is. De twee jongste, zijn ook verbrand aan de handen en het aangezicht, doch hun toe stand is geruststellend. Kortrijk. Een nieuwe veloweg zal gemaakt worden van de kruiskalsijde te Ruddervoorde tot aan de kal- sijde naar Coolscamp. De aanneming der werken, die geschat zijn op 27,535 fr., is vastgesteld op 4 November. Maandag namiddag, de trein 32 F O gaande naar Brugge, was reeds een vijftigtal meters uit de statie, toen men op eens een man van rond de 40 jaren, uit den trein zag springen en vallen. Men nam hem aanstonds op, anders zou bij door eene machien die opkwam verpletterd geweest zijn. Het was een kleermaker van Meenen, die van trein gemist was. Hij was gelukkiglijk er van af gekomen met eenige schrammen aan 't aange zicht en kon nog met den trein naar Meenen gaan. Waeregliem* Het driejarig zoontje van A. De Winter, werk man, is woensdag morgen in een ketel kokende pap gevallen. Het kind is erg aan de beenen ver brand. IMoegsteert* Woensdag namiddag, Maurice Duflo, 19 jaar, van Armentiers, ging langs de ijzerwegbaan van Komen naar Armentiers. Daar de jongeling doof is, werd hij overrast van een trein die gelukkig lijk door het naderen der statie zeer traagzaam voortging. Hij werd slechts lichtelijk gekwetst en is kunnen voort huiswaarts gaan. PRIESTERLIJ KE BENOEMINGEN. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot pastor te Poelcapelle, in vervanging van E.H. Affenaer, die zijn ontslag neemt, E. H. Van der Haeghe pastor te Vckieghem tot pastor te Velde- ghem E. H. Dcwaele, pastor te Beersttot pastor te Beerst E. H. Van Raes, pastor te Steenkerke tot pastor te Steenkerke, E. H. Deckman, onder pastor te Luigne; tot pastor te Ooteghem, in ver vangingvan E. H. Carettedie zijn ontslag neemt, E. H. Delanote, licenciaat in philologie en letteren bij de Hogeschool te Leuven, leeraar in t' college te Poperinghe; tot pastor te Marckeghem, in ver vangingvan Bi. H. Goderis die zijn ontslag neemt E. H. Blomme, onderpastor op O. L. V. te Pope ringhe; tot pastor te Goxyde, E. H. Pil, onderpas tor op St Bertinus te Poperinghe; tot onderpastor op St. Bertinus te Poperinghe, E. H. De Jaegher, leeraar in 't college derzelfde stad tot onderpas tor op O. L. V. te Poperinghe, E. H. D'Haese, hulp-almoezenier der weldadigheidsschool van den Staat te Ruysselede-Beernem tot onderpastor te Oedelem E. PI. Pieters, leeraar in de Normaal school te Thourout, in vervanging van den E. H. A. Tyberghein die benoemd is tot coadjutor van E. H. Paul Tyberghein, pastor te Vyve-Capelle tot onderpastor te Luigne E. H. Hollebecq, coad jutor te Vyve St-Baafs tot coadjutor der E. H. pastor te Vyve St-Baafs de E. H. Jacobit, coadju tor der E. H. pastor van Vyve-Capelle. De E. H. Sentroul, doktoor in philosophie te Leuven, is benoemd tot leeraar in St. Edmond's college te Ware bij London. Sint Edmonds colle ge is het seminarie van 'taartsbisdom Westminster. Over POPERINGHE. Poperinghe wierd oudtijds Pupurningaheim P opening ahem en ook Poperinghem genoemd. Uit die verschillige benamingen kan men genoeg zaam opmerken dat het niet gemakkelijk is er den wezentlijken naamoorsprong van te ontdekken. Dewijl Poperinghe reeds in de zevende eeuw be stond, zullen het waarschijnlijk de Saksers of Catten zijn, die aldaar gevestigd waren, van welke zij haren naam ontvangen en vele verbasteringen ondergaan heeft. Poperinghe was eerst zeer klein, maar groeide gedurig aan, zoodanig dat deze plaats in het mid den der twaalfde eeuw eene stad wierd. Zij ont ving haren eersten keur- of machtbrief in 1147, door den abt der abdij van Sl Bertinus, welken door graaf Theodorus van denElzas, in 1187, be vestigd wierd, en waarbij zij nog eene wekelijk- sche markt en vrije scheepvaart kreeg. Door het delven der vaart van Poperinghe, ten jarè 1360, en door hare lakenweverijen wierd die stad zeer bloeijende, en liare bevolking was reeds in het jaar 1290 zoo sterk aangewassen, dat men er nog twee kerken bouwde, te wetendie van O. L. Vrouwe en die van Sl Jan-den-Dooper. Men wilt dat hare oude abdij, met eene proostdij, ten jare 877, zonde gesticht geweest zijn. Poperinghe is het vaderland van L. Makeblyde, jesuiet, den eersten opsteller van den Mechel- schen Catechismusvan F. Loys en Jacobus M iy, dichters en van M. Ryckewaert, vermaarden godsgeleerden. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn IwIeiAg'eling-eiA. Een al te korte broek. Een burger van Reninghelst bestelde een broek aan zijnen kleer maker. Toen onze burger zijnen broek ontving, bestatigde hij dat deze 10 centimeters te lang was en daar het te laat was om deze terug te zenden, zoo wendde hij zich tot zijne vrouw en verzocht haar de broek te korten. De waarde echtgenoote weigerde hardnekkig. Dan wendde hij zich tot zijne dochter, zelfde weigering; eindelijk richtte hij zich tot zijne schoonmoederedoch overal werd hij afgewezen. Op 't laatst niet wetende wat aanvangen ging hij te bed. Maar zijne vrouw, alvorens slapen te gaan, kreeg wroeging over hare weigering. Zij neemt de broek, snijdt er 10 centimeters af, naait ze om en hangt ze terug op hare plaats. De dochter, haar ongelijk voelende, verkortte ze ook nog 10 centi meters, en eindelijk kreeg de schoonmoeder ook berouw en knipte er nog wat at. Des anderdaags morgens wilde onze burger op reis gaan, doch welk was zijne verwondering, toen hij zag dat zijne broek in een zwembroek veranderd was. Ondanks «Ie uintei' alleraange naamste verzet Aan de liefhebbers der Gaaibol heb ik de eer te laten weten dat er bij mij alle Zondag ge bold wordt van 's morgens ten 9 ure tot 's avonds ten 9 ure, daarom zal de zaal bijzonder wel ver warmd worden van 's namiddags ten 4 ure, is het spel luisterrijk verlicht, dit alles zonder een centiem onkosten voor den speler. Den Maandag, van 4 ure 's namiddags, als er liefhebbers zijn die zich een paar uurkens voor hunne kandeelen willen verzetten, zal de zaal al tijd tot iedereens dienst in ganschen schik zijn zoo als den Zondag. Ik stel ook het spel voor aan de liefhebbers op afzondere Feestdagen, zoo alsCrispijn, St Cé- cilia, St Eloi, St Joseph of Feestdagen van andere Maatschappijen. De zaal is ter beschikking van iedereen.Gul- hertig onthaal. Schoon licht, goede warming, 't spel in vollen schik en naar wensch Hier is 't geval, zegt Michiel, van te zingen in koor Vivat 't goê bier, 't verzet en aang'naam leven, Wat kan den Heer ons beter geven. Altijd zal men gezelschap vinden

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5