LANDBOUWBELANGEN. NIEUWS UIT BELGIE. BUITENLAND. Bemesting der haver. Paardenuitvoer naar Duitschland. Onze buitenlandsche hophandel. Een nieuwe Aardappel. Lit Amerika. Eene schrikkelijke aardbeving heeft alhier plaats gehad te Buena-Ventura den 21 Februari. Men spreekt van 2000 dooden. Turkije en Itiiigarie. De betrekkingen tusschen deze twee landen zijn hoe langer hoe meer gespannen. Beide landen zen den troepen naar de grens, zoodat men eene bot sing vreest. Verscheidene Bulgaarsche benden zijn in Macedonië gedrongen en hebben zich bij de op roerlingen aangesloten. l it Frankrijk. Tot nu toe moesten de brieven voor het binnen- landsch verkeer in Frankrijk, gefrankeerd worden inet eenen postzegel van 15 cent. De fransche ka mer heeft besloten dat met 16n April de brieven voor geheel het land slechts met 10 cent. zullen moeten gefrankeerd zijn. Zondag namiddag heeft Z. H. de Paus te Romen de nieuwe fransche bisschoppen gewijd die woens dag bepoemd waren. Ongeveer 3000 genoodigden, meestal franschen woonden de plechtigheid bij. Lit de Martinique. Volgens nieuwstijdingen uit de Martinique, zou de Peléberg opnieuw in werking zijn. De bewo ners zijn als waanzinnig van schrik, en in ver scheidene steden verlaten zij hunne woning en vluchten naar de velden. Moorderijen iu China. Tijdens een geschil tusschen Fransche mission- narissen en Chineesche ambtenaars te Nan-Chang, bracht een chineesch ambtenaar zich eene mes steek toe. Het gerucht verspreidde zich dat een missionnaris dezen magistraat gekwetst had, en het gepeupel viel de missionnarissen aan. Zes fransche jesuieten en twee amerikaansche zende lingen werden vermoord. Veertien missionnarissen konden ontsnappen, dank aan de bescherming der chineesche troep. Uit Peking, schrijft men dat de onlusten algemeen geworden zijn en dat Duit- schers en Franschen onder de wapens blijven. Itusland. In het distrikt van de Volga heerscht een schrik kelijke hongersnood doch in de Baltische gewes ten komt de rust langzamerhand terug. In een deel van Polen pogen de socialisten de landbou wers tot oproer aan te stoken zij slagen er ech ter niet in veel aanhangers te vinden. Lit Duitschland. Deze week had te Berlijn het huwelijk plaats van den tweeden zoon des keizers Prins Eitel-Frede- rich 23 jaar oud, met de Hertogin Sophia-Char lotta van Oldenburg 26 jaar. Maandag had het burgerlijk huwelijk plaats en dinsdag in het kei zerlijk kasteel van Berlijn geschiedde het kerke lijk huwelijk. Het was ook deze week dat men de zilveren bruiloft van het keizerlijk paar vierde De nieuwe president der fransche republiek M Fallières heeft ter gelegenheid dier twee omstan digheden twee brieven van gelukwenschen gezon den aan den Keizer en aan Prins Eitel. De Conferentie te Algésiras. De internationale conferentie te Algesiras heeft in hare laatste zittingen de overeenkomst van Frankrijk en Duitschland betracht. De kwestie van 't inrichten der policie is verschovennu loo- pen de onderhandelingen over de stichting eener Marokkaansche bank. Men verzekert dat keizer Willem aan de Duitsche gevolmachtigden bevolen heeft zekere toegevingen te doen. De bank zou te Madrid haar zetel hebben, en niet te Tangers, zoo als de Duitschers eischtenhet toezicht ervan zou aan afgeveerdigden van verschillende mogenheden opgedragen worden. Mogelijks zal men alzoo 't akkoord geraken. De Inventarissen. De inventarissen zijn deze week in vele plaatsen bloedig afgeloopen. Het ware te lang om al de woelingen aan te halen, slechts eenige der bijzon derste zullen wij melden. Te Champels (Haute Loire), een dorp van 150 inwoners, moest Maandag de inventarisplaatsheb ben. De inwoners verwachtten, met wapens in de hand, de inventarismakers. Op zekeren oogenblik werden de gendarmen omsingeld en geslagen. Een brigadier werd nog al erg gekwetst door stoksla gen en de ontvanger werd half dood geslagen. De gendarmen gebruikten hunne revolvers en scho ten tusschen de menigte; vijftien personen werden gekwetst waarvan (wee doodelijk. De gendarmen moesten vertrekken, het was hun onmogelijk den inventaris op te maken. Tot nu toe is het onmoge lijk het dorp te naderen, al de wegen zijn bewaakt door de gewapende inwoners. In Roebaaies hebben de inventarismakers zich donderdag in zes kerken aangeboden er was geen mogelijkheid van de inventarissen te maken, in sommige plaatsen hadden botsingen plaats op de straten tusschen katholieken en socialisten. Te Brisson hebben de gendarmen de ontvanger moeten verlossen dat men op den toren opgesloten had. Bijna overal is men onverrichter daad moe ten vertrekken. Te Saint Alban kreeg eene vrouw een kogel in den mond en bleef op den slag dood. Commandant Dupleix die geweigerd had te ge hoorzamen aan een bevel tijdens de inventaris te te Paramé is in beschikbaarheid gesteld. Een lui tenant en vier onder-officiers die het lof bijge woond hadden in de kerk van Sint Servan na den inventaris zijn ook alle vier gestraft. —Donderdag had de inventaris plaats te Houtker- que, 't ging er schuw, een der bedienden werd aan het hoofd getroffen door een steen, de inven taris duurde van 9 ure tot 5 ure 's avonds. Dinsdag zal de inventaris plaats hebben in de kerk van den Abeele, De haver bekleedt eene voorname plaats in de vruchtafwisseling. En niet zonder reden 't is een beste peerdenvoeder, dat men voor deze dieren moeilijk missen kan, en voor de melk- en vetbees- ten heeft zij sedert lang hare proef doorstaan. Niet zonder reden dus dat haver steeds aan goede prij zen betaald wordt. 't Is dus eene vrucht die alleszins ten hoogste de belangstelling der landbouwers moet opwekken. En daar de bemesting de hoofdrol speelt in de opbrengst, denken wij onze lezers nuttig te zijn door hier beknopt een en ander daarover mede te deelen. Volgens Muntz en Girard, twee fransche des kundigen, bevat haver gemiddeld stikstof fosfoorzuur potasch strooi 0,40 0,28 0,97 haver 1,92 0,55 0,42 Een middelmatige oogst van 2000 kgr. haver en 3000 kgr. strooi, zou dusvolgens aan den grond ontnemen stikstof fosfoorzuur potasch strooi 12,0 kgr. 8,4 kgr. 29,1 kgr. haver 38,4 11,0 8,4 50,4 kgr. 19,4 kgr 37,5 kgr. Daaruit volgt dat haver veel stikstof en potasch noodig heeft en min fosfoorzuur. Uit de Samenstelling echter de bemestingswijze heel en gansch willen afleiden, ware onredelijk. Men moet immers ook rekening houden van de vruchteloosheid des gronds. Daar men in 't algemeen klavers in de haver zaait, raden wij aan eene sterke minerale bemes ting te geven. Klaver immers is gretig naar potasch, fosfoorzuur en kalk. De potaschzouten zijn hier bijzonder op hunne plaats. Het wegster ven of verdwijnen der klaver is gewoonlijk toe te schrijven aan gebrek aan potasch. En 't is bij het zaaien der haver dat men de mi nerale meststoffen moet in den grond brengen, later kan men het niet meer. Wat de stikstof aangaat, daarmede moet men voorzichtig omgaan, want te veel stikstof doet de haver vroegtijdig legeren, en dat is allergevaar lijkst voor de jonge klaver. Daarom ook verkiezen wij zwavelzuren ammo niak boven sodanitraat. Wij raden dus aan, boven stalmest, per hectare te gebruiken 100 k. zwavelzure ammoniak. 400 k. superfosfaat of 600 k. thomasslakken. 500 k. kaïniet of liever 150 k. chloorpotasch. Lowis. Van de 1100 paarden op de laatste foor te Binche (Henegouw) te koop gesteld, werden er 700 ver- oclit om naar Duitschland gezonden te worden. Het is zeker dat de Duitschers op deze jaarmarkt veel paarden hebben gekocht omdat er van den 1® Maart af inkomrechten geheven worden op de paarden die naar Duitschland worden ingevoerd. Gedurende de maand Januari werd er hop uit gevoerd uit Belgie naar den vreemde 25,878 kg. naar Engeland 50,831 kg. naar Frankrijk 6,737 kg. naar Nederland 78 kg. naar andere landen. In 't zelfde tijdverloop kwam er vreemde hop naar Belgie 189,546 kg. uit Duitschland 1,093 uit Engeland 4,077 kg. uit Frankrijk 10,218 kg. uit Nederland. Fransche landbouwkundigen hebben, sedert eenigen tijd alreeds proeven ingesteld met de vio lette reuzenaardappel van Urugay, voortkomende van de teelten van de heeren Labergerie(Verrières) en Douin (Sacy-le-Grand). Die aardappel stamt af van de Solanum Commersonieene plant met den eigenlijken aardappel verwant. In den beginne waren de knollen bitter van smaak, maar deze is, dank aan eene zorgvuldige uitkiezing, achterge bleven. Deze aardappel zou a) beter kunnen we- derstaan aan de plaag, b) een rijk gehalte meel Devatten, c) en een ruime opbrengst, ongeveer 70,000 kg. per hectare geven, zelfs in 1905. STADSNIEUWS. Zondag avond Au Pavilion bij de statie, be vonden zich eenige maskers. Bij ongeluk stak een hunner de gazen ruche van Marcel Lowyck in brande. Het slachtoffer werd nog al erg verbrand aan 't gelaat en de nek. Zondag avond rond 7 1)2 ure kwam Henri Gou- wy met zekeren G. M. uit de herberg Au Bou- evard bewoond door Jules Pattyn. Zij gerochten in twist en Henri Gouwy werd vast gegrepen, ten gronde geworpen en erg geslagen en gestampt. Tij keerde gansch in modder en bebloed huis waarts, en was nog al erg gekwetst aan 't gelaat. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Donderdag heeft men hier Francis Yandenhove, 37 jaar, van Gent, aangehouden voor landlooperij. De man is ter beschikking van 't Staatsbestuur gesteld. Vrijdag morgen bestatigde men dat onbekende dieven de zinken buizen van Sint Michiels gesticht gestolen hadden. De buizen waren met eene schaar afgesneden. WvMloiifre. De gendarmerie heeft Woensdag alhier twee Zwitsersche aangehouden. De twee mannen wer den naar 't gevang van Yper overgebracht en zullen binnen eenige dagen over de grenzen gezet worden. Elverdinglie. Maandag ging de landbouwer Petrus Logie in het paardenstal om het paard eten te geven. De man struikelde over een poot van het paard en viel, het dier verschrikte en bracht hem een geweldigen stamp op de borst toe. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. P. Logie is de broeder van Edouard Logie, het overblijvende slachtoffer der dubbele moordpoging van Crom- beke. De 14 jarige zoon der echtgenooten Geldhof, die aan vallende ziekten leed, is deze week van den zolder gevallen en op den slag dood gebleven. Croinbeke. Maandag 26 Februari om 5 1)2 ure 's morgens, is er brand uitgeborsten bij August Decuyper, her bergier, koopman in konijnen en kolen, wonende langs de Poperinghe-straat. De bewoners waren nog te bed toen zij door eenen gebuur, die eerst den brand gezien had, ge wekt waren. In korte oogenblikken stond geheel het gebouw in laaie vlam, zoodat het onmogelijk was iets te redden. Enkel eenige meubelen en dagelijksche kleederen zijn uit het huis gered. Geheel het gebouw, ter lengte van 35 meters, is de prooi der vlammen geworden. Alles was te gen brand verzekerd, zoowel de gebouwen als de meubels. Alameriinghe. Rond den avond, kwam D. Jacques bakker al hier, zaterdag laatst langs de Poperinghe-kalsijde huiswaarts. Niet verre van 't oudemanhuis wilde hij een rijtuig dat voren ging, oversteken. Hij reed over een hoop steenen die in 't zijland lag, en werd langs den overkant van den steenweg geslingerd, terwijl peerd en rijtuig omklonken. Het slachtof fer was eene bil gebroken en den voet van den anderen been ontwricht en gansch gekwetst. D Verbeke, die met zijn rijtuig op eenige stappen volgde, voerde de ongelukkige huiswaarts en dien de hem de noodige zorgen toe. Yper. Woensdag gebeurden er twee ongelukken op de jaarlijksche peerdenmarkt. Op de YandenPeeren- boomplaats kreeg een persoon van Passchendaele eenen stamp van een peerd op zijne hand die gansch gebroken werd. Wat later bij de herberg Het Halleken zekere Cleenwerck van West- Nieuwkerke joeg met eenen stok een kachfei op, hij kreeg eenen stamp in 't midden van 't gelaat, zoodat zijne tanden en zijn kaaksbeen gebroken waren. Hij viel achterover en bekwam nog eene wonde aan het hoofd. De twee mannen werden naar 't gasthuis overgebracht. Kwaaddoeners zijn Zondag nacht binnengedron gen in de verwenfabriek van MM. Dambre en Teirlinck en hebben er verscheidene tonnen ver wen omgeworpen. De schade beloopt tot 500 fr ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn flioIIcgliem-Capeile. Eene poging tot vergiftiging werd over eenige dagen alhier gepleegd op Mej. Euphrasie Serroen, landbouwster op het gehucht Roobaert. Na haren koffie geschonken te hebben, was Juf. Serroen in den kelder gegaan om brood te halen. Toen zij terug kwam en de koffie uitdronk, was het al sulfer dat zij smaakte. Eenige oogenblikken later gevoelde zij hevige krampeneen geneesheer werd ontboden eri bestatigde dat er vei'giftiging in 't spel was. Een krachtig tegenvergift werd de vrouw toegediend en weldra was alle gevaar verdwenen. De tas waarin het overschot was, werd onderzocht en men ontdekte eene groote hoeveelheid sulfer voortkomende van sulferstekjes. De reuk van sul fer was gansch de keuken door verspreid. De dader is tot nu toe onbekend. Dotten ijs. Op 't gehucht Trieu, werd Zaterdag nacht een stoutmoedige diefstal gepleegd bij J. B. Beny (bijgenaamd Baptistin) 65 jaar, die alhier met zijne 62 jarige zuster herberg en winkel houdt. Rond middernacht werd de man gewekt door een zon derling gerucht in 't waschhuis, en ging zien. Verscheidene mannen die zich in den achterkeuken bevonden namen de vlucht. Terug boven gekomen, hoorde hij een geweldig gerucht van ruiten die men verbrijzelde, hij kwam opnieuw beneden op 't oogenblik dat vier mannen binnen drongen. De vier kerels waren zwart gemaakt en droegen lederen klakken zooals de stokers der automobie len. Het gevaar ziende, riep M. Beny zijne zuster toe naar den .zolder te vluchten, en dacht zulks ook te doen. Twee der kerels hielden hem vast en vroegen 20 fr, terwijl zij hem met een groot eukenmes bedreigden indien hij durfde roepen. De twee andere bandieten brachten de zuster be neden, en beiden werden op eenen stoel gebonden. De mannen dronken vier flesschen wijn uit en dreven den spot met hunne slachtoffers, waarna zij gansch het huis plunderden. Zij vertrokken met eene som van rond de 2000 fr., 2 uurwerken, een gouden keten, gouden oorringen en twee gouden spelden korts voor hun vertrek brachten zij nog een glas genever naar hunne slachtoffers. Wat later gelukte M. Beny er in zich loste maken en een gebuur te gaan verwittigen. Het parket van Kortrijk is Dinsdag ter plaats geweest om de zaak te onderzoeken, T¥i on poort. Dinsdag avond rond 10 Va ure, heeft een gewel dige brand het Hotel de la Bourse bewoond door J. Van Herweek en toebehoorende aan Mr Theunynck van Nieupoort, gansch in asch gelegd. De neef van den bewoner bemerkte eerst rook toen hij naar zijn kamer ging, aanstonds werd het al arm gegeven. Eene groote hoeveelheid volk was spoedig ter plaats en eenige gemaskerden stelden de pompen in beweging, doch men kon slechts het vuur overmeesteren rond 6 ure 's morgens. Geheel het gebouw is afgebrand, er blijft niets meer dan de muren, de schade zoowel voor 't gebouw als voor de meubels is gerekend op 100,000 fr. Moeskroen. Geen weken gaan hier voorbij zonder dieften. Op 't gehucht Mont a Leux zijn Zondag avond rond 8'/j ure dieven binnengedrongen bij M. Car- don, bakker. De kerels zijn op een plate-forme geklommen van waar zij door een venster op den boven gerocht zijn. De dieven braken eene kas open en namen voor ongeveer 1000 fr. waaronder eene som van 500 fr. in geld en 3 monters met gouden keten. Daar geheel de familie beneden was, had men niets gehoord, en de diefte was slechts rond 9 V2 ure bestatigd, toen de inwoners zich naar bed bêgaven. Een onderzoek is geopend. Zondag rond 11 ure bemerkte M. Jules Sintobin dat er brand ontstaan was in den keuken van den herbergier Charles Sagaert, Couetstraat. Hij ver wittigde aanstonds de bewoners die rustig zaten te eten in de lierbergzaal. Men ging zien en bevond dat de plankenvloer van het verdiep in brande stond met de hulp van eenige geburen kon men het vuur overmeesteren. De schade beloopt op 4000 fr. en is door verzekering gedekt. Men denkt dat de brand te wijten is aan eene petrollamp die in deri keuken op eene schab, op 90 cm. van den plankenvloer stond. Staden. Zondag hadden hier volksfeesten plaats, rond den avond ontstond een gevecht waarin niet min dan 25 personen deel namen. De messen waren getrokken en allen waren min of meer gekwetst, een hunner werd zelf zoo erg aan 't hoofd gewond dat men vreest voor zijn leven. Waasten. Tusschen Neer-YVaasten en Komen in eene ka pel staat sedert minstens 200 jaareen zeer merk- weerdig O. L. V. beeld in gebeeldhouwden eik. Zaterdag nacht hebben dieven het beeld dat eene groote weerde had, gestolen. Een onderzoek is geopend, doch de dieven zijn niet gekend. De ovcrstroomiiigcii in België. De provinciën Henegouw, Luik en Namen zijn door erge overstroomingen geteisterd. Dinsdag morgen bereikte het water lm60 tot lm70. In vele plaatsen was het verkeer per trein en tram on mogelijk. Van aan de grens van Erquilines tot Namen telt men niet min dan 25 gezonken sche pen. Al de fabrieken gelegen op den loop van de Samber liggen stil, de schade wordt bij 100duizen den franken berekend. In de vallei van Homelle ziet men niets dan water met hier en daar een huis dat uitkijkt. Te Charleroi was de gazefabriek Dinsdag overstroomd, en men kon geen licht heb ben dien avond. Te Verviers spoelen lijken van dieren, meubels, koopwaren enz. door de straten. Te Chatelinau moest de familie Masy van Nancy met een bootje hun schip verlaten dat tegen ande re vaartuigen gebotst had. Het vaartuigje bevat tende de ouders en 7 kinders sloeg om en vijf der kinders, waaronder 4 meisjes, 16, 13, 8 en 2 jaar en een knechtje van 4 jaar vielen in het water en verdronken. De ongelukkige vader kon zijne vrouw en de twee oudste dochters redden. llicr en Daar. Te Cruyebeke hoorde de zoon van een landbou wer gerucht bij het hennenkot te midden den nacht. Denkende dat het dieven waren, loste hij twee geweerschoten. Het was de vader van de jongeling die opgestaan was, hij kreeg de volle lading in het hert en bleet op den slag dood. Te Bastogne ging een dezer dagen een timmerman, M. Philippart bij een wisselagent met obligatiën op Brussel. Deze laatste bevond dat een der num mers sedert 1904 uitgekomen was 100.000 fr. De gelukkige winner is 55 jaar oud en heeft 3 kinders. Te Wandre, bij Luik, heeft men aan den samen loop varr Maes en Biez, in eenen pak, het verminkt lijk gevonden eener 42 jarige vrouw, waarvan de beenen ontbraken. De plichtige is gekend en aan gehouden. Het is eene vroedvrouw van Luik. Te Luik gebeurde Maandag een bloedig drama. Een Duitscher, zekere Kran, lostte verscheidene revolverschoten op eene vrouw met wie hij 13 ja ren geleefd had. Daarna schoot hij zich twee kogels door den kop, de vrouw is korts daarna overleden.Te Bergen heeft een student van de hoogere nijverheidschool, Leon Dekoker, 20 jaar oud, zich deze week door den kop geschoten. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. TsZLengeling-en.. Maar, Sophietje, hoe oud zijt ge nu alzoo Vier en twintig, Stien. Vier en twintig, Sophietje Ja, gelooft ge mij dan niet Ik zal het ten lange laatsten nog moeten ge- ooven want het is nu al meer dan tien jaar dat gij het verzekert 1

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 5