VAN POPER!NGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. BOUWGROND I1IWMRTEBIILEI iiflfJDBOOWBELAfiGEN. HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS in perceelen voor Bouwgrond en Hovingen BROODBAKKEIilE TE KOOP: Stad Poperinghe, Maison de Commerce De Rooversbende van NIEUWS UIT BEItGIE. S Centiemen. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSESM, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. T' Y P E R, 7ooo tot 8000 k. bevrachting, de Perseweide te Poperinghe, Aanvraag aan M. V. D. C. Popelaren IVSeersch, Pottestraat, TE POPERINGHE, PERU-GU ANO. HOPPE. ZOJNDAG 12 Oogst iqoó. Tweede Jaar. Nx 3 Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prijs Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onverg'eld in het blad versctiijnen. STUDIE VAN den Notaris EfVlILE BUTAYE, Op Maandag 13 Oogst 1906, om 4 ure zeer stipt namiddag, ter steenbakkerij van Me We Lapiere-Froidure Openbare l/pijmillige Verkooping VAN VAN 1 Kleine Wagen, 3 Karren, Zwinkels, Ketens, Harnassen en Strooimachien. Stadie van F#8r Paul LAli WERS, NOTARIS TE YPER. Uit der liand te koopen zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Eiverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Uit ter hand te koopen Eene welgekaiante MET en aren 40 c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. sectie E, nummer 501 agroot vol gens kadaster 2157 vierkante meters na aftrek der 20G vierkante meters in te lijven in den nieuwen Steenweg die zal gemaakt worden van de Statie naar de Meessenstraat. Seffens handslag. _A_ "VZEIsTIDfRE I)E GRÉ A GRÉ place Alp. Vandenpeereboom, 13, A Y PRES. Occupée par Mr Alb. Giller-Dehaese. Pour tous reraeiguements sad rosser en l'étude du Notaire BUTAYE, rue de Haer- ne, n° 4, a Ypres. fllIIH te koopen, in de Boescheepstraat, Nr 29, schikkende voor Winkel of' Rentenier. Voor alle inlichtingen zich te begeven poescheepstraat, JG. Maandag 20 Augusti 1006,, om 2 ure namiddag, op de landing Openbare Ver hooping VAN voortskomende van afbraak, bestaande in Deuren, Vensters, Kassijnen, Vitrienen, Kassedeuren, Balken, Gespannen, Rebben, Planken, Brandliont, enz. Ambt Deurwaarder Vuylsteke, Poperinghe. Bouwgronden voor Eigen hui^ en liofin Cyns- pachten te bekomen, bij de stad, met October aanstaande. Aanvraag aan MT M. V. D. C. BUITENBAND. Verleden week had te Nizza bij Marseille de openbare verkooping plaats der meubelen toebelioorende aan het weezengesticht der Salesianen van Don Bosco. 't Was pijnelijk om zien hoe al de groote koeren en portalen van 't gesticht opgekropt waren met banken, stoelen, bedden, kassen, Tinnen, keukengerief, enz. en te midden van deze opeengestapelde voorwerpen, de honder- de weezen met hunne meesters, angstig zich afvragend of er na den verkoop een bed om op te rusten, en een gereedschap om hunnen stiel te leeren zou overschieten. De patronagie telde zeven werkhuizen waar de weezen een ambacht leerdendruk kerij, letterzetterij, boekbinderij, slotmake- rij, schoenmakerij en kleermakerij. De hartelooze verkoop duurde vier dagen en, de laatste dag, moesten de weezen en hunne meesters uit geleend keukengerief eten. Ziedaar hoe die beruchte wet de arme lieden en de weezen beschermt, en waartoe de inventarissen dienen De iocstaiitl in KiiHlaiitl In t' algemeene begint de toestand wat te verbeteren. De werkstakingen zijn ten einde te St Petersburg en verminderen te Moscou. Eenaigemeenbevelhebber zou benoemd woi- den en strenge maatregelen genomen om de werkstakers en oproerlingen te dempen. Engeland. De overlieden te Londen hebben in de dokken eene lading van 15.600 oesters, be stemd voor Oostende, doen aanslaan. Die oesters kwamen van eene bank te Falmonlh, die bedorven was door rioolwater. Iliinii. Een groot gedeelte der tentoonstelling van Milan in Italië, is Vrijdag door brand ver nield geweest. De schade beloopt op 12milj. Stamp op Xee.300 dooden. Uit Carthagena word gemeld dat er al daar Zaterdag om 5 ure eene vreezelijke ramp gebeurd is. De stoomboot Sirio heeft schipbreuk geleden en is nog al rap gezonken. Het schip kwam van Barcelona en had 800 landverhuizers aan boord. Het getal omgekomen personen is van 300 en 80 zijn gekwetst. De kapitein en de matrozen zijn gered. De Sirio had op eene rots ge botst en is daardoor gezonken. IIAZEBROIJCK. De onderzoeksrechter van Bethune M. Bou dry, heeft in het gevang dezer stad de echt- genooten Notté en Auvarlet onderhoord. 't Zijn de vier gevangenen onlangs aangehou den onder beschuldiging van medeplichtig heid in verscheidene diefstallen gepleegd in de omsteken van Bethune, bijzonderlijk bij M. Beaufort, te Sailly-Labourse, ten wiens nadeele verscheidene zakuurwerken en een rijwiel gestolen werden.De vrouw Notte zal geheel waarschijnlijk een dezer dagen vrij gelaten worden. De andere zullen geconfronteerd worden met Abel. M. Boudryzal rap het onderzoek voleinden dezer moord: hij zal Abel, Augnste en Vro- mant confronted en om het deel te bepalen welk ieder van hun genomen heeft in deze schrikkelijke mooid. Men zou waarlijk zeggen dat Abel Pollet er aan houd ons onopvolgende verrassingen te veroorzaken verleden week, hield men, op zijne aanduidingen, 2 huisgezinnen aan, die medeplichtig waren aan eenige diefstallen, vandage, is alweer een nieuw lid der ge duchte en volgens 't schijnt, een der gevaar lijkste. Van al de leden der bende is er maar een die in stoutmoedigheid, list en macht de Pollets, Lapare, Vropant en Deroos evenaart, 't is juist dien kerel welke men vrijdag onder goede zorg in 'tgevang van Bethune opgeslo ten heeft. Deze, die borstel koopman is, noemt René Hendricks, 45 jaar en is afkomstig van Clercken. Kloekgebouwd en groot van ge stalte, was zijnen naam in België sedert lang gemaakt onder de mannen zijner soort. De bijzondere kommissarissen, voorzien van een zeer volledige persoonsbeschrijving van Hendricks, begaven zich dus op zoek. Zij wisten van Abel dat zij gingen te doen hebben met een der gevaarlijkste tegenstre vers, bekwaam ze tAide «in den-vaart «te werpen Zij doorzochten gansch de streek van aan Bethune tot de frontieren, en indien zij er niet in gelukten hem te ontdekken vonden zij ten minste zijn spoor en koozen eene gunstige plaats om hem aan te houden. Donderdag avond, 2 Oogst vertrokken zij uit Bethune en gingen naar Auchel: zij vonden Hendricks bezig met hartelijk te slapen. Met de hulp der gendarmerie dezer stad, bonden zij hem stevig vast vooraleer hij zelf den tijd had gehad zich eens te koeren. De man werd seffens opgesloten. Men heeft zijn portret getoond aan Abel dewelke hem setlens herkende. Vrijdag avond werd hij door M. Boudry ondervraagd. Hendricks, de nieuwe aangehoudene, zou volgens het schijnt de bijzonderste dader zijn der moord van St-Venant, waar de We Ca- melot, 77 jaar, verwurgd gevonden werd. De vrouw had met zulk geweld vermoord ge weest dat de vingers van den moordenaar in den hals geprint waren; dat had plaats op 13 januari 1906 en alle opsporingen hadden vruchteloos geweest. Abel had altijd verklaard aan deze moord geen deel genomen te hebben om rede hij dien dag mei Vromant en Auguste in België was, hetgeen men waar gevonden heeft. Geconfronteerd met Abel, hield Hendricks staan dat hij onschuldig is; hij zegt het slachtoffer eene wraak te zijn, Men mag in Abel Pollet ook al zijn vertrouwen niet zetten want hij is er vooral op uit om de Belgen te beschuldigen en zich van kante te trekken. M. Boudry heeft Zondag morgen lange Abel onderhoord. De bandiet was wel gezind en vervolgde het verhaal zijner misdaden. Hij bekent toch zeer langzaam en hoopt alzoo den dag te bereiken waarop de afschaf fing der guillotien zal gestemd zijn. Aange zien liet onderzoek al dezer moorden en dief- ten langzal duren zal dit voorstel waarschijn lijk reeds gestemd worden voor aleer liet onderzoek ten einde is. s Woensdag werd Bartholozzi onderhoord over de zaken ten zijnen laste opgelegd. Bartholozzi die in Hazebrouek woonde en rondging met plaasteren beeldekens, is bij zonderlijk beticht inlichtingen gegeven te hebben aan de bende, over de te plegen sla gen. Gisteren Vrijdag had te Yper het onder zoek plaats nopens het wisselen van een bankbiljet van 1000 frs. voortkomende van de moord gepleegd te Violaines. Virginie Houquoy die dit in Poperinghe gewisseld heeft en daarvoor van Pollet 40 fr kreeg is veroordeeld tot 1 jaar gevang en 50 frs. boete. OPGELET* Landbouwers, opgepastPeru guano bestaat niet meerde goede lagen zijn uit geput, en al wat men u aanbiedt zijn slechts namaaksels en gefabrikeerde guano's Deze en meer andere verzinsels hoort men dik wijls aan de landbouwers wijsmaken. Dat zulks geene de minst aandacht van wege den landbouwer verdient hoeft geen betoog. Trouwens evenals vroeger bestaat de echte Peru guano nog, en de aiomgekende invoer Iers te Antwerpen houd m niet op we kelijks groote hoeveelheden Peru guano in België te brengen. Dat er vele slechte guano's bestaan, daar aan moet niemand twijfelen. Ook zijn wij de eerste om onze lezers hiertegen te waar schuwen, en hunne aandacht te trekken op de noodzakelijkheid van slechts bij eerlijke en defiige handelaars hunne aankoopen te doen en waarborg van echtheid, zuiverheid en samenstelling te eischen. Dat is de eenige middel om niet bedrogen te worden. En dat er nog vele landbouwers door hun ne lichtzinnigheid worden beetgenomen valt niet te ontkennendat hebben wij gezien met de fameuze Parijsche vette dat zagen wij over een drietal weken met den verkoop van blauwen aluin; dat zien wij dagelijks gebeuren met sommige voedermiddelsdat valt op onze dagen voor met al die verschil lende soorten van guano's die slechts na maaksels zijn van de echte Peru-guano, en vervaardigd worden met scheikundige mest stoffen, afval van viscli enz. en dusvolgens veel mindere waarde hebben. Dank aan onze raadgevingen en waarschu- wingen zien wij van jaar tot jaar het getal landbouwers toenemen die de eclite opge loste Peru guano gebruiken. Het landbouwblad Brabant-Hainaut» van 6 Jan. 11. geeft ons dienaangaande eene leer rijke statistiek. In 1903 bedroeg het verbruik 221.115 kwintalen van 100 kgr. In 1904 was dit ge tal geklommen tot 241.984 kwintalen. Zij dus op één jaar een meerder verbruik van 20.869 kwintalen of 2.'086.900 kgr. Landbouwers zoo gij naar onzen raad lui stert moogt gij er op rekenen, bij aankoop van meststoffen, geene teleurstellingen tege moet te loopen. Nurenberg, 8 Augustus.De hopmarkt voor producten 1905 gaat rustiggroene middelbare waar staat aan 75-85 fr. de primawaar aan 95-130 fr.Er komen veel onrustwekkende tijdingen uit hopdistriclen; doch in de twee voornaamste streken Saaz en Ilallertau staat de hop zoo goed als an dere jaren. Brussel, 8 Augustus.Hopmarkt vast; Aalst, beschikbare waar (1905) 10 fr.Po peringhe (1906) 105-110 fr. Aalst 107 1/2- 110 fr. Het nieuws over de Engelsche hopvelden is niet beter. Poperinghe 9 Augustus. Vasten toestand, neiging tot verhooging der prijzen. Poperinghe stad 1906, verkoopers 110 fr. koopers 105 fr.Poperinghe-parochie 1900, verkoopers 100 fr. koopers 95 fr. id. stad 1905, 60-65 fr. id. parochie, PO tot 55 fr. - Gelijk de hoppe maar flauw staat zal de hop oogst maar laat beginnen; waarschijnlijk rond 5 September. STADSNIEUWS. In den nacht van Zondag tot Maandag 11. zijn er 2zwijnejongen gestolen ter weerde van 30 frs ieder, ten nadeele van Bruno Cornette wonende langs den steenweg van Woesten. De politie is op 't spoor der daders. Met Vrijdag 10 Augustus is de uurtabel der tramlijn Poperinghe-Veurne weeral ver anderd. Opgelet dus voor de reizigers! In den loop van verleden maand zijn erop deze lijn fl&.OOO coupons afgeleverd ge weest. De date waarop de tram Poperinghe-Dix- mude zal beginnen loopen is nog niet gekend. Aïiecle. Zondag avond in de nieuwestraat geroch- ten de drie gebroeders Vermeulen in ruzie tegen eenen zekéren Marcel Debreyne. Zij verlieten de herberg waar zij binnen waren en begonnen te vechten op straat. Een der Vermeulens kreeg eene steek in de hand en in de zijde, maar 't is niet al t' erg. Yper. Zaterdag namiddag, rond 2 ure, is er op de kaai eene tweewoonst afgebrand. Het vuur ontstond in de woning van Alfons Haelemeersch en sloeg over op de aanpalen de woning. Gansch den boedel is ten gronde afgebrand. Van het aanpalend gebouw dat vol hout stak, werd Jiet dak (Uleen afgebrand, het overige kon door de pompiers gered worden. Het dochtertje Sinaeve. 10 jaar oud. werd Zaterdag avond rond 6 1/2 ure, op den weg van Yper naar Brielen, door een automobiel omvergeworpen en erg gekwest. - <aei<eiii>rij»ikiuii|). Donderdag werd te Yper een gewestelij ke prijskamp voor geiten gehouden 231 geiten en 29 bokken waren opgekomen. Al hoewel het geitensindikaat nog maar drie weken te Poperinghe bestaat, was deze bond met 12 geiten naar den prijskamp gegaan. De volgende leden iiebben prijs behaald 5e Prijskamp bokken zonder tanden2e prijs zilveren eermetaal aan Seraphin Christiaen 10e Prijskamp (geiten met 4 tot 6 tanden 6e prijs aan Emile Creus en 12° prijs aan Eduai d Deraeve 12® Prijskamp geiten met 2 tanden j, 5e prijs aan Jules Vandewynckel en 1 le prijs aan weduwe Caroen-Verborgh 8e Prijskamp geiten met 8 tanden 10* prijs aan Henri Deroo-Deraeve. Er waren 108 prijzen het meeste getal prijzen viel te beurt aan de kweekbonden van Passchen- dale, Yper, Becelaere, Vlamertinghe en Zonnebeke. Rousselacre. Eene vrouw vermoord door haren man. Een bloedig drama gebeurde Woensdag morgen te Rousselaere, en miek een diepen indruk op gansch de stad. Sedert geruimen tijd heerschte er geen vrede meer in het huishouden Huyghe Cas- telein, dat, buiten vader en moeder, vijf kin deren telde. Dinsdag binst dat haar mail in de fabriek was, had de vrouw al de meube len verkocht, en was eenen kamer gaan hu ren in eene herberg van 't gebuurte De Klok Woensdag morgen rond 6 ure kwam de man in de herberg, ging in de kamer zijner vrouw en vroeg er naar huis weder te kee- ren. Zij weigerde. Een twist ontstond en vooraleer de bewoners en de geburen kon den ter hulp snellen, was de vrouw door menigvuldige messteken in de keel en het hoofd getroffen. De dader nam de vlucht en ging zich bij de politie aangeven. Men had den tijd om eenen priester bij te roepen die de arme vrouw het H. Oliesel toediende, toen dokter Demonie erbij kwam, was zij reeds overleden. Het parket is alhier afgestapt in den na middag en beeft bestatigd dat de vrouw 11 messteken bekomen had waarvan twee doodelijk. De moordenaar heeft een onderhoor onder staan in bet gevang zelf. Het wapen dat de plichtige gebruikt heeft is een groot zakmes, wel geslepen het was nog met bloed besmeurd toen hij het aan de politie afgaf. Een uur nadat Huyghe zijne misdaad be dreven had en hij in eene cel van 't gevang opgesloten werd, kwam hij kalmer en het leedwezen volgde de gramschap op. Toen hij vernam dat zijne vrouw dood was, begon hij overvloedig te weenen en was eenige oogen- blikken wanhopig. Mocskrocn. Dinsdag avond toen de trein uit je in de statie aankwam, verwittigde Toerkon- eene dame den statieoverste dat een man onder weg uit den trein gesprongen was. Er wer den opzoekingen gedaan en dicht bij den barreel van Bas-Voisinage vond men een persoon van ongeveer 35 jaren in een bloed plas ligggen. De rechterarm en de teenen van den linkervoet waren erg gekneusd. De ge kwetste werd naar het gasthuis gebracht hij weigerde zich te doen kennen, doch men weet niettemin dat het een werkman is, wonende in de rue Winoc-Choquel te Toer- konje. De man lijdt vreeslijkmen weet niet waarom hij zijne wanhopige daad pleeg de. De gekwetste is de genaamde Ernest De- labassée, 29 jaar oud, wever van stiel. Zijn toestand is van zooverre verbeterd dat er geen stervensgevaar meer is. Een betreurenswaardig feit greep Zater dag plaats te Bisseghem. Octave Aerssens, geboren te Gent, en die het leven overge bracht heeft in een zinneloos gesticht, kwam voortlij de kerk zoo de deur ervan open stond. Hij trad binnen, nam eene ijzeren baar- en brak het tabernakel open. Daar nie mand in de kerk aanwezig was, kon Aerssens zijn akelig werk voltrekken en nam de HII. Hostiën, de ciborie, liet deksel ervan en de velum mede. Met zijnen buit onder de vest verdoken, trok hij den weg in naar Meenen. Op het grondgebied dezer stad gekomen, verdook hij zich achter eene haag, brak de ciborie in drie stukken en, daar de hostiën hem waarschijnlijk hinderden, at hij er de helft van op en stak de overrige ervan onder eenen hoop vlas, langst de Leie. Vandaar begaf hij zich bij M. Ide, juwe lier, aanwien Hij de ciborie te koop bood voor twee frank, deze, slechte vermoedens Heb bende, deed de politie verwittigen die weldra aankwam. Na een lang onderhoor, bekende Aerssens alles en vertelde zijn diefstal, Aaip. IXmWBLM TYP ER, DE IIA ERNES TRA AT, 4. bij de Bascule, Met gereed geld en 10 °l0voor onkosten Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen De Kerkvervolging in Fnsitlti'ijk. Diefstallen rond Bethune. De driedubbele moord van Violaines. Abel noemt nog een medeplichtige. De aanhouding. Confrontatie van Abel Pollet en Hendricks AUijd benauwd voor de guillotien. Bartholozzi wordt onderhoord. Het onderzoek te Yper. Wij raden de personen aan die het ANNONCENBLAI) koopenvan zich geen nummers van vorige weken te laten in handen steken, Heilig schendende diefstal te Bisseghem.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1