DE JONGE WEDUWE NIEUWS. MpBOUWKROfllEK. De boterbereiding in den winter. ONS NIEUW MENGELWERK. Het is duidelijk, van hoe groot belang het is uit te maken, welke manier van bewerking dor melk ons in staat stelt, in den winter boter en kaas te leveren van even goede kwaliteit als in den zomer Uitgebreide, veeljarige proeven dienaangaande leeren het volgende 't Zal den meesten onzer lezers bekend zijn, da in de melk, welke eenige uren heeft gestaan, een groot aantal bacteriën, dat zijn uitertst kleins or ganismen. worden gevonden, behoorende tot ver schillende soorten, waarvan er eenige gunstig andere schadelijk werken op de kwaliteit van boter en kaas. De zoo gezegde melkzuur bacteriën zijn noodig voor 't maken van goede boter zi, veranderen de melksuiker, welke in versche melk wordt aangetroffen, in melkzuur dat aan smaak geeft. De schadelijke bacteriën zijn de oorzaak van allerlei boter- en kaas gebreken, welke in den winter vooral veelvuldig voorkomen, omdat die bacteriën alsdan het talrijkst zijn. Dit is te ver klaren uit de minder gunstige omstandigheden, waarin onze staldieren alsdan verkeeren de koeien staan in gesloten stallen, waarin de lucht- verversching vaak zeer veel te wenschen overlaat, terwijl dit wat de reinheid betreft niet minder het geval is. Hierbij komt dat de melkzuur-bacteriën in den winter, bij lage temperatuur, zich langza mer ontwikkelen. Hieruit volgt, dat de zuivelbereider, die ook in den winter goede producten wilt bereiden, er op uit moet zijn om zooveel mogelijk de ontwikkeling der melkzuur-bacteriën te bevorderen en die der andere tegen te gaan. Daartoe is het noodig ge bleken, dat de melk zoodra mogelijk, als ze nog warm is, ontroomd wordt. Nu handelt men met de avondraelk in den regel anders deze wordt gewoonlijk bewaard tot den volgenden morgen en alsdan tegelijk met de morgenmelk, hiermee vermengd, afgeroomd. Deze manier van handelen is van nadeeligen invloed op de zuivelbereiding, daar in de langzaam afkoelende melk de slechte bacteriën beter voorttelen, zich vermenigvuldi gen, dan de goede. Afkoelen der melk, dadelijk na het melken, is daarom noodzakelijk. Dit doet men buiten den stal, om stof en vuil en ook de schadelijke stallucht te weren. Het ontroomen geschiedt dan den volgenden morgen tegelijk met de ochtendmelk en de room wordt weer onmidde- lijk tot 0 a 7 gr. Celsius afgekoeld. Men kan nu aan den room, behalve versche karnemelk van 't laatste karnsel, ongeveer 2 L. op 100 Liters room, eenig reincultuur, d. w. z. kunstmatig gekweekte melkzuur-bacteriën toevoegen, opdat deze de overhand verkrijgen. Zulk een behande ling is evenwel niet mogelijk in onze boerderijen, waar de melk niet dadelijk ontroomd of nog de volte melk gekarnd wordt. Onder die omstandig heden is het toch best de melk, nadat men gemol ken heeft, dadelijk uit den stal te verwijderen en af te koelen. Vele boerinnen doen dat wel in den zomer, maar in den winter achten zij het niet noodig, omdat de melk dan van zeil koud wordt. Maar het is juist dan gewenscht, wijl een spoedige afkoeling kan voorkomen, dat de slechte bacteri ën de overhand krijgen. Men houdt de melk dan op een lage temperatuur tot het zuren, dat met versche, zuivere karnemelk moet geschieden. Na het zuren brengt men de melk op een temperatuur van 15 a 20 gr. Celsius en houdt ze hierop, tot ze rijp is om te karnen. In kleine boerderijen geeft het aanwenden van een reincultuur nog al zorg en is dit nog al kostbaar, waarom men hier achterwege laat. Krijgt men ondanks deze behan deling toch nog botei'gebreken, hebben de slechte bacteriën toch nog de overhand gekregen, dan moet het vaatwerk terdege worden gezuiverd en betrekke men om te zuren versche karnemelk van een buurman, die goede boter karnt. In de meeste gevallen wordt het kwaad dan beteugeld. Binnen eeninge weken zal het «Annoncenblad" een nieuw mengelwerk beginnen Voor de eerste maal zal dit werk verschijnen en wij twijfelen er niet aan of al onze lezers zul len het boeiend en hartroerend vinden. De Jonge Weduwe is een werk rijk in zonder linge toevallen die voor de heldin Elvira van Hoogdam als een raadsel zijn waarvan zij op het einde de oplossing zal vinden. STADSNIEUWS. Maandag nacht had eene kennis van H. V..., schaper, met hem den nacht gaan overbrengen. Toen hij 's morgens opstond was hij zijn uurwerk en zijn geld kwijt. Een klacht is bij de politie ingediend. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. Van 30 December tot 4 Januari heeft men hier in de post 16.069 postzegels van 1 centiem en 7.203 van 5 centiem verkocht. Het getal bezoe- kingskaarten en postkaarten met het nieuwjaar verzonden is dus geschat op ongeveer 23.000. Gedurende het jaar 1905 beloopt de ontvangst van postzegels hier tot 33.808 fr. 58. Er waren in de post te ontvangen op 30 Decem ber laatst, 516 wissels bedragende 114.284 fr. 40 en 175 kwijtancien ter weerde van 9.402 fr. 33. Gedurende het verloopen jaar heeft de post 15.469 kwijtancien voor eene som van 797.470 fr. 02 en 10.483 wissels ten bedrage van 2.780.729 fr. 06 ingekist dus eene totale ontvangst in wissels en kwitancien van 3.578.199 fr. 08. Gedurende den maand December zijn er op de tramlijn Poperinghe-Rousbrugge 7077 coupons afgeleverd geweest. Woensdagavond kwam M. E. F..., handels reiziger bij M. Amie Deroo, huiswaarts per velo. Daar zijn lanteern niet wilde branden, ging hij te voet langs den velo. Gekomen tusschen de lier- herg Het Kapelhofen de Rustplaats op de Westvleteren-Kalsiede, kwamen opeens twee mannen uit het bosch, de eene nam het voorwiel van den velo en de tweede greep de jongeling vast. Deze laatste vroeg hun wat zij begeerden zonder antwoorden, vertrokken de twee mannen, en lieten hem ongedeerd zijnen weg voortzetten. Cj^ - Cromhekc. Dinsdag morgen rond 10 ure kwam de brief drager voorbij het hofstedeken bewoond door de 70 jarige echtgenooten Logie-Annothé en zag de man van in de deur hem teeken doen met de hand. De briefdrager ging er naartoe en stond verstomt voor het vreeselijk schouwspel dat hij voor de oog-en had. Geheel de plaats was in bloed; muren, grond, alles was bevlekt. Man en vrouw waren beiden onherkenlijk van de wonden en konnen geen woord spreken. In allerhaast liep de brief drager om hulp in 't gebuurte, een geneesheer werd aanstonds bijgeroepen en in eenige oogen- blikken stond geheel het dorp in rep en roer Ziehier wat er gebeurd was. 's Morgens rond 7 u. toen de man binnen kwam van het vee te bestel len, kreeg hij een geweldigen slag in de beenen met eenen dikken knippel bout, een tweeden slag- op de armen deed hem in bezwijming vallen. Drie dieven kwamen binnen en schoofden aanstonds de deuren. Daarna mishandelden zij de ouderlingen op eene onmenschelijke wijze en vroegen het geld van de zwijnen dat zij daags te voren verkocht hadden voor 240 fr. De vrouw duidde hun de plaats aan. Ziende dat hunne twee slachtoffers geen weerstand meer konnen bieden, onder zochten de dieven gansch het huis en vonden het geld, rond de 300 fr. Al de voorwerpen welke zij in handen genomen hebben zijn met bloed geverfd Zij lieten de twee slachtoffers voor dood liggen en vertrokken na nog het geld dat de man op zich had, gestolen te hebben. De drie kerels zijn klein van gestalte, dragen alle drie moustachen en zijn niet ouder dan 25 tot 28 jaar. De man is het neusbeen gebroken en een deel der wang afgerukt, een oog zal waarschijnlijk ook verloren worden. De vrouw draagt negen g-roote wonden aan het hoofd en is aan de hersens gérocht, men heeft haar Vrijdag avond de laatste Sakramenten toegediend en haar toestand is wan hopig. Een neerstig onderzoek is geopend en ver scheidene mannen zijn reeds ondervraagd geweest maar daar zij allen den uitleg van hunnen tijd konnen geven is nog niemand aangehouden. Dezen namiddag zal men de twee slachtoffers naar het gasthuis van Poperinghe overbrengen. Men heeft de sporen der daders kunnen volgen tot op 't gehucht 't Vogeltje, vandaar heeft men ze verloren. Yper. Dieven poogden maandag avond rond 6 uren in te breken bij J. Gillis-Gheskiere Sinte Maertens Nieuwweg. Gelukkiglijk hoorden de gebeuren ret breken eener ruit en kwamen buiten, waar op de dieven de vlucht namen. Men denkt de da ders te kennen. Meenen. Zondag nacht rond 1 ure werden de jufvrouwen Maes, kruideniersters, koninklijkestraat, gewekt door een zonderling gerucht in den winkel. Een ruurder van het huis ging beneden en bemerkte niets. Boven gekomen hoorde hij opnieuw hetzelf de gerucht. Een der jufvrouwen klopte op het vensterraam en men zag twee mannen de vlucht nemen. Maandag morgen bevond men dat de in gangdeur sporen van inbraak droeg, men vond ook op een 50 tal meters van het huis een breekijzer en een sleutel die waarschijnlijk aan de dieven oebehoorden. De waakhond had niet het minste geblaft en Maandag was hij geheel den dag ziek, waarschijnlijk zullen de dieven hem iets te eten gegeven hebben. Onbekende dieven, zijn in het magazijn gedron gen van M. V. C.., langs de Leie, en hebben er voor 300 fr. gezwingeld vlas gestolen. fleule. Zaterdag nacht hebben dieven hier op ronde ge weest, en in drie plaatsen bij Aug. Malfait., O. Bossu en Karei Vanhuyzen kiekens en konijnen gestolen. Uattwe. De woning van Jan Veys, facteur in vlas op het ehucht Opstaele, is ten gronde met gansch den inboedel afgebrand. De schade is gerekend op om- geveer 2.500 fr. en door verzekering gedekt. Moeskroen. Zondag morgen rond 1 ure kwamen eenige werklieden terug van Roebaais en Toerkonje, waarzijinden nacht werken. Te Mont-è-Leux waar zij wonen, vonden zij bij de Kroone een man liggen die dronken scheen. Zij namen hem op en leidden hem een weinig verder, tot bij de her berg van M. Pope, waar zij hem tegen de deur lieten liggen. Toen zij terugkwamen, zagen zij dat twee andere mannen hem opnamen en hem leid den naar de werken van den tram- De nachtwa ker, A. Mestdagh, liet hen toe den man bij het vuur van het locomotief te plaatsen. Zondag mor gen bemerkte hij dat de man geen teeken van leven meer gaf. Een bijgeroepen geneesheer be- statigde dat hij overleden was ten gevolge van een opdrang, veroorzaakt door de koude. Het slachtof fer is de genaamde Jules Selosse, wever, 42 jaar oud, ongehuwd, die samen met zijne twee zusters woont. Luiiigne. Zaterdag morgen rond 10 ure kwam Dr Vuilste- ke van Moeskroen, terug van Herseeuwe met zijn knecht. Een der trainen van de koets brak, en een der stukken vloeg tegen de zijde van het paard, dat op hol ging en verscheidene kilom. verre voortreed. Een landbouwer van Luingne die het dier zag opkomen, plaatste eene kar over de baan, het peerd botste er op en de twee mannen werden uit het rijtuig geslingerd, beiden werden licht ge- kwest, het peerd moest ter plaats afgemaakt wor den, het was de ribben gebroken. Langemnrek. Over eenige dagen zijn dieven ingebroken in het huis van wijlen Mme Pype, gehucht Sint Juliaan, thans bewoond door een jong meisje der familie. 'S nachts koomt er gewoonlijk ook een man om te waken. Het jong meisje hoorde gerucht in de voor plaats, waar de dieven licht aanstoken hadden en verwittigde den man die op een hooger verdiep was. Deze laatste stond op en in den gang geko men, loste hij een revolverschot om de dieven te verjagen, de dieven namen de vlucht, doch losten twee schoten in de richting van den man, die ge lukkiglijk niet getroffen werd. Zware vermoedens wegen op drie mannen die daags te voren rond het huis gezien geweest waren. Kortrijk. Woensdag namiddag rond 3 ure, kwamen drie vreemdelingen bij M. Masquelier wisselagent in de Hallestraat. Een hunner wisselde een engelsch stuk geld, de tweede een hollandsch stuk en kocht eene obligatie op de stad Brussel, daarna vertrok ken zij. Rond 4 ure, toen de bankier zijne weerden wilde wegsluiten bevond hij dat eene som van 17 000 fr. in 17 belgische bankbiljetten van 1000 fr. verdwenen was. Weinige oogenblikken voor dat die drie mannen binnen gekomen waren, had M. Masquelier uit het kofferfort een ijzeren bakje genomen, waarin 24 bankbiljetten van 1000 fr. waren, hij had er 7 van genomen om te wisselen tegen fransch geld aan M. Blieck van Wervick en had daarna het ijzeren kistje op het kofferfort ge plaatst. Zeer waarschijnlijk, gedurende dat de twee eerste vreemdelingen geld wisselden zal de derde de bankbriefjes gestolen hebben, hij had maar juist den arm uit te reiken. De politie werd aanstonds verwittigd, een onderzoek werd ge opend en tot laat in den nacht voortgezet doch tot nu toe zijn de daders onbekend. In de statie had Zondag rond 3 ure eene botsing plaats tusschen een koopwarentrein en een ma- noeuvertrein. De schok was zeer hevig, 6 wagons stonden de eene op de andere. Men heeft gansch den nacht moeten werken om de baan te ontrui men, de schade is zeer groot. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Sedert lang bestond er twist tusschen de fami- liën De Doncker en Verhaegen. Emiel DeDoncker, soldaat, die met nieuwjaar voor eenige dagen in verlof gekomen was, werd Zondag avond mishan deld door de gebroeders Verhaegen. Om zich te wreken gingen de zeven zonen van De Doncker met hunne schoonbroeders, allen min of meer be dronken. Maandag voor het huis van Verhaegen in de Wittestraat en begonnen er lawijd te maken. De vader en de drie zonen Verhaegen sprongen buiten voorzien van vreezelijke wapens. Een der zonen was gewapend met een grooten ponjaard en sloeg woest in 't ronde. Alfons De Doncker, 25 jaar oud, bekwam verscheidene steken in den on derbuik en den rug en stierf kort nadien. De man laat eene weduwe achter die haar derde kind verwacht. De oudste, Jules bekwam eene diepe snede aan den arm, zonder twijfel zal hij gebrek kelijk blijven. René Vermeersch, een kozijn, kreeg een steek in het oog dat verloren is. Een vierde, een vriend der familie, zekere Meulebroeck, werd aan 't hoofd gekwetst. Na die moorderij trokken Verhaegen's zich in huis. Spoedig werd het moord- tooneel in geheel Thielt gekend, en ware het niet geweest van de tusschekomst der gendarmen het volk zou hun huis afgetrokken hebben, de venster blinden en de ruiten werden verbrijzeld. Het parket van Brugge is Dinsdag namiddag ter plaats gekomen, en de dader der ponjaardsteken is aan gehouden. Het slachtoffer was bekend voor een stille jongen die bijna nooit uitging, de dader werkte in Brussel in eene fabriek van rijwielen en was met nieuwjaar per motocyclette huiswaarts gekomen. Er zijn nog 3 aanhoudingen bevolen. Kortrijk. Dinsdag namiddag rond 5 3)4 kwam zekere R. Scheirs, 36 jaar oud, in het huis van Lucia Dis- persyn, 22 jaar, Kappellestraat, met wie hij op het punt gestaan had te trouwen. Het meisje zat aan tafel met eene vriendin Anna Coole. Zij be merkte dat Scheirs een revolver in de handen had en stoot de glazen deur toe, doch de man loste 2 shoten door de ruiten. Anna Coole werd licht ge kwetst door een der kogels, boven het linkeroog. Zij vluchtten op den koer, gevolgd van Scheirs die opnieuw twee schoten loste door de achterdeur doch zonder iemand te treffen. De dader nam de vlucht en is sinds dien niet meer te zien geweest. Een onderzoek is geopend. Ingeliuunster. Dinsdag nacht ontstond een vreed gevecht in de herberg van C. Bollaert op het Hooghe tus schen drie personen van Ingelmunster en twee van Meulebeke. Een inwoner van Ingelmunster Remi Goethals heeft een doodelijken slag beko men in de linkerzijde, een andere Jan Vandeputte werd gekwetst aan het hoofd door een slag met een bierglas. De twee personen van Meulebeke werden ook beiden gekwetst aan het hoofd. Het parket van Kortrijk is Woensdag ter plaats ge weest en een onderzoek is over dit bloedig gevecht geopend. Scliuyffers-Capelle. Een vreed gevecht ontstond alhier nieuwjaar avond. Een kleermaker zekeren Alfons Callens bekwam drie mesteken in den rug. De wonden zijn erg doch niet doodelijk. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Yperen. Opnieuw hebben dieven, waarschijnlijk de zelfde, alhier eene kerk geplunderd, 't is deze maal Sint Jacobs kerk die hun bezoek ontvangen heeft. De dieven hebben zich waarschijnlijk Donderdag avond in de kerk laten sluiten. Op het hoogaltaar waren voetstappen op de dwalen maar niets werd er gestolen. Aan het autaar van het H. Sakrament waren twee zilveren kandelaars en versiersels af gerukt en lagen wat verder op een stoel. De zilve ren paternoster van O. L. V. van den Rozenkrans is verdwenen alsook een kuntstigen zilveren lelie- tak ter weerde van 75 fr. en eene zilveren kroon van den H. Antonius. Twee kostelijke zilveren kandelaars van bij het Missiekruis, verscheidene kronen en rond de 15o ex-votos zijn gestolen. Al de offerblokken, buiten een vijftal, werden geplunderd. Er is daarbij nog vele schade aan de voetstukken der heiligen, enz. De dieven zijn vertrokken langs een venster aan den noordkant. Men heeft Vrijdag een verdachte kerel aangehouden, oorspronkelijk uit het Door- nyksche en welke men rond de kerk gezien had. Het parket is ter plaats geweest en stelt ieverig het onderzoek voort. Hier en Daar. Te Jemappes beging een 18 jarige werkman Henri Lair de onvoorzichtigheid van eene meka- nieke schaar te smeeren, terwijl deze in werking was. Hij werd tusschen het rad gegrepen en zoo vreeselijk vermorzeld dat hij op den slag dood ge bleven is. Te Sint Jans Molenbeek werd M. Gennes Zaterdag nacht door twee mannen aange rand, terwijl de eene hem met een zakdoek half verwurgde, hield de andere chloroform onder zijne neus. Toen hij uit zijne verdooving kwam, was hij zijnen brie ven tesch met eene belangrijke som geld gestolen. Te Antwerpen in het over zetten met de boot naar Sint Anneke sprong Zon dag zekere Louis H..., 44 jaar oud in het water. Een matroos sprong hem achterna en kon nog slechts een lijk uithalen. In zijne zakken vond men een briefje van vaarwel aan zijne familie. De oorzaak van dien zelfmoord is onbekend. Te Reeth ontstond Zondag nacht twist in de herberg De Beurs van wegens een duivenprijskamp tusschen twee jongelingen. De twisters werden op straat gezet. Eenige oogenblikken later kwam Kennes van Reeth de herberg terug binnen, hij hal niet min dan 20 messteken bekomen, 's An derdaags om 6 ure vond men de andere, Brems van Contich, in het koestal. Hij had 22 steken be komen en kan niet meer ontsnappen. De jongelin gen zijn beiden 20 jaar oud. Andere jongelingen zijn verdacht in 't gevecht geholpen te hebben. Te Beleele is het 5 jarig dochterke van P. De Block in den kelder gevallen die vol water stond en verdronken. Over 5 maanden werd hun 14 jarig zoontje door een trein dood gereden. Te Ton geren werd een jong meisje, die met haren ver loofde naar Xhendreraael ging, door 7 mannen aangerand en zoo erg mishandeld dat zij overleden is. De 7 kerels zijn aangehouden. Men.g'eliïig'en.. Op de peerderaarkt stond er ne keer een uitge mergeld peerd te koop, zoo deerlijk dat zijn vel lijk over hoepels gespannen was. Zei er daar een kluchtigaard Welk is de prijs van die hoepels? De koopman heft het beestje zynen steert op en antwoordt Treed in het magazijn Mijnheer STERFGEVALLEN. De E. H. Van de Walle, pastoor te Gulleghem is aldaar overleden in den ouderdom van 74 jaar. Getrokken uit De Gids. Diefstal met dubbele moordpoging Een mensch doodgevonden van de koude-. Woest gevecht te Thielt. Nieuwe inbraak in eene kerk.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 5