BUITENLAND. MflDBOUWBEMlM. Samenspraak tusschen twee hoeren. Onze handel in Paarden, ten jare 1905. Het Duitsch invoerrecht op Paarden. IÏIEÜWS UIT BELGIE. In Frankrijk. Volgens ambtelijke opgaven zou de inventaris reeds in omtrent 8000 kerken opgemaakt zijn op meer dan 30.000 die er in geheel het land zijn. Onze lezers weten tot welke wanordelijkheden die aanslag aanleiding gegeVen heeft. De ontroering der geloovigengroeit gedurig aan: 't ware onmo gelijk al de buitengewone feiten zelve aan te halen. Merken wij alleenlijk aan dat de inwoners van eene voorstad van Montpellier de deur der kerk toegemetst hebben om den agent der regeering te beletten in de kerk te dringen. Intusschen hadden er Zondag laatst volledige gemeentekiezingen plaats in twee groote steden van 't Zuiden van Frankrijk. Te Limoges en te Tou louse waren de radikaal-socialisten tot nu toe aan 't beheer: in de eerste stad werden al de behouds gezinde kandidaten gekozen, in de tweede komen de katholieken in herstemming. Zou het land de dwingelandij der Combisten moe worden? Kardinaal IV>i*raud. In zijne bisschopelijke stad Autun is een der be roemdste Fransche kerkvoogden, kardinaal Per- raud, gestorven. De doorluchtige aflijvige was lid der Fransche Academie en een der beste kansel redenaars. Door dit overlijden staan er nu reeds 18 bisdommen open. Tot nu toe was de Paus ver hinderd nieuwe bisschoppen te benoemen. Sedert de wet op de scheiding van Kerk en Staat toege past wordt, heeft Pius X alle vrijheid, en hij zal goede oversten uitkiezen om aan 't hoofd der open staande bisdommen te plaatsen. Uit Spanje. Van de conferentie te Algésiras komt er weinig nieuws. Nog altijd komen de Duitschers en de Franschen niet overeen voor de kwestie van de veiligheidspolicie in Marocco. Tevens zijn er nogmaals revolutionnaire onlus ten ontstaan te Barcelona. Het krachtdadig minis terie dat nu Spanje bestuurt, zal zeker wel kunnen dien oproer dampen. Weergalm uit Bu&Iand. De Russische regeering gaat altijd voort met de oproerlingen in de Baltische provinciën streng te vervolgen. Te Warschau alleen werden deze week 1450 mannen aangehouden en in ongezonde, vuile gevangenissen opgesloten. Doch het gepeupel heeft besloten aan werkstakingen te verzaken, en lie ver moorden te bedrijven en brand te stichten. Nog lang zou 't kunnen duren eer vrede en rust in dit deel van Rusland zullen terugkeeren. Congoland. Een harde twist is Ontstaan tusschen verschei dene handelsmaatschappijen en het Opperbestuur van Congoland. Over eenige dagen zijn die moeilijkheden nog verscherpt geweest door 't ver schenen van een geruchtmakend boek, dat onge lukkiglijk niet onpartijdig geschreven is. Om de partij der handelsmaatschappij te ondersteunen, heeft de schrijver, hoogleeraar aan de hoogeschool van Brussel, trachten blaam te werpen op den Vorst van Congoland en op de katholieke zende lingen. De socialist Vandervelde gaat Dijnsdag over die zaken eene ondervraging doen aan de Belgische regeering. In Zuid Afrika. In de Engelsche kolonie Natal is er een opstand der Kaffers uitgebroken. De Engelsche overheden schijnen veel moeite te hebben om die zwarte oproerlingen te bedwingen. Hongersnood in Andalousie. Sedert vijftien maanden verkeeren de boeren van Andalousie in de diepste ellende. Tegenwoordig belegert het volk de bakkerijen en de winkels van eetwaren. Men vreest erge wanorders. Een tunnel onder de zee. Er wordt gesproken van een tunnel onder het Pas-de-Calais te graven, die zou toelaten de reis van Parijs naar Londen in 5 uren te doen, de 25 minuten reis onder de zee inbegrepen. De tunnel zou aan weerskanten uitloopen in een viaduc die in oorlogstijd spoedig zou kunnen ver nietigd zijn. Het werk zou 125 miljoen kosten en 7 jaar duren. De afstammelingen van Koning Christiaen. De overleden koning Christiaen IX van Dene marken laat 77 afstammelingen na3 zoons en 3 dochters, 31 kleinkinders en 40 achterkleinkin- ders. Jan.Wat geluk van u te zien, Tist Tist.'t Doet Jan, 't is al lang uitgesteld en nu moest ik vooraf komen. Onze Karei bijzonderlijk laat mij niet meer gerust. Jan.—Wat is er gaande dat het nu zoo in eens brandt Tist.Ik zal u dat in twee woorden zeggen. Ge weet gij wel dat ik daar in 't Diepenland 'nen meersch heb, nevens den uwe, met dit verschil dat de uwe nu goed is, en de mijne nog altijd vol biezen, ratels en andere bucht, zooals ten tijde van vader zaliger. Ik heb nooit gedacht dat er daar iets aan te verbeteren was, en daarom ook heb ik er nooit aan begonnen. Ehwel, 't is daarover dat er t'9»zent gedurende de winteravonden al eens gesproken wordt. Jan (onderbrekend). Waarover zou 'nen boer anders klappen dan van de boerderij Tist.'t Is waar, Jan, 't is waar. Zie gisteren kwam het er weer van pas en de jongens kunnen er niet over dat uwe meersch zooveel verbeterd is. Jan (glimlachend). 't Was nochtans 'nen slechten pand, hé Tist.—Net zoo slecht als den onzen, Jan. En 't is daarvoor dat ik gekomen ben. Ik geloove Jan, dat we nooit slechte vrienden geweest zijn. Ge moest mij eens zeggen hoe gij daarmeê geleefd hebt en bijzonder wat chimiek ge daar al twee jaar vervolgens in gebruikt hebt? Jan.Heel geern, Tist jongen, 't Doet mij zelf plezier dat ge mij zulks vraagt, 't Is zeer aardig gekomen. Ge moet weten, Tist, ik ben nog al nieuwsgierig, en over drie jaar werden hier in de gebuurte landbouwlessen gegeven. Onder ons gezegd, uwe jongens hebben ongelijk die ook niet bij te wonen. Ik ging daar ook eens naartoe en die heer sprak juist over de ineerschen. Hij zegde dat de weiden nog te veel verwaarloosd, nog te stiefmoederlijk behandeld werden, en dat er veel weiden zijn die merkelijk kunnen verbeterd worden. En daarover sprak hij een geslagen uur lang. 'k Moest beken nen dat ik in 't zelfde geval was. Tist.En ik die meende dat daar niets verteld werd dan boekgeleerdheid en flauwen kul Jan.De bewijzen zijn daar nu aan mijnen meersch, want ik heb niet anders gedaan dan den raad van den voordrachtgever gevolgd. Tist (op heete kolen). Ehwel, hoe hedde met den meersch geleefd Jan.Eerst en vooral heb ik tamelijk groote grachten gemaakt om het water weg te leiden en die aarde over het gras opengespreid. Tist.Dat heb ik gezien, maar g'hebt vet ge strooid ook Jan.—Zeker, Tist, denzelfden winter heb ik daar zoo tegen de 1000 kgr. ijzerslakken en 000 kgr. kaïniet per hectare op gestrooid. Tist.Hum! hum! 1000kgr. en 600 kgr. is 1600 kgr. En aan 13 fr. de 100kgr... dat is nog al gepeperd't Is ruim 200 fr.'k en zal er zeker niet aan beginnen Jan.Maar, sukkelaar, wie zegt u dat di 200 fr. kost Tist.Ik betaal mijnen chimiek toch altijd te gen 13 fr. Jan.—ia,, maar ik heb van geene chimiek ge sproken, maar wel van ijzerslaicken en kaïniet en dat is hetzelfde niet. Dat kost dooreen maar 4,50 tot 5 fr. de 100 kgr. En zoo kwam het mij maar op 80 fr. de hectare. Tist.—Dat is wat anders En strooit ge dat alle jaren Jan.Nog 'nen tijd lang ben ik voornemens alle jaren ten minste half zooveel te strooien. En dat is heel 't geheim. Ik moet er nochtans bijvoegen dat ik Meert- April er nog wat nitraat op werpe, om 't goede gras te doen doorschieten. Tist.Ge kunt gij nog al goed met de penne weg, Jan, zoudt ge dat niet willen op een briefken zetten. Anders vrees ik die namen niet te kunnen onthouden. En de jongens zullen toch eens willen p robeeren. Jan.Geerne, Tist jongen, want ge zoudt on gelijk hebben van het niet te doen. Lowis. Rundvee. De Nationale Prijskamp tot verbetering der rundveerassen richt den 21 en 22 April eerstko mende, in het Paleis van het Halfeeuwfeest te Brussel, den vierden nationalen Prijskamp voor voorttelend rundvee in. De runderen moeten be- hooren tot een der volgende rassen 1. Bra- bandsch ras 2. Ras van den Condroz3. Ras van 't Land van Herve; 4. Ardeensch ras5. Kern pisch Ras 6. Vlaamsch ras (Rood Vlaamsch rasCasselsch ras en Veurnambachtsch ras.) Om aan den prijskamp deel te nemen moet men kweeker zijn en sedert ten minste twee jaar lid zijn der voormelde maatschappij. De beweging van onzen buitenlandschen handel in paarden in 1905 was aldus Uitvoer naar Duitschland 22.610 paarden en 2.071 veulens naar Engeland 273 p.naar Frankrijk 1.682 p. en 589 v.; naar Holland 1.389 p. en 407 v.; naar Zwitserland 175 p.; naar andere landen 387 p. Naar België worden ingevoerduit Duitschland 2.321 dienstpaarden en 1.083 slachtpaardenuit Engeland 3.741 d. p. en 20.676 s. p.; uit Frank rijk 5 977 d. p. en 628 s. p.; uit Holland 5,216 d. p. en 28 s. p.; uit Rusland 46 d. p.; uit Amerika 80 d. p. en uit andere landen 147 dienstpaarden. De invoer van veulens beloop tot 1.868, waar van 494 uit Frankrijk, 1.354 uit Holland en 20 uit andere landen. Onze uitvoer in 1905 is merkelijk toegenomen, vooral naar Duitschland doch Frankrijk kocht ons een minder getal paarden aan dan in vorige jaren. Met den ln Maart aanstaande komen de nieuwe douanerechten in Duitschland in voege. Volgens het handelsverdrag tusschen Belgie en Duitschland zijn die invoerrechten voor Belgische paarden ge steld als volgt50 mark per kop voor de paarden eene waarde hebbende van 1000 mark (1250 fr.) en minder; 75 mark voor de paarden eene waar de hebbende van meer dan 1000 mark; 30 mark, per kop, voor de gespeende veulens ingevoerd ten laatste den 31 December van 't jaar waar in zij geboren zijn. De zogende veulens die eene merrie volgen, zijn vrij van rechten. Voor elk paard moet de invoerder een getuig schrift vertoonen, dat het dier tot het Vlaamsche, het Ardeensche of het Brabantsche ras behoort. Dit certilicat zal door bijzondere staatsagenten opgesteld worden. BALSAM, «uivcrc kinawijn, verwekt eetlust STADSNIEUWS. Zondag nacht is men binnengedrongen bij Silvie Deconinck, rentenierster, die alhier alleen woont in de Boomgaardstraat en doof is. Men heeft er een bankbriefje van 20 fr., 23 fr. zilvergeld en een gouden kruisje ter waarde van 20 fr. gestolen uit eenen koffer in den keuken en uit eene blikken doos die op de stoof stond. De dief, tot nu toe on bekend, heeft moeten over eenen muur klimmen van twee meters hoog. Zondag nacht rond 11 ure ontstond er twist in de herberg Den Keizer tusschen eenige bekende vechters. Een hunner B. V. werd nog al wel toe- getakkeld en erg gewond aan het hoofd. Een on derzoek is geopend. Donderdag heeft men hier in de statie twee landloopers Jules Seys en Julien Brest aangehou den, die daags te voren over de grenzen gezet geweest waren. De twee mannen zijn voor onbe- paalden tijd ter beschikking van 't gouvernement gesteld. Woensdag heeft de gendarmerie een landlooper van franschen oorspronk Jacques Lepotier over de grenzen gezet. In de fransche kostschool der Dames de la Sainte Union is Dinsdag morgen rond 5 1)2 ure een meisje van 14 jaar oud, Rachel Stoven van Hazebrouck, schielijk overleden in zijn bed. Men heeft Vrijdag het lijk naar Hazebrouck overge bracht. Vrijdag gedurende de markt, heeft eene vrouw van Watou haren geldbeugel ontroofd geweest o verloren. Hij bevatte 17 franks. Buurtspoorwegen. Zijn belast de policie bedieningen, bepaald in de wet van 25 Juli 1891 uit te oefenen als hoofdopziener M. E. Van den Berghe, directeur te Yperen, als wegopzichters, MM. E. Herman, controleur en C. Six, trein- overste te Poperinghe. Op algemeene aanvraag heeft de maatschappi, van Buurtspoorwegen besloten datvan 17 Fe bruari voort de trein n° 5 hier vertrekkende om 10 u. 50 m. en de trein n° 6 uit Rousbrugge vertrekkende om 12 u. 20 m. de Zaterdag, twintig minuten later zullen vertrekken, om de reizigers den toegang tot de markt van Yperen te verge makkelijken. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Oostende. Niet verre van de haven heeft men een schip gevonden zonder bemanning en tot Oostende gebracht. Het is een schip van Emden, in geheel goeden staat en de naam van Louis Herra dragen de. Volgens nieuwstijdingen ontvangen uit Emden was het schip vertrokken uit Duitschland naar Amerika. Waarschijnlijk zal de bemanning omge komen zijn. Kortrijk. Zondag om 10.31 ure, bij het aankomen van den reizigerstrein van Brussel, heeft men een welge- kleede heer aangehouden, die trachtte de geld beugel eener dame te ontstelen. Brugge. Deze week heeft men bij M. Polsenaere, coiffeur in de Steenstraat, 25 haartressen gestolen, ter weerde van 150 fr. Luingne. Zondag was alhier op een twintigtal minuten van Dottenijs een inwoner P. Florin, overleden, 's Avonds rond 7 ure, toen een lid der familie op het punt was te vertrekken, zond men eenen knecht in 't gebuurte om eenen lanteern te Ieenen. De knecht begaf zich naar het huis van Louis Doutreluingne, wever, en dacht gerucht te hooren in eene haag bij het huis. Hij verklaarde zulks aan de twee dochters, die alleen in huis waren en ook reeds gerucht gehoord hadden. Samen onderzoch ten zij alles, doch zonder iets ongemeens te bemer ken. Na het vertrek van den knecht, waren de twee vrouwen ongerust, en zij besloten hunnen broeder te halen uit eene herberg van den hoek. Toen zij buiten kwamen, sprongen twee mannen op hen toe, een der dochters bekwam een slag op het hoofd die haar aanstonds in bezwijming deed vallen, de tweede kon de vlucht nemen en om hulp roepen. Geburen kwamen aanstonds toegeloopen, maar de kerels waren niet meer te zien. Het slachtoffer bleef tot rond 10 ure zonder kennis, doch is reeds gansch hersteld. Waarschijnlijk was diefte de drijfveer der twee kerels, want de familie Doutreluingne is gekend voor nog al welstellende. (bij Brugge.) Over eenige dagen had de echtgenoote Christi- aens hare twee kinderen, 4 jaar en 22 maanden oud, alleen gelaten. Eenige oogenblikken later liep het jongste kind achter de moeder zeggende dat het huis brandde. Gedurende hare afwezig heid was een brandende kool op de kleederen van het 4 jarig meisje gevallen en deze in brandde ge stoken. Dit laatste kroop in een bed die weldra ook in vlamme stond. Toen de moeder 't huis kwam, 'hadden geburen reeds het begin van brand uitgedoofd, doch het kind was zoo erg verbrand dat het denzelfden nacht in de schrikkelijkste pij nen overleden is. West-IVieuwkerkc. De douaniers hebben alhier aan de pachthoeve Joye, 24 gesmokkelde zwijnen aangeslagen. De smokkelaars hadden de vlucht genomen en kon- nen niet aangehouden z\jn, Ciierne. Door het omvallen eener petrollamp ontstond Dinsdag avond brand bij Jan Dooms. De brand kon nog al spoedig uitgedoofd zijn. Eene groote hoeveelneid kleederen, hangende in eene kas wer den vernield er bestaat verzekering. Komen - ten- Brielen Zondag, geheel den dag hadden twee jongelin gen Jean Waye 21 jaar en Jules Vanhoeve 24 jaar de eene herberg na de andere bezocht. Rond den avond, gerochten zij in twist en Vanhoeve be dreigde zijnen makker met eene scherpe vijl. De andere nam de vijl uit zijne handen en bracht Vanhoeve eene steek toe, die gansch den arm doorboorde, en verscheidene steken aan het hoofd. Woedend geworden, liep de gekwetste huiswaarts om een geweer te halen. De veldwachter werd gelukkiglijk in tijds verwittigd en kon de dader aanhouden hetgeen verdere ongelukken vermijdde. ülocskroen. Bijna dagelijks hoort men hier van diefte of poging tot diefte. Op 't gehucht Mont-a-Leux be- statigde men Zondag morgen dat de deur der nieuwe post opengebroken was, waarschijnlijk zal de dief verjaagd geweest zijn door de honden van eenen beenhouwer, die in 't gebuurte woont. Maandag nacht heeft men in drie plaatsen hen nen en konijnen gestolen en in eene vierde plaats waschgoed dat te droogen hing. Woensdag nacht hebben dieven binnengebroken in den kruidenierswinkel De Klokke te Mont- a-Leux en hebben er voor ongeveer 100 fr. boter, eene bol kaas, rond de 30 fr. in kleingeld en vele andere voorwerpen. Men bestatigde de diefte Don derdag morgen de politie doet een onderzoek. W acrcgliem Vijf en veertig personen van Oost-Roosebeke zijn hier Donderdag op den trein gestapt om al te samen uit te wijken naar Amerika. Noordsehotc. Uit reden van herstellingswerken, zal de kalsyde van Noordschote naar Reninghe voor een tiental dagen onberijdbaar zijn. Hier en Daar. Te Huisinghen gebeurde Zaterdag een erg on geluk in de fabriek Bollinckx. Vier werklieden waren bezig met gesmolten ijzer in eene vorm te gieten, toen de vorm omkantelde en hun alle vier doodelijk verbrandde. Op de lijn van de plateau van Herve had Zaterdag eene vreeselijke botsing plaats tusschen twee koop ware ntreins. Zeven per sonen werd gekwetst en de stoffelijke schade is zeer groot.Te Sint-Gilles hadden twee broeders Antoine en Jaak Waelraevens, 14 en 16 jaar oud, een oud geweer gevonden op 't kerkhof'. Niet we tende dat het geladen was, mikte Jaak zijnen broe der. Het schot ging af en de jongeling viel dood, getroffen in het hart. Te Keerbergen, na eenen twist, schoot opeens zekeren Lodewyks, zijnen tegenstrever Nys, dood. 1 oen men de moordenaar aanhield, zat hij rustig aan tafel te eten. Te Charleroi brandde Woensdag avond de tabakfa- briek af van M. Henvaux-Freud'homme. Er is voor 100.000 frank schade. De misdaad der Zwaluwestraat te Brussel. De opzoekingen gedaan door de politie met zoo veel iever om den moordenaar der 8 jarige Jeanne Van Calck te ontdekken zijn geheel het land door met gespannen aandacht vervolgd geweest. Geheel Brussel door, had men dagelijks peilingen en huis zoekingen gedaan, om de vermiste beenen van het slachtoffer te ontdekken, en men wanhoopte reeds ze te vinden, toen donderdag namiddag rond 4 u. twee werklieden de schoenen vonden in eene boora- kweekerij in de Medoristraat te Laeken. Vrijdag ontdekte men de beenen in de hoeve Stuyven- bergh te Laeken in twee verschillige pakken. Een man en eene vrouw, wiens handelwijze ver dacht scheen, hadden in die straat gezien geweest, de vrouw droeg een ruim kleedingstuk waaronder zij voorwerpen scheen te verbergen. Dit koppel wordt ieverig opgezocht en men denkt dat men het weldra zal vinden. Het is te hopen dat de ieverige opzoe kingen der politie eenen goeden uitslag zullen op leveren en dat de moordenaar der kleine Jeanne Van Calck aan eene welverdiende straf niet zal ontsnappen. Beersse. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde alhier deze week. Een 15 jarig meisje Marie Jacobs beging de onvoorzichtigheid van petrol in de brandende stoof te gieten. Eene ontploffing ontstond en het meisje eveneens haar 9 jarig broertje en een 3 ja rig meisje die zich in den keuken bevonden werden in een oogenblik omringd van vlammen. Op het geroep der slachtoffers kwamen gebeuren toege sneld en konnen de vlammen uitdooven, doch de twee oudste kinders waren reeds doodelijk ver brand. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. Een tram door den sneeuw tegengehouden Het was niet aangenaam voor de reizigers die Zaterdag morgen om 10.50ure te Namen den tram voor Fleurus genomen hadden. Tusschen Onoz en Fleurusis de tramdoorden sneeuw tegengehouden geweest rond middag, en is slechts om 8 ure kun nen voortzetten; in sommige plaatsen lag de sneeuw 1,50 m. hoog. Mengeling-en. In de lesse van rekenkunde. De meester. Mieltje, er zijn b. v. elf eiers in moeders pander, gij legt er nog twee bij, hoe veel eiers zijn er dan? Mieltje.Ik en kan geen eiers leggen, meester. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. C*»0 Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot bestuur der van St Leo's college te Brugge, de E. H. Spilliaertj" eeraar »n 't zelfde college.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 5