HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. BH00DBAKKERIE WK- en ïingei WO ONHUIZEN SPARREN KEPERS in penceelen voor Bouwgrond en Hovingen TEHOLLEBEKE POPERINGHE, NIEUWS UIT BELG1E. LANDBOUWBELANGEN. INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SA1MSESM, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. TE POPERINGHE bij de Statie ZATERDAG 21 April igoö. S Centiemen. Tweede Jaar. Nr 21. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prijs Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in bet blad verschijnen. Uil ter hand te koopen Eene welgekalante MET en aren e. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Studie van itep PaisS IAUWËRS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. nwr Men zou ook deze gronden ver dachten voor hovingen en landingen Studie van den Notaris BACQOAERT TE POPERINGHE. Openbare Yerkooping VAN EEN woonhu is MET Den Maandag 3o April 1906, iia «<éne enlicle xildag, STAD POPERINGHE bij de Statie, langs de Yperlcalsijde, tegenover de herberg «In Middelburg.» le KOOP. Een gerieflijk Woonhui» met stallin gen en verdere aanhoorigheden en volgens meting 12 a. 81 c. grond, hof en weideken, f kunnende dienen voor bouwgrond). 2C KOOP. Eenen welgekalanten Eioorsm iniliuo len benevens eenen EtoornTiiüE'Dmh'ii met w agenkot en 10 a. 79 c. grond en erve Heden gébruikt door den verkooper Jules Decreus-Verdonck. Prijzie der roerende en draaiende werken der beide molens 'S'JiflNï frs. Recht van samenvoeging der koopen, STUDIE VAN den Notaris EËILE BUT AYE Maandag 23 April 1906, om 2 uren zeer stipt namiddag, in de bosschen genaamd De Vierlingen ueaucht Den Verbranden Molen. PEED te Rousbrugge-Haringhe. Maandag 28 Mei 1906, Openbare Ver hooping VAN twee schoone en gerieflijke GELEGEN TE In Sehaalstraat, verdeeld ia twee koopen met recht van sa- mvoeging. EERSTE KOOP. Een Woonhuis ten dienste van BEEN HOUWERIJ, met keuken, koer, slaclrtstal koeistalleken daarachter en verdere geriefe lijkheden, staande en gelegen aan de noord zijde der Sehaalstraat, groot volgens gedans meting, 1 are 25 cent. TWEEDE KOOP. 200 millioen dollars een miljard of dui zend nüllioen frank.)*" De groote amerikaansche wereldstad die 3.000 inwoners tel|e is om zoo te zeggen ansch vernield. Hef was Woensdag mor- end rond 5 ure,! dat een geweldige aardbeving die 3 minften duurde, de ramd ;eweegbracht. Ten allen kante stortten er luizen in, men zag den grond golven, opge- iclit zooals de bareitder zee. Weldra borst overal brand uit, tengevolge van het breken der gasbuizen. De stad is nog slechts een vuurpoel, ge- beele wijken zijn afgebrand en er is geen middel den brand Mbeperken. Vele groote ebouwen waaronder het stadhuis dat 35 miljoen gekost heeft; het Préal-Hötel, het Paface-Hótel enz... zijn reeds in puinen. Verscheidene schepeh die in de baai van San - Francisco geankerd lagen zijn gezon denAl de omliggende steden hébben ook eel geleden, en men voelde de aardbeving op gansch het vaste land. 100.000 personen-bevinden zich zonder ak en volgens de laatste berichten zouden er meer dan 4000 dooien en gekwetsten zijn. Otherstssig val» tien Vesuvius. dagem spuwt den de; aschregen Vesuvius ook fel aangerichte is Sedert drie geen lava meer erminderd. Nu kan men de schade beramen. Vijf |teden zijn omtrent ge- Teel verwoest, en défcmliggende landerijen ie zeer vruchtbaar waren, zijn met eene dikke laag lava bedekt. Te Ottajano alleen is voor vijftien milliöèn schade daar heeft men reeds meer dan |00 lijken gevonden, en 120 ook te San-Guisepjpe, een ander stedeken Weldra zal de vuurberg geheel stil vallen, zoo ten minste voorspeld (ie bestuurder van iet observatorium. VerkstakingeU In I-n*aiak»*ijik. Omtrent twee duizend postbedienden te Parijs hadden't werk gestaakt sedert aclit 'agen, ten einde vermindering van werk uren te verkrijgen. Dank aan de vastbera den houding van den minister van Openbare rken heeft die werkstaking mislukt enkel 500 bedienden zijn niet aan 't werk Een schoon en geriefelijk Woonhuis ten dienste van WINKEL, bestaande in vijf benedenplaatsenverscheidene schoone ka mers op het eerste verdiep, grooten kelder wasch keuken en verdere afhankelijkheden alsmede, volgens gedane meting, 2 ar. 97 c gelegen in de Sehaalstraat en palende aan koop een. Alle inlichtingen te bekomen bid den Notaris PEEL, te Rousbrugge BUITENÜAND- l'loi» weerklank vaei Openbare Ver hooping ÏOÖ ALLERSCHOONSTE ZWARE bijzonderlijk dienstig voor Hoppekweekers en Tabakplanters, VERDEELD IN KOOPEN. Tijd van betaling mits borg. Algesiras. De conferentie te Algesiras is dus geëin digd nu moeten de besloten hervormingen voor de bescherming der Europeanen in Ma rokko toegepast worden. De Sultan is gehee voldaan daar men zijn meesterschap erkenc heeft; de viziers, of raadslieden van den Keizer, trachten altijd de genomen maatre gels tegen te kanten. Zelfs zijn reed verschillende zuiderlijke volksstammen in opstand gekomen om te beletten dat er in de havensteden eene Europeesche poli lie ingericht worde. fardiun iit£' lo ha»-Franeisco< De stad San-Francisco, in Noord-Amer ka, is Woensdag geteisterd door eene schril wekkende aardbeving. Een groot deel de stad is vernield verscheidene duizer.de hui zen zijn vernield of ingestortde voornaam ste gebouwen staan in brand men vreest dat duizenden menschen zullen omgekomen zijn. Omtrent geheel de bevolking heeft c vlucht genomen. Reeds schat men de schade vensleer weten wij dat die planten het ver mogen bezitten de vrije s tikstof der lucht te benuttigen, zooals wij hooger reeds zegden. Dan hoeven wij ons weinig om dit element te bekommeren. Voor fosfoorzuur, ofschoon in geringe hoe veelheid in die planten aanwezig, zijn ze nochtans zeer dankbaar. Superfosfaat of staalslakken zullen haar zeer welkom zijn. Doch wat de erwt en boon bijzonder vra gen is potasch. Dal is haar geliefkoosd voed sel. Ook geven potaschmesten altijd loonende uitslagen. Om dit door een voorbeeld te be wijzen, zullen wij hier eene proef aanhalen welke de heer Brems, landbouwkundige, te Aarschot, over twee jaar deed. Ieder perceel had de grootte van 1 are. zijn teruggekeerd. Th de koolmijnstreken, Noorden en Pas-de- Calais,- neemt de werkstaking eene oproerige wending. Woensdag laatst hebben de werk stakers te Liévin de marktkramen, verschal ende winkels en bijzondere huizen geplun derd of verwoest. Te Lens en te Deiiain zijn er erge onlusten ontstaan de socialistische volksvertegenwoordigers Selle en Basly, die 'iet volk wilden tot bedaren brengen, wer den zelve aangevallen, met stokken geslagen i n 1 kgr. ui 1 iv 1 G kgr. 75 kgr. 81 0,95 100 5,25 150 12,37 5 kgr. Wij hoeven hier niets bij te voegen. De cijfers zeggen meer dan veel woorden. Lowis. tooging in de straten der stad plaats gehad. Het Missiekruis werd processiegewijs rond gedragen duizende personen namen aan deze schoone plechtigheid deel. Op de Groote Markt heeft de Eerw. Pater Theyskens eene andoenlijke aanspraak gehouden, die een rooten indruk op de ingetogen menigte maakte. Wcstoutre. Wij zijn gelukkig te melden dat de toe and van Irma Plancqueel, het tweede Slachtoffer der brandramp veel verbeterd is en dat zij om zoo te zeggen buiten gevaar is. Uitslag van <ien Vee-prijskamp en bijna gesteenigd. De troepen moesten hcr- 3 betoogers optrekken ïaalde malen tegen de woelige met blanken sabel of bajonet veel soldaten wérden gekwetst Woensdag is er ook te Parijs werkstaking ontstaan bij de drukkersgasten zij eischen dat ze maar negen uren meer moeten wer- ten zonder afslag van dagloon. Omtrent al de groote drukkerijen liggen stil. Te Rijssel, Arras, IJouai, en in andere sleden doen de drukkersgasten ook mêe in de beweging. igbladen en maandschriften kunnen in steden niet meer regelmatig verschijnen. Erwten en Boenen. zoo Gedroogde Onder al de groenten en veldvruchten, welke tot hiertoe gekend zijn, mag men erwten en boonen onder de kostelijkste rekenen 1° Om hunne groote voodingsweerde voor menschen ais voor dieren, erwten en boonen bevatten meer voedende bestanddeelen dan goed vleesch. 2" Omdat men ze 't jaar door in de keuken kan gebruiken, nu eens versch geplukt, dan ingemaakt en eindelijk droog. 3° Omdat die planten tot de groote familie der vlinderbloemigen behooren en aldus, zooals gekend is, den grond aan stikstof ver rijken. Ook neemt de teelt der erwt meer en meer toe, boonen ook worden op grooter schaal gekweekt dan vroeger. Er zijn veel soorten van erwten en boonen van alle grootte en vorm, vroege en late. Eenige goede variëteiten van erwten zijn: Prins Albert, brombekken, de gerimpelde mammout li Wat de bemesting aangaat wij kunnen niet beter doen dan hare samenstelling na te gaan. 100 kgr. erwten bevatten 3,50 kgr. stik stof', 0,04 kgr. fosfoorzuur, 1,01 kgr. potasch. 100 kgr. erwtenstroö bevatten 1,04 kgr. stikstof, 0,35 kgr. fosfoorzuur en 0,99 kgr. potasch. Als men die cijfers beschouwt zou men ge neigd zijn te derken dat de erwt en boon veel stikstof vragen. Maar uit de kennis der le- STADSNIEIJWS. De tramlijnDixmude-Yper-Poperinghe is zoo goed als-voltrokken. Volgens voorschrift der Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen, moest de ondernemer, M. Storms, tegen 12 April zijn werk voltooid hebben. Verleden, week werd de nieuwe lijn be proefd en nagezien door de Till. VanAcken hoofd-ingenieur te Brugge, bij de Nationale Maatschappij, Vaudenbergiie, bestierder Her nieuwe EMnujn,Lieu, 'éónddeteiir dér werken, namens den aannemer en Lam- breclit, conducteur namens de Nationale Maatschappij De stilstanden wierden terzei vertij de be paald en vastgesteld. Het schijnt dat de baan zeer voldoenden uitslag opleverde; enkel moet zij nog opgetooid worden. Men beweert dat de uitbatingzal beginnen, ten allerlaatste, met ln Juni aanstaande. De lijn de Panne-Veurne-Poperinghe is ook daar omtrent gereed. De ondernemers, de HH.Yan Keirsbiick, hebben het werk be- spoed, en geheel in 't korte zal men dien tram ook uitbaten. Het rollend materiaal dat bestemd is voor Dixmude-Yper-Poperinghe, is reeds sedei eenigen tijd in proef op verschilligè bestaan de lijnen. Oostilelm'is. Dinsdag nacht rond 11 ure zijn drie zwart gemaakte mannen Ilinnengedrongen in eene hofstede bewoond door een 70 jarigen ouder ling Amand Baiilu en zijne dochter Elodie 40 jaar. De hofstede is,, op een tiental, minu ten van de tramstatie Lion Beige en verwijderd van andere woningen. De drie kerels richtten zich eerst naar den kamer der dochter die zij onmenschelijk mishandel den en bedreigden te dooden met eenen ha mer op het hoofd en eenen revolver op de borst te houden, indien zij om hulp durfde roepen. De dochter bekwam verscheidene wonden in 't gelaat de bandieten namen haar op en droegen haar vervolgens in den kamer van den vader, waar zij de ongelukkige in eenen grooten koffer sloten. Daarna viel hunne woede op den ouderling, die zij insge lijks met den dood bedreigden indien hij om hulp riep. Terwijl een der kerels bij hem de wacht hield, onderzochten de twee ander gansch het huis om het geld te vinden. Niet tegenstaande dat Baiilu de naam had van wat te bezitten, hebben de dieven maar weinig gevonden. Zij roofden 150 fr. in bankbrief jos en geld, een kruis, een pare oorbellen een halssnoer en twee ringen, alles in gouc eenige kledingstukken en wat boter en ei ers. Daarop vertrokken zij zonder de minste spoor achter te laten. De gendarmerie van Oostvleteren onderzoekt ieverig deze zaak en het parket van Yper is reeds ter plaats ge weest. In korten tijd is het reeds de derde maal dat zulke aanvallen in 't omliggende geburen te Elsendamme bij Charlotte Ver- linde, bij de echtgenooten Logic te Crombe- ke en nu te Oostvleteren. Hopen wij dat de daders eindelijk zullen ontdekt zijn. Yper. Zondag nacht zijn dieven binnengedrongen in het huis van M. O. Dumortier, Veurn schen steenweg. De schelmen zijn eerst langs een opening iu de haag van het aanpalen* buis, daarna over een muur en langs den kelder in het huis gekomen. Alles werd door de die-, en opengebroken zij stolen twee gouden kettingen, drie gou den ringen en een p ar gouden oorstekers De policie zoekt ieverig de daders op Maandag- namiddag, te Yper, ter gelegen heid der geestelijke zending door de Pater Redemptoristen, heeft er eene grootsche be Kccrncni. De genaamde Edmond Lust kwam Zondag avond rond 9 ure terug van Sint Joris. Ge komen aan de brug werd hij op steenworpen onthaald door twee koeiwachters. Hij werd zoo erg getroffen aan het hoofd, dat hij ten gronde stortte en eene gapende wonde be kwam. Er is jaloerschheid m 't spel. ilotissclacrc. Zaterdag is er brand ontstaan in het hos pitaal; de brand is uitgeborsten in een hoe veelheid stroo, dat boven de stalling van het hospitaal lag. Aanstonds stond de stalling in laaie vlam, doch men kon nog de dieren red den. De pompiers ter plaats gekomen,konden de brand volkomen bestrijden. Zondag avond kwam zekere I)...., per velo gereden langs den kleinen bassijnhij haper de met zijn wiel aan de kleederen van eene vrouw, vergezeld van haren man en een kind. Velorijder, vrouw en kind, stortten ten gronde zonder zich erg te kwetsen. Man en vrouw, in woede ontstoken, wierpen den velo in 't water, en mishandelden erg D...., die een klacht bij de politie iudiende. Moeskroen. Over eenige dagen, .op de lijn tusschen Moeskroen en Mont-a-Leux, vond de baan wachter een man liggen ten prooi aan hevige pijnen. De geneesheer aanstonds verwittigd, bèstatigde wonden aan het hoofd en aan de beefien, alsook de breuk der dijbeenen. De gekwetste verklaarde dat hij langs de spoor weg ging, toen hij verrast werd door een trein, komende uit Moeskroen. De ongelukkige is de genaamde Gustaaf Yandenbrouck, 40 jaren oud, ongehuwd, geboren te Sweveghem. Moorseelc. De genaamde C...., kwam Zaterdag na middag dronken Thuis. Na met zijne vrouw getwist te hebben, verbrijzelde hij al de meu belen en sloeg met de handen eenige venster ruiten aan stukken, zoodat hij verscheidene aders afgesneden werd en veel bloed verloor. Daarop nam hij de vlucht en viel in bezwij ming aan den Molenhoek. Men verwittigde een geneesheer die verklaarde dat zijn toe stand erg is door liet groot bloedverlies dat hij ondergaan heeft. Ih'ug^c. Een gevecht werd geleverd Maandag avond om 9 ure, op de Schouwburgplaats, tusschen een jongeling van 18 jaar en een van 1G jaar. De eerste stak zijnen tegenstre ver met een schaar in de rug waardoor hij eene groote wonde bekwam. De dader weul aangehouden. a «aoogaa rrtsermssssesmam NOTARIS TE YPER. om 3 uren stipt namiddagter herberg «Willem Teil," bewoond door M. Charles Deweerdt, langs de Elverdinghe hals ij de te Poperinghe, zal de Notaris BACOUAÈRT, dezer stad, overgaan lot de openbare ver- kooping van Het huis met den hof zijn gebruikt dooi Charles Herpelynck zonder pacht aan 12 f> te maande. Handslag met de geldlelling. T YPER, DE IIA ERNE STRAAT, 4. STUDIE VAN DEN NOTARIS om 4 ure namiddag ter herberg Den Eik, bewoond door den heer Fideel Sticker, binnen de gemeente Westvlc» tere», gehucht DEN EIK, zal er overgegaan worden tot de In pacht gehouden door den heer Th Caenen, mits 310 frs. s jaars boven de tasten, voor 3, O of O jaren, ingegaan met 'la Januari laatst. Dit Woonhuis met deel van den hof is in pachle gehouden door de medever koopster Jufvrouw Emma Fremault, tot ln Januari 1914 mits 300 frs. 's jaars boven de lasten. Hel overige deel van den hof is gebruik door Theophiel Caenen, mits 10 fr. 's jaars De liefhebbers mogen de bovenbeschre ven woonhuizen ten alle dage gaan bezichtigen Sodani- superfosfaat zwavelzure opbrengst zuivere traat potasclj WlIJSt 4e ËCeillIliel. De jaarlijksche prijskamp ge vormd door de Landbouw Cornice van Yper-Kemmel heeit plaats gehad op Maandag 17 April. Ziehier den uitslag ie prijskamp Veerzen zonder tanden 12 inschrij- ingen). 1 prijs, gouden medalie en 40 fr., Emile Dambre, Vlamertinghe 2 prijs, zilveren medalie en 3o fr., Amand Cordonnier, Poperinghe; 3 pr., zilv. med. en 20 fr. Wwe Desmytter, Poperinghe; 4 pr., bronzen med. en 10 fr., Wwe Camerlynck, Renin- ghelst; 5 pr., bronzen med. en 3 fr. Constant Soenen, Reninghelst. 2" prijskamp: Veerzen met twee tanden (töinschrij- ingen). 1 pr. gouden medalie en 5o fr., Joseph Veys, Lans!» «91 HofllOUW. Vlamertinghe; 2 pr. zilv. med. en 40 fr., Charles kaert, Dickebusch3 pr. zilv. med. en 3o fr., Isidore Kesteleyn, Reninghelst4 pr. bronzen med. en 20 fr., Charles Descamps, Langemarck; 5 pr. bronzen med. en 10 fr., Veys Joseph, Vlamertinghe. 3" prijskamp Volle veerzen met van 4 tot 6 tanden. (8 inschrijvingen). 1 pr. gouden, med. en 70 fr., Emile Vermersch, Yper; 2 pr. zilv. med. en 5o fr., Vanpete- ghem, Wulverghem 3 pr. zilv. med. en 3o fr., Wwe Demytter, Wervicq; qpr. bronzen med. en 10fr., We Verraes, Wytschaete. 4" prijskamp Volle koeien. 12 inschrijvingen pr. gouden med. en 100 fr., Wwe Desmytter, Pope ringhe; 2 pr. zilv. meden fr., Charles Descamps, Langemarck; 3 pr. zilv. med. en 5o fr., Wwe Dehem, Vormezeele 4 pr. bronzen med. en 25 fr., Henri I.a- merant, Dickebusch 5 pr. bronzen med. en 10 fr., Joseph Veys, Vlamertinghe. 5'- prijskampMelkkoeien. 9 loten van 2 dieren. pr. gouden med. en 100 fr., Emile Catteeuw, Wyt schaete2 pr. zilv. med. en 75 fr., Frederic Dochy, •Ketrimel; a pr.-y.ilv. xnad. en 5a- fr., Louis Dumont, Poperinghe 4 pr. bronzen med. en 25 fr., Henri La- merant, Dickebusch. 6" prijskamp Stieren zonder tanden. (15 inschrij vingen.) 1 pr. goudenmeü. en 70 fr.,Charles Demoor, Reninghelst; 2 pr. zilv. med. en 5o fr., Charles Soe- i, Kemmel3 pr. zilv. med. en 3o fr., Achille Cat teeuw, Elverdinghe4 pr. bronzen med. en i5 fr., Charles Vandenberghe, Oostvleteren; 1 accessit, Jules Kinget, Crombeke; 2 accessit, Wwe Carpentier, Brie- len. De jury was samengesteld uit MM. Limbourg, op ziener-veearts van 't Staatsbestuur te BruggeDecae- steker, id. te YperLaga, brouwer te Heule; Van- damme, eigenaar te Wevelghem Vandromme Henri, eigenaar te Locre.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1