HET HOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHEjEN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. ÜERHOIT LaÉmjtiwfaliapps BR00DBARKERIE laison de Commerce De Rooversbende van 8? aren 60 c. ZAAILAND, in pereeelen voor Bouwgrond en Hovingen LANDBOUWBELANGEN. ZOJNDAG 2 September igoö. 5 Centiemen. Tweede Jaar. N* 40. ANNONCEft INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SAIMSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. iaandag 3n September 1906, TE POPERINGHE, WOONHUIZEN Op Maandag 24 Sept. 1906, Openbare Verkooping Studie van Mier Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, place Alp. Vandenpeereboom, f3, A YPRES. BUITENRAND. Den drukregel 1Ü c. Op 't eerste blad 20 c. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prij s tfrzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. om 2 ure namiddag, op «Ie Groote Marlet Merkweerdige Ver hooping VAN en bestaande in Iepen Balken, Gebinden, zware Rebben, Flieringen, Steenplaten, Hespannen, Posten, abeelen en popelieren planken, 5 peerdebakken, bonten-slieten, trap, deuren, vallen, enz. Ambt Deurwaarder Vuylsteke, Poperinghe. STUDIE VAN DEN NOTARIS ancayzeele, Reninghelst. Openbare Verhoopingen VAN I.-Vrijdag 7 SepL 1306 (in eene zitting) om 3 uren zeer stipt namiddag, in d herberg 7 Stadhuis te Poperinghe, gelegen te Reninghelst, en gebruikt door M. Jerimie Deleyeaan 120 i'rs. 's jaars. II -Maandag 10 Sept. (in eene om 2 uren namiddag, ter herberg I)en Vijfhoek, Westóutre-dorp Twee aaneenhoudende met 3 aren 82 cent. grond en hof, gelegen te Westoutre-plaats en gebruikt door Gustave Potlié en lïosa Vandenabeele. Studie van den Notaris 8ACQUAERT TE POPERINGHE. om 1 ure nanoen, ter hofstede van den heer Henri BECUWE-KESTELYN, TE WEST OUT RE, VAN 3o aren Beeten, en 40 aren Aardappels. Verdeeld in koopen t'elsk gerieve. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Uit ter hand te hoopen Eene welgekalante esa IS> aree c«, Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te hegeven bij den Notaris BOUCQÜEY, te Poperinghe. .A. VENTJE Occupée par Mr Alb. Güler-Dehaese. Pour tous renseignements s'adresser en 'étude du Notaife BUTAYE, rue de Haer- ne. n° 4, a Ypres. HUIÉS te koopen, inde Rnescheepstraat, NT29, schikkende voor Winkel of Rentenier. Voor alle inlichtingen zich te begeven Boescheepstraat, 16. Men zou ook deze gronden ver dachten voor hovingen en landingen De officieele onderwijzers in het departe ment der Vogeezen hebben van den school opziener bevel gekregen de kruisbeelden, die nog in hunne scholen zouden overblijven, tijdens liet schoolverlof van kant te maken. Maandag morgend hebben de agenten van den fiscus de onderwijzers van eene vrije school te Guincamp op straat gezet. Die uit drijving heeft eene groote opschudding in de stad en den omtrek verwekt. Binnen eenige dagen zal in het aartsbis dom te Parijs eene nieuwe vergadering der fransche bisschoppen plaats hebben. Al de bisschoppen zijn van zin de kerkelijke dien sten gelijk vroeger te doen celebreeren, tot dat de priesters met geweld uit de kerken zullen verjaagd worden. Het Iersche zelfbestuur. Het engelsch ministerie is van zin aan Ierland een soort van zelfbestuur te bezor gen. Er zou een iersche landsraad ingericht worden, te Du bi ij n zetelend en die zou be staan uit 151 leden, rechtstreeks met cyns- stelsel gekozen. Die raad zou wetten mógen stemmen over de plaatselijke en financieele belangen, die de algemeene belangen van het rijk niet aangaan. De iersche vertegenwoordiging in liet engelsch Parlement zou behouden blijven, om wel te doen zien dat Ierland niet onaf hankelijk wordt van het vereenigde Konink rijk. Terwijl M. Maura, gewezen eerste minis ter in Spanje en leider van de behoudsgezin de partij, in gezelschap van zijnen broeder eene wandeling in rijtuig deed te Palmas, loste een kerel een revolverschot in hunne richting. De broeder van M. Maura werd ge troffen aan het been. De dader is niet aange houden. Thans eerst heeft de jonge Spaansche ko ning, die tijdelijk met zijne gemalin te Lon den verblijft, bekend dat hij bij den wreeden aanslag te Madrid, op den dag van zijn hu welijk. getroffen werd door een bomscherf die hem eene vlijmende wonde aan de borst toebracht. Hij had den moed er niets van te zeggen zoolang de wonde niet genezen was, ten ein de de koningin niet te verschrikken. Het spaansch ministerie wil geheel en gansch denzelfden weg inslaan der fransche regeering. Niet alleen wilt het aan het bur gerlijk huwelijk de voorrang geven op het kerkelijk huwelijk, maar het is ook van zin den godsdienstigen eed voor de rechtbanken af te schaffen. Er zullen ook maatregelen ge nomen worden tegen de kloosterorders, die zich aan het onderwijs toewijden, en het mi nisterie denkt er zelfs aan, de kloosters te sluiten. Kortom, 't zal dezelfde kerkvervol ging zijn als in Frankrijk. Engclami en «Se Boeren. Te Johannesburg is de tijding toegekomen dat het engelsch gouvernement afziet van de 30 miljoen pond sterling die de gewezen transvaalsche republieken schuldig waren. Daarentegen zou de eng.dsche regeering aan de kolonies van Transvaal en Oranje aanra den eene leening van vier miljoen pond ster ling aan te gaan om den landbouw en de kolonisatie te ontwikkelen. Zou Engeland de Boeren inderdaad wiilen gelukkig maken? President Riesco schat liet getal menschen door de aafid^eving gedood, op 2300 en de totale stoffinjjice verliezen op 100 miljoen pe- sas of 500 miljoen frank. Te Tien-Tsin heeft een Pool of een Rus. Lewensky genaamdyeen .aanslag gepleegd op het leven van M. Leptef, consul van Rusland en heirr'erg gekwetst. Men kent de drijfveer van dézen aanslag niet. Ter gelegenheid van het doopsel van zijn kleinzoon, heeft keizer Wilhelm kwijtschel ding verleend van al da gevangenisstraffen en boeten, door de prussische rechtbanken toegepast voor majesteitschennis of beleedi- gingen jegens.leden der koninklijke familie. Wei •kstakeiiile f$choliei*ei8. Te Ostrovo, duitsch Pfyen. is eene werk- stakmgYaffscaofiereh uiTgêbroken, De poëti sche leerlingen der katholieke school hebben aan hunne duitsche meesters de catechismus- lessen in 't duitsch gedrukt, wedergegeven; zij willen maar alleen in het poolsch ant woorden. De werkstaking werd door de ou ders veroorzaakt; deze willen inderdaad dat men aan hunne kinderen den godslienst in de moedertaal ieere. Een erge revolutie is uitgeborsten in Cuba zékere Pino Guerra staat aan het hoofd van 5000 opstandelingen; de troepen zijn ter plaatse gekomen en men beschouwt het als eene onmogelijkheid voor hetcubaansch gou vernement van in min dan drie weken den opstand te beteugelen. Een laffe dynamietaanslag is gepleegd ge weest in de Villa van M. Stolypine, eersten minister te Sint-Petersburg. Buiten een twintigtal gekwetsten, waar van verscheidene hunne wonden niet zullen overleven, zijn er 30 dooden waaronder ook de vier mannen die den aanslag pleegden. De minister Stolypine is ongedeerd, doel) zijn zoontje en zijne dochter die op het bal kon stonden, verkeeren in bedenkelijken toestand. HOPTENTOONSTELLINGEN. Sedert drie jaar is er in de wereld der kopplanters en brouwers eene ernstige be weging ontstaan tot verbetering der hopteelt. In al de Belgische hopkwartieren hebben de bonden zich beijverd om .ie hop beter aan te kweeken en ook verbeterde producten ter markt te brengen. De Aalstersche endePope- ringsche hopsoorten dienen beter gekend te zijn bij de Belgische brouwers. Daarom wor den te alle kanten tentoonstellingen inge richt. Voor de leden der bonden houdt men plaatselijke prijskampen, en ook een g-e» wcHfelijke tentoonstelling, hier ter stede den 28 September. Slechts de leden der vakvereenigingen mogen aan den prijs kamp deelnemen, en dat ganscli kosteloos. De voorwaarden van deelneming zijn de volgende 1° Hopplanter en lid zijn van den Hopbond. 2° Men moet zich laten inschrij ven in eene der drie volgende klassen a) Witte Rank b) Duitsche of groene Bu- vrinsche Rank c) vreemde variëteiten, zooals Engelsche Bramblings, Aalstersche Groene Bel, Boheemsche hop, enz. 3° De balen moeten 10 kilos wegen; zij moeten ge vuld zijn uit den spijker in 't bijzijn van twee vreemde wijkmeesters, die de balen zullen toezegelen en een certificaat van staalneming opstellen. Immers de tentoonstel Iers moeten de volgende beschikbare hoeveelheid bezitten: a) in de kleine cultuur (slechts 2 geme ten of omtrent 1 H. a.20U kilos; bj in de middelbare cultuur (van 1 tot 2 B. a.) 400 kilos In elke plaatselijke keuring zijn er 125 fr. prijzen te winnenvoor den gewestelijken prijskamp zijn er 1000 fr. premies en 30 ee remetalen toe te kennen. Nog twee andere belangrijke tentoonstel lingen worden ingericht door de Brouwers bonden. De Hopbeurs te Gent zal den Vrijdag 12 October te Gent openen en duren tot 26 October. Die begeert eraan deel te nemen moet voor den 15 September zijn inschrijving opzenden naar den Bestuurder der Brou werijschool, Meer stege.2, te Gent; dan zal hij een genummerd zakje ontvangen van 2 kilo netto inhoud, dat voor het staal hop der tentoonstelling bestemd is. Dit staal zal moe ten overeenkomstig zijn met eene beschikba re partij hop van ten minste 100 kilos. Ai de stalen Poperingsche hop behooren tegen 6" October ingezonden te worden. Twee dui zend frank premies worden verdeeld onder de tentoonsteliers die producten van goede kwaliteit aanbieden. Te Brussel integendeel wordt er, van 14 tot 25 October, eene groote tentoonstelling gehouden van hop, gerst en zomergerst. De Algemeene Vereeniging der Belgische brouwers noodigt al de hopplanters en alle kooplieden uit om hunne producten tentoon Ie stellen. Daarvoor wordt alle gemak ver leend. Men laat zich inschrijven bij den Be stuurder, Anspacldaan, 47, te Brussel; men ontvangt een zak om er 50 kilos hop te verpakken. Deze baal wordt zonder kosten naar Brussel vervoerd; men kan daar zijn hop verkoopen; indien zij aan den man niet gebracht wordt, is zij opnieuw kosteloos teruggezonden. Verschillende duizenden frank premies te winnen, en dan gelegen hcitl om duör.lcr te verkoopen, en zijne goe de producten aan handelaar en brou wel beter te doen kennen De leden der hopbonden mogen hun in schrijving nemen bij den Secretaris van den plaatselijken hond, vóór 13" September. HAZEBROUCK. Vier der aangehoudenen worden losgelaten Bartholozzi, Madeleine Deroo, Zoé en ITélène Leclercq. Een verzoek. Alvorens elkaar te verlaten na de confron tatie waarin de plichtigheid van eikeen vastgesteld werd in de zaak der wreede moord van Violaines, welke wij verleden week verhaalden, drukten de drie mede plichtigen Abel en Auguste Pollet en Vroinaut, den innigen wensch uit, naar de galeien vergezeld te worden door hunne vrouw. Dehouck beschuldigd. Ondervraagd overde moordpoging gepleegd te Merville op Jufvr. Appourchaux, heeft Abel verklaart dat in Januari laatst, terwijl hij zonder woonst was en met zijne vrouw bij Canut Vromant woonde, Dehouck hem daar kwam vinSen. Hij was in gezelschap van Auguste, zegde eenen schoonon slag te weten en vroeg de medehulp van 't hoofd der bende. Abel was zelfs niet alleen, Vromant, Angèle Platteel, de vrouw Quaghebeur, en Abels vrouw hebben de beraadslagingen dezer diefte bijgewoond. De schuld van Dehouck is dus op zekere manier vastgesteld. Diefstal te Norrent-Fontes. Het slachtoffer van dezen diefstal, vrouw Delacuisine vertelt dat, naar huis komende op 12 Juli 1906, rond 6 ure 'savonds, zij zich op eens tegenover eenen vreemdeling bevond die haar haalden en garen te koop aanbood. Verschrikt, vluchte zij bij eene gebuurvrouw en toen terugkeerde, bestatigde zij dat dieven in huis geweest waren zij hadden slechts een brood en zeven of acht stuivers gestolen. Abel Pollet en Achille Deroo worden als dan binnengeleid. Abel bekent seffens alles maar Achille Deroo beweert dat hij den dag van dien diefstal aan den toren van O.-L.-V. Kerk te Poperinghe, aan 't werk was. Bij het vertrek van Mme Delacuisine, riep Abel op haarEhwelzegde hij, nu dat gij niet meer moet benauwd zijn, bekent maar dat gij rond de 1000 fr. in huis had De vrouw zegt dat het geen waar is, maar Abel, lachent, zegt ja, jagij hadt een kalf ver kocht en uw geld was verdoken ia een klein gatje, onder de plancher niet ver van den trap ik ging het wel vinden maar den tijd heeft ontbroken. De brave vrouw is verstomd en roept uit Ahdie deugnieten, zij weten alles.» Mme Tolj" verklaart dat op 29 Juli 1905 bij haar 20 fr. en een stuk vleesch van 7 kilos ontstolen werd. Abel bekent de zaak maar Achille Deroo verandert niet van handelwijze: 't is valsch, roept hij uit, ik heb nooit gestolen met Pollet, ik ken hem niet» Eugenie Morent, vrouw van Auguste, bekent 1000 fr. gewisseld te hebben, maar beweert dat zij niet wist dat deze van diefstal voortkwamen. Ondervraagd over de bloed vlekken en de scheuren van Auguste's broek, verklaard zij daags na de moord van Violaines bemerkt te hebben dat zijnen broek gescheurd was, maar zegt dat zij niet gevraagd had waar dit gebeurd was; zij had ook geen bloedvlekken gezien. Ondervraagd over het afwasschen der bloedvlekken van den broek van Vromant, zegde Angèle Platteel, zijne vriendin, dat niet gedaan te hebben. Ik heb gezien voegde zij erbij, dat Vro mant eenen anderen broek aantrok welke Abel hem geleend had, maar ik dacht dat het was omdat dezijnen met modder besmeurd was. Geconfronteerd met Vromant, bekende zij 1000 fr. gezien te hebben in dezes handen, seffens kennis gehad te hebben der moord, en 25 fr. van dezen ontvangen te hebben. Julienne Platteel, die altijd gezegd had van niets te weten, bekend 2 stukken van 40 fr. gehad te hebben, maar dacht dat haren man (lat geld gewonnen had met te smokkelen. Onderhöord door M. Boudry, heeft Celine Pollet niet nieuws verteldzij heeft zich tevreden gesteld met haren broeder te ver vloeken. Ik loochen hem, riep zij uit; 'tis eene schande van al zijne misdrijven te bekennen zooals hij het gedaan heeft. Moeder Deroo, beweent de goede dagen van )eger. t Is toch ongelukkig, riep zij uit, zooveel gedaan te hebben om daar te komen. Mijn zoon moest eenen slag doen die hem veel ging opbrengenmaar men heeft hem juist aan gehouden op 'toogenblik waarop hij die slag moest wagen. De goede uitslag van dit! 't Was de betaling al onzer schulden en een prachtige toekomst voor mijne dochters»! Gelijk Abel altijd hield staan dat de Italiaander vreemd was aan alles, is deze, na eene laatste ondervraging, maandag avond in vporloopige vrijheid gesteld geweest. Hij is zeer tevreden losgelaten te worden na 3 maanden en 17 dagen opsluiting en zal nu naar Italië vertrekken waar hij drie jaar soldatendienst moet doen. Madeleine Deroo heeft onderhoord geweest op het eenige feit ten haren laste. Ik heb van mijnen vriend Camille Lapare, met wie ik moest trouwen, een zilveren monter ontvangen, met goud versierd, zegde zijhet uurwerk moest van diefstal voort komen en ik dacht het een weinig. Om het te weten toonde ik hem aan mijnen broeder en aan Celine Pollet. Guyard 's ander daags vernomen hebbende, dat Abel aange houden was, kwam mij seffens het juweel wedervragen, alles willende doen verdwijnen die hein had kunnen in 'tnauw brengen. Als ander geschenk, kreeg ik 10 fr. Ziedaar wat ik gedaan heb.Theophile Deroo, na eenige aarzelingen, bekende dat zijne zuster hem een monter geloond had. Na deze ondervraging is Madeleine Deroo in vrijheid gesteld geweest en keerde seffens naar Pradelles terug. Woensdag avond vernam de politie dat Madeleine Deroo alhier met den trein van 9 V» ure afgestapt was en zich naar de woning van Lapare begeven had. De agent Justin Verwaerde ging zien en vernam dat zij slechts bij gebeurs geweest was. In de Yperstraat kwam hij Madeleine te gemoet en vroeg haar waar zij ging vernachten. Zij begon den agent uit te schelden en zegde dat dit hem niet aanging. Geholpen door een burger, werd zij medegeleid. Bij de Rekhof- straat gekomen, ontsnapte zij en liep weg. Weldra ingehaald werd zij medegedaan naar den amigo. ZooaJs het de gewoonte is, van de aangehoudene te onderzoeken voor ze op te sluiten, was de vrouw van den gevangen bewaker bezig met dit te doen, terwijl deze met een lamp in de handen te lichten stond. Madeleine, clie zich verweerde, schopte al met eens de lamp uit de handen vanG.Gerber, met zulk geweld dat deze boven zijn hoofd in de grond viel. Gelukkiglük was zij dood, AMONG zoo goed als nieuw, voortskomende van afbraak, verders Met tusschenkomst van den Notaris BACQUIIRT, te Poperinghe. Tijfels en inlichtingen bij den Notaris VAftCAYJElüELE, voornoemd. langs de kalsijde naar Reninghelst, Deze verkooping zal geschieden met tijd van betaling voor de koopen boven de 20 frs. mits goede borg te stellen. DE GRÉ A GRÉ De kerkvervolging in EYtHikrijk. Aanslag in S|>5s«je. Moedige jonge vorst. De kerkvervolging in Spanje. De aardbeving in Chili. Aanslag legen een qpnsul in China. Kwijtschelding in Disüsehland. Revolutie in Cuba. Schrikkelijken Dynamielaanslag te Rusland, 50 slachtoffers. c) in de groote cultuur (meer dan 2 H. a.) 750 kilos. Diefstal te Lestrem. Onderhoor van Auguste Pollet's vrouw, Vromant's broek. De schuld van Abel's vrouw. Abel door zijne zuster geloochend. 'tVerdriet der moeder Deroo. Bartholozzi verontschuldigdt zich. De uitleggingen van Madeleine Deroo. Madeleine Deroo te Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1