HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. ZAAILAND Wind- en ïirawns DRIJ WOONHUIZEN BROODBflTOlE Maison de Commerce WOONHUIS LANDBOUWBELANGEN. in pereeelen voor Bouwgrond en Hovingen NIEUWS UIT BELGIE. ZATERDAG 7 April 1906. Tweede Jaar. 17' ig. POPERINGHE, INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Openbare Verkooping dienstig voor Bouwgrond, TE POPERINGHE bij de Statie Uit de hand te koopen Uit ter hand te koopen Eene weigekalante BUITENBAND en neen 40 c Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven Studie van IVIter Paul LAUVVERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, Etude de NP8 Emile BUTAYE. 5 Centiemen. ANNO N CEP) Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Anitoncen Groote vermindering van prij s Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f, 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Studie van den Notaris Vande Lanoitte langs den steenweg naar Elverdinghe. Studie van den Notaris BACQUAERT TE POPERINGHE. Openbare Verkooping buiten grondgebied van Poperinghe, EENIGE KOOP. 1)2 Instel penningen te winnen EN MAGAZIJN, te YPER, gehucht de Potijze. Den Maandag 3o April 1906, 4e KOOP. 2b KOOP. De invoerrechten op de hop. MET Eene winstgevende plant bij den Notaris te Poperinghe. BOUCQUEY groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen .A. VEUDRE DE GRÉ A GRÉ: place Alp. Yandenpeereboom, 13, A Y mm-mtstimssrats TE VLAMERTlNGHE VAN TE VAN EEN MET Notaris Vantic Lanuitte, verblij- Ie Vlamertinghe, zal openbaarlijk vc- k apenmet hel houden van 2 zitdagen langs den steenweg naar Elverdinghe, bij het Steentjemoien, Fere allerbeste partij ZAAILAND, dienstig vo'>r Bouwgrond, groot volgens tijtel 61 a. 66 cent. bekend bij kadaster sectie D, nr 10, Gebruikt door Mr Cesar Glieeraert, met recht tot ln October aanstaande. ZITDAGEN Instel Vrijdag 6 April Overslag 20 telkens om 4 ure zeer juist namiddag ter herberg 't Steentje-Molenhuis bij MT Emile Covemakerte Elverdinghe, langs den steenweg naar Poperinghe. 1906, Voor alle inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BLTAIE, De Haerenstraat, nr 4, t' Yper. in éénc enkele zitdag, om 3 uren stipt namiddag, ter herberg Willem Teil,» bewoond doorM. Charles Deweerdt, langs de Elverdinghe kalsijde te Poperinghe, zal de Notaris BACQUAERT, dezer stad, overgaan lot de openbare ver hooping van STAD POPERINGHE bij de Statie, langs de Yperkalsijde, tegenover de herberg «In Middelburg.» Een gerieflijk Woonhuis met stallin gen en verdere aanhoorigheden en volgens meting 12 a. 81 c. grond, hof en weideken, kunnende dienen voor bouwgrond). Het huis met den hof zijn gebruikt door Charles Herpelynck zonder pacht aan 12 fr te maande. Eenen welgckalanten Koormvimiuio- loii benevens eenen Biooriivueinuolcii met wagenkot en 10 a. 79 c. grond en erve. Heden gebruikt door den verkooper Jules Decreus-Verdonck Handslag met de geldtelling. Prijzie der roerende en draaiende werken der beide molens 754M) frs. Recht van samenvoeging der koopen. gehoorzamende aan het ordewoord van het mijnwerkersverbond. In de distrikten waar de bazen de loonsvoorwaarden van 1903 aanvaarden, hebben reeds ongeveer 100.000 mannen het werk hernomen. I)c conferentie van Algésiras. De conferentie van Agósiras is gelukkiglijk met eenen goeden uitslag bekroond. Maandag vergaderde de conferentie voor de eindelijke goedkeuring der artikels van de overeen komst. Men hoopt dat' de onderteekening in 't korte zal plaats hebben. Er zullen nog eenige punten besproMn worden die niet op het programma der Conferentie voorkomen namelijk om den toestand der joden te verbe terende slavernij af te schaffen en eenige handelspunten. l)e sultan van Marokka heeft aangekondigd dat hij eene vergadering van notabelen zal bijeenroepen, welke hij de beslissingen der conferentie zal onderwerpen Hij zal zich naar het besluit dier vergade ring gedragen. De uilivijkiïig. Haat* Amerika. De uitwijking naar de Vereenigde Staten neemt op onrustwekkende wijze toe, verle den week ontscheepten te New-York 30,666 landverhuizers, en deze week worden er nog 25.000 verwacht. Het gouvernement zal streng de wet toepassendie de ontscheping belet van vreemdelingen, die de vereischte voorwaarden niet vervullen. US4 Haïti. De stoomboot Móana te Honolulu aan gekomen, brengt de schrikkelijke ti mede dat 121 personen verdronken zijn tij dens een storm die over het eiland Haïti en de omliggende eilanden gewoed heeft. Daar alle lu Frankrijk. tusschen van oorlog is voorwaar de aardappel, vooral sedert de landbouwer begrijpt wat nut hij. trekken kan uit een doelmatig gebruik der scheikundige meststoffen en het besproeien met bordelee- schen pap. Ook zien wij dat die cultuur van NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen legen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, Frankrijk en Duitschland geweken is, zal Frankrijk zich nu wat meer met de zaak van I jaar tot jaar meer uitbreiding neemt. De aard- Venezuela bezighouden. Men denkt dat cje appel, tot over eenige jaren slechts voor het persoonlijk verbruik geteeld, wordt alzoo ransche vloot der Antillen zal versterkt zijn echtJe nijverheidsplant. door het fransch pantserschip "Marseillaise, Doch te wmsten kunnen slechtg het die dan eene betooging zal doen aati de Ye- gevolg zijn van liooge opbrengsten. En om nezueelaansehe kust, indien president Castro die te bekomen, moet men beneven goed geene voldoening geeft aan de eischen der plantsel, rijkelijk bemesten fransche regeering. Er wordt verzekerd dat Is bij de landbouwers een aloud gebruik de Vereenigde Staten en Engeland ook toe- 'E (.'c Velt van dien kostbaren knol eene u-iii Tj- j goede dosis stalmest te gebruiken. Zulks is bereidselen maken voor eene expeditie tegen biet teQ zeergte a;m maar alg Venezuela, om een einde te stellen aan het <t eenigszins mogelijk is werke men de stal- bewind van president Castro en het land aan mest eenigen tijd 'op voorhand in of men den handel te openen. zorge dat hij alleszins goed verteerd zij. i i at' Doch iedereen houdt het hedendaags bijna -1 wee der ontsnapte mijnwerkers Némy en voop 0 elijk ho()ge en loonende ulblsla J en Charles Pruvost die de andere tot leidsman- Ue bekomen zonder het gebruik van scheikun- nen gediend hebben, hebben Zondag uit de dige meststoffen. handen van den Minister van openbare wer- Volgens de meeste landbouwkundigen ont ken het eerekruisontvangen. De 13 ontsnapte neemt een oogst van 25.000 kgr. aardappels zullen naar Lourdes gaan, in gezelschap van aan ^en Sr<?nc* gemiddeld 90 kgr. stikstof Mgr. Williez bisschop TanAtrecht om O. L. V. P®^r* 00tzuuf "ff; te bedanken over hunne miraketee red-I Om de nood,ge hoeveelheid st.kstof toe te In de Kamer zijn twee wetsvoorstellen ingediend geweest om invoerrechten op de hop te stellenIn 1903 werd er gevraagd een invoerrecht op de vreemde hop te stellen, gelijk aan dat welk de belgische hop bij den nvoer in den vreemde treft, en daarbij nog het accijnsrecht op het bier te verminderen. In den zittijd van 1904-1905 heeft M. Co- aert gevraagd dat er een invoerrecht van 25 fr. per 100 kilos op de hop zou gesteld worden, en van 37 fr. 50 per 100 kilos op de lupuline. Door het handelsverdrag met Duitschland gesloten, heeft België, voor den invoer in Duitschland, de zelfde rechten bekomen als de meest begunstigde natie, en dus is het invoerrecht op de belgische hop in Duitsch land gesteld op 25 fr., zooals het ook bepaald is voor de oostenrijksche hop. België mag nu bovendien ook invoerrechten stellen op de duitsche hop, zonder nog tans het 25 fr. per 100 kilos te boven te gaan. M. Verhaegen, die, namens de middenaf- deeling der Kamer, het verslag over hoo- gergemelde voorstellen heeft opgemaakt, doet opmerken dat het eerste gedacht daar van uitgaat van M. den baron Leo de Bethune, die reeds in 1902, in de Midden- maatschappij van Landbouw, een bescher mend recht voorstelde, om de krisis van den hopkweek in Belgie te verhelpen. M. Verhaegen heeft den minister van financies inlichtingen gevraagd over de ge volgen, welke een invoerrecht van 25 fr. op de duitsche hop, voor de belgische brouwerij zou hebben. Uit het antwoord blijkt, dat dè brouwkosten daardoor zouden vermeerderd worden met C centiemen per hectoliter bier bij lage gisting, en met 9 centiemen bij hooge gisting. In antwoord op eene andere vraag van M. Verhaegen, heeft de minister verklaard dat sedert 1900 de hopkweek in België eene reeds merkelijke uitbreiding genomen heelt. In 1900 besloegen de hopvelden van ten min ste een hectaar, eene oppervlakte van 2,202 hectaren, en in 1904 reeds 2,346 hectaren. Moest men er de velden van min dan een hectaar bijvoegen, die cijfefls zouden veel aanzienlijker zijn. De verslaggever erkent dat er eene groote ongelijkheid bestaat in het feit, dat de duit sche hop vrij in Belgie mag komen, terwijl de belgische hop in Duitschland een invoer recht van 25 fr. moet betalen. Hij vindt echter dat zulk recht veel minder zou wegen op de duitsche hop die 200 fr. de 100 kilos kost, dan op de belgische die 50 tot 80 fr geldt. Zelfs met een invoerrecht van 25 fr. op de duitsche hop, zou er nog eene ongelijkheid bestaan. Vervolgt daar juist voorbijkwam diende hem de eerste zorgen toe, waarna men hem in eene nabu rige hofstede droeg. Donderdag kon hij reeds huiswaarts komen. Hij is nog al erg aan het aangezicht gekwetst, doch is reeds aan de beterhand. Brugge. Dieven zijn Dinsdag nacht binnengedron gen in de woning van M. den Baron Mazeman de Couthove, burgmeester van Proven, die alhier jaarlijksch eenige maanden overbrengt in de Oudenzakstraat, 53. De kerels zijn met een bootje het water overgesteken en, na de afsluiting in ijzer- draad doorgesneden te hebben, is een hunner met eene ladder op den muur geklommen. Dan is hij gedaald langs een hoorn en heeft het klein deurtje geopend in den muur, en groote NOT AIRE, rue de Haerne, n° 4, a Ypres. Occupée par Mr Alb. Giller-Dehaese. Four tous renseignements s'adresser en létudQ du Notaire BUTAYE susdit. ding. Woensdag morgend werd uit den put n° 4 nog een mijnwerker levend boven gehaald, De ontsnapte heef Her ton. hij is 32 jaar oud en gehuwd. Zijn toes Cm (1 is geruststellend, hij leefde 25 dagen met ïï-et voedsel dat hij op de andere lijken vond. De inschrijvingslijst der parijzer drukpers voor de slachtoffers der mijnramp van Gpur- rières is gesloten. Het totaal bedraagt 1.519.937 fr. 68. De werkstaking duurt altijd voort en over al doet het gebrek aan kolen zich reeds ge voelen. Te Lens en te Bethune laat men de cokeovens uitdooven. De peer den worden uit de mijnen opgehaald, en het klein personeel dat in werke is, is gebruikt voor het onder houd der gaanderijen. Overal plegen de mijnwerkers aanslagen tegen de vrijheid van den arbeid men vernielt overal de hui zen van de mijnwerkers die aan het werk gebleven zijn. Vcrcenigde-Sfatcii. In de mijnstreek van Indianapolis hebben 500.000 mijnwerkers het werk gestaakt, dienen kali de landbouwer bij den stalmest nog 90 tot 100 kgr. zwavelzure ammoniak per hectare voegen. De aardappel schijnt maar moeilijk het fosfoorzuur op te nemen, en, ofschoon zijn gehalte aan dit element maar gering is, zui len 200 a 300 kgr. superfosfaat hem zeer welkom zijn. Wat nu depotasch aangaat, hoogerstaande cijfers bewijzen dat de aardappel veel potasch bevat. Hij is er zeer gretig naar en eigent zich heel gemakkelijk potasch. In tal van proeven hebben wij ondervonden dat de aardappel altijd dankbaar is voor eene po tasch.bemesting en dit bewees bij door hooge- re opbrengsten. Kaïniet of chloorpotasch raden wij echter niet aan. Gebruik dit be standdeel liever onder vorm van zwavelzure potasch dit geeft loonen der uitslagen. Zoodus om ons in 't' kort samen ie vatten, dat de volgende formuul, hoven stalmest aan te prijzen is voor aardappels per hectare. 10Ö tot 150 kgr. zwavelzure auimoniajc. 200 tot 300 kgr. superfosfaat 100 tot 150 kgr. zwavelzure potasch. Vergeet daarbij niet op tijds te besproeien-, zelf vóór ge de eerste kenteekens der ziekte bespeurt want het jaar 1905 heeft ons onder dit opzicht wederom eene kostelijke les gegeven. En velen hebben het beklaagd, als het... te laat wasLqwis. STADSNIEUWS. In de laatste zitting van den Gemeenteraad op 31 Maart, zijn er verschillige gewichtige besluiten genomen geweest. Mr Félix van Merris Burgmeester, deed het voorstel, van den vaart op de markt te overwelven, het- geene goedgekeurd werd. Men besliste ook in 't korte de nieuwe straat van de Statie tot aan de Reninghelsche kalsijde te begin nen. De straat zal 15 meters wijd zijn en za zeer waarschijnlijk voor het einde van 't jaar geëindigd "zijn. Er was ook sprake van het ontwerp voor een nieuwe post. Volgens het schijnt zou de Minister er de kosten van op zich nemen, onder eenige voorwaarden die nog te bespre ken zijn. Daarna handelde men over de belastingen. Wij mogen met genoegen mede deelen dat met aanstaande jaar de grond- en personeele belastingen van 15 °)0 en de patenten van 25 °)o zullen verminderd zijn. Voorzeker zul len de Poperinghenaars er niet kwaad over zijn. IJpci*. M. Jerome Gouwy, brigadier in het linie regiment te Brugge, die eenige dagen in verlof was komen overbrengen, bij zijne ouders, in I)en Gouden Arend te Pope ringhe, deed Woensdag een uitstapje per velo naar Yper. Vandaar zette hij met eenige kennissen zijnen weg voert, op de Meenen kalsijde. Gekomen aan den grooten neerdaal Het Hooghe kon hij zich niet tegenhou den en reed voort in volle snelheid. Opeens brak de vork zijner machien en hij were een twintigtal meters verder geworpen oj den keizelj waar hij zonder kennis bleef. Dr Justice, geneesheer van den troep, die zoo zijn medeplichtige binnen gelaten. Bei den hebben dan de achterdeur ingebeukt om binnen te geraken. Na eene flesch wijn in den kelder geledigd te hebben, en op het gelijkvloers al de plaatsen onderzocht te hebben, zijn zij vertrokken met eene som van 1600 fr. in goudstukken, gestolen uit een meubel op het verdiep. M. de baron was af wezig de baronnes en de dienstboden hebben niets gehoord. Maandag namiddag had Mr Henri Pardoen bestuurder van den scheepsdienst, eene geld inzameling gedaan voor de slachtoffers der overstroomingen en der mijnramp, 's Avond3 bij het naar huis gaan gevoelde hij zich onge steld, en nauwelijks had hij den dorpel van het huis overtreden of hij zakte ineen en was een lijk. Oostende. Maandag morgend werd een bediende der coöperatieve brouwerij van den Vuurtoren, door eene kar overreden. Een der wielen reed hem over het lichaam en de man werd in pijnlijken toestand opgenomen. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde Woens dag morgend rond 8 u. op de II. Serruyslaan waar men bezig is met verscheidene huizen af te breken. Gedurende het werk is een der muren ingestort en de 18 jarige zoon van den aannemer Terryn werd er onder verpletterd. Toen men hem van onder de puinen haalde, leefde hij nog, doch de jongeling bezweek eenige stonden later. Kortrijk. Een schilder Julien Frère 24 jaar oud, die aan het Hotel des Postes in werke was is Woensdag van eene hoogte van 6 meters jeneden gevallen. Hij was gevaarlijk ge kwetst over gansch het lichaam, en klaagt over inwendige pijnen. Maandag rond middernacht bevonden zich in de herberg De Nieuwe Herberg Stace- ghemstraat eenige verbruikers, waaronder Gustave Allins kleermaker, 28 jaar oud, en Jules Debouvry beenhouwer, 39 jaar, die sedert lang in ongeschil zijn. Toen de been houwer vertrok bracht hij bedreigingen uit tegen Allins. Deze laatste volgde hem een weinig later, zeggende dat hij zich met zij nen vijand ging verzoenen. De twee mannen ontmoetten elkander bij de woning van den beenhouwer en weldra waren zij aan twisten. Debouvry greep een mes en plofte het in de bil van zijnen tegenstrever, die ook nog eenen vinger bijna afgesneden werd met eene steek af te weren. Dr Ghyoot diende de gekwetste de eerste zorgen toe in «De Nieuwe Herberg» De wonden zijn erg, maar niet doodelijk. Een onderzoek is geopend. ItouBBelaei'c. Een pijnlijk ongeluk gebeurde Zaterdag in de spinnerij La jutaise Roularienne Een 16 jarig meisje, Maria Raveschot, had, niet tegenstaande het streng verbod, het tand- werk van haar getouw ontbloot terwijl zij het kuischte met een pak hennipwerk. Opeens gerocht het werk tusschen de tand wielen en de onvoorzichtige werd 4 vingeren der rechterhand afgerukt. Men moest nog dcnzelfden dag een gedeelte van haar hand afzetten, en het meisje zal zich in de onmo gelijkheid bevinden nog te werken. Dezelfde dag gebeurde een vreeselijk on geluk in de mekaniekwerkerij Damman Een werkman, zekere Vermynck, 21 jaar oud, werd aan het hoofd getroffen door een ijzeren balk. Het slachtoffer verkeert in zeer gevaarlijken toestand, en men moest hem aanstonds de laatste Sacramenten toedienen,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1