NIEUWS. IiAflDBOUWKRONlEK. Charles DEhfOSSE, vermenigvuldiging der Fruitboomen, BERICHT. te doei LEGGEN AARDAPPELEN Natuurlijke en kunstmatige De vermenigvuldiging der fruitboomen geschiedt op 2 wijzen: i° op eene natuurlijke wijze, het zaaien; 2° op eene kunstmatige wijze, het stekken, het afleggen en het griffelen. Natuurlijke wijze. De zaaing is de vermenigvuldiging met zaden. Het is deze wijze die men gebruikt voor de vermenig vuldiging der boomen onzer bosschen men noemt ze nog natuurlijke manier van vermenigvuldiging omdat zij veeltijds plaats grijpt zonder iemands tusschenkomst. Al onze fruitboomen kunnen op die wijze voortgezet worden, maar het gebeurt maar zelden dat het zaad juist de variëteit voortbrengt van de welke het afkomstig is. Daarom moeten wij on zen toevlucht nemen tot de andere wijzen van voortzetting die ons toelaten van de hoedanigheden der variëteiten goed te bewaren en zelfs te verster ken. Die middelen zijn het stekken, het afleggen en het griffelen. Men zaait i° om nieuwe variëteiten te bekomen. 2° om wildelingen te bekomen die Jater zullen ge griffeld worden. Wanneer men zaait met de hoop van nieuwe variëteiten te bekomen rekent men op de uitslagen eener kunstmatige bevruchtiging, op eene kruis- sing ofwel op de neiging tot verandering die eigen is aan de gekweekte variëteiten. Het groot getal schoone en lekkere vruchten die wij bezitten komen voort uit het zaaien jaarlijks worden er nog nieuwe in den handel gedreven die men aanziet als goede aanwinsten en verbeterin gen. Tegenwoordig kent men reeds meer dan 4000 variëteiten van peren. Die variëteiten zijn aan ver zwakking onderhevig uit oorzaak der kunstmatige vermenigvuldiging. In den beginne kenmerkten zij zich door hunnen krachtigen groei, hunne ver hardheid tegen de gurigheden des weders, doch na een groot getal jaren vormen zij zwak hout, ge- barstene steenachtige vruchten daarbij worden zij gemakkelijker aantastbaar voor de ziekten. Er moet dus altijd opnieuw gezaaid worden om de afgekweekte variëteiten te herschapen. Bij het be komen van nieuwe variëteiten moet men ze eenige jaren kweeken vooraleer ze te verspreiden om over hunne waarde goed vastgesteld te zijn. Keus der Zaden.Om goede uitslagen te beko men moet men zooveel zorg dragen bij de keus der zaden als bij de zaaiing zelf. De zaden zal men nemen op volwassen, gezonde en krachtige boo men, die ten hoogsten graad al de hoedanigheden bezitten van de variëteitals men de keus heeft, kiest men de zaden der schoonste vruchten, deze zullen volkomen rijp zijn als men ze plukt. Men kiest de versche zaden die goed gerijpt hebben, de dikste, de zwaarste, de ongeschonden. Kleine mis vormde en ouderachtige zaden zal men verwerpen omdat zij bijna niet kiemen, dan nog geheel traag groeien en geheel slechte stammen geven. Bijna al de zaden onzer fruitboomen rijpen in herfst, doch het is niet geraadzaam van ze alsdan aan den grond toe te vertrouwen omdat zij zouden bescha digd worden door de gurigheden des winters, ver nielt door de kerfdieren en vogels. Daarom, nadat ze uit de vruchten gedaan en gedroogd zijn, zal men ze bewaren gedurende den winter om ze slechts te zaaien in 't voorjaar. Wordt voortgezet. Rob. PAUWELS. aanstaande tot den 23 daaropvolgende, ten einde de uitvoering van onderhoudswerken aan deze brug toe te laten. Aortrycke. Tijdens een twist, heeft een jongeling dezer ge meente, Edmond De Jonghe, 19 jaar oud. Maandag avond verscheidene messteken bekomen. Wevelgheiu. Op 't einde der verledene week ging een koop man van Brugge bij De Ryckere, Posthoorn hoek, en leende er een peerd voor zijnen schoonbroeder van Yper zegde hij. Hij vertrok met het peerd langs den steenweg van Rousselaere. Te Dadizee- le bood hij het peerd te koop voor 700 fr. bij Pie- ter Geldhof. Gezien den lagen prijs dierf dezen laatste het peerd niet koopen, de koopman heeft voortgezet en sedert dien weet men niet waar hij zich met het peerd bevindt. Een onderzoek is ge opend. Brugge. Zondag morgen is alhier overleden, mej. de baronnes Marie de Bethune, oudste dochter van den gouverneur onzer provincie. De baronnes is slechts 22 jaar oud en is tengevolge van den in fluenza overleden. Oostende. De sloep 0.2)1 reeder Vandewalle, is sedert 18 dagen in zee. Men vreest een ongeluk. Er zijn vijf visschers en een jongen aan boord. Assissenliof van Brugge. Nathalie Gaessens, echtgenoote Van de Meule- broucke, die beticht was van verheeling in de zaak der bende Lava, is Maandag door het assisen hof van Brugge vrijgesproken geweest. Twee le den der bende, Lava en Christiaens, die in het gevang van Leuven tegenwoordig hunne straf uit doen, werden ondervraagd en verklaarden dat de vrouw onplichtig was en dat zij enkel bij misgreep vervolgd was. Van haren kant, protesteerde de betichte krachtdadig tegen de beschuldiging. De jurij antwoordde ontkennend aan de gestelde vraag en Nathalie Caessens werd met klank vrij gesproken. Uedegliem. Een geweldige brand is Maandag avond rond 91/» ure uitgeborsten op het gehucht De groenen jager in de hofstede bewoond door C. Dhondt toebehoorende aan M. Leon Yuylsteke van Mee- nen. Er viel aan geen blusschen te denken geheel de hotstede met gansch den inhoud is de prooi der vlammen geworden, slechts de muren blijven nog recht. De schade is zeer aanzienlijk, Kortrijk. In den timmermanswinkel der gebroeders Van deleene, Costlaan, trok men Zaterdag een lavabo op. Op eens viel het marmeren blad af en kwam terecht op een der gebroeders Vandeleene en den dienstknecht Lamon. Deze laatste bekwam eene diepe wonde aan den hals en de andere kneuzingen aan den voet en het been. Een veekoopman had Maandag op de Veemarkt zijne brieventesch verloren met 1500 fr. in bank noten erin. Een jongen, zekeren Masselus uit den Koeikop heeft hem gevonden en teruggegeven. Natuurlijk heeft de jongen beloond geweest. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Meenen. Sin* Joris ten Distel. Een welstellend landbouwer dezer gemeente, Pieter Claeys 75 jaren oud, kwam woensdag avond der verledene week naar huis in de leuring van den avond. Hij struikkelde tegen de boomen en viel zoo ongelukkiglijk dat hij tengevolge ervan overleden is. Rousselaere. Maandag avond werd M. Legein, bediende bij M. Bonte, in de Molenstraat, door eenige bedron ken kerels aangerand en ten gronde gewor pen. Hij werd zoodanig geslagen en gestampt dat de doktoor hem 14 dagen rust bevolen heeft. De aanranders zijn gekend. Zeedrauias. Als wanneer er eene spoorwegramp gebeurd word er door eenieder van gesproken, maar van eene schipbreuk bijna niet, en nochtans zijn deze talrijker en maken altijd veel meer slachtoffers. Het bureel "Veritas schrijft ons dat er slechts in één maand in octuber laatst522 erge onge vallen plaats hebben gehad, dewelke het verlies van 75 schepen veroorzaakt hebben. Op iederen dag van October zijn er dus van 2 tot 3 schepen vergaan in deze verloren schepen zijn er twee duitsche, vijf amerikaansche, ach- tien engelsche, twee spaansche, vier fransche, een grieksch, een hollandsch, vijf italiaansche, twee japansche, achtien noorweegsche, zeven russische^en tien zweedsche. STADSNIEUWS. Zaterdag morgen rond 11 ure, kwam Boutton Fideel, bijgenaamd De krulle Matton 75 jaar oud, naar M. E. Vantomme, koster en dischmees- ter, wonende in O. L. V. kruisse. Onder voor wendsel dat hij zijn dischgebrood niet gekregen had, begon hij met een stok al de ruiten uit te slagen der vitrienen. De politie, verwittigd, kwam seffens, hield hem aan en sloot hem in den amigo op. Hij is vandaar voor onbepaaldeu tijd overge bracht geweest naar het toevluchtsoord van Wor tel. —Maandag aanstaande zullen M. Vanhee, voor zitter van den bestuurraad, te samen met de leden M. F. van Merris,-burgmeester onzer stad, M. Pil, advokaat te Veurne, M. Baert, burgmeester te Dixmude en M. Vander Heyde, notaris te Leffln- ghe, de tramlijn Poperinghe-Rousbrugge komen bezichtigen. Een bijzondere trein, geleid door den controleur, M. Herman, zal ter hunne beschik king gesteld worden. Zij zullen hier vertrekken om 8 u. 50 en te Proven om u. 35 de trein 4 kruissen. Om 11 u. 30 zal de trein uit Rousbrugge terugkeeren zonder stilstand tot Poperinghe. De trein zal bestaan uit een fourgon en een rijtuig, 's Namiddags zullen zij opnieuw de reis doen. De bijzondere trein zal in het gaan, de trein 7 die om 2 u. 8 vertrekt, volgen en in het keeren, de trein 8, die om 3 u. 28 uit Rousbrugge vertrekt. Sta vele. De doortocht voor paarden en rijtuigen zal ver boden worden op de draaibrug gelegen over den Yzer, onder gemeenteweg van Beveren naar Sta- vele gedurende vijf dagen, van den 19 December Een ongehoord geval gebeurde alhier Zondag morgend in een klein huis der Lammerstraat. Geheel de familie Stragiers was in den keuken, toen een der kinders, Julien 13 jaar oud, suiker vroeg aan zijne moeder. De moeder weigerde, en zonder een woord te spreken ging de jongen in een aanpalende plaatsje. Eenige oogenblikken la ter, zag de zuster die het jongste kind in de wieg legde, door eene spleet der deur, haren broeder aan eene koord opgehangen. Op haar geroep kwamen de ouders toegeloopen. Men sneed on middelijk de koord los en Dr Dequinemaere werd bijgeroepen, doch alle zorgen waren vruchteloos de jongen was reeds overleden. Over eenigen tijd in Januari 1903, heeft een broeder, 14 jaar oud van Julien Stragiers zich op dezelfde wijze gezelf- moord. Donderdag namiddag rond 3 Vs. ure is hier he gespan van den brouwer Descamps de Leie inge reden met voerman en twee peerden. Dank aan den moed van M. Frangois Devrie, is de voerman kunnen gered worden. Een der peerden kon gered worden, het aandere is verdronken. Zillcbekc, Désiré Leroy, jachtwaker der Burgerlijke Gods huizen van Yper, bevond zich Zaterdag morgend rond 6 ure in de bosschen die deel maken der jacht van baron de Vinck. Wildstroopers die in het bosch waren, schoten in zijne richting. Ge- lukkiglyk kon hij zich in tijds achter een boom verschuilen hij lostte op zijne beurt zijn geweer af, doch niemand werd getroffen. Oostende. Zondag nacht rond 11 lA ure ontstond er twist in eene danszaal van het hospitaalkwartier. Oscar Vereecke van Mariakerke bekwam verscheidene messteken en werd in zeer ergen toestand naar het hospitaal gebracht. Men vreest voor zijn le ven. Weinliiyne. Dinsdag heeft de gendarmerie alhier een 21 ja rige kerel aangehouden, die beticht was een meis- e van 11 jaren mishandeld te hebben. Valsclic bankbiljetten van IOO fi*. Verledene week heeft mei: in de Nationale bank van Brussel bevonden dat er zeer goed nagemaak te bankbriefjes van 100 fr. in omloop gebracht zijn. Men kwam er tot kennis van omdat men twee bankbriefjes met hetzelfde nummer vond. Na een nauwkeurig onderzoek, ontdekte men het valscli bankbrielje, de filigraan 100 kwam minder goed uit dan op het echte, het valsch biljet was donkerder gedrukt en de blauwe streepjes op den rug van het peerd dat den wagen van den Voor uitgang trekt, waren vergeten. De valsche briefjes zijn geteekend Verstraeten directeur. Eene premie van 15 a 20 duizend fr. zal ver leend worden door de bank aan degene die de na makers zal doen kennen. Maandag heeft men te Antwerpen twee Itali aanders aangehouden, die groote onkosten deden zonder hunne middels van bestaan te kunnen aanduiden; men vond in hun bezit een valsch biljet van honderd frank. De nationale bank heeft al de biljetten getee kend «Verstraeten-' ingevraagd van de 4,575,000 zulke biljetten die in den omloop zijn, waren er reeds 6 tienden in den bank op 2 December, men heeft eronder 80 valsche gevonden. Donderdag morgen heeft de bank aan den Mi nister van financiën eene teekening doen voorleg gen voor een nieuwen druk van briefjes van hon derd frank, de voorzijde zou in 4 kleuren en de achterzijde in 3 kleuren gedrukt zijn. Kortrijk. Vrijdag morgen rond 11 u. kwam een gespan van drie peerden en 2 karren met brij ken, bij het huis van M. A. Moulin. De eerste kar stond st.il, maar de tweede, vastgeketend aan de andere, bot ste er tegen. Een jonge voerder wilde de tweede tegenhouden, maar werd tusschen de twee karren vastgrepen. Men scheidde ze aanstonds en de on gelukkige viel op den grond. Twee bijgeroepen dokters bestatigden dat hij de rechterzijde en de borst ingestuikt was; hij stierf, op weg naar het gasthuis.Het is Achilie Blomme, 13 jaar, oudste van6 kinderen. Een onderzoek is geopend. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekteetlust Hier en Daar. Te Bergen heeft de belgische douane in een wa gon, gevuld met steenkolen, en bestemd voor een handelaar van Maubeuge, eene opening gevonden waar er in eene kleine plaats voor eene groote waarde tabak, speelkaarten en kanten verborgen waren. Te Jupille werd Zaterdag nacht een in woner van Seraing zekere Thounnin door eenen tram overreden. Zijn hoofd was gansch verplet terd. Het slachtoffer is gehuwd en vader van drie kinders. Te Tirlemont een landbouwer die des nachts dacht gerucht te hooren stond op en nam zijn geweer. De man liep ongelukkiglijk tegen eene kas, het schot ging af en de man werd in den buik getroffen. Hij is korts daarna overleden. Te Becquevoort vond men op 't einde van verledene week den landbouwer Smolders, 52 jaar, bij zijne woning vermoord. De man liet eene vrouw en 11 kinders na. Na een onderzoek heeft men de vrouw en een der dochters aangehouden. De man had eerst verwurgd en dan in een modderpoel gebracht geweest. Te Overspelt heeft men uit de vaart het lijk opgevischt van een 24 jarigen visscher die zich uit liefdeverdriet gezelfmoord heeft. In eene gemeente bij Audenaerde heeft een werkman die dronken was zijn kindje van 6 maanden bij middel van stokslagen gedood. Te Sinte Niklaas werd Maandag nacht eene fabriekwerkster St. Reel, 21 jaar oud, vermoord. De verloofde van het meisje is aangehouden. Te Brussel heeft een geweldige brand Dinsdag avond een huis der Hoog straat in asch gelegd. Acht personen zijn levend verbrand geworden. TwTeng-eling-eru Bultje Zeuremond hoorde ne Pater preken 'dat God alle dingen wel geschapen had...Bulten zijn vieze mannen!.. Wacht, peisde hij ik zal dien pater vast hebben en hij wachtte hem af aan de kerkedeure. Pater, zegt hij, ge zeidt daar dat God alle dingen wel geschapen had, vindt ge mij ook wel geschapen De pater bekeek hem al achter en voren: voor eene bule, ik vinde u niet alleenlijk wel, maar perfekt, zei de pater. Onderwijzer. Als ge van moeder twee boter- hams krijgt, van vader nog tweehoeveel hebt ge dan? Leerling. Dan heb ik genoeg BedelBrief. De winter is weer daar, met zijne koude dagen Met vorst en ijzellucht, met sneeuw en wintervla gen!.... Sta toe, o lezer, dat ik hier met braaf fatsoen Uw medelijden wek, een kleine vraag kom doen. Aan u, die volop baadt in weelde en in genuchten, Die voor geen winterkou of hongersnood moet (duchten, Aan u. die bij het vuur op donzen sopha ligt, Aan u is hier vooral mijn bedelbrief gericht. Eer gij in 't magazijn uw winterkleed gaat passen Klim eerst op uwen boven en open daar uw kassen Al wat voor uwen staat u niet meer dienen kan Koop daar den Hemel voor, schenk het den armen (man. Laat daar niet kleed op kleed, schier voor de (motten hangen, Terwijl uw arme broers zoo zeer er naar verlangen Versteven van de koü, met hongerige maag... Voor hen is 't dat ik hulp en medelijden vraag. Schenk hem den overvloed, dekruimlen uwer tafel. Ik vraag geen lekkernij, geen pronkgebakof wafel, Alleen het overschot, de korsten van uw brood, Beschut hen voor de koude en voor den honger snood. En Hij, die alles ziet, waar 't al wordt aangegeven, Zal U op tijd en stond daarvoor belooning geven, Zijn eeuwig goddlijk woord zal immers nooit ver- (gaan, 't Geen g'aan mijn' minsten deed, hebt gij aan Mij (gedaan. Uit De Gazette van Eecloo. Medegedeeld door M. P. d'H. MINISTERIE VAN Spoorwegen, Posterijen en Telegraphen. Vergelijkende examens worden door het Beheer van Staatsspoorwegen afgenomen in Feb. 1906, voor drie plaatsen van Ingenieur bij den dienst van Wegen en Werken, en, in Maart 1906, voor twee plaatsen van Ingenieur bij Trekuienst en Materieel. De voorwaarden van toelating tot die examens zijn opgegeven in een bericht, dat in de spoorweg statiën en in de post- en telegraafkantoren aange plakt is. Aanvragen voor die bediening moeten uiterlijk op 15 December 19(15 inkomen bij de overheid, in dat bericht vermeld. Ik heb de eer te laten weten dat ik kooper ben van Groote Fissouwvellen aan 4 frs. 't stuk; Fluwijnevellen aan dö frs. 't stuk; Kalf- en Zogervellen aan 4,20 de kilo. Yperstraat, POPERINGHE. 2.500 ËYEREN BESCHRJVIWGg-^ PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot professors in het Collegie te Kortrijk, de E. H. De Wilde, kandidaat in wijsbegeerte en letteren der Hoogeschool van Leuven in het Collegie te Dixmude, de E. H. Baelden, priester in het Semi narie. BERICHT. Ik heb de eer U kenbaar te maken dat er bij mij drie goede soorten van te bekomen zijn. Deze aardappelen komen voort uit een voor naamste streek, en daarom verkoop ik ze in alle vertrouwen, dat wilt zeggen, dat gij gerust uwen voorraad moogt opdoen. Van heden afkunt gij by mij van drie soorten, proevers bekomenik waar borg dat zij zullen goed houden en verzeker U dat die aardappelen van de beste en de zuiverste zijn. LOUIS GHINNEBERT, 3, Veurnestraat, 3, POPERINGHE. ONOPHOUDEND Zelfs gedurende de guurste winterkouden per jaar voor 10 kippen Onbeduidende uitgave Schr aan VAN AKEN 7, Kort* Noordstraat ta ANTWERPEN (I)clfie)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5