BÜITEflLtfl^D. MpBOUWBEMflGEN, 1UEUWS UIT BEItGIE. 090 lil ltuHland. De muiterij der landlieden is verre van gestild in de westelijke provincies, langs de Baltische zee. Maar toch bereiden de Russen zich tot het ver kiezen der Douma of Kamer der Volksvertegen woordigers. In Siberie echter is de orde hersteld de treins mogen nu in volle gerustheid lbopen. Te Al^ésiras. Nog altijd zijn de afgezanten der mogeuheden aan 't praten over de inrichtingder politie. Duitsch- land wil in 't geheel niets toegeven. De meeste afgeveerdigden hadden gedacht dat men volgen- derwijze tot eene overeenkomst zou geraken Duitschland zou mogen zich meer bemoeien mei den Staatsbank van Marocco, Frankrijk integen deel zou met het inrichten der policie gelast wor den. Doch de Duitschers houden staan dat de veiligheidswacht door eene internationale com missie zoude moeten tot stand gebracht worden. Dat is een echte stronkeisteen, om geheel de bij eenkomst te doen mislukken. Engeland en Congo-Vrjjstaat. Tusschen Engeland en Congo-Vrijstaat is de toestand fel gespannen. Thans heeft het bestuur van Congoland het grondgebied van Bar-el-Ghazal bezet. Engeland echter betwist het recht van den Vrijstaat om dit uiterlijk gebied langs den Nijl in bezit te houden, en heeft zelfs aan Egypten ver boden nog mondvoorraad of brieven naar die streek te vervoeren. Zullen er daaruit verdere staatkundige moeilijk heden voortspruiten? Wie weet! Koning Leopold heeft allerhande schietgetuig naar dit betwist gebied doen overbrengen, om het garnizoen te versterken. In liet verre Oosten. Uit China komen slechte tijdingen. Daar is nog maals eene vijandige beweging tegen de vreemde lingen ontstaan. Misschien breekt er opnieuw een oproer uit zooals deze van de Boksers in 1899- 1900. De Chineezen hebben het vooral gemunt op de Amerikaners: trouwens in de Vereenigde Sta ten zijn er wetten gestemd om de Chineesche werklieden te beletten nog naar daar te komen. Kerkvervolging in Frankrijk. Naar het voorbeeld der Parijzenaars, hebben de Fransche katholieken zich omtrent overal hevig verzet tegen het opmaken van den inventaris in de kerken. Te Montpellier, te Parijs, te Dinan, te Rijssel, hebben de aangestelde agenten, troepen opgeroepen om de versperde kerkdeuren in te beukentusschen de krijgsmacht en de ge- loovigen werd er slag geleverdin die woelingen werden vele menschen gekneusd, gekwetst. In Bretanje, 't uiterst westelijk deel van 't land, verwacht men zich aan ware dorpsrevolutiede taaie Bretons hebben besloten hardnekkig hunne kerken tegen de roofzucht der logiemannen te verdedigen. Het vrijmetselaarsministerie heelt ook nog har de noten te kraken met al de havenwerklieden en de kleine staatsbedienden. Te Toulon, te Bresten elders houden deze lieden, die allen socialisten zijn, luidruchtige betoogingen om zich te mogen in syndikaten vereenigen en om het recht van werkstaking te bekomen dat hun door de wet van 1884 geweigerd werd. De Groenten. De bewerkingen van den moestuin zijn aanstaan de. Zooals het weder gunstig wordt, zal de zorg zame burger, hovenier, ja, landbouwer zelf, de spade en rijf ter hand nemen, om zich eene heerlij ke opbrengst smakelijke groenten te verzekeren. Doch daartoe is het niet voldoende den grond wel te bewerken, men moet hem vooral sterk bemesten, want het geldt hier eene intensieve kuituur, bij uitmuntendheid. Dit weet ook de verstandige groentenliefhebber, zoodat hij noch beer noch stalmest spaart. Doch dit is nog niet voldoende. Op ons dorp is eene groote bakkerij, en nergens worden alhier zulke scnoone en lekkere groenten gewonnen als daar; wij weten er van te spreken, immers laatst nog deed bakker Tist ons present met een korfje spruiten, als courtependukens zoo groot, en hard gelijk 'nen kei. 't Is verloren gedaan, zeggen de geburen, zulke groenten kunnen wij toch niet winnen, al de hout asch van den bakoven gaat in bakker Tist's hof, en dat is er toch zoo goed, doch ongelukkiglijk, dat hebben wij niet. Ja wel, gebuur, dat hebt gij zoowel als bakker Tist, strooi thans eens bij het omspitten van den hof2tot3kgr. chloorkalium of zwavelzure kali en 4 tot 6 kgr. Thomasslakken per are (3 roeden) uit, doch die moet gij innig met de bouwlaag ver mengelen, en dit zal u zoowat 60 tot 90 centiemen per are kosten en vergelijk dan eens uwe groenten met die van bakker Tist, gij zult verwonderd zijn van waar uwe houtasch gekomen is. 't Is, zoo als gij ziet, een geringen onkost, welken u meer dan twintigvoudig zal vergoed worden. De houtasch bevat gemiddeld 3% fosfoorzuur, 30°/o kalk, en 8% kali; de chloorkalium en de zwavelzure kali bevatten ieder ongeveer 50% kali, en het slakkenmeel van 12 tot 22% fosfoorzuur en van 45 tot 55% kalk. Wie eens eene proef wil nemen met chloorka lium of zwavelzure kali en slakkenmeel, zal met ons bekennen, dat het zoo moeilijk niet is aan houtasch te geraken, en zal nimmer meer zulke houtasch willen missen. Mkirendaele. Peerdenverzekering. De maatschappij van Peerdenverzekering voor het kanton Poperinghe gaat altijd goed vooruit. Volgens het zaakrijk verslag, dat in de laatste ver gadering voorgedregen werd, telt de onderlinge verzekering 298 leden, die voor 450 peerden inge schreven zijn. De som waarvoor de dieren verze kerd zijn. beloopt tot 431.500 fr. In het verleden jaar waren er 7 peerden gestorven, waarvoor er uit de kas 4840 lr. betaald werd. Landbouwvoordracht. Zondag laatst heeft de E. H. ISERBYT, land- bouw-ingenieur en bestuurder van 't College te Nieuwpoort, eene leerrijke voordracht gehouden voor de leden der Boerengilde. Het onderwerp, dat de geleerde spreker verhandelde, was: Het aanleggen en onderhouden der weiden. Hier deelen wij eenige nuttige wenken van den voor drachtgever mede 1. Bereiding van den grond. De gi'ond, die men voor weiden verkiest, mag niet te nat en niet te droog zijnhet moet eenfrisschebodem zijn, die men alzoo wel bewerken zal als een zaailand voor koren. Diep ploegen en herhaalde malen eg gen, dit zal dienen om eene bovenlaag mul en effen te maken. 2. Bemesting vóór het zaaien. Aangezien de stalmest langzaam verteert, zal men hem den voorkeur geven. Doch daarbij dient nog minerale hulp meststoffen te geven: 1000 tot 1500 kgr. ijzer slakken of phosphaten, fijn gemalen; en 200 tot 250 kg. chloorpotasch per hectare. Deze vetten worden regelmatig uitgestrooid en wel ingewerkt bij de laatste egging. Enkel het jaar nadien zal men als dekvette daaromtrent 50 tot 100 kgr. sodanitraat of landzout boven op strooien. 3. Tijdstip van 't zaaien. In sommige streken zaait men het graszaad in de lente tus schen het koren: dit is niet aan te bevelen. Liefst zaaien op den blooten, frisschen bodem, van Maart tot Mei, ofwel in September-October. Dit nooit doen in 't droge seizoen 4. Keus van 't Zaad. Eertijds nam men hiertoe veelal het hooizaad, dat op den zolder uit- gereuzeld was. Nu koopt men getriëerd zaad bij een vertrouwbaren koopman. Het grove zaad wordt eerst uitgestrooid en ingeëgd later strieu- welt men 't fijne zaad, dat genoeg ingewerkt wordt met den boden een of' tweemaal goed te rollen. 5. Onderhouden der weiden. Indien de weide goed opgeschoten is, zal men 't volgende jaar het gras eerst kort afmaaien, liever dan te laten afgrazen door het vee door de laatste han delwijze worden er te veel plantjes uit den grond gerukt. In den erfst mag men de weide goed eggen en dan nogmaals scheidkundige meststoffen toe dienen b. v. 250 tot 400 kg. supperphosphaten, en 100 tot 200 kg. chloorpotasch per hectare. In de lente zal men 50 tot 100 kg. sodanitraat geven als dekvette, ofwel vloeimest (ale) gieten doch alleenlijk, indien het gras niet weelderig groeit of geel wordt. STADSNIEUWS. Over eenige dagen 's voormiddags rond 11 ure kwam een kerel in de hofstede van M. Ortilie- Cornette, Elverdinghe-kalsiede, en eischte dat de vrouw, die alleen in huis was, hem 2 fr. zoude geven. Deze laatste gaf het gevraagde en de kerel nam de vlucht zonder iets verders te vereischen. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Het onweder van Donderdag avond. Donderdag avond rond 5 ure brak een hevig en gansch onvoorzien onweder los, over stad en om liggende. Donder en bliksem volgden zich onop houdelijk terwijl een oprecht orkaan van wind en hagelsteenen woedde. Overal heeft het onweder veel schade teweeggebracht. In Poperinghe is de bliksem twee maal op O. L. Y. kerk gevallen en door de donderroede in den put geleid geweest met een verdoovend ge rucht. Op 't gehucht Steentje Molen werd gansch het opperste van den molen, toebehooren- aan C. Geeraart, weggeruktgelukkiglijk bevond zich niemand in den molen. Te Stavele zijn al de stallingen van de hofstede bewoond door M. J. Lelieur, burgemeester, omver gewaaid. Niets bleef er van recht, al d® bees ten waren ongedeerd overhoop in eenen hoek der stallingen. Men werd verplicht ze aanstonds overal rond in 't gebeurte te verschuilen. De helft van het dak der huizing werd eveneens afgerukt. Te Proven viel den bliksem op de kerk, de schade bepaalde zich op eenige schaliën die afge slagen werden. Een timmerman I. Hooghe die van zijn werk kwam werd door den bliksem getroffen en bleef minstens een uur zonder kennis. Te Brielen werd een molenaar Mr Verriet, dood- gebliksemd. Te Westroosebeke stichtte de bliksem brand aan den kerktoren. Onmiddelijk wierden de pompiers van Rousselaere verwittigd en kwamen spoedig ter plaatse. Zij gelukten er in het vuur te over meesteren en geheel de kerk vrij te waren. Een deel van den toren is afgebrand, doch de meeste schade werd te weeg gebracht door het volk dat de predikstoel, de biechtstoelen en vele versier sels hadden afgerukt om te vluchten. De schade is gerekend op 10.000 fr. Te Gheluwe brandden de stallingen der hofstede van M. Marescau-Delaire af. De schade is gere kend op ongeveer 4,000 franken voor den inhoud en eenige duizende franken voor de gebouwen. Er bestaat verzekering. Te Elsendamme werd ook door het onweder eene geheele schuur omverre geworpen. Te Waterlandkerkje zijn de zoon en de knecht van den molenaar beiden doodgebliksemd. In vele plaatsen was den telephoondienst onder broken, en overal werden een schrik van boornen ontworteld. Sedert langen tijd hadden wij zulk geen onweder gehad, en dat nog in het midden van den winter. Stoutmoedige dief te te (Tyttc (Rening helst). Vrijdag 2 Februari om 7 ure 's avonds kwain eene vrouw die naar den beenhouwer ging, drie mannen te gemoet, waarvan een eenen stok en een anderen koorden droeg. Toen zij terug kwam was geheel het gehucht overhoop men vertelde dat drie mannen binnen gebroken hadden bij René Pisson, pachter, die geheel alleen woont achter de pastorij. Ziehier wat er gebeurd was Drie mannen hadden op de deur geklopt, en Pisson die zijn broeder verwachtte, opende het schof; aanstonds sprongen zij binnen, bonden de man aan handen en voeten en snoerden hem de keel toe, zoodanig dat hij noch roepen noch roeren kon. Twee der kerels bleven bij Pisson, terwijl de derde in den slaapkamer drong waar bij alles on derzocht en 70 fr. stool, daarna vertrokken zij langs den weg naar Kemmel waar zij opnieuw door eenen man ontmoet werden. Na hun vertrek kon René Pisson zich met vele moeite tot onder den tafel rollen, waar hij er in gelukte met zijne gebondene voeten het schof uit te steken en een mes te krijgen waarmede hij zich losmiek. In allerhaast liep hij in 't gebuurte, doch de kerels waren reeds verre. Gelukkiglijk waren zij gezien geweest een hunner werd herkend voor een kerel die nog op het hof gewrocht had en nu te Wytschaete woont. Maandag kwam het parket van Yper vergezeld van vier gendarmen ter plaatse. Daar er met Blasius veel volk op de Clytte was, was geheel het gehucht in rep en roer. De betichte die nog op het hof gewrocht had en opgezocht was bevond zich onder het volk. De gendarmen werden verwittigd, doch op hun zicht nam de kerel de vlucht, een der gendarmen nam een velo die bij De Fontein stond, een tweede kreeg een van M. Ryckewaert en beiden reden den dief achterna deze werd aangehouden door Léon van De Zonne De aangehoudene werd naar Poperinghe overgebracht en het onderzoek gaat ieverig voort. Yper. De twee mannen, alhier aangehouden voor de diefte, gepleegd in 't collegie, werden ook verdacht de daders te zijn der dieften in Sint Maertens en Sint Jacobs kerken, doch zij hadden tot nu toe altijd geloochend en men vond niets ten hunnen laste. Deze week vond men in het bezit van een der twee kerels, een zilveren bladje voortkomende van het halssnoer van een O. L. Vrouwbeeld ge stolen in Sint Jacobskerk. Een kommisionaris, Désiré Mathieu, 53 jaar oud, gevoelde zich Woensdag namiddag onpasselijk in de Tempelstraat. De man zette zich neder en overleed er in eenige oogenblikken tijds. Zaterdag morgen rond 7 ure heeft men uit liet water van de Maloulaan het lijk opgevischt van Emma Leleu weduwe Latour, 58 jaar oud. Men veronderstelt dat de vrouw door de duisternissen bedrogen, in het water gesukkeld is terwijl zij op weg was naar hare dochter, op de Sterre. Men vond ook op het water haar spellewerkkussen, dat boven zwom. Een loteling aangerand te Kort rijk. Woensdag avond rond 6 V» u. ging een loteling Georges Vindevoghel huiswaarts, gekomen in de Budastraat, recht over het Hospitaal, werd hij door verschillige kerels aangerand en bekwam eene messteek van drie centimeters lang, boven het rechter oog. De jongeling begaf zich naar het kommissariaat waar hij de eerste zorgen ontving van Dr Ohuyot. Een onderzoek is geopend, doch daar de jongeling een weinig bedronken was, kon hij het signalement zijner aanranders niet geven. Een 18 jarige jongeling, Julien Bauwens, die Zondag met zijne meter van Heule kwam, ont moette aan Heule-watermolen een vroegeren mak ker, de genaamde Busschers, met wie hij een klein geschil had. J. Bauwens ging bij hem en sprak eenige woorden, zonder antwoorden sprong Bus schers op hem en een gevecht ontstond. De jonge ling ging huiswaarts met zijne meter, en kloeg van hevige pijnen. Een geneesheer werd Maandag ontboden, en bestatigde dat Bouwens eene steek in den onderbuik bekomen had. Het slachtoffer is ter verzorging in het gasthuis en heeft eene klacht ingediend. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Oosten in p. Een 79 jarige ouderling, Am. Vermeulen van Ruddervoorde, die hier zijn zoon kwam bezoeken is verdoold geraakt en in eene beek gevallen waar hij verdronken is. Hevig gevecht te Beernem. Drie jongelingen kregen alhier twist in eene herberg der gemeente. Een hunner Adolf Vandaele 20 jaar oud, werd ten gronde geworpen en bekwam eene messteek die hem eene long doorboorde. De vermoedelijke dader werd Maandag aangehouden en naar het gevang van Brugge overgebracht. De stand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk en er is weinig hope hem te redden. Ilersceuwe. Dinsdag avond was Mme Leclercq, die een kleer- winkel houdt, een weinig gaan rusten, toen zij rond 7 Va ure gerucht hoorde en een kerel op haren kamer zag komen. Verschrikt riep zij om hulp, maar terwijl haar man boven kwam, liet de dief zich door eenen venster op den koer zinken. M. Leclercq liep naar den koer om den dief aan te houden, doch hij kreeg van dezen laatsten een zoo geweldigen slag in het gezicht dat hij bijna zijn bewustzijn verloor. De gendarmerie van Her- seeuwe heeft een onderzoek geopend, en men denkt op het spoor van den dader te zijn. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. De loting. In vele plaatsen is de loting dit jaar bloedig afgeloopen Te Herenthals tijdens een gevecht tusschen lo- telingen, bekwam een 24 jarige jongeling eene messteek die hem de long doorboorde en stierf eene halve uur later. Zijn broeder is ook doodelijk gekwetst. De dader was slechts 17 jaar oud, hij is aangehouden. Te Dendermonde gerochten eenige lotelingen van Audeghem aan 't vechten met eenige schui mers die op bunne kosten wilden medeloopen. Een dier kerels, sloeg zijn hand in eene ruit, de polsader werd doorsneden en hij stierf eenige oogenblikken later. Te Waesmunster in eene herberg sloeg een lo teling, een stooffijzer woest in 't ronde, twee der andere jongelingen werden den schedel gekloven en verkeeren in doodsgevaar. Te Wytschaete bracht Henri Knockaert ver scheidene messteken toe aan CamilleSwyngedauw en zijnen broeder. De toestand van de eerste is zeer erg. Te Meenen bekwam een jongeling van Wevel- ghem, zekere Doublon, een slag met een ijzeren voorwerp op het hoofd en is zeer erg gekwetst. Hier en Daar. Te Sint Niklaas heeft zekere Léon Dogné die van zijne vrouw gescheiden leeft, en waarvan het 7 jarig zoontje bij eene tante woont, zijn kind ge dood door drie revolverschoten en daarna gepoogd zich te zelfmoorden. Tc Boom heeft de kruide nier Mertens die aan tvphuskoorts leed, Maandag nacht gedurende een oogenblik dat hij niet be waakt was, zijn kamer verlaten en in den water put gesprongen waar hij verdronk.Te Sint-Jans Molenbeek viel een werkman, P. De Moor, in eene kuip met potasch en overleed nog denzelfden dag. Te Antwerpen trok een 6 jarig knaapje zich van kant voor eenen hond. Het werd door den tram gegrepen en doodgereden. Schrikkelijke misdaad te Brussel. Woensdag rond middernacht vond men in de Zalmostraat het vreeselijk verminkt lijk van een 8 jarig meisje, Jeanne van Calck. De romp alleen was ongedeerd de beenen, afgesneden ter hoogte van den onderbuik ontbraken. Het slachtoffer was om 7 ure uitgegaan om wat te spelen, en niet meer teruggevonden geweest ondanks de opzoekin gen zijner grootmoeder waar het woonde. Het meisje was verwurgd geweest, na de afschuwe lijkste mishandelingen ondergaan te hebben. De nieuwe aartsbisschop. Donderdag is uit Rome de tijding gekomen dat Mgr. Mercier, leeraar bij de fakulteit van wijs begeerte en letteren in de Hoogeschool van Leuven tot aartsbisschop van Mechelen benoemd is. Mgr. Mercier is geboren te Eigenbrakel den 21 November 1851. De handel te Antwerpen. Gedurende den verloopen maand Januari zijn onze haven bezocht geweest door 539 schepen, samen 937.956 ton inhoudende tegen 469 schepen met 766.931 ton in Januari 1905. Het jaar is dus zeer goed begonnenvoor den eersten maand is er eene winst van 70 schepen met 171.025 ton. Te Rotterdam, onzen reclitstreekschen tegen strever, was de beweging in Januari van 587 sche pen met 584.288 ton, tegen 617 schepen met 564.687 ton in den eersten maand van verleden jaar. Er is dus eene vermindering van 30 schepen en slechts eene vermeerdering van 19.601 ton. De vermeerdering is bijna tien maal minder dan te Antwerpen. Men-g-eling-en. Een schoolmeester vroeg aan eenen zijner leer lingen, waarom de menschen zullen verrijzen op den laatsten dag der oordeels, en de knaap ant woordde eenvoudig en in volle meening: Om te helpen blusschen, meester! PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Bisdom van BruggeMgr. de Bisschop van Brugge heelt benoemd tot pastoor-deken te Thourout, de E. H. Mervillie, pastoor van Ste-Anna, te Brugge, in vervanging van Z. E. H. kanonnik Stroom, ontslaggever; tot pastoor van Ste-Anna te Brugge, de E. H. Iserbyt, pastoor van St- Janshospitaal, aldaar tot pastoor van St. Amand, te Rousse laere, de E. H. Van Quekelberghe, pastoor te Coolkerke tot pastoor te Gulleghem, de E. H. Lecoutre, pastoor te Eimelghemtot pastoor te Emelghem, de E. H. Devisschere, pastoor van St-Pieters-Panne tot pastoor van St-Pieters- Panne, de E. H. De Quidt, bestierder van S. Leo's gesticht te Brugge tot pastoor te Coolkerke, de E. H. VandenWeghe onderpastoor te Beernem tot pastoor van St-Janshospitaal te Brugge, den E. H. DeBandt, onderpastoor van St-Salva- tor, aldaar; tot onderpastoor van St-Salvator te Brugge, den E. H. Logghe, licenciaat in de godsgeleerdheid bij de katho lieke hoogeschool van Leuven tot onderpastoor te Beernem, den E. H. I.ambrecht, gewezen hulppriester van den E. H. Thorna, pastoor van St-Amand, te Rousselaere,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 7