H. HERKELBOUT-ROORYOK, W interbottinen (Snouwiiots] ,S laffer s, enz. ^IEUWS. Verhuizingen voor alle handen bi] BERATf REMAUhT, liApBOUWlWlEK. Uit het verslag der tweede Hopbeurstentoonsteiling van Gent. De Winterbemesling der Hommelhoven. Eene groote lekkere Pinte begraand Bier bij Mille Berat-Vaneayseele. Hotel de la Régenee, ROUSBRUGGE, Rijtuigen zijn bijzonderlijk geschikt yoor het VERVOER per IJZERENWEG. GpOOT SEMINARIE BRUGGE. Veurnestraat, N° 56, POPERINGHE, Wij zullen ons bepalen bij eenige der bijzonder ste uitslagen aan te halen, uit het verslag van M. Vanlaer. Er waren 385 tentoongestelde loten waaronder 340 ingezonden werden door planters en 15 door handelaars. In 1904 waren er 170. Men telde 172 stalen Coigneau'hop, 75 Groene bel, 41 Witte rank, 89 Buvrinsche, 8 andere belgische soorten. Niet min dan 162.555 k. hop werden te koop gesteld. Beschikbaar. Op 14 October was er reeds 91.000 k. verkocht. De totale verkoop beliep op 108.955 k. De middenprijzen van den verkoop beliepen van 45 tot 65 fr. Enkele balen werden duurder verkocht. M. Van- devoorde te Ertevelde bekwam 100 fr. voor zijne vroege soort. Voor wat aangaat de ontleding, ziehier de ver gelijkende uitslagen van 1904 en 1905 Watergehalte (middencijfer) 14.5 °'0 16 Stelen 7.81 5.97 Zaad 4,66 11.42 Stelen en graten 23.54 19.51 ljet njinima-gehalteiij water was 8 °/0, rrjaxinja: 3o °/0 stelen&grateno.8 34 stelen alleen o. 1 17 zaad 0.6 25.5 Wie behaalt er de eerste prijzen? Wij geven hieronder de vijf eerste Andere Belgische soorten 1. M. Seralien Vandevoorde, Ertevelde, 581.2 puijt. Groene Bel 1. M. C. Coppens van Hekelgem met 559,1 3. Gebroeders Callebaut van Aalst 552.9 5. 6. De Coniijck-Vanden Bosch te Aalst 549.1 Coigneau 1. M. Fr. De Poorter te Erembodegem 540.1 3. J. Van den Plas te Strijthem 537.5 5. JVan Eisen te Srijthem 527.5 Buvrinsche 1. M. C. Delbaere te Poperinghe 555.1 3. H. Desmyter te Proven 538.6 5. R. Wyllemans te Proven 536-4 8 Witte Rank 1. M. Vermeulen en Zuster te IJper 547.1 3. L. Vandevelde te Hekelgem 542.3 5. H. Hardeman te Westoutre 532.8 De premies welke wij in een onzer vorige nummers gemeld hebben worden betaald te Gent tot den 1 Januari op vertoon van een geschrift des aankoopers bevestigende dat deze tevreden is over de geleverde waar. Wij moeten meer en meer werken om de bellen of knops onzer hopsoorten kleiner, vaster en meer gesloten te maken, het lupulinegehalte te vermeerderen, het aroma te verfijnen. Daartoe zal men zorgen van goede gronden te verkiezen, be schut tegen de heerschende winden, blootgesteld aan 't volle zonnelicht enz., enz. Maar wat niet weinig mêehelpen kan is het gebruiken van eene goede hoeveelheid minerale vette, voor den winter te strooien en in te werken. Men geve dus ijzer slakken, ka'iniet enz. Nochtans in gronden die redelijk vruchtbaar zijn mag men zich vergenoe gen met600 k. ijzerslakken en 600 k. kaïniet. Dat de leden onzer bonden het eens beproeven. De ijzerslakken en de kaïniet kosten thans 5-5,5o f. de 100 k. Hector MISEREZ. Ondanks de winter, alleraange naamste verzet Aan de liefhebbers der Gaaibol, heb ik de eer te laten weten dat er bij mij alle Zondag ge bold wordt van fs morgens ten 9 ure tot 's avonds ten 9 ure, daarom zal de zaal bijzonder wel ver warmd worden van 's namiddags ten 4 ure, is het spel luisterrijk verlicht, dit alles zonder een centiem onkosten voor den speler. Den Maandag, van 4 ure 's namiddags, als er liefhebbers zijn die zich een paar uurkens voor hunne kandeelen willen verzetten, zal de zaal al tijd tot iedereens dienst in ganschen schik zijn zoo als den Zondag. Ik stel ook het spel voor aan de liefhebbers op afzondere Feestdagen, zoo als Crispijn, St Cé- cilia, St Eloi, St Joseph of Feestdagen van andere Maatschappijen. De zaal is ter beschikking van iedereen. Gul- hertig onthaal. Schoon licht, goede warming, 't spel in vollen schik en naar wensch Hier is 't geval zegt Michiel, van te zingen in koor! Vivat 't goe bier, 't verzet en aang'naam leven, Wat kan den Heer ons beter geven. Altijd zal men gezelschap vinden BERICHT. Op aanvraag van den stedelijken Boerenbond heeft Mr de Minister van Landbouw, den Heer PAUWELS, Landbouwingenieur te Yper, belast met het geven van 10 belangrijke Voprdrach- ten, handelende over Friii4R»ooiiftceH en («rociisrl li «eelt Die voordrachten zullen gegeven worden in de Zaal van den Boerenbond, bij Henri Catrycke, alle Zaterdage telkens om 6 V, uren 's avonds, te beginnen met Zaterdag den 18 November. Gezien de belangrijkheid dezer lessen, wakke ren wij de landbouwers en andere liefhebbers van Fruitboomen en Groenselen aan, neerstig op te komen. De ingang is vrij. Ilct Bestuur van den Boerenbond. Het kruis van eerste klas is verleend aan M. Théophile Thomas gemeente onderwijzer te Reninghelst, aan M. A. Provoost, id. te Vlamer- tinghe en M. Camerlinck, id. te Alveringhem. STADSNIEUWS. Zaterdag noen in het naar huis komen der scho len, gebeurde bijna een ongeluk in het begin der Doornstraat. Een kind van 5 jaar, van Emile Laprez, dat nog al dicht bij de tramlijn stond, werd omgeworpen en eenige meters ver medege- sleeptde machinist kon gelukkig seffens stil houden, en het kind bekwam maar eenige lichte wonden aan de beenen. De heropbouwing van O. L. V. toren is bijna ten einde, waarschijnlijk Vrijdag aanstaande zal men den haan erop plaatsen. Tot nu toe had men geen ongevallen aan te stippen. Zaterdag namid dag viel een bak neder en kwam terecht op den schouder van een werkman van Moorslede, die op de wandeling was. De man viel in bezwij ming, men droeg hem in een naburig huis waar hij de eerste zorgen ontving. Zijn toestand is niet erg en men heeft hem dezoawveek naar zijn huis overgebracht. Sedert Woensdag laatst zijn de malie-posten van Poperinghe-Watou en Poperinghe-Rousbrugge afgeshaft. Donderdag avond was een gebuur die huis waarts kwam gansch verwonderd te zien dat de vensterluiken van de vrouw Verwaerde, wo nende Veurnstraat, nog niet toe waren. Hij ging zien en vond de vrouw op den vloer liggen de met een borstel in de hand. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat de vrouw reeds 3 uren gestorven was. Wij vernemen uit goede bron dat de Tooneel- maatschappij Langhoirs - Victorinen twee luisterrijke vertooningen zal geven op Maandag lln en Dinsdag I2n December aanstaande. Een buitengewoon schoon drama zal uitgevoerd wor den Hermosa of Vrouwenwraakdoor Dan- dois, in 6 bedrijven met zang en koren. Het stuk speelt in Italië en zal opgeluisterd worden met prachtige italiaansche kostumen. Voor slot: De Postillon van Maria-Theresia, blijspel met zang in één bedrijf. Yper. Eene belangrijke diefte werd alhier Zondag morgen, tusschen 8 Va en 9 ure, gepleegd bij de We Decocq, Ste Elisabethstraat, 11. De vrouw die 68 jaar oud is, houdt een winkeltje van suikergoed en zadelmakersgerief. Zij heeft sedert korten tijd een neef die bij haar woont. Zondag morgen gedu rende de afwezigheid van hare neef, scheen het haar eene vrouw rap den trap te hooren afkomen, en daarna de vlucht te zien nemen langs de ingang deur, die gewoonlijk openstaat. Zij kwam buiten, en zag niemand meereen vischverkooper die daar voorbijging, had ook niets bemerkt, en Mme Decocq dacht dat zij zich vergist had. Rond 10 Va u. kwam hare neef t'huis en ging boven om van klee deren te veranderen. Tot zijne groote verwonde- Hijiiiigvei'liiiurder, heeft de eer kenbaar te maken dat hij zich belast met het vervoer van verhuizin gen voor alle Landen. Daar al <le rijtuigen gek a p i ton 11 eer d *Un, en alles met groote zorg ingepakt is, mag men verzekerd zijn dat de meubels niet be schadigd zullen worden door het vervoer. Door zijne goede zorgen en matige prijzen, hoopt hij het vertrouwen van eenieder te winnen. ring vond hij de slaapkamer van Mrae Decocq en eene kas gansch open. Mme Decocq werd ver wittigd en bestatigde dat een blikken doos die 30.000 fr. in weerden en goudwerk inhield, ver dwenen was. Een jong meisje van 16 jaar Madeleine Depuydt, die zeer wel het huis kent, en er dikwijls werkt, is Woensdag rond 11 ure aangehouden geweest. Na ondervraging door den onderzoeksrechter, werd zij rond ö!/2 ure naar het gevang geleid. Men had haar Zondag namiddag in O. L. V. straat 2 stukken van 5 fr. zien geven aan een soldaat, later gaf zij hem nog een gouden ring; de soldaat is ondervraagd geweest. De vischverkooper, die bij de deur van Mmo Decocq was tijdens de diefstal, was de schoonbroeder van het meisje. Men heeft huiszoekingen gedaan, doch nog niets ontdekt. Wervick. Verledene week, meldden wij dat M. Delbecque op eene zonderlinge wijze door geweerschoten ge troffen werd. Denzelfden nacht aan dezelfde uur, werd een landbouwer van Ten Brielen H. Deltour gekwetst aan de knie in dezelfde omstandigheden, doch geen zoo erg. M. Delbecque is Dinsdag avond tengevolge zij ner wonden overleden. Rcckem. Zondag avond liep een 24 jarigen werkman van Frankrijk, Henri Buyst, rond in 't gehucht Pa radijs en loste verscheidene revolverschoten in de lucht. Hij was op zoek om zijn vader te dooden, zegde hij, doch hij werd door de gendarmen aan gehouden. Oost-Koo$cl>eke. Dinsdag morgen om 8 ure ontstond er brand in de hofstede bewoond door de kinders van Bruno Gallens. Het vuur dat in de stalling begonnen was vernielde ze gansch alsook een schelf gedorschen strooi. Om 11 ure had men nog de brand niet kun nen overmeesteren, met vele moeite heeft men het vee gered en het woonhuis kunnen vrijwaren. Er bestaat verzekering. Brugge. Zaterdag avond werd Alfons Ghyot, 18 jaar oud, in de Gasthuisstraat door drie onbekende ke rels aangerand. Hij werd zijn geldbeugel ontstolen en bekwam drie messteken in de linker arm en duim. Dinsdag namiddag rond 2Vure is er een brand ontstaan in het huis n°ll van de Oostmeersch. Dit gebouw is benevens drie nevenliggende wonin gen, over eenigen tijd verkocht geweest door een kuiper, VanVyve genaamd, aan de Burgerlijke Godshuizen. De vier huizen stonden ledig doch n° 11 diende nog tot werkplaats voor Van Vyve, die daar veel afval van petrolvaten, enz, opge stapeld had. Gansch het huis is met den inboedel vernield. Zekcrgliciii. Zondag avond zijn verscheidene gasten op straat aan 't vechten gegaan na eerst wat gekeven te heb- hen in eene herberg. Zekere Karei Deschacht werd door tegenstevers achtervolgden kreeg zulk eenen geweldigen stokslag op het hoofd, dat hij bewuste loos bleef liggen. Het parket van Brugge is een onderzoek ter plaatse komen doen. De vermoede lijke dader is aangehouden. Deschacht wiens toe stand zeer erg scheen, is nu buiten gevaar. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Pitthem. Zondag avond rond 6 ure botsten twee wiel rijders op elkaar, bij de herberg De Miere*. Een hunner, een jongeling van Lichtervelde werd erg aan het gelaat gekwetst en gansch zijn rijwiel verbrijzeld Waartlamme. Een dezer nachten had eene geweldige ontmoe ting plaats tusschen wildstroopers en jachtwach ters. De drie jachtwachters van M. Aquilin Arents de Beerteghem.van Brugge, zagen vier wildstroopers met eenen lichtbak. Zij gingen op den lichtbak toe en naderden de wildstroopers tot bij de hofstede van landbouwer Van Hoilebeke, op eenen afstand van 65 meters. De wildstroopers, de jachtwachters geware zijnde, schoten onmiddelijk op deze laatste die zich nog op tijds achter de boomen konnen ver schuilen. Dadelijk schoten de jachtwachters terug in de richting der wildstoopers en zeker moet een dezer getroffen zijn, want noodkreten lieten zich hooren. De jachtwachters gingen alsdan binnen de hofstede van Van Hoilebeke. Zij werden achter volgd door de wildstroopers, die zich op eenige meters der hofstede houdende, menige schoten losten in de vensters van het woonhuis. Al de ruiten waren in stukken geschoten, maar geluk- kiglijk werd er niemand in 't huis gekwetst. De landbouwer, zijne zonen en de jachtwachters oordeelden het voorzichtigst van binnen te blijven, en de wildstroopers vertrokken weldra. Eenige oogenblikken daarna, wilden zij jagen op de jacht van MM. Rapaert de Grass en Paul d'Ydewalle, maar zij ontmoetten er de wakers die ze ver plichtten te vluchten, ziende dat zij sterke partij voor handen hadden, verdwenen zij in de bos- schen zonder herkend te zijn. Waeregliem. Donderdag nacht heeft men voor 6.000 fr. kleergoed gestolen uit het magazijn van Mr Moreille, Statiestraat. Yeurnc. Een geweldige brand heeft de maalderij van Mr Beirnaert gansch in asch gelegd. De schade is zeer grooter bestaat verzekering. Caneglicm. Dinsdag werd A. Verbeke ketser bij den mulder Desander door zijnen wagen overreden. De man heeft de laatste Sakramenten ontvangen. Hier en Baar. Te Moll gebeurde een pijnlijk ongeluk bij de echtgenooten L. Huismans. Hun 5 jarig zoontje trok een pot kokende koffie om, en verbrandde zich en zijn klein zustertje, van 9 maanden oud, zeer erg. Het kleinste kind is reeds overleden. Te Sint-Jans-Molenbeek, heeft een werkman van 23 jaar, zekere Dehaey, 3 revolverschoten gelost op zijnen gewezen baas M. Missal omdat deze weigerde hem terug te nemen. M. Missal is erg gekwetst. Te Antwerpen heeft den voerman, VanHombeeck, 51 jaar, Zondag morgen rond 5 ure zijne vrouw met twee revolverschoten gedood in 't bijzijn zijner 3 kinders. Daarna schoot hij zich een kogel in den mond, zijn toestand is ook zeer erg. Te Meysse gerochten twee jonge land bouwers in twist. A Ooms en P. Van Mol 25 jaar oud. Ooms heeft niet min dan tien steken beko men er is geen hoop hem te redden. De dader is aangehouden. Wildstroopers hebben het huis van eenen jachtwaker van Dendermonde aange vallen en gansch geplunderd. De jachtwaker is doodelijk gekwetst geweest door eenen kogel. Woensdag morgend, aan den hoek der Rollebeek- en Hoogstraat te Brussel, werd eene vrouw die een kindje op den arm had, tusschen twee rijtui gen gevat en met zulk geweld op den grond geslagen, dat zij den schedel gekloven was. De arme vrouw werd naar het gasthuis overgebracht, het kind bekwam geen letsel. Te Sint Josse-ten- Noode, heeft een kok, Karei Melis, 25 jaar, die een kamer bewoonde in de marktstraat met Maria Dierkens, 22 iaar, gepoogd deze te vermoorden met een keukenmes. Zij heeft eene groote wonde in den rug. De dader is gevlucht, men denkt dat hij in de vaart gesprongen is Te Grooten-Bij- gaerden is een man doodgereden geweest door den expresstrein van Brussel naar Gent. Het hoofd, de voeten en de beenen, alles was van den romp gescheiden. Het slachtoffer is onbekend. Te Hamme is Cesar Vergauwen, kleermaker, dood gereden geweest al willende op een tram springen die reeds in gang was. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Lleng-ellng-en. Een kleine knaap bood zich in eenen boeken winkel aan en zegde tot de winkelierster op krijschenden toon Juffer, als het u belieft, eene almoes voor een blinden man. Waar is die man Hij staat buiten voor de venster naar de beeldekens en schilderijen te kijken. Ko en kreeg geheel den dag geen sprake van zijne Caroline. Ko aansteekt eene keersse en hij gaat overal rond in alle hoekskens en kantjes kwansuis ach ter iets gaan zoeken. Caroline en koste 't ievers niet meer herden wat den bliksem zoekt gij daar zei ze. 'K heb het gevonden, wijf, zei Ko, 't was uwe tonge PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. l)e E. H. Vander Haeghe, gewezen coadjutor te Beythem, is voorloopig tot kapelaan benoemd van Ste Godelieve-kapel op Heule-Watermolen, en de E. H. Carbonez, semenarist, tot coadjutor in Sint- Bertinus te Poperinghe. SINT AMANDUS' WERK Verleen uwe goedjunstige medehulp aan het werk der oude postzege^j, ingericht in 't Groot Seminarie van Brugge, geplaatst onder de I100- ge Bescherming van Z. D. H. den Bisschop van Brugge, en aangemoedigd door Z. M. den Koning. Daarom, verzamelt en zendt naar 't Seminarie- Zilverpapier, oude postzegels, oude en niet gangbare Munten, oud tin, koper en lood, boeken, papier (dagbladen, enz.) champa gne korken, enz. enz. Gebruikt zijne Briefomslagen, verkrijgbaar in 't SeminarieDe witte 1 00 fr. voor 100 De gekleurde 0.T5 voor 100 Alsook zijne Ban dekens voor nieuwjaarkaartjes 4 cent. voor de Zendelingen. Koopt de 8 prachtige Zichtkaarten van 't Se minarie 0,40 fr. Met uwe medehulp zal het YVerk welhaast eenen Derden Post stichten in den Congo. ALLERSCHOONSTE KEUS VAN In allen aard en aan alle Prijzen voor Mannen, Vrouwen en Kinders, IN DE GOUDEN SCHOEN, dicht bij de Gendarmerie, 1904 1905 2. J. Deschryver van Hekelgem 553 4. L. VanDroogenbroeckte Cappelle 549.3 2. L. De Roock te Strijthem 539.7 4. J.-B. Vereycken te Assche 528.2 2. H. Boeket te Poperinghe 549.8 4. A. Dauchy te Westoutre 537.2 2. JDeschryver te Hekelgem 546.9 4. M. Vermeulen en zuster te IJper 539.7 «HMMWWIfl HliriKBWMM—aa» —I IIWMilMMWMWP'aMMB—BWB—BM—

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5