ItflJJDBOUWlfóOHlEli. NIEUWS. Verhuizingen voor alle handen H. HERKELBOUT-ROORYCK, Het voederen van suikerbeetkoppen Het planten van Boomen, Eene groote lekkere Pinte begraand Bier bij Mille Berat-Vancayseele. ÖuJ 1 li II /feül Hotel de la Régenee, ROUSBRUCGE, Rijtuigen zijn bijzonderlijk geschikt voor het VERVOER per IJZERENWEG. J. Dehondt-Delmaere, aan llclkkocieii. In dit seizoen beschikken de boeren uit de stre ken, waar suikerbeeten worden geteeld, over zoo groote hoeveelheden suikerbeetkoppen dat zij daar mede niet alleen hun hoornbeesten uitsluitend kunnen voederen, maar nog flinke partijen inkui len met pulp voor den Winter. In die streken dus krijgen de koeibeesten om zoo te zeggen niets dan suikerbeetkoppen te eten. Als men werken over dierenvoedering raadpleegt over die doenwijze, dan zal men bevinden dat ze nog al gehekeld wordt. Het voornaamste verwijt komt hierop neer dat de dieren eene overmatige hoeveel heid water opnemen. Dat verwijt is gegrond, want i5okil. beetkoppen, die er vandoen zijn om aan een dier van 5oo kil. gewicht de noodige hoeveel heden organische stof, vet en koolhydraten te le veren, bevatten 135 liters water, dat is te zeggen, zoo iets van 13 emmers en half. Eene melkkoe van 5oo kil. gewicht vraagt maar van i,25o tot i,5oo k. eiwit. Welnu, 100 k. beeten- koppen leveren die hoeveelheid, dus i5o kil. van dat voeder leveren te veel eiwit. Vandaar dat het voederen met niets dan beetenkoppen als eene ver spilling wordt aanzien. Uit het voorgaande volgt dat, als men veel sui kerbeetkoppen te vervoederen heeft, het niet noo- dig is krachtvoeder bij te geven. Dat wordt door de ondervinding ook bewezen, want koeien met suikerbeetkoppen onderhouden, geven veel melk en worden daarbij zelfs nog vet. Overigens, men ondervindt ook dat het bij voederen van krachtvoe- der, in dit geval, niet winstgevend is. Als besluit van dat alles meenen wij te mogen aanraden: i° niet te veel beetenkoppen te geven; 2° 's avonds wat droog voeder, bij voorbeeld hooi, stroo toedienen. H. Het eerst, waar men acht moet op geven, dat is de grond. De bovenlaag moet behoorlijk droog en voorzien zijn van vruchtbaarmakende stoffen zij moet minstens 8o cent. dik zijn. De ondergrond moet doordringbaar wezen. Vereenigt de grond die hoedanigheden niet, dan moet men hem doelmatig bewerken, hem verdiepen, goed uitwateren, mesten. Men moet ook zorgen de boomen goed in ver band te zetten, zoo dat ze altijd in rechte lijn staan, welk ook het punt zij, van waar men ze beschouwt. Men moet nochtans vermijden boomen te plan ten op dezelfde plaats waar er andere, bijzonder van dezelfde soort, hebben gestaan eene ledige schotel kan de zaak van eenen hongerige niet uit maken. Men moet verder het toilet maken van het wortelgestel, dat wil zeggen doode deel en, kneu zingen met eene schuinsche snede glad wegsnijden. De spilwortel snijdt men altijd af. De kuilen, welke doorgaans i meterlang, i me ter breed en minstens o,6o m. diep zijn, worden best wat op voorhand gegraven. De goede uitge graven aarde werpt men aan eenen, de slechte, aan eenen anderen kant der kuil. De eerste wordt met kompost, of kortmest, met fosfaten, enz., gemengd en dan eerst gedeeltelijk in het gat gelegd. Daarop plaatst men den planteling derwijze dat de wor tels hunne natuurlijke richting aannemen. Men dekt dan de wortels met goeden grond, zorg dra gende dat het boompje wel recht sta. Men vult verder den put aan en men drukt de aarde lichtjes toe. Men moet zich wel wachten te diep te planten. Getrokken uit De boer. Te bekomen bij Sansen-Decorte, Gast huisstraat, 15, Poperinghe, alle slach van LUISTERS voor de GAZE. Ondanks dc winter, alleraange naamste verzet I Aan de liefhebbers der Gaaibol, heb ik de eer te laten weten dat er bij mij alle Zondag ge bold wordt van 's morgens ten g ure tot 's avonds ten g ure, daarom zal de zaal bijzonder wel ver warmd worden van 's namiddags ten 4 ure, is het spel luisterrijk verlicht, dit alles zonder een centiem onkosten voor den speler. Den Maandag, van 4 ure 's namiddags, als er liefhebbers zijn die zich een paar uurkens voor hunne kandeelen willen verzetten, zal de zaal al tijd tot iedereens dienst in ganschen schik zijn zoo als den Zondag. Ik stel ook het spel voor aan de liefhebbers op afzondere Feestdagen, zoo als Crispijn, St Cé- cilia, St Eloi, St Joseph of Feestdagen van andere Maatschappijen. De zaal is ter beschikking van iedereen. Gul- hertig onthaal. Schoon licht, goede warming, 't spel in vollen schik en naar wensch Hier is 't geval zegt Michiel, van te zingen in koor! Vivat 't goê bier, 't verzet en aang'naam leven, Wat kan den Heer ons beter geven. Altijd zal men gezelschap vinden STADSNIEUWS. Over eenigen tijd had René Vanderbeke, voer man In het hoekje bij de statie, eenen stoot van zijnen wagen gekregen. Daar hij er niet ge noegzaam voor gezorgd had, is zijnen toestand over eene week zoodanig verslecht, dat alle zor gen vruchteloos waren, en hij Vrijdag overleden is. De man was slechts 30 jaar oud, hij laat eene weduwe en twee binders achter. De toestand van Emile Bonduelle, het slachtof fer van het ongeluk dat wij verleden week gemeld hebben, is voldoendenochtans zal het lang duren voor dat de man gansch genezen zal zijn. Reninghclst. Zondag avond rond 8 ure heeft een geweldige brand de pachthoeve bewoond door M. Vanacker, gelegen tusschen.de Clytte en den Ouderdom, in asch gelegd. De brand begon in de schuur, en daar het dak met stroo bedekt was, stond geheel de hoeve weldra in laai vlammen; men kon ge makkelijk de vlammen zien aan 't Rekhof, hier 111 stad. De vrijwillige Pompiers van Reninghelst kwamen ter plaats, doch bijna alles was reeds af gebrand. Met groote moeite heeft men eene nabu rige tweewoonste kunnen vrijwaren. Men heeft kunnen het peerd, twee hoornbeesten en eenige meubels redden. Menschrijft den brand toe aan kwaadwilligheid. De hoeve behoort toe aan Mr. Delanote van Kem- mel. Ypcr. Donderdag morgen stelde een dronkaard de Rijsselstraat in rep en roer. Hij randde de voorbij gangers aan en een persoon van Vlamertinghe werd zelf omvergeworpen. Daarna ging hij bij eene groenselkar en begon den muilezel die er aan gespannen was, te mishandelen. De politie-agent Bouchard wilde hem aanhouden, .doch daar de kerel tegenstand bood, riep hij de hulp in van 3 soldaten en een gendarm in verlof. Met vijf man nen gelukten zij er in, met veel moeite, den dronkaard naar het politie bureel te leiden. Uleeiien. Zaterdag kwamen twee wagens op elkander aan den hoek der Brugge- en der Wahisstraat. De knecht van Mr. Van Ackere, steenbakker te Ise- ghem, die een der wagens voerde, werd erg aan het hoofd en de voeten gekwetst. Assisenhof van Brugge. Edward Van Eenoo, 19 jaar, landwerker te Meetkerke, beticht van moord op Michel Tailliaert is voor het Assisenhof verschenen. Het hof nam verzachtende omstandigheden aan en veroordeelde den betichte tot 5 jaar gevang en 500 fr. boete of 3 maanden gevang. Marie Tryffaut, van Heule, beticht van in Juni laatsleden haar pasgeboren kind versmacht te hebben, is deze week voor het Assisenhof van Brugge veroordeeld geweest tot tien jaar dwang arbeid. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Heule. Een knecht van de hofstede gebruikt door de We Pieter Samyn, zag Donderdag namiddag rond 2 Vi ure, een lijk in den gracht, die de hofstede om ringd. Hij riep om hulp, en het lijk werd uitge trokken, doch niemand herkende de man. Het parket werd aanstonds verwittigd, men denkt dat het een bedelaar is die bij ongeluk verdronken is. De man is rond de 75 jaar oud, met grijzen baard. Hij droeg een zwarte broek en vest, en eene groene klak. Poclcapelle. Bij Amatus Bauten, heeft men Woensdag nacht voor eene waarde van 30 fr. konijnen gestolen. Ingelmunster. Zaterdag is de echtgenoote van den doktoor, Mme De Gezelle, 30 jaar,schielijk overleden. B Rijtuigverhuurder, heeft de eer heribaar te maken dat hij zich belast met het vervoer van verhuizin gen voor alle Landen. Daar al de rijtuigen gekapitonneerd zijn, en alles met groote zorg ingepakt is, mag men verzekerd zijn dat de meubels niet be schadigd zullen worden door het vervoer. Door zijne goede zorgen en matige prijzen, hoopt hij het vertrouwen van eenieder te winnen. Herseenwe. Op het gehucht Klein-Oudenaerde woonden de echtgenooten Vandenhende. De vrouw, 56 jaar oud, die het huishouden bezorgt, is sedert vele jaren lam, de man 55 jaar, werkt in eene fabriek. Maandag morgen was de man zooals gewoonte rond 8 ure naar zijn werk gegaan, toen hij rond 121/» ure t'huis kwam vond hij de deur gesloten. Hij drong in het buis en vond zijne vrouw op den zolder aan eene balk opgehangen. De arme man riep om hulp, doch het was te laat, het lichaam was reeds gansch koud. 11 cc kern. Dinsdag morgen zijn dieven binnengedrongen in de woning van Yvon Vandenbroeck, binst dat de man op zijn werk was. Zij hebben er 135 fr. ge stolen, die verborgen waren in eene kinderschoe, in de schouw. Maandag nacht heeft men in vijf plaatsen ko nijnen en hennen gestolen. Hfcrckcm. Een brand beeft alhier het huis vernield be woond door M. VanElverdinghe en toebehoorende aan M. Elie Covemacker van Yper. Daar de inwo ners afwezig waren is alles de prooi der vlammen geworden. Men heeft slechts een klein kofferken kunnen vluchten. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Kort rijk. Mme Corselis, herbergierster, 17, Meenensclie steenweg, diende Zaterdag een klacht in tegen eenen verbruiker die haren gouden ring gestolen had. De vrouw had den ring eenige oogenblikken afgedaan om eene stoof te kuischen, toen zij hem wilde terugnemen, was hij nergens meer te vinden. Een begin van brand ontstond Zondag morgen rond 4 ure bij Mr. Pierre Gerard, mecanicien in de herderstraat. l)e bedding en de gordijnen wer den beschadigd. Er bestaat verzekering. Zondag avond kwam Gamiel Debaere van Mar- cke langs de Yzervestinglaan naar de herberg Den Hoogen Tuin waar men een concert gaf ten voordeele eener weduwe, wiens man in de statie verongelukt is. Bij de herberg werd hij door eenige mannen, die van de liberale manifes tatie van Kortrijk kwamen, aangerand, gestampt en de onderste lip afgebeten. Debaere, die veel bloed verloor en in bezwijming gevallen was, werd in de herberg binnengedragen en ontving er de eerste zorgen. De aanranders zijn gekend. Oostende. Over eenige dagen hadden Mr. Carette, hulp- kommissaris der stad, en zijne familie appelmoes geëten die in eenen koperen ketel gestaan had. Na den maaltijd gevoelden zij zich allen onpasse lijk, een geneesheer werd aanstonds geraadpleegd en bestatigde dat zij door het kopergroen vergif tigd waren. Geheel de familie werd naar het gast huis overgebracht en niettegenstaande de beste zorgen is Mr. Carette overleden. Men hoopt de andere leden der familie te kunnen redden. W crvick. Een zonderling en erg geval gebeurde alhier Woensdag laat in den avond. Op den weg van Ten Brielen woont Mme Delbecque met haren zoon, 25 jaar oud, in de herberg Au boulevard Dezen laats ten is Woensdag avond erg gekwetst geweest volgens zijn verhaal, in de volgende om standigheden tusschen tien en elf uren was hij bezig met de vensterblinden van de herberg toe te doen, toen hij twee geweerschoten hoorde knallen, en zich gekwetst gevoelde in den buik en aan de beenen. Om zijne moeder niet te ontstellen, zou hij, in de hofstede Lesaffre een honderdtal meters verder gegaan zijn, om hulp. Men gaf hem daar eenige zorgen, daarmede keerde hij huiswaarts, het is 's anderdaags dat de politie verwittigd werd. Delbecque is zeer erg gekwetst. Wie heeft de ge weerschoten gelost Tot nu toe is het nog niet gekend, een jachtwaker die men in de nabijheid gezien had, is ondervraagd geweest, men heeft in zijn geweer twee ijdele cartouchen gevonden. Hij is nochtans niet aangehouden. Het parket van Yper is ter plaats geweest. kangemarek. Maandag is tengevolge van den geweldigen wind, een gebouw ingestort dat men aan 'toptrek ken was, en dat moest dienen als werkhuis voor de kuipers. BERICHT. Ik heb de eer U kenbaar te maken dat ik wel voorzien ben van Zaailijnzaad uit Pas- de-Calais (Frankrijk), en ook van Holland- scltc Zaden voortkomende uit de Polders, al geoogst in 1905. Al deze zaden zijn gewassen in landen bijzonderlijk geschikt om Zaaizaden voort te brengen. Gij kunt ook bij mij verkrijgen Tonnexaad en Lijnzaad voor het voeden van het vee. Terzelfdertijd laat ik U weten dat ik zeer goede Aardappelen heb aan gematigde prijzen. Zij zijn zeer goed voor te eten en ook voor te planten. Hopende door uwe orders vereerd te worden, bied ik U mijne groetenissen aan. Vlaskoopman, Café de la Paix Groote Markt, POPERINGHE. Mocskrocii. Woensdag morgen bestatigde de landbouwer Pieter Crunaire dat men hem 30 hennen en 2 vechthaans gestolen liad. Een onderzoek is ge opend. Een erg ongeluk gebeurde alhier Woensdag namiddag op de tramlijn dat men aan 't plaatsen is, niet verre van de hofstede Soetaert. Eene ben de jonge gasten waren in de magazijnen gegaan waarvan den ingang verboden is, en hadden een ijzeren wagon gerecht en op de rails gebracht. Vervolgens namen zij plaats in het wagentje, dat in volle snelheid van eene hoogte reed. Daar er hinderpalen op den weg legden, kantelde het wa gentje om, op een der gasten. Het slachtoffer, Leon Nuytten, 16 jaar oud, werd door zijne mak kers opgenomen en naar de ouderlijke woning overgebracht. Twee geneeslieeren dienden hem aanstonds de noodige zorgen toe. De arme jongen is het linker been vermorzeld, en zal liet zeer waarschijnlijk moeten afgezet zijn. Een onder zoek is geopend, daar den ingang van het magazijn verboden was, heeft de aannemer een klacht in gediend. Woensdag nacht hebben kwaaddoeners den hof muur overgeklommen der Broeders Maristen, en hebben er twee jonge verkens uit een stal gehaaid, en op den koer der leerlingen geslacht De diefte is gerekend op ongeveer honderd franken. Wacken. Woensdag avond, werd hier erg gevochten bij de tramstatie. De messen werden getrokken, een jongeling bekwam verscheidene steken en bleef ter plaatse liggen. Hij ontving de eerste zorgen van een geneesheer van Denterghem. Donderdag moest hij eene operatie onderstaan, men vreest voor zijn leven. Een onderzoek is geopend, liet parket van Kortrijk is Donderdag ter plaats ge weest. Hier en Daar. Pieter Sermeus, 74 jaar, landwerker te Kester, die gewoonlijk het geld dat hij bezat in eenen zwarten zak op zich droeg, is Zondag morgend vermoord gevonden op de baan, hij was den sche del gekloven. Zondag heeft een douanier, ze keren Bruneel te Antwerpen zijne verloofde Mathilde Grielen met twee revolverschoten ge dood, en zich daarna gezelfmoord. De jongeling leed aan eene tering.Dinsdag morgen werden te Templeuves twee ouderlingen, de echtgenooten Leclerq, 82 en 78 jaar oud, in hunne woning ver moord gevonden. De vrouw was verwurgd, de man was gedood bij middel van een kneuzend werktuig. Eene som van ongeveer 2000 fr. was gestolen. Te Brussel, heeft een ketelmakersgast L. Cluytens, die sedert 6 weken gehuwd is met Anna Welieman, 18 jaar, zijne vrouw bijnagansch den hals afgesneden, en gepoogd zich daarna te zelfmoorden. Zij zijn beiden in zeer gevaarlijken toestand. Mme Mathieu van Brussel, 48 jaar, wilde Woensdag op eenen tram stappen die in gang was, en werd gansch overreden. De arme vrouw was vergezeld van hare 20 jarige dochter en haar kleinste kind.Te Anderlecht, heeft men de twee lijken opgevischt van Wilhelmina Thys, modemaakster, 25 jaar, en van haar meis je, Jeanne, 3v* jaar. De ongelukkige was' sedert eenige dagen uit de ouderlij bewoning verdwenen. Te Chatelineau waren Woensdag drie ploeg bazen bezig met de scheidsmuren van den ophaal- put te onderzoeken in den put n° 8 der koolmijn Le Gouffre Een hunner bestuurde het werk, de twee andere hingen, rond 4 ure, op een hoogte van 400 meters. Opeens stortten de twee mannen beneden zij waren beiden gansch verbrijzeld en op den slag dood. De twee mannen, 47 en 38 jaar zijn gehuwd en vader, de eerste van zes en de tweede van vijf kinderen. 't Weder in November. Ziehier de vooruitzichten voor het weder in November van den 1 tot 12 warmachtig weder met regenvlagen, sneeuw in sommige streken, van den 13 tot 16 zal het weder koel en smoorach tig zijn, van den 17 tot het einde der maand koud weder, groote smoors met eene middelbare koude van 1 tot 2 graden. Voor do Reizigers. Mr. Liebaert, Minister der buurtspoorwegen, heeft met goeden uitslag de besprekingen geëindigd met de andere Maatschappijen om de abonnemen ten van 5 en 14 dagen, recht te geven op al de lijnen van 't land te reizen. De abonnementen zul len nu dus geldig zijn op de 4.054 kil. toebehoo rende aan den Staat en op de 550 kil. gebruikt door de Maatschappijen tot Hazebrouck, Terneu- zen en Givet. Niettegenstaande deze uitbreiding, zijn de prij zen maar weinig gehoogd; voor de abonnementen van 5 dagen 25 cent. in 3e klas, 50 cent. in 2e en 75 cent. in voorbehoudenvoor de abonnementen van 14 dagen 50 cent. 75 cent. en 1,50 fr. Deze maatregelen zullen in gebruik zijn van af 1 Janu ari 1906. LLeng-eling-en. Eene weduwe die haren man verloren had in een spoorwegramp, had 10.000 fr. schadeloosheid getrokken. Wat later verneemt zij dat een reiziger die een been verloren had 20.000 fr. ontvangen had. Daarop gaat de weduwe naar het bureel. Hoe komt het, dat gij 20.000 fr. betaalt voor een been, en dat ik maar de helft trek voor het verlies van mijn man. Madame, is het antwoord, met dat geld kan dien reiziger geen nieuwen been koopen, maar met 10.000 fr. kunt gij zeer wel een nieuwen man krij gen. Een Vulkaan. Klaas. Hebt gij al eens een vulkaan gezien tijdens eene uitbarsting Neel. Neen, maar ik herinner mij dat ik eens heel laat t'huis kwam, heel laat, en mijne vrouw.... Ze begrepen elkaar. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot hulpaalmoezenier in de weldadigheidsscholen te Ruysselede-Beernem, deE. H. Van Rolleghem, geestelijke koster op Sint Bertens te Poperinghe. STERFGEVALLEN. De E. H. Hoog lie, proost der Kerk te Heule- Watermolen, voortijds onderpastoor op Sint Ber tens te Poperinghe, is Maandag avond overleden in den ouderdom van 62 jaar, ÉNA OEM

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5