HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. BUlTEfUiAJNtD. Ii AflDBOU WBEItAHGEN. NIEUWS mBEhGIE. ZATERDAG 17 Maart 1906. Tweede Jaar. Nr 16. 5 Centiemen. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prijs Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f 1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. SCHRIKKELIJKE MIJNRAMP te Courrières, Frankrijk. Eene ramp, die al deze welke tot hiertoe gebeurden verre overtreft, geschiedde Zater dag morgen in de mijnen van Courrières bij Lens, in het Pas de Calais. Sedert eenige da gen was er brand uitgebroken in een der gaanderijen van den put nr 3, gelijk gewoon te was men bezig met metselwerk uit te voe ren om het vuur tegen te houden. Zaterdag rond 6 *U ure, toen al de werklieden reeds aan den arbeid waren, ontstond eene vree- selijke ontploffing in de putten 2,3 en 4, door den schok werden al de steunhouten der gaanderijen weggerukt, in de puinen woedde de brand voort en een verstikkende rook ver spreidde zich. Oogenblikkelijk werd het noodsein gegeven en aanstonds kwam er hulp opgedaagd. 1800 Werklieden bevonden zich op dat oogenblik in de putten, verschei dene honderden konnen nog gered worden, langs de putten 4 en 10 die toegang geven naar de andere putten. Men heeft reeds 223 lijken boven gehaald, waarvan de eene ver stikt en de andere verbrand zijn. Bij de lij ken waarvan Yele onherkennelijk zijn, grij pen hartverscheurende tooneelen plaats, het is eene moeder die haar kind herkent, eene vrouw haren man, 'tzijn broeders of andere familieleden dat men in de lijken komt op zoeken. Meer dan 1500 familien zijn in rouw en om een gedacht te geven van de uitge strektheid der ramp, hoeft men te zeggen dat te Mericourt-Coron op 457 mannen die zich in de putten bevonden geen enkele le vend boven gekomen is, in hetzelfde dorp op 55 kinderen die zich tot hunne Eerste Com munie bereiden, zijn er 51 die hunnen vader iu de ramp verloren hebben. M* Lanoir heeft er zes zonen verloren een andere gewezen mijnwerker M. Colin verliest 3 broeders, schoonbroeders en 4 neven in die schrikke lijke ramp. In eene familie zijn er 45 leden vermist en in eene gemeente van den omtrek op 42 lotelingen blijven er nog slechts 9 over. Dinsdag morgend werden in 7 verscheidene parochiën 104 slachtoffers begraven. In de mijnen liggen hoopen verhakkelde lijken, en de redders kannen slechts korten tijd in de mijn vertoeven, want de lucht is oninadem- baar, verscheidene hunner werden zelf slacht offers hunner zelfsopoffering en stierven in de putten, waar zy hunne makkers wilden redden. Waarschijnlijk moeten er een groot getal mijnwerkers levend onder de puinen bedolven zyn, doch er is geene hoop meer ze nog levend te vinden, allen moeten reeds verstikt zijn. Het zal ook onmogelijk zijn a de lijken op te halen, voor vele slachtoffers der ramp zal de mijn het graf moeten zijn De fransche Kamer heeft een crediet van 500,000 fr. gestemd voor dc slachtoffers, en ten allen kante zijner inschrijvingen geopend fen feesten ingericht om de weduwen en wee zen der 1200 verongelukte mijnwerkers ter hulpe te komen. Die ramp treft ook ons land want volgens het schijnt zouden er zich 400 Belgen onder de slachtoffers bevinden. Uit Kortrijk en Harelbeke werken er 3G0 per sonen in de mijnen van Courrières en men heeft reeds tijding ontvangen dat er verschei dene omgekomen zijn. De mijnen van Cour rières zijn uitgestrekt op 5460 hectaren en tellen 14 putten. De werklieden der putten door de ramp gespaard zijn in werkstaking en men zou wel nog opstand en erge wanor den kunnen te betreuren hebben. HET NIEUW MINISTERIE in FrankrtyL. Het nieuw ministerie, onder voorzitter schap van M. Sarrien, is samengesteld uit 3 radikalen, 5 republikeinen, 2 radikaal- Socialisten, en 1 socialist. Geheel de fransche drukpers bekent dat Clemenceau, een gods diensthater, en Briand, een hevige socialist, het miiiisterie zullen leiden naar hun goed dunken. Daarom vreest men dat de inven tarissen met geweld zullen doorgedreven worden. Het optreden van bet leger voor de bestorming der kerken heeft v reeds twee miljoen gekost. In Frankrijk gaat men altijd voort met de inventarissen op te maken. Overal verzet men er zich krachdadig tegen. Woensdag in Bretanje, te Sinte Anne d'Auray, bevonden er zich ongeveer 15,000 boeren gewapend met stokken, bij de kerk, om de inventaris makers af te wachten. Men waagde het niet te komen. Volgens eene officieele statistiek zijn er nu nog 10.253 inventarissen op te maken. Wanneer zal men gedaan krijgen Spanje. De Spaansche Kamer heeft maandag op voorstel van den Minister van Financies, eene jaarlijksche dotatie van 250,000 frs. voor de toekomende Koningin toegestaan. Na de zitting heeft het Gouvernement het ïuwelijks ontwerp van Koning Alfonso XIII aangekondigd. Uit Buenos-Ayres wordt het overlijden gemeld van Mr Quintina, president der Ar- gentijnsche Republiek. Ongeveer een duizendtal visschers, met vrouwen, kinders en 400 peerden, komende van de provincie Sint Petersburg, kampten op het ijs niet verre van Veaborg. Den 23 Februari, rond den avond woedde eenen ge weldigen oostwind en het ijs begon te smel tengedurende den nacht vermeerderde de wind en s anderdaags morgénö begon het ijs uiteen te gaan en zich in blokken af te kra ken. De blokken ijs werden met mannen en hutten in de zee geslingerd. Den 26 Februari kwam een blok ijs met 120 visschers aan den jharevan Someri, waar men ze kon redden. Men dacht de andere personen ter hulpe te komen, doch men vond er slechts nog eenige terug. Er zijn in 't geheel 200 personen en 75 peerden gered, zeer waarschijnlijk zijn al de overige verdronken. Maar, Vrienden Landbouwers, laatu niet misleiden ziet goed toe dat gij echte waar koopt, en u geene appels voor citroenen laat in den hand steppen. Het is overigens voldoende bewezen, in tal van ernstige proefnemingen die zijn ge daan geweest, dat de echte Peru-gnano schoone en winstgevende uitslagen geeft, en dat de gekende invoerders te Antwerpen den mees ten waarborg verzekeren. Welaan dan, landbouwers, laat u niet ontmoedigen omdat het weder voor den winter zoo ongunstig is geweest. Het is te hoopen dat de lente betere dagen zal aanbrengen, en wanneer gij dan onze raadgevingen naleeft, zult gij u nog in eenen goeden graanoogst mogen verheugen. Landbouwoptelling. Volgens de landbouwoptelling waren er in 1905 de volgende teelten op 't grondgebied van Poperinghetarwe, 654 h a. rogge, 295 h.a. haver, 426 h.a. veldboonen, 98 h.a. erwten, 119 h.a. vlas, 49 h.a. koolzaad, 2 h.a.tabak, 5 h.a. hop 520 h.a. suikerijen, 7h.a. suikerbee ten, 67 h.a.voederbeeten, 210 h.a.aard appels, 263 h.a.klaver en luzerne, 137 h.a.; rapen, 417 h.a. De oppervlakte der boom gaarden is 91 h.a. der maaimeerschen, 107 h.a. der weiden, 6901/» h.a. De Zomertarwe. Nu dat er nog een groot getal perceelen land onbezaaid liggen, zal het voorzeker van belang zijn eenige inlichtingen te geven nopens de teelt der zomertarwe. Deze vrucht kan voorzeker schoone op brengsten geven als de kweekwijze oordeel kundig gebeurt, en als men over goede soorten beschikt. Daar waar wintertarwe gelukt, is de grond ook geschikt voor zomertarwe, doch hij wenscht eene goede voorbereiding men zal dus den bodem goed breken, en diep omploe gen zoo vroeg mogelijk. Daar deze soort van tarwe niet veel struikt is het noodig dicht te zaaien men zal dus 160 tot 175 kgr. zaad per hectare gebruiken Het is ook niet onverschillig welke varië teit men zaait. De blé bleu de Noé is eene soort die voor of na den winter mag gezaaid worden't is eene kloeke plant, die veel opbrengt en moeilijk valt. De blé de mars rouge barbe of roo- de behaarde zomertarwe groeit gemak kelijk, en is zeer vroeg.—Zij is winstgevenc en bijgevolg zeer aanbevelingswaardig. De blé chiddam de mars is eene goede variëteit voor rijke en wel bewerkte gron den. Het wit graan is goed gevuld en van goede hoedanigheid. Daar het een weinig later rijpt, moet het wat vroeger in de lente gezaaid worden. Bij de bemesting moet de landbouwer re kening houden van den korten groeitijc dezer plant. De bemesting met stalmest moet dus zoo vroeg mogelijk gebeuren men zal de stalvet- ten onderwerken zoodra het weder eenigs zins gunstig is. Doch het komt er op aan ook snelwerkend meststoffen te gebruiken en hiertoe is de opgeloste Peru-guano zeer wel geschikt Deze meststof werkt spoedig, regelmatig en aanhoudend. Wij raden dus aan op de sneden 350 to 400 kgr. Peru-guano per hectare uit te sU-ooien, en Yóór het zaaien duchtig in te eggen. STADSNIEUWS. Zaterdag namiddag, in de Meessenstraat, gedurende de afwezigheid der vrouw De- weerdt, speelde haar vijfjarig kindje met solferstekjes, en gerocht in brande. Op het hulpgeroep van het kind kwamen geburen toegesneld en beukten de deur open die gesloten was. Het kind had reeds diepe brandwonden aan den arm en den schouder bekomen. Men bracht het ter verpleging naar het gasthuis, en het is reeds aan de beter hand. •Zondag avond rond 8 1)2 ure, gerocht in de statie een wagen met 6500 kilos strooi in brandde. De Pompiers kwamen weldra ter plaatse, doch er was geen blusschen meer aan. De wagen stond in de statie om gelost te zijn en behoorde toe aan Mr Emile Herkei boudt van Iiousbrugge. De oorzaak van den brand is onbekend, de schade beloopt op 1200 fr. Gedurende de maand Februari zijn er 6223 kaartjes afgeleverd geweest op den tram Poperinghe-Rousbrugge. Men ziet dat de za ken altijd goed staan. Yper. Zondag avond, gedurende de afwezigheid der inwoners, tusschen 6 en 8 ure, zijn die ven binnengedrongen in twee aaneenhouden- de huizen der Pilkemstraat nrï 1 en 3. In de twee huizen werden al de kassen en koffers opengebroken, en hunnen inhoud ten gronde geworpen. In het eerste, bewoond door Charles Waterbley stolen zij een monterke ten, een pare oorringen en twee ringen in goud. In het tweede bij Jules Leupe roofden zij eene som van 12 fr. een zilveren dames monter en keten, een gouden halsspeld en twee gouden oorringen. De dieven zijn langs achter binnen gedrongen en hebben in ieder huis eene ruit uitgesneden. Perke en Candaele, die over korten tijd alhier in 't college inbraken, zijn beiden ver oordeeld tot 3 jaar gevang en voor 5 jaar onder de waakzaamheid der politie gesteld. Zij zijn daabij nog beroofd hunner burger lijke rechten. Candaele bekwam nog 3 jaar gevang voor diefstal in Sint Jacobskerk. Aloeskroen. Woensdag morgen, toen M. P. Deschau- mes, meubelmaker, in de Toerkonjestraat, rond 5 ure in zijnen werkwinkel kwam was hij gansch verwonderd te bestatigen dat een deel van het hout en van het alaam door het vuur vernietigd waren, pe brand was uitge doofd en er was ongeveer voor 500 fr. scha de, men schrijft de brand toe, aan een oven die zich niet verre van het hout bevindt. Een onderzoek is geopend. Hulste. Op de wijk Paardeke brandde alhier Maandag voormiddag eene tweewoonst af, bewoond door Lefevere-Snauwaert, niets kon gered worden. Het huis met gansch den inhoud brandde ten gronde af, er bestaat verzekering. Zedclghem. In eene herberg der gemeente ontstond er twist tusschén eenige landwerklieden. Een hunner trok zijn mes en bracht eene doode- lijke wonde toe, aan den genaamde Ryenaert die ten gronde nederplofte. De moordenaar is aangehouden en in 't gevang van Brugge opgesloten. Riiysselcde. Op 't gehucht Doomkerke hebben hei- ligschendende dieven de deur der kerk open- gebeukt en er vele schade aangericht. Al de beelden lagen in stukken op den grond en alles wat weerde had, was door de kerels medegenomen. In de sacristij lagen al de priestergewaden gescheurd ten gronde, de brandkoffer was opengebroken en de kelken en andere waarden waren eruit verdwenen Al de hostiën lagen over den grond verspreid en men vond 's anderdaags de groote hostie der remonstrancie in een bosch. Vooraleer te vertrekken, poogden de kerels nog in de pastomj binnen te breken. Brugge. Zaterdag namiddag werd een treinwachter Jacques Govaerts, in de noord-statie, tegen het Krakeeltje, tusschen twee wagons gegre pen. Toén men Het slachtoffer ter hulpe kwam, bestatigde men dat hij de borst inge drukt, en op den slag dood gebleven was. Govaerts is 41 jaar oud, hij laat eene weduwe en verscheidene kleine kinders achter. Sinte-Kmiis bij Brugge. Aan eene reeks huizen dat men aan 't bou wen is, is Zaterdag namiddag rond 5 yt ure eene stelling ingestort, waarop zich verschei dene werklieden bevonden. Drie hunner werden medegesleept, waaronder twee ster vend opgenomen werden. Men bracht de twee slachtoffersHenri Dewulf en Pieter Strypsteen naar Sl Jans Gasthuis te Brugge over. Een onderzoek is geopend om de ver antwoordelijkheid vast te stellen. Meciien. Woensdag drongen 5 jonge gasten in de groote kerk en braken er den offerblok van den H. Gerardus open, bij middel van eenen beitel en een breekijzer. De offerblok bevatte 2,65 fr. dat zij onder hun deelden een per soon die de dieven achtervolgde, bekwam eenen beitelslag op den voorarm en werd gekwetst. De 5 deugnieten zijn gekend. Maandag namiddag rond 4 1)4 ure werd er uit Mariakerke geseind, dat eene sloep, de noodvlag in top, in 't zicht was. Het volk stroomde aanstonds naar den zeedijk en men kon het in gevaar verkeerende schip, aan den stroombank ontwarenmen kon gemak kelijk de baren er zien ovei'slaan. Men hoopte met hulp van den tuiboot de sloep te redden, doch, tot eenieders verwondering, vaarde de tuiboot de haven niet uit. Meer dan 3A uürs weerstond de sloep aan de golven, doch rond 5 uren zag men ze wegzinken enkel de mast bleef boven, waaraan twee menschen bleven vastklampen. Rond 5 1)2 ure verdween de mast met de mannen. Op dat oogenblik vaarde de tuiboot de haven uit. Bij duizende menschen stonden op den dijk en hevig was de verontweerdiging van het volk. Vroeger tijd stond de Life boot altijd gereed en het duurde geen 5 minuten om hem in 't water te laten. Nu zijn er nieuwe reglementen, en de tuiboot mag nie uitvaren zonder het bevel van den dienst- overste van het loodswezen, en deze was nergens te vinden. Ten andere men vond de sleutel van het gebouw niet waarin de boot zich bevindt. De deur werd dan ingebeukt, doch, het was reeds te laat. Het is de sloep nr 0223, stuurman Degroo te, die vergaan is. Ziehier de namen der slacht pflers l6 Degroote Rudolf, vader van een kind zijne weduwe is van alle middelen ontbloot, 2e Steenkiste Prosper, 20 jaar 3e Vilain Pieter, 17 jaar 4« Bly Jozef, 29 j., eenige steun zijner moeder, en 5e Deconinck Jozef, 17 jaar, Eene Npi'ingtij hi België. De Schelde, door een geweldigen wester- wind tegen tij opgezweept is maandag namiddag rond 4 ure buiten hare oevers getreden. De Steenplaats en omtrek stonden rond 5 ure onder water, de wagons van den ijzerweg op de kaaien vlotten weg, de dok ken stroomden over en een deel der verlich tingstoestellen werden vernield, zoodat de haven in de duisternissen gedompeld waren. In verschillige hangaars is de schade aan de koopwaren aangericht, aanzienlijk men spreekt van miljoenen schade. Zoover het oog reikt zag men niets dan water en men moest met bootjes vai*en om menschen en koopwa ren te redden. Van af Cruybeke tot aan Cal- loo stonden al de dorpen onder wateren over al braken de dijken door. Te Melsele staat het water 2 m. hoog, een oude vrouw Mm« Testraert werd door den stroom meegesleurd en verdronk, de pachteres Wenselaes, die haren 14 jarigen zoon wilde redden verdronk met haar kind onder de oogen van talrijke toeschouwers die zelf tot aan den hals in 't water stonden, al het vee is verdronken, men ziet niet anders dan lijken van hoorn vee over 't water drijven. Te Temsche zonk het binnenschip Hengst 5, de patroon kon zich met zijnen 12 jarigen zoon redden, doch zijne 16 jarige dochter verdronk onder zijne oogen. Op Calloo is gansch het fort onder water, eene vrouw en een kind werden mede gesleurd en verdronken. Te Lillo is de toe- stanu zeer erg," gansch de streek is^cffa^ water. Te Boom is de Ruppel ook buiten zijne oe vers getreden. Alles staat onder water; het is hetzelfde te Mechelen, de Dyle stroomde over. Gansch de benedenkant der stad stond Maandag onder water. Rond 5 ure brak de dijk der Dyle te Bat- tel en het Sennegat op 5 plaatsen door. Gansch de streek tot een uur in den omtrek, staat onder water. Te Hamme moesten al de menschen naar den zolder vluchten, 's morgens moest men hun met bootjes voorraad dragen. Al het vee is verdronken, de ellende is verschrikkelijk. Te Moerzeke heeft men op zekere plaatsen 17 meters diepte vastgesteld. In Holland, Engeland en Schotland zijn er ook groote overstroomingen en vele onge lukken te betreuren. Men moet tot in 't jaar 1500 opklimmen om eene vergelijking met deze ramp te kun nen vinden. Antwerpon* Donderdag om 9 uren 's morgens kwam de schrikkelijke tijding aan dat de British King schipbreuk geleden had en dat 28 mannen vermist zijn. Vele schippers van den British King zijn Antwerpenaars, 17 mannen werden gered door de postboot Bortonian en 11 door het Duitsch schip Mannheim De British King had ver leden Woensdag New' York verlaten. De lading bestond uit 4500 ton verschillende koopwaren en 180 stuks vee, alles bestemd voor Antwerpen. Hier eti Daar. Te Hemixem had Zondag met groote plechtigheid de doop plaats der vierling van de echtgenooten Struyf. De peters en meters gingen hunne doopelingen af halen met vier rijtuigen. Om de kinders uiteen te kennen had elk een verschillend lintje aan den hals. 't Was een echte kermisdag, en de menigte was zoo groot, dat de fanfaar met veel moeite een weg kon openmaken om de rijtuigen door te laten. Te Gilly vond men Zondag morgen een mijnwerker, A... Victor, ver moord op den weg. De man had zijn veer- tiendaagsch loon ontvangen daags te voren, en was van zijn geld beroofd. Drie mijnwer kers zijn aangehouden. Te Mechelen werd een 22 jarige jongeling, J. Van Eynde, door den trein gansch vermorzeld. TeLeefdaele heeft Zondag zekere V..., verscheidene re volverschoten gelost op een 18 jarige jonge ling voor eene vrouwenkwestie. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. IvTen.g-elirig'en. Een rapport*De veldwachter van X, geeft verslag over eene overtreding der po- liciereglementen. Jan Plumers had, volgens mij, een ferm stuk in zijn kraag. Opeens begon hij schrik kelijk te vloeken en verweet mij van zatlap, uil, vierkanten ezel, en nog ander schoone dingen, hetgeen bewijst aat hi* h~ bij zijn versta*"1 ANHOVCENBIAD De Kerkvervolgingen in Frankrijk. 800 personen verdronken in Finlaiide. Eene sloep vergaan te Oostende.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1