BUITE^LiAfJD. LflflDBOÜWÊEMJlGEN. JilEUWS UIT BEhGlE. 060<< Verjaardag van Keizer Willem. Verleden Zaterdag was het de 47e verjaardag van keizer Willem van Duitschland. Dit feest werd met grooten luister gevierd te Berlijn. Ook heeft de vorst deze gelegenheid te baat genomen om door eene plechtige aanspraak te verkondigen dat de Duitsche regeering niet anders dan vrede ver langt. In de voornaamste steden van het buiten land hebben de Duitsche kolonies' deze gebeurtenis herdacht, en overal, als met opzet, hebben de gezanten van den keizer in denzelfden zin als hun meester gesproken. Dit heeft eenen uitmuntenden indruk gemaaktde gemoederen schijnen nu rus tig gestemd. Tc Algésiras. Al de staatkundige bijeenkomsten van afgeveer- digden trekken min of meer op malkander. Te Algesiras gaat het nu daaromtrent zooals te Port smouth ging tusschen de Japanners en de Russen: men houdt zich bezig met zaken van mindere aan gelegenheid en de netelachtige vraagstukken worden niet aangeraakt. Gespannen toestand. Tusschen Oostenrijk en Servië duurt de moeil ijk- heid voor de douanen nog voort. Oostenrijk heeft den invoer van vee en verkens uit Servië willen tegenhouden. De Servische regeering heeft nu ook verscherpte maatregels tegen de Hongarische pro ducten genomen. Met al dat zou Oostenrijk veel van zijn invloed in de Balkanstaten kunnen ver liezen er is zelfs sprake dat Servië, Bulgarië en Montenegro een soorte van verbond zouden aan gaan. Vorstelijke verloving;. De koning Alphonse XIII en de koningin-moe der van Spanje zijn in 't begin der verleden week naar de fransche kustplaats Biarritz gekomen, waar de verloving voltrokken is tusschen den jongen Spaanschen koning en de princes Eugenie van Battenberg. Princes Eugenie is eene Engel- sche jonkvorstin, en het is nu nog koning Edward VII, oom der verloofde, die zijne toestemming tot het huwelijk moet geven. Kiezing in Engeland. De kiezing voor het Engelsche Lagerhuis is ge daan, zoodat men nu over de getalsterkte der partijen kan oordeelen. Het was wel te voorzien dat de tories of behoudsgezinden in het stof gingen hijten, maar niemand dacht dat de zegepraal der wig/is zoo groot zou geweest zijn. De wighs of vrijzinnigen, dat is de partij die den vrijhandel voorstaat, de vrijheid van de Kerk betracht en van wie Ierland en Transvaal een eigen bestuur mogen verwachten. Volgens de thans gekende uit slagen zijn gekozen37G vrijzinnigen of wighs, 83 Iersche nationalisten, 53 mannen der werklie denpartij en 155 behoudsgezinden. In Denemarken. Maandag namiddag is Christiaan IX, koning van Denemarken, te Kopenhagen overleden in den ouderdom van 88 jaar. Hij was de oudste vorst van Europa en wierd somtijds de schoonvader van Europa genoemd, omdat zijne kinderen of kleinkinderen met omtrent al de Europeesche vorstenhuizen verwant zijn. De Kerkvervolging; in Frankrijk. De opzieners der registratie, die belast zijn met het opmaken van den inventaris der kerkelijke goederen, komen omtrent overal moeilijkheden tegen. Het volk, dat in den grond nog godsdien stig is, verzet zich tegen het opmaken van dien inventaris. In sommige plaatsen belet het, zelfs met geweld, die aangestelde ambtenaars van in de kerken te dringen, Te Parijs, te Rijssel, te Pau, te Gap en elders, hielden de katholieken be toogingen op straat om hun eigendomsrecht te verdedigen. Het ministerie schijnt verlegen met die woelingen, en zou ervan willen gebruik ma ken om kerken te sluiten. In de Sinte Clothildis kerk te Parijs hadden Donderdag erge woelingen plaats. Toen men zich aanbood om den inventaris te maken, was de kerk opgepropt van 't volk. Schrikkelijke botsingen ontstonden tusschen de geloovigen en de agenten. Meer dan 100 personen werden gekwetst en er werden ongeveer 150 aanhoudingen gedaan. Landbouwers, verzorgt uwe graslanden. Ondanks onze herhaalde aanmaningen en raad gevingen bestatigen wij tolken jare dat de wei landen de grootst mogelijke opbrengsten niet geven, en het nagras om zoo te spreken van weinige waarde is. Nochtans de landbouwers die willen luisteren en onze lessen in practijk stellen hebben zich di jaar weeral in eenen schconen uitslag mogen ver heugen. 't Zal overigens overbodig zijn er breedvoerig over uit te wijden om het belang van eenen goeden hooiberg ana te toonen. De veekweekers weten maar al te wel dat hooi een kostbaar voeder is, en dat zij die zich op veeteelt en melkopbrengst willen toeleggen die hedendaags meest winstgevend zijn voor veel en goed gras en hooi moeten zorgen. Wat wij dezen zomer weer eens met spijt gezien hebben, zijn de overgroote en schoone graslanden Tolkomen herschapen in botanieke hoven, die aan onze apothekers de gelegenheid geven eenen schoenen oogst medecijnplanten in te zamelen, en die er bijgevolg ook meest profijt uittrekken. Van den anderen kant bloeiden er in groote hoe veelheid boter- en dotterbloemen, biezen, mossen, enz., allen nadeelige planten die aan melk en boter eenen slechten smaak geven, en die men nochtans volledig kan doen verdwijnen, indien men eene oordeelkundige bemestingwijze wil toepassen. Welke verliezen ondergaat dus de landbouwer niet, die onder dit oogpunt nalatig is. Benevens dat hij eene mindere hoeveelheid gras en hooi be- vomt van mindere kwaliteit, zullen zijne melk en boter insgelijks van geringere waarde zijn, zoodat lij aldus dubbel verlies heeft. Wij raden dus 'den weidenkenden landbouwer aan naar onze raadgevingen te luisteren, en zoo dra hot weder eenigszins gunstig is, dus zoo gauw mógelijk, de volgende messtoffen te gebruiken. Op droge weiden strooie men 150 kgr. sodanitraat, 300 kgr. superfosfaat en 450 kgr. kaïnite per ïectare. Op natte meerschen geve men 400 tot 500 kgr. staalslakken plus 300 tot 600 kgr. kaïnite. Degenen die voornemens zijn eene nieuwe weide aan te leggen mogen niet nalaten volgenderwijze ;e werk te gaan, om reden dat alle omwerking ater totaal onmogelijk is. Voor het omwer ken geve men per hectare 30.000 tot 35.000 igr. goed geteerden stalmest 1000 kgr. staal slakken 600 kgr. kaïniet en 2000 kgr. kalk. Al deze meststoffen worden op eene diepte van 20 centimeters ingewerkt. J. Aidit. STADSNIEUWS. Eene jonge meid van 16»/* jaar, Ida Delepierre van Yper heeft op Vrijdag 20 Januari eene som van 1000 fr. gestolen bij Mm® W® Aug. Roinrnens waar zij in dienst was. Vrijdag morgen rond 10% ure had men een bankbriefje van 1000 fr. gewisseld aan eenen heer van 't omliggende. Zaterdag rond 2 ure toen een der Jufvrouwen op het punt was eenige betalingen te doen in stad, bemerkte zij dat het bankbriefje verdwenen was. Gansch den namiddag was er in het huis van niet anders spraak, en de meid nam altijd deel in het gesprek. Men dacht misschien het briefje terug met het gewisseld geld gegeven te hebben, een expressbrief werd gezonden en de meid bestelde hem ter post, doch men kreeg ant woord dat het briefje niet terug gegeven was. 's Avonds vroeg men aan de meid de sleutels har er kas, zij weigerde en antwoordde dat ze ge heel den dag op de kas geweest waren, hetgeen geen waar was, want men had reeds gaan zien. Daarop liep zij naar hare kamer waar zij zich op sloot. Wat later dwong men haar te openen, ge heel de kas werd onderzocht en in de grond vond men in een doosje de 1000 fr. in een wit papierken waarop hare naam en Valeur mille francs ge schreven stond, daarbij vond men nog eenige kleine voorwerpen en postkaarten die zij in stad gestolen had. Men sloot haar op den kamer en Zondag morgen rond 7% ure kwam de politie-commisaris de diefte bestatigen. Het meisje had moeten om aan het geld te geraken vier kas sen openen, waaronder een met secreet. Om 11 u. 30 m. had zij reeds de diefte gepleegd, denzelfden Vrijdag stool zij nog 11,50 fr. klein geld." Zendag laatst gaf Mr Knudde, landbouwleeraar, hier zijne laatste voordracht over geitenkweek. De zaal der Akademie was gansch vol met buiten lieden, die gretig naar den bekwamen voordracht gever luisterden. Onder de aanwezigen bemerkten wij ook de Heeren van Merris, burgemeesten, en Vandenberghe, schepene der stad. Nadat Mr Knud de al de voordeelen der geitenbonden besproken had, heeft Mr van Merris eene gemoedelijke aan spraak gehouden, die iedereen wel beviel. Door de goedjonstigheid van het Stadsbestuur werden on der de toehoorders der 5 opeenvolgende voor drachten twee schoone hertegeiten verlotzij vielen ten deele aan Emiel D'hondt, uit de Sint Sixtstraat, en Jules Vandewynckel, van de Wulf- hulle. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Zondag avoncl rond 12u. kwam Camille Delplace uit de herberg De Kroon bewoond door Mau rice Vandevoorde, Bruggestraat. Gekomen bij het magazijn van M. Henri Brutsaert, sprong een man op hem en bracht hem eene messteek toe onder het linkeroog. Toen hij zijn slachtoffer herkende, ver klaarde de dader dat hij zich vergist had, daar hij dacht René Deschilder voor handen te hebben. Het slachtoffer ging terug naar de herberg waar hij de eerste zorgen ontving, daarna begaf hij zich bij Dr Devos zijn toestand is niet erg. De dader is gekend en proces-verbaal is ten zijnen laste op gemaakt. In de herberg De Kruisstraatontstond Maan dag twist tusschen eenige verbruikers. Petrus Desmytter bekwam een geweldige slag met een bierglas op het hoofd. Woensdag avond bekwam Justin Clabau op de Abeele-kalsijde eene geduchte rammeling door 2 gekende kerels V. en D. —In O. L. V. kerk is men nog altijd volop aan het werk aan 't gewelf. Donderdag avond viel opeens eene brandende petrollamp van eene der stellingen. Zij kwam gelukkiglijk terecht op den grond zon der iets te beschadigen. De werklieden gelukten erin met eenige zakken de lamp, die ontploft was en waarvan de petrol in brande stond, spoedig uit te dooven, Binnen vier dagen zullen de werken voor het plaatsen der gaze ten einde zijn. Men heeft eenige moeilijkheden gehad in de Veurnestraat, hetgeen de werken wat verachtend heeft. Deze week heeft men in verschillige plaatsen der stad de gazebuizen onderzocht en er is nergens geene pressing van water meer. Zonder ongevallen zal men binnen de acht dagen voor de eerste maal de markt ver lichten om dan, indien alles in regel is, nog dezen maand, aide straten te verlichten. De tramlijn Poperinghe-Rousbrugge begint zeer goede zaken te doen. In den maand, van Januari heeft men 8523 kaartjes afgeleverd. Op Vrijdag laatst, O. L. V. Lichtmis, hebben 550 kaartjes gegeven geweest. Het is deze week woensdag 7 februari dat de militie-loting alhier plaats heeft voor de gemeen ten Poperinghe, Reninghelst en Westoutre. De loters zijn ten getalle van 153 waaronder 8 vrij willigers. Er zijn 35 uitgestelde mannen der voor gaande jaren. Het laagste nummer is 36 en het hoogste 188. De Uitslag der Loting zal Woensdag morgen te bekomen zijn ter drukkerij dezer, selfeii» sta «Ic Loting*. Ci'ombeke. Zondag nacht heeft men hier bij M. Reghere een vechthaan en 7 hennen gestolen. De daders, die onbekend zijn, moeten zeer stout en voorzichtig gehandeld hebben, want twee zonen waakten bij hunnen vader die ziek is en zij hebben niets ge hoord. Inbraak in de kerk van 't Collegie te Yper. Opnieuw hebben de dieven alhier eene kerk bezocht, 't is dit maal de kerk van 't collegie die hun bezoek ontvangen heeft. De dieven zijn langs eenen opschuivenden venster in de klassen ge drongen langs de Bolstraat, van daar zijn zij in de sakristie en de kapel gerocht na vier deuren open gebroken te hebben. Daar al de weerden wegge sloten waren hebben zij niets kunnen stelen, doch de heiligschenders hebben 36 stukken waaronder 15 kasuifels en 6 koorkappen met messen doorkor ven, en al de boeken, uitgenomen de zondagsche misboek, in stukken gescheurd. Alzoo hebben zij verscheidene duizende franken schade teweeg ge bracht. Zaterdag avond rond 9% ure had M. Wenes, orgelist van Sint Jacobskerk, twee mannen den lanteern bij 't collegie zien uitdooven en had de politie ervan verwittigd. Rond 12% ure werden twee kerels ontmoet op de Vandenpeereboomplaats door de nachtwakers. Die twee mannen zijn aan gehouden van uitzicht en gestalte zijn het dezelf de die den lanteern uitdoofden .De twee kerels zijn in 't gevang opgesloten. —De werklieden van M. Casier, hofbouwkundige, zijn sedert eenigen tijd bezig met hovingen maken langs de Kasteelgracht en leggen gewoonlijk 's avonds hun alaam in het werkhuisje van E. Coffyn, Maandag morgen bevonden zij dat al hun alaam verdwénen was. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. Maandag aanstaande om 7 ure 's avonds zal E. H. Bruloot, bestierder der vlaamsche bede vaarden naar O. L. Y. van Lourdes, eene voor dracht, vergezeld van eene vertooning van lichtbeelden geven over Lourdes, in de zaal van het Volkshuis. Sint Michiels harmonie zal het feest opluisteren en de Lourdesliederen uitvoeren. —De zaak der diefte van 30,000 fr. neemt eene geheele nieuwe wending. Arthur Delaire, die in beroep gegaan was tegen zijne veroordeeling even als Madeleine Deuydt, had tot het laatste oogen- blik geloochend aan de diefte plicht te hebben. Den dag der veroordeeling, toen men de twee plichtige naar het gevang overbracht, verweten zij malkander de schuld der veroordeeling te zijn. De koetsier miek hun gesprek kenbaar en M. De- puydt werd opnieuw ondervraagd. Zij bekende en zegds dat haren schoonbroeder de doos wegge worpen had, doch zonder te weten wat zij inge houden had. Volgens haar zouden de weerden in papier gebrand zijn en de goudstukken in het water geworpen zijn der oude vestingen aan de Maloulaan. Een nieuw onderzoek is geopend. Woensdag kantelde een wagonneke met alaam om, op vier aardewerkers van den ijzerweg. Een hunner, zekere Raekelboom van Poperinghe werd erg gekwetst aan het been. Het slachtoffer werd naar O. L. V. gasthuis overgebracht. Iteninglie. Zaterdag avond kwam een onbekende kerel 20 cent. worst koopen bij den slachter Karei De- back. Een uur nadien klonk de bel opnieuw, toen men voren kwam was er niemand te zien, maar een stuk vleesch van 3 kilos was verdwenen. Men had vermoedens op den kerel die worst gekocht had. De veldwachter ging op zoek samen met den schepene Soenen en weldra kwamen zij te wete waar de kerel gegaan was. Het vleesch was reeds bezig met braden en de dief had gezegd dat hij het gekocht had. Proces-verbaal werd ten zijnen laste opgemaakt. Eielitervelde. Over korten tijd had alhier eene hevige vecht partij plaats, waarin Auguste Jacques wreed aan 't hoofd gekwetst werd met eene spade. De man is tengevolge zijner wonden overleden en het an der slachtoffer Th. Colpaei't verkeert ook in ge vaarlijken toestand, Lielitmclde. Aug. Devloo, kloefkapper was Zondag morgend naar het gasthuis gegaan met twee zijner kinders die van den kroep aangedaan waren. Gedurende zijne afwezigheid is zijn huis ten gronde afgebrand, en het is met vele moeite dat men zijne zieke vrouw en de andere vier kinders heeft kunnen redden Assisen van West-Vlaanderen. Maandag werd de le zitting geopend met de zaak ten laste van Victor Due, 39 jaar, steenbak ker wonende te Harelbeke, beschuldigd van moord. Op 4 October bood hij zich bij den koin- misaris van Harelbeke aan, en verklaarde dat hij daags te voren zijne vrouw, Clotilde Ackaert, 30 jaar oud, te Montigny Pas de Galais verwurgd had, uit reden van haar slecht gedrag. Zijne ver klaring was waar bevonden. Gezien de omstandig heden is Victor Due veroordeeld geweest tot 10 jaar opsluiting. De zaak der moord op den jachtwaker Pleysier te Lophera, is Donderdag voor het Assisenhof ver schenen. De twee moordenaars, Leo Pardo en Be- noni de Muer, zijn ter dood veroordeeld. IH eenen. Men gaat altijd voort met alhier ten allen kante zink te steien. Dinsdag nacht heeft men opnieuw in verschillige plaatsen zinken buizen gestolen, er is 10 fr. belooning voor deze die de politie op het spoor der daders kan brengen. Maandag nacht hebben kwaaddoeners het ka pelleken, staande tusschen Meenen en Gheluwe opengebroken. Alles werd in stukken gestampt en het oud beeld van O. L. V. medegenomen. Woumcn. Een pijnlijk ongeluk gebeurde hier deze week. Karei Marchand die bezig was met beir voeren, had de onvoorzichtigheid begaan den put te laten openstaan. Wat later was zijn 4 jarig zusterken nergens meer te vinden. Men deed peilingen in den beirput en men vond er liet arme kind dat reeds een lijk was. Dc Haringvangst. Zondag werden in Oostende 122.811 kilos haring binnengebracht door belgische sloepen, ter viseh- inijn verkocht voor 14.715,50 fr. en 20.085 kilos binnengebracht door franse he s i oepen v oor 2264,85 fr. Al die haring wordt naar Holland gezonden om ingeleid te worden. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Wyngenc. Zondag had Karei van Tornout, tafelier in het hospitaal met twee vrienden menige druppeltjes gedronken. Rond 8% ure trok hij met moeite huiswaarts. Aan de Crypsluis gekomen, sukkelde .de man in de beek en men kon slechts twee uren later zijn lijk opvisschen. lUankeiiherglie. Bij het sas der haven heeft men alhier Maandag namiddag het lijk uitgehaald van zekeren David, strandwerker, 26 jaar oud, van Weuduyne. De moord van St. Heiiys. Raymond Houttekiet, die alhier op 21 Januari Jules Libeer van Belleghem doodgestoken heeft, is Maandag morgen door de gendarmen, op den weg van Coyghem aangehouden geweest. Hij was op weg naar Sint Denys, zegde hij, om zich gevangen te geven. Deze aanhouding was gauw in geheel 't dorp gekend en eene groote menigte volk was aan de statie toen men hem met den trein van 12 ure naar 't gevang van Kortrijk overbracht. Kortrijk. Maandag namiddag rond 3 ure verliet M. Victor Vandesteene, vlashandelaar te Wevelghem, de Bank na eene som van 1788 fr. ontvangen te heb ben. Hij had 1660 fr. in een brieventescli gedaan en in zijn binnenzak gestoken. In den gang geko men werd hij door drie kerels onigeloopen, en zijn brieventescli gestolen. De handelaar heeft eene klacht ingediend, doch daar hij het signalement der drie kerels niet kon geven zal het zeer moeilijk zijn om deze te ontdekken. Brussel. De havenwerken en de militaire werken van Antwerpen zijn gestemd. Wel moet het ontwerp nog naar 't Senaat, maar hoogst waarschijnlijk zal onze Eerste Kamer er korte metten mêe ma ken. Het eerste ontwerp, dat het ministerie voor stelde, was te kostelijk, en te gevaarlijk ook voor de zeewerken, vooral met de groote doorsnêe der Schelde.'Na lange besprekingen, en bijzonderlijk dank aan de Heeren Bernaert eri Helleputte, is het ontwerp veel verminderd in omvang en in kosten. Vermits die zeewerken broodnoodig zijn voor de welvaart van 't land, vermits de stad Antwerpen moet versterkt zijn, heeft men ge stemd dat de uitgaven maar 60 miljoen mogen bedragen in plaats van 108 miljoen, en dat al de werken eerst moeten onderzocht en goedgekeurd worden door eene bijzondere commissie. Van die uitgaven moet nog 15 miljoen afgetrokken wor den, welke men schikt te maken van de gronden die vrij zullen komen ter oorzake van 't afbreken van oude forten. In de Kamer werden er dees week maar wei nig zaken behandeld. De bespreking rolde meest over de patent welke de vreemde handelsmaat schappijen in Belgie zouden dienen te betalen. Mengeling-en.. Wel Louis, hoe gaat 't er meê zei een siga- renmarchand tot zijnen vriend, die met lepels op de markt zat. Och Jozef, hoe zou 't gaan, juist lijk met een zieke Hoe lijk met een zieke (i Ja, lijk met een zieke, alle ure een lepel

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 5